'èéL Vijfjarencontract met 2500 woningen afgesloten Commissie Schoolverzuim brengt verslag uit Qir. Korfbal Club „Oranje Nassau" in het zilver Mr. Cals gaat in Egypte praten over vondsten Nederlandse archeologen Spannende slotronde in eerste klasse Stewardess bestuurde zelf straaljaJ w AT ERVE Ned. oudste schaapherder overleden Bouiv te Schiedam - Nieuwland Dit jaar 558 ivoonhuizen gereed Helma van Kinderen sloeg eerste paal Matige resultaten voor „Juliana" Onderscheiding mr.N.J. Post Bijna 200 opgaven Jubilate Deo in Hof laankerk H.V.O. behoudt voorsprong Studenten van V.A.R. naar Nederland? Subsidiëring vrije jeugdvorming Astrid heeft nóg meer aspiraties Prinses Irene uit Miinchen terug „Loop door": oefening in OVERIJSEL TROUW Dinsdag 14 februari 1961 SCHIEDAM. Met een serie, regelmatig elkaar volgende slagen, dreef de zestienjarige dochter van wethouder mr. M. J. M. van Kin deren, Helma van Kinderen, de eerste paal voor een complex van 130 woningen, in Nieuwland, nabij de spoorlijn Schiedam-Vlaardingen, de grond in. Zij had zich voor deze gelegenheid in een groene plastic-jas gestoken en had een aluminium-helm op het hoofd gedrukt. Winkelgalerij Wijk IV door Nederland Burgerlijke stand van Schiedam Burgerlijke stand van Vlaardingen Ontwikkeling Aqua Fauna bijeen Yrouwcnwereldgebedsdag in Schiedam TSB oefende tegen VFC VLAARDINGEN. Als onderafdeling van de jeugdorganisatie „De Oranje Garde", afdeling Vlaardingen, werd op 18 september 1935 de Christelijke Korfbal Club „Oranje Nassau" opgericht. Vijf maan de geleden bestond deze vereniging dus bijna 25 jaar, hetgeen met een feestelijke bijeenkomst zou worden gevierd. Hoge vlucht Hersenschudding Maassluis Rotterdamse baggerspecie naar Maassluis Spaartegoed steeg 6 ton Om het prov. jeugd- damkampioenschap Huisvrouwenveremging had goed jaar Akkoord Dammen Herkamp noodzakelijk Hoek van Holland Eerste paal voor Roteb- gebouw geslagen Lustrum Vox Humana 13 jaar Tijdens de bijeenkomst die na het siaan van de eerste paal werd belegd in de directie-keet aan de Parkweg, maakte de wethouder van Schiedam, mr. M. J. M. van Kinderen, enkele bij zonderheden bekend over de nog onder handen zijnde werken in hel Nieuwland en over de woningen waar de eerste paal gisteren voor werd geslagen. Alvorens het echter zover was kreeg eerst de architect G roos man gelegen heid, om zijn waardering voor de wijze waarop Helma van Kinderen de eerste paal sloeg, uit te drukken In een fleurig boebet bloemen. Wethouder Van Kinderen verklaarde, dat het slaan van de eerste paal voor dit complex woningen temeer een bij zonderheid mag worden genoemd, daar dit de eerste honderddertig woningen zijn die men buiten het onlangs- afgelo pen vijfjarencontract om, heeft ge bouwd. In het kader van dit contract •zijn er tweeënhalfdulzend woningen ge reed gekomen. Wethouder Van Kinderen noemde dit een alleszins verheugend re sultaat. In het totaal kan Schiedam er thans op bogen 4168 woningen tot stand ie hebben gebracht. Het Is gemakkelijk om getallen op papier te zetten doch 'om het aantal dan ook nog te realiseren, daarvoor is meer nodig, aldns mr. Van Kinderen. Van de werken die op het ogenblik onder handen-zijn, noemde de wethou der o.a.( de winkelgalerij- in het Nieuw land. Er zullen hier 23'. winkelruimten 'ter beschikking komen. Vandeze win kels zijn er reeds 21 verhuurd. Bij deze winkels zullen .132 woningen voor ver huur beschikbaar komen. Deze wonin gen, die deels als woonlagen, in twee verdiepingen boven de winkels zijn ge- .bouwd. en voorts drie ^wooneenheden als •hoogbouw. beVatten, ;züilëri róbttirlgang •van mei van dit jaar voor bewoning beschikbaar komen. In mei koenen de dubbele woningen bo- rven de winkels gereed, in juni een hoge Jwooneenheid, in juli eveneens een hoge wooneenheid, terwijl het resterende ge deelte in september of oktober gereed '•zal zijn. De winkels zullen in dezelfde 'tijd als de laatste hoogbouweenheden betrokken kunnen worden. I Het streven van het gemeentebestuur is erop gericht, dat de diverse branches ln het wlnkelblok vertegenwoordigd zul len zijn. Enkele branches, vooral de de- 'taiHisten van levensmiddelen en tex- tiel, hebben grote druk op de gemeen te uitgeoefend. De huurprijzen van de verschillende winkels varieren tussen 100 en 130 p.w. De 130 woningen, waarvan de bouw gisteren een aanvang nam, zullen als volgt kannen worden onderscheiden: 68 woningen worden zg. portiekwoningen en 62 galerijwoningen. Ze zullen in vier woonlagen opgetrokken worden. Het ge noemde complex vormt een onderdeel van een projekt tot het bouwen van 490 woningen. Deze zullen de volgende verdeling "ondergaan; 37 bejaardenwoningen, 35 voor alleenstaanden, 88 tweeslaapka mer-, 282 drieslaapkamer-, 36 "er- kamer- en 12 vljfslaapkamerwonlngen. De huur van de van de laatste drie- SCHIEDAM. De leden van Wijk- gemeente IV zijn maandagavond bij een geweest om te luisteren naar de heer J. H. Bredemeyer, die over het onderwerp: „Kris kras dooT Neder land" een aantal kleurendia's ver toonde en daarbij passende muziek liet horen. De ongeveer 25 aanwezigen hebben op deze dia's reeds verscheidene mooie va kantieplekjes kunnen bewonderen, waar bij de heer Bredemeyer een ruime keu ze had genomen. Op deze ontmoetingsbijeenkomst, die o l.v. de ouderling, de heer H. G. Dij kerman stond, was tevens gelegenheid voor de nieuwe leden om kennis met elkaar te maken. De scriba van wijk IV, de heer J. A. Wan de Peppel heeft deze in gebouw Sursum Corda gehouden bijeenkomst met een dagsluiting beëindigd. Op 27 februari volgt een filmavond in gebouw „Irene". SCHIEDAM Geboren: Edith, d. v P J. SChriel en H. Fijn; Johannes F*, z. v. L. J. van Potten en J. A. Wit te* Marcel, z. v. M. van Eijk en E. van den Bos: Frank. z. v. P. Maarle- veld en P. H. Kiljan: Marcella A.. d. v R Lapré en E. Harmanus; Rober tas A J., z. v. A. J. van der Walle en H. M. Hoe vena ars; Thomas H., z. v. G. H van der Linden en A H. M. de Vette; Maurice P. A. z. v. P. dc Jong en J. P. A. Mulder. Overleden: P. J. Reherman, 91 jr. Gehuwd: W. A. van Ruiten, 25 jr en A M F van Haren, 25 jr; J. Zwanen burg, 25 jr en A. M. Verkouter, 21 jr: p van Gilst. 23 jr en E. van Reij, 16 jr; J. M. Baron, 33 jr en J. M. van de Li'efvoort, 31 jr. Geboren: Eis se, z. v K. de Boer en .1. Cock; Elizabeth, d. v J. M. de Jong en. E. A. Bentum; Anita, d. v. C. Penning en H. J. van Vliet. Overleden: E. W. Hitzemann, 72 jr, echtg. v. G. Baltessen. honderdzestig woningen zal ca. achttien gulden gaan bedragen. Dit huurbedrag schijnt verhoogd te zijn, doch in wer kelijkheid is dit slechts een compensatie van het verminderen van de rijksbijdra ge. Voor de systeemwoningen wordt even eens een gunstige ontwikkeling ver wacht. Hiervan zullen er 234 als woning wetwoningen, 150 als premiebouw- en 50 premiewoningen gebouwd worden. De rijkspremie hierop zal 20 procent bedragen en derhalve zal men nog een complex van 77 woningen hierbij kunnen voegen. Persoonlijk vond de wethouder het totaal aan de premiewoningen van vijf tig aan de lage kant. Wat betreft de realisering van deze plannen, merkte mr. Van Kinderen op, dat de woningbouw vereningen in principe bereid zijn hun medewerking aan het plan te verlenen. De gemeente is voor negentig procent van de stich- tingskosten garant. Dit betekent dus, dat de woningbouwverenigingen voor tien procent zelf zullen moeten zor gen. In het jaar 1961 zullen er dus in het totaal 558 woningen gereed komen. Voor het jaar 1962 verwacht men $42 woningen gereed te krijgen. SCHIEDAM. De afgelopen -week zijn door de Jullana-teams geen grote resul taten behaald. Heren 1 was het enige team, dat het tot een overwinning wist te brengen. Met sterk aanvallend spel werd alle tegenstand van WIK gebroken. In de kortst mogelijke tijd was het 30 voor de Schiedammers. De set-standen waren: 15—2, 15-7 en 15—0. Heren 2 ondervond van V.C.K. on verwacht een sterke tegenstand. De eer ste sets gingen met 154 en 215 naar de mensen uit Krimpen. Gelukkig her stelden zij zich nog bijtijds en wonnen de laatste sets. met 15—9 eEL iaj—10. Het resultaat was dus een gelijk spel. Heren 3 kwam ook niet verder dan 2—2. tegen het enthousiaste „Jong Pen- drecht". Heren 4 verloor op regelmati ge wijze vah titelcandidaat HoU Stand 2. Dat Dames 1 van Aggredior zou ver liezen, was .te voorzien. Het was ech ter teleurstellend, dat ze geen enkel verweer hadden tegen de Vlaardingse aanvallen. Dames 2 moest het afleggen tegen het meer ervaren S. C. Hiliegers- berg 3. De junioren tenslotte stelden te leur door onnodig van DOS te verliezen. SCHIEDAM. In de bovenzaal van gebouw Irene vond maandagavond een bijeenkomst plaats van de Aquarium- vereniging „Aqua Fauna". Dit was voor voorzitter F. W. J. Scheffers reden genoeg om de spreker van de avond, de heer A. J. de Looze, na de behandeling van enkele huishou delijke onderwerpen het woord te geven over: „Bekende en minder bekende vis sen", waarbij een groot aantal kleuren dia's werd vertoond. SCHIEDAM. Dezer dagen is de ge meente-secretaris van de gemeente Schie dam, ter gelegenheid van zijn veertig jarig dienstverband benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Uc onderscheiding werd hem dezer dagen door de burgemeester van Schie dam, mr. J. W. Peek uitgereikt Mr. N. J. Post had de wens te kennen gegeven geen grote ruchtbaarheid aan deze uitrei king te geven, daarom heeft de burge meester hem de onderscheiding in de huiselijke kring uitgereikt. Direct hierna is mr. Post voor enkele dagen vakantie uit de gemeente Schiedam vertrokken. Helma van Kinderen (16) slaat de eerste paal van een complex van 130 woningen aan de Van Haarenlaan in Schiedam- Nieuwland. SCHIEDAM. Op vrijdag 17 februa ri wordt weer de Vrouwenwereldgebeds dag gehouden. Ook in Schiedam en Kethel hopen weer vrouwen van allerlei gezindten bij een te komen om samen hun Heer te danken, te bidden en te loven. De liturgie is deze keer samengesteld door Sue Weddell, vroeger secretaresse van de afd. Uitwendige Zending van de Nationale Raad van Kerken in de Ver enigde Staten. Deze worden in Schiedam gehouden op de volgende plaatsen: Ev. Lutherse Kerk, Westvest h. Oran jestraat; Vredeskerk, prof. Poelslaan: Opstandingskerk, Honnerlage Grete- laan; Bethelkerk, Nieuwe Maasstraat. In Kethel: De Geref. Kerk. „De Ark", Schiedamseweg. Aanvang 20 uur. VLAARDINGEN. De bewoners van het Shell-Sportpark, het Vlaarding se T.S.B. heeft de vrije zaterdag weten te benutten door een vriendschappelijke partij te spelen tegen het sterke VFC, dat in de tweede klasse uitkomt en met slechts twee invallers de fraaie gras mat van de Shell-mensen betrad. Dat de gastheren in de afgelopen we ken aan zaalvoetbal hebben gedaan, was aan het vertoonde spel duidelijk merk baar. Met fraaie combinaties werden de geelzwarte gasten van het kastje naar de muur gestuurd, al waren het de VFC'ers, die door Ouwerkerk het eerst tot scoren kwamen (01). Zij trachtten door te drukken en TSB moest enige tijd met de rug tegen de muur strijden, om erger te voorkomen. Een. kwartier na de eerste treffer werkten de gastheren zich los en door Van Schijndel kwamen de partijen op gelijke voet te staan <1—11. Na rust heeft TSB voornamelijk de lakens uit gedeeld, maar gedoelpunt werd er niet meer in deze sportieve wedstrijd. VLAARDINGEN. De Commissie tot Wering van Schoolverzuim te Vlaardin gen heeft aan de gemeenteraad verslag uitgebracht over haar werkzaamheden gedurende het jaar 1960. De commissie was gedurende 1960 ais volgt samenge steld: C. C. Fröger, voorzitter, A. Ga- gestein, secretaris; en de leden: D. v. d, Ende, J. Lighthart, G. C. v. d, Maa- rel, mevrouw ,N. C. M. van Rijn, H. A. Schoonfeld, L. v. d. Tempel en A. Ver heul. In het afgelopen verenigingsjaar wer den 14 vergaderingen gehouden, welke gemiddeld door 8 leden werden bezocht. Per vergadering werden gemiddeld 14 opgaven van ongeoorloofd schoolverzuim behandeld, waartoe de ouders van de betreffende leerlingen werden opgeroe pen om voor de commissie te verschij nen. Van" de' hoofden.'der- scholen werden in 1960, 196 opgaven van ongeoorloofd schoolverzuim ontvangen. Een gelijk aantal inlichtingenformulieren werd aan de hoofden van scholen én een gelijk aantal rapporten betreffende het onder zoek en de uitspraak der commissie aan de inspectie gezonden. Van de 196 ontvangen opgaven van ongeoorloofd schoolverzuim waren er 81 over jongens en 115 over meisjes. Het jaar daarvoor bedroegen deze cijfers 83 en 153. Het totaal aantal verminderde dus met 39. Van de 196 behandelde gevallen van schoolverzuim werden er 28 beoordeeld als geoorloofd en 168 als ongeoorloofd. Bij dit grote aantal 168 dient rekening gehouden te worden met de beoordeling overeenkomstig de opgave en inlichtingen van het hoofd der school, als door de ouders aan de oproep der commissie geen gehoor wordt gegeven. VLAARDINGEN. In de Hoflaan- kerk, hoek Emmastraat zal woensdag 15 februari de jaarlijkse zang-, mu ziek- en declamatieavond worden ge houden, die om 20.00 uur zal aanvan gen. Op het programma staat o.a. één van de mooiste Evangelische taferelen van Heinrich Schutz: „Der Zwölfjahrige Je sus im Tempel", door koor, solisten, violen en piano. Verder nog werken van Bach, Handel en Mendelssohn. De medewerkenden zijn: Gerry Tee- kens, sopraan; Nina Wind, alt; Els Prakken, viool; Rob Vuyk, viool; Melis Louis, orgel; Willy Vroegop, declama tie ën Hans Vuyk, piano. Het geheel staat onder leiding van demdirigente Nina Wind. De kaartver koop heeft ook in Schiedam plaats ge vonden, zodat verschillende Schiedam mers dit concert zullen bijwonen. Door allerlei oorzaken, onder andere competitiewedstrijden, is daar niets van kunnen komen, maar dat betekende voor het ijverige bestuur van. „Oranje Nas sau" niet, dat men dit heuglijke leit zond-er meer zou laten voorbijgaan. ,,Be Oranje Garde" werd inmiddels opgeheven, maar de afdeling korfbal bleef in leven en met vier senior- en drie junior-twaalftallen moeten alle twaalftallen in de Christelijke Korfbal Bond terdege rekening houden met de Oranje Nassau-teams. Zowel in competitieverband als tijdens het houden van toernooien blijken de oranjehemden niet alleen gevreesde, maar ook onberekenbare tegenstanders te zijn. Vooral de junioren komen altijd goed voor de dag en dat de medaille- kast van Oranje Nassau goed gevuld is, dankt men voor een groot deel aan de prestaties van de jeugdige korfballers, die hun spel altijd met een grote dosis enthousiasme spelen. In de loop der jaren heeft Oranje Nassau zelfs één jaar in de hoofdklas se gespeeld, waarhij vooral namen als BuddingEichhomSchouten en Riet dijk aan de herinnering zijn verbon den, dank zij hun opvallend goede prestaties. Daarna bleek, dat ook de eerste klasse nog te sterk was voor de Vlaardingers, waardoor men thans uitkomt in de tweede klasse van de C.K.B. Zaterdag 18 februari, precies vijf maan den na het officiële 25-jarige bestaan dus, hopen de leden en donateurs van deze kerngezonde vereniging het zilveren feest te vieren met een gezellige bijeen komst, welke zal worden gehouden in de grote zaal van Excelsior aan de Oost- havenkade. Men heeft alle pogingen in het werk gesteld om oo-k de oud-leden te bereiken en dank zij een oproep in ,,De Spiegel" konden deze bijna allen worden achterhaald. Onder leiding van de heer K. Ro mers en met medewerking van de heren Eijkeleboom en Veldheer be looft het een prettige avond te worden met een gevarieerd karakter. Het mu zikale gedeelte zal worden verzorgd door het uit zeven personen bestaande orkest„The Alabama Stars", onder leiding van het Oranje Nassau-Hd, Cees de Keijzer. Voor alle inlichtingen omtrent het korfbalwezen van Oranje-Nassau kan men zich wenden tot het secretariaat; J. M. de Kejjzer, Prins Hendrikstraat 66. 'Meestal zijn het ouders, die al enige malen een oproep ontvingen, en verstek laten gaan, als zij bemerken, dat hun voorgaand verschijnen voor de commis sie en daarna herhalen van schoolver zuim nog geen verdere gevolgen heeft gehad. Natuurlijk worden de door de ouders gegeven redenen ook bij de beoordeling betrokken en onvolledige inlichtingen van de hoofden van scholen kunnen er toe leiden, dat de beoordeling dan een zijdig beïnvloed wordt. Enige malen heeft de commissie na serieuze kennis neming van huiselijke omstandigheden, welke tot schoolverzuim leidden, een verzuim beoordeeld als geoorloofd. De ouders werd dan dringend gera den hun moeilijkheden te bespreken met het hoofd der school. Ook kregen de ouders zo nodig het advies zich bijvoorbeeld voor hulp in hun gezin te wenden tot .bepaalde instanties door welke misschien geholpen zou kunnen worden, tenbate van het gezin en van de betreffende leerling, die dan weer geregeld de school zou kunnen bezoeken. VLAARDINGEN. Tijdens een voet balwedstrijd welke zaterdagmiddag werd gespeeld op het terrein van Zwa luwen liep de 16-jarige H. H. uit Vlaar dingen een hersenschudding op. De jongen tractie een bal te koppen, maar kwam daarbij tevens in onzachte aanraking met het hoofd van een tegen stander. Via het Algemeen Ziekenfonds werd de jongen door de G.G.D. naar zijn woning gebracht. MAASSLUIS. De raad van Maas sluis zal vrijdag beslissen over een voorstel van burgemeester en wethou ders om met het gemeentebestuur van Rotterdameen overeenkomst aan te gaan voor berging van Rotterdamse baggerspecie. Er is in principe overeen stemming bereikt over een oppervlakte polderland van circa 120 ha. verdeeld over de Steendijkpolder 100 ha. en Noord Nienwlandsepolder 20 ha. Beide polders maken deel uit van het uitbrei dingsplan „.Maassluis-Noordwest", dat op 1 april i960 In hoofdzaak door de raad van Maassluis is vastgesteld en een gebied tussen de Maasdijk en de spoorlijn Maassluis-Hoek van Holland omvat. B. en W, zeggen in hun pre-advies, dat in het kader van de berging van baggerspecie uit de Rotterdamse havens reeds geruime tijd onderhandelingen met het gemeentebesuur van Rotter dam gevoerd werden. Nu de plannen voor de toekomstige ontwikkeling van Maassluis vaste' vormen hebben aange nomen, is met de gemeente Rotterdam onder voorbehoud van bekrachtiging door de gemeenteraden overeenstem ming bereikt omtrent opsluiting met baggerspecie van het nog niet opgehoog de gedeelte van de Steendijkpolder on der bepaalde voorwaarden. Omtrent deze ophoging is eveneens overeenstemming bereikt met het ge meentebestuur van Rotterdam. Over eengekomen is, dat de opspuiting van het resterende gedeelte van de Noord- Nieuwlandsepolder van begin 1961 af zal plaats vinden met de meest zanderi ge specie, welke Rotterdam uit het on- derhoudsba ggerwerk kan leveren, en voorts onder de voorwaarden, genoemd in het ontwerp-besluit. B. en W. achten de overgekomen re geling zowel wat betreft de Steendijk polder als de Noord-Nieuwlandsepolder alleszins aanvaardbaar, zulks in het bij zonder met het oog op het '.e zijner tijd verkrijgen van bouwrijpe gronden ter verwezenlijking van het eerder genoem de uitbreidingsplan. B. en W. stellen de raad dan ook voor om te besluiten tot het aangaan van een overeenkomst met de gemeente Rot terdam inzake opspuiting van het nog niet opgehoogde gedeelte van de Steen dijkpolder; en de opspuiting van het res terende gedeelte van de Noord-Nieuw landsepolder eveneens door de gemeen te Rotterdam te doen plaats vinden met de meest zanderige specie, welke Rot terdam uit het onderhoudsbaggerwerk kan leveren. MAASSLUIS. De agenda voor de raadsvergadering van 17 februari ver meldt een 17-tal punten, waaronder een voorstel inzake opspuiting van gedeelten van de Steendijk- en Noord Nieuwland- se Polder; tot het aangaan met de ge meenten Schiedam en Vlaardingen van een gemeenschappelijke regeling inzake de aanwijzing van het woonwagenkamp; inzake verkoop van twee percelen grond voor bungalowbouw en voor reconstruc tie van het Stationplein. VLAARDINGEN, In de kantine van het Havenbedrijf „Vïaardingen- Oost N.V." werd maandagavond on der zeer grote spanning de schaakder by tussen H.V.O. en V.S.G. gespeeld. Duidelijk kwam men onder de in druk, dat het kampioenschap op het spel stond, want vrijwel alle spelers benutten hun tijd zo veel mogelijk. Dit leidde er toe, dat niet minder dan acht partijen moesten worden afgebro ken. De partij aan bord 2 tussen A. Hoogerwerf en G. Kornaat was reeds vooruitgespeeld en in een zege voor de H.V.O.-er geëindigd, zodat de Haven mensen met een 1—0 voorsprong van start gingen. Doordat de enige uitge speelde partij, die tussen E. C. Heyna en J. Smit In remise eindigde heelt H.V.O. de voorsprong dus behouden, Van de afgebroken partijen valt moei lijk iets te voorspellen, want daarin kan nog van alles gebeuren, Dat deze par tijen wel „uitgedokterd" zullen worden staat echter bij voorbaat reeds vast, want de verliezer verspeelt daarmee het kampioenschap. Omdat Kwindacz niet geheel fit was speelde hij ditmaal aan bord 9, ter wijl Koopman de H.V.O.-kleuren aan het eerste bord verdedigde. De twintig Vlaardingers, die elkaar bekampten waren: A. Koopman (H.V.O.)—W. Korpershoek 'Vlaardings Schaakgenootschap) afg; A. HoogerwerfG, Kornaat 10. A. de Jong—W. Rodenburg afg, E. C. Heyna J. Smit E Bongers—W. v. d. Gaag afg, B. v, Driel—J. de Boer afg. D. A. Torn—C. Vester afg. B. Kwindacz J. v. d. Berg afg, dr. D. A. v. Dorp G. Hermse afg. VLAARDINGEN. Aan de drie kan toren van de spaarbank „Vlaardingen" werd gedurende januari in totaal inge legd 1.879.117.96. Terugbetaald werd 1.262.752.81. Het tegoed van de spaar ders dat daardoor steeg met 616.365.09 werd zodoende per 1 februari 27.982.789,72. Op 1 februari van het vorig jaar was dit bedrag groot: 24.566.357.78. Het aantal in omloop zijnde boekjes was op I januari 38032. Hiervan werden er 298 uitgegeven, zodat thans 38316 boekjes zich onder de burgerij bevinden. Op de scholen werd voor ƒ4.421,85 aan spaarzegeis verkocht. Het aantal in omloop zijnde spaarbusjes bedroeg op 31 januari 11730, waarin zich een totaal bespaard bedrag bevond van 45.903.28. Voor de wedstrijd om het provinciaal damkampioenschap voor de jeugd is zaterdag in Gouda de eerste ronde ge speeld. Bob Nuys won van van der Wouden, v.d. Star en F. de Jong speelden remise, terwijl Varkevisser won van J. de Jong. Zaterdag wordt de tweede ronde ge speeld. De jeugdige dammers komen dan in Rotterdam, Zaal Brouwer, Tei- lingerstraat 89, aanvang 4 uur. Op uitnodiging van de minister voor Culturele Zaken en Nationale Oriën tatie van de Verenigde Arabische Re publiek, dr. Saroite Okacha, zijn minister J. M. L, Tb, Cals en dr. H J. Relnink, directeur-generaal voor de kunsten en voor buitenlandse cultu rele betrekkingen, van Schiphol ver- trokken voor een bezoek aan de VA.R. De uitnodiging houdt verband met de initiatieven die van Nederlandse zijde zijn genomen in het kader van de Unesco-actie tot het behoud van de Nubische monumenten, die door de verhoging van het waterpeil van de Nijl voorgoed verloren dreigen te gaan. Reeds is prof. dr. A, Klaeens, direc teur van het rijksmuseum voor oud heden in Leiden, en tevens hoogleraar in de Egyptologie aan de rijksuniver siteit te Leiden, die een maand geleden vsn Schiphol vertrok, in Egypte werk zaam. Op de uitgestrekte grafvelden zoekt hij een gebied uit voor een Ne derlandse expeditie, die daar het vol gend jaar aan de slag hoopt te mogen gaan. De archeologische vondsten, die bij dit werk gedaan worden, worden verdeeld tussen Egypte en het land dat ze uitgraaft. De helft van wat de Nederlandse expeditie weet te bergen, zou dus naar Nederland kunnen komen In opdracht van de Nederlandsh re gering hebben Nederlandse ingenieurs een plan uitgewerkt tot het behoud van het eiland Fhllae in de Nijl, dat onder water dreigt te verdwenen. Daartoe zouden dammen om het eiland in het water moeten worden gebouwd en mi- Dister Cals heeft in november op de algemene vergadering van de Unesco in Parijs een rapport hierover op tafel ge legd. Volgens mr. Cals heeft prof. Klassens een bijzonder goede naam in Egypte. de hulp in te roepen van archeologen uit landen, met wie de V.A.R.. cultu rele akkoorden heeft gesloten." Als een van de praktische gevolgen van dit akkoord zweeft minister CaU de mogelijkheid voor ogen, dat enkele honderden Egyptische studenten naar Nederland zullen komen, om hier aan onze universiteiten te studeren. Daar naast acht hü uitwisseling van allerlei kunstenaars nuttig. SCHIEDAM. Onder leiding van de voorzitster, mevrouw M. Ch. Sehroot- Droogleever Fortuijn, heeft de afd Schiedam van de Ned. ver, van Huis', vrouwen maandagmiddag in Maison Westhuis haar jaarvergadering gehou den. Uit de jaarverslagen van secreta resse. mevrouw C. C. Bijl-Lenderink en penningmeesteresse, mevrouw M. de Jong-Hoogenboom bleek, dat het deze vereniging in 1960 bijzonder goed is ge gaan en dat met optimisme het nieuwe jaar tegemoet gezien wordt. Er vond een ledenaanwas van zeven pet. plaats. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat mevrouw C C Bijl- Lenderink met algemene stemmen werd herkozen en dat de opengevallen plaats van mevrouw J. H. Hebiy-Vrijhof zal worden ingenomen door mevrouw K Nedervecn-Houweiing. Minister Cals gaat verder naar Egypte, om daar met zijn ambtgenoot te spreken over de uitvoering van het kortgeleden gesloten cultureel ak koord tussen de V.A.R. en Nederland. „Wij hadden dit akkoord reeds 10 jaar geleden willen sluiten, doch po litieke moeilijkheden gooiden steeds roet in het eten, Nu is het in decem ber ten slotte zover gekomen en dat is maar goed ook, want Egypte za' misschien geneigd zjjD voor de be ging der kunstschatten Hö - Bij het ingaan van de achtste ronde van de eerste klas-competitie van de Rotterdamse Dambond waren we in de veronderstelling dat Schiedam kampi oen zon worden. Door een onverwachte nederlaag tegen Ons Genoegen keerden de kansen ten gunste van de dammers uit Bolnes. Maar nu gaat het er naar uitzien dat ln de negende ronde Ons Genoegen een steek heeft laten vallen. Er is tegen Het Oosten 2 afgebroken in de stand 86 voor Het Oosten 2. Over de drie afgebroken partijen zijn de meningen verdeeld. Ons Genoegen beweert er 1010 uit te kunnen halen, maar Het Oosten denkt zeker op 11—9 te kunnen komen. Zou Ons Genoe gen inderdaad 1010 kunnen bereiken dan hebben zij daarmede de eerste plaats bereikt en zijn zij kampioen. Wordt het een overwinning voor Het Oosten 2 (en o.i. is die kans groter) dan is de strijd om de titel weer ge heel open. De koplopers boekten ml. al len overwinningen: Pernis deed het te gen C.D.R. 2 met grote cijfers: 16—4. Charlois 2 tegen V.D.V. 2. werd 15—5 voor de Gharlois-reserves, terwijl Schie dam met 128 won van Maeslandtsluys. Verrassend, maar verder van weinig betekenis meer, was de winst van Vreeuwijk 2 op Constant 3, n.l. 11—9. De situatie Is nu als volgt: Bij winst of gelijk spel van Ons Genoegen is dit tiental kampioen. De tweede plaats wordt dan gedeeld door Pernis, Schie dam en Charlois 2. Hier zal een her kamp moeten uitmaken welk tiental naar de hoofdklasse promoveert. (Er is dit jaar automatische promotie voor twee tientallen). Wanneer Ons Genoegen verliest, dan moeten vier tientallen gaan kampen om de eerste en tweede plaats. (Van één onzer verslaggevers) Bij de beraadslaging over de subsi diering van de provinciale organisaties voor de vrije jeugdvorming, in de voort gezette winterzïtting van Provinciale Staten van Zuid-Holland in het Twee de Kamergebouw te Den Haag heeft de Rotterdamse wethouder, de heer De Vos, die voor de K.V.P. deel uit maakt van de Staten, een poging gedaan de voorgestelde wijziging van de subsidi eringsregeling uit te stellen. In. 1957 besloten de Staten van Zuid- Holland de provinciale organisaties voor de vrije jeugdvorming te subsidiëren met in totaal 115.000 per jaar, nl. met 40 procent van de exploitatielasten. Het bedrag van 115.000 bleek te gering om alle aanvragen te voldoen. "Voorgesteld werd door Gedeputeerde Staten het maxi mum bedrag te verhogen tot 200.000, maar het percentage te brengen op 30. De heer De Vos maakte namens de K-VJ».-fractie bezwaar tegen deze wijzi ging, waarin hij tevens een verlaging zag. Hij diende een amendement in, dat be oogde de lopende regeling met een jaar te verlengen. De Gedeputeerde, dr. J. P. van Praag wees dit amendement af. Met 12 stemmen voor werd het dan ook verworpen, zo dat de gewijzigde susidiëringsregeling van kracht wordt. ROTTERDAMSE TERMIJNMARKT RUWE LIJNOLIE IN TRANSITO Medegedeeld door de N.V. commissie handel v/h Julius van Roosendaal. Slotnoteringen in guldens per honderd kilo. Maart: 99.20: mei: 99.55;, juli: 100,25 september: 100.50. Gisteren, geen contracten. Vandaag voorlopig geen contracten. Deze vier tientallen behaalden in de competitie de volgende aantallen bord- punten: Pernis 112, Charlois 2 110, Schiedam 106 en Ons Genoegen 104. De ze punten werden behaald in negen wedstrijden, zodat de verschillen klein te noemen zijn. De komende vierkamp zal dan ook buitengemeen spannend zijn. Het is niet onmogelijk dat ook de ze nog niet direct beslissing zal bren gen en het kan dus nog wel even aan lopen voor de definitieve kampioen be kend is. De voorlopige eindstand ln de eerste klas is: Ons Genoegen, Pemis, Schiedam en Charlois 2 elk 14 punten, Maeslandtsluys en Het Oosten 2 elk 8, Constant 3 en Vreewijk 3 elk 6, C.D.R. 2 en V.D.V. 2, elk 3. Er Is dit jaar geen degradatie. (Van een onzer verslaggevers) In een huls aan de rand van de Loe- nermark, waar hij de laatste jaren van zijn zwervend leven doorbracht, 1$ giste rinorgen Nederlands oadsle schaapherder, Willem Koestapel, ever leden. Hij werd 86 jaar. Daarvan heeft deze scheper vrijwel driekwart eeuw de kodde gehoed. ZUa wens, heen te gaan midden van zijn dieren, is niet in vervulling gegaan. HOEK VAN HOLLAND, De eerste paal voor het nieuwe gebouw van de Roleb in Hoek van Holland is onder grote belangstelling van de bevolking van Hoek van Holland geslagen. Ook gaven vele autoriteiten van de brandweer en reinigingsdienst blijk van hun belang stelling toen de negentien meter lange paal de grond inging. Het gebouw zal een grote garage voor het rijdend materieel van de diensten krijgen. Tevens zal er een groot magazijn bij inbegrepen zijn. Boven deze ruimten zullen drie dienstwoningen gebouwd wor den. Het aannemingsbedrijf Lucas uit Rijswijk heeft het werk in uitvoering. HOEK VAN HOLLAND. Hei Hoekse dameskoor „Vox Humana" heef! maandagavond zijn tweede lustrum ge vierd met een gezellige avond in een d« zalen van hotel „America". Het talrijk opgekomen publiek heeft zich enkele uren uitstekend geamuseerd met bet op treden. van vele inwoners van Hoek vac Holland, die allen eert gedeelte van het programma voor hun rekening namen. Het geheel vormde zeker een gebeurtenis waarop de vereniging nog vele Jaren met genoegen kan terugzien- NIET zonder ontzag hebben gister middag enige grondstewardessen Kort na een uur maandagmiddag is prinses Irene, die vrijdag was vertrokken, met een K.L.M.-lijn- vliegtuig uit München op Schiphol teruggekeerd. De Prinses, die op haar reis aüeen door een rechercheur van het koninklijk buis vergezeld werd, heeft in Duitsland in het afgelopen weekeinde een besloten feest van een bevriende familie bijgewoond, no is door de regeringsvoorlichtingsdienst meegedeeld. Op Schiphol stond een hofauto voor haar gereed. De Prinses vertrok on- I middellijk na-ar paleis Soestdiik. Van 20 tot en met 22 februari zal in Overijssel een legeroefening onder de code-naam „loop door" worden gehou den. Als sluitstuk van dit militaire ge beuren zullen de Limburgse Jagers 's avonds op 22 februari in het zuid west Twentse stadje Diepenheim een militaire taptoe verzorgen. Officieren van de staf van het le le gerkorps zuilen aan deze legeroefening deelnemen. Deze officieren worden ver ondersteld te zijn ontsnapt uit een krijgs- gevangenkamp bfl Njjverdal. Vandaar worden ze vervoerd naar een onderduik adres ergens ln Drente. Op eigen gele genheid dienen ze dan 'a nachts te trachten dwars door Overijssel het „be vrijde" gebied ten zuiden van het Twente Rijnkanaal bjj Diepenheim te bereiken op Schiphol elkaar de 21-jarlxe Astrid Kofoed-Hanserut uit UsHsa aangewezen, die stewardess is W) de IJslandse luchtvaartmaatschappij, maar- die bovendien zelf ettelijke vliegbrevetten bezit. Deze onder nemende jongedame genoot bijzon- dere belangstelling, omdat zü tot zeer weinige dames behoort, die zen een militair straalvliegtuig hebben bestuurd. Met cue vluchl van een uur in een Lockheed T-33 straalms- chine van een Amerikaans squadron op IJs land ging een van haar vurig ste wensen is vervulling, msw zij neelt nog an dere aspiraties: ze noopt nog dit jaar naar brevet ten te krijgen voor net bestu ren van geregelde lijntoestellen nu een burgerluohtvaartmaatschapptl- Of er echter ooit een grote schappij zal zijn, die haar als puf» zal aanstellen, betwijfelt ze. „td,s* schien lukt het me voor kleiner® toestellen op ons binnenlandse lucht net", vertelde ze. Haar vliegcarrière begon al, toen Ie pas 13 jaar oud was: toen haalde z® haar A-brevet voor zweefvliegtuig" Twee jaar later kreeg ze het B- brevet, weer enige jaren later nf C-brevet. Ze was 17 jaar oud, we" ze voor het eerst in een motorvhef' tuig de liicht inging, een Piper Cu" Nauwelijks was ze 19 of ze haal® haar A-brevet voor gewone schroei' vliegtuigen en sindsdien doet ze haar vrije tijd bijna niets anders da" vliegen, Intussen volgt ze een cursus op IJslandse luchtvaartschool en in me' a.s. hoopt ze haar examens voor oe burgerluchtvaart af te leggen. D®8"* na zal ze nog vele praktische vlieg uren moeten maken voor ze hu" rechten bezit om zelf als burger- luchtvaar tpilote dienst te doen.

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 2