„Liefde en Vrede" vierde 75-jarig bestaan Bij ,,Harg" te Kethel oude cultuurresten gevonden Mej. M. Borkhout neemt van kleuterschool afscheid Brand aan boord van coaster in Binnenhaven Ernstige moeilijkheden bij Zaterdag wordt opnieuw inzameling gehouden '-O®* efcsv.-es- K. v. d. Graaf met koninkli jk zilver onderscheiden Ds. M, L. W. Schoch preekte afscheid in St. Laurens EKVATERWE Scap Cincimatie genoot van „Klein geluk" Schiedams politienieuws Nieuwjaarsrede K.v.K.-voorzitter Aanrander aangehouden Automobilist reed onder invloed Unilever won vijfkamp van Mariniers Orgelbespeling Feike Asma TROUW Maantlag 16 januari 1961 VLAARDINGEN. De activiteiten van de Christelijke Jeugd vereniging „Liefde en Vrede", die verband houden met het 75-jarig bestaan, werden zaterdagavond in de Stadsgehoorzaal geopend met de opvoering van het blijspel van J. B. P. Molière: „De schelmen- streken van Scapin" door de C.J.V. Spelgroep „Argus". Bovendien spraken Thomasvaer en Pieternel (Jan van der Linde '3ën Olga de Snayer) na de pauze een luchtige nieuwjaarswens uit ö»der het motto: „In Holland staat een huis". m LIVO verloor van Bolnes Excelsior verspeelde kampioenskansen SCHIEDAM. Tijdens een speurtocht hebben leden van de oudheidkundige vereniging „Heli- nium" zaterdag in het tracé van Rijksweg 20, ter hoogte van de Laan van Bolnes bij Schiedam sporen van Keltische bewoning ge vonden. VLAARDINGEN. Bijna veertig jaar geleden werd tot mejuf frouw M. Berkhout het verzoek gericht om een benoeming te aan vaarden als hoofd van de Christelijke kleuterschool Prinses Margriet. Het aanbod sloeg zij aanvankelijk af, maar nadat het verzoek zich tot driemaal toe herhaalde, zwichtte zij en liet haar functie als hoofd van de kleuterschool te Pernis in de steek, om toch maar naar Vlaardingen te vertrekken. Door deze vondsten blijkt dat de Kelten in bet gebied van Schiedam op een steviger veenbodem hebben gewoond, dan in Vlaardingen het geval was. Zij zouden in Schiedam zelfs op kleigronden gewoond heb ben. Ook is de bewoningslaag dik ker en omvangrijker dan in Vlaar dingen. Winst voor Juliana-teams Burgerlijke stand van Schiedam 5 S'gSwJn- en P. C,sut Damclub Schiedam won wederom VLAARDINGEN. In zijn nieuwjaarsrede, uitgesproken in de hedenmiddag gehouden vergade ring van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor de Beneden- Maas, heeft de voorzitter, de heer C. H. Buschmann, medegedeeld, dat de werkgelegenheid in het dis trict nog steeds zeer groot is, zoda nig zelfs, dat van een zekere over spaning van de arbeidsmarkt kan worden gesproken. Het aantal openstaande aanvragen om man nelijk personeel gaf een voortdu rende stijging te zien en bedroeg per ultimo december 1960: 2149 tegen 1742 in 1959. Ds. Bodaan voor E.J.A. Burgerlijke stand van Vlaardingen Rode Krui sa vond in „Het Trefpunt" Filmavond voor Vegla Te water ire raakt maastunnelbuizen afgesloten Autobestuurder maakte brokken Ruim 750.000 personen bezochten Euromast Personenauto's botsten Jubilaris bij Stokvis f <fIW**5r'*wCw"w Als federatievoorzitter toonde de heer A- van Minnen zich uitermate verheugd over het feit, dat de Gehoorzaal geheel was uitverkocht. Vanzelfsprekend hoop te hij, dat ook voor de nog volgende ac tiviteiten van het jubilerende L. en V. veel belangstelling zal bestaan. •Pe Schelmenstreken van Scapin is Wellicht het meest gespeelde blijspel Vah Molière, dat in onze tijd geen ande re Pretentie 'heeft dan werkelijk ont- spanning te zijn zonder diepere beteke nis- Het spel is gebaseerd op het klas- - sin^e en beproefde thema van verwar- ring en uiteindelijke herkenning. Het is de geschiedenis van twee jon gemannen (Octaviaan en Leander), die tijdens de afwezigheid van hun vaders (Afgante en Géronte) verliefd zijn ge- j-aakt op twee jongedames (Hyaeinte en ZBrhinette). De beide vaders zijn het efchter niet eens met de keus van hun apons. ,Pe wijze waarop de enkele jaren ge- -ledeti opgerichte spelgroep „Argus" dit bliisPel bracht stemde de bezoekers ze kér tot tevredenheid. Uiteraard kunnen op Sommige punten verbeteringen tot stand komen: onder andere waren de damesrollen aan de zwakke kant, door dat sommige reacties onvoldoende tot uiting kwamen. *Jaap Prins, die de lang niet gemak kelijke rol van Scapin speelde, was zeer goed op dreef en hem komt dan ook de - hoogste lof toe in dit blijspel. De. verde re medespelenden waren: Jan van ,--j?orp, Maarten Kornaat, Jacques Maat, l'Dick de Bie, Corrie van Buuren, Leny Ko°bdhoek, Cees Romers, Mien van der Hoeven, Jaap Romers en Mar van Lin den- Een levendige en langdurige ovatie w«rd aan spelers en regisseur Joop van X)orp na afloop toegebracht. Met medewerking van de L. en V, Volksdansgroep onder leiding -van mej. Lpny Noordhoek en Obadjaleden hebben ThO&iasvaer en Pietemei op overigens vermakelijke wijze hun visie gegeven - over hc'. 1- en V.-jaar .1960. ..VLAARDINGEN. De voorzitter van ae personeelsvereniging „Cincinna ti", de heer-W N. Behofst, zei-zater dagavond hï de- geheel bezette zaal yjti-'amïa niets te veel toen hij in zijn openingswoord voorspelde, dat men zou g-aan genieten van een zeer aardig, Fr»bs blijspel, getiteldt „In het kleine geluk". ^Ule gebeurtenissen speelden zich af in e«n klein hotel, dat eenzaam aan dè grote weg ligt. Geen reiziger, die er lo- geert en geen wandelaar die naar binnen gaal om ook maar even uit te rusten. "E'er, telefoontje blijkt echter voldoende té" 2ijn om leven te brengen in het Mo'116 bijna vergeten, hotelletje. Spoedig wórdt het bevolkt met enige individuen-, die het elkaar bijzonder moeilijk maicen ert die z'cn hopeloos verwarren in een bef?aaid komische en zeer luidruchtige verwikkelingen. Het happy-end ont breekt natuurlijk niet en als aan het slot alle moeilijkheden uit de weg zijn ..geruimd en de gasten vertrokken zijn, kéeft de rust weer als vanouds terug. Tegen het lager geklasseerde Bolnes heeft hV° het zatercag niet kunnen bolwerken in de wedstrijd, die op het terrein van Bolnes werd gespeeld. Aarivankellijk stonden ,de papieren van Sch'Pper cs. hoog genoteerd, want na 16 mi nuted spelen had Vink ce stand op 0—1 ge- hracht en ook nadat Bolnes door Rmglever «elfjk was gekomen, stond HVO nog goed. fmjnsrs was het Schipper die zijn jongens wedCom aan een voorsrpong hielp (1—2). Een omzetting in het elftal van de gasthe ren leidde echter de grote nederlaag in. De jotig verhuisde van de reehtsbinnenpiaats naar die van zijn midvoor en deze speler Jaagde er in de resterende minuten in om doelman v- Leeuwen nog viermaal het nakij- te geven, waardoor HVO geflatteerd met 52 Verloor. In weerwil van het feit, dat het to neel voorzien was van een bord, waarop stond, dat L. en V. reeds 75 jaar bouwt, werd de bouw van een nieuw te bouwen verenigingsgebouw onder de loep genomen. Tijdens het zingen van het lied „Heien we of heien we niet" werd eea symbolische eerste paal het Gehoorzaal-podium op en af gesleept. Natuurlijk kwamen ook de 60.000 gebakken L. en V. olie bollen ter sprake, alsmede nog meer dere punten, die verband hielden met de activiteiten van Liefde en Vrede. De teksten van „In Holland staat een huis" waren van Dick de Bie, terwijl Paul Brouwer hem assisteerde bij de samenstelling er van. MAASSLUIS. Excelsior heeft in de wedstrijd tegen Noordwijk het niet tot een overwinning kunnen brengen en hierdoor 6 punten achterstand gekregen op de Noordwijkers, waardoor een mo gelijk kampioenschap definitief onmo gelijk is geworden. Gedurende een half uur van de eerste speelhelft gaf Excel sior de toon aan. maar kon dit over-! wicht niet in doelpunten uitdrukten, hoe wel de voorhoede toch wel enige kan sen kreeg. In de 30e minuut kreeg middenvoor C. Marijt van Noordwijk de bal toege speeld en op 15 meter afstand Iostte hij een hard schot, volkomen onhoudbaar voor doelman van der Gaag 10. In deze periode kwam Noordwijk opzetten, maar ook deze kon dit niet in doelpun ten omzetten, zodat in de stand tot de rust geen verandering kwam. Na de thee zat Excelsior direct fel op de bal, maar het duurde 10 minu ten alvorens P. Pleijsier uit een cor ner van A. V. Aalst de stand op 11 bracht. Noordwijk nam nu het spel vol komen in handen, wat leidde tot een doelpunt van middenvoor C. Marijt 21. In de 35e minuut was het opnieuw raak, nu door linksbuiten M. Marijt die de stand op 31 bracht. Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd werd zaterdagmid dag in gebouw „Obadja" aan de Callen- burgstraat officieel afscheid van haar genomen, waar door verscheidene afge vaardigden het woord werd gevoerd. Namens de ouders en de leerlingen sprak mevrouw H. Stam van Dijk en toonde zich daarbij zeer dankbaar voor de wijze waarop mejuffrouw Berkhout had bijgedragen in de opvoeding vgn de vele kinderen, die aan haar werden toevertrouwd. Mevrouw Stam besloot met de woorden: „Hier is mijn band en daarin liggen',al die kleine .kinder handjes, die u danken, 'willen". Een fraai tapijt mocht zij daarbij overhan digen aan het scheidende schoolhoofd. Tijdens de officiële afscheidsreceptie welke later op de middag werd gehou den sprak de voorzitter, van het school bestuur, de heer J. de Jong, tot me juffrouw Berkhout. Hij vergeleek haar met een beeldhouwwerk en zet onder meer: „Daar staat een figuur bijna aan het einde van een weg en ziet met één oog'achterom en ziet 'dan 'moeite en zorg, maar tevens dankbaarheid Met'het andere oog vooruit ziende, is er een- ruim uitzicht". De,-heer De Jong,.zét,..dat-de dankbaarheid daarbij een ovérheersende rol had gespeeld tij dens haar dienen bij hét Christelijk on derwijs. Mejuffrouw Berkhout mocht van de voorzitter een fraaie stoeltjesklok als herinnering in ontvangst nemen. De Prinses Margrietschool aan de Kortestraat bevindt zich in de Hervorm de wijkgemeente 8 en als afgevaardigde daarvan richtte ds. W. H. Kolkert zich tot mejuffrouw Berkhout met een war me toespraak. Hij wees er daarbij op, dat zijn ca techisanten allen als jongeren de eer ste beginselen in de Christelijke weten- schar» bij haar hadden opgedaan. De predikant had diep respect voor mejuf frouw Berkhout, die het had weten vol te houden gedurende die lange periode in een vrij somber gebouw te werken. Mejuffrouw N. van Leeuwen, die na mens de collega's van de kleuterschool sprak, zei dat er van mejuffrouw Berk hout rust uitging. Met de wens, dat zij nog een lange tijd mag genieten van werkelijke rust, bood mejuffrouw Van Leeuwen een schilderij aan het schei dende schoolhoofd. De heer P. Broos, sprekende namens het personeel van de Vormschool wens te mejuffrouw Berkhout Gods zegen toe. Namens het oud-personeel van de school richtte mevrouw M. Elen-Ver- boon zich in dichtvorm tot mejuffrouw- Berkhout, dat bijzonder in de smaak viel. Een staande schemerlamp was het geschenk van het oud-personeel. Mejuffrouw Langbroek, die als opvolg- ster van mejuffrouw Berkhout is be noemd, deelde mee, dat ook op school nog een afscheidsbijeenkomst zou wor den gehouden, waarbij tevens een ge schenk zal worden overhandigd. Namens het personeel dankte zij voor de pret tige sfeer, waarin men met elkaar kon omgaan. Als laatste spreekster bracht me juffrouw Berkhout haar dank aan de rij van sprekers en spreeksters en wenste haar opvolgster kracht en sterkte toe in haar nieuwe taak. Ondanks de nare dingen, die zij had meegemaakt, vanwege de vele ver- Van mevrouw M. A. B. A. is de fiets, die niet op slot voor de woning aan de Oostsingel te Schiedam stond, gestolen. De heer J. H. deed aangifte i Q„ dat de fiets van zijn dochtertje, voor de huizingen zei mejuffrouw Berkhout, zoning van ,je B.K.-laan neergezet, is In de nacht van vrijdag op zater dag is ingebroken in de suikerwarenfa- briek ,,DOVO" aan de Westerkade 24a te Schiedam. De inbrekers zijn op het dak van het gebouw geklommen en heb ben zich door het verbreken van een ruil toegang verschaft tot het op de eerste etage gelegen kantoor. Daar heb ben de ongewenste bezoekers de laden van de bureaus doorzocht er, overhoop gehaald. De buit was mager: vermist wordt alleen maar ƒ2 uit een doosje. In dezelfde nacht is ook een poging tot inbraak gedaan in het pand van Du- chateau en Co, fabriek voor aluminium en bronswerk te Schiedam, dat aan de overkant van de Willemshaven, de Wil- lemskade, is gelegen. Daar is een ruit van de voordeur vernield, maar de in brekers zijn niet verder gekomen. In het tuinhuisje van de heer B. S. in het complex volkstuinen aan de Vijf sluizen te Schiedam zijn door het in drukken van een ruitje dieven binnen gekomen. Tal van huishoudelijke voor werpen maar ook een butagasstel en 6 kilo witte verf zijn gestolen. Toen de heer J. van R. zaterdag avond om 8 uur thuis kwam in zijn wo ning aan de Prins Bernhardtlaan te Schiedam ontdekte hij dat hij onge wenst bezoek had gehad. De bezoeker moet via een achter de woning gele gen garage en een afdak binnen zijn ge komen. waarbij een ruit is vernield. De slaapkamers bleken doorzocht te zijn, maar dat moet zorgvuldig zijn gebeurd want er was weinig overhoop gehaald. Het enige wat vermist wordt is een zwart doosje met een aantal buitenland se munten. Veel meer waardevolle voor werpen heeft de inbreker laten liggen. De voefibalwedstijd tussen Ur'sus 2 en Slikkerveer 3, die zondagmiddag op het Ursusterrein in het sportpark Harga te Schiedam is gehouden, is ont aard in een algemene vechtpartij, waar aan alle 22 spelers hebben deelgenomen. Er zijn rake klappen gevallen, maar toen de politie die ter assistentie is ge waarschuwd, op het terrein kwam was de strijd al voorbij. De scheidsrechter, een invaller, was al eerder van het ter rein gelopen. Zondag zijn nog talrijke potscherven en crematieresten uit de Tene-periode gevonden. Bij voortgezet onderzoek naar de cul tuurresten, die gisteren in een weiland nabij Schiedam gevonden zijn, is geble ken dat er niet alleen resten van Keltische boerderijen zijn, maar ook resten uit de Romeinse en uit de zogenaamde Fries- Bataafse tijd. Voorts blijkt uit het onderzoek, dat er ook nog resten van een Middeleeuwse nederzetting zijn. Deze nederzettingen liggen op verschillende plaatsen, dus niet boven elkaar. In dit gebied ligt de bedding van de kreek Harga of Harg, de oude naam voor Kethel. De plaats waar men de resten heeft aangetroffen staat reeds lang droog. De grond bestaat uit zogenaamde zwarte cultuurgrond, wat op bewoning sinds vele eeuwen duidt. SCHIEDAM, De afgelopen week Is voor de Juliana-teams weer zeer suc cesrijk geweest. Van de zeven wedstrij den werden er vijf gewonnen, de twee andere met ere verloren. Heren 1 ging op bezoek bij nummer drie op de ranglijst R.L.V.C. en zette ook deze wedstrijd in een overwinning om. Aanvankelijk boterde het niet zo best bij de Juliana-mannen. Onder enorm geschreeuw van het talrijke Rot terdamse publiek ging de eerste sel naar R.L.V.C.-Juliana geraakte echter gelukkig niet in paniek. De tweede set ging het al veel beter en werd met 15—13 gewonnen. In de derde set werd R.L.V.C. door talrijke smashes geheel teruggedrongen (15—3». De vierde set bracht.ten slotte de uiteindelijke over winning; Ondanks hevig verzet van R.L.V.C. wercl het toch 1511. Heren 2 won met 3—0 van Concordia 4. dat echter buiten mededinging mee doet. Het derde herenicam behaalde een vlotte 30 overwinning op Maccabi. waardoor dit team ook deze week neg ongeslagen bleef. Heren 4 verloor on danks er.üvousia-st spel van het sterkere Nationale. Bij de dames won het eerste team met enkele invalsters, die het overigens uit stekend deden, van Hou Stand 2. De setstanden waren hier: 1015. 1614. 156. 1614. einduitslag dus 31. Dames 2 verloor eervol met 31 van koploper Z.V.C. 4. Dit jonge team be looft echter veel voor de toekomst. De Junioren wisselen successen niet minder goede resultaten af. Ditonaal echter werd in een aardige wedstrijd van S.c. Hillegersberg gewonnen. dat zij al die jaren met veel animo gestolen. Ook de 'heer J. J. vin K. is haar krachten aan de school had ge- zijn rijwiel kwijt, dat niet op slot in de géven. i B.K.-laan had gestaan. VLAARDINGEN De ïnzamelings- „die, die zaterdagmiddag werd gehou- acö is een groot succes geworden Al- -■ ,p Kerken van Vlaardingen met inbe- IrtP van het Leger des Heils, die hun „.pdewerking verleenden aan de inza meling ten behoeve van de honderden Kongolese kinderen, die de hongerdood dreigen te sterven, hebben zich daarbij V°ESinlijk^^vas het geen inzameling, wabt gecollecteerd werd er niet; inte gendeel iedereen bracht zijn bijdrage, froot of klein binnen de deuren van de Vleeshallen op de Marlet, waar het co- L,;té de gelden in ontvangst nam. "Wie snel helpt, helpt dubbel en on- j_v dit motto vertrok de heer J. Thur- Ife vanmorgen naar Den Haag, waar me'Lpjrav van 2.500 gulden mocht overhandigen oen het Nederlandsche .„KöW Kruis, dat met de mgezamel- l%gt alleen op de Markt zal een conu- 11 zitting hebben. Op nog een viertal 'U nader te bepalen plaatsen in de ?fd zal gelegenheid worden genoden fits at te staan van de overvloed, van wat Nederlanders bezitten, m tegenstel- X5*r tn+ de Kongolezen, van wie er iede- minuut een kind de hongerdood 13 Helena F- d'Jv rt Bastiaan M. z. v. J. Corbifn en wrP: 13 14 j 2. v. a. Wigmans en M- i-7 I.-iurer.s z. v. J. Rijntal- GVCênR?t' slp-^is -"Mark M. E. d. w M. d«Kok enM. W. van Mil; 13 Christina fV. J A van Puffelen en H. Koot; 12 p'Jl J.' t z- v. H. M. Brugmans en B. J. L. Banters- moet sterven, aldus de heer Thurmer. In 1944-45 bleef niemand thuis, toen er gelegenheid was om Zweeds witte brood af te gaan halen op bepaalde plaatsen in de stad. In dit opzicht kan men een ereschuld inlossen door ook zaterdagmiddag niet thuis te blijven, maar om met evenveel vreugde als toen de straat op te trekken, om hen te helpen, die het thans nog harder van node hebben. SCHIEDAM. Het gaat nog steeds goed met de „Damclub Schiedam en het ziet er nog steeds naar uit, dat deze club er in zal slagen om dit seizoen naar de hoofdklasse te promoveren. In ieder geval werd de wedstrijd te gen het Oosten 2 weer in winst omgezet, want de Schiedammers versloegen hun tegenstanders op eigen bodem met 128. De uitslagen hiervan luiden: G. van LeeuwenL. Vrijland 92, W. BaxJ. de Wilde 1—1, J. Suyker—W. Spruyt 0—2, M. MoelkerL. Breevoort 0—2, P TeunissenC. Sleeuwenhoek 11, J. Kat—T. Vrijland 2—0, C. Olieman—W. den Houting 2—0, H. Verdonsohot—J. P. v. d. Watering 0—2 en S. Marjenburg—- J. v. Straaten 2—0. Na de vijfde ronde gaan Schiedam, Ons Genoegen en Charlois 2 aan de kop van de ranglijst. Woensdagavond speelt Schiedam in haar lokaal aan de Nieuwe Maasstraat tegen Constant 3, waarvan verwacht wordt dat de punten in Schiedam zulien blijven. De gemiddelde werkgelegenheid is in vergelijking tot 1S59 minder sterk toe genomen en wel met ca. 600 arbeids plaatsen. Tegenover ëen vermeerde ring in de dienstensector met 472 en in de nijverheid met 351 stond een ver mindering in de landbouw met 215 en in de visserij met 45. De relatief ge ringe stijging in de nijverheid wordt van bedrijven kan riien die als gevolg van pensionering en andere oorzaken met jongeren krachten aanvullen. Eens deels kan dit worden toegeschreven aan de- algehele krapheid in de arbeids markt in deze landstreek, doch voor een ander deel is dit te wijten aan het gebrek aan woonruimte. In verscheide ne bedrijven zijn verbeteringen in de secundaire arbeidsvoorwaarden aange bracht of wordt dit overwogen. Voor zo ver dit de invoering van de 45-urige werkweek betreft, dreigt dit tekort aan arbeidskrachten nog verder toe te ne men. Een hevige rookontwikkeling was het gevolg van een brand, die van nacht omstreeks half vijf uitbrak aan boord van de 350 tons coaster Tarzan, die aan de Binnenhaven Westzijde lag. De brand brak door tot r.u toe on bekende oorzaak uit in de kombuis er. greep snel om zich heen. Opj het sein middelalarm spoedde de brandweer zich met veel materiaal haar de aan gegeven plaats. Achtereenvolgens ar riveerden de bluseenheden 521, 522,- G5, A5 en schuimwagen 1. Vanuit de kombuis breidde het vuur zich uit naar de manschappenverblij ven, die geheel uitbrandden en dé ma chinekamer, die ernstig beschadigd werd. De brandweerlieden, "die het vuur met twee lagedruk-nevelstralen bestreden, moesten vanwege de hevige rookontwikkeling gebruik maken van rook- en zuurstofmaskers. Omstreeks half ach had de brand weer onder leiding van de heer A. Steenis, het vuur onder de knie. De omvang van de schade is onbekend.' Het schip behoort toe aan de rederij Van Beek te Groningen. uitsluitend veroorzaakt door de vermin dering met ca. 800 arbeidsplaatsen op het eiland Voorna en Putten, hoofdza kelijk tengevolge van het gereedkomen van de voorbereidende werkzaamheden voor de Essoraffinaderij en andere bouwwerken in het Botlekgebied. Deze vermindering beïnvloedde in dit gebied de werkloosheid in het ge heel niet, daar deze werkzaamheden na genoeg uitsluitend werden verricht door mensen, die niet in dit district woon achtig waren. De berichten uit het bedrijfsleven in het district van de Kamer gewagen vrijwel alle van ernstige moeilijkhe den bij de personeelsvoorziening. In tal VLAARDINGEN Niet alleen jon geren, maar ook vele ouderen hadden zich zondagavond naar de Fniëlkerk be geven om de eerste E.J.A.-meeting in 1961 bij te kunnen wonen. Toch was de belangstelling niet zo groot als het vo rig jaar, toen de Nieuwe Kerk aan de Binnensingel vijftienhonderd Eja-cn- thousiastelingen binnen haar muren had. De meeting, die gisteren door zeven honderd bezoekers werd bijgewoond, kenmerkte zich door veel samenzang, afgewisseld met solo's door de Eja- band, onder leiding van de heer J. A. op 't Hotf. De schriftgedeelten uit Thes- salonicenzen, Jesaja en Handelingen werden beurtelings gelezen door leden van de Eja-zanggroep. De Amsterdamse koopvaardijpredi- kant, ds. L. A. Bodaan, begon zijn toe spraak onder het motto: „Vuur" met te zeggen, dat hij zijn ambt als het moeilijkste vak ter wereld beschouwt. Hij wees daarbij op Jesaja, die God als een verterend vuur beschouwde. Toch, aldus ds. Bodaan, vervult ons dit met spanning en eerbied. Hij heeft de wereld die wij zo aardig regeren in eigen hand. Geboren: Jacqueline A P, d v J M Bakker en P J van Wijk; Meya, d v A Cornelisse en B J Hop; Agnes, d v A Kraaijeveld en K Bot; Johannes C, z v J C van Loon en H C di Boer; Johanna N d v L van Hees en R van der Does: Lideweij, d v A Akker man en E Don; Mariëlle P, d v C Verbeek en E C OMin-gti. VLAARDINGEN. In de lunchka- „-,n jw laboratorium van de E.N.C.K. werd zaterdagmorgen het veerigjarig dienstverband gevierd van de heer K. van der Graaf. Hoogtepunt van de feestelijke bijeenkomst vormde het moment waarop loep-burgemeester, de heer H. K. van Minnen aan de ju bilaris, de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in zilver mocht overhandigen. De heer Van der Graaf trad op 14 januari 1921 in dienst van de E.N.C.K. ïn de Superfabriek begon hij zijn loop baan bij de fabricage van kunstmest, eerst als opsluiter en daarna als kel- derbaas. Door zijn grote werklust en uitstekende opvatting van zijn werk zaamheden kreeg hij de bijzondere aan dacht van zijn chefs en werd hij tij dens vakanties van de fabrieksbaas als diens plaatsvervanger aangewezen. Op 1 maart 1951 werd hij definitief als fabrieksbaas aangesteld en geeft momenteel leiding aan plm. veertig per sonen. De heer van Minnen prees de heer van der Graaf voor de wijze waarop hij had bijgedragen tot de groei van het bedrijf, gedurende die lange pe riode. Nadat de loco-burgemeester de on derscheiding op de borst van de jubi laris had gespeld, nam de directeur van de E.N.C.K., ir. W. A. den Bakker het woord. Deze had bijzondere waardering voor het tactische optreden van de ju bilaris. De heer Den Bakker typeerde hem als één van de motoren van het bedrijf; iemand die niet alleen veel van zichzelf, maar ook van anderen eist. De wijze waarop hij zelks deed. werd evenwel door zijn onderge schikten gewaardeerd, omdat hij daarbij aantoonde, hart te hebben voor de zaak, aldus de heer Den Bakker. Behalve de gebruikelijke gratificatie ontving de jubilaris uit handen van de MAASLAND. In gelbouw „Het Tref- punt" te Maasland zal op 4 februari een Rode-Kruis-avond worden gegeven, uitgaande van de plaatselijke afdelingen te Maasland, Maassluis en Hoek van Holland. De Wateringse toneelvereni ging „Sint Jan Baptist" zal deze avond een toneelspel opvoeren, terwijl het ge zelschap „De Muzanda's" uit Maasland voor de muzikale omlijsting zorgt. De baten van deze avond zijn bestemd voor de vakantietochten van het Roode Kruissdhip „Henri Dunant", dat jaar lijks chronische zieken met zich mee voert. directeur de zilveren draagmedaille, be horende bij de onderscheiding. Namens de kern sprak de heer J. Mostert en wees op het feit, dat de heer Van der Graaf lang niet altijd even gemakkelijk is geweest. Ondanks dat. staat hij echter bij chefs en colle ga's goed aangeschreven. Nadat de heer Mostert één en ander had verteld over een bulldozer, bood hij de jubila ris een miniatuur-bulldozer aan. Verder werd hij verrast met sigaren, bloemen, alsmede met een fraaie klok. De bijeenkomst werd verder bijge woond door de bedrijfsingenieur, ir. L. A. Stierman, bedrijfsleider, de heer F. Boer, de bazen der verschillende afde lingen, een aantal personeelsleden van de afdeling van de heer De Graaf, als mede afgevaardigden van de onderne mingsraad. Door de politie te Rotterdam werd dezer dagen een jongeman aangebon den, die in de periode van omstreeks augustus 1960 tot 13 januari van dit jaar in de avond- en nachturen met name in het westelijk stadsdeel en ook in Schiedam meermalen op straat vrou wen en meisjes op zedelijk gebied heeft lastig gevallen. Hij pakte de vrouwen om hun mid del of om de hals met geweld vast en betastte hen dan ontuchtig of trachte dit te doen. Ook pleegde hij wel schen nis der eerbaarheid. Tot dusverre be kende hij 20 van dergelijke gevallen, van welke er drie bij de politie be kend zijn. Het blijkt dus dat in verre weg de meeste gevallen door de betrok ken vrouwen geen aangifte werd ge- daan.In het belang van het onderzoek worden zij die in genoemde periode in dit stadsdeel op straat zijn lastiggeval len, verzocht zich alsnog in verbinding te stellen met de afdeling Zedenpolitie, hoofdbureau van politie. Haagseveer (telefoon 114000, toestel 106) Het signalement van de dader luidt; tang 1.70 m, tenger postuur, donker blond in het midden tamelijk hoog op gekamd haar met slagen, smal gezicht. Was meestal gekleed in grijsblauwe re genjas. SCHIEDAM. In de serie culturele avonden heeft de oms-mtsn iigsvereni- ging van de „Vegla" zaterdagavond een filmavond gegeven vror l»3av leden, welke avond In gebouw „Irene" werd gegeven en een k elne 200 bezoekers (sters) heeft getrokken. Vertoond werd de Dm: „Eroiea". waarin het leven van de grote compo nist Ludwïg van Beethoven verfilmd wordt. O» zaterdag 21 jsnnar: as. zal dr volgende avond worden gehouden. Dan zal de heer M. A, d t !c houden en dia's vertor.cn over: ..Het wonde' der n-tean Op 28 januari volgt dan de film „Scarper naaf C mar het toneel stuk van Jan de Hariog. c? Zaterdagavond is de 36-jarige Noorse motorman Qivind Brekhösen uit v~'ken van de aanlegsteiger achter de Quaker- fabriek aan <ie Bri el sel a a li te Rotter- dam gevallen. Hij viel eerst op een rijnaak en ge raakte vervolgens in hol water van de Maashaven. Hij werd eruit gehaald on bleek bij zijn va! een schouder- en bo venarmbreuk te hebben opgelopen. Men vervoerde hem naar het Havenzieken huis. In de nacht van dinsdag 17 op woens. dag 18 januari zal van 24 tot 2 uur de oostelijke autotunneibuis van de Maas. tunnel zijn afgesloten en van 2 tot 5 diezelfde nacht de westelijke buis. Alle verkeer zal gedurende deze tij- den door de nietafgesioten buis worden geleid. Hierdoor kan enige vertraging ontstaan. In de Hillelaan heeft zaterdagavond de 23-jarige bankwerker H.V. met de personenauto van zijn broer een bocht naar rechts verkeerd genomen. De wa gen reed het verhoogde middengedeelte van de weg op en botste daar tegen een geparkeerde bestelauto en een er naast staande marktkraam. Vervolgens reed bij naar rechts het trottoir cp en reed de auto tegen de pui van de slage rij Goed en Goedkoop in de Hillelaan en kwam daarna tegen een langs het trottoir geparkeerde autot tot stilstand, waarbij een fiets die naast deze auto stond geheel werd vernield. De markt kraam werd vernield, de drie auto's be schadigd en van de slagerij werd etala. ge en de ruit vernield. De bestuurder was onder invloed van sterke drank en had geen geldig rijbewijs. Op de hoek van de Mariniersweg en de Goudsesingel te Rotterdam botste zondagavond de 36-jarige directeur J. P. S. met zijn personenauto tegen een andere personenauto. Hij reed door en bij het Groothandelsgebouvv op het Wee na sloeg hij met de auto over de kop. Omstanders zetten de wagen weer op de wielen, waarop een passagier uit stapte maar de automobilist verder reed. Op de hoek Henegouwerlaan. Mid dellandstraat hielden politiemannen hem aan omdat hij zonder licht reed. Hij bleek enigszins onder drankinvloed te verkeren, weshalve zijn rijbewijs werd ingevorderd en hij in het hoofdbureau van politie werd opgesloten. In een overvolle St. Laurens heeft ds M. L. W. Schoch zondagavond afscheid genomen van de Hervormde Gemeente in de Maasstad. Naast vele collegae en burgerlijke autoriteiten was een zeer groot aantal jongeren, leden van de Rotterdamse C. H. J„ voor welke orga nisatie ds. Schoch in de periode gedu rende welke hij in Rotterdam werkte, veel heeft gciaan, getuige van dit af scheid. De predikatie had ds. Schoch geba seerd op het Bijbelwoord uit Zacharia I vers 17: Predik: Zo zegt de Heer dei- heerscharen: nog zal de Heer Sion troosten, Jeruzalem nog verkiezen. De predikant vestigde de aandacht op de schijnbare tegenstelling, die er tus sen de werkelijkheid en de woorden van de engel bestaat. De engel zei dat de wereld in diepe rust was. Het schijnt ons toe, dat dit tegenwoor dig niet meer opgaat. De huidige maatschappij is te verward. 'Doch de mensen van tegenwoordig zijn al even zelfverzekerd als in Zacharia's tijd. Dit is de oorzaak van de diepe rust, waar de engel over sprak, aldus ds. Schoch. Boven deze werkelijkheid vzrschijnt Gods werkelijkheid. De aarde is niet in rust. De mensen voelen zich te weinig van God afhankelijk. Doch desondanks zijn de wegen van de mensheid niet voor Hem verborgen en is Hij reeds be zig met de redding der aarde. Later ging ds. Schoch nog in op de kritiek die er in de loop der tijden is geleverd op de mhnier van werken die hij in zijn jeugdwerk heeft gehuldigd. Tijdens de eredienst moet er goed ge zongen worden, aldus ds Schoch, en het doet er niet toe of het al dan niet be rijmde psalmen zijn. Ook hechtte de predikant een grote waarde aan een verantwoorde grondstructuur van de li turgie. Hij ging nog dieper in op de his- storie van het jeugdwerk en in het bij zonder van de club- en jeugdhuizen. Ten slotte sprak de predikant nog enkele persoonlijke "woorden tot vrienden en medewerkers. Speciaal richtte hij nog even het woord tot de burgemeester van Rotterdam en .me vrouw van Walsum. Na de dienst kre gen de gemeenteleden de gelegenheid om in het jeugdhuis „De Heuvel" per soonlijk afscheid te nemen van ds. M. L. W. Schoch, die naar Heemstede gaat. ïn het Unilever-gebouw te Rotterdam heeft een der directeuren van liet be drijf, de heer P. James de wisseltro fee uitgereikt, die de inzet was van een sport-vijfkamp welke tussen het Korps Mariniers en personeel van de Unilever is gehouden. Het waren de Unilever-mensen. die de overwinning ha adem behaald. De leider van het team, de heer F. van Es, mocht dan ook de wisselprijs, een verkleinde kopie van de vlaggemast van de Van Ghent-teazerne, in ont vangst nemen. De vijfkatmp bestond uit basketball, tafeltennis, zwemmen, voet ballen en schieten. ZATERDAGAVOND heeft Feike As- ma de orgelbespelingen in de Wil- helmina hervat na een verblijf van enige maanden in Canada en, de Ver enigde Staten, waar hij in 31 plaatsen (o.a. Toronto met het grootste orgel van 120 stemmenconcerten heeft ge geven. Feike Asma opende deze auoit bespeling met koraalmuziek van Jan Zwart, waarvan vooral de ,£ombere muziek over psalm 103", een der bes te werken die Zwart heeft nagelaten, op muzikale en sobere wijze ten geho re werd gebracht. Fraaie registraties vielen te beluiste ren in drie Engelse werkjes van Wes ley (de veel gespeelde Gavotte), Hol- lins en Doyce. Vooral het werkje van Holltngs, „A Trumpet Menuet" is een orgeljuweellje. Alfred Hollins was een blinde Engelse organist, die veel concer ten in Amerika, Zuid Afrika en Austra lië heeft gegeven. Hij stierf in 1942. Merkwaardig hoe een componist van de ze tijd soms muziek schrijft in een stijl van enige eeuwen terug, waarbij toch niet zonder meer van imitatie kan wor den gesproken Dit Menuet verdient een vaste plaats in het repertoire der con certerende organisten. Uit de baroklite- ratuur speelde Feike Asma het eerste der door Bach voor orgel bewerkte vioolconcerten van Vivaldi, alsmede het niet minder feestelijk klinkende 10e con cert in d. van Handl. Beide werken ge noten een verzorgde en briljante vertol king. Voor de weergave van César Francks Pastorale is het orgel in de Wilhelminakerk wei zeer geëigend. Franse romantiek van de beste soort, die de concertgever kennelijk goed ligt. Hierna hoorden wij de uit 1917 dateren de Toccata, van Hendrik Andriessen, die door de organist op virtuoze en accurate wijze werd voorgedragen. Met een Post- ludium over enige bekende kerkliederen van eigen hand heeft Feike Asma dit tamelijk uitgebreide maar goedverzorg de programma besloten. W. De Euromast te Rotterdam, die het vorig jaar op de openingsdag van de Floriade 25 maart voor het eerst voor het publiek werd opengesteld, heeft sindsdien in totaal ruim 750.000 betalende bezoekers getrokken. Ook na de sluiting van de Floriade was het bezoek nog veel hoger dan men ver wacht had. In oktober- werden nog 24.500 bezoekers geboekt en gedurende de laat ste week van het vorig jaar bezochten nog ruim 5600 personen de Euromast of gemiddeld 800 per dag. De verwachting van de beheerders is. dat de Euromast ook zonder bijzondere evenementen als de Floria.de een groot aantal bezoekers zal blijven trekken. In de Mijnsherenlaan hoek Cillers- hoekstraat te Rotterdam zijn zondag avond twee personenauto's tegen elkaar gebotst. Beide bestuurders de 2I-jarige taxichauffeur J. C. de Koning uit de Heer Daniëlstraat en de 47-jarige radio- handelaar J. Toepoel van de Bergselaan liepen verwondingen op en werden naar het Zuiderziekenhuis vervoerd Een ta kelwagen heeft de beschadigde auto's weggesleept. Op 16 januari zal heit precies 50 jaar seleden zijn dat de heer A. S. v. d. Berg als jongste bediende in dienst trad van R. S. Stokvis Zonen N.V, De heer van den Berg. die thans de functie bekleedt van sous-chef Centrr Magazijndienst en Binnenlandse Expe ditie werd op 14 januari door de dire,' en personeel gehuldigd waarbij hem fraaie geschenken werden overhandigd. Ter gelegenheid van zijn gouden ju bileum ontving de heer van den Berg de Koninklijke onderscheiding van de zilveren medaille verbonden aan de Or de van Oranje Nassau.

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 2