^óP' i£ Fer. van bestaat tachtig Onderwijs jaar Randstad Macht van Kleine" viert gouden jubileum emeester o entoon Sinterklaas hartelijk in Vlaardingen ontvangen Experimentele werkplaats voor ge n N varia m ft 5 4 i)£ WATERWEG Feestelijke herdenking in „Irene" J. L. L. Knijff besprak opvoeding voor NCVB-Kethel 3 Binnenkort ook in Rotterdam? Vlaardings politienieuws r/ Vrijheid 2 TROUW Donderdag 24 november 19 i.ï (Van onze speciale verslaggever) -,,De onderscheiding: neutrale school confessionele school, is on geveer 1M> eeuw oud. Vóór de 19de eeuw was de godsdienst een niet uit het maatschappelijk leven weg te denken factor", aldus rrir. H. Snoep, voorzitter van de Vereniging van Christelijk Onderwijs te Schiedam. Gisteren heeft de vereniging op feestelijke wijze herdacht, dat de vereniging 80 jaar bestaat. Deze feestdag werd gehouden in het gebouw „Irene" te Schiedam, waar vele predikanten, alsmede de burgemeester mr. J. W. Peek en het onderwijzend personeel waren uitgenodigd. Historie Eerste school Geschiedenis Ook. bestaan nog plannen, aldus mr. Snoep, om een 3e lagere school met kleuterschool in Nieuwland te projecteren. Spannmgsvlak AFK-foto's kritisch bekeken Derby GTB-PPSC VLAARDINGEN. „De Macht vart het kleine", de organisatie tot steun aan de Christelijke Vereniging voor de verpleging van lijders aan Vallende ziekte te Haarlem heeft woensdagavond in de geheel bezette Stadsgehoorzaal het gouden jubileum van de Vlaardingse afdeling op waardige wijze gevierd. Het blijspel „In Londen staat een huis", opgevoerd door de toneelgroep „Meer en Bosch" te Heem stede vormde het hoogtepunt van de avond. Bezoek' Zwaluwen weer tegen Wijk Ketliel-Nieuwland Gereformeerde Kerk Coolsingel verlaten Variant Zwart Wit Krediet van dertig mille Filmavond Lasclub Hoek van Holland Burgerlijke stand Intocht Sinterklaas Gelijkheid Spaarregeling Rozenburg Jaarfeest Gemeenteraad Korfbalnieuws 4 eet wei stel a een hal! at cus An| ove De voorzitter mr. Snoep zei verdergebracht in het gebouw aan d: Oost- 1" z n openingswoord, dat het niet al-i sin act en thans over verschillende ge- ™3?Jcon2vorclln gezegd, dat het ge- bouwen is verspreid. meenzaam gebruik van de Heilige Schrift altijd even gelukkig was. De spreker vressde, dat heden ten vage op dat vlak een vergelijking kan worden gemaakt met de tijd van twee eeuwen terug. De heer Sno,ep vroeg zich af of wen de schoolstrijd was verpeten, en of men nop wel waarde hechtte aan een opvoeding op school in positieve Christelijke zin. Om een beter inzicht te geven, ging de heer voorzitter terug tot de tijd van 1806 (Schoolwet). Van de Christen, zo meende de heer Snoep, werd verwacht, dat hij de normale maatschappelijke deugden in een veel uitgebreider zin zou beoefenen dan andere leden van de maatschappij maar op deze wijze ging het Christelijk karakter van de school op in een algemene deugdbetrachting, is een vaag neutralistisch christendom boven de geloofsverdeeldheid. Voorheen was het niet eens zo onge woon, aldus mr. Snoep, dat een ge middelde van 70 leerlingen moest vol staan met één onderwijzer, terwijl het schoolgeld per jaar 10 a 12 bedroeg. Eo gezien was er niet altijd tegenstel ling tussen openbare en bijzondere, school, soms was er zelfs sprake van samenwerking. Dat was bijvoorbeeld merkbaar toen de grondwet van 1843 haar uitwerking vend in de Lager Onderwijswet van 1857. Er moest voldoende openbaar onder wijs zijn; welnu, in Schiedam werden twee nieuwe lagere scholen gebouwd. Het MULO-onderwijs bleek op ande re scholen goed toegepast, en had een goede naam, zodat de urgentie van een confessionele mulo niet werd In gezien. In de jaren '60 is in deze.constallatie in Schiedam een wijziging naar voren gekomen: De bijzondere, of particuliere basis op gerichte'scholen namen af en de bijzon dere- op.- confessionele leest geschoeide scholen niaraen .toe. -, tfz;."ijf "1* -r. In '1861 werd de eerste. Christelijke School in Schiedam (aan de Tuinlaan) geopend. Na verloop van twee jaren telde deze. school reeds 150 leerlingen. De school ontving geen' subsidie, er moest in haar eigen onderhoud worden voorzien. Naast de schoolgelden wer den min of meer inkomsten verkregen uit de stuiversvereniging" (1883). waarvan de leden een stuiver per week doneerden voor de school. En ondanks de vrij hoge schoolgelden en de zorgelijke financiële toestand, floreerde de school toch in hoge mate. Collectanten werden aangetrokken om op provisiebasis het- land af te reizen om giften voor de school tc vragen. Op de gisteren gehouden vergade ring was ook aanwezig de heer Knop- per, die in 1013 hoofd van de school werd. En ih 1903 werd een Gereformeerde M.tl.L.O. opgericht. Nog een enkel stukje geschiedenis toont aan hoe snel de vereniging tot da den wist te komen. De eerste school, thans de Prinses Julianaschool, bleef de enige vanaf de oprichting tot januari 1920. Op 1 november 1922 betrok zij het thans nog in gebruik zijnde gebouw aan de Oosisingelterwijl in 1920 de 2e school werd. opgericht, thans de Savomin Lohmanschool. De derde school ver rees in de Lekstraat op 3 september 1923 (Kon. Wilhelminaschool) Op 10 december 1928 werden, de deuren van de dr. De Visserschool aan de Westfrankelandestraat geo pend. verspreid. Tot slot zei voorzitter Snoep: ..Het christelijk onderwijs is niet een vorm gevoerd door de heren K. Harmsma. van economie en mag niet in dat vlak j inspecteur Chr, Volksonderwijs en E. worden getrokken. Het christelijk on-j van Gils, oud-secretaris van de Bond derwijs is een vorm van praktische bele- van Christelijke Kleuterscholen. ving van een geloofsovertuiging en daar om zijn de scheidingslijnen scherp en duidelijk getrokken." In aansluiting op het openingswoord van mr. Snoep werd het woord gevoerd door dé burgemeester van Schiedam, mr, J. W. Peek. De burgemeester meende dat de vereniging verkeert in een spanningsvlak tussen budget en be ginsel. Hij meende verder, dat het geloof en het principe in 3V? eeuw onveranderd is gebleven; maar dat ook de omstan digheden, waarin het bestuur haar werk zaamheden uitoefent, een groot deel wa ren verbeterd. Ook de heer A. W. H. Barten. inspec teur bij het Lager Onderwijs vond de taak van het bestuur niet eenvoudig Namens de centrale kerkeraad van Schiedam sprak ds. J. G. Jansen. De hervormde predikant meende, dat het onderwijs met een zekere pretentie moet worden aangepakt, als opdracht van God's hand. Het is voor het hele volk van onschatbare betekenis om jongens het leven te leren en in het leven te leren staan. Tot slot van de feestelijke bijeen komst werd achtereenvolgens het woord SCHIEDAM. Dat fotograferen niet zo maar zonder meer gaat. is de leden van de Alg. Foto Kring (AFK) woens dagavond wel duidelijk geworden in de bovenzaal van Chr. Soc. Belangen, waar mevrouw De Zwart het oordeel van de jury heeft laten horen. Mevr. De Zwart was afgevaardigde van de Haagse Amateur Fotografen Vereniging, die de uitslag van de dërde fotoronde- bekendmaakte, waarvoor ook de AFK foto's had ingezonden. De ge maakte fouten bij het fotograferen wer den op een zeer prettige manier ver teld en bij de behandeling van de kri tieken van de jury ontstond een bron van discussie, die zeer verhelderend werkte, vooral voor de beginnelingen. Ook de gevorderden werd verteld waarop zij met fotograferen vooral SCHIEDAM. De liefhebbers van het zaterdagvoetbal krijgen zaterdag- I middag weer voldoende keus om hun j wedstrijd te bepalen. In de eerste plaats speelt HBSS op het ..Harga"- complex tegen De Zwerver uit Kinder dijk. tegen welk team de Schiedam mers altijd moeilijk op kunnen. Op de ranglijst staan de gasten twee punten j beter geklasseerd, zodat Scheffers c.s. zich bij een overwinning naast de Kin derdijkers zouden plaatsen. j Naast deze ontmoeting treffen de I twee Schiedamse eerste klassers GTB en PPSC Zich tegenover elkaar, welke j derby stellig veel bezoekers zal trek- i ken. Het ligt in de bedoeling het oude veld van Hermes DVS aan de Dam- laan voor deze wedstrijd speetklaar te maken, want Spieringshoek verkeert in moesten letten en voornamelijk bij de een dusdanige ennditie. dat goed voet- seniorklasse werden de puntjes goed op j bal daarop 'niet mogelijk is. de i gezet. I Gezien de plaatsen, die beide elftal- De avond stond onder leiding van ten op de ranglijst innemen, zal PPSC voorzitter H. J. Lindenhof.die spreek- Ideze derby moeten winnen. Maar dik- ster dankbaar was voor haar niet al- wijl» loopt het bij dergelijke ivedstrij. leen leerzame, maar bovenal aangena me betoog. iden anders. I Kwart voor drie aanvang. VLAARDINGEN. Als vertegen- Op 1 september 1939 werd.de Prin ses Beatrixschool dan de Buys Bal lotstraat geopend. Per I september 1953 begon het be staan van de V.G.L.O.-afdeling, eerst als onderdeel van de Prinses Juliana school, en sinds september 1954 .als zelfstandige eenheid. Ten slotte nood zaakte de groei van het U.L.O.-onder- wijs tot de vorming van een tweede U.L.O.-school, die op 1 september van het vorige jaar voorlopig werd onder- woordiger van het gemeentebestuur heeft wethouder H. K. van Minnen woensdag avond in de Harmonie voor de dertien de maal de vogeltentoonstelling geopend van deafdeling Vlaardingen van de Ned. Bond van Vogelliefhebber». Als men weet, dat het de veertiende keer was, dat de expositie geopend werd, be tekent zulks, dat de heer Van Minnen slechts eenmaal verhinderd is geweest. De voorzitter van de tentoonstellings commissie, de heer C. D. de Willigen sprak in zijn voorwoord een bijzonder woord van welkom tot de heer en me vrouw Van Minnen. Ook richtte hij zich tot de zusterverenigingen uit Schiedam en Maassluis, die van hun belangstelling blijk gaven. Een tentoonstelling geeft altijd' aan leiding tot kritiek, zei -de heer Van Wil ligen, maar wij streven altijd naar het beste en meer kunnen we ook- niet doen. Naast het personeel van de gemeente lijke plantsoenendienst, dat onder lei ding van de heer D. v, d. Weijden, d'e Harmonie had omgetoverd tot een „Vo gelpark", bracht hij dank aan mevrouw M. de Vries van de Spek, die hij als een stille maar harde "wefker betitelde.'me't' een warm'.hart. voor 'de vog'eltentoon-. stelling. Tenslotte maakte de heer Van Willigen van de gelegenheid gebruik de heer Van Minnen le complimenteren met diens zilveren jubileum als wethouder van Vlaardingen. Mevrouw Van Minnen kreeg een fraaie ruiker bloemen aangeboden, terwijl de loco-burgemeester met Vlaar dingse ijzerkoekjes werd onthaald. De heer Van Minnen was wel van mening, dht te veel aandacht aan zijn jubileum was geschonken, maar niette min vond hij het gebaar van de Vogel liefhebbers bijzonder sympathiek. De wethouder was bijzonder onder de in druk van de prestaties, die de leden moeten verrichten, voorafgaand'e aan een tentoonstelling als deze zeer groots opgezette. Hij toonde daarbij bewonde ring, dat een en ander gedaan wordt door mannen- en vrouwen, die zich daarvoor veel inspanning getroosten. Hij schetste het kweken van vogels als een boeiende bezigheid, waarbij veel vriendschap en voldoening ondervonden wordt. Ondanks het feit dat de heêr Van Minnen be wondering had voor enkele chincilia's. die een speciale inzending betreffen op de tentoonstelling bond hij de heer 'Van Willigen enkele malen uitdrukkelijk op het hart, zich bij de vogels te houden. secretaris van de vereniging, de heer A. v. Rij ingezonden Japanse nachtegaal uitgeroepen tot kampioen van de gehele tentoonstelling. Hij kwam daardoor in het bezit van d'e door de gemeente Vlaar dingen uitgeloofde plaquette. Verder heeft de jury de volgende kam pioenen aangewezen: Kampioen kanaries E. K.P. H. v, d. Berg met 90 punten. Kampioen kanaries V.K.: P. H. v. d. Berg met 89 punten. Kampioen 'met Japanse meeuwen F. K.; A. G. Buddenbohmer met 88 punten. Kampioen met blauwfazantjes V. K.: G. Kruger met 90 punten. Kampioen insectenetende vogeis. 'n Japanse nachtegaal E.K.: A. van Rij met 90 plus punten, tevens kampioen van de gehele tentoonstelling. Kampioen wila'zang: putter van J. v. Lugt mat 89 punten. Kampioen pruimkop parkiet van P. Gort met 90 punten. Kampioen trop x trop: A_ van Rij met 85 punten. Kampioen bastaarden mozamb x kana rie van L. v. Dorp met 87 punten. Kampioen Peru duifjes: T. v. d. Berg met 86 punten. Verder was er veel aandacht voor het optreden van de zingende zusjes Faas- seri. die op de hun bekende wijze een viertal geestelijke liederen zongen. Nadat de heer R. Ch. van Ommering, die namens „Meer en Bosch" sprak, een gedeelte van Mattheus 25 had gelezen, gaf hij in zijn openingswoord een korte uiteenzetting van het werk van „De Macht van het kleine". Hij zei. dat de landelijke organisatie het prachtige werk der barmhartigheid bijna tachtig jaar vervult. Hij had voorts alle bewon dering voor de manier waarop ook de Vlaardingse afdeling zich rpoeite E®" troost om de naaste te helpen. Het al lerbelangrijkst achtte de heer Van Om mering het feit. dat al het werk wordt gedaan in dienst van de Heer. Zoals gebruikelijk bij een jubileum viering wordt een herdenkingstoespraak gehouden en daarvoor had men de 70- jarige broeder J. Smit. die reeds van af 1909 aan „Meer en Bosch" is ver bonden. uitgenodigd enkele grepen uit het ontstaan van „De Macht van het kleine" te releveren. Hij wees daarbij in het bijzonder op de moeilijkheden, die ondervonden wer den in de oorlogsjaren, om het beginsel te kunnen bandhaven. Helaas lag de na oorlogse periode de Vlaardingse afde ling bijna geheel stil wegens gebrek aan leidsters. Momenteel kenmerkt deze af deling zich door een grote bloei, waar door rnen zelfs over moest gaan tot het splitsen van drie wijken. Hij had dan ook alle waardering voor de leidsters, de dames Faassen, Schenk, en Poot, die zich daarvoor regelmatig inspannen. Boven dat alles zijn wij echter dank verschuldigd aan God, die ons werk vijf tig jaar gezegend heeft, waarin de or ganisatie rijkelijk is gegroeid. God vraag om meer getrouwe mensen, aldus de heer Smit en daarom deed hij een beroep op de -toehoorders 'om zich op te geven als lid van „De Macht van het kleine"", of als medewerktst)er. Daarna hebben allen genoten van het door Michael Clayton Hutton geschreven blijspel: ,.In Londen staat een huis". In dit stuk waarin men kennismaakte met de lotgevallen van een zekere fa milie Lord. die tengevolge van een fout in de tekening van een architect uit hun huis gezet dreigt te worden, werd het Engelse motto: „Mijn huis is mijn kas teel". wel heel letterlijk tot werkelijk heid gebracht. De gereformeerde pre dikant ds. H. J. Heynen sprak een slot woord. Pas daarna werden de drommen be zoekers in de grote zaal van d'e Harmo nie toegelaten om zich een en al be wondering te temen voor de zeldzame expositie, die men niet genoeg waarde ren kan. Men merkt nauwelijks, dat -men zich in een vergaderzaal bevindt, zo natuur getrouw is dé Omgeving veranderd'. .Hét is een lust om daarin rond te wandelen, om tevens te luisteren naar de zang en om te zien naar dê kleurenpracht van de honderden kleurkanaries, exotische en bastaardvogels. Naast de reea's genoemde chincilia's afkomstig van de farm ..Veli", wande len enkele toekans in het fraaie plant soen. dat zich midden in de „zaal be vindt. Wie zich het buitenkansje niet wil Ia- ten ontnemen, een zeldzame collectie vogels te gaan bewonderen, kan tot en met zaterdag van 's morgens tien tot 's avonds tien uur terecht in d'e .Harmo nie. Twee Haagse, een Leidse en een Rot terdamse keurmeester hebben de door de SCHIEDAM. V* leden van de Ned. Christen Vrouwen Bond (NCVB) »fd. Kethel, hebben woensdagavond een leer zaam betoog gehoord van de heer J, L. L. Knijff over het onderwerp: „Ona kind kan op school niet mee, wat nu?" De heer Knijff sprak als man me. ervaring op het gebied van moeilijke kinderen, want nadat hij 8 jaar lang verbonden is geweest aan het Instituut voor Lichamelijk Gebrekkigen. de Adna- nastiehting te Roi'.erdem (waarvan hij Hoofd was), is hij de laatste 7 jaren Hoofd van de Christelijke school voor Buitengewoon Lager Onderwijs, de ds. O G. Helderingsehool te Rotterdam. De heer Knijff wees eerst op de nood zaak. dat iedere gebrekkige, hetzij dat hij blind is. doof of een ander gebrek heeft zich vooreerst moet neerleggen bij de feiten dat hij of zij gebrekkigis. Ten tweede moeien zij door de niet- gebreklclgen niet uitgestoten worden, maar behandeld worden als wezens, die evengoed als ieder ander door het leven moeten. Bij het werk dat zij verrichten moet men niet voornamelijk letten op wat zij produceren en hoeveel, maar of zij daar door in staat zijn ook r.og wat levens geluk op te doen en zo liefde te ervaren van anderen. De Lagere School is dikwijls bij jeug dige gftbrékkiaen niet het aangewezen teder op. haar eigen terrein, ook ten middel want blinden, doven en licha-jopzichte van het behandelde onderwerp, meJijk 'gebrekkiger» worden op een ge- dient uit te dragen. geven moment niet toegelaten. Van groot belang is het voor de ouders, om ij tij ds inlichitingen in te winnen over het: „Wat nu?" Veelal is er dan iets aan te doen. Men is van mening, dat dergelijke kinderen ook zwakzinnig zijn, doch van de 109 z.g. zwakzinnigen blijken er altijd 58 normaal mee te kunnen. Dit bewees de heer Knijff met de vertoning van enkele dia's waar diverse „zwakzinnige" kinderen gewóón in de maatschappij worden opgenomen. Zij verrichten hand werkjes, 'eren koken, zetten tegels en zelfs zagen de aanwezigen ze schilderen. Bij het VGDO-onderwij» heeft men. bui tengewoon gunstige resultaten met der: getQke kinderen bereikt, zodat het „ach en w-ee-geroep" dikwijls overbodig is. Er zijn in Nederland 300 scholen voor gebrekkige kinderen, 5009 leerkrachten en 50.000 leerlingen. Dit betekent, aldus de spreker, een lijn van Rotterdam naar Amsterdam, zodat dit onderwerp zeker aller aandacht verdient. Zolang er op de 100 kinderen die geboren worden 3 zijn, die gebrekkig zijn, moeten de ou ders bijtijds met hun kind op het aan gewezen adres komen. De presidente, mej. B. de Korting was dankbaar voor dit interessante betoog en wees de leden op de propaganda, die ieder op. haar eigen terrein, ook ten VLAARDINGEN De vreugde van de duizenden kinderen, die woensdag middag aan de Maasboulevard waren verzamelt kénde geen grenzen meer, toen na lang wachten de békende stoomboot uit Spanje arriveerde, om Sinterklaas op Vlaardingse bodem vas te grond onder de voeten te geven. Even tevoren had de Spaanse bisschop vanaf de Maas burgemeester Heus- dens en zijn echtgenote begroet, die vanuit bun bungalow de Sint met zijn vele knechten het eerst zagen. Aan de Vlaardingse kade, werd de goedheillgman verwelkomd door een speciaal comité van ontvangst, be staande uit afgevaardigden van de Middenstandsverenigingen. Voorafgegaan door zes herauten te paard, allen in historische kledij en be geleid door de „Jonge Pijpers" begaf het hoge gezelschap zich. omstuwd door een kinderlegióen naar het stadhuis, waar loco-burgemeester H. K. van Minnen de stoet afwachtte. Behalve de heer Van Minnen, die zich op het stadhuisbordes bevond was de Markt een grote mensen en kiridermassa, die zich in afwachting van de komst zoet hadden gehouden met oude en nieuwe Sinterklaasliedjes, waar bij de Dordtse hammondorganist Nico Schoolenbérg er lustig op los speelde. De Spaanse gast moest eerlijk beken nen, dat hij op zo'n overweldigende ont vangst niet had gerekend. Hij had na melijk veel brieven uit Vlaardingen ont vangen,'" waaronder meerdere van de po litie en van het gemeentebestuur. De Sint deed een beroep op het Vlaardingse publiek en wel In bijzonder op de jon geren, om de plantsoenen netjes te hou den en om vooral geen oud papier op de straten te werpen, want dat vond hij helemaal niet gepast. De goede Sint toonde zijn blijdschap over het feit. dat mr. J, Heusdens zijn taak als burgemeester, zij het gedeel telijk, weer mag hervatten. Hij ver zocht echter aan loco-burgemeester. H. K. van Minnen, er op toe te zien, dat Vlaardings eerste burger zich in derdaad zal matigen in zijn ambtelijke bezigheden. Natuurlijk bracht Sinterklaas de com plimenten uit Spanje mee, over het feit dat de heer Van Minnen onlangs zijn zilveren jubileum als raadslid mocht vieren, waarbij hij toezegde, dat vele geschenken onderweg zijn. maar die nog wel even weg zullen bijven, omdat zo wel de Waterweg alsmede de havens nog niet op diepte zijn gebracht om de schepen doorgang te kunnen verlenen. Een boterletter zou er echter in ieder geval wel komen, aldus Sinterklaas. Ook de andere wethouders werden door Sinterklaas bedacht, zij het even eens met woorden. .Wethouder West- strate zou in ieder geval met de nodige financien verrijkt worden, wethouder Walstra een tweede bejaardentehuis, wethouder De Bruijn ondermeer tal van woningen, terwijl loco-burgemeester Van Minnen behalve een kleine sporthal, meerdere gymnastiekzalen in het voor uitzicht werden gesteld. In zijn dankwoord aan Sinterklaas, zei de loco-burgemeester, dat burgemeester Heusdens als geschenk een grote tunnel toekomt, hetgeen ook voor de Sint zelf van belang zou zijn. opdat hij dan in het vervolg via deze tunnel wat eerder in Vlaardingen zou kunnen arriveren. Ten slotte beloofde de heer Van Minnen aan de Spaanse bisschop, dat hij hem volle dig op de hoogte zal houden met de ge zondheidstoestand van mr. Heusdens. Nadat Sinterklaas de Vlaardingse jeugd met tal van pepernoten had bedacht, be gon zijn zegetocht door Vlaardings stra ten, waar de politie soms 'grote moeite had om het hoge gezelschap in goede banen te leiden. SCHIEDAM. De leden van de Gere formeerde kerk, wijk Kethel-Nieuwland, hebben in „De Ark" dinsdag een goede contactavond gehouden, waarop ds. J, D. Koers uit Den Haag het onderwerp be handelde: „Weest daders des Woords en niet alleen hoorders." Met behulp van kleurendia's heeft ds. Koers het maatschappelijk werk duide lijk onder de ogen van de vele aanwe zigen gebracht en wist hij zijn toehoor ders te wijzen op de noodzaak van de verkondiging van het Evangelie, ook voor gemeenteleden. ..Ieder heeft hierin een taak, een opdracht van hogerhand! die hij niet naast zich neer mag leggen." Het tweede deel van de avond werd gevuld met een interessante quiz, waarin ds. Koers de deelnemers via. enkele leuke vraagjes toch nog warm liet lopen voor... het maatschappelijk werk, zodat deze avond ten volle aan het doel heeft beandtwoord. Het Wtjkkoor. verleende oj.v. de Keer G. v.d. Schoor haar medewerking aart deze avond, die onder leiding stond van de ouderling J.. Hofstra. De heer F. v.d. Hout deed enkele mededelingen over de Oud-Papier-Actie, alleen aj in de maand oktober was 2360 kg papier opgehaald, terwijl de heer C. Dubbeld als organist van dit kerkgebouw zijn plaat» achter het orgel op waardige wijze heeft inge nomen. Ds. Koers heeft de avond ge sloten. li KT is een moeilijk foarirW geweest, maar het it gdukt. Vanmorgen redrh er geen trams meer over de Coolsingel tussen het Hofplein en de Van Oldeuburneveldtstrnat. Maar voor het zo ver was hebben velt mensen zich, niettegenstaande het fris se tveer in het ziveet moeten tverken. Zij zagen zich gesteld voor een enor me taakWfi/if in een tijdsbestek van enkele, uren tussen het rijden t on de laatste tram vannacht en de eerste tram vim mor gen niw« hei icerk g**- klnard worden» In het nachtelijk doiiker moestdr rails in de Van Oldenbarneveldtstaat woden verbonden met die op dt CooU singel tegenover het Beursgebouw. Daartoe moest nog een flinke strooit rails wordén gelegd. AUe hnltebordm op de nmte van de fijnen '1,2» 3. 4, 9 en li moesten af worden weg gehaald af ivoeden voorzi*at t an nieuwe ojt- schriften. Plakkaten met wijzigingen moesten in <tbri\< worden opgehangen. Wiettue electri.whe wissels bij het Cen traal station dienden in gebruik gesteld en beftroefd te worden. Gedeelten van de elrtirische bovenleiding moesten worden afgesneden en andere gedeel ten worden ingeschakeld, Kn daarnaast werd reeds een begin gemaakt met het opruimen van de rails op de Coolsingel zelf. De laatste trams reden vannacht at op een baan, die ontdaan was rail de bestrating. Het opruimen zal in de komende dagen met energie worden Op de trambaan draaide t'ö'i* morgen de bestuurder van een bakfiets rustig een sigaretje. Gis- j ten ti reden de trams nog over de Coolsingel voortgezet omdat de bouwers tan de .Metro al staan le u achten. I atidnug trits dan tie Caul singel door de triu-is verheten. Ken enigszins trieste tutu hl ik vont ik. tennt het linrt t*w een stad wuuruit het rij verkeer voor hel grootste gedeelte is verdwenen geeft een doodse nnnhlik. Wnttr anders trim bij holtes stonden te wachten op dé komst van de tramsuu* heg teeg, Unt met de Metrohotnv ernst wordt ge- maakt, is nu teel voor een ieder dm defijk. Straks komen de draglinm andere jtruufieerkluigett en dan tntrdf de Coolsingel weer een heuse singel, 1 art daag dan draaien de t runts cm alle lijnen, die voordien over dr C.nóU singel reslen, de Van Oldenbntneteldu straal in, behalve lijn U. die nu inn de Sc hie kade over het Weena nmc'V.S, rijdt en vandaar rechtstreeks urer de, Mauritsweg nrwr de IXw. Ftinn^uaeg Een uitzondering vormt ook lijn - i, die rttn C.S. over het Weena gunt en nu niet de Coolsingel opdraait* maar rechtdoor gnni over Goudsesingel. rintersueg en Blank naar de Schie. dnmserest om vandaar via de oudé route verder te gaan. VLAARDINGEN. Het programma van de KNVB geeft voor zaterdag te kennen, dat Zwaluwen in tijd van 14 'dagen wederom tegenover Zwart Wit komt te staan. Op 12 november verlo ren de Vogels in een slechte wedstrijd met 10. zaterdag kwam men evenmin tot grootse prestaties en' werd met 2—0 van het onderaan bengelende NSW ver loren, zodat er weinig hoop is op een gunstig resultaat tegen Zwart Wit. Hoewel de Rotterdammers evenmin in vorm steken dit seizoen, zien we er toch van komen1, dat Hoogerboord en zijn mensen zonder puntemvinst naar Vlaardingen zullen terugkeren. SCHIEDAM Het bestuur van. de Hargpolder heeft een verzoek bij het gemeentebestuur van Schiedam inge diend haar een krediet van f 30.000 te verstrekken. Dit zal afgelost worden in een tijd van twintig jaren te beginnen na het verstrekken van het krediet. Dit krediet is noodzakelijk geworden daai» vele lasten tot onderhoud van de dijken op de Hargpolder drukken. De polder be schikt echter over te weinig kasmidde len. Temeer daar de gemeente Schiedam ook grote belangen in deze polder heeft stellen B. en W. voor het krediet te ver strekken. SCHIEDAM. Voorzitter A. Klein van de Lasclub Schiedam heeft woens dag in het gebouw voor Chr. Sociale Belangen de filmavond, aangeboden door ..Hilarius" N.V. uit Haarlem, ge opend met een welkom tot de heren J. van Oekel en D. J. de Smit. die namens deze Handelmaatschappij enke le fraaie films hebben laten' zien. en na de pauze een interessante quiz hielden. Evenwel betreurde de heer Klein het, dat slechts- eetvgering aantal leden ge hoor Irad./gégeven aan de oproep en hijhoopte, dat op. de ledenvergadering van januari weer een aantrekkelijk pro gramma. uitgewerkt zal worden. De films, die de heren v. Oekel en De Smit vertoonden, waren getiteld: „Het ABC van Straalaandrijving", „Het ABC van Verbrandingsmotoren" en „De beginselen van de electriciteit." Het tweede deel van de avondwerd gevuld met een geestige hersengymna stiek. die er bij de aanwezigen best in ging. SCHIEDAM Voor de woningen die gebouwd worden in Nieuwland-Oost is een gemiddelde huurprijs vastgesteld door de Minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid: De huur voor een van de 362 huizen zal f 17.35 per week be dragen. Deze kuur,.is een gemiddelde. De huren van bejaarden liggen aanmer kelijk lager dan de overige. Deze zullen een huur van f 11,75 per week -opbrengen. Ieder bedrag zal worden verhoogd met f 1,40 per week voor diverse onderhouds kosten. De huren zullen aan de Schie damse Raad ter goedkeuring worden voor gelegd. In Nederland was aan het begin van deze eeuw 3 pet. der bevolking ouder dan 65 jaar, in 1960 ts dat 9 pet. ge worden: Terwijl de bevolking verdub belde is het aantal gepensioneerden verdrievoudigd. Momenteel zijn er 500.000 mannen boven de S5 jaar, van wie 330.000 tussen de 65 en 75. Deze oriënterende cijfers verschafte professor Ir. F. M. lloeterink uit Eindhoven op TSB en HVOspelen een thuiswed- j de vergadering van de sociale Raad, ge- strijd, resp. tegen Bolnes én TOGR. Voor beide plaatselijke teams zitten hierin winstmogelijkheden, al zal TSB het daarbij wel iets moeilijker krijgen dan HVO. In de afdeling Rotterdam speelt The Red Stars tegen GOZ en ontvangt Sun light het Nieuw-Beyeriandse NBSVV, Alle wedstrijden beginnen om 2.45 uur. •ROZENBURG Geboren: Willem C. en Aafke M. z en,d van P. van der Kooij en J. M. van der Sar; Geiske G. d van A. de Vries en A. Jansen. Gehuwd: G. Versteeg 24 jr en J. J. de Regt 19 jr. Dinsdagmiddag zagen een paar jon gens kans weer in de schulp op het voormalige feestterrein aa-n de Broek- weg te klimmen. Ze stichtten in de kel- HOEK VAN HOLLAND Sinterklaas °er een vuurtje, dat snel om zich heen doet gewoonlijk op vijf december eerst j greep. De brandweer bluste het vuur zijn officiële intocht te Hoek van Hol-i met de nevelspuit; er was schade aan land. Dit jaar zal echter de intocht vroe-- een houten schutting. houden In de tot de laatste plaats be zette grote zaal van hotel „Atlanta". Spr. was hiertoe uitgenodigd omdat onder zijn leiding het initiatief, geno men door Dr. Frits Philips, om een weg te zoeken naar een inhoudsvolle levens avond, sinds mei 1958 praktische uitwer king heeft gevonden. Onder zijn leiding werd de Coöperatie ve Werkgemeenschap „Sterk door Werk" 16 maanden geleden gestart om ge pensioneerde arbeiders van de N.V. Philips in de gelegenheid te stellen een nuttige vrije-tijdsbesteding te hebben door enige uren per dag productieve ar beid te verrichten. Op humoristische wijze wist deze zelf- gepensioneorde professor hiervan te ver halen. Allereerst over de noodzaak van dit werk. Vooral voor de groep, die alle con takten met vroeger icvensrnilieu ver loor en zich overbodig ging voelen, is deze bijdrage tot een inhoudsvolle le vensavond bijzonder urgent. man in september '59 heeft men door spontane aanmelding thans 160 mensen aan het werk. Men verwacht dat volgend jaar 300 man in de hyper-moderne werkplaats even buiten de stad en aan gelegd met veel plantsoen rondom, elke dag drie uur komen werken. Inzake dé financiering deelde, prof. Roeterink mede. dat men tegen behoor lijke rente-betaling voldoende kapitaal kon krijgen om een werkplaats te hu ren van 1300 m2 oppervlakte en déze vol machines te zetten, deels gekocht, deels in huurkoop., voor allerlei handwerkslie den. Daar men tegen normaal tarief le vert en er geen arbeidslonen worden be taald. is de kans op een batig saldo zeer gunstig. Daarom kon men eind vorig jaar een voorschot geven, naar rato van de gemaakte uren, in de vorm van een Sin terklaas-surprise, wat voor. de sfeer weer zeer belangrijk was. Op dit moderne bedrijf heeft men als eerste de vrije zaterdag ingevoerd, merkte spr. geestig op, en toen volgde het andere bedrijfsleven vanzelf. ger plaatvinden. Zaterdagmiddag om twee uur komt hij aan in de Bergbaven. Na aankomst trekt hij. voorafgegaan door het harmonickorps R.A.Z. en gevolgd door grote drommen schoolkinderen naar de hulpseeretarie waar de officiële be groeting zal plaatsvinden. Daarna zal de Sint met vele pieten een rijtoer door de Hoek maken. Een onbekend gebleven autobestuur der heeft dinsdagavond tegen het mid dernachtelijk uur op de Broekweg een lichtmast geramd en is daarna doorge reden. Zij. die getuige zijn geweest van de ze aanrijding worden verzocht zich met de politie, afdeling Verkeer in verbin ding te stellen. Als basisgedachte koos men, na over leg met velerlei instanties en organisa ties, dat het een samenwerking van gepensioneerden zou zijn, waarin ieder coöperatief in een milieu van vrijheid en gelijkheid zijn bijdrage zou leveren. Voorts dient dit werk self-supporting te zijn en het doel is vóór alles: de be vordering van de geestelijke gezond heid van gepensioneerden; Als middel zag men de nuttige vrije-tijd-besteding. Men ging dingen makén waartoe ande ren geen tijd konden vinden, zoals het ontwerpen van modellen voor het tech nisch onderwijs. Bij een samenkomst met direkteuren uit deze sektor kreeg men op écn middag voor vijf jaar werk! Orders uit het bedrijfsleven wenst men echter niet te aanvaarden omdat deze op tijd klaar moeten zijn en dit de vrijheid kan bedreigen. Dat dit werk in een behoefte voorzag bleek vrij spoedig. Gestart met tien De gelijkheid in dit bedrijf wordt ook gesymboliseerd door de gele jas die vroeger alleen de bazen droegen. Na tuurlijk is er een zekere leiding, maar ailes op basis van gelijkheid. Als resultaten mocht spr, die een, on verdeeld aandachtig gehoor had dat dui delijk genoot van zijn blijmoedige cau serie. wijzen op het geluk van deze ge pensioneerden, het vele nuttige werk. door hen verricht, de tevreden klanten en...echtgenoten, die het best vinden, dat hun ega uren van huis is en met nieuws thuis komt als vroeger, terwijl dit self-supportend bedrijf eik kwartaal voor een niet onwelkom dou ceurtje zorgt. liet was de vurige wens van de voor zitter der vergadering dat ook elders, met name in de Maasstad, iet» derge lijks tot stand zou komen. Ook In an dersoortige bedrijven. De belangstelling voor dit experiment was ook van de zij de der werkgevers zeer groot. Aan de bijeenkomst, waarin na de pauze tal van vragen werden gesteld Bmg de jaarvergadering van de. Sociale Raad vooraf die in recordtijd door voorzitter mr. J. J. H. van der Brug werd afgehandeld. In de vacature ds. Scnoch weid diens secundus, de heer Spreeuwenberg, gekozen. SCHIEDAM. Voor het Rljkspertt- neel ls bij Koninklijk Besluit van 29 fe bruari 1960 een spaarregeling tot stand gekomen om de bezitsvorming bij bet overheidspersoneel te bevorderen. B. en W, zijn van oordeel, dat het" sag; beveling verdient door het vaststellei van een premie-spaarregeling ook vooi het personeel in dienst van Schledats de spaarzin aart te moedigen. Zij hebben daarom een spaarvcrorde hing ontwórpen, waarvoor ttéf doOF'tseil^f Centraat Orgaan inzake gemeensebappe lijke behandeling van .gemeeatêüjkn per soneelsaaitgelegenheden te "s-GraveBÜa. ge, waarbij deze Gemeente is aangeslo ten. aanbevolen model, als uitgang!-' punt heeft gediend. Een belangrijke afwijking van laatst genoemd model betreft het systeem van premiëring. B. en W, achten het gewenst een meer gedifferentieerde spaarpremie mo gelijk te maken, waardoor de laagstfce- zoldigden een relatief hogere premie ontvangen, welke, naarmate de bezol diging stijgt, geleidelijk afneemt, zonder dat dit tot noemenswaard hogere kosten zal leiden. In het derde lid van artikel 6 van dé ontwerp-verordening is dit vastgelegd.' Hierdoor zal iedere deelnemer, die bet voor hem toegestane maximum-bedrag spaart, een zelfde premie worden lot: gekend. Wordt minder dan het toegestane ma ximum gespaard, dan za! de spaar premie evenredig worden verminderd. Aangezien het personeel niet verplicht kan worden aan de spaarregeling deel tc nemen, en ook omdat niet bekend is tot welke bedragen gespaard za! won den. is het niet mogelijk de financier consequentie» van deze regeling-concreet aan te geven. ROZENBURG Zaterdag 26. novem ber viert de C.J.V. „Hoop der Toekomst haar jaarfeest in „De Schans". Gebracht wordt het klank- en becldspel. In .ZjjO hand. Een samenspel van alle leden tn een moderne en frisse opzet. In de pauze wordt een verloting Se' houden bestemd voor het eigen vereni gingswerk en de - watersnoodramp n Tolten (Chili). Tot besluit het toneelspel in 3 bedrij ven van Nic. Stam „Gesloten Ogen ROZENBURG De gemeenteraad komt vrijdagavond ,in openbare verp- dering bijeen, ter behandeling van eer uit 18 punten bestaande agenda. Daarop komen o.a. de volgende punten voor. Ver koop van enkele percelen bouwten-®11 in het uitbreidingsplan Koolland, nl.rp1- A. van der Houwen, J. de Waard en Bouwbedrijf Delfland voor de bouw v'" 5 bungalows. Verder dient een nieuws woningcommissie benoemd te worden" verband met periodieke aftreding vat deze commissie. B. en W. hebben je raad een aanbeveling gedaan waarop tt zitting hebbende leden als. nummer een slaan vermeld. De verordening op ra- heffing van kadegeld, zal weer met e jaar worden verlengd, terwijl de veror dening op de heffing van precariorech ten aangevuld wordt met een bepaling betreffende het storten van vuil op oe vuilnisbelt. Het krediet in rekening courant bij de N.V. Bank voor Neder landse gemeenten kan voor 1961 worden bepaald op f 200.000.Voor het ver beteren van het gymnastieklokaal van de le openbare lagere school vragen F en W. eon krediet van f 2850,terwijl voor de bouw van 66 woningwetwoningen een krediet van f 1.193.362.wordt g<" vraagd. Tenslotte komen nog enkele per soneelsaangelegenheden ter tafel, zoals salarisverordeningen voor de ambtena ren ter secretarie, ambtcnaren-technid en ambtenaren-werklieden, wijziging van het algemeen ambtenarenreglement en vaststelling van een instructie voor de directeur van gemeentewerken. ROZENBURG In verband met dt gesteldheid van de terreinen werden J l alle wedstrijden afgelast. Zaterdag ont vangt Rozenburg Oranje-Nassau t") Vtaardingen. Aanvang 3 uur ep het ter rein aan de Laan van Nw. Rozenburg- ge< gel nie I eui 'ni va; nln vrt 'l pos WCk led ik var tout oolg had nid G.J,

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 2