Gemeente Vlaardin neemt bibliotheek over Wijziging tracé Deltaweg De politie meldt St. Nicolaasop de Rolschaatsbaan en „groot bezoek" in Feestvreugde bij zieken en in kindertehuizen voet gevolgd T.V. 1 {otterdam m Andere werkmethoden bij dijk en oeverwerken In Zuidbuurt behoefte aan Christ, kleuterschool VATERVE Tarieven gunstiger Sanering centrum Vlaardings politienieuws Thans ruim f 8ÖÖÖ voor Grote Kerk Elektrificatie straatverlichting Voetpaden langs weg Damcl. Schiedam opent seizoen Hengelaars hadden geen succes 1.100 ARBEIDERS WEKELIJKS OP STAP 2 bitiëdag 6 december I960 Nieuwe supervisor Hoek van Holland Sinterklaasfeest in de Hoek geslaagd Grote belangstelling voor stormschouwspel Woensdagmarkt verplaatst Rijwielstalling Kolpabad Verbetering Hofsingel Dodelijk verkeersongeluk Herstellingen Veerhaven Leger des Heils-kadetten in Schiedam Traditie Rolschaatsbaan Duidelijke verandering in beroepskeuze Advertentie en pijn weg- wrijven met DAHPO Andere arbeidscyclus Andere werkmethoden Wiepenmolen TV SU I Binnen 24 uup van uw griep af! Het zinkstuk bijna klaar voor het zinken 1 iiiiij W "1ftWtiïk VLAARDINGEN. B. en W. stellen de raad voor de exploitatie van de Ver eniging Openbare Leeszaal en Biblio theek per 1 januari 1961 over te nemen. Met het bibliotheekbestuur is overeen stemming bereikt over de overnemings- voorwaarden. betreffende personeel en bezittingen. In de op 13 december te houden ledenvergadering zal de leden worden voorgesteld de exploitatie op genoemde datum aan de gemeente over te dragen en tot opheffing te besluiten. Het gehele personeel zal in gemeente dienst overgaan. De salarisregeling zal voor dit personeel in het algemeen gun stiger zijn dan welke thans geldt. Alle bezittingen van de vereniging zul len bij de -overneming om niet op de ge meente overgaan. Het middelentekort van de exploitatierekening 1960 kan op rond 2.000 worden geraamd. Er is nog een uit een legaat verkregen fonds van VLAARDINGEN. Voor een verde re uitvoering van de plannen tot sane ring van de binnenstad is het thans noodzakelijk, met name ten behoeve van de aanleg van het Veerplein (het tussen de oostzijde van de Gedempte Biersloot en de Steijnstraat geprojecteerde plein) en de bouw van het over de binnenstad geprojecteerde viaduct, tot geleidelijke ontruiming cn amovering aan de op stallen. gelegen langs de westzijde van de Gedempte Biersloot en het daarach ter gelegen gebied (de zogenaamde Transvaalbnurt)over te gaan. Voor wat betreft de in dat gebied ge legen woningen houdt het gemeentebe stuur reeds enige tijd rekening. De be treffende woningen worden na het ledig- komen. niet meer verhuurd. Met de heer H. C. Ouwejan. huurder van de in bezit van de gemeente zijnde panden Gedempte Biersloot nrs. 144, 146 err 148 zijn onderhandelingen ge voerd inzake ontruiming van deze opstal len en verplaatsing van het daarin ge vestigde banketbakkersbedrijf naar het eveneens aan de gemeente toebehoren de woon-winkelhuis Kuiperstraat 45. De heer Ouwejan is bereid gevonden aan deze verplaatsing mee te werken onder voorwaarde, dat door de gemeen te een bijdrage wordt verleend in de door hem terzake te maken kosten. Het college van B, en W. achten een dergelijke bijdrage alleszins aanvaard baar en stellen de raad voor haar goed keuring daaraan te hechten. VLAARDINGEN. Architect R. H. Fledderus, sedert 1957 supervisor der gemeente, heeft verzocht van deze taak te worden ontheven, in verband met zijn drukke werkzaamheden. B. en W. stellen voor tot supervisor te benoemen de Delftse architect en stedebouwkun- dige ir. S. J. van Embden. Deze-is hiertoe -bereid gevonden-in deze zin, dat zijn medewerker ir. H. T. Hopman onder zijn verantwoordelijk heid zich met de dagelijkse werkzaam heden zal belasten. 0 Door kortsluiting. In een elektrlctteits- kastje in «en woning «art de Naszaulaan te Vlaardingen ontstond een begin van brand. De brandweer moest er aan te pas komen cm het vuur te blussen. In een pand aan de Röntgen straat te Vlaardingen vatte de schoorsteen vlam. Met een ramoneur werd het vuur door de brandweer gedoofd. Er werd echter geen schade aangericht. Het niet verlenen van voorrang had tot gevolg, dat op het kruispunt Florls de Vyfde- laan—Floreslaar. te Vlaardingen twee per sonenauto's met elkaar In. botsing kwamen. -Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. doch beide auto"s Hepen ernstige scha de op. HOEK VAN HOLLAND. Ondank» het feit dat Sinterklaas dit Jaar niet op de vijfde december met een boot aan de Berghaven te Hoek van Holland aankwam, doch reeds op de 26ste van de vorlsc maand zijn intocht in ce Hoek maakte, is bet feest hierom niet minder geslaagd. De kleuters van verschillende scholen waren 's morgens bijeengekomen m de zaal „Harmonie". Zij zijn daar prettig beziggehouden met een poppenkastvoor stelling. Nadat zij weer In de school lokalen teruggekeerd waren, mochten zij daar ieder enkele leuke presentjes in ontvangst nemen. Omstreeks een uur 's middags kwam de Sint op het school plein aan de Schoolstraat aan. Gevolgd door vier schoolklassen en voorafge gaan door de Hoekse Harmonie heeft 'Sinterklaas hierna een tocht door een deel van de gemeenschap gemaakt. In ean zaal van Hotel America, zowel ais in Harmonie waren kinderen bijeenge komen. tn beide zalen heeft de Sint van zijn belangstelling blijk gegeven. Ook hier kregen alle kinderen een fraai ge schenk aangeboden. Vooraf was voor hen een filmvoorstelling gehoudem Re sumerend kan worden vastgesteld dat het Hoeks St. Nicolaasdamescomite veel eer van zijn werk heeft gehad. VLAARDINGEN. Burgemeester en wethouders zijn van mening, dat men zo snel mogelijk moet geraken tot een verbetering van de verkeerssituatie op de Deltaweg in de onmiddellijke omge ving van de spoorwegovergang In het verlengde van de Van Beethovensin- gel. In het plan „Maasboulevard" is vastgelegd, dat de Deltaweg zich ter hoogte van de lagere technische school zal splitsen In een gedeelte, ten zuiden van de spoorbaan en een gedeelte, het welk via een tunnel onder de spoorbaan aansluiting zal geven op de Van Beet- hovensingel. ■Hoewel derhalve in de toekomst de spoorwegovergang zal vervallen en de toestand ter plaatse radicaal zal wijzi gen zijn B. en W. van oordeel, dat met het aanbrengen van een tijdelijke ver betering niet kan worden gewacht.. De HOEK VAN HOLLAND. Tijdens het noodweer van bet afgelopen week einde heelt Hoek van Holland een enor me toevloed van automobilisten moeten verwerken. Tijdens stormweer, gepaard caand met hoge zeeën en hoge water stand. staat de Hoek altijd in het cen trum van de belangstelling. De scheep vaart op de Nieuwe Waterweg en de Noordzee biedt dikwijls «en spectacu laire aanblik. Hoek van Holland heeft het noodweer van de afgelopen dagen echter volledig doorstaan. De redding boot noch de sleepboten beWden bui- +onf»"flit<s te gaan. Enkele lfitfStvaartui- ten hebb-n echter wel een kritiek mo- *£ent b-Wfd toen zij de pieren wilden 3.200. De vereniging wenst daaraan een nader te bepalen bestemming te ge ven ten behoeve van de gemeentebibliO' theek. B. en W. stellen voor. dat het gewone beheer van de gemeentebibliotheek bij hen zal berusten, met een adviescom missie, bestaande uit vertegenwoordi gers van de raad en de burgerij. De tarieven zullen enigszins worden gewij zigd. De bibliotheek kent thans, behal ve een leeskaart van, 3.50, recht ge vende op het lenen van 1 Nederlandse roman en 2 studieboeken, een gezinslees- kaart van 5, recht gevende op 2 Ne derlandse romans en 3 studieboeken. In plaats van laatst genoemde kaart willen B. en W. een gereduceerd tarief invoe ren van 2 voor het tweede en volgen de lid van eenzelfde gezin. Bovendien komt het B. en W. goed voor, ter sti mulering van het lezen, voor personen van 15-18 jaar een gereduceerd tarief van 1.50 en een gereduceerde prijs van 1 voor elk volgend kind uit het zelfde gezin in te voeren. Mede om praktische redenen is het college van mening, dat een uniform tarief van 1 moet worden vastgesteld. B. en W, deien voorts mede dat zij voornemens zijn de raad. zo mogelijk voor de in januari 1961 te houden raads vergadering een voorstel te doen betref fende stichting van een gebouw voor de gemeentelijke bibliotheek. VLAARDINGEN. Het gaat nog steeds goed met de ..Actie restauratie Grote Kerk 1961". Ondanks hel slechte weer van zaterdagavond hebben velen zich naar de Vleeshallen begeven om hun bijdrage af te geven aan de twee dames, die daar voor het laatst zitting hadden. Maar. dat wil niet zeggen, dat men nu op zijn lauweren gaat rusten: integendeel de achtduizend" gulden, die thans binnen zijn, betekenen dat dit be drag met 25 moet worden vermenigvul digd, eer het gestelde doel is bereikt. Een nieuwe actie in in voorbereiding, maar intussen kan men zijn gelden stor ten op het gironummer 9 4 7 3 4 van de Hervormde kerkvoogdij onder het mot to: „Restauratie Grote Kerk 1961" VLAARDINGEN. In het kader vati het plan tot geleidelijke vervanging van gaslantaarns door elektrische straatver lichting is thans aan de beurt de elek trificatie van de openbare verlichting in de Arrnnanstraat. Benthemstraat, Commanderijstraat, Van der Duynstraat en de Rotterdamseweg. Hiertoe is een plan ontworpen dat voorziet in de plaatsing van in totaal veertig lichtmasten met een lichtpunt- hoogte van vier meter. B. en W, vra gen hiervoor de raad een krediet, groot ƒ21.250. VLAARDINGEN. In verband met de verdere bebouwing van de Gedemp te Biersloot langs het gedeelte dat door de gemeente ais terrein voor de woens- dagmarkl is aangewezen, is het onmo gelijk geworden bier nog langer markt te honden. B. en.W. achten het.noodzakelijk het marktterrein elders uit te breiden en isvan mening, dat zulks op "de meest" doelmatige wijze kan geschieden door ook de Baljuwstraat en het resterende gedeelte van de Heemraadstraat, tussen de Markgraaflaan en de Baljuwstraat, als terrein voor de woensdagmarkt aan te wijzen. Door deze aanwijzing zal te vens de mogelijkheid bestaan om op het thans overbezette marktterrein enige kramen bij te plaatsen. Om het noodzakelijke verkeer in de twee nieuw-aangewezen straten niet ge heel te belemmeren wordt voorgesteld Sn beide straten slechts aan eén zijde kramen te laten plaatsen. In verband met deze gedeeltelijke verplaatsing is het nodig enige voorzieningen te treffen, zoals het maken van verkeersborden met masten en het leggen van enige te gels met beugels. Bovendien is het noodzakelijk gebleken achter het pak huis van de kramenexploitant een af dak te maken voor het opbergen van de verkeers- en waarschuwingsborden van het marktterrein. Aan een en an der is een uitgaaf verbonden van naar raming 1,300. VLAARDINGEN. Het experiment met de verpachting van de rijwielstal ling bij het Kolpabad, zoals in het af gelopen jaar heeft plaatsgevonden, mag in de ogen van B. en W. als geslaagd worden beschouwd. De huidige pachter J. F. Zuring uit Schiedam heeft ver zocht de pachtovereenkomst te continu eren. B. en W. stellen de raad voor aan dit verzoek gevolg te geven voor het jaar 1961, onder handhaving van de geldende tarieven en bepalingen en te gen bijbetaling door de gemeente van een bedrag van 5000. VLAARDINGEN Aangezien de rio lering van dc Hofsingel niet meer naar behoren functioneert, achten B. en W. het noodzakelijk, dat voorzieningen ter verbetering worden getroffen. In verband hiermede hebben B, en w, een plan doen ontwerpen ter vernieu wing en verwijding van de riolering in het Hofsingelgedeelte tussen Binnensin gel en Callenburgstraat, alsmede; van de hierop aansluitende riolering in de laatstgenoemde straat tot aan de Schie- damseweg. Tevens achten B. en w. het gewenst dat het wegprofiel van het genoemde gedeelte van de Hofsingel wordt ver beterd. Het ligt tn de bedoeling het trot toir aan de zuidzijde en de rijweg te verbreden tot respectievelijk drie en acht meter. De aanwezige bomen zullen hierdoor moeten worden verplaatst naar de waterkant. Tussen de bomen en de rijweg Is een tegelpad voor voetgangers geprojecteerd. Ten behoeve van al deze verbeterin gen stellen B. en W. de raad voor een krediet, groot 118.000,-, beschikbaar te stellen. VLAARDINGEN. Op de Van Ho- rendorpiaan, nabij het Stationsplein werd hedenmorgen om 7.10 uur de 34- jarlge wielrijder B. de Viewer uit Vlaar dingen door een personenauto aangere den cn dodelijk geward. De auto reed over de oir; L. A. Kes- terweg, richting Vlaardingen en wilde linksaf de Van Hogendorplaafl in. Om dat rechts van deze auto een andere auto stond hield de bestuurder het linkerweggedeelte. Op het moment cat de rechts stilstaande auto doorreed, reed ook de bestuurder van de linker auto door. -Direct hierop stopte de rechfsrijdende auto, doch de eerste au tomobilist reed door en botste tegen de wielrijder, die over het rijwielpad van de Mr. L. A. Kesterweg uit de richting Vlaardingen kwam rijden.' De wielrijder werd zwaar gewond en overleed onderweg naar het ziekenhuis. situatie ter plaatse van de spoorweg overgang kan belangrijk worden verbe terd door het over een klein gedeelte verleggen van de Deltaweg naar zijn de finitieve plaats, zij het dan op een voor lopige breedte van zeven meter. De wij ziging van het tracé van een gedeelte van de Deltaweg, welke wijziging ge paard zal gaan met enige terreinopho ging ter plaatse, heeft tot gevolg, dat onmiddellijk ten zniden van de spoor wegovergang eén vrijwel haaks op de Deltaweg aansluitend weggedeelte kan worden aangelegd. Dit zal in het bijzon der bijdragen tot de verbetering van de verkeerssituatie en zal bij gesloten overweg een betere opstelmogelijk heid geven, aldus de mening van B. en W. Het plan voorziet tevens in de aanleg van twee voetpaden. Het ene voetpad is geprojecteerd langs de noordzijde van de Deltaweg van de spoorwegovergang tot aan de lagere technische school, het andere langs de zuidzijde van de Del taweg vanaf de nieuwe inrit van het terrein van de Lever's Zeep Mij, N.V. (even ten -westen van. de spoorwegover gang) tot aan de Veerhaven. Bij dit plan behoort ook de aanleg van een ri olering. B. en Vf. vragen de raad hier voor een krediet toe te staan, ter grootte van de aan de werkzaamheden. Verbonden, kosten, .j..vv:-1 VLAARDINGEN, Ten behoeve van voorzieningen aan de veerhaven vragen B. en W. de raad een krediet van f 115.000,-. Het remmingswerk van de inloophaven van bet wagenveer aan de Maasboulevard verkeert tengevolge van het intensieve gebruik van Se haven in slechte staat. Met het oog op een verantwoord ge bruik van deze haven worden de vol gende voorzieningen noodzakelijk ge acht: a. het vernieuwen van twee due- dalven die onherstelbaar zijn bescha digd; b. het herstellen van de fuikwan- den. De aan deze voorzieningen verbon den kosten worden geraamd op respec tievelijk 65.000,- en 50.000,-. Het ligt in de bedoeling ducdalven, samengesteld uit een stalen dsmwand- koker gevuld met beton, aan te bren gen. Gistermiddag omstreeks 3 uur is de brandweer -onder leiding van hoofd brandmeester D. de Jager uitgerukt omdat bij de ijsfabriek De Maas aan de Hoofdstraat te Schiedam een zuut- stofftes in brand was geraakt. De elek trisch lasser A. J. Uit Rotterdam was bezig geweest met een lasapparaat. Waarschijnlijk door een lek in de slang was er brand gekomen in de zuurstof- fles. De heer Van, E. had nog de af sluiter van de acyteleenfles kunnen dichtdraaien maar bij de zuurs toffies was dat niet gelukt. De brandweer heeft met enkele emmers -water het vuur Eedoofd, De schade bleef beperkt tot de verbrande slang. 0 Bij het kopen van een banketletter in een Schiedams warenhuis is me vrouw J. van P. R. haar portemonnee kwijtgeraakt, die zij even op de vitrine had neergelegd ons het gebak in de tas te doen. Uit de auto van de heer L. L. U., die voor de woning aan de Rotterdam- sedijk stond, zijn uit de niet afgesloten kofferruimte gestolen een reservewiel met band en een aantal pas-sleutels. Dc waarde van het gestolene wordt ge raamd op 5 100. SCHIEDAM. Een groep Kadetten van de William Boothkweeksehool uit Amstelveen is zaterdag en zondag in Schiedam geweest. Zaterdagavond vond de introductie-samenkomst plaats, die door majoor Souverein met een kort welkomstwoord werd geopend. De volgende dag zouden de kadetten door de straten van Schiedam gaan om op diverse plaatsen een zangdieust te houden. Vanwege het slechte weer is dit niet doorgegaan en zijn deze Leger des Heils-kadetten naar het Gemeente-Zie kenhuis gegaan, alwaar een zangdienst werd gehouden van 3 tot 4 uur 's mid dags. Na een adventsprediking over Jesaja 9 door Kolonel H. Lahuis werd een zang uitvoering gegeven, o.l.v. Lt. Kol. La- huis met aan het orgel Kapitein II. Nieuwland. De overige bijeenkomsten werden zon dag goed bezocht. SCHIEDAM. De „Damclub Schie dam" opent donderdag 8 december het nieuwe seizoen en voorzitter Breevoort vertelde ons dat zijn vereniging dit sei zoen hoge ogen hoopt te gooien. De heer L. Breevoort is zelfs zo op timistisch gestemd, dat hij min of meer al rekent op promotie van de „Damclub Schiedam" naar de Hoofd klasse. Hij grondt dit optimisme niet alleen op het feit, dat het eerste team thans sterk speelt, maar ook omdat de KNDB besloten heeft volgend seizoen in Zuid-Holland een topklasse in te stel len, waardoor drie verenigingen zullen promoveren uit de afdelingen Den Haag en Rotterdam, en twee uit Dordrecht en Leiden. Dit betekent, dat de drie open gevallen plaatsen door de hoogstge- plaatsten uit de le klas zullen worden ingenomen en er bestaat grote kans, dat Schiedam daartoe zal gaan behoren. De eerste wedstrijd gaat donderdag tegen C.D.R.-2 en zal gespeeld worden in het wijklokaal van de Bethelkerk aan de Nieuwe Maasstraat. Damliefheb bers kunnen zich daar vervoegen, want ondanks het feit, dat deze vereniging ruim 30 leden telt en kerngezond is, is voorzitter Breevoort van mening, dat de twee teams best tot drie uitgebreid mogen worden voor een stad als Schie dam. Wie kampioen van Schiedam zal worden, kan hedenavond bekend zijn. Ten huize van de wedstrijdleider van de „Damclub Schiedam", de heer A. Ris- seeuw, zuilen de uitblinkers J. C. On ink en L. Vrijland elkaar de eer bestrijden voor het damkampioenschap van Shcie- dam. De vorige partij eindigde in re mise, zodat deze beslissingswedstrijd no dig bleek. SCHIEDAM. De Hengelsportvereni ging „Schiedam en Omstreken" heeft zaterdag de grote vijver van het Prin ses Beatrixpark willen afvissen teneinde de stand van de vissen te bepalen. En kele leden gingen gewapend met grote netten en bootjes te water, maar dit voornemen werd een fiasco. Het bleek n.L, dat de vijver vol lag met takken, zodat niet diep genoeg afgevist kon wor den en de leden van deze Hengelsport- vereniging weinig wijzer werden. De takken waren alleen maar hinder lijk voor de 80-meternetten. Toch is er voor „Schiedam en Omstreken" een lichtpunt, aldus onze zegsman, want in de Brielse Maas zijn niet minder dan 20,000 -jonge snoekbaarsjes uitgezet,-het- feen voor de'visliefhebbers voor de toe- ornst ,be|eként/dat::yeelisnoekj)aar?,-ge.T vangen ~zaï worden. Wanneer de tijd nadert, dat Sint Nikolaas ons land gaat bezoeken, kan het wemelen van mensen in de straten, kinderen met speculaas poppen gaan juichend over straat, en grote mensen lopen gehaast van de ene winkel naar de andere. Het is een groot feest, waar feitelijk niemand iets van wil missen. Immers, in deze perioden huldigt elke rechtgeaarde burger het ge zegde: „Het is beter te geven dan te ontvangen". Wanneer grote uitstalkasten van winkels langzamerhand leeg be ginnen te raken, heeft de mens van deze tijd, van deze rijke tijd, weer meegedaan om familiebanden te verstevigen, kinderhanden te vullen of zieken een beetje vreugde in hun soms zo sombere bestaan te schenken. Speciaal dit laatste heeft gisteren on ze aandacht getrokken. Wij zijn er ge tuige van geweest, dat de Sint in ver schillende ziekenhuizen cadeaux en vooral bemoedigende woorden uitdeelde Bemoedigende woorden, die bij sommi ge patiënten wel eens de tranen in de ogen deden -springen, maar die mee hielpen hen toch ook iets van de grote feestvreugde te doen gevoelen. Een van die vele plaatsen waar de Sint gister zijn „groot bezoek" afleg de, was in het Havenziekenhuis. Ver gezeld van twee Pieten, Pietro's of Pedro's deed de goede man zijn ronde op de vele afdelingen. Deze ronde is een traditie, die in dit ziekenhuis als sinds zes jaar wordt, ge ëerbiedigd. De Radio Ziekenomroep (RaNo Ra dio Amateurs Network Organization) die onlangs voor dit doel een collecte op touw had gezet, had tevens de organisa tie van deze ronde op zich genomen. Een echte omroeper was aanwezig. Hij volgde de Sint op de voet en kon op deze manier alle patiënten in het hele ziekenhuis oorgetuige doen zijn van dit evenement. <5- Patiënt De Reus in het Havenzieken huis werd tezamen met de Sint en zijn Pieten op de gevoelige plaat vastge legd. Alle patiënten met hem hadden maandag een echt feestelijke ontsptmningsavond. De directrice van het ziekenhuis, zr C. M. van Asbeck. verwelkomde Sint Nikolaas en met de vele verpleegsters cn enkele artsen legde men 'het groie bezoek af. De organisatrice, mej. A. G. B. Her. mans, secretaresse van het dagelijkse stichtingsbestuur, heeft ons verteld, dat niet alleen het Havenziekenhuis een soortgelijk feest krijgt aangeboden. Ooit de ziekenhuizen Benvenuto en het Boe- zemziekenhuis krijgen de Sint op bezoek Dat deze grootse aktie mogelijk ij geworden is mede te danken aan gif. ten van particulieren en bedrijven en steun van de consulaten. Maar liefst honderd veertig patten- ten (alleen al in hei Havenziekenhuis) kregen allen een pakket met de nodi. ge versnaperingen en lectuur. Niet alleen de pailënten werden ver gast op de nodige versnaperingen, ook de verpleegsters werden „onder handen genomen." In het ziekenhuis waar Birmanen, Chinezen. Japanners, Denen, en ook een Rus lagen, sprak de Sint ook met en kele Spanjaarden. Wel kunnen we zeg gen, dat het interessante gesprekken werden, maar Spaans hebben we niet gehoord. Ook op de afdeling Dermatologie (huidziekten) werd de Sint met zijn Pie ten uitbundig ontvangen. De verpleeg sters K. de Roo en H. Martens wisten ook hier orde op zaken te houden, on der de enthousiaste patiënten. In huize „Zonnehoek", waar vijf en veertig kinderen verblijven, werd ook door de Sint een bezoek gebracht. Leden van het Rotterdams Studenten Corps hadden na een grondige voorbe reiding een kollekte georganiseerd welke een totaal van 10.000 had opge bracht. Van dit geld werd aan de direktie van het tehuis een rolschaatsbaan aan geboden voor de kinderen. De elf eerste-jaars studenten, de he ren de Jong. Doeleman, Wiersema, van Klinkenberg. Boland. van der Houwer., de Lijster, Schotte. van Melle. Jansen en Leijnse, hebben verder via het thea terbureau Gerzee. een accordeonist en een goochelaar laten „aantreden". Alle kinderen kregen cadeaus ter waarde van 5.Gistermiddag waren de studenten begonnen mei het ombou wen van de slaapzaal tot feestzaal. De studenten die ook de intocht van St. Ni kolaas te Rotterdam hadden verzorgd, zijn alle lid van het corps „Figaro". Namens dc Rotterdamse burgerij en door tussenkomst van het Rotter dams Studenten Corps werd bij mon de van de penningmeester van dit corps, gisteravond in het Kinderte- j huis van de Hervormde Gemeente i een televisietoestel voor de kinderen I aangeboden. j Zonder veel officiële omhaal werd ook hier blijk gegeven van een raenslievend- I heid, zoals die speciaal op soortgelijke j dagen tot uiting komt. i Honderdlwintig kinderen, verdeeld in i tien groepen kunnen nu in hun nieuwe en (te lande) enige werkplaats naar dit toestel kijken. (Van een verslaggever) De grote waterstaatkundige werken, die na. de tweede wereldoorlog in uit voering zijn gekomen, zijn er de oorzaak van dat er in Werkendam, het dorp by uitstek van dijk- en waterwerkers, een ongekende weivaart is gaan heersen. Elke maandagmorgen vertrekken uit dit dorp ruim 1100 arbeiders, die dan per autobus over geheel Nederland uitzwermen om te gaan werken aan de Delta, aan de kust en oeververdediging en aan de onderhoudswerken lang de grote rivieren cn kanalen. In feite Is er op dit ogenblik veel meer werk voorhanden dan men met de beschikbare arbeidskrachten aan kan en deze omstandigheid is zowel voor de directie van rijkswaterstaat als de aan nemers van dit zeer gespecialiseerde werk een goede reden geweest om an dere middelen te beramen teneinde met het beschikbare arbeidspotentieel toch meer werk te kunnen verrichten. Het zoeken naar andere werkmetho den was noodzakelijk, omdat niet alleen de werkobjecten omvang en hoeveel heid de-laatste .ren enorm zijn toege nomen. Ook onaer de arbeiders uit dit dorp, die der traditie getrouw bij dit werk betrokken zijn, is de laatste jaren een duidelijke verandering ten opzichte van de beroepskeuze merkbaar. Er begint In het Land van Heusden en Altena langzamerhand wat meer in dustrie te komen en met de verruiming der regionalo werkgelegenheid zijn het vooral de jeugdige Werkendammers, die zich weinig meer lot de traditionele be roepen aangetrokken voelen en Jiever een plaats zoeken in een bedrijf dat Deze zinkstokken, die soms wel een oppervlakte hebben van dertig bij dertig meter, worden bijeen gehouden door z.g. hout- of rietwiepen (gebundeld rijshout of riet dat langs en dwars over het zinkstuk bevestigd wordt). Het is nu juist dit rijswerk dat de meeste tijd en arbeidskrachten vergt, omdat het vervaardigen van deze zink- stukken, waarvan er alleen al bij de Rijnkanalisatie enige tienduizenden no dig zijn, van a tot z met de iiand ge schiedde. Voor dit werk stonden de arbeiders in lange rijen in de open lucht aan paal tjes te werken. Met de hand werd dan het rijshout of het riet geschikt, dat tot een lange worst van tien tot vijftien c.m. doorsnee gebundeld werd. Werk dat niet alleen zeer tijdrovend was, doch de arbeiders dikwijls ook pijnlijke en zwerende vingers bezorgde. VLAARDINGEN. De Vereniging voor bijzonder Christelijk schoolonder wijs, wenst ten behoeve van een op te richten kleuterschool een gebouw te •ttebten in Zutdbuart. Het bestunr heeft bij de gemeenteraad een aanvraag In gediend, om de benodigde gelden be schikbaar te stellen. Bij deze aanvraag zijn de bij' de wet vereiste verklaringen en opgaven over gelegd, met uitzondering van een ver klaring -waaruit blijkt, dat dc school bij de opening zal worden bezocht door een genoegzaam aantal kleuters. Zodanige verklaring bestaat normaliter uit een lijst van zogenaamde ouderverklaringen. Het lijdt echter, lettende cp het „Verslag van een onderzoek naar de behoefte aan schoolruimte in de ge meente Vlaardingen", geen twijfel, dat de school door het vereiste aantal van tenminste 60 kleuters zal worden be zocht. De verklaring dat de kleuter school in deze in aanbouw zijnde wijk zal worden gevestigd, kan naar de me ning van B. én W. dan ook in dit geval geredelijk voor de ouderverklaring in de plaats heden. Het gebouw moet volgens de opgave van het schoolbestuur ruimte bieden voor tenminste 51 kleuters en zal twee speelwerklokalen bevatten. Het schoolbestuur is voornemens met de schoolorganisatie zo spoedig moge lijk te beginnen. Met het oog daarop is het nodig dat de kosten van meubilair en verdere inrichting over een begro tingskrediet kan woraen besc'-iikt. De inrichtingskosten voor de twee speelwerklokalen kunnen, behoudens nadere beoordeling door het college van B. en W. van de door het schoolbestuur in te zenden begroting, worden gesteld op 10.000,-, De gemeenteraad wordt voorgesteld de gevraagde medewerking te verlenen. normale arbeidstijden kent, dan een weeklaag van huis, te gaan en een min of meer avontuurlijk bestaan van bui- tenafwerker te leiden. Het buitenafwerken geschiedt in een weekpendel de z.g. smartenpendel die overigens lang zo smartelijk niet meer is als een twintig, dertig jaren geleden. In die jaren was het de ge woonte om tenminste vier tot zes we ken van huis te blijven en waren ook de omstandigheden waaronder de arbei ders in de barakken of in de woonarken leefden heel wat erbarmelijker dan nu het geval is. Het zijn misschien juist de slechte herinneringen van de ouderen, die van invloed zijn op de beroepskeuze der jon geren en de betrekkelijk hoge lonen der laatste jaren ten spijt is er een merk bare afkeer waar te nemen onder de jeugd van Werkendam tegen het beroep van rljswerker, steenzetter, dijk- en grondbewerker, beroepen die van ge slacht op geslacht in Werkendam of omgeving door het merendeel der ar beiders werden beoefend. Zo was het nog niet zo lang geleden j ook de gewoonte dat de buitenafwerker j in de herfst ontslagen werd, om dan vroeg in het voorjaar weer in dit werk aan de gang te gaan. De wintermaan den brachten werk in de grienden en de rietvelden van de biesbos. In deze arbeidscyclus is mede ten ge volge van het vele werk aan de kust en de rivieren reeds een verandering geko men. Het buitenafwerk wordt op dit o- genblik alleen nog maar onderbroken door perioden van vorst en gedurende de vorstperioden genieten de arbeiders nu vorstverlet, zoals ook in dc bouwvak ken het geval is. Het gevolg hiervan is, dat er praktisch geen arbeidskrachten meer beschikbaar zijn voor het werk in de grienden en dc rietvelden. Het gebrek aan steenzetters is bij voorbeeld opgelost door in plaats van glooiingen van basaltsteen, de oever- en dijkbekleding uit te voeren met een bi- tumenlaag. Een belangrijke besparing van arbeidskrachten hoopt men ook te verkrijgen dcor onderdelen van de zink- stukken (grote drijvende lichamen van rijshout of riet. die met basaltstenen verzwaard tot zinken gebracht worden en o.m. bij de bekleding van oevers ge bruikt worden om uitschuring en weg spoeling van de bodem tegen te gaan) machinaal te vervaardigen. In opdracht van de directie der Rijks waterstaat is nu een, machine ontwik keld die dit werk machinaal kan ver richten. Er is nu een wiepenmachine in de handel gebracht, die dit werk niet alleen veel vlugger doet, doch tevens voor een grote arbeidsbesparing zorgt. Slechts vier mensen zijn nodig voor de bediening, terwijl de machine de wie pen kant en klaar van verschillende dik te kan. afleveren. Voor de arbeiders zit er echter voor al gedurende de koude maanden van het jaar een bezwaar aan de machine. Zij staan nu namelijk meer in het wa ter dan voorheen het geval was, omdat het op deze werken de gewoonte is dat de rijswerkers ook behulpzaam zijn bij het zinken van het stuk. Door de inzet van de machine kunnen nu veel meer zinkstukken dan vroeger het geval was tot zinken worden gebracht en dat is 0 De 17-jarige mej. L. V. werd,.toen zij gistermiddag omstreeks 12.45 uur op de fiets over de Buitenhavenweg reed, door een duizeling bevangen. Zij kwam te vallen en liep daarbij eén hersen schudding op. Door de GG en. GD is zij naar het gemeenteziekenhuis gebracht. Advertentie vooral in de wintermaanden een koud karwei. Zij staan dan dikwijls tot op heuphoog te in het water om het zinkstuk goed t* verzwaren, terwijl vroeger meer werk was op de wal. Er wordt echter ook al gedokterd aan een methode om het zinken gemechani seerd te doen plaats hebben en dan zal ook dit onderdeel van het traditionele werk der rijswerkers door de machine verricht kunnen worden. Vooralsnog behoeven de Werkendam mers echter niet bang te zijn dat er voor de arbeiders in deze tak van be drijf gebrek aan WBrk zal ontstaan, om dat behalve aan de Deita en de Zui derzeewerken er nog talrijke grote wa terstaatkundige werken in het verschiet liggen, waarbij steeds een beroep ge daan zal worden op de arbeiders uit Werkendam en omgeving.

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 2