De rijke man o Staatssecretaris: s, ove Omstandigheden gewijzigd" Straaljager valt in zee: dote i Zij verkochten de eerste kinderpostzegels-— e, dat gebrekkig Engels moest V.S. verlaten Schip gezonken; 13 opvarenden in veiligheid Norstad zou in december willen aftreden Nu wachten in Hilversum Treinramp: 110 Tsjechen gedood P.T.T. vergat bijna een o D HERNIEUWDE VRIENDSCHAP Sir Edmund Hillary staakt speurtocht naar „sneeuwman Het weer in Europa Prins Charles liet artillerie een bok schieten Twee ministers uit Franse regering? TWEE JONGENS met auto VERDWENEN Vrachtwagen botste op personenauto r Koopt op tijd uw zekerheid NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK HINDEL0(0)PEN... DINSDAG 15 NOVEMBER 1960 J NEGENTIENDE JAARGANG No. 475G Directeur: H. PB RUIG Hoofdredacteur: Dr. j." A. H. J. S.' BRUINS SLOT Zon op en in Nederland o.s Staatssecretaris g. s. Stubenrouch van O., K. en W., die nog maar kort geleden de onderwijswereld in opschudding bracht door een nieuwe regeling van de eindexamens gymnasium en h.b.s. aan te kondigen, waar door deze examens bekort zouden worden, is nu bereid te bevorde ren dat het volgend jaar deze eindexamens kunnen worden af genomen volgens de regelingen die voor dit jaar hebben gegolden. Dit maakt het ministerie van O.. K. en W. bekend en in de zelfde bekendmaking wordt voorts meegedeeld dat de staatssecreta ris binnenkort met de daarvoor in aanmerking komende instan ties en personen overleg zal ope nen over d-e wijze waarop de eind examens zullen kunnen worden geregeld „zonder dat aan de waarde van de einddiploma's af breuk zal worden gedaan". BINNENVERINGBED SCHUIM RU B B E R B E D Van doorgaans welingelichte zij'de te Parijs wordt vernomen dat de Amerikaanse generaal Nor- stad na de ministersconferentie van de N.A.V.O. in decem ber als XAYO-opperbeveihebber in Europa zal'aftreden. Officieel commentaar op dit bericht was niet te krijgen. Vertraging Verrassing Opvangcentrum Pass,v ivas maar clrie maanden geldig... Automobiliste omgekomen Eli :m Wltta .1» Wlthstraat 29 Telef. 11S700 11 Postbt» U13 Postgiro No. *24518. KUcbtendleiut abonnementen 18.30—19.30 uur Zaterdags 1718 uur. Telefoon 115700. Huygensplein 1 Telefoon 183467 (3 Ibnem Postbus 10S1 Postgiro no. 424867, Klachtendienst 1830—19.30 Telefoon 362369 Spui weg 132 Telef. 4570. BeHstraat 7« Tel, 63161. AbocneroentjpriU 81 «ent per week, 2,66 per maand, ƒ7.90 per kwartaal. Loos* nummer» is «ent. Verschijnt dagelijks Botterdam» 's-Cravenhsrs Dordrecht» Schiedam» A (geldig tot woensdagavond) ENIGE REGEN Veranderlijke bewolking met enige regen. Meest matige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Zon op: 8.01 Maan op: 4.27 onder: 16.48 onder: 15.57 ,p het A.R.-partijconvent dat verleden zaterdag in Amsterdam vergaderde zijn we geconfronteerd met het merk waardige verschijnsel dat in de twee redevoeringen die daar gehouden werden 's morgens door de heer Berghuis en 's middags door de heer Biesheuvel, de internationale politiek zeer sterk op de voorgrond stond. Bjj de heer Bicsheuvel was dat van wege het onderwerp dat hij behandelde helemaal het geval, bjj de heer Berghuis die in de keuze van wat hij behandelen wilde vrij was, nam de internationale politiek een zeer groot deel van het be toog in beslag. Naar onze mening is dit verschijnsel niet slechts merkwaardig, maar ver heugend. ,B binnenlandse politiek is en blijft een belangrijke zaak. Er zijn ook op dit terrein nog wel zaken aan de orde waar de harten warm voor worden. Wij denken b.v. aan de discussies over de onderwijswetgevtag. Er xfa'n natuurlijk ook verder nog zeer veel belangrijke zaken, waar de menin gen over uiteen kunnen lopen en waar raen zijn standpunt dan met warmte en overtuiging kan verdedigen, boon beleid, prijsbeleid, belastingbeleid, enz. Maar er zjjn vele mensen die het ge voel hebben: Waar moeten we nog voor strijden? Waar speelt in de concrete poli tieke problematiek het christelijk geloof en het christelijk geweten nu nog een rol. De grote politieke kwesties uit het ver leden, de schoolstrijd, de kiesrechtstrtjd en de strijd voor sociale gerechtigheid zijn of geheel of In belangrijke mate tot een oplossing gebracht. Dat is inder daad zo. Wat da sociale kwestie betreft kan men zeggen dat er sinds de jaren negen tig van de vorige eeuw tot heden een groot stuk maatschappelijk onrecht is te niet gedaan. TTTE moeten in dezen ook nog verder. En dan kunnen er ook hier spannin gen optreden omdat, als de een de wagen wil laten optrekken, een ander hem soms wil afremmen. Maar niet te ontkennen ls, en dat is het belangrijkzte, da? we het over de rich ting waarin de wagen rijden moet in Nederland in belangrijke mate eens ge worden zijn. En daarom is de spanning weg. Men zou de conclusie kunnen trekken dat een partij die zijn doelstellingen heeft bereikt, zichzelf overbodig heeft gemaakt. En in Nederland is het zo dat alle partjjen min of meer met dit vraagstuk zitten. Daardoor klagen alle partijen over het verschijnsel dat zij de massa hunner kiezers zo moeilijk voor de politiek kun nen interesseren. jT|AT dit een gevaar is voor de demo- cratie moet men goed inzien. Demo cratie betekent dat het volk recht van meespreken heeft in staatszaken. Maar een recht waar de rechthebbende zich niet meer voor interesseert is niet veel anders dan een recht dat hem door een ander afgenomen is. U ziet hoe dicht elkaar demo cratie en dictatuur haast ongemerkt kunnen naderen. Over de samenhang tussen het begin van dit artikel en het slot spreken we morgen. KORTERE EXAMENS (NOG?) NIET IN '61 Senator John Kennedy, de toekom stige Amerikaanse president, heeft gis teren een bezoek gebracht aan vice- president Richard Nixon, de door hem verslagen republikeinse kandidaat voor het presidentschap. liet onderhoud, dat plaatshad In het hotel buiten Miami waar Nixon uitrust van de campagne, duurde een uur en werd volgens Kennedy gekenmerkt door een zeer hartelijke sfeer. Na afloop van hot onderhoud zei Kennedy dat Nixon volkomen bereid was tot medewerking en dat zij elkaar volgende maand in Washington op nieuw zullen ontmoeten. „\Vij nemen de verantwoordelijkheid op ons in een zeer gevaarlijke periode en ik geloof dat het nuttig is de vice-president nog maals te ontmoeten", zei de democraat. Toen men bem vroeg of Nixon wellicht een functie in de door Kennedy samen te stellen regering was toebedacht*ant woordde de senator: „Dé heer Nixon draagt een verantwoordelijkheid als lei der van zijn partij en misschien kan hij verantwoordelijkheid beter omschrij ven dan ik". Kennedy zei dat de bespreking met Nixon zeer nuttig was geweest en dat een a antei problemen, waarvoor Ame rika zioh geplaatst ziet tussen heden en de 20ste januari, besproken zijn. DE uit achttien man bestaande ex peditie onder leiding van Sir Ed mund Hillary heeft de speurtocht naar de „afschuwelijke sneeuwman", die in de Himalaya zou voorkomen, gestaakt, zo heeft een woordvoerder van de expeditie meegedeeld. Men is er niet in geslaagd een ..sneeuwman" op te sporen. Wei heeft men voet sporen van hem gevonden. Hillary is ou op weg naar de plaats, waar andere expeditieleden vertoe ven en zal nu met hen de reactie van het menselijk lichaam gaan on derzoeken op een permanent verblijf op zeer grote hoogte. artrerievtip' Zon onder Stram Wind- Mm. temp. richting T- glateretj en snelheid en neerslag «ntr p. sec. afgel.24p. Helsinki geh.bew. ono 7 jwekholm motregen wnw 1 sneeuw nno 4 kopenh, zw. bew. zzw 3 Aberdeen onbewolkt zrw 4 bonden h. bew. zzw 3 Amsterdam geh. bew. z 4 Brussel geh. bew. zzw 4 uuxejnb. geh. bew. zrw 4 £arys zw. bew. zzw 4 Bordeaux regen windstil Grenoble 1. bew. windstil onbewolkt n 7 geh. bew. zzw 4 geh. bew. windstil h. bew. z 2 h.bew, windstil mist windstil 1, bew. windstil Nice Berlijn Frankfort München Zürich. penève Locarao ben Helder regen ïpenburg geh.bew. Vlissingen regen J-elde zw. bew. De Bilt geh. bew. Twente geh. bew. Eindhoven zw. bew. ^■.-Limburg geh. bew. z 7 12 0.4 zzw 7 12 0 zzw 6 12 z G 10 1 z 4 11 0 z 4 10 0.5 z- 4 12 0.1 z 7 10 2 De Nederlandse kustvaarder „Sertan" is gisteravond in het Manchesterka- naal nabij de ingang -van het kanaal in Eastham (Eng.), gezonken. Alle 13 be manningsleden wisten veilig de oever tebereiken. De Sertan die van Rotterdam op weg was naar Manchester wist nog de sluizen te passeren, en zonk aan de kant, zodat het kanaal voor andere schepen, openbleef. De bemanning werd per bus naar een zeemanshuis in Liverpool gebracht. De gezagvoerder, kapitein Johannes Vogts, heeft de politie meegedeeld, dat zyn schip waarschijnlijk op een obsta kel onder water was gelopen. De Ser tan liep een groot gat onder de boeg op, aldus Vogts. De „Setan" is eigendom van Nie- velt Goudriaan in Rotterdam. Kennedy en Nixon begroetten elkaar als twee oude vrienden, die elkaar in lange tijd niet hadden gezien. En toch liggen de televisie-debatten slechts enkele weken achter cms. Een „Th understreak"-straal jager van de vliegbasis Volkel is vanmorgen op een mijl ten noorden van Den. Oever in zee gestort. Eenhelikopter van de vliegbasis Leeuwarden, heeft de-piloot van het veróngelukte toestel uit zee gehaald doch* de man bleek toen reeds omgekomen te zijn. V' Het toestel maakte dee! uit van een formatie van twee. ET jaarlijkse eresaluut van 21 schoten ter ere ran de verjaar dag van de Britse kroonprins Char les, is gisteren in Dover niet door gegaan. Op de kantelen van de burcht stonden of tal van autoritei ten klaar, onder wie de commandant ran de koninklijke artillerie, luite nant-generaal Kimmins, toen plot seling het bericht kwam dat de plechtigheid was afgelast. De oorzaak van het uitblijven, van de kruitdamp was, dat eindelijk de waarheid teas ontdekt: prins Char les heeft geen recht op saluutschoten als hij jarig is, alle elf vorige keren tear en de 21 schoten zoals achter af is gebleken op niets gebaseerd, want de koninklijke reglementen la ten.op dit punt geen twijfel bestaan. Recht op saluutschoten hebben slechts koningin Elizabethde ko ningin-moederen prins-gemaal Phi lip. De garnizoenscommandant van Dover, majoor Cooke-Hurle, de man wiens vinger als het ware nog maar net van de trekker kon wor den afgehouden, was natuurlijk niet in een al te best humeur, toen hij een openlijk glimlachende pers te woord moest staan. Beslist geen commentaarzei hij bars. Het ministerie van Defensie vond het allemaal niet zo erg: „De sa- luutschotenlijst in Dover was blijk baar niét in ordezoiets kan ge beuren", zo zei men daar. (Van een onzer verslaggevers) Intussen zijn het niet de protesten, die, al of -miet vergezeld van sugges ties voor een andere oplossing, van verschillende kant tegen de nieuwe regeling gerezen zijn <o.a. een adres van de raad van leraren") welke deze toezegging van de heer Stubenrouch ten gevolge hadden. De ministeriële bekendmaking spreekt van een „wij ziging, gekomen in de omstandig heden. die aanleiding hebben gegeven tot de herziening van de eindexamen- regelingen voor de gymnasia en ho gere burgerscholen". Het is namelijk, komen vast, te staan, aldus de,.mededeling van hut minis terie, dat-thanS van de. ziide vgn hoog leraren en anderel academische do centen, gezien de noodtoestand, voor het afnemen van de examens in 1961, op een belangrijk groter aantal dagen dan in 1960 gerekend kan worden. De sterke toeneming van het aantal eindexamenkandidaten in de komende jaren maakt bet, op grond'van het beschikbare aantal gecommitteerden en deskundigen, en mede in verband met de desorganiserende werking, die de toenemende uitbreiding van hét aantal examendagen op de school heeft, niettemin noodzakelijk, tot hét aanbrengen van wijzigingen' in de eindexamenregelingen over te gaan. Vandaar dat binnenkort hierover over legd zal worden. Het Nederlandse fregat ..Korte- n'aer is in de haven van Hongkong aangekomen voor een negenaaags on officieel bezoek. 4rfrer».p»»;»et HA2ET-FABRIÊK.EN ZEVENBERGEN Xijdehs een onderhoud van ander half uur, dat president de Gaulle met premier Debré heeft gehad, zou de mogelijkheid van een reorganisatie van het Franse kabinet besproken zijn. Politieke waarnemers verwachten, aldus A.P., dat de minister van Bin nenlandse Zaken, Chatenet, en zijn ambtgenoot van Financiën, Baum- gartner, vervangen zullen worden. Zoals gemeld, zou de Gaulle ministers die niet volledig achter zijn beleid inzake een semi-onafhankelijke Alge rijnse republiek staan, willen doen vervangen. André Jacomet, de ontslagen secreta ris-generaal van het burgerlijk be stuur in Algerije, aan wie ook het lidmaatschap van de Franse Raad van State is ontnomen, heeft maan dag in Parijs verklaard, dat hij te gen beide, regeringsmaatregelen bij de Raad van State in beroep zal gaan. Bij gevechten tussen twee elkaar be strijdende groepen boeren in Bolivia zijn, voor zover tot nu toe bekend, ruim 50 mensen om het leven ge komen en minstens 150 gewond. In NAVO-kringen noemde men drie Amerikaanse kandidaten voor de op volging van generaal Norstad, nl. de stafchef van de Amerikaanse lucht macht, generaal Thomas, de voorzitter van de Amerikaanse commissie van stafchefs, generaal Lemnitzer, en de commandant van de Amerikaanse luchtstrijdkrachten in Europa, gene raal Smith. Generaal Norstad is 53 jaar oud en is vier jaar lang opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachtc-n geweest. In juli heeft hij een lichte hartaanval gehad. Een maand later meldden bla den dat hij in de herfst zou aftreden. In NAVO-kringen sprak men over meningsverschillen tussen Norstad en iid-staten van de NAVO over het ge meenschappelijke defensieprogram en de organisatie van de NAVO ais de fensiepact: .(Van een onzer verslaggevers) Hel jonge vijftal dat u op deze foto ziet, heeft maandagmorgen in biet Enkbuizer Zuiderzeemuseum de eerste kinderpostzegels van 1860 ver kocht aan mevrouw De Quay, de echtgenote van de minister-president, en enkele anderen van de vele ge nodigden die al vroeg naar Enkhui zen waren getogen. De vijf postzegelmodellen zijn (v.I.n.r.) Dictie Klein uit Huizen, Magda van Holderen uit Bunschoten, Janna Ma rijke Atema uit Hindeloopen, Aaltje van Riet uit Marken en Jannetje Kwakman uit Volendam. Een vermakelijke vertraging onder vond de „eerste verkoop", doordat de paarden, die de in een postkoets ge zeten meisjes naar de binnenplaats van het museum zouden voeren, wei gorden de poort aan de Wier dijk bin nen te gaan. De dieren ter be schikking gesteld door Van Gend en Loos Utrecht hadden gen'dag lang in Enkhuizen kunnen acclimatiseren, doch hun belangstelling voor de kin derzegels was er niet door toege nomen Voor de vijf meisjes zat er weinig anders op dan te voet naar het mnseum te gaan. Een verrassende mededeling kwam maandagmiddag in het Zuiderzee museum voor de christelijke vereni ging „Welkom" in Arnhem uit de bus: ze za! honderdduizend gulden ontvangen uit de opbrengst van de kinderpostzegel-actie 1959. Verras send was dit bericht, omdat het be raad in de hervormde sector van de kinderbescherming ten aanzien van deze zaak nog niet was voltooid. Het nieuws werd bekendgemaakt door prof. R. Hornstra, voorzitter van het Nederlands Comité voor Kin derpostzegels. Anderhalve maand geleden deelde prof. Ilornstra mede. dat bedragen van één ton reeds waren toegezegd aan verscheidene centra van kinder bescherming-, doch dat ten aanzien vin het protestants-christelijk object nog besprekingen gaande waren. Ge wacht werd onder meer op een ad vies van Fro Juventute. Het bedrag van honderdduizend gulden zal in Arnhem bijzonder welkom zijn omdat dc zestig jaar oude vereni ging, die twee doorgangshuizen voor (Van een onzer verslaggevers) VOOR Cornelia Wilhelmina Antonia de Waard („Corrie" in de Struve- straat in Hilversum waar ze tot voor kort woonde) en haar Antonius Schutte („Tonnie" zeiden ze in zün geboorte plaats Den Helder tegen hem) heeft Amerika tot dusverre weinig goeds gebracht. O zeker, op acht juni van dit jaar zyn ze er getrouwd en daar valt dan ook niets over te zeggen. Maar over de immigratiebepalingen van de USA kan Corrie een (droevig) boekje opendoen. Ze werd op de boot naar Nederland gezet, omdat ze door de Amerikaanse autoriteiten isuitgewezen. Dat al lemaal omdat ze nu niet zo perfect Engels spreekt en een Amerikaan haar verkeerd begreep. Het zit zo: Tonnie was al lang (acht jaar) in het land van de onbegrensde mogelijkheden. Met zijn 27 jaar rooide h:'j het daar best; Corrie, 21 jaar, was overgelukkig toen ze eindelijk naar haar Tonnie reizen kon. Ze zette misschien wat nerveus in dat grote, zo drukke land voet aan wal en moest zich verstaan met de im migratieautoriteiten. Dat ging moeilijk en toen ze vertelde, dat ze op' bezoek ging bij haar a.s. man werd prompt een z.g. „visitorspass" uitgeschreven, geldig voor drie maanden. Corrie vergat dat hele papier: ze was by haar tante Tonnie. Ze trouw den en gingen een bestaan opbouwen. Tot de Amerikaanse autoriteiten een naam openvonden op hun lijsten: Cor- ry de Waard. Ze werd ter verantwoor ding geroepen omdat ze langer dan drie maanden in Amerika was en hoe ze ook pleitte: ze moest onverwijld haar nieuwe vaderland en haar echt genoot verlaten. Dat was een droef af scheid: Tonie bleef in New York, Cor- ry keerde terug. Maar gelukkig: direct na haar aan komst in Nederland kon ze zich in ver binding stellen met de Amerikaanse consul. Haar papieren waren in orde bevonden, haar geval zal met voorrany woren behandeld (want zo zijn de Amerikanen ook wel weer) en nu hoopt ze maar, dat ze over goed twee maanden weer 'naar Amerika kan te rugkeren. Nu en dat meent ze van harte voor langer dan drie maan den. Bij een treinramp te Stablova in Tsjechoslowaküe zijn 110 mensen ge dood en 106 gewond, aldus een bericht van radio-Praag. De ramp vond plaats toen twee lo kale treinen op het station van Stablo va op elkaar reden. Stablova is een stadje in Bohemen. ongeveer 120 km ten oosten van Praag, Beide treinen waren vol passagiers. In een ziekenhuis te Mexico City heeft een Mexicaanse vrouw een baby van bijna vijftien pond ter wereld ge bracht. Het is het zwaarste levend geboren kind uit de geschiedenis van Mexico. Moeder en baby een jon gen maken het goed. (Van een onzer verslaggevers) PjE delegatie uit Hindeloopen, die gisteren in 'folkloristisch ornaat het Zuiderzeemuseum in Enkhuizen betrad en daar de twaalfcentszegel, gewijd aan Hinde loopen, kon kopen, heeft niet kun nen vermoeden, dat deze plaatsnaam de P.T.T. voor problemen heeft ge steld. Hindeloopen schrijft men met twee a's: Op het ontwerp-kinder- 'zégel was Hindeloopen met één o afgedrukt. Bij de proefdruk van deze folkloristische zegel zei de P.T.T. (gealarmeerd) „o". en voegde nog haastig een o toe. De kinderzegels zijn gewijd aan een aantal oude klederdrachten, diep rondom de Zuiderzee, „op de af tocht" zijn.- Het ontwerpen van deze zegels was een moeilijke zaak om dat er geen onaantastbare richtlij nen ten aanzien van de klederdrach ten beslaan. De meningen van vele deskundigen lopen uiteen. Voor, filatelisten met een folkloristische knobbel is de nieuwe serie dan ook een verrukkelijk studie-object.- .C jongeren bezit, bijzonder graag een modern opvangcentrum voor jon gens wil gaan bouwen. Daarvoor kan nu een beginkapitaal worden ge vormd. (Van een onzer verslaggevers) Twee jongelui uit Diemcu, de 15- jarige Bertrand Th. Ciebrant .en de 14-jarige Nico Flerlier, zijn verdwe nen. Ook verdwenen.is een gloednieu we auto, eigendom van de pleegvader van Bertrand. Sedert zondagnacht zijn beide leer lingen van het hoofdstedelijk Van der Walslyceum. met medeneming van de Ford Taunus DT 74-76, er vandoor. Ze kunnen geen van beiden chaufferen en dat heeft bjj de rijkspolitie, groep Diemen, het vermoeden doert ontstaan dat mogelijk een derde, oudere per soon in het spel is: iemand met auto papieren. die de rijkunst machtig is. Ze kunnen eventueel onder invloed van deze oudere gehandeld hebben: de bedoelingen van deze persoon zijn on bekend en dat maakt de ongerustheid van de ouders nog groter. De jongelui zijn normale schooljon gens. Een onderzoek van de rijkspoli tie, waarbij o.m. schoolvriendjes van de beide jongens naar hun ervaringen werd gevraagd, leverde weinig op. Tot ongeveer een week geleden was er niets in hun gedrag dat aanleiding tot ongerustheid gaf: toen bleef Nico van schqol weg. De rector van het ly ceum telefoneerde om inlichtingen. Nico deed zich bij die gelegenheid voor als zijn vader (een in Duitsland ver toevende zakenman) en vertelde „dat zijn zoon ziek te bed lag". Vanmorgen omstreeks halfnegen Is dc 48- jarige mej. M. de Heus de Luntersc weg onder Barneveld bij een botsing om het leven gekomen. Mej. De Heus reed in haar personen auto in de richting Lunteren. By het passeren van een stilstaande bus, die op de voor mej. De Heus linkerweg— helft passagiers opnam, botste een mi litaire vrachtauto die naar links uit week omdat de chauffeur niet tijdig voor de bus kon stoppen op haar wa gen. Mej. De Heus overleed kort na> het ongeluk. Haar auto werd ernstigs beschadigd.

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 1