Overtuigend „Ja voor Algerijnse politiek ■Minder incidenten —dan H' Steeds meer rode radiopropaganda con De Bilt: regen en wind PRESIDENT TEVREDEN Jongeman moet joy-rit met de dood bekopen Braziliaanse luchtmacht: niemand van de marine kan vliegen... Spionnen gepakt in Engeland r Sabotagedaden gedurende weekeinde Voor vandaag weer bijeenkomsten van stakers verwacht Zörin wil Kongo Weer in V-raad Het weer in Europa Man overlijdt vijf weken na brand Stalen greep VERKEER EIST VIJF DODEN Arabische boycot tegen Frankrijk Vandaar dat „Minas Gerais" nog steeds in Rotterdam ligt Oud-strijders boos op burgemeester van Oirschot Ook zesde lid van Limburgse bende in arrest Oproer bedwongen in Amerikaanse gevangenis Treinramp in Spanje Bedlegerige vrouw in Volendam overvallen r MAAMÏAG 9 JANUARI 18G1 N-J Directeur: H. DE RUIG TWBIVTEGOTE JAARSSAM3 !^t©. S- Hoofdredacteur: Dr. J A H.. J S BUL)INS SLOT pti in Nederland Gassen binnen gekregen NA BEZOEK AAN VELE CAFÉS Parijs vraagt Den Haag belangen in Nigeria te behartigen Buit: tweeduizend gulden Europees observatorium in Zuid-Afrika Rotterdam: Witte do VVithstroat 23. Teler. 113700 fa 1» Postbus 1112 Postgiro No 424518. KJachtencilenst abonnementen 18.3019.30 uur Zaterdags 1718 uur Telefoon 115700. VGravenhage: Huygenspleln l. Telefoon 183467 (3 Ulneni Postbus 1091 Postgiro No. 424807. Kïaehtendienst 18 3018.30. Telefoon 362560 Dordrechti Spulweg 132. Telef. 4570. Schiedam: Aleldastraat 23 Telef. 65451. Abonnementsprijs 61 cent per week, 12.65 per maand 17 90 per kwartaal. Los®o nummer» 15 cent. Verschijnt dagelijks. (Geldig tot dinsdagavond). VEEL WIND. Half tot zwaarbewolkt met tijdelijk regen, later nu en dan buien, matige tot krachtige tijdelijk stormachtige .vind, aanvankelijk tussen zuid en zuidwest, later ruimend naar west tot noordwest. Weinig verandering in tempera uur. Morgen: zon op: 8.46. Maan op: 0.56. onder: 16.50. Onder; 12.25 (Laatste kwartier). DE GAULLE: GROTE ZEGE Gesluierde Algerijnse vrouwen worden In het dorpje Bouinan met een leger- vracblauto naar het naastbüzijnde stembureau gebracht om hun deel bij te dragen In het referendum over de toekomst van Algerije. VOLGENS Amerikaanse inlich tingen is het totaal aan tal zenduren van de communis tische radiostations tussen 1947 en 1959 met vijfhonderd procent toe genomen. Er wordt thans per week bijna drieduizend uur in 55 talen uitgezonden. In deze periode is het aantal zend uren van de Amerikaanse voor lichtingsdienst gestegen van 231 tot 565 uur per week, waarbij in 36 talen wordt uitgezonden. Hier bij komen nog een 2.400 uur per week aan amusementsprogram ma's. Het aantal Russische zenduren is in deze twaalf jaar bijna verdrie dubbeld. Het bedraagt thans 975 uur per week. De communistische vazalstaten in Europa verzesvoudigden bun zenduren: 178 uur per week in 1949, tegen 1.060 in 1959. Zij nemen hiermede 36 procent van het communistische totaal voor hun rekening en hun gezamenlij ke zendtijd ligt hoger dan die van de Sowjet-TJnie. De meest opvallende ontwikkeling was echter in communistisch- China te bespeuren. De Chinese volksrepubliek zond, na ongeveer uit het niets te zijn begonnen, eind 1959 512 uur per week uit. Dit komt neer op achttien pro cent van het totaal aantal zend uren der communistische radio stations en het houdt in dat de Chinese volksrepubliek op dit ge bied in de communistische wereld de tweede plaats, na de Sowjet- linie, heeft ingenomen. De stakingen in België zijn vandaag de vierde week ingegaan zonder dat er aanwijzingen zijn. dat een spoédig einde van het conflict In zicht is. De activiteiten van de stakers be perkten zich het afgelopen weekeinde tot sabotagedaden, voornamelijk in de omgeving van Luik. Voor vandaag zijn echter in verschillende steden in Wal lonië weer bijeenkomsten van stakers aangekondigd. Terwijl de Belgische regering zon dagochtend aankondigde, dat „tal rijke tekenen in het iand wijzen op een. uitgesproken neiging tot werk hervatting", deelde het algemeen Belgisch vakverbond in het week einde mede, dat het de vaste wil heeft de strijd voort te zetten" De Belgische socialistische partij be vestigde haar „solidariteit met. de- staking". De Christelijke Volkspartij sprak met nadruk alle geruchten over poli tieke onderhandelingen „of een wij ziging van de regering" tegen, nadat een aantal katholieke bladen zater dag de mogelijkheid had besproken van nieuwe verkiezingen in België, echter te houden nadat de „Een- heidswet" het parlement zal zijn ge passeerd. Dit weekeinde is het tweede slacht offer van de stakingen overleden. Het is een 31-jarige Luikse arbeider die vrijdag in Luik bij de oproerige beto gingen door een kogel werd gewond. VERSCHEIDENE het iimpr j,, XVp depressies i) lijver, het weer in West-en Noord-Europa beheersen. Een ervan trok gedurende het weekeinde in betrekkelijk lang zaam tempo over het noordelijk deel van de Noordzee naar het oosten. Het bijbehorende front en enkele rand- storingen brachten in ons land opnieuw noga 1 wat regen, maar werden afge wisseld door opklaringen. Een vol gende depressie veroorzaakte maandag morgen in Ierland alweer flinke lucht drukdalingen. Deze depressie, welke aan de achterzijde vergezeld gaat van stormachtige winden, zal morgen dicht bings ons iand trekken, opnieuw regen oj regenbuien en veel wind brengend. De Sowjet-Unle heeft om een bijeen komst van de Veiligheidsraad verzocht »ter bespreking van de bedreiging van jrede en veiligheid door de toestand 'n Kongo". De Russische vertegenwoordiger bij de V.N., Zorin, deed het verzoek aan Omar Loefti van de VAR, die deze maand Raadsvoorzitter is. Station Wear Wind- Ma*, temp. richting r. gisteren en snelheid en neerslag mtr p. eee. af gel. 34 u. Helsinki Stockh. Oslo Kopenh. Aberdeen Londen Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locamo Wenen Innsbruck Belgrado Athene Home Ajaccio Madrid Majorca Lissabon sneeuw motsneeuw geh. bew. sneeuw zw. bcw. onbew. zw, bew. sneeuw onbew. geh. bew. regen 1. bew. zw. bcw. regen onbew, zw. bew. zw- bew. geh. bew. 1. bew. geh, bew. zw. bew. mist zw. bew. 1, bew. no 4 1 2 windst. -7 0.5 ono 2 -9 3 zW 0 2 4 nnw 2 2 0,9 5 10 1 w 3 12 6 windst. 5 4 n 8 12 0 4 3 2 zrw G 5 4 2W 2 3 3 ZO 2 4 2 WzW B 7 3 windst. 0 1 8 6 1 wnw 1 -0 1 wzw 2 6 0 n 3 14 6 windst. 12 I ono 2 12 0,1 windst. 9 0.4 nw 8 15 2 nnw 6 17 1 Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven 1. bew. h. bew. zw. bew. geh. bew. zw. bew. geh. bew. geh. bew. Zd.-Limburg motreg. w w*w w zw zrw zzw zw w 2 1 0,3 4 2 4 7 10 Van de overige 74 gewonden ten ge volge van de ongeregeldheden in Luik is medegedeeld, dat geen enkele van hen in levensgevaar verkeert. Hel aan tal aangehoudenen bedraagt volgens de laatste gegevens 113. In de nacht van zaterdag op zondag zijn in de omgeving van Luik talrijke sabotagedaden gepleegd met het doel het verkeer te belemmeren. Zo werd de spoorlijn tussen Luik en Namen opgeblazen. Bij Verviers werd een autobus uit een voorbij rijconde auto beschoten. Niemand werd ge wond. In de Borinage werd in de nacht van zaterdag op zondag een aantal ruiten ingegooid. In de Ardennen wer den het weekeinde eveneens enkele sabotagedaden gepleegd. In Antwer pen, Charleroi en andere plaatsen kwamen plaatselijke socialistische vakbonden in vergaderingen bijeen. Unaniem werd besloten tot voortzetting van dè staking. In Brussel is het in het afgelopen weekeinde rustig geweest. Trams en bussen reden normaal en alleen de ge doofde reclamelichten waren een uiter lijk teken van de stakingen. Koning Boudewijn heeft na zijn onderhoud met de socialistische par tijleider Collard van de vorigs week geen politieke leiders meer ontvan gen. Wel ontving hij het afgelopen weekeinde de ministers Lefsbvre (van Binnenlandse Zaken) en Van den Boeynants (van Middenstands zaken) in audiëntie. In het academisch ziekenhuis te Groningen is vannacht overleden de heer J. Leertouwer, exploitant van het hotel „Dolfs" te Musselkanaal. Tijdens een branci in zijn hotel op december j.l. heeft hij gassen naar binnen gekregen, die vermoedelijk dt dood van de man hebben veroorzaakt. Het slachtoffer was gehuwd en had drie kinderen. ET REFERENDUM over de Algerye-politiek van president de Gaulle heeft een overtuigend „ja" voor deze politiek opgeleverd. Volgens het officiële eindresultaat hebben in de negentig departementen in Frankrijk 15.198.714 kiezers zich voor de Algerynse politiek van de Gaulle uitgesproken en 4.3)90.507 kiezers tegen. Ook in Algerije was de meerderheid van dé uitgebrachte stemmen voor de Gaulle. Toen 1.933.788 stemmen waren geteld, bleken er 1.308.446 (of 67,66 procent) voor de Gaulle te zijn uitgebracht en 565.408 tegen. Alleen de stad Oran, waar veel moslims wegbleven, stemde tegen. In Algiers kreeg de Franse president een kleine meerderheid. In de loop van de dag werd de einduitslag verwacht. In Algerije is het niet gekomen tot een bloedvergieten op grote schaal zoals door velen werd gevreesd, doch bij verspreide inciden ten zijn gedurende de drie dagen van de stemming ongeveer veertig doden gevallen. In de grote steden hebben zeer veel mohammedanen zich van stemming onthouden, uit vrees voor wraaknemingen door de Algerijnse verzetsbeweging. In Frankrijk onthield ongeveer 23 procent van de stemgerechtigden zich van stemming. Dit is twee procent meer dan het gemiddelde bij de elf volks raadplegingen en algemene verkiezin gen, welke sinds 1945 in Frankrijk zijn gehouden. In Algerije kreeg de Gauiie voornamelijk steun op het platteland, waar het leger uitgebreide maatregelen had genomen om te voorkomen dat de kiezers door druk van de zijde der verzetsbeweging zich van stemming zouden onthouden. De meeste slachtoffers in Algerije vielen gisteren bij schietpartijen op verschillende plaatsen, waar rebellen- eenheden aanslagen deden op stem- bureaus. Het eerste incident vond plaats" in de plaats Sidi-Bel-Abbes, het beroem* de hoofdkwartier van het Vreemde lingenlegioen. 50 kilometer ten zuiden;: van Oran. Légionnaires openden daar" het vuur op een menigte moslims, die rebellenleuzèn schreeuwden en met vlaggen zwaaiden. Het legioen doodde drie mensen en er 'vielen enige ge wonden. Onlusten deden zich ook voor in Tiaret. waar een bende vernielingen aanrichtte in de Europese wijk, en te St. Arnaud in Oostelijk Algerije. In Goelma ontplofte een. bom, waar bij twee doden vielen. In diverse plaatsen kwamen nog en kele relletjes voor, die weinig beteke nis hadden. De steden Algiers en Oran lagen in de stalen greep van de Franse gezags- apparaten. Tienduizenden militairen bewaar den de orde, oorlogsschepen lagen onder de kust gereed om troepen aan land te zetten als dit noodzake lijk zou blijken, maar in de steden hing een bijna spookachtige stilte die in hoofdzaak verbroken werd door luidspreker-installaties, gemon teerd op legerwagens, waarmee ge tracht werd de moslims te bewegen naar de stembus te komen, een acti viteit waaraan vele pro-Franse poli tici uit islamitische kringen deel namen. De voornaamste reden, dat veel islamieten wegbleven, scheen de angst te zijn het slachtoffer te worden van een wraakoefening. In Oran werd ten minste een islamiet gestenigd toen hij uit het stem bureau kwam. In het binnenland van Algerije, waar veel analfabeten wonen, konden, de mensen stemmen aan de hand van de kleur van het stembiljet. Een wit biljet hield „Ja" in, een paars „Neen". De meeste mensen kozen het witte biljet, omdat de Gaulle vooral tijdens zijn laatste bezoek aan Algerije de indruk van een wijs, bekwaam man op hen heeft gemaakt. In de Oost Algerijnse stad Con- stantine, waar ongeveer 15 procent van de islamieten ter stembus trok, probeerden de FLN-rebellen een nieuwe methode om de stemming te hinderen. (Zie verder pag. 3. 7e kolom) (Van ome correspondent) In het St. IgTiatiuszïekeniiuis tc Breda is zondagmorgen overleden d 21-jarige C. de Jong. die in de nacht van vrijdag op zaterdag met een auto tegen de pui van een winkel aan de Haagsemarkt was gebotst. De jongeman had vrijdag verschei dene cafés bezocht en was om twee uur 's nachts te voet naar huis terug gekeerd. Op de Haagweg zag hij een busje, waarmee hij de tocht wilde ver volgen. Op de Haagsemarkt verloor hij echter de macht over het stuur, waar na hij tegen de huizen opbotste en ernstige snijwonden aan de hals opliep Bij een verkeersongeluk in Leeu warden is de 49-jarige mejuffrouw K. Poortinga uit Leeuwarden om het leven gekomen. Zij werd zaterdag morgen door een personenauto gegre pen, toen zij per fiets de weg overstak en liep daarbij zo ernstige verwondin gen op, dat ze ter plaatse overleed. Zondagavond is de 84-jarige voet gangster mevrouw M. M. P. de Jongh- Vloons op de hoek van De Lairessestraat ...vV.x President de Gaulle en zijn echtgenote brachten bun stem nit in Colombey-les-deux-Églises. In Engeland zijn vijf personen ge arresteerd op beschuldiging van spionage. Twee van de arrestanten zijn ambtenaren van het ministerie van Marine. Het vijftal zou samen met enkele on bekende personen inlichtingen hebben verzameld over een experimentele anti-duikbootbasis. Een van de gearresteerden heeft kortgeleden reizen gemaakt door België, Nederland en Spanje. In zijn woning kreeg hij regelmatig bezoek van Nederlanders en Amerikanen, aldus Scotland Yard. De Franse regering heeft de Neder landse regering verzocht de Franse belangen in Nigeria te behartigen, nu Nigeria de diplomatieke betrekkingen met Frankrijk heeft verbroken. De Nederlandse regering heeft nog geen beslissing genomen, omdat deze kwestie nog met de Nigeriaanse re- gering moet worden besproken. Zoals gemeld heeft Nigeria tot ver breking van de diplomatieke betrek kingen met Frankrijk besloten we gens de jongste Franse atoomproef in de Sahara. De internationale federatie van Ara biscbe vakverbonden heeft besloten Franse schepen en vliegtuigen te zul len boycotten uit protest tegen de Franse politiek betreffende Algerije en de derde kernexplosie in de Saha ra, aldus is gisteren in welingelichte kringen te Cairo meegedeeld. De uit 19 leden bestaande uitvoeren de raad van de federatie, die 6 mil joen leden telt, is gisteren voor de tweede maal te Caïro hijeen geweest. Bij de federatie zijn aangesloten' ar beiders uit de V.A.R., Irak, Libanon, Libië, Aden, Soedan en Algerije. Salem Shita verklaarde na afloop: „De raad heeft met algemene stem men besloten positieve, beslissende stappen te nemen met betrekking tot een Arabische boycot tegen Frank rijk". Het is nog niet bekend of de boycot beperkt zal blijven tot Franse schepen en vliegtuigen of ook van toepassing zal zijn op alle schepen die Franse produkten vervoeren. In Arabische kringen is verklaard, dat deze maat regel de sterkste Arabische pressie te gen Frankrijk is op een oorlog na. Het nieuwe vliegkampschip van Bra zilië. de „Minas Gcrais", dat in Rot terdam wordt verbouwd, kan niet uitvaren wegens een geschil tussen de Brazilaanse luchtmacht en de dito marine. Volgens de Braziliaanse luchtmacht kan niemand van de marine vliegen. Het vliegkampschip (de vroegere Britse „Bengeanse") had in decem ber al van Rozenburg moeten ver trekken. Van Braziliaanse zijde is eerder be weerd, dat het vertrek is uitgesteld, wegens Braziliaanse schulden aan Nederland in verband met de ver bouwing, maar van Nederlandse kant is toen bekenogemaakt, dat de schulden alle betaald waren. Het is niet waarschijnlijk, dat het ge schil zal zijn opgelost voordat Qua- dros op 31 januari de huidige Bra ziliaanse president opvolgt. Het laatste Braziliaanse marine-voor stel is, dat het vliegkampschip naar Rio zal gaan, bemand met 400 man Nederlands luchtmachtpersoneel, In Brazilië zouden de Nederlanders twee jaar blijven als instructeurs voor de Braziliaanse marine. Maar het ziet er niet naar uit, dat het hoofd van de generale staf, generaal Joao Carlos Barreto, dit voorstel zal aannemen. Intussen zijn 250 Braziliaanse officie ren en onderofficieren naar de Ver enigde Staten gegaan voor opleiding. (AP.). De federatie van Nederlandse oud- strijders-orgEnisaties heeft minister Toxopeus gevraagd om de burgemees ter van Oirschot te ontheffen van de taak om een aantal eretekenen voor orde en vrijheid uit te reiken aan oud militairen, die dienst gedaan hebben in Indonesië. Zoals gemeld, heeft de burgemeester de medailles, die hem in 1950 toege zonden werden, nog steeds niet uitge reikt. De ond et scheidingen werden in een kast opgeborgen en men is ze ver geten. De federatie is hierover zo veront waardigd, dat zij de minister vraagt of hij zeif de medailles uit wil reiken inplaats van de burgemeester. en de Emmastraat in Amsterdam bij het oversteken van de weg do-or een per sonenauto aangereden. Zij werd naar het Wilhelmina-Gasthuis overgebracht, waar zij xs overleden. In het marinehospitaal in Over- veen is zondagmorgen overleden de 26- jarige metselaarspatroon H, Bloemen dal uit Haarlem. Enige uren te voren, kort na middernacht, was hij bij de be ruchte „kep 90" op de Zeeweg tussen Overveen en Bloemendaal aan Zee met zijn personenauto van de rijbaan afge raakt. De auto sloeg daarbij enkele keren over de kop. De bestuurder werd naast zijn grotendeels vernielde wagen aan getroffen met een bloedende hoofdwon de. De Bloemendaaïse politie verzoekt getuigen zich te melden. 0 Zondagmiddag is de 53-jarige Am sterdamse fabrikant L. H, Huising, toen hij met zijn auto van de Nieuwe Am- stelbrug rechtsaf de Weesperzijde wilde opgaan, door onbekende oorzaak recht uit gereden en tegen een lichtmast ge botst. De man, die in de wagen bekneld raakte, overleed op weg naar het zie kenhuis. Zijn naast hem zittende vtouw oleef ongedeerd. De politie vermoedt, dat de bestuurder onwel is geworden. (Van onze correspondent) Door de arrestatie van de zesde maiE van het komplot, de 19-jarïge A.T. uit Maastricht, is de gehele jeugdbende die in oktober en november in Lim burg inbraken en diefstallen pleegde in arrest. De jongelui gingen steeds brutaler te werk en de inbraken werden steeds groter. Toen zij echter brandkasten gingen forceren liepen zij tegen de lamp. De thans gearresteerde heeft zich een maand lang kunnen schuilhouden, door op verschillende adressen in Maastricht onder te duiken. Oök ver toefde hij enige tijd in Duitsland. In de „Eastern State"-gevangenis in. Philadelphia hebben dertig tot lang durige gevangenisstraffen veroor deelde gevangenen zondagavond een oproer ontketend en tweeëneenhalf uur lang twee gevangenbewaarders als gijzelaars vastgehouden, alvorens zich over te geven. De gevangenbe waarders liepen lichte steekwonden op. De oproerige gevangenen maakten, nadat zij uit hun cellen waren losge broken, zich van het centrale gedeelte van de gevangenis meester, dat in een dicht bevolkte wijk van de stad is ge legen. De tweegevangenbewaarders hadden zij als gijzelaars meegevoerd/ Nadat de gevangenis door honder den met geweren en gummistokken bewapende politieagenten was om singeld, gaven de muiters zich over en keerde de rust weer. In de „Eastern State"-gevangcnis verblijven ongeveer 1200 gevangenen. De exprestrein vaii Valencia in Oost- Spanje is vandaag op een spoorweg- kruispunt in de buitenwijken van Bar celona in botsing gekomen met een goederentrein. Volgens de eerste berichten zijn twaalf mensen om het leven gekomen. (Van onze correspondent) Een bedrag van omstreeks tweedui zend gulden is de buit van een tot nu toe onbekende indringer, die gister morgen mevrouw Snoek uit de Dirks- landstraat te Volendam in haar huis overviel. De vrouw werd licht aan het hoofd gewond. De rijkspolitie vernam bij het onder zoek Van de bedlegerige vrouw, dat haar man naar de kerk was, toen on verwacht iemand de kamer binnen kwam. haar op het hoofd sloeg en de geldkist nam, waaruit hij een bedrag van tweeduizend gulden pakte, In de geldkist zat ongeveer vierduizend gulden. De rijksrecherche was spoedig ter plaatse met speurhonden, maar tot nog toe werd geen spoor van de dader ontdekt. Vfjf Europese -.lauden, w.o. Neder land, hebben besloten in Zuid-Afrika een observatorium in te richten voor bestudering van de zuidelijke ster renhemel. Het besluit tot oprichting van het observatorium is onlangs gevallen op een conferentie van regeringsverte genwoordigers uit Nederland, België Zweden, Frankrijk en West-Duits- land. Men neeft Zuid-Afrika uitgekozen omdat door het gunstige weer daar waarnemingen gedurende 250 nach ten per jaar mogelijk zijn. Het werk zal circa twee jaar duren.

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 1