Gemakkelijke stoel 14.000 „Wie ben ik?" CAO's geen dogma' Plechtigheid in troonzaal en kerk ■tui HflG Uit Kroonprins tot actie ongen? De Bilt: om het vriespunt TIJDENS BUITENLANDSE REIS VAN KEIZER Maanraket faalde In de troonzaal Gizenga vraagt IN asser hulp m Het weer in Europa r r N BOIVDËRDAG 15 DECEMBER I960 Directeur H IJ F RUIG NEGENTIENDE JAAKGANG No. 4782 V. Hoofdredacteur: L)r J A H J S BRUINS SLUT laat blik (Van onze speciale verslaggever) ANMORGEN om veertien minuten over tien legde zich een glimlach van ont spanning op het schijnbaar uit marmer gehouwen ge- van Dona Fabiola. Op dat' ogen- weerklonk uit de mond van Bou- dewijn een krachtig „oui" („ja") in de troonzaal van het Brusselse paleis; daarna sprak de adellijke Spaanse, gehuld in wol ken van satijn, het „oui" uit ten overstaan van bijna heel vorstelijk Europa. België heeft een koningin! Koning Bou- dewijn, die tot aan de huwelijksplechtigheid ietwat nerveus met zijn handen had bewo- inzendingen ontvingen we op onze prijsvraag: Staatssecretaris Roolvink: gen, zag na het beslissende ceremonieel rus tig en beheerst rond. Hij wisselde een glim lach van verstandhouding met zijn vader, koning Leopold, die op enkele meters af stand van zijn stoel gezeten was. Heel men selijk drukte de jonge Boudewijn even de hand van zijn vrouw. Een eenvoudig be moedigend gebaar temidden van de vele staatsie en de grote luister. Het historische uur voor het Belgische koningshuis, waar bij half Europa onbescheiden toekeek. Ko ningin Fabiola, opstaande van haar zetel, weer ernstig en gracieus, tekende na Boude wijn, Leopold, ouder geworden en met ge groefd gelaat, tekende, waarna Albert iet-, wat jongensachtig zijn voorbeeld volgde. TJEl-E fetifckett' richtten zich haar prinses Paola, Oen niet minder stralende figuur in dit exquise gezelschap als prinses Beatrix en prinses Irene, welke laatste een merkwaardig contrast vormde met de ravenzwarte prins Iskar Desta, de kleinzoon van de negus. Koningin Juliana was op een der ereplaatsen vlak achter het bruidspaar gezeten. Zij had koning Olaf aan haar zijde. Flonkering van uniformen, een droomwereld van kostbare gewaden, traditie en ceremoni eel, het schijnsel van de licht kronen van de zoldering en de wat gebarsten stem van burge meester Co remans van Brussel, buigingen en glimlachen; de ko ning der Belgen heeft een ko ningin. Terwijl de kanonschoten be ginnen te rollen en de duizenden in de waterkoude straten van Brussel het koningspaar verbei den, worden de hoge gasten ge leidelijk naar -de glanzende auto's ge leid. Urenlang heb- ten vele duizenden vooral in de nauwe HlJjJ/ straten van de bin nenstad waar het propvol is, op de stoet gewacht. In de vroege middga, terwijl de klokken beierden, is het huwelijk kerkelijk ingezegend in de histo rische St. Goedelkerk, waar het rood fluweel een bijzonder décor vormde voor de duizenden schit terende diamanten en gouden sieraden, die mede de luister vormden van het hoge gezelschap. Namens de paus gaf kardinaal Van Roey de vorst en de vorstin van België zijn zegen. Witte dui ven stegen als een symbool van vrede en geluk naar de grauwe hemel. coffeïnevrije KOFFIE spaart hart en zenuwen I Een uur later begroet Brussel, heel België, Boudewijn, de glim lachende' en stralende jonge vorst, en koningin Fabiola. be heerst, maar charmant, uitbun dig. Hoog waaien de vlaggen in de Belgische en Spaanse kleuren over de stad, die onder de win terlucht grijs, maar vol kleur is. Zie verder pag. 3, kal. I In Ethiopië hebben leger en politie met steun van „jonge in tellectuelen" een staatsgreep uit gevoerd. De 44-jarige zoon van keizer Haile Selassie, kroonprins Asfa Wosen, heeft zich aan het hoofd van een nieuwe Ethiopische regering gesteld. Keizer Haile Selassie, die voor een staatsbe zoek in Brazilië was, is vannacht in aller ijl in Sao Paolo in een vliegtuig gestapt.. eHt toestel zou rechtstreeks naar Addis Abeba, de hoofdstad van Ethiopië vlie gen, maar de nieuwe revolutionai re regering heeft alle luchtver keer met het land verboden, ken nelijk om de terugkeer van Haile Selassie te verijdelen. Volgens ra dioberichten uit Addis Abeba is de omwenteling zonder bloedver gieten verlopen. Zie verder pag. 3, 6e kol.) or ov s; ov en in Nederland Rotterdam) Wttta de Wlthatraat 25. Telef, 11J700 f8 It Postbus 1112. Postgiro No 424319 Klachtendienst abonnementen 18.30—1830 uur. Zaterdags 1718 uur. Telefoon 115709. •t-Gravenhage: Huygensplein l. Telefoon 183487 (3 ülnent. Postbus 1091. Postgiro No. 424867. Klachtendienst 1830—1830. Telefoon 362369. Dordrecht! Spuiweg 132. Telef. 4670. Schiedam: Aleidastraat 23. Telef. 65431. Abonnementsprijs 61 cent per week, 2.63 per maand f 7,90 per kwartaal. Losse nummer» 13 «ent, Verschijn* dagelijks. 1H&UW" (Geldig tot vrijdagavond! Overwegend rwaar bewolkt met hier en daar enige lichte neerslag en plaatselijk mist. Zwakke tot matige oostelijke wind. Temperatuur om het vriespunt. Morgen: Zon op: 8.43 Onder: 16.29 Maan op: 5.44 Onder: 15.29 t« jij geven uitvoerig aandacht aan de VV brief van onze lezer, mr. L. Gimbel uit Utrecht, omdat hij in een post-scrip- turn ons verzocht zijn brief niet dood te drukken in de rubriek „Naar mijn bescheiden mening". Zoals men ziet, wij handelen overeenkomstig zijn wens. De zaak is te belangrijk om haar niet goed uit de doeken te doen. De bezwaren üggen te zeer voor de hand om ze niet serieus te nemen. Aan de andere kant ztfn ook de motieven die de a.r. partij hierin drijven zeer gewichtig, zodat men van de kant der critici hoofd en hart daarvoor open moet stellen. «TIJ kunnen niet beter doen dan het TT js jjet vierde punt dat aan de orde is mr. Gimbel zelf het woord te geven: Door nir. Biesheuvel is dan India genoemd. Nu hebben Elsevier en enkele andere economische berichtgevingen mij geleerd, dat India onlangs bezocht is door een aantal Nederlandse groot-in dustriëlen. De conclusie van deze zaken mensen was, dat het huidige vijf-jaren plan van India tot mislukking is ge doemd vanwege de onmacht van de hui dige leiders deze staat te „managen' (ik denk dan aan de slappe figuur van Nehroe) Hun verdere conclusie was, dat een müjardeninvestering dit onmetelij ke land nog niet kan helpen (De mil- joentjes van Biesheuvel wel?)" De inzender maakt dan de opmerking dat Nederland ver achter staat bif het kernfysisch onderzoek t.o.v. India. Hij vinlt dat India hier te veel geld uitgeeft voor iets waar het nog niet aan toe is. En dan gaat de heer Gimbel aldus ver der: „Wanneer ik de staat India even .mag vergelijken met een gezin dan krijg zo het beeld dat vader Nehroe in een ge makkelijke stoel naar een super-de-luxe- televisie-apparaat (op afbetaling) zit te kpen en zijn vrouw en 12 kinderen ver kommeren in de keuken. De diaken Bies heuvel treedt bij hem binnen en offreert hem 5. Allicht dat hij die benut voor de afKgfaJing van het toestel en niet voor het doel waartoe „de goeierd" het hein geeft." TT7TJ kunnen in dit artikel alleen maar ingaan op de denigrerende wijze waarop de heer Gimbel over Nehroe spreekt. Hij noemt hem een slappe fi guur. Hij spreekt over de man in de gemakkelijke stoel, die fooitjes accep teert voor zijo eigen plezier terwijl zijn mensen creperen. Dit is een schandelijke vertekening van de werkelijkheid. Wij zouden de aan dacht van deinzender walen vestigen op het belangrijke boek dat onder redac tie van prof. dr. H. Bergema versche nen is onder de titel: „Pioniers van het Nieuwe Azië" Dit boek zal t.z.t. in ons blad worden besproken, maar het-doet ons genoegen hot in dit ver band te kunnen citeren. In dat boek schrijft ds. A. Pos, de bekende oud- missionaïre predikant, een hoofdstuk over Nehroe. Mr. Gimbel moet dit hoofdstuk eens lezen. Dan zou hij niet schrijven gelijk hij deed. Ben man, die negen maal gevangen gezet is en des ondanks vasthield aan zijn idealen, die de overwinning verwierf en het daarna presteerde om in goede harmonie met zijn vroegere tegenstanderssamen te werken, is bepaald geen slappe figuur. Het feit, dat hij ondanks grote menings verschillen met- Gandhl door deze als zjjn opvolger werd aangewezen bewijst hetzelfde. TPN wat die luie stoel betreft en het aanvaarden van geld voor zich zelf, waar de mensen die het nodig hebben niet aan te pas komen, in verband daar mee willen wij een woord van Nehroe zelf citeren uit het door ds. Pos geschre ven hoofdstuk. Nehroe had in 1920 zich op het platte land van India op de hoogte gesteld van de situatie der boerenbevolkihg. Die was verschrikkelijk. Mannen en vrou wen droegen erbarmelijke vodden als kleding. „Toen ik hen en hun ellende en hun overvloeiende dankbaarheid zag (vanwege het feit dat er notitie van hen werd genomen) geraakte ik vol van schaamte en smart over de vernede ring en overstelpende armoede van India. Een nieuw beeld van India scheen voor mij op te rijzen, naakt, verhongerend, uitgeperst en volkomen rampzalig. En hun geloof in ons, toeval lige bezoekers uit de verre stad, maakte me verlegen en vervulde me met een nieuwe verantwoordelijkheid, die me verschrikte." Het is die verantwoordelijkheid, die Nehroe aanvaard heeft. Hij probeert van India een ander India te maken. Hrj heeft het grootgrondbezit gebroken. En in die pogingen heeft hij recht op steun. Het beeld van Nehroe in de ge makkelijke stoel is een vaJs beeld. Er is wat aan de gang in India. Beschouwingen in Elseviers Week blad die dan volgens mr. Gimbel niet ais 'oasis voor polemiek kunnen dienen, STRALEND BRUIDSPAAR EEN Tienduizenden sloegen schitterende stoet gade BRUSSEL Kaning Boudewijn leidt zijn bruid de troonzaal binnen. Dofia Fabiola was gekleed in een wit satijnen kleed met lange sleepdie vanuit de hals golvend naar beneden viel. De N.V. optische industrie „De oude Delft" te Delft zal met ingang van 1 januari 1961 de vijfdaagse werk week invoeren. De zaterdag zal als werkdag komen te vervallen. Omdat bovendien bonderden deelnemers alle vragen volle, dig goed bleken te hebben be antwoord, kost het toekennen van de 176 beschikbare geld prijzen meer werk dan we konden voorzien. Er wordt nu de laatste hand aan gelegd. Volgende week hopen we echter de namen der prijswin naars te kunnen publiceren. maar die de lezers vertellen dat die „landen op deze wijze toch nooit gehol pen kunnen worden," dienen alleen om de lezers van Elsevier in hun „gemak kelijke stoel" te houden. Totdat ze erop een hardhandige manier uitgegooid worden. Morgen gaan we over het hier gegeven citaat uit mr. Gimbels brief nog iets zeggen. Wie het interesseert houde dit artikel er even bij. Pioniers van het Nieuwe Azië. onder redactie van dr. H. Bergema, T. .Wever, Franeker. (Van onze parlementaire redacteur) Staatssecretaris Roolvink heeft woens dag in de Tweede Kamer meegedeeld dat de regering het verbod tot het openbreken van c-a.o.'s niet als een dogma stelt. Om dit te bewijzen had de rege ring besloten, aldus de staatssecre taris, ondernemingen en bedrijfstak ken, die als gevolg van de krapte op de arbeidsmarkt in moeilijkheden komen, toestemming te geven, de arbeidstijd met ingang van 1 janua ri a.s. met een uur te verkorten. De staatssecretaris deelde verder mede, dat de regering in overeen stemming met de Stichting van de Arbeid besloten had, de lonen van de achterblijvers in de gedifferentieer de loonpolitiek uit coördinatie-over wegingen met vier procent te doen verhogen. Koning Boudewijn en Dona Fabiolain de echt veröonaen, luimeren naar de goede wensen van burgemeester Cooiè: arts. Leger voert staatsgreep Advertentie Importeur: HAG-Verkoopkantoor Postbus 619 - Haarlem Een Amerikaanse rakel van 175 kg. die ten doel had een baan om de maan te beschrijven, is vanmorgen kort na de lancering p de basis Cape Cana veral ontploft. Een half uur voor het burgerlijke huwelijk hadden de 40 leden van de Europese koninklijke families* en 67 ministers en ambassadeurs, die hun landen vertegenwoordigen, hun plaat sen fn de troonzaal ingenomen. Om 3 minuten voor tien betrad de koning met Doha Fabiola aan zUn rechterzijde, het helder verlichte ver trek. Fabiola was gekleed in een ko ninklijk wit satijnen kleed met een lange sleep, die vanuit de nek golvend naar beneden viel. V De 68-jarige Haile Selassie Gizenga, die zichzelf te Stanleystad tot premier van Kongo heeft uitgeroe pen, heeft president Nasser van de Ver. Arabische Republiek dringend om levensmiddelen en oorlogsuitrus ting verzocht, aldus meldt het nieuwsagentschap voor het Midden- Oosten. In een telegram aan Nasser, zegt Gizenga, dat kolonel Moboetoe, de „sterke man" In de Kongolese hoofd stad Leopoldstad de burgeroor log begonnen is. Gizenga deed een beroep op Nas ser „de hoogste voorrang" te verle nen aan zijn verzoek om hulp, om dat Stanleystad, zijn bastion, „ge vaarlijk bedreigd wordt door de strijd krachten van Moboetoe". Het telegram van Gizenga eindig de met: „Antwoord ons binnen twee dagen want anders zullen wij gearres teerd worden". in Ethiopië Militairen- en politiemannen be waken alle strategische punten van Addis Abeba. Op de openbare gebou wen staan machinegeweren. Troepen staan voor de buitenlandse ambassa des van de stad. Gisteravond werd ge meld, dat in Addis Abeba een uitgaans verbod was ingesteld. Het is niet precies duidelijk wat de achtergronden van de staatsgreep zjjn. Volgens sommige berichten heeft kroonprins Asfa Wosen gehandeld on der druk van paleiswachten. Er zijn ook berichten, dat de grote man ach ter de schermen generaal Mengistoe is, de commandant van de keizerlijke garde. In diplomatieke kringen in Lon den werd gezegd, dat de staatsgreep een uitvloeisel is van een conflict tus sen de kroonprins en zijn dictatoriale vader, dat is uitgebuit door generaal Mengistoe. De moeilijkheden tussen vader en zoon zouden stammen uit de tijd toen de keizer besloot zijn jongere zoon. prins Ma :onnen, tot troonopvolger te Kroonprins Asfa Wosen Station Wind- w'lto,temp» Wear richting v. gisteren en snelheid en neerslag mtrp.sec. af gel. 24 h. Helsinki Stockholm Oslo Kopenh. Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemb. ParUs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort MÜnchen Zürich Genève sneeuw geh. bew. geh. bew. geh. bew. onbewolkt 2W. bew. geil. bew. geh. bew. geh. bew. h. bew. onbewolkt geh. bew. regen motregen geh- bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. no 4 1 n 1 1 O windstil —2 O ono 9 1 windstil - i nnw 4 3 0.1 O 1 1 windstil O O? ono 4 O Or n 3 0 n 1 0 02 nw 4 4 Ov nno 7- 12 24). no 2 1 lYv no 3 O 2 O 4 2 0 r no 5 1 Or ono 8 1 O Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven geh. bew. ozo 2 2 10 geh-bew. ozo 2 O 2 geh. bew. zo 2 l öi ijzel ono 3 1... 9 geh. bew. windstil O 4 geh. bew. windstil O 6 mist windstil —O 3 EEN depressie, die over de Balkan «aar het noordwesten trok is min der diep geworden. Daardoor aam de oostelijke wind boven West-Europa in kracht af, ondanks het feit dat het ho- gedrukgebied 'boven Scandinavië nog wat groter werd. Het bij de storing bekorende nëerslaggebied, dat woens dag in Duitsland plaatselijk 10 tot 15 centimeter sneeuw bracht en in het oosten van ons land ongeveer 5 centi meter, nam sterk in betekenis af en was vanmorgen vrijwel verdwenen Een boven de Middellandse zee ge legen depressie werd vanmorgen even eens minder diep. Een klein deel er van beweegt naar het noorden. Een geringe toeneming van de oostelijke wind kan er morgen een gevolg van zijn. Op de temperatuur heeft dit ech ter geen enkele uitwerking, want bo ven midden en oost-Europa is geen kou aanwezig. De temperatuur blijft dicht bij hei vriespunt. Enige lichte neerslop is mogelijk.

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 1