Vlaardingse bevolking zong „voor de radio" Oud-ledenkring van L. en V. in Harmonie bijeen Open oor voor het proces Eichmann Vrouwen krijgen (overdag) méér grond onder de voet Herdrukken Oesterproef in Veerse Gat gaat door Begin in 1962 K.L.M. gebruikt Zestienhoven als uitwijkhaven MAT ERVE Moeizame opname toch geslaagd Collecte D.E.L. Schiedams politienieuws Vergoeding voor vakonderwijs DUITSE KERK VRAAGT r - Vier mille voor een idee Benauwde zege van „Juliana"-heren Aankoop panden in Schiedam Zuid Maar avondschoeisel blijft knellen Alle-Dag-Kerk Vakantievreugd voor Rotterdams jeugd -v" Samenwerking tussen koren en harmonie Tevreden Vlaardinge verliest van ZBVH Groots Burgemeester neemt meer taken over jubileum „Viool-Citer Ensemble Vlaardingen Maassluis Spelregelavond Wederom, verlies voor HBSS Politie heeft nieuwe atelier-camera nodig Jaarvergadering C.M.B. Zaalvoetbal Mr. D. van Leijden benoemd tot rechter te Rotterdam REGERING HAKT DE KNOOP DOOR Mosselen ïdbrekers aangehouden TROUW Dinsdag 21 februari 1961 VLAARDINGEN. Dat de zan ger van het geestelijk lied, Kees Deenik en daarmede de N.C.R.V., niet over een nacht ijs gaat, wan neer een samenzangavond moet worden opgenomen, hebben de ruim zevenhonderd zanglustigen, onder wie zidh verscheidene Schie damse ingezetenen bevonden gis teravond gemerkt in de Grote Kerk op de Markt te Vlaardingen. Bijna twee uren waren nodig om een programma, dat slechts 30 minuten duurt, op de band vast te leggen. Burgerlijke stand van Schiedam N.C.V.B.-centrum Burgerlijke stand van Vlaardingen De synode der evangelische landskerken van Duitsland heelt er vandaag bij de Duitsers op aangedrongen een open oog en oor te hebben voor de ongetwijfeld verschrikkelijke onthullingen over de moord op joden tijdens het proces tegen Adolf Eichmann. Het proces, aldus de verklaring van de synode van de Duitse evangelische kerk, zal de Duitsers opnieuw plaatsen voor de historische feiten van de catastrofe van 1945. FRIESE ONDERWIJZERS VERGADEREN In. toenemende mate wordt het Rotterdamse vliegveld Zestienho ven door de K.L.M. als uitwijkha ven gebruikt wanneer door de mist Schiphol dicht zit. Het aantal da gen dat op Zestienhoven niet ge vlogen kan worden is namelijk minder dan op Schiphol. Werden tot voor kort de machi nes van de K.L.M., die niet op Schiphol konden landen naar de vliegvelden Düsseldorf, Keulen of Brussel gedirigeerd, thans wordt zoveel mogelijk van. Zestienhoven gebruik gemaakt. W'L. ,,U allen komt vanavond nu eens niet als luisteraar, maar als volle dig medewerker," zei de heer Dee nik, nadat hij de kansel beklom- men 'had van het eeuwenoude ge bouw. „We zingen nu niet voor het vuistje weg, want we staan voor de dure plight om de te zingen liederen zo duidelijk uit te spreken, dat ook degenen, die de tekst niet kennen, deze beslist goed moeten kunnen verstaan." Mede dank zij de medewerking van de Christelijke Harmonievereniging „Sursum Corda", onder leiding van de heer B. Boerdain en de vanzelfspre kend deskundige uitleg van Kees Dee nik, die soms als „voorzanger" fun geerde, „kwam" men er steeds „be ter in", zodat de definitieve opname niet al te lang behoeft te wachten. Gezongen werden: gezang 136 vers 1, psalm 98 vers 1 t.e.xn. 4, gezang 93 (vier verzen) en tenslotte gezang 136 vers 5, uit de Ned. Hcrv. Bundek Boerdam een voortreffelijke entree ge maakt bij het Vlaardingse publiek. Wel werd het geduld van de aanwezigen op de proef gesteld door het feit, dat voor afgaande aan dit mooie -»verk van Bach, ieder instrument afzonderlijk moest worden gestemd. Met omroeper Vonk, die de ge sproken tekst voor zijn rekening nam, was de heer Deenik zeer te vreden over het verloop van de samenzangavond. Hij zei er van overtuigd te zijn, dat allen op vrij dag 10 maart van 21.30 tot 22.00 uur op de N.C.R.V. zullen afstemmen om te luisteren naar de samenzang avond onder het motto: „Zingt al wat ademt den' Here". VLAARDINGEN. Lijstaanvoerder „Vlaardingen" heeft in Zuid-Beyer- land een lelijke steek laten vallen door met niet minder dan 52 van mede- candidaat ZBVH te verliezen. Welis waar .geldt een excuus voor deze tegen valler, want de Vlaardingers verloren tijdens de wedstrijd hun doelman, die bij een botsing een hersenschudding op liep. De wedstrijd zelf droeg een goed ka rakter en stond op een hoog spelpeil. Na een kwartier was het 10 door rechtsbinnen Schipper en een kwartier later zorgde Slooter voor de 20 ruststand. Na rust scoorde een achter- speler van de gasten in eigen doel (31) en in de volgende minuut was het eerste tegenpunt ter wereld (3—1). Goed doorzetten van Slooter be tekende 41 en via de Vlaardingse mid- voor werd het 42. Tenslotte maakte De Klerk aan alle onzekerheid een ein de door de eindstand op S2 te bren gen. Het uit 130 personen bestaande groot mannenkoor, gevormd door het mannenkoor „Rotterdam-Vreewijk" en ,,'s Gravenzands Mannenkoor" heeft onder leiding van de heer Ber nard Verboom een grootse indruk gemaakt op de vele aanwezigen. Het koor zong: „Psalm 138 vers 1", „Hal leluja, lofgezongen Jezus Christus onze Heer", verder een Duitse melo die, om haar optreden te besluiten met het alombekende „Voorwaarts, Christenstrijders", van Sulldvan in de bewerking van de dirigent, de heer Verboom, -Met de uitvoering van het allegro spiritüoso uit de Simfönia (opus 18) van Joh. Chr. Bach, heeft de nieuwe dirigent van „Sursum Corda", de heer VLAARDINGEN. Het voortschrij dend herstel van burgemeester, mr. J. Heusdens maakt het hem mogelijk, weer meer zaken zelf te behartigen. Hij pre sideert thans weer de wekelijkse ver gaderingen van het college van burge meester en wethouders, beheert ook wederom de portefeuilles van politie en industrialisatie en tekent vanaf 16 fe bruari weer de uitgaande post. De overige portefeuille-waarnemingen door leden van net college van burge meester en wethouders blijven voors hands nog gehandhaafd, inclusief het wekelijkse spreekuur op vrijdag. VLAARDINGUN. In de stamp volle grote zaal van de Harmonie heeft de oud-ledenkring van de Jeugdfede- ratie „Liefde en Vrede" zaterdagavond een sfeervolle bijeenkomst gehouden. Voorzitter de heer A. Hofman had wel even tijd nodig om zich aan te passen aan de omgeving, want nog altijd gaat er niets boven een eigen „L. en V."- gebouw. Hij zei dan ook, dat de om geving inderdaad wel radicaal gewij zigd is nu men in de Harmonie ver gaderen moet. Daarom vond hij het bepaald jammer dat het gebrek aan zaalruimte van dien aard is, dat men zelfs minder kan ver gaderen, dan in feite gewenst is. „Ondanks de uitstekende vriendschap moeten wij toch niet te veel gaan ideali seren, want uiteindelijk blijven we toch vreemden voor elkaar. Iedereen leeft zijn eigen leven en wat er in ieders leven af getobd wordt, weten we niet veel van en dat er van die moeilijkheden zijn, kan men stellig aannemen." Eigen ledn van L. en V. hebben ge zorgd, dat men zich, ondanks het gemis aan een eigen verenigingsgebouw be- VLAARDINGEN. Op zaterdag 35 februari zal weer de jaarlijkse collecte voor het fonds „Draagt Elkanders Lasten" worden gehouden. Dit fonds heeft zich langzamerhand een naam verworven In ons land, niet alleen omdat het jaarlijks een beroep doet pp de collectemarkt, maar veel meer nog omdat de werkzaamheden van het fonds in tal van gemeenten van zich hebben doen spreken. In de loop der jaren hebben de werk zaamheden 'van 'het fèndS zich uitgebreid en wordt hulp verleend in die gevallen, waar door ziekte een noodsituatie ont- Duizenden gezinnen worden jaarlijks in Nederland geholpen, waaruit wel duide lijk blijkt dat dit fonds inderdaad een be langrijke bijdrage levert voor de volks gezondheid in Nederland. Sinds 1960 is dit fonds ook in het bezit van een eigen herstellingsoord waardoor de mogelijkheden nog meer zijn uitge breid. O Vijfentwintig jonge kinderen zijn het weekeinde door de Schiedamse po litie betrapt op het afrukken van tak jes in het Prinses Beatrixpark. Vooral door het wilde rukken worden de strui ken beschadigd. De schade wordt op de ouders verhaald. 0 Een loslopende hond is zondagmid dag op de eendenjacht gegaan. In. een laantje langs de Poldervaart te Schie dam gelukte het hem een eend te pak ken te krijgen. De gewonde vogel is aan de plantsoenendienst teruggegeven. De jagende hond was een zwart-wit ge vlekte reu. Hij is gevangen genomen en naar het dierentehuis te Schiedam ge bracht. 0 De jongen J. R. is zijn fiets kwyt, die hij niet op slot in de Nieuwe Maas straat had neergezet. 0 Toen de zeeman W. S. zaterdagmid dag in zijn kosthuis aan de Oude Sluis te Schiedam kwam kreeg hij ruzie met zijn kostbaas. De zeeman werd zo boos dat hij, om kracht aan zijn argumenten te zetteneen ruit insloeg. Daarbij liep hij snij wonden op aan arm en hand. Hij is naar de dr. Noletstichting ge bracht. De kostganger heeft vervolgens alle schuld betaald en heeft elders zijn intrek genomen. SCHIEDAM Geboren: 19 Burger A v C Witberg en H A M Koogje; 18 ludoll z v A van der Vlie3 en C van Bos- en- 20 Uiazma a v W Bikker en D van •er' Meulen; 18 Ronnie z v A Spanjaart en E E SNijders; 17 Petrus z V T P A ran der Kooij en F JLangendoen: 18 'aul z V J- J de Koning en J A Nodelfjk: ■8 Erik z v J J de Koning en J A No. lelijk: 20 Cornells J G W z v S K Boorsrna en J Marks. Overleden 17 .7 C M Reigersberg 64 jr; 18 - J A van Rest. 65 jr; 18 P Kortland, 47 jr; 19 A H J Nieberg. 58 jr. VLAARDINGEN. Mei een jubileum- tdtvoeringf in gebouw Dïuzanda werd za terdagavond het tweede lustrum gevierd van hei „Viool-Citer-Ensemble Vlaar dingen". Dit ensemble, dat'werd opge richt In de periode dat Anton Karas (The third man) bekendheid verwierf, heeft lal van bezoekers opnieuw doen kennismaken met deze specifieke mu ziek. Aangevuld met een accordeon, en banjo heeft de jubilerende vereniging enkele bekende en minder bekende me lodieën op vlotte wfjze ten gehore ge bracht, met medewerking van een twee tal vocalisten. Een apart onderdeel van het gevari eerde programma vormde het optreden van „The Maunaloa Hawaiians", be staande uit twee j tangens en een meisje, dat Zuid-Amerikaanse liederen zong. Jammer was de geluidsinstallatie niet geheel in orde was, waardoor veel van hun optreden niet geheel tot zijn recht kwam, met name het geluid van de' elektrische gitaar. Ondanks deze handi cap had dit trio veel succes. Datzelfde geldt voor de zingende meisjes Anneke en, Carla, die zich „The Ancaro's lieten noemen. De conferences en sketches van Ge Borden vonden wij ditmaal niet zo bij zonder geslaagd, hoewel zij samenspra ken met zijn vrouw, die daarbij als tegenspeelster fungeerde, goed verzorgd waren. VLAARDINGEN. De afdeling Cen trum van de Nederlandse Christen Vrou wenbond hoopt donderdagavond in de grote zaal van de Pniëlkerk aan de Burgemeester Pruissingel haar jaarver gadering te houden, welke om acht uur begint. Gehuwd: P. Krupp. 29 j. en M. Booms- a 28 j.; C. van der Velden, 24 en VVildeboer. 21 j. Geboren: Peter, z. v. J, de Zeeuw en i C. van Zuidam, Maassluis: Leendert I* z v. H. Wander en C. Loos; Brian, z "v M. J. Frowijn en C. van Etten. 'Overleden: M. van den Engel, 28 j.; MAASSLUIS. De Vlaardingse sclieidsrechtersvereniging „Vlaardingen en Omstreken" organiseert woensdag avond om 8 uur, in het Tehuis voor Zee lieden, een spelregelavond. De volgende verenigingen nemen, met elk vijf spelers, deel: Hoek van Holland, Naaldwijk. VDL en Excelsior. Elke speler krijgt vijf vra gen te beantwoorden op het spelregel- gebied. De twee hoogst geplaatste van deze verenigingen gaan over naar de fi nale, die te zijner tijd gehouden zal wor den, met de overige finalisten uit Vlaar dingen. paald niet behoeft te vervelen. Zo heeft men veel genoten van het toneelstukje „Russiscbe eieren", terwijl de zangeres Ciska Bos eveneens een succesvol aan deel heeft gehad aan het amusements programma. Toch kwam tijdens deze geanimeerde bijeenkomst duidelijk aan het licht, dat met verlangen wordt uitgezien naar het nieuwe gebouw van deze grote Jeugd organisatie. Het gebouw, waarop al jaren wordt gewacht, maar waar omtrent met zekerheid nog niets valt te zeggen. De dagsluiting door K. Leentfaar be tekende het einde van de samenkomst. SCHIEDAM:, In een matige par- tij voetbal, vooral van Schiedamse zij de, heeft HBSS zaterdag verdiend van een enthousiast spelend Nieuw Lekker- land verloren met de cijfers 20. Het duurde twintig minuteb alvo rens de groenwitte thuisclub Rob Aal- dijk voor het eerst het nakijken gaf en wel door een schot van tnidvoor Dee lea (10). De oranje-hemden kwamen ook een enkele maal tot een uitval, maar het te peuterige spel van de voorhoede kon de gastheren niet verontrusten, zodat bij de rust de stand nog 10 was. In de tweede helft een fel maar spor tief spelend Nieuw Lekkerland tegen een lusteloos en zonder elan spelend HBSS. Toch kregen de Schiedammers kansen genoeg om de stand in evenwicht te brengen. Enkele minuten voor het einde viel de definitieve beslissing. Bij een schot van verre afstand gelost door Molenaar liepen Scheffers en Aaldijk beiden naar de bal, waardoor de Schiedamse doel man zich verkeek, de bal nog wel even raakte, snaar deze toch eerst te pak ken had, toen deze in het net lag (2—0). Gezien' het -feit, dat de doellat en staander de Schiedammers tot driemaal toe te hulp kwamen, mag deze neder laag zeker niet onder onverdiend ge noemd worden en zal HBSS uit een an der vaatje moeten gaan tapjpen om weer op het oude spoor verder te kun nen gaan. HBSS 2 moest voor het sterke Excel sior M, 2 met 0—5 het hoofd buigen SCHIEDAM. Op verzoek van de te Schiedam gevestigde schoolbesturen heelt het College van B. en W. voor de raads vergadering van vrijdag een ontwerp besluit opgemaakt, waarbij de volgende vergoedingen over het jaar 1959 werden bepaald: de St, Willebrordusstichtlng op ƒ27.692.54; de Vereniging tot bevordering van Christelijk Onderwijs ƒ13.971.50; de Vereniging voor Gereformeerd School onderwijs ƒ4.902.70 en de Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs ƒ440.63. Hierbij is rekening gehouden met het aantal wekelijkse lesuren, het aantal ver plichte leerkrachten, de beloning van vakonderwijzers volgens de gemeentelij ke salarisregeling, de maxima vergoe ding en de blijkens de overgelegde be wijsstukken aan vakonderwijzers uitbe taalde beloningen, met inbegrip van de niet verhaalbare pensioenbijdragen en van de overige uitgaven, voortvloeiende uit de naleving van de sociale wetge ving. Ook zal behandeld worden eea ontwerp besluit over de vaststelling van de wer kelijke uitgaven van het b.l.o. over 1959. De St. Petrus CarnisiusstichtLig kwam hierbij op 5.069,67; de Stichting voor Christelijk Buitengewoon lager Onderwijs voor Schiedam en Viaardingen op 3.547,28 en de Stichting Woonwagenliefdewerk op ƒ13.341.43. Alle gemeenten is gevraagd ervoor te zorgen, dat „ons Duitse volk ge hoor zal geven aan de oproep van God, wanneer het opnieuw met deze ver schrikkelijke gebeurtenissen gecon fronteerd wordt. Voor de misdaden, waarvoor wij als natie de verantwoor delijkheid dragen, mogen wij niet de ogen of oren sluiten." Er wordt aan herinnerd dat er nog mensen in Duitsland leven, die actief deelgenomen hebben aan de moord op zes miljoen joden, ook al was dit slechts als de kleine man, die onder bevel stond". De hoop werd uitgespro ken dat zij zich zullen aangeven om hun aardse zonden uit te boeten door het hoofd te buigen voor het recht en door voor hun rechters fe verschijnen. De synode leverde kritiek op de weigering van de medische raad van Hamburg om dokters te veroordelen, die deelgenomen hebben aan „het eu thanasie- (genade-dood) programma" van de nazi's, dat ongeneeslijke „nut teloze staatsburgers" uit de weg ge ruimd heeft. De synode keurde een verklaring goed, welke de nadruk legt op de on schendbaarheid van al het menselijk leven". De plicht van dokters is de mensen te genezen en in leven te hou den in plaats van hen te doden. Elke andere redenering druist in tegen het duidelijk bevel van God: „Gij zult niet doden," aldus de resolutie. Dr. Kurt Scharf, de 58 jaar oude Oostberlijnei, die gisteravond gekozen Twee personeelsleden van Breedband N.V. in IJmniden hebben ieder 3000 ontvangen voor een idee, dat in de praktijk uitstekend bleek te voldoen. De heer A. de Deugd uit Heemskerk en de heer P. Slaman uit Beverwijk steldep voor, aan een hardingswals een klep (een soort mes) aan te brengen. Indien de band tussen de stands breekt, klapt deze klep om hoog en breekt de band reeds vóór de invoer. Het doel van de vinding was te voorkomen, dat by een band breuk de band tussen de stands wordt opgehoopt, waardoor ernstige beschadiging van de werk- en steun- walsen kan ontstaan. Bovendien kun nen de walsen nu sneller draaien. Het idee maakt dus hogere produk- tie mogelijk. werd als het nieuwe titulaire hoofd van de kerk wenste dat „God ons de mogelijkheid zal geven de vrede met een ieder te bewaren met inbegrip van de machten in het oosten en westen Van ons vaderland". Bisschop Hans Lilje van Hannover, het plaatsvervangend hoofd van de kerk, prees de afgetreden bisschop Otto Dibelius voor zijn werk, geduren de de 12 jaar dat hij het hoofd van de kerk is geweest. Over zijn strijd tegen het communisme zei hij: „Dibelius was altijd een dapper man. Hij wilde een evangelist van Christus zijn en dat was hij ook", r taan de brachten de afge vaardigden een eresaluut aan de 80 jaar oude bisschop. SCHIEDAM. Het Hoofdbureau van Politie heeft bij de afdeling fotografische dienst In gebruik een aiellcr-camera, dienende voor het fotograferen van ver dachten en het maken van micro-foto's {technische foto's van kras- en andere sporen, vingerafdrukken en zeer kleine voorwerpen) welk instrument in de loop der jaren siyiage-gebreken is gaan ver tonen. Deze camera werd in 1936 bij het in richten van deze dienst tweedehands ge kocht en is naar schatting omstreeks 1920 gefabriceerd. Door deze „ouderdoms-gebreken" heeft de Commissaris van Politie te Schiedam dit onder de aandacht van het College van B. cn W. gebracht en te kennen ge geven dat het noodzakelijk is, dat de fotografische dienst in het bezit dient te komen van een nieuwe atelier-camera. Op de vergadering van de Gemeente raad zal vrijdagavond hierover gespro ken worden en daarbij een bedrag van f 2990 gevraagd worden voor deze aan koop. Het College is van oordeel, dat aan dit verzoek van de Commissaris van Politie behoort te worden voldaan. Voor de fotografische dienst van de Politie zat het weer een stap in de goede goede richting betekenen, waar door B. en \V. te kennen geven ook in dit opzicht mee te willen gaan met de moderne vindingen van tegenwoordig, waarvan het politie-apparaat niet in het minst zal behoren te profiteren. SCHIEDAM, De afdeling Schiedam van de C.M.B. (Christelijke Metaal Bc- driifsbond) houdt op donderdag 2 maart een huishoudelijke jaarvergadering in één der zalen van het Gereformeerd Jeugdhuis aan do Lange Haven 97. Op de agenda komen behalve de jaar verslagen van do secretaris en penning meester ook enkele verkiezingen voor. In de eerste plaats zal er een bestuurs verkiezing zijn, waarbij aftredend zijn de secretaris, de heer K. J. v. Otterloo en de 2e en 3e algemene adjuncten. Verder zullen twee leden gekozen wor den voor de financiële controle-com missie. Intussen werkt ook de afdeling Schiedam nog steeds mee aan de actie 60 x 60 nieuwe leden, welk geschenk men over enkele maanden het hoofd- bestuur wil geven bij het 60-jarig bestaan Ook is Schiedam actief bij de acties voor het jubilerende „Harpe Davids", waar voor men onder de leden reeds enkele weken bezig is om een mooi bedrag bijeen, te krijgen, teneinde op die manier ook een steentje te mogen bijdragen voor het nieuwe instrumentarium voor dit Christelijk Muziekgezelschap. Boven vermelde vergadering begint om acht uur. MAASSLUIS. Sehiebroek was maan dagavond in de veilinghal, voor een zaal voetbalwedstrijd. Hoewel de Schiebroe- kers met veel enthousiasme de series speelden, konden zij het niet tot een over- winnig brengen en konden slechts in de 2e serie een gelijkspel bewerkstelligen. Uitslagen: ie serie 5—1, 2e 44. 3e 41, 4e 3—2, 5e 5S en 6e serie 61. Totaal scorenuitslag 2712. Puntentelling 11—1. Maandag 27 februari komt Wilton SCHIEDAM. Na de enerverende wedstrijd tegen Libanon '50 kwam het herenteam van „Juliana" nu tegen W.I.K. uit. Deze wedstrijd heeft eens te meer bewezen, dat de Energiehal voor de Schiedammers een lastige plaats van spelen is. Toch deden de moeilijkheden zich pas in de tweede set voor. waarbij de Schie dammers eenvoudig geen kans zagen om een aanval op te bouwen. De eerste set werd met 156 gewonnen, de tweede met 158 verloren, zodat de laatste twee sets moesten uitmaken wie met de eer zou gaan strijken. Het bleek, dat „Juliana" de meeste krachten bezat om ook in de derde set succes te boeken en met 157 moest WIK er aan geloven. De vierde set dreigde aanvankelijk een fiasco te worden. ïue Schiedam mers stonden op een gegeven ogenblik met 135 achter en dank zij het feit, dat Bakker aan serve en Keyzer in de aanval was, gelukte het tenslotte om deze achterstand om te 2etten in een voorsprong van 1513, zodat de heren met 31 wonnen. Zo enthousiast als dames 2 zich tegen Lekkerkerk 2 teweerstelde (30, na tweemaal 1513 en eenmaal 1512), zo teleurstellend was het resultaat van het eerste damesteam tegen Wico. Weliswaar telden de dames enkele in valsters. maar de cijfers 154, 15—7 en 15—10 voor Wico vielen bepaald tegen. Heren 3 kon niet op dreef komen en deelde de punten met AMVJ/Smash, 22 na de standen 1510, 1215, 515 153. Jong Pendrecht was voor Heren 4 te sterk, al is de met 154 gewonnen set vermeldenswaardig. De junioren zorgden tenslotte voor een onverwacht en daardoor verdienstelijk gelijkspel SCHIEDAM. Dat ook Schiedam- Zuid niet zal ontkomen aan de uit breidingsplannen die deze stad in de komende jaren zal ondergaan, blijkt wel uit het voorstel van B. en W., dat vrijdagavond op de gemeenteraads vergadering gedaan zal worden en dat omvat de aankoop in het belang van de volkshuisvesting van de woningen aan de Hoofdstraat 7a, 7b, 9,11, Haven- dijk 1 en 3 en van nr. 2 stallen en opengronö aan de Hoofdstraat. Deze aankoop zal gedaan moeten worden bij P. S. Engering N.V., te Schiedam. Bij besluit'van.' 25 maart 1960 werd be paald, dat de vaststelling van een uit- breidingsplan in voorbereiding is voor het gebied, begrensd door de Havendijk, Lekstraat, Voorhaven, Nieuwe Maas en Spuihaven. Over verschillende percelen welke in dit gebied gelegen zijn. behoeft de Gemeente t.z.t. de beschikking om (Van een onzer verslaggeefsters) HET komende seizoen zal de vrouw niet meer strompelend voort be hoeven te gaan. Afgaande op wat Bata International tijdens een in Am sterdam gehouden schoenenshow heeft getoond, zal zij wat meer grond onder de voeten voelen", de schoe nen voor overdag zijn breder van leest en neus en de hakken tot opluchting van velen lager en minder breekbaar. 's Avonds zal de kwelling van de huidige mode nog niet afgelopen zijn: cocktail- en avondschoeisel behoudt het puntig uitlopende model en hak- iioogten van zes tot negen centime ter. Het enige verschil is de Louis Quiazehak, die in het midden heel dun is, maar naar het loopvlak bre der uitloopt. De uitgaansschoentjes van Bata zijn nogal opvallend door de veel vuldig toegepaste asymmetrische gar neringen en perforaties van het leer. Strikjes, gespen, bandjes en het ge bruik van wreefbanden en dan ook nog het gebruik van twee kleuren maken de schoenen tot blikvangers van. de uitgaanskledlng. De meeste zyn uit Italië geïmporteerd en uit dit land eveneens afkomstig is het ge vlochten leer meestal handwerk. Een fraai voorbeeld hiervan was een pump, waarvoor de kleuren blauw en wit waren gebruikt. Wit, capuc- cino (bruin) en beige zijn de gang bare kleuren voor deze zomer. Bij de semi-sportieve schoenen, de dagschoenen dus, is de hak dikwijls uit zoolleer opgebouwd. Men kan ook een keuze doen uit soepele flat jes of uit vr|j hooggesloten schoe nen, die veel weg hebben van de traditionele molière met vierkante leest. Kettinkjes, parels, porseleinen or namenten en kleurige stenen treft men aan by de vakantie-collectie, meest open sandaaltjes met een en kel om voorvoet en wreef. Natuur lijk zullen er ook sandalen met een hakje zyn. De kleuren die bij de sandaaltjejs overweegt is bruin of' capuccino dat klink wat vakantie achtiger. De Bata heeft een zeer praktisch besluit genomen: voortaan verkoopt men ook tassen en handschoenen om -het de vrouw gemakkelijker te maken bij haar schoenen van een bijzondere kleur daarby passende accessoires te kiezen. DEN HAAG, 20 februari Bij K.B. is benoemd tot rechter in de arrondisse mentsrechtbank te Rotterdam: mr. D. van Leijden. thans substituut-griffier bij ■dit college, tevens rechter-plaatsvervan- ger in dé arrondissementsrechtbank te Haarlem. s L. J. Veen's Uitgeversmaatschappij te Amsterdam geeft de „Amstelboe- ien" uit, een pocketreeks, waarin nu een dubbelnummer (no. 3031) ver schenen is: „De Stille Kracht" van Louis Couperus. Een vijfde druk van een van de mooiste romans van de be kende auteur. In deze roman is Cou perus' talen<*tot volle bloei gekomen. Zijn taalbeheersing dwingt grote be wondering af; psychologisch volkomen overtuigend, doet Couperus in deze roman zün figuren In het voormalige Nederlands Oest-Indië leven. Een grootse verbeelding van hartstocht ers mystiek, die zeker bewondering afdwingt, vooral ook door het oproepen van de spanningsvolle sfeer, die geheerst heeft in het oude koloniale rfik, waar Oosterse adeldom naast Oosterse corruptie stonden tegenover een Westers gezag. Als dubbele pocket is bij dezelfde uitgever verschenen „Madame Bo- vary', Gustave Flaubert's meesterwerk (no. 34—35). Het verhaal van de dok tersvrouw, die aan haar hartstochten ten onder gaat, geeft een boeiende zedenschildering, waarvan de beteke nis verre uitgaat boven die van een naturalistische schildering van een samenleving. Beide dubbele pockets kosten 2.95. Bigot Van Rossum te Blaricum geven Zola's beroemde De Rougon Macquarts-serïe in vertaling uit. Op nieuw zijn vier deeltjes in de reeks verschenen en wel „Liefde", „In troe bel water", „Au Bonheur des dames" - en „Levensvreugde". Ook deze deel tjes kosten 2,95, Bijna onnodig Is het te zeggen, dat deze romans, zeker geen ieugd-leetmir, ons Zola's talent als ver beeld-er van mensen ten volle doen kennen. Zijn realisme moet echter wel onderscheiden worden van realisme zonder meer. Zola was een moralist, die op zfin wijze de mensheid de spie gel voorhield. Zuiverheid van gevoe lens en liefde tot de vertrapte of ver doolde mens kan men hem zeker niet ontzeggen. B(j Flaubert ervaart men veel ster ker dan by Zola, dat het werk in voor- bije tijd geschreven isr Zola Is voor' ons groter, menselijker;'zijn wérk is van alle 'tijden. '■-> ■haar r,tecle'oouwkunüige plannen voor deze omgeving te kunnen verwezenlij ken, waarby mede de voorgeschreven verbetering van de buitenwaterkering een rol speelt. Een onderdeel van het te ontruimen gebied zal nu aan de Gemeente te koop worden aangeboden, want inmiddels heb ben de onderhandelingen over deze aankoop geleid tot overeenstemming over een prijs, die gezien de uitge brachte taxatie, aanvaardbaar uitkomt, zodat men deze gelegenheid ndet onge bruikt wil laten. Dit betreft bovenver melde panden en ruimte, welke in totaal 606 ca. omvat. Gaat de koop door, dan zal voorlopig een bedrag van 3.225 uitgetrokken worden voor onderhoudswerkzaamheden omdat de opstallen voorlopig verhuurd kunnen blijven. DE regering heeft besloten tot de aanleg van een bassin voor de oestercultuur in het Veerse Gat en tot het nemen van proeven op prak tijkschaal voor kunstmatige oester- teelt. Deze beslissing is mede namens minister Korthals bekendgemaakt in een brief van minister Marijnen aan de Staten-Generaal. De kosten voor de aanleg van het proefbekken zullen in de begroting van het ministerie van Verkeer en Waterstaat worden opgenomen voor 1962 en volgende jaren, terwyi de gei den voor de proeven op de begroting van het ministerie van Landbouw en Vissery zullen warden opgevoerd. Met de werken in het Veerse Gat zal dan in 1962 een aanvang worden gemaakt. Verwacht wordt, dat omstreeks het einde van 1964 het bekken geschikt is voor de proefnemingen. In de pe riode 1964-1959 zal dan moeten blij ken of de verwachtingen over de oesterteelt in een afgesloten ruimte zijn te verwerkelijken. Gelet op de (5-jarige) cyclus van óe oesterieelt, zal pas omstreeks 1970 bekend kun nen zijn in hoeverre een technisch en economisch verantwoorde oesterteelt in een afgesloten bekken mogelijk kan zijn. Verder wenst de regering de ban den volkómen vrij te houden met be trekking tot de vraag of te zijner tijd ook In de Grevelingen een bassin voor de oesterteelt "zal worden aangelegd. De proef in het Veerse Gat biedt evens de gelegenheid voor het zoe ken naar ae beste oplossing voor he' verwateren van mosselen. De prooi met kunstmatige verwatering van mosselen in het Veerse Gat loopt echter niet vooruit op de vraag, waar uiteind-elijk de verwatering zal ge- De provinciale vereniging van chris telijke onderwijzers en onderwyze- ressen houdt haar voorjaarsvergade ring op zaterdag 4 maart in de zalen Schaaf aan de Breedstraat in Leeuwar den. In de morgenvergadering aanvang halftien spreekt de heer M, Baaijens uit Sneek over: De nieuwere pedagogiek in de praktök vsv het schoolleven; 'smiddags om twee uur houdt pater Suasso de Lima de Prado een voordracht over: Worstelend Afrika, gisteren en vandaag. Tijdens de middagpauzedienst, uit gaande van de stichting Alle-öag-Kerk, dien dinsdagmiddag: In de Grote- of St. T,a.m-enskerk te Rotterdam werd gehou den heeft dr. H. J. Jaanus gesproken over het onderwerp: „De Knecht zwijgt". Kij deed dit naar aanleiding van de tekstwoorden «W Jesaja 42 vers twee. Dr. Jaanus stelde dat, wie hel woord heeft, de macht bezit om zijn wil te propageren en aan anderen op te leggen. Christus heeft veel gesproken, maar niet om zijn wil hiermee aan de men sen op te leggen maar om een ant woord op te wekken, piet om de toe hoorders tot zwijgen te brengen maar om een antwoord uit te lokken. God vraagt naar de vrije mens, aldus dr. Jaanus, de mens die antwoordt op het spreken van Hem. Daarom worden Zijn woorden niet langs de straten gehoord, maar komen deze tot de mens in de binnenkamer. De mens gebruikt zijn woorden om zijn gedachten te verber gen, maar Christus laat door Zijn woor den Zijn hart zien. Een machtig mens kan niet zwijgen, omdat hij hiermede ri*» epVp-jvi iron or,rn?c1it 7 om. omi?n. Het voordeel is namelijk dat ö'e pas sagiers dan. toch in Nederland aanko men en degenen die ons land als be stemming hebben, zonder «neer naar het doel van hun reis kunnen, uitwaaieren, ierwyi de passagiers, die op een of an dere lijn -moeien overstappen in korte tijd naar Schiphol, of een hotel in Am sterdam gebracht kunnen worden Van uit Düsseldorf kost een autorit naar Am sterdam altijd nog vyf uur, waarby dan het oponthoud aan de grens nog komt De 'Uitwijikmogelijkheid naar Zestien- hoven is. er overigens uitsluitend voor het kleine materieel, zoals de Convairs, Vicounts en kleine Constellations. De grote toestellen dienen hun toevlucht toch nog in het buitenland' te zoeken. Daarin cal in de toekomst echter ook verandering komen, wanneer de start- haan op Zes tier/hoven straks zal worden verlengt} tot 1800 meter. De mogelijkheid voor het uitwijken naar Zestienhoven is er altijd al geweest, maar het belang er van is toegenomen, door het in gebruik nemen kortgeleden van de nieuwe I.LB.-installatie die het invliegen met slecht zicht belangrijk vei liger maakt. Vooral in het afgelopen weekeinde is het belang van Zestienhcrven als uitwdjk- Maandagavond laat hielden twee Rot terdamse politieagenten twee jongeman nen staande die zich nogal verdacht gedroegen voor een pand op de Noor- derkanaalweg. Het smoesje dat zij net een meisje hadden thuisgebracht hield geen stand toen de politiemannen ont dekten dat één van hen een bos met 17 sleutels bij zloh had. Zij moesten, mee naar het poiitiebU' reau Bergsingel en daar kwamen twee staaflantaarns, twee aanstekers, 66 gul dens. 4 rolletjes centen en een blikje worst uit hun zakken. Op de lantaarns na hadden zij 'het gestolen bij een in braak op tiwee kantoren aan -de Noor- derhavenkade. Geen grote buit, doch bij het openbreken van kasten enz. om die te bemachtigen, hadden zij een tamelijk grote schade aangericht. De verdachten, de 19-jari'ge matroos J. K. H. B. en de 22-jarige ijzerwerker G, M. S. werden in het politiebureau opgesloten. God zwijgt echter, omdat hij wacht op het antwoord van de mens. Daarom blijft Hij zwijgen als de mens zich groot gaat voelen in zichzelf. Hij con curreert niet met de stervelingen. Zijn stem wordt pas weer gehoord als de mens tot hem rc.pt ,,0 God zwijg toch niet". Want_ er s geen ander spreken V/iyj Olrr*?*-7" haven duidelijk geworden. Zaterdag kwa men niet minder dan zeven vliegtuigen buiten de normale op Zestienhoven vlie gende lijnen binnen. Terwijl een. groot aantal diensten, die anders vanuit Schip hol vliegen, op Zestienhoven vertrokken. Het was voor Zestienhoven een topdag. De accommodatie die de KL.M. op Zes tienhoven heeft, is voorlopig nog vol doende gebleken om de extra drukte helt hoofd te bieden. „Wij zijn op dit ge bied bij de K.L.M. wel iets gewend," zo zei ons -een functionaris op het vliegveld. In noodgevallen kan de staf uitgebreid worden met personeel van Schiphol. Dat geldt ock voor de technische dienst Tot nu toe heeft de staf op Zestienhoven alles zelf overigens nog kunnen op vangen. Ook dii jaar organiseert de Raad voor de Lichamelijke Opvoeding le Rotter dam weer vakantiekampen van verschil lende duur en van uiteenlopende opzet voor de Rotterdamse schooljeugd. De Commissie Vakantlevreugd organiseert zes kampen van dertien dagen: voor de meisjes In het kamp te Baam van 17 t/m 29 juli en van 31 juli t/m 12 augus tus; voor de jongens In het kamp te Amerongen van 17 ifm 29 jnll en van 31 juli t/m 12 augustus; verder nog voor de meisjes van 17 t/m 29 juli ie Oud dorp en voor de jongens van 31 juli t/m 12 augustus. Al deze kampen zijn toegankelijk voor' .alle Rotterdamse schoolgaande kinde ren in dte leeftijd van 11 t/m 15 jaar. De bijdrage bedraagt 25,— per kamp per kind, alles inbegrepen. "Voor het tweede kind moet 30,vvorden betaald; voor het derde kind 25.enz. In bijzon dere gevallen is verlaging mogelijk. De Commissie Vakantie-vreugd aan Zee organiseert twee kampen van tien dagen, nl. in de periode 17 t/m 28 juli en van 31 juli t/m. 11 augustus, met dien verstande dat op zaterdag en zondag niet wordt uitgezonden. De deelnemers vertrekken des morgens uit Rotterdam en keren iedere namiddag weer in Rot terdam terug. Deze vorm van vakantiebesteding is toegankelijk voor alle leerlingen van Rotterdamse scholen in de leeftijd van 6 t/m. 14 jaar. De kosten bedragen per kmd per periode van tien dagen 10,-. alles inbegrepen. Voor het tweede kina uit hetzelfde gezin is dit bedrag f 9, voor het derde kind 8.— enz. De Rotterdamse Bond voor Lichame lijke Opvoeding organiseert twee kam pen van dertien dagen in Rijen.' Het jongenskamp is van 17 t/m 29 juli, het meisjeskamp van 29 juli t/m 10 augustus. Ze zijn toegankelijk voor leerlingen van Rotterdamse scholen van 10 t/m 14 jaar. De kosten bedragen 35,— per kind per kamp alles inbegrepen. Voor het tweede kind uit hetzelfde gezin geldt een tarief van 30,voor het derde kind 25, enz. Ook hier is in speciale gevallen een lager tarief mogelijk. Alle gewenste inlichtingen over dez« kampen zijn elke dag van 9 tot 5 uur il te winnen in kamer 225 van het Stad huis, telefoon 111380 toestel 257 ('s za terdags van 9—12.30 uur). Wie meer wil weten over de kampen te Rijen van de Rotterdamse Bond voor Lichamelijke Opvoeding, wende zich tot het kantoor van deze Bond aan de 's-Gravendijkival 89b, telefoon 51932 (bezoekuren op iedere

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 2