Overzicht van bedrijven aan de INieuwe waterweg Wijkleden één en al activiteit Dr. J. Schouten sprak over de kabinetscrisis Produkties globaal gezien) stijgend Voor Centrale A.R.-Kiesvereniging te R'dam „Laten wij er voor waken zondebokken te zoeken Oud-gezant v. d. Meulen sprak over Arabië Objectieve beschouwing VATERWE Vlaardingen behoudt derde plaats in Rijnvaartverkeer LascliJb Schiedam vergaderde Ontwikkeling van Europoort vordert in stilte Wijkraad komt bijeen Oudheidkundige vondsten bijzonder belangrijk Felle concurrentie Metaalindustrie Zuivelindustrie Chemische industrie bezorgers sters) Haringvisserij Scheepvaart Immanuelkerk heeft veler aandacht Plannen V riendschappelij kewecfetrij d van Zwaluwen Herstel van Aggredior Hoek van Holland Gemeenteavond Rozenburg Nieuwe verkeersader binnenkort gereed N.C.V.B. komt bijeen Kleurenfotografie Gerechtvaardigd Onjuist Herstelde eenheid Herziening van het uitbreidingsplan Brandje in dak van kurkfabriek Ijs op de singels 2 TROUW Donderdag 19 januari 1961 Het secretariaat van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor 'de Beneden-Maas te Vlaardingen, heeft tegelijk met haar nieuwjaars bijeenkomst, die reeds in ons blad werd gepubliceerd, een uitvoerig •verslag opgesteld over haar werkzaamheden in het afgelopen jaar. In •beknopte vorm zullen wij over de verschillende onderwerpen, die de 'Kamer heeft behandeld, het nodige weergeven: Over de scheepsbouw schreef de Kamer van Koophandel het vol gende: „Evenals voor de jaren 1958 en 1959 was de terughoudendheid "van de reders in het plaatsen van bouwopdrachten kenmerkend voor i960. Orders werden in geringe mate geboekt, doch bij deze zeer schaarse markt was de buitenlandse concurrentie fel en waren de prijzen zeer scherp. Vooral de -buitenlandse concurrentie deed zich .zeer krachtig gelden. Advertentie Dagblad „TROUW" Burgerlijke stand van Schiedam LATEN WIJ er voor waken zondebokken te zoeken en deze de woestijn in te sturen. De minister is te ver gegaan met voor dit geval de portefeuillekwestie te stellen en de Kamerfractie, van wie de houding tot het indienen van de motie-Van Eibergen juist was, had daarna niet moeten doorzetten. Aan beide zijden is er schuld, maar in welke mate die schuld over de partijen is verdelen, is nog niet duidelijk." Tot deze conclusie kwam dr. J. Schouten woensdagavond, toen hij in het gebouw Atrium voor de Centrale A.R. Kiesvereniging te Rotterdam sprak over de kabinetscrisis. Burgerlijke stand van Vlaardingen HOEK VAN HOLLAND. De twee cutter-zuigers die de Insteek- haven van de Europoort op diepte hebben gebracht, zijn uit deze ha ven reeds geruime tijd verdwenen Op het ogenblik wordt de laatste hand gelegd aan le afwerking van de havenglooiing. Europoort is dus zo goed als gereed om de eerste tankers te ontvangen. J. Schouten O SCHIEDAM. Prof. dr. W. Glasbergen van het instituut voor pre- en protohistorie van de Am sterdamse Universiteit heeft de jongste vondsten in Schiedam van prehistorische en vroeghistorisehe bewoningssporen van bijzonder belang genoemd voor de weten schap omtrent de geschiedenis van het westen des lands. -T* De werven met reparatiecapaciteit waren in I960 voldoende van werk voor zien, alhoewel ook hier een scherpe con currentie de prijzen sterk beïnvloedde, In de loop van het 2e halljaar van het vorige jaar, wist de tankvaart zich enigs zins te herstellen, doch in het algemeen bleven de vrachtprijzen laag, hetgeen de reders belette opgelegde schepen weer in de vaart te brengen of nieuwe .'schepen te bestellen. Het aantal nieuwe bouworders, dat in -i960 bij de kleine werven is geplaatst, beweegt zich weer in opgaande lijn. "Opmerkelijk is het grote aantal vissers vaartuigen, dat in 1959 en 1960 de Ne derlandse werven heeft verlaten. Het aantal nieuwe opdrachten voor dit type vaartuigen liep terug. De onrast en stakingen in de metaal sector, speciaal bij de werven als ge volg van loonproblemen en bet nijpend tekort aan bekwame vaklieden waren kenmerkende verschijnselen van de hui dige overspannen arbeidsmarkt. Ia de sector der metaalindustrie, wel ke zich bezig houdt met de vervaardi ging van kapitaalgoederen zette bet her stel der bedrijvigheid, welke een aan vang nam in de tweede helft van 1959, voort, gedurende het gehele jaar 1960. -De orderportefeuille is dan ook aan het einde van 1960 groter dan bij het begin van het jaar. Ook hier bleef men kam pen met een felle concurrentie, terwijl levertijden zeer scherp waren gesteld. Tengevolge van deze factoren liep de winstcapaciteit van ae metaalbedrijven in 1960 terug. Het aantrekken van extra krachten om achterstanden, vanwege de minder gunstige zomer en het natte najaar, bleek gezien de situatie op de arbeids markt niet mogelijk. Over de zuivelindustrie schrijft het se- cretariaat van de Kamer van Koophan- del en Fabrieken, dat voor de winter een daling ten opzichte van het voor gaande jaar wordt verwacht van 2 pet. Het gevolg van de hogere melkgift was een aanzienlijk hogere produktie van boter, poeder en gecondenseerde melk, terwijl de kaasproduktie ongeveer ge lijk bleef aan die van het vorige jaar. De abnormaal grote hoeveelheden op geslagen boter deden de regering In gaande 6 mei besluiten een subsidie te verlenen op boter, geëxporteerd naar niet-EEG-tanden. De afzet van con- sntnpiiemelk is nog steeds dalende en lag in 1960 weer circa 3 pet. beneden het jaar 1959. Wel kwamen de export- prijzen van gecondenseerde melk ln 1960 op een hoger niveau te liggen. Gidbaal gezien*, kan worden gezegd, dat de chemische industrie in stijgende lijn verkeert, zo zegt het secretariaat van de kamer van koophandel en fa- i brieken. Het gebruik van wasmiddelen in Nederland is aan de hoge kant en loopt nog steeds omhoog, alhoewel een toename van de concurrentie reeds is geconstateerd. Op de binnenlandse markt voor superfosfaat is door ver schillende factoren aan de rust van de laatste jaren een einde gekomen. De ge wijzigde omstandigheden resulteerden onder andere in een. nauwere samen- werking tussen de beide centrale land bouwcoöperaties en de E.N.C.K. Over het probleem van luchtveront reiniging werd reeds in ons blad een uit voerig verslag gegeven. De omzetten van margarine, spijsvet- ten en spijsoliën in het binnenland be wogen zich voortdurend op een hoog plan. Omzet en orderportefeuille van de meubelindustrie kunnen over het alge meen gunstig worden genoemd. De ex port vertoonde in vergelijking me. het jaar 1959 een stijging. Ook de embal lage-industrie is in 1960 goed bezet ge weest De vraag naar kisten was zeer beduidend en de kistenfabrieken waren bij voortduur van orders voorzien, voor de kuiperijbedrijven is de afzet van ha ringvaten wederom tegengevallen m ver band met de ook dit jaar geringe ha- zoekt te Vlaardingen enige Aanmelden: Mevr. TEICHMAN Röntgenstraat 12, SCHIEDAM. - Geboren: ICI -- B:art J. z_ v t W. Zuidgeest en C. G. Versteeg, 1/ "Rnlf H 2 v. H. Schuller en J. Van de Wer ken- 17 -Robert C. z. v. R. H. Wonink en B. Th."de Man. emïEDAM. Geboren: AntoinetteM. d. v G M ElShtf en G. M. Necterhof, Chrtóti- aniw C M. z v. Vf. H. Lakwijk en M. C. var! der Velden; Erik z v. A. de bange en v- '-n wük Veronique L. d. v. F B. op ren en A, G. Houtbraken, Johannes D. A x V J- van Woensel en W. .J G. Bitvtjema. Rnnald z V. H. A. M. Th. de Jong en C. L. M Douven. Franctaa C M. d. v. F. A. van Vliet en H. C. M. Kester. Overleden: S. H. M. Hoogwegt 79 Jr. echtg van L Koole, Th. Veldhoven, 76 jr H._ van ringvangsten, Wel werd in 1960 in de hout-emballage industrie permanent met een gebrek aan personeel gekampt. De haringvisserij heeft in het afge lopen jaar zowel voor het deel van de vloot, dat geheel of gedeeltelijk is aan gewezen op de drijfnetvisserij, en ook voor dat deel, dat het gehele seizoen de trawlvissenj uitoefent, bevredigende re sultaten opgeleverd. De voor export geschikte haring van vangst 1959 was bij de aanvang van sei zoen 1960 praktisch geheel geruimd. In tegenstelling met het vorige Jaar was de aanvoer van maatjesharing dit jaar zeer beperkt. Het verslag van de Kamer van Koop handel en Fabrieken besluit met een exact gegeven over de scheepvaart en het havenverkeer, In Schiedam liepen in 1960 binnen 804 schepen met een inhoud va» 10.482.043 bruto m3, terwijl door de Buitensluis werd geschut 2610 schepen en door de Bmnensluis 727 schepen. In Vlaardingen liepen in 1960 binnen (naar schatting over 11 maanden: 1871 zeeschepen met een inhoud van 12.353.017 bruto m3 en 19.876 binnen schepen met een laadvermogen van 10.458.496 m3. In Maassluis liepen in ditzelfde jaar binnen: 730 zeeschepen met een inhoud van 640.000 bruto m3 en 5270 binnen schepen met een laadvermogen van 1.065.000 ton. Ook h> het Rijnvaartverkeer heeft "Vlaardingen, met een overigens geste gen hoeveelheid verwerkte goederen, haar derde plaats in de rij Rotter dam, Amsterdam, Vlaardingen, Dor drecht en Schiedam gehandhaafd. VLAARDINGEN. De Wijkleden van de Immanuelkerk zijn al geruime tijd in actie voor de verbouwing van hun eigelijk nog nieuwe kerk, omdat gebleken is dat dit gebouw momen teel in verschillende behoeften zai moeten voorzien wil het kerkelijk le ven zijn normale verloop krijgen en dit veelomvattende werk op de juiste wijze gedaan zal kunnen worden. Hiervoor is men momenteel met een talenten-acüe bezig, welke actie door de wijkpredikant ds. S. v. d. Bos werd ingezet door een predikatie over de gelijkenis van de talenten. Aan de gemeente-leden werd f 2.50 uitgereikt met welk talent men moest gaan wer ken, om daardoor meerdere talenten te verkrijgen, die voor de kerkver- bouwing, nodig zijn. We hebben ons oor eens te luisteren gelegd bij verschillende wijkleden en kwamen hierbij aan de weet, dat op ve lerlei manier gewerkt wordt voor de kerk en dat het bedrag van 50.000.— dat hiermede gemoeid is, reeds voor 20 pet. binnen is. Voorwaar een schitteren-d resultaat, vooral wanneer we hierbij be denken, dat de actie nog niet zo heel lang gaande is. van u- A-ooie. Ai». L,VC:lV 07 4r van J ee" ««naccL Hemen, 76 jr., D. Gabel. 87 jr. wed van J- commodatie. HL Mulder. Deze wijkgemeente heeft grote plan nen, welks in een uitgebreid rapport zijn uitgestippeld. In de zomer 1960 werd een duidelijk rapport opgesteld tussen het moderamen van de Hervormde Jeugdraad van Vlaardingen en het mo deramen van de Kerkeraad van de Wijk gemeente van de Immanuelkerk. Dit rapport werd opgesteld door de heren: ds. S. van den Bos, P. Smits, J. Ma dera, K. de Zeeuw (namens de Kerke raad van de Immanuelkerk), C. H. Ver burg en G. G. Eykelenboorn (namens de Jeugdraad). De plannen zijn in dit rapport naar voren gebracht en die omhelzen in de eerste plaats gegevens over de invloed, die de stad Vlaardingen op deze verbou wing heeft gehad: ten tweede over de taak van de kerk in dit opzicht; ten der de de huidige situatie in Vlaardingen; ten vierde de te volgen richtlijnen en tenslotte enkele gegevens over de wijk gemeente zelf. De Wijkgemeente Immanuelkerk telt momenteel 7100 Hervormden en 3000 buitenkerkelijken, zodat in totaal 10 000 zielen ingeschreven staan. Op de Her vormde en Openbare scholen zijn. in to taal 1480 kinderen in de leeftijd van 6 - 12 jaar. (Hervormd 749 en Openbaar 731). In de leeftijd van 0-20 jaar zijn er in de wijkgemeente een 3000 kinderen in totaal. Bovendien telt deze wijk 350 bejaarden, welk aantal uiteraard groei ende is. De Rapport-commissie constateert te recht, dat in de gehele burgerlijke wijk de Babberspolder geen jeugdhuis, noch een tehuis is, dat geschikt is voor be jaardensociëteit. Alleen is er de verga derruimte van Muzanda. Zoals de situatie momenteel is, is er: geen toneelaccommodatie, geen berg ruimte voor materialen voor spelen enz. geen jeugdhonk voor creatieve bezighe den, zoals de Pniélkerk die inmiddels wèl kent. Aan deze verlangens kan door de ver bouwing enigszins tegemoet gekomen worden, vooral wanneer het jeugdhonk en de keuken practiseh en doelmatig worden ingericht en de door de jeugd te gebruiken lokaliteiten gezellig worden gestoffeerd en bekleed. Het ligt in de bedoeling om in maart van dit jaar met de verbouwingen te beginnen; de tekeningen hiervoor zijn reeds klaar, zodat dit werk, dat groten deels door eigen krachten gedaan zal- worden, aanstonds een aanvang zal ne men. Doordat men eigen krachten in schakelt hoopt men op een besparing in de onkosten van 12.500 Men heeft hierbij gedacht aan: 1. een ruimte voor de oppasdienst met voldoende opbergmogelijkheid voor speelgoed; 2. voor kinder- en jeugdwerk twee ruimten waarin zonder geluidshinder van elkaar of van de oppasdienst, gewerkt zal kunnen worden; 3. twee of drie ruimten voor het geor ganiseerde jeugdwerk waarin voor do cumentatie en opbergmogelijkheden voor materiaal, waarbij tevens één ruimte ge schikt zal moeten zijn voor balspelen; 4. een ruimte voor hobbies; 5. een gezellig, huiselijk aandoende ruimte voor bijeenkomsten van kader, jonge lidmaten enz.; 6. een ruimte waarin bij doopdienstén de dorpelingen kunnen verblijven; 7. enkele algemene deviezen omtrent een f i lm a c c o.nrmod a 11 e en een toneelac- De nieuwste actie is die van de stui vertjes. Men heeft in de vorm van de Immanuelkerk kleine spaarpotjes laten maken, waarin men stuivers kan sparen. T.z.t. zullen deze worden geledigd en zo hoopt men met vele kleintjes één hele grote te maken. Het blijft echter niet bij het sparen van stuivertjes. Verschillende leden bak ten ijzerkoekjes, hebben deelgenomen aan de olieboÜenactie, vrouwengroepen zijn druk aan het breien geslagen en verkopen hun. breiwerk voor de kerkver- bouwing; enz. enz. Zelfs op de binnenkort verschijnende rijksdaalders heeft het actiecomité een idee gevonden: iedere eerste nieuwe rijksdaalder is voor de kerkbouw be stfcmd! Men rekent er op, dat de wijk leden aan dit verzoek gehoor geven en dat zij de eerste rijksdaalder die zij in handen krijgen zullen bestemmen voor hun kerkgebouw. Want de plannen voor de verbouwing daarvan zien zij het liefst zo gauw mogelijk verwezenlijkt. En we geloven dat alles straks hard zal meevallen en de Immanuelkerk binnen afzienbare tijd zijn poorten voor de twee de keer zal openen, maar dan met veel meer mogelijkheden dan bij de eerste keer. VLAARDINGEN. Het eerste elftal van Zwaluwen, dat zaterdag een zo groot succes boekte door SSS te ver slaan, heeft voor de komende zaterdag geen wedstrijd op het coinipetitiepro- graimima staan. Daarom, zochten d_ Vogels een vriend schappelijke ontmoeting, teneinde de spieren los te houden, zodat meerdere goede resultaten zullen volgen. Het be stuur van Zwaluwen is er nu in ge slaagd het sterke S.H.S. uit Schevenui- gen als tegenstander te mogen ontmoe ten. SHS heeft in haar afdeling alle ge speelde wedstrijden gewonnen, waar bij overwinningen zijn van 71, 73, g1 en 62. Voor de Vlaardir.gers dus een goede oefenpartij. De -wedstrijd zal worden gespeeld op het terrein van SHS aan de Buurtweg te Wassenaar. Tijd van aanvang is kwart over drie. VLAARDINGEN. In een kalme, maar met minder aantrekkelijke wed strijd heeft het eerste herenteam van de voleybalvereniging Aggredior zich her steld, door met 31 van Z V.C. te win nen. Daar het spel nu meer verdeeld werd was de aanval van Aggredior, waarin Jan de Heide wegens een bles sure niet kon meespelen, vele malen te sterk voor de tegenstander. Overigens had deze wedstrijd vele lichtpunten voor Aggredior. Nico Schoen maker had zijn oude vorm weer te pak ken, terwijl bleek, dat Rene Kyne een gevaarlijk aanvaller is geworden. Ook het spel van Frits de Lange en Cor van der Meer, vertoonde een opgaande lijn, m het bijzonder op technisch gebied. De setstanden waren: 1513; 15—10; 13—15 en 15—9. De stand in de eerste klasse A luidt thans: i. Kou Stand met 15 punten; 2 AMVJ—Smash (12); 3. D.R.L. (10); 4 S.V.C. (9); 5. Phoenix (8); 6. HiUe- gersberg (7); 7. Aggredior (6); 8 en 9. Concordia en Z.V.C (3), terwijl stadge noot Shell de rij sluit met slechts een winstpunt. Beide damesteams van Aggredior be hielden hun fraaie politie aan de top van de ranglijst. Het eerste versloeg Her mandad met 3—1, terwijl het tweede team met dezelfde cijfers over Wico ze gevierde. De stand in deze klasse luidt; 1 Aggredior 1 met 16 punten, 2. Aggre dior 2 (14)alle andere teams staan daaronder geklasseerd. Het tweede herenteam won met 3—0 van Z.V.C. 3 en het derde team moest met een 30 nederlaag tegen D.O.S. 2 genoegen nemen. De junioren verloren met 31 van Li banon a en heeft thans een score be reikt van 6 punten uit 8 wedstrijden. Het programma voor deze week voor Aggredior luidt: hedenavond te 21.30 Heren 3 tegen Nationale in de Colijn- school; de junioren spelen vrijdagavond om half zeven tegen S.V.C. b te Schie dam. terwijl het derde herenteam zater dagavond om half negen m de gym nastiekzaal aan de DeUtseveerweg haar krachten gaat meten tegen Motorpaleis. SCHIEDAM. Op de ledenvergade ring, die de Lasclub Schiedam woens dagavond in het gebouw voor Christe lijk Sociale Beiangen heeft gehouden, heeft voorzitter A. Klein behalve een nieuwjaarswens, in zijn openingswoord waarderende woorden uitgesproken tot de uit het bestuur tredende heer K. Nette. De heer Klein kenschetste de veie ver diensten van de heer Nette niet alleen als lid maar ook als bestuurslid. De heer Nette is één van de oprichters geweest van de Lasclub Schiedam en is reeds 17 jaar lid hiervan. Hij heeft deze vereni ging in de moeilijke jaren met raad e daad bijgestaan en mede dank zij zijn activiteiten is de Lasclub Schiedam ge worden wat zij nu is: een bloeiende af deling va» de Nederlandse Vereniging voor Lastechniek. Helaas kon de heer Nette, die zich met meer herkiesbaar stelde voor het be stuur. niet aanwezig zijn op deze ver gadering, maar niettemin werd de ver gadering mededeling gedaan, dat de heer Nette behalve een bedankbrief van het bestuur eveneens een reiswekkertje ten geschenke zal ontvangen voor zijn vele verdiensten voor deze afdeling. Na het huishoudelijke gedeelte hield de heer J. van Spijk van de Röntgen Technische Dienst een inleiding over het onderwerp; „Het gevaar van en de bescherming tegen röntgen- en gamma- stralen". Spreker vertelde over het principe van radiografie en röntgenapparatuur, en toonde op een plaat hoe groot de stra lenbron wel is en welke de voor- en nadelen daarvan zijn. Het tweede deel van de avond werd gevuld met een verhandeling over: „Het ultra-soaisch onderzoek aan lassen". In een boeiend betoog stelde dr. Schou ten de kwestie, die tit de crisis heeft ge leid. De minister had zich tot taak ge steld 80.000 woningen te realiseren in 1961. In de Tweede Kamer was er vrij wel algemeen het gevoel aanwezig aan te dringen op 5.000 woningen meer. waartegen de minister bezwaar had om dat naar zijn menng de gespannen toe stand op de bouwmarkt gevaar oplever de tot overspanning. Bij de replieken werd de motie-Van Eibergen ingediend, die door de minister werd afgewezen. De vraag of het gerechtvaardigd was dat op een verhoging van het totaa! aan tal woningen werd aangedrongen be antwoordde dr. Schouten zonder enige reserve met Ja". Na 15 jaar is de woningnood nog een klemmend vraagstuk, dat in het bijzon der voor de minderdraagkrachtigen pijn lijk is. In In ons land wordt dit zo ge voeld en aan het opheffen van het tekort moet de hoogste prioriteit gegeven wor- HOEK VAN HOLLAND. In ge bouw Irene te Hoek van Holland zal o-p maardagavond een gemeente avond ge houden worden van de Ned. Herv. ge meente. Deze avond zal opgeluisterd worden met vertoning van enkele kleu renfilms, namelijk de bekende films van Bert Haanstra, getiteld „En de zee was niet meer" en „Rembrandt schilder van de mens". Aanvang 8.15 u. Geboren: Katharina, d.v. J. Vink en C. van Es; Esther, d.v. J. J. Donkers en J. Goudzwaard. Everdina, d.v. J. de Bruijn en P. C. Struijk; Eduard, z.v. G. A. Assenberg en G. K. van der Ha ve, Cornelia T., d.v. B. Dijkstra en B. L. Langel, Jeannette, d.v. C. F. Hulst en L. van Steensel. Overleden: W. Stuurman, oud 87 jr, echtg. v. H. C. van der Houwen; M. Rexwinkel, oud 80 jr. wed. v. G. L, van WoerkomJ. P. Vis, oud 81 jr, wedr. v. A. W. Feenstra. ROZENBURG. Het ligt in de be doeling dit jaar bij gelegenheid van de verjaardag van'H.M. de Koningin per estafette-loop (fakkelloop) het bevrij dingsvuur te gaan halen in Wageningen. De deelnemers aan deze loop worden per bus naar Wageningen vervoerd en zullen dan het bevrijdingsvuur te voet naar Rozenburg brengen. Enige adspi- rant-lopers hebben zich reeds voor dit doel opgegeven; men komt echter nog een aantal te kort. Eventuele liefheb bers kunnen zich nog aanmelden, liefst zo spoedig mogelijk, aan het adrs Bo men/lijk 68. De adspirant-lopers kunnen er van verzekerd zijn, dat zij een goe de en geduchte traming zullen ontvan gen van een gediplomeerd oefenmeester in de athletiek. BURGERLIJKE STAND ROZENBURG. Gehuwd: A. van den Berg, 23 jr en G. Bestebroer 20 jr. SCHIEDAM. - Op bijzonder boeien de wijze heeft de heer D. v. d. Meulen uit Gorsel woensdagavond in de Op- standingskerk gesproken voor Wijkge meente II over Saoedf-Arabië, waarbij hij vele onthullingen deed en geheimen vertelde van het land van de Koningin van Scheba. De heer V. d, Meulen deed dit als oud-gezant in Saoedi-Arabië, naar welk iand hij werd uitgezonden in opdracht van (toen nog) H. M. Ko ningin Wiihelmina. In zijn Inleidend woord nam de heer V. d. Meulen zijn toehoorders in ge dachten mee naar dit weinig bekende deel van de wereld en zette uiteen, dat de angst van dit Oosterse volk voor de Westerse bevolking wel enigszins ver klaarbaar is. Voor de onafhankelijkheidsverklaring van Indonesië telde Nederland in het Oosterse land niet minder dan 80 mil joen onderdanen, waarvoor zij de ver antwoording droeg. Hiervan trokken jaarlijks honderdduizenden naar de be devaartplaatsen. De verhouding tussen onze Koningin en de kor.mg van Saoedi-Araibié was er één van vriendschap; een vriend schap die steeds toenam. Onze Koning- gul wilde echter ook vriendschap sluiten met de Koning van Zuid-West-Arabië en met die opdracht vertrok de heer V. d. Meulen destijds naar het Oosten. INTERESSANT BETOOG Spreker heeft verder verteld van de prachtige reis die hij heeft gemaakt naar Arabië en van het onderhoud, dat hij met de koning mocht hebben. De vriendschapsband met ons land werd gesloten en onze gezant werd overladen met vriendelijke woorden. De Arabische vorst vond het daarbij opmerkelijk, dat de heer V. d. Meulen niet, zoals zijn voorgangers, met vele geschenken was gekomen, doch alleen met een brief van de Koningin. Juist dat bewoog hem ertoe, de vriendschaps band met Nederland aan te knopen. De oud-gezant vertelde voorts van een tweede bezoek, dat hij aan dit wonder mooie land mocht brengen en zelfs van een derde bezoek, maar nu in het veel zuidelijker gelegen Thaes, waar de kroonprins in een machtig paleis zetel de; de koning was op 82-jarige leeftijd door zijn onderdanen vermoord.' Ook is de heer V. d. Meulen er in geslaagd de wondere pracht te aanschou wen van de ruines van de Koningin van Scheba, Hiervan, en van vele an dere mooie plekjes in Arabië, heeft de spreker een groot aantal dia's vertoond, die hij met een verklarend woord toe lichtte. Het laatste deel van de dia's tekende de huidige situatie in Saoedi-Arabië, waarbij de aanwezigen een indruk kre gen van de tragedie en de ellende, die dit volk momenteel doormaakt. De heer J. de Pater, die de avond had geopend, dankte de spreker voor zijn duidelijk en interessant betoog. Dit was de vijfde wijkavond van deze gemeente. De volgende wijkavond zal op 22 fe bruari gehouden worden. Dan zal prof. dr. G. C. van Ni/trik spreken over: „Modem levensbesef". Ook de autoriteiten op het gebied van grensverkeer, de Koninklijke Mare- ehaussee, heeft reeds zijn tenten aan de boorden van de haven opgeslagen. Ales is in. afwachting van de eerste schepen. In de Berghaven zijn reeds enige tijd twee sleepboten van L. Smit en Co. ge stationeerd. De baggerzuigers van de fipma Volkers, die de Nieuwe Waterweg constant op diepte moeten houden zijn tot nog toe de enige schepen die men geregeld de haven m en uit ziet varen. Alles is thans echter nog rustig en voor lopig is er nog niet veel te merken van de enorme ontwikkeling op haven- en scheepvaartgebied, die op handen is. Waarschijnlijk zullen nog deze maand de eerste tankers de Europoort binren- varen. Voorlopig zullen de schepen nog van een bescheiden tonnage zijn, doch mettertijd zullen zelfs schepen van 80.000 ton in deze havens kunnen bin nenlopen. HOEK VAN HOLLAND. De wijk raad komt dinsdag 24 jar.uari in het ge bouw van de hulpsecretarie in een open bare vergadering bijeen. Op de agenda komen o.a. de volgende punten voor: Het verzoek burgemeester en wethou ders om bericht en raad over de bin nengemeentelijke decentralisatie naar aanleiding van het rapport van de hoog leraren Prins en Simons; plan van de fa. J. Kleywegt Zn. tot bouw Van een hotelrestaurant, annex motel, aan de Strandweg; een bouwplan voor 8 huurwoningen aan de Planciusstraat ter sanering van een zestal woningen in de Paarden straat; verzoek van het Nederlandsche Roode Kruis tot bet houden van een melkac- tie voor de Kongolese jeugd; verzoek van het V.V.V. aan B. en W. voor het houden van een vlootweek te Hoek van Holland in de week van 24 tot 27 juli en tot slot de rekening wijkraadskas over 1960. HOEK VAN HOLLAND. Hoek van Holland zal er binnen korte tijd een belangrijke verkeersader bij krijgen. De afvoer van anto's vanaf het Zuid: el Ijk Strandcentrum gaf reeds lange tijd aan leiding tot moeilijkheden. De vele auto's moesten tot nog toe door kleine en nauwe straten van de oude dorpskern gevoerd worden. De nieuwe weg is geprojekteerd, aan sluitend op de 's Gravenzandse- en Har- wichweg. De we-g laat de 's-Graven- zandseweg geheel met rust en zal slechts als doel krijgen het verkeer in de richting 's-Graverazande op te van gen. Hiermee wordt ook het plan gerea liseerd van het zg. Villapark een rusti ger gebied dan tot nog toe het geval was, te maken. HOEK VAN HOLLAND. De Hoek se afdeling van de N.C.V.B. houdt don derdagavond een bijeenkomst m gebouw „Irene" aanvang 8 uur. Spreker op deze vergadering is dr. van Duinen uit Wassenaar. Dr. van Duinen zal behandelen, het onderwerp „Levenskans, levenskeus en levensroe ping." In aCwijiking met alle voorgaan de bijeenkomsten heelt -het bestuur van de atdelir.g besloten voor deze avond ook alle echtgenoten der leden gelegen heid te geven, deze bij te wonen. HOEK VAN HOLLAND. Op dins dag 24 januari zal de Amateur Foto grafie Vereniging „De Open Lens" te H-oek van Holland een, avond op kleu- rengöbied verzorgen met medewerking van een onderneming op kleurenfilm materialen. Voor hen die van buiten de Hoek komen, maakt het bestuur bekend dat de avond ongeveer te elf uur zal worden beëindigd, zodat zij nog ruim schoots gelegenheid hebben met de bus naar huis te keren. De toegang is voor elke amateurfo- lograaf gratis. den. Het vragen van een verhoging van het te realiseren aantal woningen is dan ook alleszins gerechtvaard. Naar de be rekening van deskundigen zijn voor nieuwe gezinnen jaarlijks 50.000 wonin gen nodig, daarnaast vraagt het vervan gen van woningen, die om diverse rede nen «orden gesloopt, jaarlijks een aan tal van 10,000 huizen. Bij een produktie van 80.000 woningen per jaar blijven er dus 20.000 over voor het inlopen van het tekort. Op deze wijze zou de woningnood nog jaren blijven bestaan, met alle ellen de van dien. Een andere vraag is ot men, gezien de situatie op de bouwmarkt, voor een gro ter aantal woningen kan pleiten. Het is niet te ontkennen dat er in de bouw sector in dit opzicht spanningen zun. Over de mogelijkheid van overspanning verschilde de minister echter van menmg met de Kamer. Dat gold ook voor de CH.- en A.R.frac- ties, die er op wezen, dat door het ver leggen van de verhouding tussen nieuw bouw en onderhoud ten gunste van de nieuwbouw, het benutten van de nog be- besehikbare latente bouwcapaciteit en de vooruitgang door industriële woning bouw. meer ruimte beschikbaar zou zijn. dan de minister meende. In dit opzicht wees de heer Schouten er nog op, dat de minister een dezer dagen m Zwolle heeft verklaard dat in I960, toen er ook spanningen op de bouwmarkt waren, 83.800 woningen zijn gebouwd. Dr. Schouten meende dan ook dat het zeker niet roekeloos zou zijn geweest, wanneer na overleg was besloten naar een hoger aantal woningen te streven en bij eventuele moeilijkheden deze met op volkswoningbouw, maar op andere sec toren te laten drukken. De minister had de Kamer in dit opzicht anders teeemoet kunnen treden dan nu is gedaan Hi; had soepeler kunnen zijn. te meer daar hij zelf heeft gezegd te rekenen op een ze kere uitloop. In dat geval zou er geen motie zijn gekomen. Maar de minister heeft dit niet gedaan. De inhoud van de motie-Eibergen was dan ook volkomen gerechtvaardigd. Het was geen motie van wantrouwen. Er werd kritiek op het beleid zelf geleverd, maar een aanvulling van dit beleid ge vraagd. Dat heeft de minister zelf toe gegeven, door te zeggen, de motie naast zich neer te leggen, wanneer deze zou worden aangenomen. Met een motie van wantrouwen kan een minister zo niet omgaan, aldus dr Schouten. Helaas verbond de minister aan de motie de portefeuille-kwestie. Er zijn bepaalde situaties in te denken, ai- dus spreker, waarbij de minister zich afvraagt of hij kan aanblijven. Maar voor deze kwestie gold dat zeker met. Er was geen gerechtvaardigde grond te eisen dat in deze zaak de geestverwante kamerleden zich al of niet instemmend aan zijn zijde zouden scharen. De vraag of het goed was dat de A.R.- motie gehandhaafd bleef beantwoordde dr. Schouten ontkennend Al waren de opmerkingen van de mi nister afkeurmgswaardig. het handhaven van de motie, die op zichzelf gegrond was, was onjuist. De A.R. wenste immers geer, ministers- en kabinetscrisis. De fractie had de motie terug kunnen ne men na een zakelijke uiteenzetting en een scherpe kritiek op de minister. Er is, tegen deze achtergrond, echter geen enkele aanleiding we kamerfractie als geheel of de heren Brains Slot of Van Eibergen in het bijzonder als zondebok de woestijn in te sturen, aldus dr. Schou ten. Dat zon onbiliyk zijn. Aan beide zij den is er geen schuld. In zekere zin is overigens nog een an dere achtergrond voor het treffen tus sen de A.K. minister en zijn geestver wanten in de Kamer aan te wijzen, ai- dus dr. Schouten. Er is een tekort aan contact tussen de minister en zijn geestverwanten in de Kamer. Dat is trouwens geen zaak van vandaag. Misschien is dat door de ge hele parlementaire geschiedenis al zo ge weest Toch is dit contact met overbo dig. Het beleid is gepresenteerd op een wijze waarop men ernstige kritiek kan hebben. De minister mag uiteraard geen knechtje van de kamerfractie zijn. maar wil hij weten wat er gaande is, dan zal hij wel eens moeten sonderen. A! betreft het hier een extra parlementair kabinet, dat sluit niet uit dat minister en geest verwanten vrijblijvend van gedachten kunnen wisselen. Het is begrijpelijk, maar niet juist, dat een minister zonder meer bij voorbaat aanneemt dat zijn geestverwanten hem zullen steunen. De houding van de minister heeft er toe geleid dat de verhoudingen scherper kwamen te staan dan nodig was. Nadat dr. Schouten na de pauze, naar aanleiding van vele vragen dieper op verschillende facetten van het vraagstuk was ingegaan besloot hij met een oproep tot het herstel van de eenheid in eigen kring. Daarbij dient een teder bij zich zelf te beginnen, aldus spreker. Dan ko men wegen aar voren, die thans mis schien nog onduidelijk zijn n Het Hoofd van het Gemeentebestuur van Schiedam, maakt bekend, dat heden voor de tijd van vier weken ter Ge meente-secretarie (Afd. Algemene Za ken, Stadhuis) voor een ieder ter in zage is nedergelegd het ontwerp van een plan tot gedeeltelijke herziening van het uitbreidingsplan in hoofdzaak, zoals dit later is herzien, welke gedeel telijke herziening betrekking heeft op het gedeelte, hetwelk wordt begrensd door de spoorlijn Sehiedam-Delft. de Poldervaart, de geprojecteerde Rijks weg no. 20 en de grens met de Ge meenten Vlaardingen, Schipluiden en Delft. Hierbij is mede toetrokken de intrek king Van een gedeelte van het uitbrei dingsplan in onderdelen „Tuindorp Ke- thel", vastgesteld toij besluit van de Tijdelijke Gemeenteraad van Schiedam van 6 irnei 1946. De leden Kin de ren!rule tn;r LR. Kif,. icrcnigingen le Rotterdam hebben gister- mond een objectieve beschouwing kunnen aanhoren ot er de inumcn neer opgeloste kabinetscrisis in december I an het vorige jaar. De oud-voorzitter van het centraal co mité van de A.R.P. en van de Tweede Ka merfractie, dr. Schouten inu bereid ge tond en du resumé ie geven. Deze zo hoge lijk geachte en gewaardeerde ervaren poli ticus heeft zijn visie op een zeer verhelde rende wijze gebracht. In niet mis te icrstane beicoordingen heeft de heer Schouten het verloop van de kamerdebatten geschetst. „De kool en de geit" werden daarbij niet door hem ge spaard. Ook niet toen t anuit de vergadering tal van vragen werden gesteld tcaarbij o m verontwaardiging oter het optreden tan de kamerfractie tot uitdrukking kwam. Juist op dit punt is de heer Schouten uit voerig ingegaan. Aan de hand van de cij fers toonde hij aan, dat er zijns inziens wel ruimte was voor het bouwen van meer wo ningen. Zijn conclusie was dan ook, dat er niets te veel was gevraagd in de zo ge wraakte molie-Eibergen. Hel optreden van de minister van Bouu- nijterheid en Volkshuisvesting vond spre ker op eeg aantal punten met gelukkig en tactisch. I olgens hem was er geen enkele reden de kabinetscrisis aan deze motie te terbinden. Ten aanzien tan de houding van de kamerfractie merkte de heer Schouten op, dat hoezeer hij ook overtuigd hm* van het handelen, „om des gewetensu.il" naar zijn persoonlijke mening een andere weg bewandeld had kunnen worden toen de minister zijn onaanvaardbaarhad uitge sproken. Met nadruk heeft de heer Schouten ge nezer. op de nog steeds ontstellend grote tvoitingnood, die in ons land heerst. Du mag bepaald niet gezien worden uls een lint oierdrcten Uit Sprank. De ernst t an deze ttood dient een ieder diep te besef fen. Hel harli enmrmetide u-oord, dot de heer Schouten aan het slot i an zijn betoog sprak moge tenslotte een heilzame uit werking hebben Hij riep de leden op tot het ontplooien tan meer activiteit, tot het tonen van meer begrip en het hebben van contact onderling en vooral lot het i er- staan en uitdragen van het christelijk be ginsel in de politiek tot eer van Gods Ko ninkrijk. Wie zo handelt, sol niet vragen naar het aanwijzen van ygtondebokken". Zoals is gemeld zijn langs de bede! ng van de Hargakreek sporen aangetroffen van Keltische, Fries-Bataafse en mid deleeuwse nederzettingen. Sinds zater dag zijn weer verscheidene voorwerpen aan het licht gekomen, waaronder een met de bij] bewerkte paal en een maal steen. Rijkswaterstaat heeft de graafwerk zaamheden voor de nieuwe rijksweg 20 ter plaatse stopgezet en is aar een ai- der weggedeelte begonnen om het mo gelijk te maken, dat de bodem naiu- keurig wordt onderzocht. Deze instantie heeft voorts personeel en materieel ter beschikking gesteld. Deskundigen van de rijksdienst v-oor het Oudheidkuna-S Bodemonderzoek te Amersfoort hebben de leiding van het onderzoek op zich ge nomen. Het Stedelijk Museuim te Schiedam is van plan, de expositie „Panorama der Prehistorie", die onlangs m Leiden is gehouden, onder een andere titel w Schiedam in te richten, uitgebreid ms een speciale aEdeling die gewijd za' zijn aan hetgeen de laatste tijd zowel l? Vlaardingen als in Schiedam aan resten van Keltische nederzettingen is gevon den. Deze tentoonstelling zal op 24 maart worden geopend. Tussen het dak en het plafond van de kurkfabriek Holland n.v aan Raam te Schiedam ontstond woens dagavond een brandje. De brandweer onder leiding van commandat D oe Jager heeft het brandende hout tpD dele verwijderd en het vuur spoedk kunnen doven. Het brandje is ontstaan doordat houtwerk rond de schoorsteen is gaan smeulen. De fabriek is tegen brand verzkerd. SCHIEDAM. De Gemeentelijk Plantsoendienst verzoekt de Schiedair se jeugd dringend het ijs op de Singe'1 niet te bekogelen met kluiten aard teneinde te voorkomen, dat aan <j grasmatten van de bermen beschad^ gingen worden aangericht en dat t.zj oneffenheden het gebruik van het 'J: als schaats- of glijbaan onmogelijk zou den maken. Aan de ouders wordt verzocht hun kinderen in deze wel te waarschuwen.

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 2