„VATtgVi JÉL Gemeente-kinderen vierden feest in Musis Sacrum De politie meldt Drie diamanten echtparen te Vlaardingen Randstad var iet Adventssamenkomst werd druk bezocht Vogelexpositie in Visbank wordt aantrel kkelijk Noodvoorziening voor het verkeer t Willemsbrug zal voor tweede maal omhoog gebracht worden Monumentale toegangspoorten sneuvelden jaren geleden Clixbhuisldnderen vieren Kerstfeest Smalfilmers boekten goede resultaten Contactavond Oud-strijders Jan Klaassen bij beambtenkinderen Burgerlijke stand van Vlaardingen Y olkskerstzang in Aliov-hal Rectificatie Maassluis Raadsvergadering Advent- en Kerstzang Van Roon-dc Lange 'i Echtpaar Vermeer Monster-Ornas 3-1 op zee Werkgroep „Helinium" over Etrutie Het Zuiden vertolkte „Het leven gaat door" Benauwde overwinning van T.S.B. Expositie bij E.N.C.K. Apen-verzorger Junius Ingerman over kerstnacht in oerwoud Tweede Werken van Citroen j in Visbank Oud-Geref. gemeente Noodvoorzieningen 2 TROUW Maandag 12 december i960 SCHIEDAM. De kinderen van het personeel van Gemeentewerken te Schiedam hebben zaterdagmiddag in Musis Sacrum gezellig feestgevierd en zelfs Sint Nicolaas kon van Schiedam geen afscheid nemen, zonder deze kin deren een vrolijke middag te hebben bezorgd. Voor deze vrolijkheid zorgde eerst de man achter bet filmapparaat, die enkele Voorzitter H. M. v. Damme, die de feestmiddag met een kort woord had geopend, kan met zijn medebestuurders trots zijn op het welslagen van deze kindermiddag. Advertentie BRUNOTT VLAARDINGEN. Niet minder dan drie diamanten echtparen hopen deze maand dit wel bijzondere jubileum te vieren. Juist van daag is het zestig jaar geleden dat het echtpaar J. van Roon-De Lange in het huwelijksbootje stapte. Al die tijd hebben zij in hetzelfde huisje gewoond, namelijk in de Jacob van Dijkstraat nummer 20. VLAARDINGEN. Nadat drie weken geleden de plaatselijke afdeling van de Ned. Bond v. Vogelliefhebbers een enorme vogeltentoonstelling heeft gehouden in de Harmonie, zal van don derdag tot en met zaterdag wederom een tentoonstelling worden gehouden van vogels. Nu Is het de „Vlaardingse vogelliefhehbersverenlging", aangeslo ten bij dezelfde Ned. Bond, die aan de beurt is haar jaarlijkse expositie in de Visbank te houden. Variant 1x-.it mV TTET VOORSTEL, dat B. en W, -*■ van Rotterdam binnenkort aan de raad zullen doen om de Wil lemsbrug omhoog te vijzelen, zal het tweede zijn dat op deze wijze in het leven van de „Maasbrug" zal ingrijpen. Nauwelijks enkele tientallen jaren geleden is deze brug al ter wille van het verkeer omhoog gebracht. Het geschiedde pijler voor pijler. Tevens werd aan weerszijden over de rivier als het ware een balkon bevestigd, het geen tot gevolg had, dat de vroe gere voetpaden voor de fietsers korden worden bestemd. -K- A -»*• "H SCHIEDAM. „Kerstfeest in het clubhuis St. Joris Doele"! Dat zal over enkele weken bewaarheid worden, want het bestuur heeft op 20, 21, 22 en 23 de cember enkele kerstfeestvieringen op het programma geplaatst. Dinsdag 20 dec. zal er 's middags voor de moeders een viering van het kerst feest zijn: 's avonds voor de groepen van 14—17 jaar. Een dag later 's mid dags voor de kinderen van 8, 9 en 10 jaar en 's avonds voor de werkende jeugd. Op 22 december is er 'e avonds een kerstfeest voor alle medewerkers en medewerksters, waarna tenslotte de le den van 11 tot en met 14 jaar hun kerst feest zullen vieren op vrijdag 23 decem ber. Naast deze festiviteiten heeft het club huis St. Joris Doele nog meer op het programma staan; zo zal men volgend seizoen wederom deelnemen aan de vakantieweken ih Putten, die in de afge lopen zomer zo uitstekend zijn geslaagd. SCHIEDAM, Iri tegenstelling tot het in de krant van zaterdag gemelde, delen wij thans mede dat de leerlingen van de Christelijke Huishoudschool, die in aanmerking kwamen voor een prijs in de Rode Kruis Briefkaartenactie niet uit Vlaardingen, doch van de Chr. Huis houdschool uit Schiedam afkomstig wa ren. leuke tekenftimpjes vertoonde, waarna de vele kinderen reeds chocolademelk en speculaas gepresenteerd kregen. Nadat nog twee filmpjes waren ver toond, brak het grote moment aan, waar op Sinterklaas, begeleid door twee zijner knechten, de zaal binnenkwam en door de kinderen hartelijk werden verwel komd. De Sint heeft met vele aanwezigen een persoonlijk babbeltje gemaakt en wanneer hij eens iemand naar het podium had ge roepen en op zijn schoot nam, dan had de zaal de meeste pret. Dat de kinderen niet alleen daarvoor naar Musis waren gekomen, bleek weldra. Alle kinderen kregen n.l. enkele prach tige cadeaus, die varieerden van servies jes en poppen, tot aan diverse plastic spelen. Bovendien kreeg ieder kind een zal vol lekkers, waarbij ook een choco ladeletter was. Bij het feest van deze kinderen van 3 tot en met 8 jaar zorgde Greet Ferwerda voor een gezellig stukje muziek achter de piano. MAASSLUIS. Donderdagmiddag om haif drie komt de raad van Maassluis bijeen o.m. inzake vaststelling van de gemeentebegroting en de bedrijfisbegro- tingen voor het jaar 1981. Verder staan nog op de agenda voorstellen inzake het aangaan van kasgeldieningen en het op nemen van gelden in rekening-courant in het jaar 1961; inzake het aangaan van vaste geldleningen en inzake wijzi ging van de gemeentebegroting voor het jaar 1961 MAASSLUIS. Het behoort tot de goede gewoonte in de Immanuelkerk te Maassluis korte tijd voor kerkelijl G feestdagen een zanguur te houden, beurde dat tot nog toe als zondagavond- MODERNE GEGRAVEERDE GOUDEN SLAVENARMBANOEN WINKELCENTRUM BINNENWEG 45 TELEFOON 116615 - ROTTERDAM zang, het advent- en kerstzanguur van dit jaar had op zaterdagavond plaats, hetgeen wel de oorzaak zal zijn gewees': dat de belangstelling, hoewel toch be vredigend, minder was dan bij vorige keren. Men kan het programma het beste karakteriseren met de regel uit het tot slot staande gezongen lied: „Komt tot Zijn schijnsel alle volken". Groot was de verscheidenheid van advent- en kerst liederen van vele tijden en vele volken die ten gehore werden gebracht door het koor van de Amerikaanse protestantse kerk in Den Haag, onder inspirerende leiding van Henry Blackmon. Enkele liederen werden gezongen door het jeugdkoor van deze kerk. Het door beide koren gezamenlijk gezongen „Good Christian men rejoice" vormde het in drukwekkende slot van het kooraandeel in het programma. Nederlandse liederen over het Kind in de kribbe werden door de aanwezigen in beurtzang gezongen. De organist Koos Bons verzorgde de begeleiding van koor- en samenzang. De geref. predikant ds. K. W. Dercksen las de verbindende Bijbelteksten. De Schiedammer W. J". L. heeft er zaterdagavond met zijn verloofde en .en vriend uit Vlaardingen een vrt'jse avond van willen maken. Café's zijn .'daarbij bezocht, doch het partijtje ein digde; zoals wel vaker het geval .is, in vechtpartijen. - Het 'genoemde drietal, waarvan de heex-i-L; ówat onder; invloed van sterke 'drank verkeerde was om 1.50 uur op weg naar een etablissement aan de Broersvest voor het laatste afzakkertje. Maar de dame in het gezelschap werd lastig gevallen door een Braziliaanse marineman. De heer L. nam dit niet en ging aan het vechten. De Braziliaan toonde zich een geoefend bokser en de heer L. droop af. Vreemd genoeg ging hij-, daarna zijn woede koelen op de auto van de heer E., eigenaar van het eta blissement, die op het plein voor het café stond. Hij sloeg gewoon een deuk 'in de carosserie maar de kelner L. de G., die een zekere reputatie heeft in bokskringen» nam er geen genoegen mee dat het eigendom van zijn werk gever werd beschadigd en. zo ontstond wederom, een vechtpartij. L. had nu helemaal geen kans en viel door de ruit van de radio- en tv.-winkei van de heer Molenaar. Hij kreeg daarbij hevig bloedende wonden aan het been, die in de- dr. Noletstichting gekramd en ver bonden moesten worden. Op het politie bureau'heeft de heer L. bovendien nog een proces-verbaal gekregen wegens ver nieling, want in de radiozaak is nogal wat schade aangericht aan de geëta leerde apparaten "oor het vallende glas van -de gebroken i uit. Zaterdag is de brandweer uitgerukt voor een schoorsteenbrandje ia de woning van de heer H. A. K. aan de Lange Nieuwstraat113 te Schiedam. Bij hef oppoken van de haard was een grote vlam onder de schoorsteenmantel uit geslagen. Er was' geen schade van be tekenis. De brandweer heelt de schoor- i steen toch nog gereinigd met de ramo- neur. sDe Griekse derde officier D. P. van de tanker „Olympic Breeze", die bij WQton Feijenoort te Schiedam ligt, deed aangifte van diefstal van geld uit zijn bureaula, in zijn niet afgesloten hut. Het betreft 180 Amerikaanse dollars in Engelsehalf-pound biljetten en 180 Griekse dragmen. ,De heer B. B. deed aangifte van de diefstal van een sierbloemenbak en een sierbloemenwagentje, gevuld met vaste planten, uit het trappenhuis van de Schie- daZnse Hemafiat. De scholier D. J. ïs zijn fiets kwijt, die hij niet op slot in de Bosboomiaan te Schiedam had neergezet. Ook de heer Ivf. C. P. is zijn fiets kwijt, die niet op slot aan de Nieuwe Haven stond. Ook bet echtpaar Schoenmakers wo nende in het bejaardencentrum aan de Billitonlaan is zestig jaar getrouwd, ter wijl een week later, maandag 19 de cember het echtpaar Vermeer-Poot zijn diamanten jubileum hoopt te vieren. Tenslotte zal het op woensdag 21 de cember vijftig jaar geleden zijn, dat het echtpaar F. Nieuwstraten-Erkelens, Rozenlaan6 hun ja-woord^bitsptaken. Het echtpaar Van Roon-De Lange zijn heiden de tachtig gepasseerd. Jacob van Boon is 84, zijn vrouw Marie de Lange reeds 84. Hij stamt uit het be kende Vlaardingse vissersgeslacht Van Room Vele slagen hebben zij in hun huwelijksleven moeten incasseren, maar zij kijken toch met dankbaarheid op hun leven terug. Ondanks het feit, dat de heer Van Roon blind is, behoeft men met hem geen medelijden te heb ben, „Want", zegt hij, „voor het ver lies van mijn ogen heb ik een schat te rug gekregen. Ik ben er nader tot God door gebracht Ik leef niet meer- in duisternis. De nevelen worden iedere dag opgehaald en ik zie elke dag bet grote Licht. Met God als Leidsman ga ik met een gerust hart alleen op, stap." Zijn 89-jarige broer Jan, diein de zelfde straat op nummer 8 woont be zoekt hij meermalen, maar ook naar zijn dochters die verderop wonen, gaat hij regelmatig. Dan trekt hij iedere zondag naar de Grote Kerk, waarbij hij begeleid wordt door zijn 73-jarige vriend Jacob Veüekoop, die tegenover hem woont. Als het goed weer is gaat hij met zijn trouwe metgezel Jan Kroos (79) naar het Oranjepark om daar met meer oude bekenden een praatje te maken. Mevrouw Van Roon. die nog maar kort geleden uit het ziekenhuis was ont slagen, waar zij 12 weker, had gelegen voor haar benen, vertelde dat zij het goed hebben, omdat alle kinderen alles voor hen over Rebben. Het diamanten echtpaar heeft 9 gehuwde kinderen, 27 kleinkinderen en. 13 achterkleinkinde ren. Ook het echtpaar Vermeer heeft vele slagen In het leven moeten Incasseren. Van htm negen kinderen hebben zij er vijf verloren. Evenals haar man, die 83 is, stamt de 81-jartge mevrouw Ver meer uit een Vlaardings geslacht. Het was dan ook in het Vlaardingse stad huis, dat het diamanten echtpaar zes tig jaar geleden elkaar trouw beloof den. De heer Vermeer, die de vader is van het CHU-raadslid Joh. Vermeet heeft zowel in de kuiperij gewerkt als op zee als vissersman gevaren. Omdat er in zijn jongensjaren nog geen leer plicht bestond, kon het gebeuren, dat hij van zijn 9e jaar af meer ais koffie- jongen in de kuiperij fungeerde, dan in de schoolbanken, zat. Reeds op 11-jari- 'ge leeftijd koos hij als afhouwertje op de Vlaardingen 40 het wijde sop. Nadat hij de zee in de steek'had-'ge- latea Us- hij 20.jaar lang stokers op -de- zuivelfabriefc van Holiandia. .geweest, waar hij op zijn 67e jaar wegging; Maar, daarna deed hij nog enkele ja ren dienst als waker bij een rederij, om pas op zijn 72e jaar een punt er achter te zetten. Thuis ging hij echter door en wed met het vervaardigen van boei,taalden voor de trawlnetten, die de reders van hem afnemen. Dat is een speciaal handwerk, waarvan de heer Vermeer de kunst uitstekend bleek te verstaan, waardoor hij veel bekendheid genoot onder de boetsters. SCHIEDAM. De voorzitter van de smalfilmclub „De Driehoek" heeft za terdagavond in de grote zaal van ge bouw „Sursum Corda" in zijn openings woord met voldoening opgemerkt, dat het peil van de films, die door de leden weer zijn gemaakt, sinds vorig jaar veel gestegen is. De meer dan honderd aan wezigen hebben dat in de vertoonde films kunnen zien. De heer J. H. L. v. d. Rest vond dit resultaat daarom zo eervol, omdat deze club zich ten doel stelt het smalfilm- amateurisme op zo hoog mogelijk plan te brengen zonder de leden te nopen tot het brengen van buitensporige uit gaven. Het speelt geen rol of iemand tot de topfilmers behoort of dat hij een beginneling Is met een stuntelig filmpje. Met elkaar staan de leden elkaar bij met raad en daad en het is van belang dat we een mooie hobby hebben met een culturele achtergrond. Het ïs een zeer nuttige vrijetijdsbeste ding, aldus de heer v. d. Rest. De prijzen werden op de drukbezochte avond eveneens uitgereikt. De le prijs kwam terecht bij C. Schruyer. Hij be haalde 80 punten met de film: „Haastige spoed is zelden goed." Met de film: „Terug" behaalde de heer J. M. N. Adriaanse de 2e prijs met 79 punten De heer L. Ferwerds verkreeg 78 punten en de 3e prijs met: „Op eigen kracht." Als intermezzo verleende mejuffrouw G. Hoogenboom met zang haar muzi kale medewerking; mevrouw J. Toes- Smit vertolkte achter de piano klassieke en populaire muziek. Het was een hijzonder goed geslaagde avond. SCHIEDAM. De maandelijkse con tactavond van de afdeling Schiedam van de Ned. Bond van Oud-Strijders van het Mobtiisatiekruis mogen zich in een steeds grotere belangstelling verheu gen. Op deze avonden, die in het gebouw voor Christelijk Sociale Belangen wor den gehouden, is de deelname aan het sjoelen en buksschieten bijzonder groot; het bestuur is dan ook zeer tevreden over de huidige gang van zaken. Bij de sjoelers heeft mevrouw On- stenk de meeste punten met 365 punten uit 5 beurten. De heer W. J. Collignon is de held- van de dag bij de schietwed strijden. Hjj heeft in 9 series in totaal 319 punten bij elkaar geschoten; zijn naaste concurrent is K. J. v. Hartings- veldt, die 210 punten heeft uit 6 series. Van de wedstrijd MonsterOmas kon men moeilijk verwachten dat het een hoogstaande ontmoeting zou worden, want het betrof hier een treffen tussen de beide laagstgenoteerde ploegen. Daar het om de onderste plaats ging was deze ontmoeting echter wel belangrijk. Monster heeft uiteindelijk een vrij ruime zege behaald, nadat de rust met 10 voor de Westlanders was ingegaan, dankzij een doelpunt van Tempelaar. In de tweede helft scoorden M. Storm en. Leo de Haan voor Monster, waai-van het laatste een klassedoelpunt was. Ver der blonk De Haan overigens niet uit deze middag. Het enige tegenpunt kwam na een kwartier spelen in de tweede helft van de voet van de Ornas-midden- voor. VLAARDINGEN. Onder het mot to: „Advent 1960", werd zondagavond in de geheel bezette Pniëlkerk aan de Burgemeester Pruissingel de tweede adventssamenkomst gehouden, uit gaande van de Gereformeerde Kerk, de Hervormde Gemeente en het Leger des Heils. De Hervormde predikant, ds. P. van der Vloed, sprak over: Het lied van de engelen", terwijl majoor Bergsma van het Leger des Heils over „Het lied van de gewone man" sprak. Ds, van der Vloed zei, dat de hemel zelf heeft gezongen van het Kerstge beuren. door middel van grote hemelse legerscharen. Die engelen waren nodig om Gods lof te zingen: „Ere zij God en vrede op aarde"'. Vrede voor de mens op aarde, omdat God een welbehagen heeft in de mensen. De predikant legde de nadruk op het wonder, dat God tot Jozef en Maria in de stal komt, daarbij alle hoogwaardig heidsbekleders negerend, omdat Hij deze niet kent. Het echtpaar Nieuwstraten-Erkelens hoopt zijn 50-jarige echtvereniging in huiselijke kring te herdenken. Ook dit paar, waarvan de man vele jaren op zee verbleef, heeft veel moeten mee maken, maar wilde daarover liever niet uitwijden- We zijn dankbaar en ge lukkig, dat God ons al die- tijd heeft gespaard zei mevrouw A. Nieuwstra ten-Erkelens. die 72 lente's achter de rug heeft. Haar man (72) is van zijn zestigste jaar af thuis en dat vindt zij heerlijk. Dit echtpaar heeft een doch ter, cüe eveneens in Vlaardingen woont met twee kinderen, die allen de heug lijke dag in dankbaarheid hopen te herdenken. Dit echtpaar deelde met trots mee, dat zij trouw aan „Trouw" zijn geweest, zolang het wordt uitgege ven, omdat zij daarin alles lezen wat voor hen van belang is. Iedere zondag gaat dit echtpaar naar het Westnieuwland om daar de kerk dienst bij te wonen van de Gerefor meerde gemeente. En, al is dan de heer Nieuwstraten geen ouderling, toch legt hij meermalen huisbezoeken af bij gemeenteleden. VLAARDINGEN. Het bestuur van de werkgroep „HeUninm" der Ar cheologische ^Werkgemeenschap -voor Westelijk Nederland hèefti een bijeen komst belegd, weité donderdagavond wordt gehouden in de Rehobothkerk aan de Billitonlaan. De heer W. L. Essed zal dan een causerie houden over: „De Etruriërs aan' deze cit gene zijde van het leven". Met het volk der Etruriërs verdween een antieke cultuur, die in nauwe aan raking is geweest met de gelijktijdige Griekse en Romeinse beschavingen. Hoe wel de overgebleven getuigenissen die van deze cultuur bleven, zeer beperkt zijn, kan men er uit lezen, welke waar de deze voor eigen beschaving hebben gehad. De wereld der Etruriërs heeft te allen tijde een fascinerende invloed ge had op de beschaafde wereld en de „ro man va» de Etrutie is ook een belang rijk motief geworden van de tegenwoor dige .beschaving. De lezing zal met lichtbeelden worden toegelicht In deze tentoonstellingshal aan de Westhavenplaats, zullen enkele honder den kleurkanaries en exotische vogels hun kleurenpracht tonen en daarbij hun vrolijke zang laten horen. Met medewerking van de firma „Vo- zano", die onder meer enkele ara's en andere vogels beschikbaar «telde, zal de Visbank in een prachtig stukje natuur herschapen worden. Onder leidmg van de bloemist, de heer Borsboom zal een vijvertje met een ruisende waterval worden aangelegd, omgeven door bloem- ^«"keurcollectie vogels, aftomstte uit alle werelddelen zullen in de Visbank ieder hun eigen lied .zingen. Ook het kleine napoleonnetje uit Centraal Afrika en de kleine insecten- en fruitetende brilvogeltjes uit het Gang^gehergte, alsmede de grote kardinaal uit Amerika, kan men bewonderen. De toegangsprijs is zo laag mogelijk gehouden, waardoor iedereen de expo sitie zeker kan bezoeken. Bovendien heeft men' als attractie met het oog op de komende feestdagen een altijd-prïjs- enveloppe-verkoop op touw gezet, waar bij men kans heeft om ais herinnering aan de tentoonstelling, een kerstrollade te veroveren. De expositie is toeganke lijk op donderdagavond van acht tot tien uur en zal vrijdag en zaterdag ge opend zijn van 's morgens tien tot 'savonds tien uur. SCHIEDAM. De Christelijke Toneel groep „Het Zuiden" heeft zaterdagavond in gebouw „Irene" bewezen, dat het niet voor niets reeds 12% jaar bestaat. In de loop van die jaren heeft dit gezel schap zich op een behoorlijk peil weten trekken en de resultaten hiervan bleven zaterdagavond niet uit. De grote zaal van gebouw „Irene" was namelijk be hoorlijk bezet, toen voorzitter G. F a ar denkoper met een kort woord de aan wezigen verwelkomde en daarna zijn mensen gelegenheid gaf het toneelspel „Het leven gaat door" te brengen. Dit toneelstuk in drie bedrijven, ge schreven door Martin van Spaandonk en geregisseerd door C. Paardenkoper werd op perfecte wijze gespeeld en de aanwe zigen hebben dit na afloop met een da verend applaus bekrachtigd. SCHIEDAM. Dat de poppenkast van Jan Klaassen en Katrijn nog geens zins verouderd is, hebben de kinderen van de leden van de afd. Schiedam van de Nederlandse Christelijke Be ambten Bond zaterdagmiddag in de grote zaal van Chr. Sociale Belangen overduidelijk bewezen. Op deze kündermiddag heeft de kinder- conferencier Mr. Martin de Mayer met zijn poppenkast de lotgevallen van Jan Klaassen en Katrijn opnieuw doen be leven. De kinderen zagen Jan Klaassen en de schoorsteenveger, muziek, foto's en vooral veel praats maken. Het tweede bedrijf van dit verhaal laat het „Slaap kindje slaap" weer eens op een andere manier horen en na een wraakneming van een Chinees en de ge dresseerde krokodil was het einde weer goed. Als afwisseling zorgde de firma Uitten- broek voor enkele ieuke films en evenals de limonade en de vele versnaperingen ging deze er bij de kinderen best in. Voorzitter J. Korbee verheugde zich in zijn openingswoord over de grote op komst. die bijna eens zo groot was als vorig jaar. Met het houden van deze con tactmiddagen is het bestuur van de Chr. Beambtenbond dan ook stellig op de goede weg. Gehuwd: H. J. Saeek, 26 jr. en A N. Seijkens, 24 jr.; D. A Zijderveld, 27 jr. en D. Haddeman, 19 jr.; H. A J, van Elsacker, 25 jr. en A. Ouwens, 22 jr.; J. Ploeg, 28 jr. en J. C. van Rij, 23 jr.; A. Verburgh, 39 jr. en W. Vink, 23 jr.; H. G. J. Zoun, 25 jr. en H. H. Polder vaart, 22 jr. Geboren: Jan B, z. v. B. J. P-rile en C. E. L. van Saarloos; Aaltje W., d, v. R. Weima en J. Tiekstra; Ad nana B., d. v. G. van Dorp en E. van Eenenaam. VLAARDINGEN. Het is TSB ter nauwernood gelukt beide punten op het enthousiaste Rozenburg te behalen en eigenlijk werd de grondslag voor deze zege gelegd in een doelpunt uit een strafschop, waarbij de arbiter aan Ro zenburg een veel te zrware straf opleg de bij een eerlijke sliding van rechts half Versteeg. In de eerste helft wogen de partijen aardig tegen elkaar op, hoewel TSB met een overweldigend offensief was begonnen, dat allengs verminderde. Hierna bezette Rozenburg het midden veld en de blanke ruststand gaf op dat moment wel de juiste verhouding weer. Na de thee kreeig de strijd een veel levendiger karakter. Maar dat kwam, doordat arbiter P. Wolffenbuttel, die tot dat moment uitstekend had geleid!, TSB ten onrechte een strafschop toekende, die door Nannenberg feilloos werd be nut (10). Doelman Aberson ging daarna aan het hoofd van een aantal spelers, die trach ten 'de gelijkmaker te forceren en dank zij goed optreden van de -scheidsrech ter werden onregelmatigheden voorko men. De rust keerde weer, toen ook de gasten r een penalty kregen toegewezen wegens hands. Van Breuk el voltrok het vonnis (1—1) en de strijd kreeg weer een open karakter. Tien minuten voor het einde moest Rozenburgs verdediging capituleren, toen v. d. Berg naar het middenveld was uitgeweken, enkele spelers passeerde en keurig en onhoudbaar het (witte) le der achter de vergeefs duikende Aber- son schoot. De resterende tijd was voor oe gas tal tekort om nog een gelijk spel uit het vuur te slepen, al moest de lat een hard schot van Gunst keren. VLAARDINGEN. Drs. J. N. van Wessum, directeur van het stedelijk museum „De Lakenhal" te Leiden zal woensdagavond 21 december in het E.N.C.K.-recreatïeoord aan de West- landse weg een expositie openen, welke tot en met 8 januari 1961 voor ieder een toegankelijk zal zijn. Er zullen schilderijen, gouaches en grafiek van de groep „Atol": Roger Chatilcux, Hans van der Lek, Gerard Verdijk, Aat Verhoog en Henk de Vries en beeldhouwwerken en plastieken van Romijn worden tentoongesteld. Kerstfeest is niet het feest van die grote mensen, die zichzelf dikwijls zo belangrijk vinden, maar ook het feest van het Kind. Majoor Bergsma wees er op, dat in Bethlehem twee uitersten elkaar ont moeten. De gewone man, de herder stond naast de engel, hetgeen hij als een groot contrast beschouwde. Dc Bijbel leert ons, dat de mens is gescha pen, bijna een engel gelijk. De zonde door de mens bedreven deed echter de afstand tussen beiden groter maken. God verlangt er naar de mens te herschep pen, aldus de majoor. Hij wees op de hemelse boodschap: „U is geboren de Zaligmaker". Dat deze boodschap volkomen waar was, mochten de herders ervaren. Zij begaven zich naar de stal van Bethle hem, omdat zij het wonder geloofden. Ook de mens, die deze hemelse bood schap hoort: „U is geboren de Zalig maker", zal ervaren dat deze boodschap waarachtig zal zijn. Aan deze bijzondere dienst die onder leiding stond van de gereformeerde Evangelisatiepredikant ds. G. Aalbers- berg, werd medewerking verleend door het Geref. Kerkkoor onder leiding van de heer W. Folderman, dat haar liede ren a capella zong. Het orgel werd be speeld door Gerrit van Eersel, terwijl de bas Aad de Graaf eveneens mede werkte aan deze adventssamenkomst. In de zaal van het Leger des Heils aan de Baanstraat zal zondag de laatste samenkomst "worden gehouden. ,17 dec. VP/"AT IS ER heerlijker dan een snip- perdag, lezersEen dag, die je zo kan indelen als je zelf wilt. Het allerheerlijkste vind ik, niet door eert rinkelende trekker nil mijn slaap te worden gehaald. Je behoeft niet op tijd op kantoor of fabrie.k te zijn en je kan tenminste eens rustig eten. Na al deze dingen, die reeds bijzonder aangenaam zijn, kan je er bovendien nog eens rustig een hele dag uittrekken. De Rotterdammers hebben het grote voor recht, dat zij niet uit de stad behoeven om er echt „uit'' te zijn. Er is werkelijk nog veel recreaiicruimle, die soms te weinig op prijs uordl gesteld. Zo is een bezoek aan diergaarde ,J}lijdorp al een attractie op zichzelf. Uren kan je hierdoor zwerven, zonder je ook maar een ogenblik te vervelen. Eén der hoogtepunten van dit bezoek, vooral voor de kinderen, vormen dan de apen, die wel een bijzondere plaats in het hart van het publiek innemen. Voor de ouders is het dan soms een groot pro bleem om de aandacht van hun sprui ten ook u eer op de andere dieren te vestigen. Dut de grote apenfamilie, die Blijdorprijk is, deskundige verzor ging nodig heeft, zal een ieder wel duidelijk zijn. Een eerste vereiste is dan ook, dat de verzorgers een 'grote liefde voor de apen aan de dag leggen, aldus Chris Boris, die deze niet alle daagse positie bekleedt. Uit een ge sprek, dat ik met hem dezer dagen mocht hebben, bleek wel, dat de apen zich geen betere baas kunnen wensen. Hij vertelde altijd al een grote natuur liefhebber te zijn geweest. Aanvankelijk ivas het zijn bedoeling om tuinman te worden. Toen hij echter op 17-jarige leeftijd als dierenoppasser in ,JBlijdorp" kon komen, greep hij die kans met beide handen aan. Na enige tijd kreeg hij zijn vaste aanstelling als apenver- zorger en sindsdien heeft hij zich ge heel voor dit werk ingezet. Doordat hij in veel dingen vrijgelaten werd, kon hij zoveel experimenteren als hij maar wilde. Vooral de voedingsleer had hierbij bijzonder zijn belangstelling. Zelf teas hij jarenlang vegetariër en als „proefkonijn" heeft hij dienst ge daan voor prof. Donat, die een onder zoek instelde naar vitamine B. 12. welke de mens tekort komt, indien hij geen eiwitten e.d. gebruikt. In het begin van zijn loopbaan, die Chris Baris nu bijna 25 jaar heeft vol gehouden, was hij van mening, dal de apen eveneens alleen van natuurlijk voedsel zouden kunnen leven. Ne enige tijd bleek hem echter, dat zij eiwitten tekortkwamen, waarna hij overgegaan is op voedsel als honing, havermout en gerstebloem. Uiteraard heeft hij veel van oudere collega's geleerd. Zij gaven hem echter een richtlijn, waarnaar hij zijn eigen ideeën weer uitwerkte. Met enige trots vertelde hij,' dat Blijdorpde eerste diergaarde is, die mensapen kweekte. Zo werd in 1951 Ernst en in 1953 Nina geboren. Het Apenvcrzorger Ckris Baris. aantal mensapen is m °l grote sprongen toegenomen, maar door ruilen e.d, zijn ze door geheel Europa verspreid. Op het ogenblik is „Blijdorp" er nog veer tien rijk. Wanneer de verzorger van de apen bij de dieren in de smaak vale, wordt hij na enige tijd als htm hoofdleider beschouwd. Hierdoor vervangt hij dus de leider van de troep in de natuur. Niet alleen de dieren hechten zich op die manier aan htm baas, maar ook omgekeerd. De verzorgers in de dier. gaarde ,J3iijdorp", Chris Baris en Jaap Rosbergen, zien de hele apenfamilie als een groot huishouden, dat veel zorgen, maar ook veel vreugde met zich medebrengt, In bepaalde opzich ten zijn ze zelfs makkelijker dan kin. deren, bijv. met het innemen van me. dicijnen. Zonder de minste moeite nemen ze alles in, ook al is het nog so bitter. Op het punt van plagen doen ze echt niet voor de kinderen onder. Niet voor niets heeft het woord „apen streken" zich in de Nederlandse taal ingeburgerd. Door middel van ogen en stem kun nen de dieren, wanneer ze nog jong zijn, wel in bedwang worden gehouden. Wanneer ze echter volwassen zijn, wor. den ze werkelijk kwaadaardig, waar door ook de verzorgers beter uit hurt buurt kunnen blijven. Heel typisch is het, dat dit geen proces is, dat zich langzamerhand ontwikkelt, doch dat het plotseling tot openbaring komt. Vooral voor hem, die,dit voor het eerst mee- miakt, kan dat een grote teleurstelling zijn. Steeds leefde hij in de veronder stelling, dat de aap zijn gehele ver trouwen aan zijn verzorger had ge schonken, terwijl hij nu voor hel vol dongen feit geplaatst wordt, dat het dier niets meer vcm hem uiil weten. VLAARDINGEN. De bekende schrijver Junius Ingerman, die meer malen voor de zakenstudiekring „Vlaar dingen" op boeiende wijze wist te ver tellen over zijn ervaringen als koffie planter ia het hartje van Afrika, hoopt dinsdagavond om acht uur tijdens een bijeenkomst in het Roode Kruisgebouw aan de Emmastraat voor deze kring te j uitzicht geriëld.~ï"e oïïderdëorvaartYaTïn spreken over het onderwerp: „Een de toekomst voor alle schepen mogelijk Kerstnacht ra het oerwoud". jzijn, die ook onder de spoorbrug door- Met deze verbreding vervielen tevens de halfronde uitbouwsels met stenen ban ken, aanvankelijk bedoeld voor hen die even rusten wilden of het scheepvaart verkeer wilden gadeslaan. De verdwijning van die uitzichttransen betekende niet veel verlies, want er werd zo goed als geen gebruik van gemaakt. De tijden wa ren toen anders. Wie zichzelf respecteer de ging huiten de parken niet op een openbaar bankje zitten. Nu de brug verbreed werd moesten ook de enigszins monumentale toegangspoor ten aan de kant worden gezet, terwijl om wille van de omhoogbrenging opritten nodig waren. Aan de hoogte van deze op ritten op de Boompjes en in de Van der Takstraat is nog te zien hoeveel lager de Willemsbrug in de eerste periode van haar bestaan gelegen heeft. Een tweede verhoging is nu in het voor- De Willemsbrug in oude gedaante, met toegangspoorten en gaslantaarns. Een. unieke opname van de brug uit 1890. kunnen. Maar dat schept tegelijk pro blemen voor de op- en afritten. Op het Noordereiland, nl. in de Van der Tak straat, zullen zo goed als zeker de win kels nog dieper in de put komen te lig gen. Vermoedelijk zullen daarover min der bezwaren worden gehoord dan toen de eerste opvijzeling aan de orde was en er nog van een normale straat gesproken kon worden. Nu is het publiek al sinds jaren eraan gewend, dat het om te winke len niet meer zigzag kan lopen. Aan de zijde van de Boompjes was tot nu toe een verkeersknoop gebleven. Een zeer hinderlijke, doordat men niet alleen gedwongen was naar rechts of links af te buigen, het geen meermalen wachten veroorzaakte, maar daarna bijna onmiddellijk weer andere bochten moest nemen langs niet al te brede secundaire wegen. De lastige knoop wil men nu definitief laten verdwijnen. Daarom zal er een tweede voorstel aan de Raad zijn om in het verlengde van de Maasbrug over het punt Scheepmakershaven—Wijnhaven een noodbrug aan te leggen. Daardoor Kan net verkeer een directe aansluiting krijgen met de Blaak als grote verkeers weg, De twee projecten zullen vermoede lijk een bedrag van drie tot vier miljoen gaan kosten. J seren, nu minder lang het verkeer zal op houden omdat er vele schepen zullen zijn, voor wie de Maasbrug geen beletsel meer zal vormen. De mogelijkheid is zelfs niet uitgesloten dat de lastigste openingstijd, die in de namiddag op het spitsuur valt, t waarbij aan beide oevers de voertuigen in dubbele rijen kilometerslange files vor men, geheel van het programma ge-, schrapt kan worden. Zo stelt Rotterdam alles in het werk om het stedelijk en vooral het landelijk ver- keer noord-zuid vice versa tegemoet te komen. Dat neemt echter niet weg, dat reikhalzend uitgezien wordt naar de tun- t nelverbindingen, waarvan de eerste tus sen Schiedam en Vlaardingen zal komen en een andere in Rotterdam zelf. Voor het verkeer uit en naar oostelijke rich- z ting zal de Van Brienenoordbrug soulaas kunnen brengen. En wie weet zullen er na de totstandkoming van de metro ook automobilisten zijn, die hun wagen in de buurt van een metrostation zullen parke ren. om met deze snelverbinding hun doel in de stad te bereiken. VLAARDINGEN. De onlangs in hef leven geroepen Commissie voor Beeldende Kunsten organiseert in de periode van 23 december 1960 tot 14 januari 1961 in de tentoonstellingshal „De Visbank" een expositie van wer ken van de Haagse kunstenaar Paul Citroen. De wethouder van onderwijs en cul turele zaken, de heer H. K. van Minnen zal de tentoonstelling openen op donder-, dag 22 december tijdens een bijeenkomst van genodigden op het stadhuis. Tevens zal de heer Citroen bij die gelegenheid een causerie houden over zijn werk. De expositie zal geopend zijn: op werk- dagen van 19 tot 21 uur; op zaterdagen van 1417 en van 19 tot 21 uur. Tweede Kerstdag van 14 tot 17 uur. Op i eerste kerstdag en oudejaarsavond zal - de Visbank gesloten zijn. Op maandag 12 december om half acht hoopt voor de Oud Geref. Gem. te Vlaardingen voor te gaan ds. G. v. d Breevaart, in de Rode Kruiszaal aan de Emmastraat 38 te Vlaardingen. Wie ten aanzien van de situatie geen vreemde is zal begrijpen, dat het hier slechts om noodvoorzieningen gaat. Er wordt voorlopig alleen mee bereikt, dat het verkeer iets sneller kan worden af gevoerd door de gemakkelijker te nemen route en ook, dat de hefbrug over de Ko ningshaven, die vaste openingstijden heeft om de grote schepen te kunnen laten pas- Voor de derde maai zal ia Rotterdam een massale Volkskersizangavond wor den gehouden, Rotterdam's grootste zaal, de Ahoy- hal, zal zaterdagavond 24 december aan ongeveer 6000 personen een plaats ge ven. De burgemeester van Rotterdam, tnr. G. van Walsum, zal het Kerstevangelie 1 lezen, terwijl verder enkele honderden koorzangers aan dit evenement mede- werking zullen verlenen. De organisatie van deze Volkskerst-,' zang berust-bij het Comité Volkskerst zang. waarvan een groot aantal evan gelische jeugdorganisaties deel uit ma ken.

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 2