Vele ontspanningsverenigingen opgericht CJ.V. te Schiedam viert liaar 75-jarig bestaan Commissie stelde uitgebreid programma samen Instituut voor Rotterdam en omgeving Prot. Chr. vormingscentrum „Europoort" opgericht Vier avondcursussen zullen in Maart van Zondag en zondagsarbeid door Schiedams C.N.V. besproken start gaan P. J. W. Maarleveld veertig jaren bij zelfde bedrijf UTS voor meubelindustrie officieel geopend BRUNOTT WATERWEG Lijdensmeditaties tijdens avondgebed De Bijbel als uitgangspunt Open-Deur-Dienst Valse zilveren guldens in omloop Viel weer terecht Jubileum bij H.V.Ote Bergum Koninklijk zilver voor W. Landman Tafeltennisnieuws te Vlaardingen Nieuwe kotter te Maassluis Duits bezoek aan Rotterdam Twee ambtenaren kregen beloning Historie Activiteiten Toekomst Contactavond Zuiderwijk Conferentie-oord Recreatie Factoren Programma S. G. -T oneel wedstri j d Tweetal bij Geref. Gem. Bestuur Laatste nieuws vvun/tHgjtfH+tge+t Eerste in ons land \laassluis E. H.B. O.-wedstrijd Rotterdam, eerste meubelstad Tijdelijk gebouw Officiële opening Feestelijke orgelavond Gerard Akkerhuis lé TROUW Donderdag 16 februari 1961 Voor de C.J.V. „De Here zal het voorzien" te Schiedam zullen dagen van grote vreugde en dankbaarheid aanbreken. Op 1 maart is het namelijk 75 jaar geleden dat deze vereniging het levenslicht aan schouwde en dit herdenken zal uiteraard niet onopgemerkt voorbij gaan. Een speciaal voor dit heuglijke feit in het leven geroepen com missie heeft kosten noch moeiten gespaard om het programma in alle opzichten te doen slagen. Het resultaat hiervan is dat een tijd voor de leden en belangstellenden zal aanbreken, waarin vele festiviteiten zullen plaats hebben. SCHIEDAM. Evenals dit reeds tweemaal eerder is gebeurd, heeft de Schiedamse Oecumenische raad van kerken ook dit jaar weer het initiatief genomen tot het doen houden van meditaties over het lij den van Christus. Deze meditaties! zullen in oecumenisch verband worden gehouden. SCHIEDAM. Op een vergade ring van de Christelijke Besturen bond, als plaatselijke centrale van het Christelijk Nationaal Vak verbond, heeft de secretaris van het C.N.V., de heer C. A. Bakker woensdagavond gesproken in het gebouw voor Chr. Soc. Belangen over het actuele ondermerp: „Zon dag en zondagsarbeid." - - Nationaal Judo Toernooi bij Hnlsker Schiedam WIJ ONTVINGEN VLAARDINGEN. Aan het aantal jubilea dat men de laatste tijd meemaakt bij het Havenbe drijf „Vlaardingen-Oost N.V.", blijkt wel dat iedereen het daar goed naar zijn zin heeft. Er schijnt dan ook schier geen eind te komen aan de reeks huldigingen van deze trouwe personeelsleden. Burgerlijke stand De stadhuisbrand vereniging ovi meerde Kerk. Zoal* bU dergelijke gebeurtenissen de gewoonte is, werpt men. even. een blik in bet verleden. De grondorganJsatie van de CJT.V. Is de vergadering „Jonathan", die thans nog bestaat. De Doleantie, die in 1886 aanbrak, was er tevens de oorzaak vui dat het grootste aantal leden van deze overging naar de Gerefor- rk. Voor de Hervormde jon geren was das de tijd aangebroken om zich opnieuw te organiseren en dit ge beurde op 1 maart 1886. De C.J.V. „De Here zal het voorzien" had. zich als vergaderplaats het gebouw ..Irene" gekozen. Het aantal leden was toentertijd twaalf. Thans is dit gestegen tot ongeveer 1000. waaruit dus wel blijkt dat de vereniging een zeer bloeiende pe riode heeft gekend. Vooral de jaren 1920 -—1930 blonken uit door vele aktmteiten, hetgeen zich o.a. uitdrukte in de oprich ting van ontspanningsverenigingen, zo als de gymnastiekvereniging D.O.K de voetbalvereniging H.B.S.S., het tam boeren- en pijperskorps en de Harmonie- vereniging Bravo". Efeze laatste drie ver en; <T ogen maken thans nog deel uit van c nedamse CJ.V. D.O.K. daarente- g beden een zelfstandige organisa- t .e zelfs nog meer leden telt dan de vereniging, waaruit zij is voortge komen. Gedurende de oorlog werd de CJ.V. niet opgeheven, maar kreeg zij toestem ming om te blijven vergaderen, daar zij zich niet bezig hield met politieke vraag stukken. De vergaderplaats was toen het volksgebouw „Arcade". tingssamenkomst voor leden en oud-leden worden gehouden in het gebouw Lange Haven 329. "Woensdag 1 maart: 8 uur. Receptie in gebouw „Irene", die een enigszins be sloten karakter zal dragen, daar verschil lende sprekers aan het woord zullen ko men. Alle belangstellenden worden dus Uitgenodigd om zoveel mogelijk op het aangegeven tijdstip aanwezig te zijn. Donderdag 2 maart: Jubileumavond in het Passagetheater. Alle leden zullen gra tis toegang hebben. De titel van aeze bij eenkomst luidt' „Het C.J.V. world-song festival 1961". De samenstelling, regie en algehele leiding zijn in handen van Jaap Barno, Piet de Ruiter en Wim de Wolff. Zaterdag 4- maart: Avond voor de jong ste leden tot en met 13 jaar m gebouw „Irene". Medewerking wordt verleend door .Jong Harmonie" en „Jong Bravo", terwijl het artistenduo uit Rotterdam „De Clema's" zal optreden. Maandag 3 april. De C J.V. zal deze keer als gastheer optreden voor ca. 550 jon geren m verband met de te houden Pro vinciale Jongerendag in „Musis Sacrum". De aanvang is gesteld op 10 30 uur. 's Morgens zullen enige jongeren uit de provincie de liturgie en een lekenspel verzorgen. Het ligt m de bedoeling om 's middags een reprise te geven van het programma, dat op donderdag 2 maart in het Passagetheater zal worden gegeven, Donderdag 11 mei. Voetbaltornooi, ge organiseerd door de juniorencommissie van H.B S.S. in het sportpark „Harga". Zondag en maandag 21 en 22 mei. „Pmksterjubilade 1961". Men hoopt dan met 110 leden naar de Ernst Sillemshoeve te Lage Vuursche te gaan. Op de tweede pinksterdag zal een z.g. „Olympische dag" worden georganiseerd. De heer D. "Wim- beek :s voor deze Pinksierjubiiade uitge nodigd om iets te vertellen over het Vor stenhuis. In de te houden jeugddienst zal voorgaan ds. P. Kloosterman. Verder staat er nog voor de jongeren van 10—15 jaar een plan op het program ma om een kampweek m Leusden te houden- Het programma vindt zijn climax in de vakantieweek, die de Schiedamse Ge meenschap belegt van 512 augustus. Het slnitstuk heeft de naam: „Schiedam bij gaslicht". De bedoeling is de omvang van het jeugdgebouw aan de Lange Ha ven terug te brengen in de sfeer yan rondom 1900. De eventuele baten hiervan zullen ter beschikking worden gesteld van één of ander charitatief doel. Had het aanvankelijk in de bedoeling gelegen, deze meditaties op de zondag avonden te doen plaatshebben, de plaat selijke Raad is daarvan afgestapt op grond van de overweging, dat op zon dagavonden ook gewone kerkdiensten plaats hebben en hij het met juist vond, met deze diensten te „concurreren" Daar gewone door-de-iveekse avonden al evenmin aantrekkelijk leken, is uit eindelijk het beshnt gevallen, deze me ditaties, waarin over het lijden en ster ven van de Heer wordt gesproken, op de zaterdagavonden tijdens het Avond gebed in de Lutherse kerk te doen houden. Voor deze meditaties hebben hun me dewerking toegezegd: pastoor C. P. v. d. Berg (Oud Kath.), dr. L. J. Caze- mier (Herv.), ds. J. Couvee (Geref.), Maj. M. Souverem (Leger des Heils), ds. J. A Hebly (Herv.) en ds J. D. Smids (Herv De meditaties zullen volgens een vastgestelde gedachten- gang worden behandeld. Achtereenvol gens zal op de zaterdagen 18 en 25 fe bruari en 4, 11. 18 en 25 maart over de volgende onderwerpen worden ge sproken: In de opperzaal, In Gethsema- ne, Voor de Raad, Voor Filatus, Op de kruisweg en Op Golgotha De bestaande liturgie voor het avond gebed wordt gehandhaafd, doch is voor deze gelegenheid sterk bekort. De diensten vangen zoals gewoonlijk om half acht aan. Na de oorlog zette de C.J.V. haar werk' zaamheden. op velerlei gebied onvermoeid 'roorë Uitgaande van de „Ziekendienst" werdén "talloze bezoeken gebracht aaft her-", .Zonnehuis", De--z.g. Vrije wereld- commissie werd ingesteld, die zich als doei het lenigen van de nood in de we reld had gesteld Hiernaast was er nog de ééncentscommissie. De opbrengst was bestemd voor evangelisatie onder de mi litairen, die in Indië vertoefden. Met dankbaarheid denkt de vereniging terug aan de dag, waarop het gebouw aan de Lange Haven 129 weer in ge bruik kon worden genomen na een gron dige restauratie. Een vurige wens van het bestuur is dat B. en W. het huurcontract dat in 1Ö62 zal aflopen, willen verlengen. Dit gebouw vormt reeds jaren het belang rijkste punt van samenkomst. Hiernaast wordt ook van de sociëteit „Passe-Far- toirt" een intens gebruik gemaakt De actie voor de Opstandingskerk, die door de leden van de CJ.V. werd georgani seerd. heeft eveneens tot een groot succes geleid. Bijzondere plannen voor de toekomst staan nog niet op stapel. Men koestert wel de hoop dat de vereniging spoedig zal kunnen overgaan tot het aanstellen van een vaste kracht, die het vele werk. kan verrichten. Voor de financiële con sequenties, die hieraan verbonden zijn, is echter tot nu toe nog geen oplossing gevonden. Het afgelopen Jaar heeft de CJ.V. zich vooral ingezet voor de hulp aan vluchte- I.ngen, waardoor 30 kinderen voor enige tijd in de gemeente Schiedam konden worden ondergebracht.-Ook dit jaar heeft men reeds een beroep op haar gedaan en waarschijnlijk zal hieraan weer gehoor worden gegeven. In 1959 heeft men een fusie aangegaan met de Meisjesbond. De naam van de C.J.V. is in de 75 jaar wel enigszins ver anderd. De eerste naam luidde: Christe lijke Jongelingsvereniging, toen werd het: Christelijke Jongemannenveremging en de fusie: Christelijke Jongerenvereniging. De initialen zijn dus nagenoeg wel de zelfde gebleven. Het doel van de vereniging wordt in de statuten als volgt aangegeven: „Van het Evangelie «it de jongeren te bege leider in hun geestelijke, maatschappe lijke, verstandelijke en lichamelijke ont wikkeling naar de volwassenheid. De op zet heeft zich in de laatste jaren wel enigszins gewijzigd, maar toch wordt de aangegeven doelstelling bij alle activi- feiten als uitgangspunt genomen, zo ver klaarde de voorzitter, de heer W. J. de Wolff. Het dagelijks bestuur bestaat uit: W. J. de Wolff, voorzitter, mejuffrouw A. J. Brouwer, presidente, A. Plaisier, seeie- Hns, J. Buskes, penningmeester, mejtif- f -ouw G. van Wieringen, 2e penningmees- 'rresse, mejuffrouw G. Mak. 2e secreta- esse en mejuffrouw M. van Vlaardingen, algemeen secretaresse. SCHIEDAM. In de benedenzaal van de kerk de „Goede Haven" is dinsdag avond een geslaagde contactavond ge houden, waarbij aan een deel van de Zuiderwijk een interessant programma is geboden. Over het onderwerp: „Wat doen wij ermee?" heeft de heer J. van Tilburg een causerie gehouden, waarbij hij ver schillende veelvoorkomende feiten op somde, zoals het spreken van lastertaal, van roddelen en vele andere facetten, die na deze inleiding een opvoedkundige waarde kregen. Er is gedeclameerd door mevrouw Nijenhuis, waarna de predikant van de Zuiderwijk, ds. W. A. Krijger de aan wezigen de bouw en de opening van dit nieuwe kerkgebouw weer eens duidelijk voor de ogen heeft gesteld door hiervan een prachtige kleurenfilm af te draaien. Het slotwoord op deze goed bezochte avond was van ds. Krijger. De leden van deze week, die verhinderd waren, krijgen op 24 februari de gelegenheid dit te bezien, want dan wordt het pro gramma herhaald. Een groep vooraanstaande protestants-christenen uit Rotterdam en daarbuiten heeft het initiaitief genomen tot de oprichting van het Vormingscentrum „Europoort". De initiatiefnemers zien als doel van dit centrum de scholing van de christen voor het volbrengen van zijn roeping in de wereld. Zij zijn van mening dat er voor Rotterdam en wijde omgeving grote behoefte bestaat aan een dergelijk instituut, dat tot dusver niet bestond. Het vormingscentrum zal beginnen met het organiseren van cursussen. Het is de bedoeling dat reeds in maart twee van deze cursussen beginnen en in april nog twee. ding, huwelijk, verlening, film. toneel, televisie, omgang en gesprek met niet- chrlstcnen. Op de duur zal voor dit werk een con ferentieoord met een vaste staf nodig zijn Wil een dergelijk centrum in belangrijke mate subsidiabel zijn dan zal het aan allerlei eisen van opzet, doelstelling en werkwijze moeten voldoen. Zover is het echter nog met Het vormingscentrum, dat bedoelt werkzaam te zsjn voor de gereformeerde gezindte in al haar ker kelijke schakeringen, zal beginnen met vier avondcursussen te Rotterdam. Deze cursussen zijnmigratieproblemen, be stemd voor allen, die door hun werk op kerkelijk of maatschappelijk terrein met de problemen der nieuwe stadswijken te maken hebben, start in maart; pastorale psychologie, bestemd voor predikanten, start in april: cursus voor verloofden, start in maart; cursus „huisbezoek", be stemd voor ouderlingen en huisbezoekers (sters), start in april. Docenten zijn reeds bekend. Het heeft de initiatiefnemers veront rust dat in het grote Europoortgebied (Rotterdam en ecu grote kring rond dit middelpunt) geen enkel protestants- christelijk vormingscentrum bestaat. De kerkelijke kaart wijst echter uit dat mi deze streek een zeer groot aantal or-t thodox-protestantse christenen woont, een getal dat m de toekomst zeer zeker nog zal stijgen. Daarom meent men dat een goed functionerend vormingscentrum een noodzakelijkheid is. Het zal een instituut worden dat zich wil laten inspireren door het apostolische woord „opdat de mens Gods volkomen zij. tot alle goed werk volkomen toegerust". Juist aan die toe rusting ontbreekt het een en ander bij een ieder, die midden m het leven chris ten wil zijn, zo hebben de oprichters ge concludeerd Aan die toerusting nu wil het nieuwe vormingscentrum werken door het orga niseren van cursussen, waarop dc pro blemen van het moderne leven aan de orde komen en door conferenties, waarop een bepaald actueel onderwerp m bijbels licht centraal wordt gesteld en in dis cussie gebracht Men denkt aan cursussen voor zaken lieden, artsen, predikanten, ouderlingen, diakenen, evangelisatiewerkers, jeugd- cn zondagsschoolleiders, advocaten en notarissen. En verder voor alien, die zoeken naar een oplossing voor vraag stukken van het moderne leven: opvoe- De heer Bakker hield deze inleiding voor de besturen en belangstellenden van de diverse afdelingen, die onder de C.B.B. ressorteren en deed. dit mede naar aanleiding van het rapport dat een speciale commissie van het CNV onlangs heeft uitgebracht over dit onderwerp. In zijn openingswoord prees voorzitter P. J. Stam zich gelukkig, dat hij dé zaken waar het op deze avond om ging, niet nader uiteen hoefde te 2etten, want de aanwezigen waren allemaal in feite „thuis" in dit zo actuele probleem. De heer C. A. Bakker heeft m een helder betoog het rapport nader toe gelicht. Hij begon erop te wijzen, dat dit een buitengewoon moeilijk onder werp is. maar dat het goed is, dat de Christelijke Vakbeweging zich hier over beraadt, zodat een gegrond stand punt gevormd kan worden voor de na bije toekomst. Wetende dat de oplossing op deze ver gadering beslist niet gevonden zou wor den, heeft spreker toch laten blijken, welke gedragslijn de commissie van het rapport heeft gevolgd en welke gegrond was op Gods Woord, waar onherroepelijk van uit gegaan moet worden. De heer Bakker moest zich in deze beperken tot enkele punten en stelde, dat het vraagstuk var, de zondagsarbeid in de kringen van de Christelijke Vakbe weging eigenlijk heel oud is. Zeker al zo oud als de Chr. Vakbeweging zelf. 'de dag ook maar iemand deze vraag bevestigend durft te beantwoorden hij noemde enkele voorbeelden van open bare bedrijven, zoais ziekenhuizen, po- Utiebureau's, spoorwegen, trambedrij ven, enz. Is algehele stopzetting van deze werkzaamheden mogelijk? Mag een operatie van een ernstige patiënt dan niet op zondag geschieden, met al le daaraan, verbonden schakels (tran sport enz)? Ons antwoord zal moéten luider,; „Als het welzijn er mee gediend is, dan msg, jneh-dit niet tegengaan, .Hier mede zijn we met klaar. Zijn echter algemene richtlijnen mogelijk in deze en welke zondagsarbeid is dan wel en welke niet geoorloofd? Is zondagsarbeid toegestaan warneer het welzijn hienn tvordt aangetast en bijvoorbeeld werk loosheid in de hand wordt gewerkt?" Het programma ziet er thans als volgt uit: 26 februari: 10 uur herdenkingsdienst 1 de Grote Kerk Van de kerkvoogdij eer Ned. Hervormde gemeente heeft men de toestemming gekregen om hiertoe van •(e morgendienst gebruik te maken Ds L. J. Wapenaar uit Grijpskerk zal de turgie verzorgen. Ds. Joh. Poort uit Oosterbeek zal spreken over; „Ik schaam mij het Evangelie van Jezus Christus met". Verdere medewerking wordt ver- 'eend door het Schiedams Chr. Mannen koor, o.Lv. J. van Ree, de heer Jac, P. Bekkes, organist, de heer A. Zuidgeest, •iiston, de afdelingen „Bravo" en „Jong Bravo" o.Lv. J. J. Krommenhoek. Hieraan voorafgaande zullen om S.40 -nlcele hoornblazers van het tamboeren- i n pHperskorps vanaf de trans van de <~>-ote Kerk enkele signalen geven. B. en W. hebben het verzoek ingewilligd om voor deze gelegenheid de derde luiklok in te schakelen. Om 9.45 uur zullen de belangstellenden in de Grote Kerk enige liederen ten gehore brengen, die door de C.J.V. regelmatig worden gezongen- Na afloop van de kerkdienst zal een ontmoe- Spreker ging In op een drietal ma. teriele factoren, nl. de oorzaken van de zondagsarbeid, nl. de tecijnisch-ecoiioini- sche en de bedrijfsorganisatorische- oor zaken van di zondagsarbeid, en ten der de de uitbreiding van de dienstensector. Daar doorheen en overheen, aldus de heer Bakker, ligt de geestelijke factor. Het kernpunt ligt bij de vraag: „Hoe zien wij de zondag?" Hierover sprekende behandelde de CNV-secretans de oorsprong van de sabbath, zoals die in Genesis wordt ge openbaard. Hij stelde daarbij drie vra gen: Wat is de sabbath, wat is de zon dag, en Is die zondag inderdaad m de plaats van die sabbath gekomen? De sabbath verdeelde spreker weer onder in drieërlei functies, t.w. de godsdien- stehjke, de sociale en de recreatieve functie. „De zondag is een teken van de verlossing, die Jezus Christus op aar de heeft geschonken en moet m dienst van God en in dienst van de naaste besteed worden. De zondag moet zijn een feestdag, waarop we mogen rus ten voor de samenleving, waarin God ons heeft gesteld. Op die samenleving moet de zondag gericht zijn. Een sa menleving van welzijn en welvaart. Maar dan een Christelijke welvaart, waarbij men met alleen aan het mate riële moet denken, maar bovenal aan het geestelijke". Dit waren onder meer de woorden van de heer Bakker, die breedvoerig inging of men zonder meer kan zeggen, dat alle arbeid op zondag geweigerd kan worden heden ten dage. Spreker geloofde met, dat vandaag Spreker ging nog even afzonderlijk in op de besteding van de zondag, die in sommige opzichten veelal beschamend is. Wordt de zondag immers niet dik wijls als volgt doorgebracht: opstaan, vlug ontbijten, kerkgang, koffie, maai tijd, slapen, kerkgang, maaitijd, koffie, slapen? Maken we daardoor de zondag voor onze kinderen niet tot een hei? Wij mogen niet vergeten, dat God ons de recreatie ook heeft geschonken en dat we dat met onze kinderen best mo gen opzoeken. Maakt zo de zondag voor -een feest, ook door te genieten van de recreatie. De kerk en de Chr. Vakbe weging heeft in deze echter nog een grote taak, omdat niet overal de juis- ste recreatie geboden wordt. Spreker durfde geen algemene richt lijn te trekken en was van mening die op het persoonlijk vlak te vinden. De slotconclusie van de heer Bakker was dat niemand ooit tot zondagsarbeid gedwongen mocht worden en dat het goed is, dat deblj het C. N. V, aange sloten bonden zich over dit onderwerp beraden, zodat een Christelijke gedach te tot uiting gebracht zal kunnen wor den, welke strookt met de Heilige SCHIEDAM. Zondagavond om 7 uur zal er weer een Open-deur-dienst worden gehouden in de Grote Kerk. Hierin zal als spreker voorgaan prof, A J. Rasker, Hoogleraar te Leiden, die zal spreken over het onderwerp: „Is God machte loos?" In Schiedam zijn valse süveren gul dens aangetroffen. Toen de heer F. N. E. woensdag zijn sigarettenauto maat aan het Bubensplein leeg haal de, bemerkte hij dat er tussen het geld vier valse guldens zaten. De munten lijken wel iets op de ori ginele geldstukken maar bij nadere be schouwing blijkt de kleur iets donker der te zijn. De klank, die ontstaat wan neer men ze tegen elkaar schudt of ze op een toonbank werpt, wijkt sterk af van de originele. Er wordt een onder zoek naar de herkomst van de valse munten gedaan. SCHIEDAM In het kader van de Toneelwedstrijd van de Schiedamse Gemeenschap zal de toneelgroep „Bre- derode" op woensdag 22 februari in. Mu sis Sacrum een uitvoering geven van het blijspel in vier bedrijven: „Sabrina". Op 8 maart volgt dan nog „Adieu en au revoir" door „Sehiedams Toneel" en tenslotte op 22 maart: „Othello" met „vandaag "is eergisteren". Op 7 april volgt dan de prijsuitreiking. SCHIEDAM. Op zaterdag 25 februari zal in Schiedam het Nationaal Judo- Toernooi voor Blauwe Banden in ge wichtsklassen worden gebonden en wel in het sportcentrum van Relnier Huisteer aan de Wesivesi. Aan deze wedstrijden mogen ook Oranje- en Groene band-dragers deelne men. Men mag voor meer dan één groep of klasse inschrijven. Voor iedere groep zal een fraaie prijs beschikbaar worden gesteld. Medische sportkeuring, alsmede lidmaatschap van de NJBB is verplicht. Da afdeling Schiedam van het Neder landse Roode Kruis verleent hier de me dische verzorging. De inschrijving simt op maandag 20 februari a.s. Op 2e paasdag organiseert Sport Cen trum Reinier Hulsker in Schiedam het jaarlijkse Paastoernooi voor alle banden apart in gewichtklsssen. De inschrijving hiervoor sluit op 27 maart. VLAARDINGEN In de vakature van ds. H. Rijteen, die voug jaar een beroep naar Gouda had aangenomen en Inmiddels daarnaar vertrokken is, heeft de Gereformeerde Gemeente het vol gende tweetal samengesteld: ds. K. de Gier te 's-Gravenhage en ds. A. Ver- gunst te Rotterdam-C. gevormd, waarin reeds zitting hebben genomen- mevrouw dr. F T Diemer Lindeboom, de heren H van Eysden, ds I. de Bruyne, dr, C Blnnksma, S Beste-! breurtje. drs H. J Bonda. allen te Rot terdam. prof. dr. B Pruyt, Voorburg,- prof dr. ïr. II van Riessen, Delft; dr. f' j Tolsmn. Poorhignal en ir. L v. d! Waal, Ridderkeik. Ds. D K Wielengn Rotterdam, heeft zijn vcizoek tot cu! rator nog in beraad. Het bestuur hoopt nu op de morele cn finnncicle steun van geheel het protestants-christelijke volksdeel van het gebied, dat de stichting zal bestrijken. Wie f,nauciee! wil helpen kan storten op. gironummer 425061 ftnv. G Zeilstra Jan v Gbestelstraat 26 Rotterdam met vermelding van „Vormmgscentrum- EuropoortWie rich op wil geven voor de cursussen kan dit doen bij „Vorrmngs- centrum-Etiropoort'. pa Atrium. Karei Doonnansttaat 143. Rotterdam. De mijnenveger „Gcmcrt" heeft d« zoekgeraakte vlet gevonden op Z mijl uit de kust ter hoogte van Terhejjde. Dc twee opvarenden verkeren in goede wei- stand. Advertentie e«n "geKcef nieuwe collectie Het voorlopig bestuur van Vormings centrum „Europoort" is als volgt samen-1 gesteld: dr. K. J. Kraan, voorzitter; dr. A Troost, secretaris; L. v. d. Land, L. Strengholt, ds. A S. Timmer, ds. Joh. f Heule MJzn., allen te Rotterdam. Voor deze stichting is een curatorium! in zeer exclusieve «nódellcn G**rnc «enden wij U onxe| rijk-geillu*trft«rde cataloguf franco per post! WINKELCENTRUM'BINNENWEG 45 TELEFOON 1 lóè'.IS - ROTTERDAM SCHIEDAM Bij Koninklijk Besluit van 21 januari 1960, is aan de heer W. Landman wonende Buys Ballotsmgel 112a, wegens langdurige en trouwe dienst, de zilveren ere-medaille ver bonden aan de Orde van Oranje-Nassau toegekend. De heer Landman is pt ocuratiehouder- personeelschef bij de N.V. Spliethoff, Beeuwkes Co te Rotterdam en viert vandaag zijn 40-jarig dienstverband bij deze zaak. Het ere-metaal werd hem vandaag door de burgemeester opgespeld. H V O. heeft echter een filiaal in Ber- gum. nabij Leeuwarden, dat in -?uli 1957 werd geopend De heer P. J. W. Maar- leveld werd daar als procuratienouder aangesteld en mocht gisteren het feit vieren dat het veertig jaar geleden was, dat hij m dienst trad bij H.V.O zij het toen als jongste bediende. Natuurlijk kon dat niet zonder meer voorbijgaan en vanzelfsprekend toog een Vlaardingse delegatie, onder aanvoering van de directeur van H V.O de heer P. Baaima en zijn echtgenote naar het hoge Noorden, om luister bij te zetten aan het jubileum. De huldiging vond plaats in het res taurant „Hardegarijp", waar de feest vreugde werd vergroot door de komst van de burgemeester van Tietjerkster- adeel. rar W. M. Oppedijk van Veer. De eerste burger van deze gemeente waaronder Bergum ressorteert kon de verheugende mededeling doen, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd, de heer Maarleveld te onderscheiden met de eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau De burgemeester wees op de moeilij ke periode welke het bedrijfsleven in de oorlogsjaren heeft mee moeten maken, maar hij vond het prettig, dat de oo- bouw van de industrie er toe heeft ge leid, dat HV.O. in Bergum een filiaal ging vestigen, dat inmiddels een klin- icende naam heeft verworven in Fries land. Als directeur van H.V.O. vond de heer Baaima het zeer vererend dat de Over heid zich ook met het particuliere be drijfsleven bemoeide en daarom vond hij het verheugend, dat de heer Maar leveld een Koninklijke onderscheiding was ten deel gevallen. Zelf mocht de heer Baaima, die van jongsaf aan met de jubilaris had samengewerkt, de klei ne draagmedaille overhandigen aan de heer Maarleveld. Hij wees daarbij op de harmonische samenwerking, wasrm hij met de heer Maarleveld de belan gen van H.V.O. kon behartigen ,.U hebt als een goed rentmeester de penningen beheerd en getoond iemand te zijn die m alle opzichten Vlaardin- gen-Oost-mtndcd is", aldus de heer Baaima, Als algemeen bedrijfsleider van het filiaal „Bergen", schetste de heer ïr C. Ouwehand de jubilaris als een toege wijde en ijverige werker, waar H.V.O. trots op mag wezen, De heer van Hoon. procuratiehouder uit Vlaardingen bracht dc gelukwensen over nametf de Vlaardingse H.V.O.-ers. VLAARDINGEN. In de spannende eerste klasse wedstrijd Refiex 1Elan 2 hebben de Beilexanen het genoegen mogen smaken hun gasten een onver wachte 64 nederlaag te bezorgen. De Brum scoorde eenmaal, daarentegen Braak en De Graaf elk tweemaal, ter wijl de laatsgenoemden een onverslaan baar dubbel vormden. Door deze over winning heeft Reflex zich naast Elan 2 op de tweede plaats geschaard. De tweede klasse teams Intiem 1 en 2 zorgden beide voor 82 overwinningen resp. op Stadhuis 1 en Nationale 2, Het waren dan ook bijna dezelfde personen die voor deze resultaten zorgden, want zowel Van der Knaap als IJtsma speel den in beide wedstrijden mee. Van der Knaap bleef geheel ongeslagen, IJtsma liet zich tweemaal passeren. Verder speelden Stolk, in Intiem 1 met 2 over winningen en m Intiem 2 Borstboom, die de hattrick volbracht. MAF 1, nu weer versterkt met Andree. bracht het ook tot een 8—2 zegen. n,l op R.E.TA Dit maal was H. Beek de grote man; Bak ker en Andree verloren elk 1 partij. In deze opstelling behoudt MAF nog kans op de eerste plaats, tenzij de daarvoor belangrijke wedstrijd tegen Eendracht verloren gaat. De Hollandiaan 1 speelde een teleurstellende wedstrijd tegen haar concurrent Stenweg. Alleen J. Schilper- oord was in een goede bui, hij won alles. Top en Olivier daarentegen verloren al les De uitslag was 7—3 in het voordeel van Steinsweg, waarmede de kans op het kampioenschap voor De» Hollandiaan 1 de bodem werd ingeslagen. Reflex 2 had weinig moeite met liet zwakke H.T.T.C. 3 en won met 73 ROZENBURG Op zaterdag 18 fe bruari wordt in „De Schans" een onder linge wedstrijd gehouden van de Kon. Ned. Ver. EHBO. Hieraan wordt deelge nomen door alle afdelingen van de kring Schiedam. Dc wedstrijden begin nen om 3 uur. Ale belangstellenden zijn daarbij van harte wükonj, gang is vrij. toe- ROZENBURG Ondertrouwd: T van Vliet 24 jr en M. S. de Bruin 19 jr; J. P. van der Kaaden 27 jr en N. P. Koornneef 26 jr. MAASSLUIS, Het zou overdreven zijn om te zeggen, dat woensdag. 15 februari 1961 voor Maf*,sluis eu» tis- torische dag was. doch wel kan wor den gesteld, dat op dezezonnige dag een stuk historie herleefde. In de middaguren zette de machtige bok „Meeuw" van Van den Tak's Ber gingsbedrijf de motorkotter „Klatma" (M.A.2) van de Scheepswerf en Ma chinefabriek II. dc Haas te Maas sluis te water. Over circa zes weken zal de moderne kotter aan de visserij vanuit Scheveningen gaan deel nemen. In Maassluis is reeds een gedeelte van de bemanning bezig om de lietten klaar te maken. Het is de heer P. de Haas (37), mede-directeur van genoem de scheepswerf, die na rijp beraad het initiatief nam om de kotter voor eigen rekening te bouwen., Zij vrouw, mevr. K, de Haas-Den Hartog, naar wie de kotter heet, verrichtte de doopplechtig heid. Vanmorgen is door ir. G. J. Slot, namens (<ïe minister van Onderwijs, Kunsten 'en Wetenschappen de offici ële opening verricht van de U.T.S.- vakschocl voor de Meubiierings- en Houtbedrijven te Rotterdam. Deze U.T.S. is de eerste in ons land. Het tijdelijke schoolgebouw is gevestigd aan de Polslandstraat 13 in Rotter dam-zuid. Over enige jaren zal zij worden ondergebracht in het grote schoolcomplex dat zal verrijzen in het „Zomerhofkwartier". Tijdens de plechtige bijeenkomst, die in het Groothandelsgebouw werd gehou den, sprak de heer S. van Gelder, voor zitter van de stichting Vakschool voor de Meubiierings- en Houtbedrijven, een openingsrede uit. Hierm memoreerde hij de voorgeschie denis van deze vakschool. De gedachte aan een eigen vakschool en dan spe ciaal voor de opleiding van toekomstige werkgevers is geboren in de periode der voorbije Vakgroepen Woninginrich ting. In 1947 werd hiervoor een studie commissie geïnstalleerd. Twee jaren la ter werd rapport uitgebracht en Arnhem als vestigingsplaats aanbevolen, wat niet doorging. In Utrecht en Amsterdam wa ren evenmin passende gebouwen beschik baar. Een belangrijk punt was de vraag, al dus de heer Van Gelder, waar zal de nieuwe vakschool dan moeten verijzen. Veler gedachten gingen uit naar Rotter dam. Waarom Rotterdam? Rotterdam is een zeer belangrijk meu- beicentrum geworden. Er is geen tweede stad in het land met een omgeving waar in zoveel meubelindustrie ta vinden is. Vervolgens zijn in de Maasstad prac- tisch alle instanties gevestigd, die met deze branche te maken hebben. In 1954 gaf de gemeenteraad de ver eiste nodig-vefklaring at, waarna de sub sidie-aanvrage werden ingediend. Vijf jaren later kwam de goedkeuring hier voor af. De gemeente Rotterdam kwam toen raet het plan van een groot scholencom plex in het hart van de stad, waarin de U.T.S. ook zal worden ondergebracht, vervolgde de voorzitter zijn rede. Aan gezien het nog wei enige jaren zou duren voordat deze school haar poorten zou openen, werd in overleg met wethouder V. d. Vlerk naar een tijdelijk gebouw uitgezien. Er werd een oude lagere school in de Polslandstraat te Rotterdam-zuid aange boden. Het gebouw werd door dc ge meente verbouwd en september vorig jaar werden de eerste lessen gegeven .De doelstelling en opzei van onze U.T.S. is aldus de heer Van Gelder, de vorming van personen voor het bedrijfsleven; en het geven van een basis aan hen die ver der willen studeren aan een kunst nijverheidsschool of Academie voor Beeldende Kunsten voor de N.O.-akten Lf (meubelmaken) en NX (meubelteke nen). Het lerarenkorps is sinds januari van pit jaar uitgebreid met twee godsdienst leraren. ds A. Terlouw en kapelaan J. J. Hetero. De_ voorzitter besloot zijn rede met de conclusie dat de school voorziet m een lang gevoelde behoefte. Hierna sprak ir. G. J. Slot, namens de minister van O.K. en W. „Vele moei- lijkheden moesten worden overwonnen, maar nu kunt U starten met Uw U.T.S. De U.T.S. dankt in hoofdzaak haar be staan aan de structuur van de huidige maatschappij. Een goede gedachte van het bestuur is dat er niet alleen vakop leiding wordt gegeven, maar de nodige aandacht besteed zal worden aan de al- gemene ontwikkeling van de leerling. De cursus duurt voor hen die l.t.s. onder wijs hebben genoten vier jaren, voor hen die Ulo of gedeeltelijk H.B.S. hebben gevolgd, drie jaren. Het laatste cursus jaar is practisch op verschillende be drijven. Met de wens aan de directeur en !t- raren voor een zegenrijk werk, verklaar ik deze school officieel voor geopendf. Als aandenken werd ir. Slot door stichtingsbestuur een platenwtrk Rotterdam aangeboden: Vervolgens voerde drs." A. F. Baars, als vertegenwoordiger van Onderwijs-en Volksontwikkeling te Rotterdam, hét woord. Hij stelde dat wc de mechani satie, specialisatie en rationalisatie niet moet veroordelen maar moeten waken voor de ontmenseling. Tot slot werd nog het woord gevoerd door de heer A H. Reken, en de voor zitter van de-Chr Patroonsbond voor Meubilering sbed rij ven, de heer E. van Tellingen. Hierna werd de schooi aan de Pols landstraat door het gezelschap bezich tigd. Een aantal leden van de woningbouw- rommlssie uit de Duitse Bondsdag on der leiding van de voorzitter dr. Carl Hesberg, vertoeft In ons land en bracht woensdag vergezeld van enige leden van de Tweede Kamer een bezoek aan Rotterdam. Het gezelschap werd door mr, H. Ba- vinck, wethouder van Openbare Werken, in het stadstimmerhuis aan het Haagse- veer ontvangen. De ochtend is besteed aan een drietal korte voordrachten van de heren ir C. van Traa. ir. J. Rut gers en H. K. Duhoux, waarna een bus tocht volgde door het centrum van de stad en door Kralmgen. Het gemeentebestuur bood een lunch aan m het restaurant van de Euromast 's Middags is Zuidwijk en Pendrech! bezocht en, het programma emd.gde met een havenronüvaart. Bij de brand op de zolders van het stadhuis op maandagmiddag- 13 februa ri hebben dc ambtenaren van Gemeen tewerken T. Qvcrwatcr en H. Klockhaus zich bijzonder onderschelden. Zij waren reeds onderweg naar hun woning toen zij vanaf de Coolsmgel rook uit een luchtkoker zagen opstijgen. Zij keerden onmiddellijk terug, menen de dat er brand op een v, n de zolders was uitgebroken. Dit vermoeden bleek juist. Zij hebben vervolgens de stelpij- pen bediend en met drie slangen het eerste water gegeven. Door hun snelle reactie-was op deze wijze binnen enke le minuten het blussmgswcrk begon nen. De beide ambtenaren zijn woensdag middag, in tegenwoordigheid van hun chef door de gemeentesecretaris ten stadhuize ontvangen. Mr. Knap gaf utt- drukkmg aan dc waardering die B W. voor hun doortastend optreden koes teren en deelde mede, dat het college besloten had aan hen beiden een grati ficatie toe te kennen. Als gastorgelist zal zaterdag 18 febru ari, avonds van half 8 tot half 9, Gerard Akkerhuis uil Den Haag een M- speling geven van het orgel van «e kerk aan de Simonstraat-Schiekade te Rotterdam. Deze nog jonge orgelist, die verbon den is aan de historische Nieuwe Kers op het Spui te s'-Gravenhage, en, bd Adnaan Engels zijn opleiding ontving, heeft voor deze avond een zeer aantrek kelijk en gevarieerd programma samen gesteld, waarbij ten volle rekening gehouden met het feit dat het a s. za terdag de verjaardag is van H.X H- Prinses Marijke. Dientengevolge speelt hij bewerkingen van vaderlandse liede* ren van. SweeUnck, Cor Kee, Jacob Bijs ter en zichzelf. Ook vermeldt het pro gramma Bach's Toccata (tn F-dur) e» composities van Kellner en Micheelsefl»

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 2