If^VATERWE M Dorder dan de woestijn Vlaardingens archief heef t grootse historie Brandveiligheid noodzakelijk HH Ir. S. Moesker, directeur Gem. Werken Schiedam, overleden HH HH DE KLERKsZN Chroestsjew U-2" behoort tot verleden De tweedeklasser in de etitie Koster A. van Wi jk nam van Hervormd Kethel afscheid Kerkkoor Wijk I in oprichting Vreewijk 2 wint van Schiedam 89." 134." Vlaardings politienieuws Ds. A. Hoffman over Jehova's getuigen 189. Schiedams politienieuws Schilder zakte door dakgoot amüAM {9& PARTKJENVERKOOI» C.J.Y .-activiteit U-2 2 Maandag 2 januari 1961 VLAARDINGEN In verband met hel voorstel van het college van burgemeester en wethouders aan de raad betreffende de uitbrei ding van de openbare archiefbewaarplaats der gemeente, ontvingen wij een schrijven van de gemeentearchivaris, de heer C. Postma, ver meldende enige aantekeningen ter zake van de archiefverzorging zowel voor als na de totstandkoming van de Archiefwet 1918. V ingerivijzing Geschiedbron Ingelse en Co. herdacht 70-jarig bestaan Dammen Advertentie Wij wensen al onze cliënten en relaties een voorspoedig 1961 NOORDEI GLASHAKBEL J. van Oostendorp Pokken-inenting Vanaf 1540 Burgerlijke stand van Schiedam SCHIEDAM. Dezer dagen heeft de -dienst gemeentewerken te Schiedam voor de tweede maal binnen korte tijd een zware slag te incasseren gekregen. Vorig jaar overleed de heer Horvath, nu werd de dienst weer opgeschrikt door het overlijden van de directeur van de gemeentewerken, ir. S„ Moes- ker. 'De héër 'Moc'gkèr' was öp' de dertiende mei 1904. te .'s Hertogen bosch geboren. Internationaal Damclub Schiedam kreeg nederlaag te incasseren Nog geen besluit over gezonken bok Ongelooflijk voordelig S0 T af eltennisnieuwtj e in Vlaardingen Hermandad ongeslagen Standen a K. v. K. vergadert Hoek van Holland Tegenstrijdig? Joyriders maakten brokken Kon. onderscheiding uitgereikt Van deze ministeriële vingerwijzing wisten, burgemeester en wethouders vol doende profijt te trekken. De enige op lossing voor het probleem was de be noeming van een archivaris en zij be noemden dan ook met ingang van 31 au gustus 3895 hun loco-secretaris Ype Schuitmaker tot archivaris der gemeen te. Ook de opvolger van Schuitmaker, Johannes Cornelia van den Berg was loco-secretaris, doch allen die na de laatstgenoemde kwamen, namelijk mr. Bouricius, Hoogendijk en Sigal, maakten Reeds eerder vermeldden wij, dat de inspecteur dor gemeente- en water schapsarchieven in de provincie Zuid Holland er bij het gemeentebestuur sterk op heeft aangedrongen, voorbe reidingen te treffen tot het vergroten van de opbergruimte in de lokalen van de aan het Plein-Emaus gevestigde openbare archiefbewaarplaats. De in specteur is daarbij tevens van mening, dat de huidige lokalen ook niet voldoen de brandveilig zijn. Dorder dan c'e woestijn is een archief. Aldus luidt de mening van velen, wan neer men over een archief spreekt. Merkwaardig is evenwel, dat de eerste daad bij het ontstaan van een kwestie is: het raadplegen van archiefstukken. Daarin staat de waarheid en daarin lig gen vele rechtsbewijzea verankerd. Naast de functie van rechtsbewijs heeft het archiefstuk ook nog waarde als geschiedbron. Indien, wij er prijs op stellen, dat de gebeurtenissen uit het verleden ons naar waarheid worden verteld, dan zal het nodig zijn, dat de geschiedschrijver gebruik maakt van ar chiefstukken. Doet hij dit niet, dan zal zijn verhaal niet meer zijn dan een le gende, een streekroman en in het ergste geval pleegt de historicus, die slechts zijn duim gebruikt als nieuwsbron, ge schiedvervalsing. Niet alleen voor de geschiedschrijver worden echter archie ven bewaard, doch tevens ter wille van de nodige bewijsvoering in geval van kwesties over eigendommen, erfenissen, betalingen e.d. Hiermede is wellicht in het kort uiteengezet, waarom ook een gemeente haar archieven bewaart, zelfs bewaren moet ingevolge de wet, even als zij scholen bouwt en straten onder houdt. Thans zijn de archieven openbaar en voor een ieder te raadplegen, hetgeen oudtijds niet het geval was. In ons land en dus ook te Vlaardingen waren de stadsarchieven tot de Franse Tijd her metisch gesloten. Buiten de kleine kring van vroed schapsleden was het alleen de stads secretaris ioegestaan de papieren ambts halve te raadplegen. De stadssecretaris was tevens archivaris, veelal ook nota ris en bewaarde de archieven gewoon lijk 1n! zijn woonhuis'waar hij kantoor hield. geen deel meer uit var. het administra tieve secretariepersoneel. De ontwikkeling van de gemeente bleek ook steeds meer uit de inhoud van het archiefdepot. Aanvankelijk stond daarin het stads- en rechterlijk archief. Later volgde het notarieel archief, de archieven van de geanexeerde gemeen ten Zouteveen en. Viaardinger-Ambacht, ook op hun beurt weer met de rechter lijke-, weeskamerarchieven e.d. De op- bloei van het maatschappelijke leven bracht na vele jaren ook de verenigings archieven in het depot, evenals de ar chieven van rederijen, handelsonderne mingen e.d.. zodat in het tegenwoordige archiefgebouw op het Plein Emaus het raadhuis van de in 1941 opgeheven gemeente Viaardinger-Ambacht, dat in 1947 als archiefgebouw in gebruik -werd genomen circa 120 verschillende ar chieven zijn ondergebracht, welke teza men, na een intensieve vernietiging van ■sommige onderdelen want ook dat laat de wet toe nog vele strekkende meters beslaan. Bovendien werd in de loop der jaren een grote handbibliotheek opgebouwd en een prentverzameling van ruim vier duizend stuks. Dc N'-V. Machinefabriek eu stoomke- j telniakerlj voorheen Ingelse en Co te Schiedam heeft dezer dagen het 70-ja, rig jubileum intern gevierd. In het kantoorpand aan de Nieuwe Haven werd aan de directeur, de heer D. L. Ingelse. door het personeel een j geschenk aangeboden bestaande uit een. j barometer met bijbehoren. 1 Op zijn beurt liet de directie zich ook niet onbetuigd en schonk alle werkne mers een enveloppe met inhoud. Na mens het personeel dankte de heer J. v. Gemert vcor de geste. Tevens werd op de bijeenkomst mededeling gedaan dat met ingang van 1961 bij het be drijf de 45-urige werkweek zal worden ingevoerd. Het bedrijf, waar nu 50 man. werkt, is door de grootvader van de huidige directeur de heer D. L. Ingelse samen met diens broer opgericht. Eerst vond het onderdak in een pand aan de West- vest. In 1900 werd het verplaatst naar de Nieuwe Haven. Advertentie Rotterdam - Dordrecht - Ede - Sommelsdijk Brieile - Sneek SCHIEDAM. In Sdiiedam-Zuia schijnt behoefte te bestaan aan een ge- mengd kerkkoor, om welke reden Wijk- gemeente I op 9 januari 1951 een ver gadering zal beleggen om te komen tot de oprichting daarvan. De heren A. Been en C. J. Huigen zijn de initiatiefnemers en men rekent 's avonds om acht uur op vele zangers en zangeressen. Het koor zal onder lei ding komen te staan van de heer J. v. d. Tak. Tijdens deze oprichtingsvergadering zal tevens een bestuur worden gekozen en een bedrag bepaald worden dat ais bijdrage in de kosten zal gelden. SCHIEDAM. Op dinsdag 10 januari 1961 bestaat er voor inwoners van Ke- thel 's middags gelegenheid tot kostelo ze inenting tegen pokken. Van 16.00 tot 16.30 uur kan men hier voor terecht in het huis van dr. P. v, j d. Kuij, Noordeinde 5. Trouwboekjes en eventuele oranje-in- 1 entingboekjes dienen meegebracht te worden. In de competitie eerste klaase van de Rotterdamse Dambond is in de af- j gelopen week slechts een wedstrijd ge- speeld, maar deze bracht dan ook nog eon verrassing. We hadden gedacht dat i Schiedam iets sterker zou zijn dan j Vreewijk 2, maar het pakte ander., uit. 1 De Vreewijk-reserves namen al vlug de 1 leiding en wisten de score zelfs op te j voeren tot 14—6 in hun voordeel. j Waren er in de rangorde vorige week zes tientallen aan cfe kop niet 4 punten uit 3 wedstrijden, dit aantal is nu ge- j stegen tot zeven, ouk Vreewijk 2 heeft 4 punten. Er zit dus wel spanning in. j Het Oosten 2 valt wat tegen, dit tien tal heeft nog slechts 2 punten uit S. terwijl C.D.R. 2. en V.D.V. 2 nog ge heel puntloos zijn. In de komende week staat op het programma: maandag krijgt Ons Ge noegen bezoek van Constant 3. De winst zal we! in Bolnes blijven. Op woensdag krijgt V.D.V. 2 bezoek Van C.D.R. 2. De zwakke broertjes dus. die puntenverdeling misschien wel een overeenkomen. Woensdag trekt Charlois 2 naaf Maassluis, terwijl Vreewijk 2 ten strij de trekt tegen Het Oosten 2. En ten slotte speelt op donderdag Schiedam 1 tegen Pernis. Dat kan winst bete kenen voor de Uitspelende tientallen, dus voor Charlois 2, Vreewijk 2 en Pernis. Op donderdag wordt bij de damvereniging Constant de derde ron de gespeeld voor het jeugdkampioen schap van Rotterdam. Noordzij speelt tegen de Jong en van Waas tegen Bronstring. ONGELOOFLIJK VOORDELIGE, 60 Stuks SCMUinKUBBER MATRASSEN van bekend merk, beslist eerste keus, 10 ern, Hoog. Warmte Isolerend, stofvrij en hygiënisch. Over trokken met zeef exclusieve meerkleurige damast. Deze prima matrassen vèr beneden de waarde! 1 pers, 190 x 80 2 pers. 190 x 120 Zuiver wollen SMYRNA KARPETTEN met doorgeweven rug en 15 mm. hoge pool. Prachtig Frans (Aubusson) dessin in zachte pastel finten. Een eerste klas merkkarpet, dat Jaren en jaren meegaat. Afm. 300 x 200 I Op de honderden volgepende bladzij den in de perkamenten registers, die vele strekkende meters plankruimte be slaan, is vrijwel al het wel en wee der bevolking van het oude Vlaardingen af geschreven. De oude keuren, beginnen de omstreeks het jaar 1540, bepaalden de rechten en plichten van iedere bur ger. regelden de visafslag, de nijver heid e.d. In de poorterboeken, dateren de van hei jaar 1555, staan in lange rijen de namen der nieuwe burgers, dikwijls stamvaders van nu nog levende geslach ten. de serie weesboeken vanaf 1532 geeft ons een inzicht in de zorg voor de ouderloze kinderen, de notariële pro tocollen van het begin van de 17de eeuw bevatten de testamenten, dikwijls enige dagen voor het overlijden ondertekend, huwelijksvoorwaarden, transporten van huizen en schepen, getuigenverklaringen betreffende geleden averij op zee, be ledigingen in het openbaar, vechtpar tijen in de kroeg en op straat... Het rechterlijk archief, beginnende 1538, be vat verhoren en vonnissen, de gilde- archieven geven ons een idee van de geleide economie in vroeger eeuwen, enz. Een archief is in zijn geheel een lang verslag van. veel verrichte daden, goed en kwaad- Na de Franse Tijd vervalt de lang bewaarde geheimhouding en worden de archieven voor een ieder toegankelijk gesteld. De revolutie had vele heilige huisjes omver gestoten en het volk had van zijn bestuurders, ter verantwoording van hun daden inzage geiëst van alle stukken. Toezicht op de archieven door de Overheid werd sedert 1813 steeds uitge oefend. Wat de gemeentearchieven be treft is bekend, dat de Commissaris des Konlngs bij zijn bezoeken aan de ge meenten nauwkeurig liet nagaan of de archieven behoorlijk waren geïnventa riseerd en in goede conditie verkeerden. Daartoe waren enige hoge ambtenaren in zijn gevolg aanwezig, die tevens de boekhouding van de ontvanger aan een grondig onderzoek onderwierpen. Toch bracht de toeneming van de belang stelling voor het archiefonderzoek een grotere verwaarlozing mee, waardoor op den duur een inspectie in het leven werd geroepen en daarnaast in de tweede helft van de vorige eeuw meer en meer werd gedacht aan een wetgeving. Passeren we snel het lange voorspel, dat aan de totstandkoming van de Ar chiefwet 1918 voorafging, dan valt het ons wellicht op, dat in deze periocfe hier ter stede zo fel werd gestreden voor het behoud van een archief. In juli 1895 vorderde namelijk de Algemene Rijks archivaris het rechterlijk archief op. Het gemeentebestuur wendde zich on middellijk tot de minister van binnen landse zaken en deelde hem mede, dat men hier ter stede „om verschillende redenen hoogen prijs stelde" op het be houd van dit archief en verzocht der halve, „dat op bedoelde afgifte niet ver der werd aangedrongen". Minister Van Houten voelde echter niets voor een uit zondering op de regel en verwees het college van burgemeester er. wethou ders naar een koninklijk besluit van 1879 waarin als voorwaarde gesteld werd de oude rechterlijke archieven aan gemeenten toe te vertrouwen, mits ,,die gemeenten een eigen archivaris heb ben". SCHIEDAM Geboren: 29 dec. Eric z. v. W J A. van Scheers en A. M. Fuik, 29 dcc. Tamara d. v. C. J. de Boer en D. de Vaal, 29 dec. Lucas z- v. L. van Wassenaar en G. Mulder. 30 dee. Caroline d. v. J. Opre! en Z H. Streefland. 29 dec, Wilhelmus F. V. v F J Dieters en J. J. Greefhorst. 30 dec. Jacqueline d v. J. D Prins en A. Boogerd. 29 dec. Suzanna G. d. v. A. L. van Geet en E C. H. Linskens. overleden: 29 dee. M. M. Cndlen. 87 jr., wed. Nadat hij zijn ingenieursopleiding vol tooid had, kwam. hij als zodanig in dienst van de .gemeente Schiedam. Al vorens hij echter bij de gemeerfte in dienst trad had hij een korte tijd hij Rijkswaterstaat te Alkmaar gewerkt. Nadat ir. Moesker bijna zes jaar in Schiedam werkzaam was geweest, werd hij op 2 februari bevorderd tot adjunct- directeur van gemeentewerken. Met ingang van 1 juni 1959 volgde zijn be noeming tot directeur van deze dienst, in welke functie hij is gebleven tot zijn dood. toe. Ook op ander terrein ia de gemeente Schiedam heeft de heer Moesker zich verdienstelijk gemaakt. Op 1 mei 1841 werd hij benoemd tot brandmeester en op 1 februari 1946 -volgde rijn benoe ming tot commandant van de Gemeen te brandweer. Op 1 juni 1959 werd hij in verband met zijn drukke werkzaamheden eer vol uit zijn functie (bij de brandweer ontslagen. Doch hij bleef ter beschik king van deze dienst als adviseur. Voordat het echter zover was bad hij reeds in vele, ook internationale, com missies zijn. krachten aan het brand- weerwezen gegeven. Hij. bewoog zich op dit' terrein' uit hoofde van zijn functie van hoofdbestuurslid van de Nederland se Vereniging, van Brand-tvcerc-om-rn-an- danten. Voor zijn vele verdienstelijke werk op internationaal niveau heeft hij diverse onderscheidingen in ontvangst mogen nemen. In -het binnenland heeft hij -ook bijzonder veel werk verzet als lid van de Normalisatie-commissie. SCHIEDAM. De Damclub Schie dam" is na die uitwedstrijd tegen Vreen- wljk 2 het goede spoor kwijtgeraakt, want de Schiedammers kregen een ne derlaag van 14—6 te incasseren. Vooral nn Schiedam de laatste weken zo goed op dreef was en ongeslagen de boven ste plaats bezette, was dit resultaat een tegenvaller. De oorzaak hiervan moet worden ge zocht in zwak spel van de Schiedam mers, die toch, op hun crack J, C. Onink na, volledig naar Vreeuwijk zijn geweest. De partijen, die in remise eindigden, hadden allen gewonnen kunnen worden, want de stellingen waren voor „Schie- dam" gunstiger. De nederlagen waren op het nippertje, zodat met iets meer geluk (of wellicht: beter spel) de balans ook in het -voordeel van wedstrijdleider A. Risseeuvv en zijn mannen had kun nen overslaan. De enige speler die tot winst kon ko men was de heer W. Spruyt, die on langs reeds zijn talent heeft bewezen. De uitslagen waren: L. de Jong—L. Vrijland 1—1, J. Drent—J. de Wilde 1 1, A. J. Rietdijk—D. v. d. Spek20. S. Horgus—W. Spruyt 0—2, W. Vaan- drager—L. Breevoort 2—0, N. de Boer Tl Vrijland 1—1. A. Vaandrager—W. Heuvelman 1—1. C. H. Hofman—A. Ris- seeuw 20, D. 't Lam—M. den Houtrng 20 en M. Soeiers—F. Rademaker 20. -De stand is nu zo, dat Schiedam met nog *vijf verenigingen gelijk staat en de eerste zes -plaatsen deelt. Dat zijn Per nis, Ons Genoegen, Maassluis, Vreeu wijk 2 en Charlois 2.' Al deze clubs heb ben nu 4 punten uit 3 wedstrijden. Wanneer volgende week de wedstrijd tegen Pernis wordt gespeeld dan zal J. C. Onink weer van de partij zijn en re kent Schiedam op een herstel na deze misstap. SCHIEDAM. Da kerstbijeenkom- sten zijn weer achter de rug en de Wijkgemeenten van de Hervormde kerk hebben weer enkele belangrijke samen komsten op het programma staan. Zo zal Wijkgemeente IV haar begroe- tingssamenkomsten op maandag 9 janu ari voortzetten, wederom in gebouw Sur- sum Corda. De predikant van deze wijk, ds. A. Hoffman, heeft op vorige avonden de Doop en het Avondmaal behandeld. Voor deze samenkomst heeft hij als onder werp gekozen: „De Jehova's Getuigen". Aanvang 8 uur. De Dameskring „Nieuwland" van Wijk gemeente VI zal donderdag 5 januari in het Wijkcentrum Nieuwland bijeen komen, waar de nieuw-ingekomenen als gasten ter nadere kennismaking zullen worden ontvangen. De bouw van het gemeente-centrum in Kethel gaat gestadig voort Men hoopt dat de opening ervan in april 1961 zal kunnen plaatsvinden. SCHIEDAM Als eerste activiteit in het jaar 1961 hield de C.J.V. zondag avond in de grote zaal van Chr. Sociale Belangen onder leiding van C.J.V.-voor- zitter W. F. de Wolff een nieuwjaarsbij eenkomst, dieuiteraard in het teken De 41-jarige wielrijdster M. K. B. reed vrijdagmiddag naast een andere wielrijdster over de Van Limburg Sti- rumstraat. Nabij de Van Hogendorplaan begrepen beide wielrijdsters elkaar niet wat betreft het al of niet afslaan. Dit had tot gevolg dat mevr. M. K. B. ten val kwam, waarbij zij een hoofdwond en een lichte hersenschudding opliep. Vrijdaganacht werd ingebroken in een lunchroom aan het Veerplein. Door ope ning van een venster wist men zich toe gang te verschaffen. Er wordt echter niets vermist. HOEK VAN HOLLAND Het Ber gingsbedrijf Van den Tak uit Rotter dam heeft naar verluidt nog geen be sluit genomen over het wel of niet ber gen van de bok Adelaar die op donder dag 22 december tijdens harde wind uit het westen ter hoogte van het Noor- derhoofd te Hoek van Holland is gezon ken en waarvan de vier opvarenden door de reddingboot pres. Jan Leis zijn i gered. De grote bok die een hefvermo-j gen had van 250 ton en een kraan be- i vatte van een 50 meter hoog ligt in twee gedeelten even buiten de vaarrou-1 te. plm. een mijl ten noorden van de Noorderpier op de bodem van de zee. Nadat eerst beide poten van de hef- j kraan waren gebroken en het hoge ge vaarte voorover in zee was gestort is later in de nacht ook de ponton gezon ken. De bok is eigendom von V. d. Taks Berging maar de directie van de ze maatschappij heeft nog geen beslis sing genomen omtrent hot bergen van de "bok. Verwacht mag worden dat in de maand januari er een besluit zal worden genomen. Indien de Bergings maatschappij er van af ziet de bok zelf te bergen zal men er afstand van doen en komt het geheel onder de wrakkenwet te vallen. Rijkswaterstaat kan dan op zijn beurt deze Bergings maatschappij de opdracht geven op kosten van de Staat de ponton met hef kraan op te ruimen. CREDIEr SERVICE mogelijk voor I HH BINNENWEG «City Centrum" BEtJERLANDSELAAN ROTTERDAM DEN HAAG - UTRECHT - VLISS1NGÊN (van onze tafeltennismede-werker) De zeer actieve Vlaardings-c Tafel- tenmscommissic. bestaande uit de heren. K. de Graaf van Reflex. P. Nieuwpoort van Shell en J. Veltman van Intiem heeft eens willen breken met de sleur van de normale tafeltennistoernooien eu organiseert op zaterdagmiddag en -avond in de B.P.M. Sporthal op Vijfsluizen een teamtoernooi voor teams van twee spe lers. Gespeeld zal worden afvalsysteem volgens het Davis-Cup-Systeem (vier enkelspelen plus één dubbelspel per wed strijd) met dien verstande, dat de wed strijd geëindigd is als één der partijen drie punten gescoord heeft. De winnaars gaan dan over naar de volgende ronde en de verliezers mogen zich aan de kant j ten aan een verbetering van de betrek- scharen. Om 14 uur start men met dei ringen tossen de VS en Rusland, vijfde klasse teams en vervolgens komen De Russische premier Chroestsjew heeft in een nieuwjaarsboodschap aan de toekomstige Amerikaanse president Kennedy, gezegd grote waarde te hech- (Van onze tafeitecnismedewerker) Plaatsgebrek gebiedt ons uiteraard, in de wekelijkse tafeltennisnibriek tot commentaar op de wedstrijden in de eerste klasse te bepalen. De ontmoetin gen In de tweede klasse rijn echter minstens even belangrijk, vooral daar ook dit jaar de tweede klasse kampioe nen wel weer automatisch zullen promo veren. Dc stille tijd in de competitie geeft ons nu een prima gelegenheid om aan hand van de standen eats iets na der In te gaan omtrent de posities van onze tweede klasse teams. De tweede klasse heeft vijf parallels!- delingen en behalve wellicht in afd B en C is de strijd minstens even span nend, als wij vorige week In de eerste klasse moehten constateren. H.P.V., het team van de fa. A. de Hoop, leidt In af deling A met slechts één verliespunt. Dit verliespunt leden de leiders te-gen H en P, dat daarvoor eenmaal verloren had en dus op twee punten achter HPV staat. Een gelijk aantal punten heeft ook Milksteamers 4 en tussen deze drie (met HPV als grootste kanshebber) zal de strijd straks weer ontbranden, daar nr, 4-5, Shell 4 en Tava 2 vijf punten min der hebben dan H en IP en Milkstea mers 4. Van Shell 4 is dit niet eens een slech te prestatie, bedenkende, dat dit team verleden jaar pas gepromoveerd is. On deraan is er nog keus genoeg onder de degradatiekandidaten, van wie momen teel Centrum 2 en GGD 2 (ondanks de versterking met de ex-PTT'ers Helm- strijd en Van Bergeijk) er het slechtste voorstaan. In afdeling B leidt Hermandad met een flinke voorsprong. Zestien punten uit acht wedstrijden hebben de politie- heren en hiermede hebben zij liefst vier punten voorsprong op Eendracht 4. Maasstad 6 sluit de rij met 0 punten en zet dus de slechte traditie van alle Maas- stadtea-ms ook in de tweede klasse voort! Onderduikers, de leider in C, heeft van het 75-jarig bestaan stond. Overi-1 weliswaar slechts twee punten voor- gens bepaalde deze avond zich tot een sprong op de Germinal-reserves, maar gezellig samenzijn. Ihet team is van een dergelijk kaliber, dat wij zonder aarzelen durven voor spellen Bert van B rakel en. zijn man nen het volgend jaar in de eerste klasse te kunnen begroeten. Aan de staart van de ranglijst is er een heftig gedrang tus sen Stadhuis, Noad 3 en Tava. Vooral van Tava en Stadhuis vallen ons deze plaatsen zeer tegen. Wie straks naar beneden zal verhuizen, is nog lang niet te zeggen. In afdeling D heeft RET lange tijd de lakens uitgedeeld, maar juist de laatste weken hebben de tram-mensen enkele kostbare veren moeten laten, waaronder de vorige week dc eerste nederlaag te gen T.Ö.G. en hiermede zijn zij van de toon verstoten door Eendracht 3, dat met twee punten voorsprong op RET en het ook beslist niet te onderschatten MAF thans leider is. Germinal 4 en PTTS nemen de laatste plaatsen in, ook van PTTS een niet verwacht slecht re sultaat. Afdeling E tenslotte belooft heel spannend te worden: Steinweg met 16 uit 9, Holiandiaan met 13 uit 8 en als outsider Favoriet 2 met 13 uit 9. O.i. zul len Steinweg en Holiandiaan het hier samen uitvechten, er is -weinig krachts verschil tussen, deze beide teams. TJSV 4 sluit de rij met 0 punten, terwijl Maasstad 5 er maar 2 meer heeft. SCHIEDAM. Op Ondejaarsdag was het precies 36 Jaar geleden, dat de heer A. van Wijk het kosterseïutp aanvaard de van de Hervormde kerk in Kethel. In de notulen van de kerkvoogdijverga dering van 22 december 1925 komt zijn benoeming voor Ingaande i januari 1925 en wel als koster en grafmaker van de Hervormde gemeente In Kethel. Drie jaar geleden heeft de heer Van Wijk om ontslag gevraagd uit deze functie, want hij was van mening, dat hij zijn tijd nu wel gediend heeft. Oudejaars avond 1960 was de laatste dag, -waarop hij 'officieel nog dienst had en in de jaarsdienst is op offlcfieuze wijze af scheid genomen van deze sympathieke koster, die 36 jaren lang trouw zijn plicht in Kethel heeft vervuld. Inderdaad, een officieus afscheid, want de heer A. v. Wijk voelde er niet voor om dit afscheid „aan de grote klok te hangen" en een hem aangeboden re ceptie heeft hij tevoren afgewezen. De mening van deze trouwe koster was, dat hij niets meer dan zijn plicht heeft ge daan. dus waarom al die drukte. Niettemin is Hervormd Kethel zater dagavond in de gelegenheid geweest do heer Van Wijk alsnog de hand te druk- ken, ten teken van waardering voor het vele werk, dat hij in die jaren heeft ge- daan. In deze Oudejaarsdienst heeft ds. J. E. L. Brummelkamp de scheidende kos ter enkele hartelijke woorden toegespro ken, waaruit de grote verdiensten van de heer Van Wijk duidelijk bleken. Zorgzaam en nauwgezet heeft de heer Van Wijk steeds zijn taak vervuld en vele ingewijden wisten wat het zeggen wilde: 36 jaar lang te zorgen dat elke kerkdienst ongestoord verloopt. En niet alleen elke kerkdienst, maar talloze andere zorgen bracht di; werk met zich mee. De omgeving van het kerkgebouw was altijd keurig verzorgd, de klok werd op tijd opgewonden en de dakgoten op tijd schoongemaakt. Zo is het geweest, 36 jaar lang. De heer Van Wijk was een voorbeeld van trouw, toewjjding en plichtsbetrach ting. Vandaar, dat enkele gemeente leden toch onder elkaar nog iets hebben gedaan voor de scheidende koster en hem een presentje hebben aangeboden. Met de heer Van Wijk vond ook een afscheid plaats van de plaatsvervangend koster, de heer W. Jongste. Weliswaar heeft die een veel kortere tijd een ver bintenis met de kerk in Kethel gehad, maar niettemin heeft ook hij zich een trouw koster getoond, die zijn plichten goed verstond. De nieuwe koster Is de heer W.van Haften, die met ingang van 1 januari 1961 is belast met dit noodzakelijke en belangrijke werk. 2 A: HPV 9 17 IiRO 2 9 H ScP 9 15 Zuid 9 6 MJksteamers 4 9 15 Europoort 3 9 4 Shell 4 9 10 Centrum 2 9 2 Tava 2 9 10 GGD Z 9 2 2 B: Hermandad 8 16 Germinal 3 9 9 Eendracht 4 9 14 Insullnde Z 9 7 Intiem 2 8 13 BTTC 2 9 6 Elan 3 9 10 Wilton 2 9 3 Nationale 2 9 10 Maasstad 6 9 0 2 C: Onderduikers 9 18 Van hessen 2 9 9 Germinal 2 9 16 IWtiem 9 f> Wilton 9 .12 Stadhuis 9 4 USV3 9 10 Noad 3 9 Feijenoord 2 9 9 Tava 9 3 2 D: Eendacht 3 9 16 Shell 3 9 8 MAP 9 14 Xerxes 3 9 8 RET 9 14 Noad 4 8 4 TOG 9 13 Germinal 4 8 2 Insulinde 3 9 8 PTTS 9 1 2 E: Steinweg 9 16 Contact 9 8 Holiandiaan 8 15 Wilton 3 9 7 Favor.'et 2 9 13 HTTC a 9 5 Reflex 2 9 12 Maasstad 5 9 2 Telefoon 8 10 USV 4 9 0 successievelijk de hogere klassen aan de beurt. Om 21 uur hoopt men de finales te spelen- Aan dit voor onze gewesten unieke toernooi zullen niet minder dan 56 teams deelnemen, voornamelijk ge- recruteerd uit verenigingen uit het „Waterweg gebied", benevens een klein aantal (6) utf" Rotterdam, een speciale uitnodiging' ontvingen, Der indeling- is: klasse 1: Milksteamers 2: Noad 2: Reflex: Shell. klasse 2: Fond richt 4; Holiandiaan: In tiem 1, 2 en 3: Milksteamers 4: Nationale 3; Noad 3; Reflex 2; Ahell 3; TOG: Wilton 3. klasse 3: Eendracht S: MUkstccmers 5 en 6; Nationale 3: Reflex 3: Reflex- 3 en 4; Shell 6; Sunlight: TSF 1 en 2. klasse 4: Cincinnati: Deroda: Holiandi aan S en 4: Tnticm 6. 7 en 8: Overschie 4; Service 2: TSF 3; "Windmolens 1 en 2. klasse 5: Cincinnaüe 2 en 3: "Deroda 2: Eendracht 10; Holiandiaan 8; Hudlg en Co 1 en 2:' Intiem 9, 10, 11 en 12; Service 4; Shell 7 en 8; Sunlight 2; Windmolens 3. VLAARDINGEN De Kamer van Koophandel en fabrieken voor de Be neden-Maas te Vlaardingen zal maan dag 16 januari in een buitengewone vergadering bijeenkomen. In deze ver gadering, die gehouden zal worden in de zaal Harmonie aan de Schledamse- weg. hoopt de voorzitter, de heer C. H. Buschmann zijn nieuwjaarsrede te houder., waarna ir. J. P. Josephus Jitta, oud-hoofdingenieur-directeur van Rijkswaterstaat, aan de hand van dia's en een model, zat spreken over „Een stormvloedkering in een- druk bevaren benedenrivier,,. HOEK VAN HOLLAND De 34-ja- rige schilder J. F. uit Rotterdam, werkzaam op een dak van een restau rant aan de Rietdijkstraat te Hoek van Holland, begaf zich via een dakgoot naar een ander gedeelte van het huis toen de dakgoot afbrak en de man van een 5 meter hoogte naar beneden viel op een terras. Dokter Van Lonkhuyzen die spoedig ter plaatse was vond het noodzakelijk de schilder in een ziekenhuis te doen opnemen. Per ziekenauto is de man naar Rotterdam vervoerd. Het slacht offer had vermoedelijk een zware her senschudding opgelopen. Op de Schiedamseweg te Rotterdam heeft in. de nacht van zaterdag op zon dag om 1.45 uur de SeSiiedamse politie een automobilist aangehouden, die niet in staat bleek zijn auto te besturen om dat hij onder invloed van sterke drank verkeerde. Deze 29-jarige Rotterdam mer had in een Schiedams etablisse ment heel wat biertjes gedronken en was daarop in zijn auto weggereden, maar reed m de Lage Kerkstraat-tegen een geparkeerastaande auto op, die beschadigd werd. De politie trok er met een mobilofoonwagen achteraan en kon de automobilist aanhouden. Door de heer De H, uit Vlaardin gen, kapitein van het schip „Stad Gou da" dat bij Wilton Fijenoord in dok ligt, word aangifte gedaan van de dief stal van een portemonnee, inhoudende 700,uit de tas van zijn echtgenote, die in de kajuit op een bank had ge legen. 0 Terwijl hij met zijn auto over de Rotterdamse dijk te Schiedam reed, werd de 42-jari.ge winkelier C. T. Blok uit Rotterdam onwel. Hij -kon de auto nog tot stilstand brengen en is door de G.G. en G.D. naar de dr. Noliets lich ting gebracht, waar hij -een uur later overleed. 0 De 18-jarige H. T. is zijn fiets kwijt geraakt, die niet op slot aan de Vlaar- diRgerdijk te Schiedam stond. Uit de rijwielstalling van Wilton Fijenoord te Schiedam is de fiets van de Rotter dammer J. G. v. d. H. verdwenen. Op een receptie in het Kremlin iel Chroestêjew hei T.T-2 incident ie willen vergeten. In antwoord op Cbroe»toj«Ws tele gram hoeft Kennedy de hoop nitge- proken dal de Amerikaani-Rntaiiehe betrekklnren tn 1961 gekenmerkt zal-' ten worden door „goede wil en een' genecttiehappeltjko verlangen -'nair mie", Chrocatsjew herinnerde er op een nieuwjaarsreceptie aan dat Kennedy in rijn verkiezingscampagne heeft ge zegd. dat hij, ais h)j president zou zijn, zijn leedwezen zou betuigen over het incident met de C-2, hel Amerikaanse verkenningsvliegtuig dat op 1 mei van het vorige jaar boven da SowJ*t-üni« werd neergeschoten. „Wij zouden graag zien det dit on gelukkige incident met het vertrek van de oude president tot het verleden sai behoren", aidu* Chroestsjew. Hij hoop te «lat met de komst van de nieuw# president in de VS „de ongezonde at» mosfeer in de betrekkingen tussen de Sowjot-Unie en de VS zal worden ge zuiverd" In de verkiezing van Kenne dy zag hij een veroordeling van de po litiek van het aanwakkeren van de koude oorlog, waaraan volgen* hem Jflxon had meegedaan. Kennedy, die z(jii antwoord aan Chroestsjew te zijnen huize aan ver slaggever* bekendmaakte, heeft daarin niet gereageerd op de suggestie van de Sowjet-premler op de ontvangst in het Kremlin onz het U-2-incident sis een laak van hei verleden te beschouwen. Kennedy rei liever niet te willen leggen oif er naar zijn mening een te genstrijdigheid bestaat tussen Ohroezt- sje-w'i boodschap waarin hij hoop op vrede en vriendschap uitdrukt, en de lituatie in Laos. President Brezjne-w zond president Eisenhower een boodschap, waarin hij deze verzocht, de beste wensen van het Russische volk aan het Amerikaanse volk over te brengen. nieuwjaarsviering in weer o-p verschillende 0 Tijdens de Schiedam zijn plaatsen in de stad vuurtjes gestookt van oude kerstbomen maar deze heb ben nergens gevaar opgeleverd voor de omgeving. De brandweer heeft dan ook niet tussenbeide behoeven te komen, In de Hoogstraat en het Broersveld hebben groepen opgeschoten jongens na middernachtelijk uur wat moeilijkheden veroorzaakt,- maar door ta-ktisch optre den van de politie is het niet tot bot singen gekomen en de jongens konden uit de smalle Hoogstraat naar het brede Broersveid worden verdreven. Al leen is in de rumoerige drukte van een drietal winkels de etalageruit inge drukt, nl. bij de juwelier Biommedal, de .slagerij S-lieker en -de winkel van Solingen, Op nieuwjaarsdag is in het BotJekge- bied een personenauto door botsing met verkeerspaaltjes zodanig beschadigd, dat verder rijden onmogelijk bleek. Bit ge beurde nadat eerst de 47-jarige Deense zeeman M.R., opvarende van het in Rot terdam liggende Zweedse* schip „Sigarri Reuter" aangereden was cn met een gebroken been in het Havenziekenhuis moest worden opgenomen. Dit heeft tot. gevolg gehad, dat de drie inzittende Duit: sers door de politie in hechtenis wer den genomen, nl. de 18-jarige J. W. P. uit Hamburg, de .1.9-jarige K, H. P. uit Kienxbull en de 20-jarige K. O. M. uit Koenigsberg. ailen opvarenden van het Duitse tankschip „Michael M," dat eveneens in de Rotterdamse haven ligt. Andere bemanningsleden van die tan ker hadden nl, de auto gehuurd en had den haar in de ioop van de dag willen terugbrengen. Maar het drietal had zich onrechtmatig van de auto meester ge maakt en was ermee aan het toeren ge gaan, met het gemelde gevolg. Dc schade die werd veroorzaakt wordt op 1500, tot 2000 -geschat. De heer J. van Mill, directeur van de dienst voor Sociale Zaken heeft maan dag aan de heer H. Pieksma, -als amb tenaar voor isociaal werk C verboÉlcn aan deze dienst, in verband met diers 40-jang ambtsjubileum op 1 januari, de eremedaille in goud, verbonden, aan de Orde van Oranje Nassau, urteereivt.

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 2