Jaap Hille heeft grote plannen januari „muziek als In nieuwe cursus volksmuziek" Opleiding blij ft amateuristisch Junius Ingerman sprak voor Hoeks, poliofonds wil op - eigen bénen staan Lustrum „Ons aller doel" in Muzanda herdacht Mr. Bot: Niet tè veel aandacht besteden aan Baliem-ajj Door nederlaag van H.T.T.C. 2, Xerxes 2 aan kop De politie meldt VATERVE Een Kerstnacht in het oerwoud Geron bracht: „In de schaduw van twijfel" Schiedam 2 heeft voorsprong op HVO 2 J. Warnaar viert Staatssecretaris terug uit Nvv.-Guinea jubile um Cefa met Dr. Selm Zaak moet zo snel mogelijk afgerond Bouwsubsidie met een ton verhoogd Geschenken voor gezagvoerder van A.R; Fernström TROUW Woensdag 14 december 1960 Met ingang van januari van het volgende jaar zal onder auspiciën van de muziekschool Schiedam, worden gestart met een cursus of leergang muziek als volksmuziek. Het ligt in het voornemen om dan tevens in verschillende delen van de stad te gaan opereren aan diverse scholen. Het zal een vrij leervak zijn, dat door de kinderen na schooltijd kan Worden beoefend. Dit vertelde ons de heer Jaap Hille, de nieuwe directeur van de muziekschool te Schiedam. De heer Kille is met ingang van september jl. tot directeur en op volger van de heer Bakkers benoemd. if<s N< Vol muziekschool 5 Samehqpeiklassen Aangifte Begrip bijbrengen SVC versloeg DOS Kleurlingen Advertentie EXCLUSIEVE RINGEN v. ANDEL BEtjERL-J-AAN 176 164 HOOGSTRAAT 152 Accordeonmuziek in Sursum Corda Standplaats voor de markt Declamatiewedstrij d Twintig jaar voorzitter Voedsel voor collega's Ruilbeurs werd druk bezocht junioren worden getest Dr. Po sta Mundi sprak voor Tropica «fig SÉS iü Wederom heeft de Ver. Touw- fabrieken dinsdag een jubileum van een der medewerkers gehad. Ditmaal was het de heer J. WTar- naar, die 40 jaar in dienst was, waarvan reeds verschillende ja ren als timmermansbaas. Nieuw-Guinea Raad Niet gewijzigd Rotterdamse tafeltenniscompetitie „Centruni"-winkeliers gunstige reactie 3000 leden Goud voor 0. J. Schermer De directeur zelf heeft de indruk, dat na verloop van meerdere jaren de school stellig volksmuziekschool zal gaan worden. Da heer Hille werd in 1923 in Tampico (Mexico) geboren, waar zijn vader chef Was van de BPM. Twee jaar na zijn eboorte evenwel keerde hij terug naar "ederland, waar hij te Vleuten ging wo nen. Hier kreeg hij op 6-jarige leeftijd zijn eerste pianolessen van de organist Si mon C. Jansen. Na verloop van een aantal jaren echter Werd de jonge HUle plotse ling in de muziekwereld een begrip hij was zestien jaar toen hij voor het eerst in de genoemde plaats een groot kerkkoor dirigeerde. Hiermee was reeds een groot deel van zijn carrière gemaakt. Uit ver schillende delen van het land kreeg Jaap Hille aanbiedingen om als diri gent op te treden. Na in de Remonstr. Kerk in Utrecht een aantal jaren organist te zijn ge weest, vertrok de beer Hille naar Ber gen op Zoorn. waar hij ook diverse ko ren had en organist was. Van deze plaats ging hij naar Breda. Met een aardig voorval heeft de heer Hille zijn verhaal gcillustreerd: ,,Hij - had tegen zijn echtgenote gezegd, ik wil toch wel eena-,meedoen» met zo'n ver gelijkend organistenexamen. Mensen '..met klinkende namen, stonden op de zelfde lijst als kandidaat als de-heer Hille. Hij bekeek het immers toch maar vanuit een ander oogpunt? Maar on danks deze Situatie, was de jury una niem van mening, dat hij organist moest worden. In de'Grote-Kerk in Breda, -Een schit- 'terende 'kerk,'die ook'vb oriw at'bét reit het orgel een voorbeeld van Gotische architectuur is. In deze kerk werd hij dia de opvolger van de organist Willem Petri Zijn stu die bleef de heer Hille echter hardnek kig vasthouden. Hij studeerde aan het conservatorium in Den Haag, orgel en directie. Zijn di- - rectietechniek heeft hij nog verrijkt door 'privélessen te volgen bij Willem Spaan derman. Van veel koren is Jaap Hille dirigent. Hiervan noemen we b.v. „Kon. Zang vereniging „Middelburg", Het Utrechts Studenten koor- en orkest. Het Toon- .kunstkoor te Arnhem, de Chr, Orato rium Ver. Scheveningen en de Chr. Ora torium vereniging te Heemstede. Hiernaast is de Jaap Hille nog mu ziekleraar aan het Bredase gymna sium. En nu hij te Schiedam tot di recteur van de muziekschool is be noemd, is bij er trots op, dat reeds in drie lokalen met dit leerplan kan worden begonnen. - Zijn ideaal is en blijft echter samen spel-klassen. Hoewel het zeer moeilijk is, leerkrachten voor dit onderwijs te krij gen heeft de heer Hille een staf van 23 leraren en leraressen tot zijn beschik- Temeer daar de gemeentelijke autori teiten het privé-onderwijs willen gaan schrappen, is er ruimschoots de gele genheid om aan te nemen, dat de aan gifte van leerlingen hoog zal komen te •jiggen. Men heelt het leerplan verdeeld in vier jaren. Hierv^11 worden de eerste twee (klasse al en a2) aangewend voor km- -deren van s—-8 jaar. Kinderen dus uit de eerste twee klassen, terwijl de jaren die hierop volgen (klassen bl eni M) be- 'sietnd zijn voor kinderen tot jaar. Alhoewel de kinderen een uitgebreide serie instrumenten tot hun ^chflcking 'hebben, en'zu op zeer intensieve wijze met de theoretische vakken zullenwor- 'den geconfronteerd, blijft de opleiding amateuristisch. Natuurlijk worJt voor zeer begaafde kinderen de mogelijkheid •open gelaten zich na deze klassen te specialiseren. De hoofdzaak is echter, zo zegt de di recteur, dat de kinderen begrip wordt bijgebracht voor muziek in het atge- m/en- Hierbij wordt van de veronder- •«telling uitgegaan» dat vooral muzikale reactie, rythmiek en improvisatie moes- -ten worden ontwikkeld. Voorts bestaat ook nog een Aa-plan; dit is een cursus, ;<Jie binnen één jaar, de twee klassen behandeld. Kosten voor deze studie, zijn respectievelijk 2K— en 40,—per jaar, terwijl aUe leemsuddexen ten ko-te van de schooi koenen. Ook blokfluiten zullen eigendom van de leerlingen worden. Om aan de studie 'i meer bekendheid ie geven, zal me- juffrouw K. Tinke, te Rotterdam demon- -straties geven voor ouders, welke zullen SCHIEDAM- De,rt^ee„e?i®f,iea??f yan de Schiedarttse Volleybal deze week in het strijdperk traden, heb- toen beiden nxooi® resultaten bereikt, parries 1, dat nog ongeslagen was kreeg rivale DOS te bekampen. De Rotterdam mers vielen wel wat tegen, zodat SVC plotseling een gemakkelijke ïfi de wacht kon slepen. De set-standen waren; 5—45, 15-13, 5-15 en wederom ^Dairies 2 ging op bezoek bU Shell en boekte een aardig succes door hier een 'Z~~2 gelijk spel te behalen. Voor de komende dagen luidt shrill gramma: vrijdag 16 dec. HVC—SheU en SVC 2Sp.-lCUegersberg; zaterdag 17 <jec - Aggredicr 2—SVC 3 en Heren DRL —SVC. worden gehouden op maandag, dinsdag en woensdag in de Zw. Waalsestraat, aan het Frans Halsplein en het Lorentzplein. In de toekomst, zo neemt men aan, zal dit onderwijs tijdens de schooluren wor den gegeven. De heer Hille werkt met zijn staf volgens het systeem Gchrels en Wart, dat voor de kinderen geen ogenblik ver velend is. Nieuwe middelen worden gezocht en gevonden en wij hebben de indruk, dat Schiedam met deze nog zo jonge diri gent alle kans van slagen heeft op dit onderdeel van het culturele leven. De nieuwe direkteur van de Schie damse muziekschool, de heer Jaap Hille, die met ingang van september jl. werd benoemd. VLAARDINGEN. Op een prettige en boeiende wijze heeft de schrijver Junius Ingerman, dinsdagavond in het Roode Krnisgebonw voor de leden van de Za- kenstu diekring een canserie gehouden over bet onderwerp: «Een kerstnacht ln het oerwoud". Om in de kerststemming te komen liet de heer Ingerman voorafgaande aan zijn causerie een grammofoonplaat draaien, waarop één van de Wiener Sangerknaben het bekende Hallelujah zong. Daarna vertelde de schrijver over één van zijn mooiste ervaringen, die bij be leefde tijdens zijn verblijf in Afrika in 1932, toen hij op weg was naar het zoe ken van ondernemingen.* Zo'kon i het ge beuren. -dat -bij-door een.< bijzondere sa; mealoojL.van. .omstandigheden., fien neger ontmoette, die. hem een Jsriefje- over|ian- <ügdé,"._w5£2Wip stond. Vémjeta. "dkïleen in nood, .verkerendmens, rdringend;om hulp verzócht! Het bleek echter, dat men twee dagen en twee nachten moest reizen om de zieke te kunnen bereiken. Maar met behulp van een pater-arts en enkele negers werd de lange reis aanvaard, de reis door het dichte oerwoud, waar het muisstil bleek te zijn, tijdens het laatste kwartier voor zonsondergang. De heer Ingerman zei dat zo'n absolute stilte doodsbenauwd kan zijn. voor hen die iets dergelijks voor het eerst meemaken. De gewonde was een Roemeense vrou welijke arts, die onderzoekingen deed naar het verwekken van de rivierblind heid. Juist in de kerstnacht werd zij aan getroffen en dat hield in. dat de gehele deputatie een kerstnacht in het oerwoud beleefde. De pater had daar blijkbaar op gerekend, want bij zijn bagage bevond zich een opvouwbaar altaar, dat hij ge bruikte om midden in het oerwoud een mis op te dragen. Een grammofoon met platen was eveneens aanwezig en merk waardig genoeg klonk toen in het dichte oerwoud een gedeelte van de Negende symphonle van Beethoven: „Alle MeD- sohen werden Freunden". Met lichtbeelden heeft Junius Inger man zijn merkwaardige belevenis toege licht. Buiten het onderwerp om, heeft de heer Ingerman ook het negervraagstuk in het kort onder de loep genomen. Hij zei er van overtuigd te zijn, dat de blan ken over tien jaar niets meer te zeggen hebben, omdat de kleurlingen dan aile macht zullen hebben overgenomen. Hij verklaarde dit met een nadrukkelijkheid, die geen twijfel achterwege liet Tien jaren heeft.de beer Ingerman in de Kongodoorgebracht hij had daar de blanken eerst goed leren kennen. SCHIEDAM. Over enkele weken, om precies te zijn op 2 januari 1961, zal in gebouw Sursum Corda nagenoeg de ge hele dag accordeonmuziek te beluisteren zijn en wel wanneer de afdeling Schie dam van de Nederlandse Werkgemeen schap haar examen zal afleggen tegen over de examinatoren Frans van Capelle en W. de Ruiter. Dat examen zal duren van 's morgens 10 tot 's middags 6 uur en omvat uitsluitend voorgeschreven liede ren en verder theorie over accordeon muziek. Een 37 leerlingen van de muziekschool van de heer P. v. Hassel zal die dag aanwezig zijn in Sursum Corda en dank zij het feit, dat een zo groot aantal Schiedammers deelneemt aan dit examen, kon dit in eigen stad plaatsvinden. Deze Werkgemeenschap leidt de accor deonisten op tot aan de F-graad, de grens van het amateurisme. Willen de spelers nog hoger, dan komen zij terecht bij de beroeosnmsici en zullen een andere verdere opleiding moeten ontvangen. Het examen dat straks wordt gehouden bevat de voorbereidingen tot het staatsexamen. SCHIEDAM. De eerste opvoering van het toneelstuk: „In de schaduw van twijfel" heeft de Geref. Toneelgroep „Ge ron" dinsdagavond In Musis Sacrum gegeven. Dit spel. waarvan de regie in handen is van Onno Molenkamp, speelt in de zitkamer van een flat in een stad, er gens in Noord-Engcland en handelt over de atoomwetenschap, over politiek en over het maatschappelijk leven. Het toneelstuk werd geschreven door Nor man King cn trok dinsdagavond een groot aantal bezoekers. Hedenavond zal „Geron" ditzelfde stuk wederom in Musis Sacrum opvoe ren, maar dan geldt het voor de toneel wedstrijd van de Schiedamse Gemeen schap. On donderdagavond volgt dan de derde opvoering in Musis Sacrum. In verband met het feit. dat dit stuk woensdagavond in het kader van de to neelwedstrijd zal worden gespeeld, zullen we ons verder van. commentaar ont houden. VLAARDINGEN. - Burgemeester en wethouders brengen ter openbare ken nis, dat de raad heeft besloten als ter rein voor de woensdagmarkt aan te wijzen: a. de noordelijk gelegen weghelft van de Waalstraat, tussen de Gedempte Biersloot en de Kuiperstraat: b. het open terrein aan de Bothastraat, begrensd door die straat en de Van Riebeeck- straat; c, de Bothastraat; d. het gedeelte van de Van Riebeeckstraat, tussen de Markgraafstraat en de Joubertstraat; e. de Heemraadstraat: f. de Baljuwstraat. BURGERLIJKE STAND VLAARDINGEN. Geboren: Johan na. d. v. P; Voerman en J. A. Rooden- burg; Eduard P. z. v. H. de Wilde en M. J. B. Schaap en Pïeter A., z. v. H. Hofman en N. van Vliet. VLAARDINGEN. Het tweede tiental v»n de schaakvereniging H.V.O. heeft haar competitiewedstrijd tegen Schiedam moeten afbreken met een voorlopige 2',4 Stjj achterstand. Alleen W. v. d. Houdt wist xUn party In winst om te zetten. Th. v. d. Drift, A. BUjleveii en J. Huyser be haalden remise, terwijl P. de Goede en H. de Koe hun partijen verloren. Over de afgebroken partijen vait niets te zeggen, maar kansloos is H.V.O. geenszins. Het eerste tiental heeft in de eerste klasse de leiding genomen. Het gaat nu bovenaan met 6 punten, gevolgd door stadgenote V.S.G. en Overschie, die bei den 5 punten scoorden. In de uitwedstrijd tegen Charlois hervond HVO 3 haar vorm terug. Met overtuigende cijfers versloegen de Ha venmensen de Rotterdammers met 614—3%. Het succes was voornamelijk te danken aan de eerste vijf borden, waarvan de partijen in het voordeel van de H.V.O.-ers werden beslist. Dit waren: Th. v. d. Drift, A. Huyser, P. C. Wester- hoff, B. v. Heere en G. A. C. v. d. Tuyn. A. Mellegers. I. de Boer en J. Oosten speelde remise, terwijl A. v. Wijngaar den en P. v. d. Steen verloren. Voor de huishoudelijke competitie wer den de volgende partijen gespeeld: Dr. D, v. DorpA, de Tong H; W. v. d. Waai—D. A. Torn -0; G. Torn—P. C. Wesierhoff 10; B. v. Driel—A, Hoger- werf afg.; P. KorpelB. Kwindaez afg.; E. BongersA, Koopman afg. Op vrijdag 23 december wordt de jaar- lijke Kerstsnelsehaakwedstrijd gehou den in de „Serre" aan de Goudsesingel. VLAARDINGEN. De declamatie wedstrijd voor volwassenen en niet meer schoolgaande jeugd, die jaarlijks door de commissie „Jeugdvoorstellingen" wordt georganiseerd, ontbreekt ook dit jaar niet op het programma. De wedstrijd zal op 25 januari 1961 worden gehouden in de hal van de dr. A. Plesmanschool aan de Ambonlaan. Zij, die aan de wedstrijd willen deel nemen kunnen zich schriftelijk of mon deling aanmelden bij de secretaris van de organiserende commissie, afdeling onderwijs en culturele zaken aan het stadhuis. Bij de aanmelding tot deelnemer de mogelijkheid daartoe is geopend tot en met 10 januari 1961 dient een af schrift van de declamatie, waarmee aan de wedstrijd wordt deelgenomen, in du plo te worden overgelegd. 1 V W f''?. v*r a -W e i 4 v' 4-x; HOEK VAN HOLLAND. Het is niet alleen de Hoekse afdeling van het Prinses Beatrix PoUofonds die weigert de baten van gehouden acties voor het grootste gedeelte af te staan aan de landelijke fonda. Al de bij het Haagse district aangesloten plaatselijke afdelin gen hebben geweigerd inkomsten over te dragen aan het hoofdbestuur. De Hoekse afdeling die reeds was op gericht voor dat" het landelijke fonds het levenslicht zag heeft in ai deze jaren zelfstandig gewerkt en door buitenge wone aktiviteit is zij er in geslaagd een klein kapitaal bij elkaar te brengen. Zoals eerder gemeld, heeft de Hoekse afdeling een gedeelte van dit kapitaal aangewend om poliopatiënten in een andere plaats aan het allemodige te hel pen. omdat voor de weinige patiënten in de Hoek niet zoveel geld nodig is. Het is diverse bestuursleden en leden van de Hoekse afdeling tot grote voldoening de baten van hun eigen ondernomen aktiviteiten te kunnen besteden voor de poliopatiënten elders die dan het no dige vanuit de Hoek mogen ontvangen. Men weet waarvoor en aan wie het geld ten goede komt. De Hoekse afdeling heeft daarom het resolute besluit genomen niets af te dragen en evenals de andere Haagse afdelingen zelfstandig met de inkomsten te handelen. Het is bekend dat de Hoek se afdeling in de jaren door met orga niseren van evenementen duizenden gulden heeft ingezameld. Veel lof heeft men voor deze afdeling die telkens weer bezig is te organiseren om aan meer kapitaal te komen, teneinde ook meer voor de poliopatiënten te kunnen doen. Het buitengewoon vele werk dat men doet, gaat ver boven het werk van an dere plaatsen uit. Dit is bekend' en men VLAABDINGEN. Met een feest avond In gebouw Muzanda werd dinsdag avond het twintig-Jarig bestaan van de personeelsvereniging van B. Sprij's Meu belfabrieken „Ons aller doel" op waar dige w({ze gevierd. Onder de titel: „Revue Eurovisite" beeft het gezelschap" Jan Blazer een Ju- bileumfeestprogramma gepresenteerd, dat veel onthaal vond bij de bezoeken. Pas daarna werd een aanvang gemaakt met het meer officiële gedeelte, waarin de toespraken werden gehouden. Namens het personeel werd het woord gevoerd door de heer A. Hoogerwerf. die naast zijn gelukwensen aan het bestuur, dank bracht voor alles, wat in de twintig voorbijgegane jaren werd bereikt Hij verraste alle bestuursleden, door hen een -vulpen te overhandigen, terwijl hun echtgenoten een doos bonbons moch ten ontvangen. Met bet twintig-jarig bestaan van de personeelsvereniging, mocht tevens de voorzitter, de heer M. Sprij het feit her denk dat hij 20 jaar geleden voor f eerst voorzittershamer hanteerde. Da. was voor de heer Hoogerwerf aanleiding om de voorzitter een beekenbon te mo gen aanbieden, met de wens, dat hij nog staat, honderd gulden uit de kas te mogen balen. Vanzelfsprekend, dat dit gebaar met een applaus werd begroet. De voorzitter, de heer M. Sprij, had voor iedere spreker een passend ant woord en dankte hen voor alle woorden, die vergezeld gingen met de geschenken. De personeelsvereniging werd 3 decem ber 1940 opgericht. De eerste jaren con centreerden de activiteiten zich in het onderhouden van contact met de collega's die ln Duitsland moesten gaan werken. Een contact, dat overwegend bestond uit het verzamelen en verzenden van voed selpakketten. Tot de activiteiten die na de bevrijding stand hebben gehouden, behoren onder meer de afdelingen toneel en de hengelsport Jaarlijks hoogtepunt in het verenigingsleven is het Sinterklaas feest. SCHIEDAM. Nog steeds trekt de ruilbeurs van de vereniging „De Ver zamelaar" een grote belangstelling van Schiedamse verzamelaars. Ook maan dagavond was dat het geval in de zaal „Liberty", waar de meeste „vaste klan- hun eigen plaatsje achter hun gen aanuieueu, «rei y j£rec ke' voofzittemchap zou mogentójejtje weer hadden ingenpmen om de be ea hoeken, dozen en pakken met postzegels Directeur, de heer B. Sprij zorgde voor een grote verrassing door zijn gelukwen- en te laten vergezellen met de medede ling aan de penningmeester van de ver eniging, die eveneens de gelden van het bedrijf beheert, toestemming te geven, om voor elk jaar dat de vereniging be- '~arenbandje6 en suikerzakjes weer te si. 'ten. Mi ir dan honderd bezoeker* en be zoeksters toonden hun belangstelling. „De Verzamelaar" zal in de komende maanden weer enkele ruilbeurzen orga niseren. heeft daar zeer veel bewondering voor. Maar ondanks deze lofwaardige aktivi teiten en de grote opofferingsgezindheid voor de getroffen medemens, komt deze afdeling voor grote moeilijkheden te staan. Het in eigen beheer houden van het gewonnen kapitaal houdt in dat men ook niet meer rekenen kan op de nodige medewerking van de lande lijke fonds-organisatie. Het zal moeilijk zijn vergunning te krijgen om de jaar lijkse Poliocollecte te houden en de no dige toestemming om acties te organi seren te ontvangen. Men heeft ondermeer in de zomer een grote fancy-fair op touw gezet met een lunapark er aan verbonden. Het lag in het voornemen dit ook het volgend jaar weer te organiseren en dan mogelijk in samenwerking met seizoenfeestelijkhe den der plaatselijke V.V.V. Ondanks het feit dat deze Hoekse po- lloafdeling In haar voortvarendheid ge remd wordt door hun genomen beslui ten, is zij geenszins ontmoedigd. Men zoekt reeds naar andere mogelijkheden om dan toch te trachten het volgend jaar aan zo mogelijk nog grotere op brengst te komen dan vorige jaren. De afdeling is van mening dat al het werk gedaan voor de patiënten nog te weinig is om dat leed te helpen verzach ten. VLAARDINGEN. De Vlaardingse Scheidsrechters Vereniging' organiseert dezer weken weer de z.g. testwedstrijden in voetbalspelregels, waaraan vele Vlaar dingse verenigingen met hun junioren deelnemen. De junioren van Hollandiaan, Fortuna en WIK hebben elkaar vorige week reeds ontmoet en hedenavond zal in de cantine van „Zwaluwen" de wedstrijd plaatsvin den tussen TSB. VFC en Zwaluwen. De deelnemertjes van Zwaluwen hebben in de afgelopen weken ijverig „getraind" in de kennis van de spelregels. Op drie achtereenvolgende woensdagavonden zijn zij in hun cantine bijeen geweest en heb ben him leiders de soms moeilijke vra gen met hen doorgenomen. De vier clubs, die uiteindelijk met het hoogste aantal punten uit de bus komen, (volgende week zat de strijd gaan tussen VDL en Excelsior M. en de week daarop zullen Naaldwijk, "s Grav. SV en Hoek van Holland de degens met elkaar krui sen) zullen in de finale om de hoogste eer elkaar bekampen. SCHIEDAM. De vereniging „Tro pica" heeft in de cantine van de Werf Gnsto een interessante lezing en dia vertoning gehouden die dr. Porlo-Mundi uit Amsterdam bracht. Er berden twee kleurenfilms vertoond, waarin de aanwezigen een busreis van Rotterdam naar Oostenrijk en één van Rotterdam naar Italië hebben meege maakt én daarbjj onderweg konden ge nieten van het vele natuurschoon. Op deze wijze konden de leden van „Tro pica" de combinatie zien tussen de echte natuur en de mogelijkheden om dit in de aquaria tot uiting te brengen. Tevens werd op deze avond de uitslag bekendgemaakt van de huiskeuring, die door bondskeurmeester H. Beenen was verricht en die tot resultaat had. dat van de 35 leden van Tropica er 28 hieraan hadden deelgenomen. Vijftien hiervan behaalden het Bondsdiploma, wat be tekent, dat zij aan minstens 140% punt moesten komen. De voorzitter, de heer J. Waterruis deelde mede, dat binnenkort een be langrijke vergadering zal worden gehou den met Aqua Veron, het overkoepelend orgaan van het rayon Schiedam en om streken. Er volgt dan een drie-maande lijkse cursus van alle aquaria-liefheb bers, waarbij als docenten zullen op treden de heren Vaarblom. en Verhoef. r •**- SF.?-.' - 'V Dinsdagmorgen werd de jubilaris in gezelschap van zijn echtgenote en enke le amilieleden in de cantine van de Ver. Touwfabrieken ontvangen, waar, naast de Directie, ook vertegenwoordi gers van de chefs, bazen en het overi ge personeel aanwezig waren. Mevrouw Warnaar ontving een prachtige hand- bouquet terwijl de familieleden een cor sage ontvingen. Allereerst richtte de-directeur van de Ver. Touwfabrieken, de heer R. E. D;. :Bareaen«.!fc Loo -zich in...een toespraak- tót de heer Warnaar. Hij sprak zijrr waardering-uit over de. wijze waaropt 'cte' jübilaris zijn werk'heëtt verricht eif bracht speciaal naar voren op de grote nauwgezetheid en ijver, die deel uit maken van het karakter van de jubi laris. Na deze felicitatie overhandigde de directeur een gouden jubileumhorloge, een enveloppe met inhoud, het Vererend Getuigschrift van de Ned. Maatschap pij voor Nijverheid en Handel, alsme de de daarbij behorende acte. De zilveren draagmedaille van ge noemde Maatschappij werd de jubila ris door zijn directeur opgespeld. V) Dinsdag 13 december a.s. wordt de maandelijkse Cefa film weer vertoond. Op deze avond hoopt men te brengen ,.Dr Selm". Het is een medische film, die van het begin tot het einde boeit. Is dr. Selm de misdadiger, waarvoor zijn tegenstander Prof Berding hem aanziet? Komt U zelf kijken, aanvang 8 uur. Toegang vanaf 14 jar. (Van een onzer verslaggevers) MR. Th. H. Bot, de staatssecretaris voor Ned. Nw.-Guinea, meent dat er !n de pers teveel woorden ziin be steed aan de Baliem-affaire. „Zoveel aandacht is deze zaak niet waard. De affaire moet zo snel mogelijk afgerond worden. H£ heb uitvoerig met gouver neur Plateel over de Baliem gespro ken en ben er twee dagen wezen kij ken. De zal mijn bevindingen nn met het kabinet bespreken. Nee, ik kan n er niets over meedelen". Hij zei dat gistermiddag op Schip- bol, onmiddellijk na zijn terugkeer uit Biak. Tien dagen is de heer Bot in Nieuw-Guinea geweest, waar hij zich hoofdzakelijk heeft bezig ge houden met financieel-economische en. sociale aangelegenheden. Over de berichten over infiltra ties van Indonesische patrouilles merkte hU op: „Reden tot ongerust heid is er niet. TViJ moeten de feiten niet opblazen. De aandacht ln Neder land is wel eens te vaak erg eenzijdig gericht, op de Baliemvallel en op in filtraties. Te weinig let men op het opbouwwerk". „De Nieuw-Guinea-Raad zal hope lijk eind maart geïnstalleerd kunnen worden. De uitbreiding van export gewassen loopt boven de geraamde hoeveelheid. Er zal echter meer geld geïnvesteerd moeten worden. Een van mijn dierbaarste wensen is dat het particuliere bedrijfsleven meer be langstelling gaat tonen voor de mo gelijkheden daar. Mogelijkheden, die wfj nog „lang. .niet,, allemaal „kennen" aldus de staatssecretaris. De heer Bot. maakt deze-réis ate 'ghkt" van'dë'lcJjAIT'Hef^^fai"^fè"ope- ningsvlucht van de DC-8 naar Biak. De KX.M. had bovendien een klei ne groep Nederlanders uitgenodigd om kennis te maken met dit'gebieds deel. Onder'3eiding van president directeur I. A. Aler „Het is Jammer dat ik zo oud ben. anders ging ik er ook werken" hebben ze acht dagen door Nieuw-Guinea gereisd. 21e waren allen bijzonder enthousiast over wat daar gepresteerd wordt. De heer D. Roemers, voorzitter van het NW, zei met enige nadruk dat hij zijn mening over Nieuw-Guinea, die overeenkomt met het standpunt van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer, echter niet gewijzigd heeft. „De economische basis is nog wel erg smal. Die te verbreden is een van de moeilijkste vraagstukken. Het tot ontplooiing brengen van dit land zal op buitengewone moeilijkheden stui ten. De Nederlanders hebben echter by de Papoea's bepaalde verwachtin- (Van onze tafeltennismedewerker) De HTTC-reserves hebben hun aan hang een onprettige verrassing bezorgd. Het team verloor de belangrijke thuis wedstrijd tegen LR.O. met 6—4 en moet hierdoor de leiding afstaan aan Xerxes 2, dat zelf vrij had, maar van deze Hil- legersbergse misstap profiteerde door één punt voorsprong te nemen. I.R.Q., dat deze overwinning voor een groot deel dankte aan André Teijgemsn, die na een aanvankelijke 2—0 achterstand het hoofd koel wist te honden en voor zijn teamgenoten door een voortreffe lijke hattrick de weg baande naar de zege, thans op de tweede plaats heiand met één punt achterstand op Xerxes 2 en alle kansen in eigen hand dus De leiders in A en B: BTTC en Euro poort hadden, beide vrij, de concurren ten profiteerden hiervan door een paar De Centrum Winkeliers kwamen in vergadering bijeen, om de resultaten ge durende de St. Nicolaasactie te bespre ken. Algemeen kwam men tot de con clusie dat de verlichting in het centrum, omvattende de Markt, Noordvliet, Zuid- vliet en Nieuwstraat uitstekend ge slaagd is. Het publiek heeft over het algemeen gunstig gereageerd en de winkeliers kunnen ook tevreden zijn over de resultaten, waarbij de verlichting stimulerend gewerkt heeft. Ondanks de hoge kosten werd beslo ten volgende week tot Kerstmis, de ver lichting opnieuw te laten branden. Te vens werd uit de vergadering enige suggesties gedaan, o.a. tot het plaat sen van enige kerstbomen. Het bestuur zal deze aangelegenheid nader bekij ken. De financiële resultaten van de Sint Nicolaas actie maakten ook een punt van bespreking uit, daarbij kwam naar voren dat de autobus, welke gedurende de actie beeft gereden, door het publiek wei op prijs werd gesteld, maar toch financieel nadelig heeft gewerkt, Ver der werd besloten het aantal leden te trachten uit te breiden en plannen voor de toekomst zullen nader worden uit gewerkt. punten in te lopen en in liet geval van BTTC zelfs, de leiding over te nemen. Want 21 Up 3 en Milksteamers 2 lieten er geen gras over groeien. Beide teams waren in glanzende vorm hetgeen re sulteerde in flinke overwinningen. 21 Up 3 klopte GGD met 9—1 en1 Milksteamers 2 deed het tegen de Maas stad 3 even goed. In dit laatste duel scoorden Wim va'n Hees en Jan Bartels elk driemaal en ging Kees v. d. DonCk alleen op zij voor Hans de Klerk. Elan 2 kwam in B op twee punten van Euro poort. De overwinning welke hiervoor nodig was werd vlot behaald: 82 op het Centrum, dat door het vertrek van Van Erkel en Van der Dool toch wel heel wat van zijn kracht heeft ingeboet. Voor Milksteamers 3 en Feijenoord verliep de vorige week niet zo goed. Beide teams kwamen in hun afdeling op de onderste plaats terecht. Milkstea mers 2 ging kansloos ten onder tegen Noad 2 en Feijenoord deed het geen haar beter tegen Europoort 2, dat zelf ook in het hoekje zat waar de slagen vielen. Een bijkomstige omstandigheid is nog de onverwachte overwinning van de Maasstad 4 op P.V.A. (6—4) waar door ook de Maasstedelingen Feijenoord passeerden. De ploegen onderaan in C zitten ech ter zo dicht op elkaar, dat hier nog van alles mogelijk is. Want ook Service Is met zijn vijf punten nog lang niet vei lig. Voor Kaveka, dat Service met 7— 3 klopte wordt de lucht echter weer wat heldérdér. De heren van de Kamer van Koophandel danken dit resultaat vnml. aan Van Veelen, die een hattrick scoor de en aan invaller Van Ommeren, die geheel onverwacht twee punten tot de score bijdroeg. Hekkensluiter in B: Insulinde weer de zich zo geducht tegen Eendracht 2, dat met 73 de eerste overwinning van dit seizoen uit de bus kwam en de laatste plaats aan Milksteamers 3 over gelaten kon worden. Roteb boekte op een met twee invallers uitkomend Over schie. de grootste zege van de week: 100! Shell verloor de Vlaardingse der- by tegen Reflex met 7—3 maar de Shell-reserves maakten weer wat goed aoor het sterke Xerxes een gelijk spel af te dwingen. Na een hattrick van Ben- me de Jong en een zege van Dick van Os op Haak had Xerxes het dubbel nog nodig voor de gelijkmaker. Mr. Bot werd op Schiphol e_s. betroet door het gezelschap Papoea's, dat op het ogenblik in om land vertoeft. gen geschapen", aldus de heer Roe mers. Hij had ook kennis gemaakt met het) Christelijke Werknemers Verbond Ned. Nieuw-Guinea-Persekding en zei: „Ik was erg in myn schik over1 deze contacten". De heer C. J. van Mastrigt, voor zitter van het CNV en zijn reisgenoot, glunderde. „Reeds acht jaar lang heeft het CNV een permanente adviseur in Ned. Nieuw-Guinea" vertelde hjj. „Het Christelijk Werknemersverbohd, dat een zelfstandige vakbeweging ts, heeft nu 3000 leden, van wie 1400 Pa poea zfjn. Het kost overigens nog heel wat moeite om de Papoea's te leren wat een vakbeweging is. Ik hoop maar dati de particuliere werkgevers op Nea. Nieuw-Guinea de negentiende eeuwj zullen overslaan". De Generale Financiële Raad yan de Generale Synode der Hervormde Kerk heeft de subsidie voor de bouw van de kerk in Wijkgemeente B te Hoogvliet verhoogd tot 242.000. Deze verrassen de mededeling kwam dezer dagen op tafel bij de Centrale Kerkvoogdij van Hervormd Hoogvliet. Zoals reeds eerder werd vermeld sub sidieert de Synode de aanstaande kerk bouw voor Wijkgemeente C (Meeuwen- plaatf tii'èCJ 225.000, zodatHervormd Hoogvliet "voor -deze'twee kerken'- Bijha een -half 'miljoen uit 'de- -Synodale kas ontvangt. Bovendien verstrekt de Financiële Raad aan Hoogvliet een lening van 100.000 ter voorziening in een tijdelij ke kredietbehóefte, welke is ontstaan door het uitblijven van de gemeentelij ke en rijkssubsidie, waarop in de be- groting gerekend was. Terecht ziet de Kerkvoogdij deze ver rassing als een nieuwe stimulans voor de gemeente, om de thans nog lopende twee-procents-actie, waarbij van alle Hervormden een weekinkomen als jaar- lijkse bijdrage verwacht wordt, nóg meer te doen slagen. 1 Aan de heer G. J. Schermer, ais eer ste commies werkzaam op de Gemeen telijke Dienst voor Sociale Zaken, is vandaag ter gelegenheid van zijn ^eef- tigjarig ambtsjubileum door de direc teur van deze dienst, de heer J. yan Mill, de eremedaille in goud uitgereikt, verbonden aan de Orde van Oranje-Nas- sau. Zoals vrij dinsdag schreven is de eer ste tanker het Rotterdamse Europoort- gebied binnen gelopen. -Het afmeren van de A, K. Fernström werd gap®®8- slagen door verschillende autoriteiten waaronder burgemeester J. C. Aschoft van de gemeente Rozenburg. Aan boord heeft ir. J.;-W. Ernste in zijn functie van-directeur van de Shell enkele woorden ter "verwelkoming te- sproken.In zijn- functie yan voorzitter van de stichting Havenbelangen over handigde hij de gezagvoerder van ne. schip, kapitein J. L. Christoffersson een idas in loodraampje en een zilve ren sigaretten koker, als herinnering aan het gebéuren. De A. K. Fernström was niet alleen het eerste schip, zij het niet officieel, in Europoort maar ook het 23.009 ste van dit jaar in de Rotterdamse haven. Bij de Nederlandse kantoorboeken- fabriek Van 't Hoff en Jongeheer aan de Lange Haven te Schiedam is gister ochtend een kleine explosie geweest met een brandje. De papiersnijder H. van E. had de verwarmingskachei leeg ge haald en de as in een vuilnisvat ge gooid, maar in het vat lart afval van het in de fabriek verwerkte celluloid- Dit vatte met een explosie vlam waar door de heer Van E. brandwonden op liep aan voorhoofd en rechterarm ter wijl het haar op zijn hoofd verschroei de. Hij moest in het gemeentezieken huis worden opgenoemen. De brand in het vuilnisvat werd door liet personec met een schuimblusser gedoofd, wids de gealarmeerde brandweer geen dien: behoefde te doen. De schade bleef be perkt tot enkele gesprongen ruiten. Doordat een lager vastliep is 81S termiddag om 5.15 uur op de Rotter- damsedijk een wiel van de vrachtauto afgelopen, die bestuurd werd door ue heer A. de L. uit Badhoevendorp- gestrande vrachtauto moest met een takelwagen worden weggehaald.

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 2