Conflict tussen G.E.B. en fa, Wathospitst zich toe Verbruikers gedupeerd N.V. A. Fontijne krijgt een grootse behuizing Jubilerend C.J.V. hield drukke receptie M. L Visser koos als hobby problemen om Z.-Afrika bij A. van der jaar Valk veertij H.V.O. Teraardebestelling van Joh. Pieterman ^LAifGS^if' VATERVEG „De Schiedamse Gemeenschap" komt dertien jaar uit SIEBEL Warmwaterapparaten in Vlaardingen Velerlei bezwaren Zwaluwen doet mee met zaalvoetbal J. v. Marion wordt commissaris Zeemansvrouwen in Immanuëlkerk Tafeltennisnieuws uit Vlaardingen CONSTANT Vlaardings politienieuws Verdenking Installeren Rozenburg Rozenburg ruim negen mille voor S.S.K. Bidstond Chr. Geref. Kerk Grote belangstelling Apartheid Aanrij ding Oud-strijders „St. Lyduinalyceum" heft gymnasium op Maassluis Met bromfiets gevallen TROUW Donderdag 2 maart 1961 55 Burgerlijke stand van Sehiedam Burgerlijke stand van Vlaardingen Vergadering Chr. Geref. Kerk SCHIEDAM. Met een bijzon der goed bezochte receptie in de grote zaal van het gebouw „Irene" heeft de Schiedamse C.J.V. woens dagavond de viering, van het 75- jarig bestaan ingeluid. Onder de talloze aanwezigen bevonden zich o.m. burgemeester mr. J. W, Peek, de wethouder Van den Berg en Sabel, afgevaardigden van vele Schiedamse organisaties en ver enigingen en natuurlijk ook velen, die in de loop der jaren hebben meegewerkt de C.J.V. te maken' tot wat die nu is. Tot deze laatste groep behoorden de 93-jarige heer Bijkerk, het oudste lid van de C.J.V. in leven en de heren Poort, Nic. Krabbendam, J. v. Waarden burg en Japin, die allen de leeftijd der sterken reeds hebben bereikt, maar in het verleden op vooraan- SCHIEDAM. Het was op een vergadering van de Ned. Christen Vrouwen Bond, afd. Schiedam Nieuwland, gehouden op 23 fe bruari in het Wijkcentrum Nieuw land, dat we kennis maakten met de heer M. L. Visser, de man die vele jaren werkzaam is geweest op het Bevolkings-Bureau aan de Nieuwstraat, nadat hij van Vlagt- wedde uit het hoge noorden naar Schiedam was gekomen. Ruim 32 jaren heeft de heer Visser de be langen van Schiedam gediend, waarna hij grote bekendheid ge noot bij de verzetsbeweging. staande posten het jeugdwerk hebben gediend. SCHIEDAM. De hoofdinspec teur van politie J. F. van Marion van het Schiedamse politiekorps is met ingang van 16 maart be noemd tot commissaris van politie in de gemeente Vlissingen. Met gemengde gevoelens ziet het korps hem vertrekken. Enerzijds is het een eer dat een lid van het korps benoemd wordt tot commissaris, anderzijds is het niet prettig dat het korps een zeer goede kracht gaat verliezen. Advertentie urtrrj VLAABDINGEN. Naar aanleiding van een publicatie in alle Vlaar- dingse dagbladen van vorige week zaterdag, is nogal wat opschudding ont staan. Door middel van deze publicatie deelde de gemeente Vlaardingen mee, dat er in deze gemeente elektrische warmwatertoestellen in de handel werden gebracht en in gebruik waren, die niet aan de gemeentelijke eisen kennelijk de verordening op de levering van elektriciteit Gemeenteblad 1872, 3 maart 1951 voldoen en dat de aansluiting van deze apparaten niet Is geschied door middel van een erkend installateur. Dit was niet de eerste keer, dat de Vlaareüngse bevolking in aanraking kwam met het G.E.B., naar aanleiding van.het gebruik van deze apparaten. Velen hebben de installatie, die zij zich aanschaften weer binnen zeer kor- te termijn moeten doen verwijderen. Het is dus geenszins verwonderlijk, dat de fabrikant van het artikel, zijn visie op de handelwijze van de gemeen te Vlaardingen heeft gegeven. Het arti- -kel, een klein apparaat dat op de water leiding wordt gemonteerd, is door een 'Vlaardings bedrijf vervaardigd. De di recteur van de Watho". de heer W. Wessels, gaf gisteren een explicatie van deze zaak, terwijl het G.E.B. 's mid dags bereid was commentaar te leveren. De heer "Wessels grondde zijn stand punt omtrent het gebruik van elek triciteit"'om leidingwater te verwar- ,men, op zijn zienswijze dat het gas "steeds meer in onbruik geraakt. De gevaren die verbonden zijn aan het gebruik van lichtgas, zijn volgens hem veel groter dan die van elektri citeit. De gemeente echter levert de gas- rgeisers, volgens de heer Wessels, en daarom is dit bedrijf dan ook bevreesd, dat de elektrische apparaten de gasgei- ,.sers zuilen gaan verdringen. Doch on danks het feit, dat er nimmer enig on- geluk met het apparaat van de „Watho" is voorgevallen, meent het gemeentelijk energiebedrijf te Vlaardingen toch dat de installatie ondeugdelijk is. - De gemeente formuleert het weliswaar anders, maar in feite komt het erop neer, dat zolang de heer Wessels niet bewezen heeft dat het apparaat deugde lijk is, de gemeente het als ondeugde lijk beschouwt. Teneinde een officiële verklaring te 'verkrijgen omtrent de deugdelijkheid "van een elektrotechnisch artikel, is het noodzakelijk dat men dit naar de „Ke- ma" te Arnhem zendt. De heer Wes- - seis verdenkt deze instelling van een ge mis aan objectiviteit en daarom ziet hij .■er het nut niet van in, zijn vinding naar deze naamloze vennootschap te sturen. Ook voor deze verdenking heeft de directeur van de Watho zijn reden. De Kema is immers een naamloze vennoot- schap, verklaart hij, en het grootste ge- deelte van de aandelen van het bedrijf "is in handen van gemeentelijke-, pro vinciale- en rijksenergiebedrijven. Het invoeren van zijn artikel op grote- schaal zou voor deze bedrijven zeer gro te kosten met zich mede brengen. De heer Wessels verklaarde dat de leidin gen, die op het ogenblik de stroomtoe voer naar de huizen moeten verzorgen, niet berekend zijn op een kilowattuur- verbruik zoals dit door het warmwater apparaat zou worden veroorzaakt. Het energie-bedrijf verklaarde dat SCHIEDAM. Geboren: Christina M. d. v J. H. G. Bierhotf en A. M. Vierboom; Ma rian d. v, f, J. Huigen en C. Holleman; De- bar a M. d. v. H. C. Dado's van Heel en U J. Kruyt; Jeannette M. d. v. L. van Kam pen en J. M. van Pelt; Johanna A. a. v. J. .Jonkman en J. van Gent, Overleden: Thideman, 76 jr. wed. van S S. Waterreus; A. Voortman, 68 jr. pentg. van A. Slavenburg: K. Dekker, 85 jr.; J. van Hoffe, 69 jr. Geboren: Maria, d v J M Knjnberg en S K Haddeman: Andre, z v A. Hakker en M H Schouten; Freddy, z v W G van t Oor en A Koster. Marines. z v B Knegt en -J K Lodder; Nanja, d v H Broere en J Boer; Bert, z v W £ij[celenboom en I Weijtze; Isabella, d v J H Butz en D H Tak; Wilhelmina, d v G Bal en J van der Zwan- Willem F. z V J Poot en F Buisman; Astrld d v J Taal en G M van der Ham inderdaad bij een dergelijke omstan digheid de leidingen zouden moeten worden verzwaard. Dit is echter niet de- reden waarom wii het gebruik ver bieden, aldus het G.E.B. Nadat ambtenaren van het energie bedrijf de apparaten in de huizen heb ben aangetroffen, hebben za sommatie gegeven om deze onmiddellijk te ver wijderen. Ook aan de firma Wessels is opdracht gegeven ze weg te halen. Het vreemde van deze handelwijze van G.E.B. is het feit, dat ze aan de firma van de heer Wessels opdracht gaf de installaties te verwijderen. Het be drijf verwijt aan de heer Wessels, dat hij onbevoegd is tot het verrichten van installatiewerkzaamheden. De perso neelsleden zijn dus ook niet gerechtigd de apparaten te verwijderen, omdat dit werk ook op het gebied ligt van een erkend installateur. Nochtans heeft de gemeente Vlaardingen de opdracht aan de Watho verstrekt. De heer Wessels daarentegen beweert, dat hij recht heeft om zijn artikelen zelf te installeren op grond van zijn status van fabrikant, dientengevolge acht hij het bezwaar voor wat betreft het „niet erkend zijn als installateur", ongegrond. Evenzo meent hij dat het gemeente- Het corpus delicti: Een warmwater- apparaat itm hel merk „Watho" -2- lijk bezwaar tegen het ontbreken van een Kema-keuring, ongegrond is. Op elektrische fornuizen besraat volgens hem ook geen Kema-keur, ondanks het feit, dat zij een veel grote kilowattuur- verbruik hebben dan de warmwater-ap paraten. Overigens staat de naam „Ke ma"' in de installatievoorschriften niet te lezen dan waar zij handelen over m- stallatiemateriaal en leidingen met rub ber-isolatie. Nu is de vraag wat het ge meentelijk bedrijf met „installatiernate- riaal" bedoelt. Het laatste woord is, naar onze mening nog lang niet gezegd in deze zaak. Zeker met ais we vernemen, dat de heer Wessels een proces voorbereidt. Wellicht zal de rechter lijke macht in staat zijn een duide lijke uitspraak te doen. VLAARDINGEN. De N.V. Ma chinefabriek A. Fontijne, Industrie weg: 29 gaat uitbreiden. Naast de be staande fabriek is men thans een nïettwè aan het houwen. Het ijzeren geraamte van de te bouwen fabrieks hal staat er ai en bereikte woensdag zijn hoogste punt. Een van de twee heren Fontijne, die heiden directeur van dit snel-groeiende bedrijf zijn, vertelde woensdagmorgen 'op 'een persconferentie een en ander over de inrichting van de nieuwe fabriek, die waarschijnlijk in september a.s.' ge reed zal zijn. De totale oppervlakte wordt 36 tyj 63 ROZENBURG. Bij de Gereformeer de Kerk te Rozenburg is op het ogen blik bijeengebracht tachtig procent van het totaal wat men venvacht te zullen ontvangen, voor de actie ten, bate van de Stichting Steun Kerkbouw. Dit bete kent dat men in het toaal een som van tien mille uit Rozenburg verwacht, dit komt neer op dertien gulden per ziel. Op het ogenblik heeft men reeds 9461 gulden ontvangen. De gemeente omvat ca. tweehonderd gezinnen en ongeveer 760 zielen. ROZENBURG. Op vrijdagavond drie maart belegt de Chr. Gereformeer de kerk te Rozenburg om half acht «en ledenvergadering waarop alle leden, zo wel doopleden vanaf 16 jaar als be lijdende verwacht worden. ROZENBURG. De Chr. Gerefor meerde Kerk te Rozenburg houdt op woensdag acht maart twee bidstonden voor gewas en arbeid. Zowel om half drie als om half acht zal ds. H. P. Brandsma voorgaan. ROZENBURG Gehuwd: J P van der Kaaden en N P Kccrnneef; J van de Bilt en A Y Breure. Overleden: Gcrardina Hermina Noordair, 10 mnd. m met een open terrein erachter, dat men tot 140 m diepte nog kan uitbrei den. Want de orderportefeuille van deze machinefabriek is dik gevuld. Alleen, aldus de heer Fontijne, komen we nu al minstens 25 bekwame vakmensen te kort. Op het ogenblik werken er 150 mensen. Men moet dus vanwege de ge spannen arbeidsmarkt orders afwijzen, wat geen enkele zakenman prettig vindt. De* hoogte van het gebouw wordt 15 m. Aan de voorzijde komen, op de boven verdieping o.a. een ruime directeurska mer, een kamer voor de commissaris sen, een vertrek voor de boekhoudmachi nes, dat geluiddicht wordt gemaakt, ad ministratie, hoofdadministratie etc. Aan de ene zijkant komt een grote tekenka mer, met erachter het goed afgesloten archief voor de ekenmgen en aan de andere kan een kleine en een groe kanine. He pad van de eehische kantine. Het pad van de technische werknemers naar de kantine loopt langs de machines, waar mes dus stuk voor stuk kan zien, hoe het arbeidspro ces verloopt. De mensen worden als het ware met de neus gedrukt op het groeiproces in de fabriekshal. Dat deze jonge directie in technisch vakmanschap ook kapi taalbelegging ziet, blijkt wel uit de zorg voor hun eigen moderne vakschool, die in het nieuwe gebouw gelijkvloers komt, naast de nieuwe was- en kleedlokalen. VLAARDINGEN. De v.v. Zwalu wen heeft reeds geruime tijd geleden de toezegging gedaan aan Excelsior M. om ook aan het door deze vereni ging georganiseerde zaalvoetbal mee te zullen doen. A.s. maandag. 6 maart, zai dit treffen plaatsvinden, waarop de Viaardingers hun Maas- sluisse buren gaan opzoeken m de grote Veilmghai in Maasland, waar deze wedstrijden iedere maandag avond worden gespeeld. Het zal voor de Vogels geen gemak kelijke opgave worden om Excelsior te verslaan, want de gastheren speelden vorig jaar ook al wekelijks hun partij tje zaalvoetbal en ook dit seizoen is men iedere week in de weer. Excelsior M, leed nog maar enkele nederlagen, waaronder de 84 neder laag tegen Hermes DVS uit Schiedam. Aan de andere kant staan er veel over winningen geboekt, zoals 115 tegen de Oud-Internationaals, 133 tegen MVV, 302 tegen ZWSH, 84 tegen Heerjans- dam en vele andere. Dit betekent dus, dat Zwaluwen op een flmke tegenstand znL moeten rekenen, wat uiteraard met van primair belang is. Het voornaamste is, dat dit een goede training zal wezen voor de nog komen de zware wedstrijden, die de zwart-wit- ten nog te wachten staan dit seizoen, waardoor misschien de mogelijkheid be staat. dat Zwaluwen door enkele goede resultaten alsnog de degradatiedans /al weten te ontspringen. lang verscheen iedere maand „De I kleurloze steen in de randstad Holland, Schiedamse Gemeenschap" in een waar de individuele mens hulpeloos ver- rJi-.nhl TNo i rtia Tlot SArilOrtdm groot aantal Schiedamse gezinnen. Twaalf jaar lang is langs die weg getracht hel steeds weer wisselen de beeld van een zich vernieuwende stad te tekenen, is getracht voorlich ting te geven en is bovenal gepro beerd de burgers te doordringen van het besef, dat zij naast burgerrech ten ook een burgerplicht hebben." Met deze woorden opent de eindre dacteur van het blad „De Schiedam se Gemeenschap", de heer Alfred Pfeifer het zojuist verschenen eeiste nummer van de dertiende jaargang. Even verder vervolgt hij zeer terecht met: „Hoe omireus het getal dertien ook mag zijn. wij zijn ervan overtuigd dat deze jaargang het bijgeloof zal lo genstraffen en dat dit jaar meer en meer Sccnedamse gezinnen tot onze le zers zullen gaan behoren." De Uitgevers van dit blad beogen geen .vuist hiermede, althans geen fi nanciële winst. De winst die men in de 13e jaargang wil maken is alleen; in nog breder km? dan tot nu toe erken ning vinden \oor het werk van tijd schrift en Stichting. Erkenning voor het feit, dat Schiedam niet is verworden tot een naar adem snakkende aanvoerweg van de metropool Rotterdam, tot een VLAARDINGEN In het restaurant „Vulcaanhaven" van het Havenbedrijf Vlaardingen -Oost N.V. werd woens dagmiddag het feit herdacht dat het veertig jaar geleden was, dat ds heer A. van der Valk in dienst trad van H.V.O. Hoogtepunt van het feestelijk samenzijn vormde het moment waarop loco-burgemeester, wethouder H. K. van Minnen de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau op de borst mocht spelden van de jubilaris. Voordat de heer Van der Valk op 15- jarige leeftijd als leerling-timmerman van de ze. afdeling „Fabriek'" van het Haven bedrijf in dienst trad. is hij vanaf zijn 12de jaar werkzaam geweest bij Rederij De Zeeuw-Van Raalte. Daar heeft hij 2 IA jaar gewerkt als leerling-timmerman en later nog enige tijd als bootwerker. Door zijn interesse en vakbekwaamheid werd hij eerste klas timmerman bij H.V.O. Voor de oorlog was hij reeds enkele malen tijdelijk voorman-tunmer- man en na de oorlog, op 9 maart 19ol, werd hij definitief voorman. Op 1 april 1957 volgde zijn promotie tot afdeltagsbass van de timxnerloods. Als zodanig geeft hij leiding aan 33 "werlc- neniers He heer Van der Valk was voorts enige jaren diakeu van de Hervormde Kerk te Vlaardingen. Van 1945 tot 1950 was hij voorzitter van de afdeling Vlaardingen van de Christelijke Bedrijfshond voor de metaalnijverheid «n eiectronisehe Indus- CCi In de oorlogsjaren heeft hij veel gedaan voor de zeemansvrouwen door het uit reiken van voedsel en kleding. In zijn toespraak bracht de heer Van Minnen het vele werk in herinnering, dat de jubilaris heeft gedaan voor de Chr. Vakbeweging, alsmede zijn werk op kerkelijk terrein. Het timmeren als zo danig schetste de loco-burgemeester als een oud vak. dat in tal van toepassingen wordt gebruikt. De directeur, de heer P. Baaima, die jaren lang met de lieer Van der Vaik had omgegaan, zei hem te hebben leren kennen als een oprecht mens. Hij bracht hem dank voor de toewijding waarmede hij zijn werkzaamheden had vervuld. Behalve de bekende enveloppe met in houd mocht de heer Baaima de zilveren draagmedaille, behorende bij de Konink lijke onderscheiding, uitreiken. De heer M. Coenradi, als vertegenwoor diger van het college van bazen, deed zijn felicitatie vergezellen met de aan bieding van sigaren. Namens de collega s werd het woord gevoerd door de heer R. van Rossum, terwijl deze aan mevrouw Van der Valk bloemen overhandigde, evenals de heer Baaima dat gedaan had, De rij van sprekers werd gesloten door de 35-jarige heer D. Borsboom, die in zijn tijd als baas fungeerde over de jubilaris van thans. Hij sprak de wens uit, dat de heer Van der Valk nog vele prettige jaren bij H.V.O. zou mogen dienen. Nadat de heer Van der Valk zich met een dankwoord tot de sprekers bad gericht bleef men nog Veel heeft de heer Visser uiteraard in de verzetsbeweging meegemaakt en he laas heeft zijn werkzaam aandeel daarin hem na een val van een laddertje bij een vlucht zodanig gehandicapt, dat hij hier van nog de schadelijke gevolgen onder vindt, doch niettemin zich dagelijks kan uitleven in zijn hobby: Zuid-Afnka. Reeds jaren spaarde de heer Visser kiem legde, waaruit later blank Zuid- Afrika is voortgekomen. Opheffing van het zelfbestuur zou de radicale ondergang betekenen in het land waar de verhou- ding van blanken tot niet-blanken staat van 3 tot 11 miljoen inwoners. De bevolking van Zuid-Alrika telt mo menteel ruim 14.000.000 zielen. Vanaf 1910 (sedert de oprichting van de Unie) heb ben de volgende Eerste Ministers Zuid Afrika geregeerd: Generaal Louis Botha, Veldmaarschalk J. C. Smuts, Generaal J, B. M. Hertzog. Dr. D. F. Malan, Mr. J. G. Strijdom en momenteel Dr. H. F. Verwoerd. Die apartheid, ofwel gescheiden ont wikkeling, is het grondbeginsel van de Zuid-Afrikaanse regeringspolitiek ten op zichte van de verschillende rassengroepea in de Unie. De richtsnoer die aan dit be leid ten grondslag ligt komt hier op neer, dat de minder ontwikkelde niet-blanke bevolking, vooral de Bantoes, door de blanken tot zelfontwikkeling gebracht dienen te worden en tot zelfbestuur, binnen hun eigen gemeenschappen en in hun eigen gebieden. Aan de Bantoes moeten volledige rech ten binnen eigen kring worden verleend. Het bestuur van de Schiedamse C.J.V., die gisteravond recipieerde ter gelegen heid van haar veertigjarig bestaan, had handenvol werk om de vele felicitaties in ontvangst te nemen. -ij- De bijzondere plaats die de C.J.V. in het Schiedamse Gemeenschapsleven inneemt, de grote betekenis van het werk in de afgelopen 75 jaar voor Kerk en stad is later op de avond wel duide lijk onderstreept met de woorden van een uitzonderlijk lange rij van spre kers. Burgemeester Peek, die namens het gemeentebestuur sprak zei dat de Schie damse C.J.V. trots kan zijn op wat jon geren hebben gedaan in het belang van Kerk en stad. Nog voor de eeuw van van het kind een aanvang nam heeft zij de juistheid onderkend van het gezegde „Wie de jeugd heeft, heeft de toe komst." Het is goed dat de Kerk de Bijbelse boodschap zo vroeg mogelijk onder de jongeren wil brengen. Eeuwen lang heb ben de ouderen het daarbij voor het zeggen gehad. Die tijd is echter voor bij. Het is goed dat de jeugd zich nu zelf beraadt op wat het Christenzijn in houdt. In vroeger jaren lag het zwaar tepunt daarbij op het onderling debat. Daarnaast is nu een attractieve omlijs ting gekomen zoals de jeugd die wenst. Trots kan de C.J.V. terugzien op wat da jeugd voor Kerk en stad heeft betekend, aldus burgemeester Peek. Ds. H. \V. Hemmes bood namens de Herv. Centrale Kerkeraad gelukwensen aan. Daarbij merkte hij op hoe rijk het werk van de C.J.V. in de afgelopen 75 jaar is gezegend. De Hervormde Kerk heeft veel aan de C.J.V. te danken, al dus ds. Hemmes. Velen zijn in. de C.J.V. gevormd voor het kerkewerk. Ds. Hemmes sprak de wens uit dat de band tussen C.J.V. en Kerk in de toekomst nog hechter mag worden en dat er een nog sterker naar elkaar toegroeien mag zijn. Daarbij dient de C.J.V. zich be wust te blijven van haar hoge roeping, het werk door te zetten met biddend opzien naar God. Velen volgden nog in de rij van sprekers. De Schiedamse Gemeen schap gaf daarbij acte de présence, de vereniging de Belangen, de Schie damse Jeugdraad en vertegenwoordi gers van diverse bevriende- ,en zus terorganisaties. Allen drukten hun waardering uit voor de ivijze waarop de C.J.V. in het verleden en heden het jeugdwerk steeds heeft behartigd. De voorzitter van de Schiedamse C.J.V. de heer 'vV. F. de Wolff beantwoordde alle sprekers, waar van verschillenden nog een geschenk hadden overhandigd in een korte toe spraak aan het slot van deze geslaag de avond. drinkt m de menigte. Dat Schiedam met langer „zwart Nazareth" genoemd zal worden, evenmin een conglomeraat van onverschillige behuizingen langs de Nieuwe Maas, maar een stad die, ge groeid uit een historische eenheid, haar burgers een levenswaardige woonplaats biedt. In het eerste nummer van jaargang 13 geeft voorzitter W. F. de Wolff in een uitgebreid artikel een indruk weer van het 75-jarige C.J.V., waarin hij beslmt met de volgende wensen; „Moge het ons daardoor, mede met Gods Zegen, mogelijk zijn, ook in de vóór ons lig gende jaren nog %'eel Schiedamse jonge ren te'begeloicier op hun voortgang naar de volwassenheid, zowel m hun geeste lijke, verstandelijke, maatschappelijke als lichamelijke ontwikkeling, vanuit het Evangelie van Jezus Christus." Verder geeft de heer Pfeifer in.een uitgebreid artikel te kennen, dat de Schiedamse politie meer heeft te re gelen dan het verkeer, waarin hij de dienende taak van een pohtie-beamb- te weer duidelijk stelt. De heer Van Marion werd op 28 mei 1921 in Schiedam geboren. Hij is ge huwd en heeft twee kinderen. Op 15 juni 1945 werd hij benoemd tot adjunct inspecteur in Schiedam om op 1 maart 1947 bevorderd te worden tot inspec- teur. Om zijn blik te verruimen en er varing op te doen is de heer Van Ma rion naar West-Ir.dië vertrokken waar hij van 26 juli 1955 tot 3 juli 1960 lid was van het potitie-korps van da Ne derlandse Antillen. Daar is hij opgeMom- men tot hoofdinspecteur. Toen de heer Van Marion weer in Nederland terug kwam is hij tijdelijk aangesteld tot adjunct-directeur van het studiecentrum voor hogere politie-ambtenaren. In zijn vrije tijd studeerde bij rechten en voor dat hij uit West-lndië vertrok deed hij daar het locale advocaten examen, In zijn Schiedamse tijd is hij werkzaam geweest bij de surveillance-dienst en bij de recherche, terwijl ook de reserve- olltie een aantal jaren aan zijn directe Advertentie Ingang show G«ÓoTHANÖEl:SG6BQ"yN„- STATJONSPLEIU 45 po: leiding is toevertrouwd geweest. SCHIEDAM. Gistermorgen om 10.30 uur is de 68-darige voertganger P. S. op de Grofbaan te Schiedam aangere den door een bestelwagen, bestuurd door da VTaardinger A. H. Na het ongeluk klaagde hij over inwendige pijn. terwijl hij schaafwonden had opgelopen. Door de G:G;en G.D. is hij naar het gemeen teziekenhuis gebracht maar hij kon la ter weer naar huis. De aanrijding had plaats toen -de heer A. H. met zijn wa gen achteruit reed en daarbij de voet ganger niet had opgemerkt. oefenen. De heer Visser kan honderd-uit vertel len over Zuid-Afnka en kent dat land beter dan zijn Nederland. In de vier maanden dat hij er is geweest, heeft hij veel wetenswaardigs opgedaan en een j groot aantal dia's zijn voor hem een blij vend bezit daarvan geworden. de krantenknipsels over dit land van j zo[]ra Zi*j ia staat zijn deze rechten uit te zonneschijn en schaduw, van gecom pliceerde problemen en grote afstan den, van grote strategische betekenis, en inmiddels het brandpunt van de wereldbelangstelling. Tienduizenden knipsels heeft de heer Visser verza meld daarover. Zijn wensdroom was dan ook, om nog eens in zijn leven, dit land, waarvan de oppervlakte 33 maal de grootte van Nederland is, te mo gen bezoeken. Hij is daarin geslaagd, want in novem ber 1959 ging zijn droom in vervulling en vertoefde hij vier hele maanden in Zuid- Afnka. Bij zijn aanvrage daartoe ver meldde zijn visum: Het bezoeken van historische" plaatsen en gebouwen m Zuid Afrika. Op de reeds genoemde vergadering van de NCVB heeft de heer Visser iets over die reis verteld. De volgende dag schre ven we onze notities over en vermeldden, dat de heer Visser had gezegd, dat de apartheid van de volkeren uit de boze was en dat de blanken en gekleurden slechts zijn gescheiden door hun verschil lende ontwikkeling. Dat laatste was wel juist, maar over de apartheid vertelde de heer Visser ons de ze week, dat apartheid juist noodzaak is voor de Christenheid en dat een volledig zelfbestuur nuttig is voor een Christelijke beschaving in het land, waar de Westerse beschaving in 1652 door de landing van Jan van Riebeeek en zijn gezelschap de SCHIEDAM. De Gymnasiumafde ling van het „St, Lyduim. Lyceum" in Schiedam zal per 1 september worden opgeheven. De afdelingen m,m.s. en h.b.s. zuilen blijven voortbestaan. Dit heeft de orde der Augustijnen uit Cuiemborg, die per 1 september bet lyceum overneemt, besloten. De overneming geschiedt op verzoek van het bestuur van de „Stich ting St, Lyduina Lyceum". Aanleiding tot het verzoek was de beslissing van de minister van. O., K. en W. geen rijkssubsidie te verlenen aan de afdelingen gymnasium, en h.b.s.-a van dit lyceum. In. zijn memorie van antwoord op de begroting lichtte de mi nister de redenen van dit besluit toe. De eindexamenklassen van het lyceum, dat thans ruim 289 leerlingen telt, zouden in de komende jaren zeer matig bezet zijn. De bezettingen van de eerste klas sen maakte het niet waarschijnlijk, aldus de minister, dat de school spoedig vol doende leerlingen zou tellen om de sub sidie van meer afdelingen dan die van de h.b.s.-b te rechtvaardigen. Van alle lessen in de gehele school, wordt 55 procent onbevoegd gegeven. Op grom» van deze feiten achtte de minister het niet verantwoord subsidie aan genoemde afdelingen te verlenen. VLAARDINGEN Op initiatief van vrouwen en verloofden van zeevarenden werd woensdagavond een speciaal voor hen belegde bijeenkomst gehouden in de Immanuelkerk aan de Holterdamse- weg. De koopvaardijpredikant, ds, J. TV. Schokking te Rotterdam en de wijk- predibant, ds. S. van den Bos hielden «en praatje, terwijl een viertai kleuren films werden vertoond. Als de kerk of een predikant tracht iets te ondernemen, is succes niet altijd verzekerd, zei ds. Van den Bos; mede daarom vond hij het prettig, dat ditmaal het initiatief van de bezoekers is uit gegaan, hetgeen hij zeer op prijs stelde. Niet alleen vormen we zo een stukje gemeenschap, maar dit is tevens een ge legenheid. "waarbij ook de pastorale zorg ter sprake komt, aldus de predi kant. Prettig vond hij het om als predi kant midden in een akUvitett te sprin gen, die door de gemeente is ontplooid. Ds. Van den Bos, wiens bijzondere sympathie uitgaat naar cie zeevarenden en hun gezinnen, zei. dat men onlangs van start is gegaan met het verzenden van brieven naar de zeevarenden, uit gaande van de commissie zeevarenden te Vlaardingen. Men heeft zich daarbij ten doel gesteld, dat de mannen of zoons die op de zeeèn vertoeven, maan delijks een brief te doen toekomen. Alvorens werd overgegaan tot de filmvertoning, toonde ds, Schokking zich zeer verheugd over het feit, dat ook degenen, die juist aan de wal ver bleven, gekomen waren om de bijeen komst bij te wonen. Hij was van mening, dat het hen wel moeite zou gekost hebben, om hun echtgenoten te „verlokken", samen een avondje uit te gaan. De films gaven indrukken van het leven aan boord van een schip alsmede zag men één en ander van het werk van „The Mission to seamen". Na de pauze draaide Bert Haanstra's film: „En de (Zuider) zee was niet meer". De bijeenkomst, die in een prettige sfeer werd gehouden werd door ds. Schokking afgesloten met een avond- siuitmg. MAASSLUIS. Woensdagmiddag is de heer E, Montizaan, hoofd van het bijkantoor Gewestelijk Arbeidsbureau te Maassluis, rijdende op zijn bromfiets, op de hoek Damstraat-Damplein gevallen. De heer Montizaan kreeg hierdoor een zware hersenschudding en schaafwon den. Met de politieauto werd de heet Montizaan naar zijn woning vervoerd, nadat dr. B. D. Eisman de eerste hulp had verleend. De bromfiets werd be schadigd. Veie vrienden begroetten deze Schie dammer bij zijn aankomst in Zuid-Afrika cn hot heeft hem zelfs moeite gekost weer naar Holland te rug te keren. De vereniging van Oud-Strijders (nog uit de boerenoorlog stammende) wilde hem nog geruime tijd kosteloos daar houden en zij betreurden zijn vertrek. Nog steeds heeft de heer Visser Zuia- Afnka als hobby, ook ai schildert hij graag en hebben de planten en dieren ook zijn ruime belangstelling. (Tijdens zijn functie als Vogelwachten op hei eiland De Beer bij Rozenburg heeft hij zich voorat hierin kunnen verdiepen). Nog vele lezingen staan op zijn program ma, niet alleen in Schiedam, maar ook ver daarbuiten. In ieder geval zal een wijkgemeente van de Hervormde kerk hem op 27 maart in Irene kunnen beluisteren en gezien wat de heer Visser ons over Zuid-Afrika wist te vertellen, is het bij voorbaat ze ker, dat zijn toehoorders een interres- sant betoog te horen zullen krijgen. SCHIEDAM In de Opstandings- kerk werd ter gelegenheid van de ter aardebestelling van de heer Johann Pieterman, oprichter van de bekende Glasindustrie Pieterman N.V. woens dagmiddag om twee uur een rouw dienst gehouden. De kerk was geheel gevuld mot familieleden, vrienden, het gehele personeel en talrijke, ook buitenlandse, zakenrelaties. Onder de aanwezigen bevond zich o.a. wethou der Th.J. L, v.d. Berg. Als aanvangstekst las de heer J. M. Visser, voorganger van de Vergadering van Gelovigen in Nederland, waaraan de overledene is verbonden geweest, Joh 11:25 en 26. De heer J. J, Pieterman, de jongste zoon van de overledene, trad als eerste spreker op. Hij haalde het Bijbel woord aan, dat het beter is te verkeren in een sterfhuis dan in een bruiloftzaal, want een sterfhuis is een roepstem om ernst te maken. De levensdraad van de mens is zwak. Daarom moet men op elk ogenblik bereid zijn voor Gods Rechter stoel te verschijnen. Daarna spxak de heer P. Scheer, directeur van Glasindus trie Pieterman N.V. Deze richtte zich in het bijzonder tot mevr. Pieterman, de weduwe van de overledene. Ten slotte hield de heer J. M. Visser een treffende toespraak naar aanleiding van Genesis V: 22 en psalm 84:12: De heer Visser zei o.a. dat de overledene altijd de begeerte had gehad bij zijn Heer te zijn. Hij was een voorganger geweest van de daad. wiens geloofsleven slechts door een enkel ding werd bepaald: Gehoor zaamheid. Aan het graf sprak nog de oudste zoon, c!e heer J st. Pieterman, directeur van de Glasindustrie Pieterman N.V., die dankte voor de grote belangstelling. Aan het bureau van politie bevindt zich een bakfiets (carrier), kleur oud rose, waarvan, de eigenaar niet bekend is. Hun, die inlichtingen omtrent de herkomst van deze carrier kunnen ge ven wordt verzocht zich te wenden tot de afdeling „Gevonden voorwerpen", aan het bureau van politie aan het Delftseveer. VLAARDINGEN, Is het zuiver toe val, geluk of kennis, dat de tafelten nisvereniging Intiem'55 vorige week met al haar teams de voile buit binnen haalde? Intiem heeft 8 teams in de competitie. Het derde team kon aan dit mooie resultaat niet meewerken, om dat het vorige week vrij was. Alle overige teams wonnen dus en daarvan deden het eerste en het laatste team het nog het best, zij wonnen met de grootst mogelijke cijfers 10-0 respec tievelijk van Van Hessen 2 en van. Stokvis 5. - Intiem 5 en Intiem 6 zorgden voorJÏ-2 uitslagen tegen K. en K. 2 en Telefoon 7. Het zevende team won met 7-3 van S.V.A. 6. Intiem 2 en Intiem 4 boekten de krapste overwinningen, maar niette- man volkomen verdiend. Intiem 2 deed het tegen Hermandad l, eens nog de toekomstige kampioen, zeer goed. Via het dubbel werd het 6-4. Hoos was bij Intiem 4 de man; aan zijn hattrick voegde As senberg 2 winstpartijen toe. Samen won nen zij bovendien het dubbel en daardoor met 6-4 van W.B.R.I. Ook De Hollandiaan deed het vorige week niet slecht. Slechts 1 wedstrijd ging verloren van de 5. De Hollandiaan 2 ver loor met met S-4 van H.E.l. De Hollan diaan 1 nam revanche op Telefoon en won met 7-3. Team 3 boekte een 8-2 zege op Gakaro 2; team 4 won met 7-3 van Hagero 3 en ten slotte De Hollandiaan 5 met 8-2 van Telefoon 6. Sunlight was ook goed op dreef. Sun light 1 won met 6-4 van Feyenoord 4; het tweede team liep Elan met 9-1 onder de voet. Sunlight 3 verloor en wel met 8-2 van C.S.S.M. I. Verenigingen met twee teams zijn Pel molen en M.A.F. Beide verenigingen ver loren en wonnen een partij- Door een hat trick van'Van Steenis werd het 6-4 voor Pelmolen 1 tegen Xerxes 5. Met dezelfde cijfers verloor het tweede team van Mul- ierco 2. M.A.F.1 had geen enkele moeite met Shell 3 en won met 9-1. Jammer dat M.A.F. 2 niet opgewassen bleek te zijn tegen het oppermachtige Sorry 1. Het was de eerste nederlaag van de M.A.F-reser- ves en dan nog wel een 0-10. DE ALLERMOOISTE GOUDEN VERLOVINGSRING ALLE GLADDE EN BEWERKTE MODELLEN VINDT U BI] SPECIAALZAAK Rotterdam: Stadhuisplein 24-26 Coofsingel 50 Nwe Binnenweg 227 Den Haaj; Lan^e Poten It Am ster damt Kafverstraat 123 ÖNSTANT EN SIEBGL= DUBBELE GARANTIE Op de Rijksweg vond een aanrijding plaats tussen twee personenauto's. Esn uit de richting Maassluis komende auto, bestuurd door G. de J. uit Lekkerkerk reed achter een tankauto mee, die een inhaalmanoevre maakte. Hij bemerkte de tegenligger niet, de personenauto uit de richting Vlaardingen, bestuurd door L. M. uit Maassluis. De frontale botsing, die dientengevolge ontstond veroorzaakte grote materiële schade- Beide bestuurders werden slechts hcil£ gewond. In de Groen van Prinstererstraat reed de 56-jarige bromfietsberijdster, W. P. door nog onbekende oorzaak tegen een stilstaande vrachtauto. vrouw moest door de G.G.D. met ceil hersenschudding worden weggebricct. 9 De 32-jarige kok L. P. V. slipt-' zijn bromfiets m de le Van Leijden Gael- straat. Hij kwam en val en liep daarCD een liehe hersenschudding op.

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 2