Ontwerp voor waterkering in Rotterdamse Waterweg Korte brand in winkel aan Mariastraat Junioren getest op kennis van spelregels „Het Teken van de Valk Randstad BOVAG: verzekering tegen gebreken van tweedehandse auto's DRS. HAZENBOSCH IN STRAATSBURG HERDACHT ERHARD op 'DEj:VATERW£G Ir. Josephus Jitta denkt aan drijvende deur Kosten geraamd op 15 mil] varia Adenauer geeft verzet tegen Jubilarissen W.F. in bloemetjes Zaalvoetbal W. J. Evert 40 jaar bij Pieterman N.C.V.B. vergadert Vlaardings politienieuws Schiedams politienieuws GEEN beslissing in kort geding met orgelbouwers Zendingsfïlm Immanuelkerk Clnti0//i/u/ie ARANTIE DUURT DRIE MAANDEN Zware straffen voor vernielen vaii machines in fabriek p TROUW Dinsdag 17 januari 1961 J' Sl> si*.*,j Rotterdam is terecht trots op zijn Waterweg, de open verbinding tussen de havens en de zee. Die open verbinding biedt de schepen gelegenheid Rotterdam te bereiken, zonder oponthoud te ondervinden door sluizen of andere kunstmatige waterkeringen. De ligging van deze natuurlijke haven, gunstig aan de open zee, biedt Rotterdam vele voordelen. Vandaar dat het duidelijk is dat Rotterdam zal blijven strijden voor een open verbinding met de zee. De open haven heeft echter ook nadelen. De onophoudelijke eb- en vloedstroom, maakt het onderhoud van kaden en muren tot een zeer kostbare zaak en ook het op diepte houden van de havenbekkens vereist veel energie. Techn. mogelijk W.F.-Journaal 1960 10% KORTING op H0LLAND1A TRICOTAGES Burgerlijke stand van Vlaardingen SVC-teams op dreef Clubavond SSV Afscheid en installatie V.G.L.0.-school VLAARDINGEN. De door de Vlaardingse Scheidsrechters Ver eniging georganiseerde testwed strijden voor de junioren uit Vlaar dingen, Maassluis, Hoek van Hol land en enkele andere plaatsen zijn weer achter de rug en mogen een groot succes genoemd worden. Het ging hier nl. niet er om wie zou winneh (hoewel dat voor de jongens wel een rol heeft gespeeld) maar dat de voetbalspelregels be ter onder de knie zouden komen. Micro-korfbal in Maasland „Pkn-Kret" in Maasland 'JV VLAARDINGEN. Uitgaande van de Filmcommissie van de CJ.V. „Liefde en Vrede" en in sa menwerking met de Zendingscom missie van de Hervormde gemeen te zal donderdagavond 19 januari, aanvang acht uur in de Immanuel kerk aan de Rotterdamseweg een openbare voorstelling worden ge geven van de film „Het Teken van de Valk". Feestavond chr. korfbal vereniging ODO 11 Koperen dienst jubileum na pensionering Variant Jubileum zz. J. Nagengast Binnen 24 uur van uw griep af! Sancties Arbeiders wilden paar vrije dagen hebben: Schoorvoetend De geschetste moeilijkheden kunnen worden ondervangen door het maken van een kunstwerk in de Nieuwe Wa terweg, waardoor de eb- en vloed- stroom wordt tegengegaan, maar die het nadeel heeft een hindernis voor de scheepvaart te vormen. Hoewel dus velen de mening zijn toegedaan dat de Waterweg een open scheepvaartweg moet blijven behoort de oud-hoofdingenieur van de Rijks waterstaat, ir. J. P. Josephus Jitta tot degenen die tot een andere conclusie gekomen zijn. Over de. door hem ontworpen wa terkering heeft de heer Josephus Jit ta maandag gesproken op een bijeen- komst van de Kamer van Koophandel voor de Beneden Maas in de Stads gehoorzaal te Vlaardingen. Nu de Deltawerken gerealiseerd worden, die een afsluiting betekenen van de zeegaten tussen de Rotterdam se Waterweg en de Westerschelde, is het moment gunstig ook het aanbren gen van een kunstwerk in de Water weg onder ogen te zien, volgens hem. De bouw van een dergelijke storm vloedkering in de Nieuwe Waterweg is technisch uitvoerbaar. Het ontwerp voor .een dergelijk kunstwerk heeft de heer Josephus Jitta geheel uitgewerkt. Hij is SCHIEDAM. De Wilton Fjjenoord Harmonie zal o.l.v. haar dirigent, de heer L.' Th. Jansen, donderdagavond haar medewerking verlenen en een uit gebreid programma ten gehore brengen op de avond in het Passage Theater, tijdens welke een groot 'aantal jubila rissen gehuldigd zal worden. Na de opening zal de W.F.-Harmonie o.a. ten gehore brengen het openings nummer: "In town to night" een Quick march uit London Suite van Eric Coateo, het Concertstuk voor Clarinet van Joh. F. Pala, met als solist Th. Martijn, de Gladiatormars van Sousa en de Van Heutsz-mars voor orkest en drumband van A. van Véiuwen. Na dit programma zal de huldiging van de jubilarissen plaatsvinden. Na de pauze zai een amusementsprogramma worden uitgevoerd. Tenslotte zal onder de titel: Rotter damse mijmeringen" een filmbeeld ge geven worden van Rotterdam uit de dagen onzer jeugd, samengesteld door Alex de Haas en Piet Meerburg en mu zikaal geïllustreerd door Joop de Deur. SCHIEDAM. Der traditiegetrouw zal Wilton Fijenoord ook dit jaar weer het journaal vertonen voor haar werk- nemers van de werkzaamheden in 1960. In de maand februari zal een aantal personeelsa vonden worden georgani seerd in diverse plaatsen (Rotterdam, Schiedam er. Vlaardingen), waar het W.F.-Journaal 1960 vertoond zal worden. Het tweede deel van deze avonden zal worden verzorgd door de Haagse Operet- teznngers, die de operette in drie be drijven: „Die Blume von Hawaii" zullen opvoeren. Alle leden van het W.F.-personeel kun nen gratis twee toegangsbewijzen voor deze voorstellingen aanvragen. Advertentie Zie onze voordelige aanbiedingen JOH. J. SPEK KERKPLEIN is HOOGSTRAAT 7 MOORDRECHT GOUDA Maandagavond was Heerjansdam op bezoek bij Excelsior, in de Veilinghal te Maasland. Doch de Heerjansdammers wisten het niet tot een overwinning te brengen, al bleef de strijd tot de laatste serie open. De twee eerste series werden in hoog tempo gespeeld, doch geleidelijk aan bij de volgende series lag het tempo belangrijk lager. Uitslagen: ie serie 31. 2e serie 40. ?e serie 42, 4e serie 2—4, 5e serie 24 en fie "serie 42: scoren 1913. Puntentel ling 84. Maandag 23 januari spelen de lager geklasseerde spelers van Excelsior zaal- voetbal tegen Rozenburg, terwijl dinsdag 24 januari voor de eerste en tweede elf talspelers H.D.V.S. uit Schiedam, op be- zoek komt. Beide avonden begint men. om 7.30 uur. Gehuwd: A. Weber, 48 jaar en J. B. Brons, 47 jaar. Geboren: Eddy, z. van J. H. Smit en G. E. Westerkamp, Ellen, d van J. J. Sonne- veld en S. den Draak, Miranda, d. van L. J van Gelderen en H. C. van der Slot, Ivonne W. d. van M. A. F. Kuipers en T. M T. Lensen, Franciscus, z. van F. Net ten en A. W. G. Goijaerts. Overleden: P. Brouwer, 91 jaar, wedr. van A. van Bloppoel. daarbij gekomen tot een drijvende draai deur met een gewicht van ongeveer 8000 ton, die uit twee grote holle cylin ders bestaat, die door drijvers met el kaar verbonden zijn. De deur, die de breedte van de Waterweg heeft, staat in gesloten toestand vertikaal. Wordt de stormvloedkering geopend, dan kantelt de deur horizontaal en blijft op de cy linders drijven. Om een scharnier, dat aan een der hoekpunten van de deur en op een der oevers van de Waterweg bevestigd is, kan de drijvende deur ge draaid worden in een haven terzijde van de Waterweg, waardoor de Waterweg zelf weer geheel vrij komt voor het scheepvaartverkeer. Wordt de deur ge sloten, dan drijft men deze de Waterweg op, pompt de cylinders vol water, waar door de deur kantelt en het achterland van de eb- en vloedstroom afsluit. Dit kan gebeuren bij zware storm. Bij het opnieuw openstellen, pompt men het water uit de cylinders en klapt de deur in de haven weg. Ir. Josephus Jitta is op deze ingewik kelde constructie gekomen omdat door de beweging van het zand, de bodem van de Waterweg dermate oneffen wordt, dat aan een normale rol- of draaideur niet gedacht behoeft te worden. Een hangdeur, zoals in Krimpen a. d. IJssel bij de stormstuw werd toegepast, kan in de Waterweg evenmin worden aangebracht, daar deze deur, die in Krimpen 30 m hoog hangt, hier in ver band met de omvang van de schepen, zeker 300 m boven het hoogwaterpeil zou moeten komen te hangen. De kosten van een deur, als door ir. Josephus Jitta ontworpen, worden door hem geschat op 15 miljoen gulden. Hoewel ir. Josephus Jitta de mogelijk heden van andere constructies niet wil uitsluiten, beantwoordt dit project naar zijn mening aan de hoogste eisen, welke aan dergelijk werk gesteld worden. SCHIEDAM. In een winkel voor huisvlijtartikelen in het oude gedeelte van Schiedam is heden morgen een korte felle brand uit gebroken. Even voor half negen was de eigenaar van de winkel op de hoek van de Mariastraat en de Vriendschapstraat bezig zijn oliekachel aan te steken. Door een SCHIEDAM. In een bijzonder span nende partij volleybal zijn de dames van S.V.C. er zaterdagmiddag in de Energie- hal in geslaagd om tegen Hillegersberg de volle buit binnen te halen. De Sehie- dnmse dames verloren de tweede set met 1315, maar wonnen de andere met 154, 15—13 en 15—9. Het tweede team van de dames ver keerde in een moeilijke positie op de ranglijst en begreep dit door tegen DOP goed voor de dag te komen. Door de setstanden 1511, 156 en 1512 won nen de dames met 3—0 van deze goed spelende tegenstander. Het derde damesteam versloeg Smash 2 met 3X. Ook de heren wilden niet aehterblij- ven en van het op de tweede plaats pron kende Smash werd op keurige wijze met 31 gewonnen. De heren konden einde lijk weer eens volledig uitkomen en daar door won dit team aanmerkelijk aan kracht Donderdag 19 januari wordt gespeeld Juliana—SVC a en vrijdagavond komen eerst de SVC b-junioren tegen Aggre- dior uit, waarna de wedstrijd tussen de damesteams van SVC en DOP zal plaats vinden. SCHIEDAM. Dat de Schiedamse voetbalscheidsrechters zich nog niet vol leerd voelen in de spelregels, blijkt wel uit het programma, dat de clubavond- commissie inmiddels heeft opgesteld' en dat vandaag bekend werd gemaakt. Hedenavond zullen in het clubgebouw van de v.v, „Schiedam" de spelregels behandeld worden, evenals op dinsdag 24 januari a.s. Op deze avond zal er ook een sportintelligentie-test worden gehiuden m.m.v. de heer K. Brouwer. Op dinsdag 31 januari zal met de le den van gastvrouwe „Schiedam" het spelregelboekje doorgenomen worden en een week later, dinsdag 7 februari, ko men de arbiters uit Rotterdam op visite. Mei uen zal een wedstrijd worden gehouden, wederom in spelregels. Vóór al deze clubavonden gaan de scheidsrechters eerst de buitenlucht in voor een goede conditie-training. SCHIEDAM. Het Hoofd van de Chr. school voor „Voortgezet gewoon lager noderwijs", (v.g.l.O.), de heer L. Groene- weg heeft de pensioengerechtigde leeftijd bereikt. Hij heeft er inmiddels 47 dienst jaren op zitten. Ter gelegenheid hiervan zal op dinsdag 24 januari a.s. een afscheidsavond gehou den worden in de grote zaal van gebouw „Irene". Op dezelfde avond zal de zoon van de scheidende heer L. Groeneweg, de heer W. Groeneweg. geïnstalleerd worden als nieuw hoofd van deze school aan de Oude Kerkhof. De bijeenkomst begint om 8 uur. SCHIEDAM. In een wink-el in huis vlijtartikelen tuin de Mariastraat 21 le Schiedam heejt hedenmorgen een korte brand geuoed. Het vuur uos ontstaan door een foutieve handeling van de eigendaar van de winkel tijdens het aan. steken van de oliehaard. foutieve handeling, vatte een, dicht bij de kachel liggend, stuk plastic plotseling vlam. De brand veroor zaakte een enorme rookontwikke ling. De bewoners van de verdieping die boven de winkel gelegen is, werden door de rook gewaarschuwd en namen in al lerijl de vlucht. De brandweer, die spoe dig ter plaatse was met een nevelspuit en een ladderwagen, had het vuur in ca. vijftien minuten onder de knie. De brandweer had tegelijkertijd met de be strijding, het bovenliggende pand door zocht. Het gevaar was namelijk in het geheel niet denkbeeldig, dat het vuur zou overslaan naar dit perceel De winkel had een plafond van board. Dit maakte het gevaar van het overslaan van het vuur slechts groter. Door snel en effectief werk hadden de mannen van de brand weer het vuur echter snel onder controle. Men was het vuur te lijf gegaan met één waterieidingstraal en drie neveXstralen. De commandant van de Schiedamse brandweer, de heer D. de Jager vestigde er de aandacht op dat het in feite onver antwoord is dat er zich thans nog board plafonds in huizen van het oude gedeelte van Schiedam bevinden. Immers, het zai een ieder zonder meer duidelijk zijn dat dit slechts het brandgevaar van de hui zen vergroot. Het zal echtre nog wel lange tijd duren eer er van hogerhand wordt ingegrepen in deze onverantwoorde toestand. Dit zou dan moeten geschieden door middel van een gemeentever ordening. SCHIEDAM. Maandag was de heer W. J. Ebert veertig jaar werkzaam bij Glasindustrie Pieterman N.V., Schiedam, Hij begon daar 15 januari 1921," toen de zaak amper 14 dagen tevoren was ge start. Thans is hij aan de afdeling slij perij verbonden. Namens de directie voerde de heer J. Pieterman Jr. bet woord. Hij over handigde de jubilaris een gouden arm bandhorloge en een geschenk onder cou vert. De oprichter van de onderneming, de 80-jarige heer J. Pieterman Sr., haalde in een geestig speechje tal van herinne ringen op. Namens hei personeel voerde het kern-lid de heer J. Noteboom het _woord. Bij deze huldiging waren de echtgenote en drie kinderen van de jubilaris aan wezig. evenals zijn hoogbejaarde vader J. Ebert Sr., (88' jaar en kerngezond), die jarenlang in de afdeling verzilvering van Glasindustrie Pieterman N.V. heeft gewerkt en die thans gepensioneerd is. "VLAARDINGEN. - De afdeling Vlaar- dingen-West van de Nederlandse Chris ten Vrouwenbond houdt morgenavond om acht uur haar maandelijkse vergade ring in de Rehobothkerk aan de Billiton- laan. Mevrouw M. MarijsVisser uit Den Haag hoopt te spreken over het onderwerp: „Gevaarlijke sekten". Op het speelterrein van een school te Vlaardingen kwam zaterdagmorgen de 6-jarige M. van 't H. te vallen. Het meisje liep daarbij een gekneusde enkel op. Tijdens afwezigheid van de bewoners is ingebroken in een woning aan de Bur gemeester Luyerincksingeï te Vlaardin- gen. Er wordt een bedrag aan geld. als mede sieraden vermist. Dat resultaat is in de .afgelopen we ken stellig 'bereikt. Niet alleen tijdens de testavondert, dde de V.S.V. organi seerde. maar veel meer ibij de voorbe reidingen die de verenigingen voorde jongens hebben getroffen om hen start klaar te maken voor deze test. Zo heeft de vereniging ..Zwaluwen" vier weken achtereen een aantal junio ren bijeen geroepen in haar chilbge- bouw om de jongens terdege op de proef te stellen imet hun kennis van spelregels, zodat de negen deelnemers beslagen ten ijs zouden komen. Ondanks deze serieuze voorbereidin gen zijn de Vlaardingse Vogels er niet in geslaagd als overwinnaar tevoor schijn te koenen, hoewel zij wel als eer ste in 'hun 'groep eindigden. Zwaluwen was ingedeeld in groep 2 en werd daar winnaar. In groep 1 werd Fortuna win naar, groep 3 zag VDL uit Maassluis als eerste "over de streep gaan. terwijl tenslotte in groep 4 Hoek van Holland uit de "bus kwam als nummer één. Deze vier finalisten hebben in Hotel Americano in Hoek van Holland uitge maakt, wie zich winnaar van deze wed strijd mocht noemen en na een avond van moeilijke spelregelvragen en ner veuze junioren die het antwoord wei eens sdhuldig moesten blijven, kwamen MAASLAND. Zaterdagmiddag was de chr. korfbalver. Spint uit Vlaardingen bij O.D.O. te gast voor het spelen van rnikro-korfbalwedstrijden in de veiiing- hal. Bij de junioren; wisten alle O.D.O.- teAms hun wedstrijd van de gasten te winnen, maar bij de: senioren won Spirit 2 wedstrijden en speelde er 1 gelijk, zodat nier de Vlaardingers de sterksten bleken. De uitslagen waren: Junioren: Spirit bOdo b 0—1: Odo a—Spirit a 52; Odo b—Spirit b 31: Spirit a— Odo a 1—2. Senioren: Spirit 2—Odo 2 1j; OdoSpirit 25; Odo 2Spirit 2 12; Spirit—Odo 24. De .stuurman op de Rijnvaart, J. P. S. is vanmorgen aangehouden wegens dief stal van een fiets. Hij had de fiets ge stolen bij de Jachthaven en was daarmee naar de ,n.v. Tankercleaning aan de Ha venstraat te Schiedam gereden. De stuur man is in het hoofdbureau van politie op gesloten. De 10-jarige Eddy Gursnewegh, die gistermiddag op de zandvlakte in het Sterrenbosch te Schiedam aan het schom melen was is door een loslopende hond gebeten. De jongen kreeg een diepe vlees wond aan het been en is in de dr. Noliet stichting verbonden. Ook zijn jas en broek zijn door hondenbeten beschadigd. De 12-jarige Jan Boekenstein was gis termiddag op het voetpad op de Maar- dingerdijk, waar een bevroren plasje lag. aan het baantje glijden. Hij is daarbij uit. gegleden en op het achterhoofd gevallen. Met een hersenschudding^ en een wond aan het achterhoofd is hij door de G.G. en G.D. naar de dr. Nolletstichting ge bracht. <1 In het pand van de distilleerderij en likeurstokerij J. J. Melchers ,De Olifant' aan de Noordvestsingel te Schiedam is vannacht ingebroken. Vanaf het platte dak van de fabriek is de inbreker via een niet afgesloten raam in het kantoor van de fabriekscbef gekomen waar hij een ijzeren geldkist, inhoudende 350,—- heeft weggepakt. 0 Het. 11-jari.g meisje C. R. is de fiets kwijt die voor de winkel aan het Liduina- plein te Schiedam was neergezet. als nummer één te voorschijn de junioren van Naaldwijk, die Ua'è punt haalden. Tweede werd Hoek van Holland met 132 punten, derde het Vlaardingse For tuna met 10014 punt en tenslotte Zwa luwen met 69>4 punt. De zaterdagwoetibaUertjes van TSB be haalden in hun poule bij de voorwed strijden 84 punten en het Maassluise Excelsior kwam aan 76V4 punL. Intussen gaan ook de ..groten" zich verdiepen in de spelregels want op maandag 23 jan-uari komen de scheids rechters uit Gouda op bezoek bij hun Vlaardingse collega's, waar het lid van de scheidsrechters-commissie, de heer J. L. Bax, de vragen zal stellen en de heer Nieuwstraten, bestuurslid van de afd. Rotterdam van de KNVB, bereid is gevonden in de jury zitting te ne men. MAASLAND. Als tegenhanger van de voetbaltoto, die beoogt financiële steun te verlenen aan do Nederlandse sportverenigingen, heeft ds. A. J. Kret te Krimpen aan de Lek een financieel plan ontwikkeld ten behoeve van de christelijke sportverenigingen in ons land, die zich principieel van de toto onthouden. Met de voorbereidingen van de uitvoering van het zgn. ,,plan-Kret" is thans te Maasland een aanvang ge maakt. In de komende weken zal men hierover meer vernemen, wanneer de aktiviteiten in Maasland hun hoogtepunt bereiken. In het kort geding tussen de orgel adviseur mr. A. Bouman en de protes tantse orgelbouwersbond heeft de pre sident van de rechtbank te Haarlem uit gesproken. dat hjj zieh onbevoegd acht, in deze zaak een beslissing te nemen. H(j was van oordeel, dat eerst uitge maakt moet worden, welke gebruiken inzake vergoedingen van octrooirechten in de orgelbouw worden toegepast, Mr. Bouman was in verweer gekomen tegen een pubiikatie van de orgelbou wersbond, waarin orgeladviseurs wor den beschuldigd van „ongewenste finan ciële relaties" met bepaalde orgelbou wers. De indruk kon daardoor worden ge wekt, dat ook rechtmatige vergoedin gen van octrooirechten, zoals mr. Bou man deze ontvangt voor door hem ge dane uitvindingen, als „steekpenningen" werden beschouwd. Dit nu achtte mr. Bouman een gevaarlijke aantasting van zijn reputatie. De rechtbank meende, dat deze kwestie in de vorm van een civiele procedure dient te worden be keken. De gebeurtenissen in Kongo en elders in Afrika geven aan. de film een be klemmende actualiteit- Deze Ameri kaanse kleurenfilm speelt zich name- lijik af in een Afrikaans gebied, dat nog onder koloniaal bewind staat, maar reeds een heel eind gevorderd is op de weg naar zelfstandigheid. Een boeiende speelfilm met in de hoofdrol de beken de neger-acteur Sidney Poitier. De centrale vraag van deze film is eigenlijk die naar het christen?,ijn in de moderne Afrikaanse samenleving, waar jonge staten de plaats van de koloniale mogendheden gaan innemen, waar machten als communisme en nationa lisme om de voorrang strijden en waar het oeroude heidendom soms onver wacht herleeft. In deze gespannen situatie moeten de jonge kerken en de zending een weg trachten te vinden. Hef motief van de kerk als een gemeenschap, waarin ne gers en blanken één kunnen zijn, wordt sterk op de voorgrond gesteld. Voor deze eenheid offert de Amerikaan se zendeling zijn leven als hij een ge wapend conflict tracht te voorkomen. Tot deze gemeenschap in Christus keert Obam. de jonge Afrikaanse vrijheids strijder, in een dramatische rechtszit ting aan het slot van de film terug. Het Teken van de Valk zal in, Neder land niet in de bioscopen worden ver toond, doch op smalfilmformaat worden uitgebracht door de Stichting Filmcen trum „Oekumemiscli instituut voor vor ming en voorlichting op filmgebied in Nederland". Verwacht wordt dat zowel in kerke lijke kring als daarbuiten voor een zo actuele film als deze, grote belangstel ling zal bestaan. MAASLAND, De jaarlijkse feest avond van de chr. korfbalver. O.D.O. vindt dit jaar plaats op zaterdagavond 25 maart in „Het Trefpunt". De be kende toneelgroep van O.D.O. heeft in studie genomen het vrolijke spel in drie bedrijven: „De Haan kraait victorie". mmm, ETC/Y VITALE MAtY met een gezonde gelaatskleur zat tegenover me. Leef tijden schatten vind ik altijd een moei lijke zaak omdat hel meestal blijktdat ik er radicaal naast ben. Daarom deed ik het nu ook maar niet. Achteraf be zien is dit heel goed geneest, want de leeftijd van de heer A. Wapenaortco- npnde aan de Kleitveg te Rotterdam is niet alleen voor my ee/i onr/ii*//mg ge- worden, die mij icerkel{jk verrast deed staanmaar ook vele anderen zullen hierover verwonderd zijn. Hij wordt namelijk de volgende maand 79 jaar maar men zou hem uvrkelijk niet ou der geven dan 6$. Door het prettige gesprek, dal ik de zer dagen met hem mocht hebbens is voor mij komen vast te staan dat de heer Wapenaar niet zo kras is gebleven door veel rust, maar juist door een gesta dige arbeid. Dit bewijst wel het jeil dat hij zaterdagmorgen 14 januari gehul digd werd door de directie en hel per soneel van de firma Dehnert janseit die in het Crooihandelsgebouw geves tigd is en bij uie hij na zijn pensioen gerechtigde leeftijd nog 12 Ié jaar werk zaam geweest is. Een gebeurtenis dus. die toch niet alledaags genoemd mag worden en die dan ook op een feestelijke wijze werd herdacht. Zijn vrouw voegde er met enige trots nog aan toet dat hij in al die jaren niet één maal behoefde thuis te blijven, uitgezonderd de vakanties natuurlijk. Toch kan niet gezegd worden dat de heer Wapenaar in de watten is ge legd Reeds op 12-jarige leeftijd word luj de wereld in gestuurd om zoveel mo gelijk in zijn eigen onderhoud te voor zien en dat uos lang niet altijd even eenvoudig. In 1904 kreeg hij echter een vnste aanstelling op de udministrutie van de Unilever, die toon nog bekend stond ais ïY.f «n den Bergh. Ook in die tijd was het reeds ém der grootste concerns in Nederland, waar 600800 mensen in dienst waren, een bijzon der groot aantal voor die dagen. Door de mechanisatiedie langzaam maar ze ker in dit bedrijf terrein veroverdet liep deze personeelssterkte nel terug. Naast zijn werk op kantoor besteedde hij zijn tijd voor ecu groot gedeelte aan het verenigingsleven, l oornl het kerkelijk terrein had zijn volle aan- dacht. Eerst in 1946 heeft hij zich fm vele functies teruggetrokken. „Het uas goed dat er jonger bloed in kumn*\ verklaarde hijzelf. Hoewel de heer ïf'upenaar dus dr eigenlijke jubilaris was, die zaterdag met vele attenties werd vereerd* toch betrekt hij graag zijn vrouw bij de huldiging. „Samen hebben tve immers bijna S0 jaar lief en leed gedeeld en haar werk% dat zich in vele gevallen tot achter de coulissen beperkte, heeft toch een grote invloed gehad op al mijn werkzaamheden"* zo constateerde de jubilerende dankbaar„Ons leven is gezegend met veel goede dingen. De levensloop van het echtpaar Wa pen aar is misschien niet. zo bijzonder enerverend geneest voor de buiten, wereld. Rustig werd het uerk verricht, maar juist in deze kleine dingen waren zij groot. Hedenmiddag en -avond hoopt zustter I. Nagengast van de hervormde diaco nie te Rotterdam Delfshaver.. het feit dat zij veertig jaar geleden in dienst trad. te vieren. Tevens is zij vandaag twintig jaar directrice van.het Rusthuis van de Nederlands Hervormde diaconie te DeKshaven, aan de Ma then esse rl aan 482. Om drie uur hoopt zij te recipiëren in het diaconessenlhuis en om 6.45 uur zal zij door het college var. diakenen in bet rusthuis ontvangen worden. Adoartenttp (Van een onzer verslaggevers) Een tweedehands auto hoeft niet langer een kat in de zak te zjjn, nu de BO VAG, de Bond van Garagehouders, in samenwerking met twee verzeke ringsmaatschappijen een garantie in het ieven heeft geroepen, die de koper drie maanden lang tegen eventuele Gebreken beveiligt. Drie maanden lang, en in ieder geval totdat de auto 10.000 kilometer heeft gereden, is de koper van de wagen verzekerd tegen onverwachte euvelen en hun gevolgen. Onder overlegging van de polis kan by mankementen overal in Nederland bp erkende gara ges laten herstellen. De verzekering geldt alleen voor auto's die bij de verkoop 2.500 gulden waard zjjn en die niet ouder zijn dan vijf jaar, De verzekering kan door de ko per bedongen worden, ook als de ver koper geen officiële handelaar is, en moet door de verkoper worden aan gevraagd. Deze betaalt in principe ook de premie, die 50 tot 95 gulden bedraagt, al naar gelang de cata- loguawaarde van de wagen. Een van de voorwaarden is, dat bij de aanvraag een keuringsrapport wordt overlegd van een verkeersbond of een garage, die voor de keuring is getest. Dat zijn er al 125, welke garages een verklaring hebben moeten tekenen, dat ze akkoord gaan met sancties die in gwal van oneerlijkheid worden uit geoefend. Men moet wel sancties atel len, want eerlijkheid is hier een eer ste vereiste, bijvoorbeeld gezien het feit dat de verzekering niet geldt voor gebreken die tijdens de keuring zjjn ontdekt. De verzekerde (i.e. de koper) houdt een eigen risico vaD 50 gulden, dat evenwel in BOVAG-gara- ges door de reeds bestaande BOVAG- garanties kan worden gedekt. Voor vele zaken zal deze nieuwe rege ling niet nodig zijn, zegt de BOVAG, omdat die zelf ai goede garantiebepa lingen hebben. Het gaat de BOVAG erom, het autokopend publiek zeker' heid te geven waar die nog niet be staat. De verzekeraars zijn de Neder landse Lloyd en de „Eerste Rotter dam sche". (Van een onzer redacteuren) ÏN de zitting van het Europese Par- 1 lemcnt in Straatsburg heeft de voorzitter, prof. H. Furler, maandag by de aanvang van de vergadering het overlijden van drs. Hazenbosch. die een vooraanstaand lid was cn tevens een der ondervoorzitters, in gevoelvol TM woorden herdacht. Prof. Furler schetste drs. Hazen bosch als een begaafd en veelbelo vend politicus, die zowel voor zijn land als voor het Europese Parle ment nog van zeer grote betekenis had kunnen zijn. Naar de mens ge sproken was dit leven onvoltooid; zijn werk hier op deze aard nog niet afgelopen. Het Europese Parlement heeft i'oor het heengaan van drs. Hazenbosch een smartelijk verlies geleden. In zijn woorden van deelneming betrok prof. Furler ook mevrouw Hazenbosch en haar zes kinderen. Namens de fractie van de SDU, waar van drs. Hazenbosch in het Europees verband deel uitmaakte, sloot zich de voorzitter de Fransman A. Poher, bij de woorden van voorzitter Furler aan. De Belgische minister van Buitenlands» ZakeD "Wigny vertolkte het medeleven van de raad der ministers der zes landen. De officier van Justitie bij de recht bank te Maastricht heeft gisteren fikse! straffen geëist tegen vjjf jonge arbci-l ders van een steenfabriek in Slttard. die in de loop van 1959 en I960 de ma chines van het bedrijf opzettelijk had-| den beschadigd, Z(j hadden bijvoorbeeld in een leemmenger zware ijzeren voor werpen gegooid en in het oliereservoir van een diesel: J itor leem gedaan, waardoor de motor onkiaar raakte. De bedrijfsschade, die hierdoor was ontstaan, schatte een van de firman ten van de steenfabriek op tenminste 24.000. Zowel voor de politie als voor de rechtbank verklaarden de verdachten, dat zij de vernielingen hadden gepleegd uitsluitend omdat zij enkele dagen niet wilden werken. Over de aangerichte schade hadden zij eenvoudig niet nage-. dacht. De officier van Justitie, mr. P. van Mlerlo, vond de mentaliteit van het vijftal zeer misdadig en vond daarvoor een zeer gevoelige straf op zijn plaats. Tegen de twee jongste verdachten eiste hjj straffen van zes en drie maanden tuchtschool. Tegen de 18-jange arbei der J. M. P, uit Sittard en de even eens 18-jarige arbeider J. J. H. uit een woonwagenkamp te Slttard vorderde hij negen maanden gevangenisstraf en tegen de 19-jarige dakdekker J. G. M. H. uit Geleen ëén jaar en zes maanden. Uitspraak op maandag 30 januari. De Duitse bondskanselier, dr. Aden. mier, heeft erin toegestemd dat prof. Erhard, de huidige minister van Eco- mische Zaken, kandidaat wordt ge steld voor de opvolging van Adenauer als bondskanselier. Volgens regerings kringen zou Adenauer hebben toegege ven aan het advies van leidende figu ren uit zijn partjj, de C.D.U. In het najaar zullen in West-Duits- land algemene verkiezingen worden gehouden. De voorzitter van de Christelijk-De- mocratische Unie, dr. Krone, had za terdag gezegd dat de Christen-Demo craten dwaas zouden zjjn als zij niet de olitieke consequenties" trokken uit Erhard's succes als minister van Eco nomische Zaken. Hij voegde hieraan toe, dat dit niet alleen zijn persoonlijke opinie was, doch ook die van alle lei dende figuren uit de partij en ook van de kanselier. Voïgrens gewoonlijk betrouwbare kringen zou dr. Adenauer „schoorvoe tend" aan het verlangen van zjjn par tij hebben toegegeven, deels omdat hij zich niet actief met de kwestie van zijn opvolging zou hebben beziggehouden en anderdeels omdat hii zijn vroegere bezwaren tegen Erhard als zijn opvol ger niet heeft laten varen, Adenauer en Erhard zullen op de eerste belangrijke verkiezingsbijeen komst te zamen optreden met het ken nelijk dbel am geruchten over een nog bestaande onmin tussen het tweetal uit de wereld te helpen.

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 2