Socialisten willen ajtocht dekken van Franse kolonisten F.L.N.: bereid tot overleg Minister Mocht tien De LICHTE VORST Generaal deed in Oirschot wat de burgemeester vergat nieuwe ri ers Nieuw plan ter vervanging van eenlieidswet Geheimzinnige man in Genève: ïn Parijs weet men van mets Oudstrijders bliezen tevoren stoom Elders nog meer „ondergedoken" eretekenen? Rood-China wil conferentie over Laos r Ben Zwi tracht val van Ben Goerion te voorkomen DE socialisten Radartoren van VS met 27 personen verdwenen weer in Europa Het Radiokaart voortaan bij het toestel Prof. Zijlstra: een handige munt Koningin en Prins naar Zwitserland r r MAANDAG 16 JANUARI 1961 TWINTIGSTE JAARGANG No. 4898 J Directeur: H. DE RUIG VJ Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT pogen koning Boudewijn te betrekken in hun strijd tegen de „cenhcidswet" die verleden week door de Ka mer van Volksvertegenwoordigers werd aangenomen. De socialisti sche partijvoorzitter Collard over handigde de koning een plan ter vervanging van de „eenheids- wet", dat een aantal „positieve maatregelen" inhoudt op sociaal- economisch en fiscaal gebied. De regering liet gisteravond echter duidelijk blijken, dat zij niet zou afwijken van haar voor nemens om het ontwerp snel door de Senaat te laten behandelen. In een communiqué werd bekend gemaakt, dat een senaatscommis sie reeds morgen de voorstellen, zoals deze in het ontwerp werden voorgesteld, zal bezien. Socialistisch plan Lijdelijk verzet Onderhandelingen Vertraging in treinverkeer Dordrecht-Rotterdam Gezonken tijdens storm A Onder de vijftiende-eeuwse kruisbogen van Oirschots fraaie raadskelder zijn zaterdagavond in de hitte van televisielampen zestig oorlogsherinneringskrui- sen en eretekenen voor Orde en Vrede uitgereikt door generaal- majoor J- A. A. Sitsen. Burge meester E. A. M. A. Steger, aan wiens vergeetachtigheid te wij ten was, dat deze uitreiking nu pas plaatsvond, had het dol- raag zelf gedaan, „maar ik heb en in Nederland Pijnlijk hoongelach Herinneringen Hok elders Franse basis VAT MET ZW/UR VEBC-TF OP STRAND GEVONDEN Rotterdam! Wltto do Withstraat 25. Telet. 115700 (6 1.). Postbus 1112. Postgiro No 424519, Klachtendlenst abonnementen 18,3019.30 uur. Zaterdags 1718 uur Telefoon 115700, ■«-Gravenhage: Huygenspleln 1. Telefoon 1834G7 (3 lijnen). Postbus 1091. Postgiro No. 424807. Klachtendienst 18.3019.30. Telefoon 352569 Spuiweg 132. Telef. 4070. Aleidastraat 23 Telef. 65451. Dordrecht! Schiedam: Abonnementsprijs 61 cent per week. 12.65 per maand, 7.90 per kwartaal. L.ota« nummer. 15 cent. Verschijnt dagelljk^ (Geldig? tot dinsdagavond) DROOG WEER Droog tveer met voornaihelijk in het noorden van het land tijdelijk bewolking. Vannacht op vele plaatsen overwegend lichte vorst, morgen temperatuur om het vriespunt. Overwegend matige oostelijke wind. Morgen: Zon op: 8.40 Maan op: 8.45 onder: 17.01 onder: 18.11 Te elfder ure voorstel aan koning Boude wijn De Israëlische president, Ben Zwi heeft zondag ter elfder ure getracht de verwachte val van minister-president Ben Goerion en diens kabinet te voor komen. Hij riep Ben Goerion en de leden van het kabinet bijeen en eiste dat ale mi nisters zullen afzien van ontslagaan vrage. In hetzelfde communiqué werd mee gedeeld, dat de terugkeer van de ar beiders naar het werk in volle gang was. Het werk is vanochtend in de openbare diensten, de haven en het particuliere bedrijf te Antwerpen vol ledig hervat. Het federaal bestuur van het Alge meen Belgisch Vakverbond Bergen Borinage besloot gisteravond de sta king voort te zetten. Ook de plaatse lijke afdeling van de Bond van Spoor wegpersoneel in Charleroi heeft be volen door te gaan met staken. Ook in Hoei en Luik hebben de socialistische spoorwegarbeiders aangekondigd de «staking te zullen voortzetten. In v er- vier», zullen; dcopehbase vervoermid delen vandaag v,reer op gang komen. Ook de bonden van textielarbeiders zullen het werk hervatten. In de Waal se provincies Luxemburg en Namen Is de staking vrijwel geëindigd. In ver scheidene fabrieken en mijnen in de provincie Henegouwen tot dusver met de provincie Luik het hart van de stakingsbeweging zou bij de werknemers het plan bestaan het werk to hervatten. De socialistische vakbondsleden en politici hebben in hun gemeenschap pelijke verklaring, waarin het plan wordt uiteengezet, gezegd dat het ontwerp-Eenheidswet thans minder dan ooit het herstel van 's lands finan ciën, en een echte economische ex pansie kan verzekeren. Toepassing van de wet zou ten gevolge hebben dat er geruime tijd een sfeer van on stabiliteit en van sociale troebelen zou bestaan. Volgens de verklaring, die gister ochtend door de voorzitter van de so cialisten, Collard. aan de koning was meegedeeld, hebben de inderdaad dringende noodzaak van fiscale maat regelen en de volstrekte noodzaak van een nauw omschreven program van economische expansie en van werk gelegenheid voor allen op te stellen, hen er toe gebracht „opbouwende voorstellen te doen" die onmiddellijk in de plaats van het wetsontwerp die nen te komen. Op het gebied van de belastingen wordt gezegd, dat een wet inzake öe voorheffing en de verhoging van de overdrachtsbelasting zo spoedig mogelijk kan worden goedgekeurd, maar uitsluitend voor het jaar 1961. Verder dient er onmiddellijk een wet op de belastinghervorming ie worden ingediend waarmee wordt beoogd nieuwe verhouding te bren gen in het rendement van de directe en indirecte belastingen op basis van zestig procent voor de directe en veertig procent voor dc indirecte.. EEN afgevaardigde van de Franse kolonisten uit Algerije, die zon dag op doorreis enige tijd in Geneve verbleef, heeft daar bekendgemaakt, dat de Franse kolonisten „ergens in Zuid-Europa" een tegenregering heb ben opgericht. Het nieuwe bewind zon op 24 januari van dit jaar in functie komen, aldus de zegsman. Op deze datum is vorig Jaar de „barricaden- opstand" uitgebroken. Zodra de omstandigheden dat moge lijk maakten, zou de regering naar Algiers worden overgebracht. Joseph Ortiz de caféhouder uit Algiers, die te zamen met Pierre Lagaillarde de opstand heeft geleid, zou thans vice- president zijn van de nieuwe regering. Ortiz is nog steeds voortvluchtig. Op de vraag of Lagaillarde en ge neraal Salan, die beiden nog in Spanje vertoeven, deel zouden uitmaken van het nieuwe bewind, wenste de woord voerder geen commentaar te geven. De zegsman, die weigerde zijn naam te noemen en zeer geheimzinnig deed, zei, dat hij een bezoek bracht onder meer aan Zwitserland om er de Franse en Algerijnse aanhangers van de ko lonisten te bezoeken. Hij zei, dat de „voorlopige regering" een bevel zou uitvaardigen om alle maatregelen van de Gaulle op het gebied van de her vorming van het Algerijnse bestuur door „lijdelijk verzet" tegen te wer ken. „Wij wensen op het ogenblik geen nieuwe openlijke demonstraties, pu blieke bijeenkomsten of een actie op de barricaden", zei hij. „Wij willen op het ogenblik proberen levens te sparen en arrestaties voorkomen". „Iedere Fransman in Algerije die echter blijkt te heulen met de Gaulle, aldus de zegsman, „zal te zijner tijd worden gedood". Hij zei voorts, dat Ortiz, die een ge wapende aanhang zou hebben ter sterkte van 10.000 mannen onder de Fransen uit Noord-Afrika, een dele gatie naar het Franse legerhoofdkwar tier had gestuurd om te onderhandelen. In Franse regeringskringen heeft men verklaard „geen inlichtingen"te hebben ontvangen over de vorming van een voorlopige regering van Franse kolonisten in Algerije. Men za;g ook „geen reden tot bezorgdheid". De voorlopige Algerijnse regering heeft zich bereid verklaard onderhan delingen met de Franse regering te be- ginnen over de voorwaarden voor een „vrije raadpleging van het Algerijnse volk". Zij deed dit in een verklaring, die in Tunis werd uitgegeven na af loop van de besprekingen welke de leiders van de Algerijnse verzetsbewe ging FLN gedurende zes dagen hebben gehouden. Het Algerijnse vraagstuk is in een nieuwe fase gekomen, waarbij men een glimp kan opvangen van de mo gelijkheid van een vreedzame oplos sing door middel van onderhandelin gen," aldus de voorlopige Algerijnse regering. Zij voegt hier echter aan toe, dat deze mogelijkheid gevaar loopt door de pogingen van de Fransen om Algerije een nieuwe status op te leggen. Het treinverkeer tussen Dordrecht en Ro-tterdam heeft vanmorgen op het spitsuur (tussen acht en negen) enige vertraging ondervonden, doordat bij Zwijndrecht een goederentrein uit de rails was gelopen. De treinen moesten over een ander spoor worden geleid. Honderden forensen zijn door de ver traging te laat op hun werk gekomen. Opdat Amcrika's toekomstige ruim tevaarders zich kunnen oefenen in het besturen va hun toestellen, heeft men op Langley Field in Virginia een spe ciaal model in gebruik, dat op alle handelingen van de „bestuurder" pre cies zo reageert als wannéér het zich in de ruimte zal bevinden. Een Amerikaanse radartoren meï eeti bezetting van 27 man, die op 128 kilometer uit de Amerikaanse oostkust ter hoogte van New York in de Atlan tische Oceaan stond, is vannacht tijdens een zware storm verdwenen, zo heeft een woordvoerder van de Amerikaanse kustwacht meegedeeld. De installatie, Texastoren nr. 4, had noodseinen uit gezonden en ruim drie kwartier later werden de verbindingen verbroken. Een vliegdekschip, torpedobootjagers, kustwachtkotters en vliegtuigen nemen aan het zoeken naar de toren deel. Opvarenden van twee torpedobootja gers 'die reeds op de plaats zijn aange komen, hebben gezegd, dat zij daar die selolie of benzine hebben geroken. Op de plaats waar de toren stond, is de Oceaan ongeveer 25 meter diep. Deze installaties waarvan er een aan tal als vooruitgeschoven radarposten in de Atlantische Oceaan staan, worden texastorens genoemd omdat zij lijken op de boortoren,V die men in de Golf van Mexico aan de kust van Texas ge bruikt voor olieboringen. Een structurele hervorming van de kolenmijnen is noodzakelijk. De controlebevoegdheid van de bankcommissie moet volgens de socia listen worden uitgebreid. Voorts moet er een nationale investeringsmaat schappij worden opgericht die o.a, het particulier initiatief zal kunnen aan vullen. Ten slotte wordt in de socialistische verklaring gezegd dat „om de gemoe deren te be .aren en in het land een stemming van eendracht te scheppen" de straffen voor stakingsfeitep die nen te worden ingetrokken. De verklaring was ondertekend door vijftien personen onder wie de voor zitter van de socialistische partij, Col lard, en de adjunct-secretaris-generaal van het socialistische algemeen Belgisch vakverbond, Renard. Statte» Weer Wind- Mox.terap. richting v. gisteren en snelheid en neerslag mtr p. sec. af gel24 u. Helsinki sneeuw rmo 8 Stockholm onbewolkt nnw 4 Oslo mist wrvw 1 Kopenhagen mist n 6 Aberdeen onbewolkt windstil Londen L bew. o 4 Amsterdam 1. bew. ono 8 Brussel onbewolkt ono 4 Luxemb. onbewolkt o 3 Parijs onbewolkt ono 1 Bordeaux geh. bew. windstil Grenoble geh. bew. ono 1 NUte geh. bew. nnw 4 Befljjn geh. bew. zrw 1 Frankfort onbewolkt no 6 MÜnchen onbewolkt ozo 2 Zürich geh. bew. wnw 2 Genève geh. bew. windstil Locarno zw. bew. nw 1 Wenen geh. bew. nw 1 Innsbruck mist windstil Belgrado sneeuw no 2 Athene regen no 6 Rome geh. bew. no 4. Ajaccio zw. bew. o 2 Madrid onbewolkt windstil Majorca 1. bew. windstil Lissabon onbewolkt nno 3 3 5 2 4 2 6 4 2 2 3 5 1 12 1 2 3 3 —1 4 —1 14 13 8 14 12 0.4 0 0 0 0 0 0 0 0 0 O 0 0 0 0 O 0 0 0 0 0 0.1 ~0.4 0 0 0 0 EET -»•- -• -":V: Generaai-majoor b.d. J. A. A. Sitsen, nu eenmaal een fout gemaakt", voorzitter van de Nederlandse Bond u,rar«.«. van Oud-Strijders, speldde de zestig Voor die fout bood de burgemees- v« ter excuses aan. Hij kon zich troos- oud-militairen de onderscheiding ten met de gedachte, dat het niet ge op. afgelopen weekeinde is er een 'verandering in de circulatie geko men die tot gevolg had, dat de invloed van oceaanstoringen niet meer tot het vasteland van West-Europa kan door dringen. Een hogedrukgebied, dat za- tevdiig boven dQ Britse eilanden lag, is maar weinig meer verplaatst. Tegelijkertijd onderging dit hoge drukgebied een aanzienlijke verster king in de richting van Scandinavië. Daar was vanmorgen een afzonderlijk hogedrukgebied ontstaan, dat naar het Zuiden trekt. Dit hogedrukgebied doet in Oost-Europa de vorst terugkeren. Ook in ons land heeft het de afgelopen nacht in het midden en zuiden enkele graden gevroren, maar in het noorden bleef de vorst nog achterwege wegens bewolking. De komende nacht zal het op vele plaatsen overwegend licht vriezen, morgen overdag zal de temperatuur echter weer om het vriespunt zijn. De kans op neerslag blijft klein. Den Helder geh. bew. ono 10 Ypenburg onbewolkt ono 4 Vlissingen onbewolkt ono 7 Eelde geh. bew. ono 6 De Bilt onbewolkt ono 2 5 4 4 5 3 komen was. doordat hü de prestaties van de Indiëgangers onderschatte. Hij had ze immers allemaal spontaan thuis opgezocht toen ze destüds uit Indonesië terugkwamen. De burgemeester had ook iets goeds ontdekt in alle publiciteit rondom de tien jaar vergeten eretekenen: daar door was de dienst die deze zestig mannen aan het vaderland hadden betoond, in het middelpunt van de belangstelling gekomen. En die fase in de geschiedenis wordt maar al te gemakkelijk vergeten. Er is iets pijnlijks gebeurd, zei ge neraal Sitsen. Gedachten laten zich moeilijk temmen en de Oirschotse oudstrijders zijn terecht verontwaar digd geweest. In zijn toespraak hei de generaal, die voorzatter is van ae Bond van Oudstrijders, ook een woord van licht verwijt vallen: wanneer de Oirschotters zich hadden georgani seerd in een van de oudstrijdersorga- nisaties, was dit niet gebeurd. Nu hebben ze de steun gemist om op tijd hun onderscheidingen te krijgen, de steun ook om bijvoorbeeld voorrang te krijgen bij woningtoewijzing. Wat er gebeurd is in Indië is iets groots geweest, zei de generaal. Hij herdacht generaal Spoor als de grote vertegenwoordiger van het Neder landse volk, die niets anders heeft gewild dan het goede voor het volk dat nu aan anarchie en ellende is overgeleverd. De eretekenen en herinneringskrui- sen zijn geen blikjes uit de kermis- schiettent, zo zei generaal Sitsen, maar koninklijke onderscheidingen waarop de dragers trots mogen zijn Even ging er uit de zaal een hoon gelach op, toen de burgemeester ar geloos een gemeente-ambtenaar in troduceerde, die de generaal bü de uitreiking terzijde zon staan. (Deze had „de zaken zo keurig en overzich telijk verzorgd"). Maar overigens hielden de Oirschotse oudst rijders zich kalm. Stoom hadden zü al afge blazen in café De Beurs, waar ae met gesloten deuren In aanwezigheid van generaal Sitsen tevoren hadden ver gaderd. Naar buiten drong wel door, dat er sterke oppositie was. De «ja maar, generaal"-s waren niet van de lucht en meer dan eens beloonde een stormachtig applaus een protesteren de spreker. Maar de stroming, die de burgemeester niet aan bet woord wil de laten komen, kon zich niet hand haven. Of het wel de „leuke plechtigheid" is geworden, die de burgervader zich had voorgesteld? Het begon wel plech tig. Het Oirschots gemengd koor bracht enkele negro-spirituals ten gehore en dromde daarna de kelder weer uit. de ruime markt op, waar tientallen nieuwsgierige Oirschotters hun aandacht tussen het raadhuis en de patates-frites verdeelden. Stilte was er nog, toen de burge meester sprak, en de generaal en een overste, die bij Oirschot in 1940 krijgs gevangen was gemaakt. Aandacht was er ook, toen de eerste twee ge decoreerden door de generaal werden toegesproken. Maar al spoedig ver loor men zijn interesse voor wat er voor in dc keider gebeurde en zette men zich tot bet uitwisselen van her inneringen. Tegen deze steeds geanimeerder achtergrond speldde generaal Sitsen de onderscheidingen op, meestal er gens tussen shawls en de overjas, de revers van de oudstrüders opzoekend. Slechts eenmaal viel er stilte. Dat was toen 6e doodgewaande P. J. Wil- lems zijn ereteken ontving. Warm ap plaus viel hem ten deel en de woor den van de generaal werden in stilte beluisterd. De zestig eretekenen te Oirschot zijn niet de laatste, In verscheidene gemeenten in de Brabantse Kempen en elders moeten er nog onderschei dingen ondergedoken liggen.. Gene raal Sitsen vertelde dat, toen hij zich naar de oudstrijaersvergadering be gaf. „We doen ons best, ze er alle maal uit te branden", zei hij. De communistisch-Chinese minister van Buitenlandse Zaken, maarschalk Tsjen Ji, heeft bü zijn Britse en zijn Russische ambtgenoten, resp. Lord Home en Gromiko, aangedrongen op een spoedig te houden nieuwe „Gc- neefse conferentie" over de toestand in Laos. Groot-Brittannië en de Sowjet-Unie, die de Gerieefse conferentie over Indo- Chinain 1954 hebben geleid, dienen in te stemmen met het voorstel van het staatshoofd van Cambodja, prins No: o - dom Sihanoek, voor het houden van 'n dergelijke conferentie, maar met meer deelnemende landen, aldus Tsjen Jt- De Laotische regering van prins Boen Oem heeft intussen Frankrijk verzocht zijn militaire missie uit Laos terug te trekken. Deze Franse missie werd krachtens de verdragen van Genève in 1954 inge steld om het Laotische leger op te leiden. Dit verzoek wordt volgens Franse diplomatieke bronnen gedaan wegens de Franse politiek, die de afgezette redering van de neutralistische minis ter-president Soevanna Phoema steun de. De uit 650 man bestaande missie gelegerd op de Seno-basis, in het zuiden van Laos. Het blad van de Russische commu nistische partij „Prawda" heeft van daag gemeld, dat twintig Amerikaanse .militairen" bij gevechten in Laos zijn gedood of gewond. Bezitters van radiotoestellen zullen er voortaan voor moeten zorgen, dat ook als zij niet thuis zijn, de radiokaart aan de controle-ambtenaar kan wor den getoond. De op hun nafem staande kaart zal zich bij het toestel moeten bevinden, zodat huisgenoten hem even tueel kunnen laten zi.en. Deze maatregel is één van de wij zigingen van de luisterbeschikking 1960, die in de praktijk nodig zijn gebleken, De beschikking van de staatsse cretaris van O. K. en W. en de mi nister van Verkeer en Waterstaat, waarin deze wijzigingen zijn opge nomen, trad vandaag in werking. Professor dr. ir. H. C. J. H. Gelissen te Maastricht is door de raad van commissarissen van de N.V. Neder- landsche Spoorwegen uit zijn midden benoemd tot voorzitter. Professor Ge- lissen volgt in deze functie de heer J, Gelderman op. (Van een onzer verslaggevers) „Het is een handzame munt", zei van morgen minister Zijlstra, nadat hij in het Haagse agentschap van De Nederlandsche Bank tien nieuwe zilveren rijksdaalders in ontvangst genomen had. Het was vandaag de eerste dag van uitgifte van deze nieuwe Nederlandse munt, met dc uitgifte waarvan het na-oorlogse Nederlandse muntwezen weer volle dig is. De minister vond de uitgifte van de nieuwe zilveren rijksdaalders van zo groot belang, dat hij zelf voor vijf en twintig gulden ging wisse len op het agentschap van De Ne derlandsche Bank op de hoek van de Heulstraat en het Noordeinde, op korte afstand van zijn departement gelegen. Er bestond voor het ministeriële geld- wisselen grote belangstelling. Nadat minister Zijlstra zijn tien rijksdaal ders in ontvangst genomen had, woog hij de munten op zijn handen en een van de zilveren geldstukken liet hij vallen, om de klank te horen. De nieuwe rijksdaalder is lichter dan de vooroorlogse; die 25 gram woog, terwijl de nieuwe 15 gram weegt. Het zilvergehalte is echter hetzelf de als voor de oorlog: namelijk 720 promille. De minister, verklaarde, dat de voor oorlogse rijksdaalder de grote om vang had, omdat de munt de waarde van 2.50 aan zilver moest bevat ten. Nu het zilvergehalte niet ge bonden is aan de waarde van de munt, kon de afmeting kleiner worden. „Als de rijksdaalder vroe ger gesmolten werd, kwam er voor zijn waarde zilver uit. Nu is dat niet meer het geval", aldus verdui delijkte prof. Zijlstra. tij herinnerde er aan, dat in 1948 begonnen werd met het vervangen van de in oorlogstijd ingevoerde munten. Eerst kwam de cent aan de beurt. Precies vijf jaar geleden, ook op 16 januari, kon de zilveren gulden nieuw verschijnen. Koningin Juliana en prins Bernhard zün zondagmiddag van de vliegbasis Soesterberg naar Genève vertrokken. De Koningin is vandaag naar Gstaad gegaan waar zij tot en met de verjaar dag van prinses Margriet zal blijven. Zoals bekend is prinses Margriet in Gstaad voor een definitief herstel van 'laar ziekte. Prins Bernhard neemt deel aan een bespreking in Genève en zal vandaag laar Nederland terugkeren. (Van onze correspondent) Een strandwandelaar heeft in Cal- 'anlsoog op het strand een zwaar ijzeren vat gevonden, dat, naar een onderzoek uitwees, een zwaar vergif bevatte. Aanvankelijk vermoedde men dat er in het vat. dat gedeeltelijk gevuld was met beton, radio-actieve afval stoffen zaten. Het Dersoneel van het reactorcentrum te Petten kon echter niets ontdekken. Bij nader onderzoek bleek de ruimte binnen het beton ge vuld te zijn met een mengsel van arse nicum en ammoniak. Dc burgemeester van Gallants oog heeft de inspecteur van de volksge zondheid van de vondst oo de hoogte gesteld.

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 1