Christelijke krant hoort in alle chr. gezinnen Alle kandidaten behaalden hun zwemdiploma Huisvrouwen in Vlaardingen passen zich moeilijk aan C.E.F.A. had weer niet over belangstelling te klagen Zweeds vlaggeschip komt na 332 jaar weer OPERATIE-W ASA IN EEN BESLISSEND STADIUM BJB.-Scliieclain moest aan E.H.B.O. de beker laten Op proefvaart gezonken Meisje en mannen die 61 koeien redden, geëerd Raamloze vliegtuigen 4.000 km per uur VATERVt Schiedams Werkende Jeugd: Van Haarengroep 25 jaar Feest in Kolpabad Schiedams politienieuws Y erdachtenbank van Eichmann kogelvrij PLECHTIGHEID IN SNEEK Meeste hulde voor Aukje Bos (18) Canadese voorspelling Over tien jaar te verwezenlijken Franse rat wacht op ruimtereis „Westen" en „Voorwaarts" concerteren vrijdag Erfpachtsuitgifte Enquête Sociale Raad Thuis voelen Minder bij mannen ARMADA DUUR Ziiidhollandse damtitel Ds. W. Steunenberg legt zijn werk neer Mes mee Verdrevenen Uit hele land Jubileum W. Diepeveen 20 miljoen Diefstallen in Den Haag Ernstige aanrijding 2 TROUW Maandag 6 februari 1961 SCHIEDAM, Be leden van Werkende Jeugd, afd. Schiedam zijn zaterdagavond in. het gebouw voor Chr. Soc. Belangen bijeenge weest en hebben onder voorzitter schap van de heer P. van Rij het onderwerp: „De Krant" behan deld. VLAARDINGEN. Op de belangrijke vraag of men zich thuis voelt in Vlaardingen heeft de Sociale Raad van een aantal nog in dezè stad woonachtige gezinnen cjjfers ontvangen die nog iets gunsti ger zijn, dan die van de migratie-enquête. Overigens was dit wel be grijpelijk aangezien onder de vertrokkenen een aantal was, dat Vlaar dingen verliet omdat.men hier bepaalde zaken niet of minder prettig vond. SCHIEDAM. In het openings woord, dat ds. J. Couvée zaterdag avond in gebouw „Irene" hield voor de afd. Schiedam van ue Christelijke Filmactie (C.E.F.A.) deed deze predikant een beroep op de leden om de belangrijkheid van een Christelijke film steeds onder de aandacht van anderen te bren gen, zodat de bedoeling van de CEFA, n.l. het brengen van goede, verantwoorde Christelijke films Burgerlijke stand van Schiedam steeds beter tot uiting zal komen. SCHIEDAM. Ten aansehouwe van een groot aantal belangstel lenden heeft de dienst Bescherming Bevolking te Schiedam zaterdag middag in Chr. Soc. Belangen wedstrijden georganiseerd in Eer ste Hulp Bij Ongelukken, waaraan de Kon. Ned. Ver. „E.H.B.O." met twee groepen van ieder drie per sonen deelnam, alsmede twee groepen van de B.B. In discussiegroepen van vijf personen SCHIEDAM. In de nagenoeg ge heel bezette zaal van Mus is Sacrum heeft de Ned. Padvinders-Vereniging, Groep 4, afdeling Schiedam, de Bur gemeester van Haarengroep zaterdag avond haar 25-jarig bestaan gevierd met een feestavond, die geheet door eigen welpen, verkenners, voortrek kers en leiders werd gevuld. De heer J. M. N. Adriaanse, voorzitter van de Stichting ter behartiging der be langen van de Burg. v. Haarengroep te Schiedam, heeft in zijn openingswoord dank gebracht aan de padvinders en hun ouders, die het mogelijk hebben ge maakt dat deze groep gezond het zilve ren jubileum kon vieren. ,,Het doel van ons werk is het „ik" te vervangen door „dienen" en ons streven te activeren, n.L de toepassing van het Christendom in het dagelijks leven." De heer Adriaanse was dankbaar voor deze mijlpaal en verheugde zich er over, dat mevrouw v. Haaren zich. onder de aanwezigen mocht bevinden, omdat wij len haar man tijden3 zijn burgemeesters- periode de padvinders een warm hart toedroeg. Een der welpen bood daarna bloemen aan. Nadat de padvinders gezamenlijk het podium bezetten bij het zingen van hun lied, werd een vlot programma afge werkt van schetsjes en muziek. kregen de aanwezigen eert vijftal vra gen voor zich, waarvan iedere groep de conclusie moest bepalen. De vragen wa ren: 1. Waarom lees je een krant? 2. Welke rubrieken lees je het meest en waarom? 3. Waarom kunnen we de krant niet missen? 4. Wat is de taak van de pers? 5. Waarom is het van be lang dat wij een Christelijke krant le zen? Opvallend was, dat deze jongeren vrijwel dezelfde conclusie hadden, na dat zij over deze vragen hadden ge discussieerd. De jeugdleider, de heer P. van Rij, maakte uit de antwoor den op, dat men een krant leest om op de hoogte te blijven; dat de po litieke zaken, de stripverhalen en de puzzles het meest gelezen worden; dat de krant in huis hoort, omdat een ieder de verantwoording draagt om gemeenschappelijk het wereldgebeu ren te volgen; dat de pers de taak heeft goede voorlichting te geven en daarbij een opvoedende taak heeft; en tenslotte dat een Christelijke'torant in ieder gezin thuis hoort, omdat men het wereldgebeuren en al het andere nieuws wil zien in het licht van de Bijbel, Gods Woord. Na deze interessante discussie en be spreking volgde het ontspanningsspel vijf tegen één, één tegen vijf, waarna mej. Tiny Landman de vergadering sloot. VLAARDINGEN Vrijdagavond zal in de Stadsgehoorzaal een Volksconcert worden gegeven, dat verzorgd zal wor den door de Muziekvereniging „Voor waarts", onder leiding van de heen A. de Bruijn en de Accordeonvereniging „Het Westen", onder leiding van me vrouw Wagenaar. VLAARDINGEN. Burgemeester en wethouders brengen ter openbare ken nis, dat is ingekomen een aanvraag van de N.V, Bouw- en Aannemingsmaat- schappij voorheen G. Zoon Co te Rot terdam, om uitgifte in erfpacht van een perceel gemeentegrond aan de Thomas a Kempisstraat, ten behoeve van de bouw van 72 woningen en 40 garages. 4 Mevrouw A. Z. N deed aangifte dat zi.j vrijdagavond in het Sportfondsen- bad té Schiedam een portemonnee, in houdende 14.— uit baai' tasje is kwijt geraakt, dat zij in de kleedcabine had achtergelaten. Zaterdagochtend om 7.45 uur reed de uitvoerder G. K. met zijn bromfiets te gen een op de Damlaan te Schiedam ge parkeerd staande trekker met oplegger. Hij liep daarbij een hersenschudding op en is naar het gemeenteziekenhuis ver voerd maar hij kon later op eigen ge legenheid naar huis. MAASLAND. De uitslagen van de schietvereniging Maasland luiden ais volgt: basis van 50 punten: A. Poot 49, F. v. Staalduinen Pzn. 46; M. P. Ha- nemaayer 46; J. Kleywegt 46; J. C. Groenewegen 45; W. van Roon 44; C. Klein Hasselink 42; A. Korpel 42; J. J. van Buuren 41; P. Boekesteijn 41; A. v. d. Engel 37; H. Simons 36; K. van Roon 35; O. Simons 32; W. Vermeulen 31 en P. Vermeulen 19, Vrije Baan met 30 punten: A. Poot 30; J van Buuren 30; M. P. Hanemaay- er 30; A. Korpel 29; Kleijn Hesselink 28; Fr. van Staalduinen Pzn. 27; J. Klcij- wegt 27; P. Boekesteijn 25 en A. v. d. Engel 25. MAASLAND. De Christelijke Film actie te Maasland vertoond donderdag 23 februari de film „Geluidsbarrière". VLAARDINGEN. Het traditio nele jaarlijkse afzwemfeest dat za terdagavond in het Kolpabad werd gehouden, heeft helaas niet de juis te sfeer kannen brengen, die ver Van de bestelwagen van de heer E. J. van D. brak zaterdagmorgen op de Rotterdamsedijk te Schiedam om 11.30 uur de astap, waardoor het rechtervoor wiel van de wagen afliep. De wagen reed nog:-enkele meters, met een matige snelheid door en kwam uiteindelijk tus sen twee geparkeerde staande auto's tot stilstand. Er was geen schade van bete kenis. 0 Op de Vlaardingerdijk te Schiedam is zondagmorgen een wonderlijk staaltje van baldadigheid gemanifes teerd. Daar werden nl. vele fietsen aan getroffen, die op het voetpad Jagen op gestapeld. Ook waren fietsen boven op geparkeerde auto's neergelegd terwijl er zelfs een fiets hoog in een boom was gehangen. In de woning van de familie C. A. B. in de Fultonstraat te Schiedam is er zon dagmorgen een schoorsteenbrandje ge weest, waarschijnlijk ontstaan door het gebruik van eierkolen. Met een ramrno- neur heeft de brandweer het vuur ver wijderd. In de nacht van zaterdag op zondag is op de Rotterdamsedijk te Schiedam de 16-jarige Noorse zeeman aangehouden, die op een kinderfietsje reed. Hij ver klaarde op weg te zijn van Rotterdam naar "Wilton Fijenoord, waar zijn schip lag en dat hij de fiets van een vriend had geleend. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. Van. de lampjesautomaat, die aan de gevel hangt van de fietsenzaak van de heer J. H. aan de Rotterdamsedijk te Schiedam is zondag het glas gebroken. De rijwielhandelaar vermist in totaal vier doosjes lampjes. O Op de Kerkweg in Kethel vond zaterdagochtend om 7.30 uur een aan rijding plaats, waarbij de wielrijdster mej. G. V. gewond werd aan de neus en een gekneusde linkerhand en rechterknie opliep. Mej. V. werd aangereden door een van achter komende brommer, be stuurd door de heer J. L. van A. uit Delft, die haar te laat opmerkte. Het slachtoffer is op eigen gelegenheid naar de dokter gegaan, die haar verbonden heeft. 0 Door het opvriezen van de Over- schieseweg te Schiedam slipte zaterdag nacht om omstreeks 12 uur, ter hoogte van de Zakkencentrale een V.W.-combi, bestuurd door de Rotterdammer J. v. E. Na de slippartij reed de wagen in het ijskoude water van de Schie. De chauf feur en zijn passagiers, mej. B. v. B. en de heer P. van B. hebben de vaste wal zwemmend weten te bereiken. Ten huize van de familie Van W. zijn de drenke lingen voorzien van droge kleren. Zon dagmorgen is men van 8.30 tot 11 uur bezig geweest de auto met een takel wagen weer op het droge te krijgen. Van de 673 geënquêteerden konden 520 gezinnen de vraag met een volmondig ja beantwoorden, 73 voelden zich slechts matig thuis, terwijl 58 gezinnen zich niet thuis gevoelden in Nederlands der de havenstad. De overigens 22 gaven geen antwoord op deze ook aan hen ge stelde vraag. De getafien, die de Sociale Raad vermeldt in haar speciale uitgave, to nen aan, dat de immigranten uit de directe omgeving in het algemeen het best zijn aangepast. Onder degenen die uit de grote steden komen (exclu sief Rotterdam) voelt 'n betrekkelijk groot aantal zich niet of slechts ma tig thuis in Vlaardingen. Ditzelfde geldt voor Noord-Holland, de drie noordelijke- en in iets mindere_ mate voor de drie zuidelijke provincies. Op zichzelf is dit verschijnsel wel verklaarbaar: immers de overgang voor de mensen die uit de directe omgeving komen is veel minder groot dan voor hen die afkomstig zijn uit verder gele gen streken. Uit het feit dat bijna 35 pet, van de personen, die uit de grote steden komen, zich niet geheel of in het geheel niet thuis voelt in Vlaardingen, mag afgeleid worden, dat deze groep nog vele dingen mist, die elders wel aanwezig zijn. De aanpassing van personen afkom stig van het platteland zal om andere redenen moeilijker zijn. Hierbij wordt opgemerkt, dat het hier een betrekkelijk gering aantal personen betreft en dat om die reden geen al te grote waarde aan de relatief hoge per centages gegeven mag worden. Meer dan een aanwijzing in een bepaalde richting ziet het bestuur van de Sociale Raad niet in de cijfers. Het zou even wel dienstig kunnen zijn een nader, on derzoek in te stellen bij de gezinnen, die negatief hebben gereageerd, tenein de er achter te komen waarom men zich niet of niet geheel thuis voelt in Vlardingen. ?5 Voorts is het tevens van belang, te weten of men zich beter thuis voelt, naarmate men langer in deze plaats woont. Uit de cijfers blijkt duidelijk dat het percentage „neen" zeggers vermindert naarmate men langer on Vlaardingen woont. Men is er van overtuigd, dat vele oudere immigran ten in de eerste jaren na hun vesti ging met dezelfde moeilijkheden ge kampt hebben als de jongere thans. Uit de antwoorden op de vragen wel ke grieven er leven onder de immigran ten is gebleken, dat lang niet altijd de mensen met de meeste klachten zich thuis voelden in Vlaardingen. De volgende vraag, welke aan de ge- enquêteerden werd gesteld luidde: „Zoudt u weer terug willen?" Daarvan zouden 11 gezinnen inderdaad terug wil len, 428 zeiden pertinent neen, terwijl 134 gezinnen geen antwoord of geen voorkeur er aan gaven. Het percentage dat terug zou willen naar de vroegere woonplaats, namelijk 16,5 pet. ligt lager dan het percentage qCKCEDAM. Geboren: 2 - Johanna d v C Bazuljn en F G Pronk; 3 - Elisabeth d v C Koorengevel en M Meijvogel; 3 - Liliane T d v EET Duüer eu W C Klaassen. Overleden: 3 - A Wittmer. 37 jr cChtg van HJ Marcus; 2 - S J Anraad. 83 jr wed van H J Baljet; 2 - G W Füren, 85 jr; 3 - J A van der Horst, 51 jr. Ds, Couvée sprak er dan odk zijn voldoe ning over uit, dat de opkomst op deze filmavond goed was en hoopte dat het veelvuldiger bioscoopbezoek en de televisie de liefhebbers van de Chris telijke film niet thuis zoy houden in de toekomst. Op deze avond werden eerst enkele voorfilmpjes gedraaid, nl.: „Als het ge tij verloopt", een film over de bouw van tunnels bij het Noordzeekanaal (o.a. de Velser-tunnel) en naast enkele reclamefilms (financieel bezien een on ontkoombaar euvel, aldus ds. Couvee) twee tekenfilms. De hoofdfilm was getiteld: „Komt u na de eerste" (Kommen Sie am er- sten), welke Duitse film handelt crver die grote groep mensen, die tegen het eind van de maand „op zwart zaad zitten en de schuldeisers dan met moei te van hun deur weten te houden. De film is niet alleen amusant en vol vro lijke verwikkelingen, doch bovendien heeft hij een morele tendentie, waar van de aanwezigen wellicht hun licht hebben kunnen opsteken. De heer B. F, J. v. d. Hoek heeft de avond gesloten. van 29,6 pot. dat terug zou willen naar Vlaardingen. Dit is verklaarbaar omdat de ver trokkenen in 1959 Vlaardinigen verlie ten en dus nog maar kort in hun nieu we woonplaats vertoefden. Van de geënquêteerde Vlaardingse ge zinnen woonde een groot deel reeds ge ruime tijd in deze stad en zoals geble- en is, wordt de behoefte om terug te keren minder, naarmate men langer er gens woont. In totaal antwoordden 140 vrouwen van gezinshoofden dat ze terug wilden naar de vroegere woonplaats. Wanneer men in het oog houdt, dat van de 673 gezinnen er zich 131 niet of niet ge heel thuisvoelden in Vlaardingen, dan is dit cijfer begrijpelijk. Uit de con clusie van de enquête blijkt, dat het aantal gezinnen dat wel terug zou wil len naar de vroegere woonplaats vrij wel gelijk is aan het aantal gezinnen, dat zich niet of niet geheel thuisvoelt in Vlaardingen. Hoewel de verschillen niet groot zijn, valt het toch wel op, dat de mannen zich klaarblijkelijk beter thuisvoelen in deze stad, dan de vrouwen. De aanpassingsmoeilijkheden zullen zich in sterkere mate bij de vrouw dan bij de man voordoen. Het lijkt het be stuur van de Sociale Raad dan ook van belang vooral aandacht te schenken aan de rol die verschillende vrouwen-organi saties kunnen spelen bij een mogelijke systematische aanpak van de maat schappelijke begeleiding der immigran ten. wacht mocht worden. Zoals gebrui kelijk, werd begonnen met het diplo ma-zwemmen van 130 kinderen, die de verplichte prestaties voor het zwemdiploma A moesten leveren, terwijl 50 kinderen er in slaagden het diploma B (geoefend zwemmer) te veroveren. Dit gedeelte van het afzwemfeest, dat ongeveer twee uren in beslag nam, had veel aantrekkelijker kun nen zijn, als de heren technici wat meer passende muziek hadden we ten te brengen, bij dit festijn. Met het brengen van moderne muziek, zowel via bandrecorder als door middel van grammofoonplaat, werd het diploma zwemmen een langdu rige vertoning. Ook wethouder H. K. van Minnen, die steeds blijk geeft van zijn belang stelling, vond de muzikale begeleiding niet toepasselijk. Zodra de gelegenheid zich daartoe voordeed liet hij dat mer ken aan bedrijfsleider, de heer J. Traas en datleidde er te, dat men einde lijk een stukje feestmuziek liet horen, zij het in bescheiden mate. Inmiddels was er ruim anderhalf uur verstreken, alvorens de eerste groep zwemmers zich in hei heldere Kolpawater had bege ven. De kandidaten voor het diploma B zorgden voor de nodige attractie door een handicapwedstrijd, waarbij zij in groepen van zes door een autoband moesten kruipen, over een dekzeil lo- >en om tenslotte een boven het water angende ballonnetje stuk te slaan, te bijten of te knijpen. Dat laatste bleek voor velen nog de grootste hindernis te zijn, tot hilariteit van de vele toeschou wers, die zich op het terras en rond het bassin hadden verzameld. Er bleven uiteindelijk zes finalisten over, van wie de eerste drie aankomen den verrast werden met zwemvliezen, terwijl de overigen een zwembril ten geschenke kregèn. Een meer intéressant onderdeel van het afzwemfeest vormde het optreden van de schoonspringdub,> Athuiya uit Rotterdam, die "met enkele prominentè figuren aanwezig was om tal van fraaie sprongen te demonstreren. Prettig was het dat daarbij een en ander werd toe gelicht door de leider van deze groep. Enkele leden van de Schiedamse Red dingsbrigade voerden in alle ernst een pantomime op, waarin duidelijk werd gedemonstreerd, hoe een drenkeling niet moet worden gered, terwijl zij het la ter beter deden. Nadat nog een jeugdig duo wat ha- waianmuziek had laten horen, was het de duikergroep Aqualong uit Den Haag, dat enkele leerzame en nuttige demon straties ten beste gaf. Vooral de onder waterverlichting gaf hier aan de demon stratie een romantisch tintje. Met een komische noot werd tenslotte het af zwemfeest beëindigd. Enkele sensatio nele sprongen en worpen vanaf de ho ge springplank, waarbij de vreemdste capriolen werden uitgevoerd, werden door het publiek zeer op prijs gesteld. Tenslotte zij vermeld, dat alle zwem mers en zwemsters hun diploma kre gen uitgereikt (Van ome oorrespondent) ET wrak van het ln 1628 gezonken Zweedse vlaggeschip „Wasa" sa! bin nenkort worden gelicht en zo goed en zo kwaad als het gaat worden ge dokt. Anderhalf jaar geleden werd het van de plaats, waar het ruim 332 heeft gelegen, in.een stevige „hangmat" tussen pontons, maar het rustige water van Kastellholmen in Stockholm gesleept. Nu zal de „Wasa" haar laatste reis ma ken. Alles wat ervan overgebleven is wordt in een speciaal „Wasa-musenm" tentoongesteld. Het kan echter nog wel even duren voor deze unieke toeristen attractie kant en klaar is. De districtsleider, de heer M. F. En gels gaf in zijn openingswoord te ken nen, dat wijlen de heer G. de Goede ren in 1958 het goede initiatief nam om deze wedstrijden jaarlijks te doen hou den, waarna de E.H.B.O. in dat jaar de wisseibeker won. Een jaar later was het de Rode-Kruis- colonne van de B.B., die de wisselbeker overnam en vorig jaar zijn deze wed strijden niet georganiseerd. De heer En gels stelde er prijs op, dat de B.B. door de organisatie van deze wedstrijden de kans aan anderen geeft om de wissel- beker te heroveren. Dat is na enkele uren „strijd" aan de groep B. van de E.H.B.O. gelukt door een totaal aantal van 378 punten te sco ren, waarbij hun commandant, de heer J. Tettelaar eveneens het hoogste per soonlijk aantal punten haalde, n.l. 87. Zijn secondanten waren mej. De Held en de heer V. Meerwijk. Zij volbrachten het best de opdracht om twee patiënten van een bromfiets- aanrijding (èèn met een wervelbreuk èèn met een schedelbasisbreuk en ge compliceerde botbreuk) opade meest juiste wijze hulp te verlenen en vervo Het ging allemaal even echt er aan toe. want zelfs de politieagent ontbrak niet. Deze moest nieuwsgierige en onge vraagd adviesgevende toeschouwers op een afstand houden, Na een kwartier werden zij door een belsignaal gewaar schuwd, dat er nog vijf minuten wa ren. Intussen wandelde de jury, bestaande uit de doktoren J. A. H. van den Berg, A. Q. C. Klomp en A. J. v. Tiggele tus sen en langs ae gewonden om hun oor deel te vellen en de puntenwaardering te bepalen. Deze werden later doorge geven aan de centrale jury, bestaande uit mej. W. Kool en de heren C. J. de Reede en M. de Vries. De heer H. C. de Graaf hield de minuten en seconden bij. De heer J. C. Ziere had de techni sche leiding en zorgde ervoor, dat de deelnemende groepen tevoren niets van eikaar konden zien, zodat iedere groep uiteindelijk voor precies dezelfde taak kwam te staan. Het moet gezegd, dat genoemde groep B. van de E.H.B.O. zijn opdracht voor treffelijk vervulde en de eerste prijs (een beker) en de wisselprijs volkomen verdiende. De drie andere prijzen gingen naar de volgende afdelingen. 2e prijs (lauwertak) Groep B. van de Bescherming Bevolking met 359 punten. Commandante was me vrouw Timmers, geassisteerd door me vrouw Nefkens en de heer Blonk. Voor de oorlogsmisdadiger Eichmann is in Israel een speciale kogelvrije ver- dachtenbank gebouwd van dik gla. en staal en plastic. In de kogelvrije ver- dachtenbank is ook ruimte voor de twee bewakers die Eichmann tijdens de rechtbankzittingen, die op 15 maart beginnen, naast zich krijgt. De kogelvrije verdachtenbank is het uitvloeisel van een der vele wetsont werpen welke in het Israëlische parle ment behandeld zijn en het igmerk hebben speciale voorzieningen te tref fen voor het geval-Eichmann. Enkele scherpschutters van de Is raëlische politie hebben het glas van de verdachtenbank met succes be proefd. Het bestuur van de vereniging voor Veilig Verkeer te Delft heeft besloten de weg, die vorig jaar werd ingeslagen met betrekking tot het geven van voor lichting op z.g. wijkavonden, te blijven bewandelen. Ér zullen vijf van derge lijke avonden worden georganiseerd, on der het motto „Uw eerste plicht in het verkeer'; een ongeval voorkomen en. ongevallen helpen voorkomen. De bijeenkomsten hebben plaats op 14 fe bruari in zaal Simonsstraat, vrijdag 10 maart in het wijkgebouw aan de Linde laan, dinsdag 18 april in de bovenzaal van Stads Doelen, vrijdag 12 mei in een zaal van de Sionskerk en 26 mei in een zaal van het Stanislascollege. De „Wasa" is in de geschiedenis maar een ééndagsvlieg geweest. Het trotse vlaggeschip van koning Gustaaf IX Adolf werd door Nederlanders ge bouwd. De steven en de geschutspoor ten waren versierd met duur beeld houw- houtsnijwerk. De reusachtige galjoensleeuw droeg gouden manen. Het was een vervaarlijke oorlogsbo dem, bewapend met 64 koperen kanon nen. De bemanning bestond uit 133 koppen en in het ruim was er plaats voor 300 slodaten. Onder grote belangstelling lichtte de „Wasa" op 10 augustus 1G28 de ankers om de proeftocht te maken. Ruim vijf tig hoogwaardigheidsbekleders, vrou wen en kinderen maakten de feestelij ke reis mee. Het schip kon moeilijk op gang komen. Het maakte al spoedig slagzij. Na een paar uur verdween het in de golven. Er werden onmiddellijk grootscheepse bergingswerkzaamheden ondernomen. In latere jaren kwamen de beste duikers van Europa naar Stock holm om hun geluk te beproeven. Er werden slechts enkele tientallen ka nonnen naar boven gehaald, maar ver der is men nooit gekomen. Pas na de laatste oorlog begon men in Zweden weer aan de „Wasa" te den ken. Wrakkendeskundigen wisten de plaats van de ramp te locallseren, ma- rine-autoiriteiten en de Rijksoudheld- kundige dienst begonnen zich voor een mogelijke berging te interesseren en duikers van een erkende bergingsmaat schappij stelden vast, dat de Vasa on geveer 32 meter diep lag, gedeeltelijk gekapseisd in de leembodem en over woekerd met materie, die de zee er in drie eeuwen had opgesmeerd. De „operatie-Wasa" begon. Een ar mada van bergingsvaartuigen, pontons, pramen en vissersboten werd gediri geerd naar de plaats waar de „Wasa" lag. Duikers deden interessante ont dekkingen, Ze vonden honderden voor werpen, die bij het schip hoorden, o,a. de bovengenoemde galjoensleeuw. Des kundigen zijn aan het werk gegaan om al deze historische dingen schoon te maken en te conserveren. Intussen werd de „Wasa" een weinig uit de klei achtige bodem gelicht. Tussen pontons, hangend in kabeltouwen, werd het wrak, dat met modder en onnodige ballast een 700 ton woog, onder water over een afstand van een kleine 800 meter naar Kastellholmen gesleept. Daar is het vijftien meter onder de waterspiegel blijven liggen. Het pu bliek heeft van de „Wasa" nog niets gezien, hoogstens een klein stuk van ae achtersteven, die tijdens de operatie af en toe even boven kwam. Thans zijn duikers bezig het wrak te verstevigen, want eind april zullen pontons de kiel uit de leemachtige bo dem lichten. Daarna wordt de „Wasa" leeggepompt en zoveel mogelijk opge kalefaterd en dan op een speciaal ge bouwde 56 meter lange ponton te wor den geplaatst, die in het laatste sta dium tevens als museumyloer dienst zai doen. Deze ponton wordt intussen op de bodem van het Gustaaf-Adolf-dok in Beckholmen gelegd. Als alles goed gaat zal de „Wasa" begin juni in het dok liggen. Voor de gereedstaande conser vators, archeologen en andere deskun digen breekt dan een spannende en drukke lijd aan. Het wrak moet wor den uitgegraven, want het lijkt dan nog op een grote bemodderde en wanstal tige praam. De historische vondsten moeten worden schoongemaakt en ge conserveerd. Volgens het voorlopige schema zou de „Wasa" in de zomer in enigszins toonbare toestand naar het museum in Djurgarden kunnen verhuizen, waar het publiek de verdene restauratle- werkzaamhden mag volgen, natuurlijk tegen betaling. De „ofcieratie-Wasa" loopt nogal in de papiereïj. De kosten van de berging worden geschat op een paar miljoen kronen. Het museum zal ongeveer 3 miljoen vergen en er zullen, nog wel enkele miljoenen bijkomen. De verkoop van de „Wasa"-munten heeft reeds één miljoen opgebracht Meer geld wordt verwacht \an Inzame lingen, donateurs, loterijen, de staats- monumentenzorg, film- en televisie maatschappijen en natuurlijk van de velen, die straks een kijkje in het mu seum zullen nemen. Op de dag daf. de „Wasa" het dok verlaat zullen er in Stockholm allerlei feestelijkheden wor- den georganiseerd. De laatste reis van het in 1628 zo dramatisch verongelukte vlaggeschip van Gustaaf II Adolt wordt een zegetocht, een show, die on getwijfeld een unieke toeristenattrac tie zal zijn. In de wedstrijd om het clubkampioensöhap dammen van Zuid-Holland had het Haagse K.D.G. het in de eerste wedstrijd tegen 'net Rotterdamse „Het Oosten" niet gemakkelijk. Aanvankelijk liep alles op rolletjes toen de Ha genaars na enige uren een S—O voorsprong hadden behaald. Maar de bezoekers weerden zich geducht en brachten het tot 10—8 met een kleine kans op een 1010 gelijk spel. In Lelden won de Dordtse damvereniging met 119 van de Leidse damvereniging. Ds. W. Steunenberg, emeritus-predi kant van de Geref. Kerk van Rotter dam-Zuid, die nadat hij in 1956 met emeritaat was gegaan de Geref. Kerk van Rotterdam-Charlois diende als hulp prediker, heeft thans om leeftijdsrede nen dit werk neergelegd. Ds. W. Steunenberg werd geboren op 26 juli 1889 en was van 19 maart 1916 tot 6 juli 1919 predikant te Blokzijl. Vervolgens diende hij tot 16 dee. 1923 de kerk van Heemse en tot 28 augustus 1927 de kerk van Heerenveen. Van 28 augustus 1927 tot 1 september 1956 was hij aan de kerk van Rotterdam-Zuid verbonden. Hij diende daarna nog de kerk van Rotterdam-Charlois als hulp prediker. (Van on2e Friese correspondent). C" EN en zestig koelen en vier paar- den dreigden in een vuurzee om te komen, toen op de dinsdag na kerstmis de boerderjj van Jelle Anema in Ms- brechtum een klein dorpje tassen Sneek en Bolsward ln lichterlaaie stond. Dat ze oen uur later veilig ln het veld liepen, was te danken aan het kordate optreden van een paar men sen, die juist ln de buurt waren: een 17-jarige melkster, die voorbQ fietste, een militair, die met kerstveriof was, een boer, die op weg was naar de weekmarkt ln Sneek en nog enkele anderen. Zaterdagmiddag zijn ze te Sneek, ln het gemeentehuis van Wym- britseradeel, voor hun moedige daad gehuldigd. In een groene jumper zat de slanke, blonde inmiddels achttien jaar gewor den Aukje Bos dienstmeisje in Sneek en twee keer per dag melkster b(j boer Anema naast de vfif jonge mannen, die haar b(j het reddingswerk hebben geholpen. Maar z(j heeft er toch verreweg het grootste aandeel in gehad. Toen ze de vlammen uit het dak van de boerderij zag siaan, fietste ze er hard naar toe en waarschuwde in de keuken de boerin, die nog van niets wist. Het vee begon al angstig te loeien. Aukje Bos nam een mes mee en z(j was de eerste, die in de stal kwam. Met het mes sneed ze touwen, waar mee de dieren vastgebonden waren, los. Ze zou met de ruim zestig stuks vee niet op tyd klaar zyn gekomen, als ze niet hulp had gekregen van man nen, die inmiddels de brand ook had den opgemerkt Hyltje Brandsma uit Roodhuis, die zelf ook veehouder is, behoorde ook tot de redders. Zaterdag, 'toen hfj na mens het zestal dank bracht voor de hulde, trachtte hy een beschrijving te geven van de toestand, zoais hij was geweest daar Sn de grote brandende schuur tussen de loeiende dieren in hun radeloze angst De rook maakte het byna onmogelijk, de weg ta vin den; de ene redder heeft de andere nauweijjks opgemerkt; los van elkaar zijn ze stuk voor stuk hun gang ge gaan, totdat het laatste dier naar bul ten was gebracht. Ze hebben de boer derij zien afbranden en zijn tussen bet publiek verdwenen. Toen men hen la ter vroeg, wat ze nadien hadden ge- daan, zeiden ze; „Toen gingen we maar naar huis want hot was tyd om te eten." Maar nóch de brandverzekering», maatschappij, die twee van hen al een» bescheiden heeft gehuldigd, nèch de meer officiële instanties, wilden het daarby laten, al was het wat moeltyk, precies uit te vissen, wie elgeniyk de redders waren geweest De naam van Aukje Bos was wM ln verband met het redden van bet vee genoemd en dat had als gevolg, dat ze uit het hele land brieven en cadeautjes kreeg. Ze was zaterdagmiddag ook de hoofdpersoon van de plechtigheid ln het gemeente huls, al kreeg ze van do Vereniging voor Dierenbescherming dezelfde me-: dailie als de vjjf mannelijke redders;1 Wybc van der Eems, Hyltje Brands ma, Dirk de Boer en de gebroeders' Jentsje on Jacob Hingst. I Deze medaille werd uitgereikt door de burgemeester van Wymbritseradcel, de heer J. van Hout. Van het hoofdbe stuur van de Dierenbescherming-s bond kreeg Aukje Bos nog een apart ca deautje een brievenopener en de Polltledlerenbescherailngsorganisa tie had voor ieder van het- moedige zestal een attentie. Er werden veel be wonderende woorden gesproken door vertegenwoordigers van verschillende Instanties. Boer en boerin Anema. die hun vee voorlopig by buren hebben hebben ondergebracht en die op de spoedige bouw van een nieuwe boerde- ry hopen, waren ook aanwezig. De president van Canadian Pacific Air lines, McConachie, heeft voorspeld, dat omstreeks de zeventiger jaren raamloze vliegtuigen van chroomstaai in Iets minder dan een uur over ge heel Noord-Amerika zulten vliegen. Hy zei in een rede te Winnipeg, dat de Op woensdag 8. februari herdenkt de heer W. Diepeveen, wonende Prins Hen drikstraat 63, het feit, dat hij veertig jaar geleden als aspirantverpleger in, dienst trad bij de Stichting Bloemen- daal te Den Haag-Loosduinen. De heer Diepeveen, die 1 maart a.s. met pen-' sioen gaat, was secretaris van de Ne derlandse Christelijke Bond van Over heidspersoneel, afdeling Loosduinen en diende de Gereformeerde Kerk als lid van de Commissie van Beheer, diaken en momenteel nog als ouderling. DELFT, Bij het vernieuwen van een gasleiding voor een pand aan de Nieuwstraat werd de 38-jarige mon teur W. van Esschoten door gas be dwelmd. De GGD vervoerde hem naar het gasthuis. Na te zijn behandeld kon hij huiswaarts keren. slavië), Paehman (Tsjechoslowakije) en Unzicker (West-Duitsland) passagiers ln zo'n supersonisch vlieg tuig door middel van een gesloten t.v. circuit zullen kunnen zien wat er bui ten gebeurt. De vliegtuigen, die een naaldscherpe neus zullen hebben, zullen als raket ten omhoogschiefen tot kruishoogten van ongeveer 21.336 meter en de pas sagiers met een snelheid van 4.000 km per uur naar hun bestemming vervoe ren. De kosten van de bouw van zo'n vlieg tuig werden door McConachie geschat op 20 miljoen dollar en de constructie van het eerste zou tussen 500 miljoen en 1 miljard dollar kosten. De toestellen krygen driehoekige vleu gels en zullen een evolutie zyn van de bestaande door straalmotoren gedre ven vliegtuigen, die een snelheid van 960 km per uur hebben. Besturing en navigatie van het toestel van de toekomst zullen byna geheel automatisch z(jn. De Atlantische Oceaan zal kunnen wor den overgestoken ln een uur, de Stille Oceaan in vier uur en een vlucht rond om de aarde zal tien uur vergen. McConachie verwacht nog betere voor uitzichten- voor de luchtvaart, als vliegtuigen op atoomkracht door de lucht zullen schieten. Bij Parijs heeft men een witte rat, die „Hector" genoemd wordt, opgeleid voor een tocht in de ruimte. De trai ning van „Hector" is vrijwel gereed. Men wil de rat nog deze maand in de neuskegel van een „Veronique"- raket een ruimtereis laten maken van 225 km. Vóór deze „Veronique" de lucht ingaat, zullen er eerst vier andere raketten gelanceerd worden, waarmee men gegevens over de toe stand op zeer grote hoogte hoopi te krijgen. Met het schot met „Hector" hoopt men een oplossing te Kunnen vinden voor de problemen, verbon den aan het bergen van neuskegels. De proeven worden gedaan op de Franse raketbasis Hammaguir bij Colomb Béchar in de Sahara. In de nacht van zondag op maandai zyn in Den Haag enkele rijwic-ldiever, op heterdaad betrapt. Een 18-jarige schipper en een 19-jarige veilingknecht uit Loosduinen hadden in een zijstraat van de Paul Krugerlaan een fiets en een bromfiets weggenomen. Ingebroken is in het Julianakinderdag- verblijf aan de Rijswijksestraat te Den Haag. Vermist worden 15 messen, 15 vor ken, 15 lepels en 15 pakjes margarine. Ook enig snoepgoed en wat kleingeld werd gestolen. Aan de Zwolsestraat te Scheveningen reed vanmorgen om tien minuten voor vijf uur de 20-jarige J. G. uit de Stalpert- straat met een auto tegen een gevel. G. die geen rijbewijs had, werd licht ge wond. Zijn mede-inzittende, de 19- jarige R. P. uit de Bankastraat, kreeg een kaakfractuur. VOORBURG Op de Zwartelaan te Voorburg ontstond zondagmorgen om kwart over zeven een ernstige aanrijding- De 21-jarige kellner J. H. de L uit Leidschendam, die op zijn bromfiets de 39-jarige T. A O. uit Voorburg in be schonken toestand meenam, verloor zijn evenwicht. Hij kwam op de rijbaan te recht eri botste tegen een, motor. De L. kreeg een hersenschudding en O. liep een gebroken arm op. WESTLAND. Voor de Westlandse E.H.B.O.-verenigingen en de Westlandse B B, zullen maandag 20, dinsdag 21 en woensdag 22 februari in Naaldwijk E.H.B.O.-wedstrijden worden gehouden.

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 2