Zedendelicten Diplomatieke regels geschonden EICilMINN ONDERVR, II ,We MOETEN no. 1 zijn met reclame-televisie Dorpsgenoten ontmoeten elkaar voor het eerst op wereldreis van JR.UYS' Drs. E. H. v. d. Beugel president-directeur van de K.L.M. roege Woei nu zonder enige hulp I mr Meer gematigd bewind in Stanleystad Premier Gizenga zou zijn afgezet 'at 07K fopUante 'T^TBokkerny DR. VELDKAMP VERDEDIGT REGERINGSPLAN Militair ernstig gewond door losse patroon Japanse mijnramp eiste 72 levens Denen meteen maar VERLOOFD... r-#Av Spijtoptanten Niet vergeten De 6ilt: tijdelijk -meer bewolking - r r VRIJDAG 10 MAART 1961 V Directeur: E. DE RUIG TWINTIGSTE JAARGANG No. 4854 Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLUT ZEEZIEK (Van onze parlementaire redacteur) STAATSSECRETARIS VELDKAMP is van mening dat, Roe- wel de reclame-t.v. in West-Europa nog in de kinderschoenen staat, Nederland de rol van „haantje de voorste" moet spelen. Voor ons is een pioniersrol weggelegdi omdat onze economie daartoe dwingt. Dit zei dr. Veldkamp gisteravond, in een inleiding over econo misch beleid On reclame-t.v. voor de Commerciële Club te Gronin gen. De staatssecretaris is d&arhü ook ingegaan op enkele bezwa ren, welke onlangs in Trouw tegen de economische argumentatie van de nota inzake de reclame-t.v- zyn aangevoerd. (Van onze parlementaire redacteur) DE Britse ambassadeur in Djakarta, Sir Leslie Fry beeft van de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio, de mede deling ontvangen, dat de Neder landse belangen in Indonesië niet langer door En_ and zullen mogen worden behartigd. Van daag zou Djakarta over deze aan gelegenheid een nota overban- digen. De Britse regering heeft van deze nieuwe diplomatieke onfat soenlijke daad van Soekarno on middellijk mededeling gedaan aan het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken. Zolang de nota nog niet is overhandigd, ont houdt men zich in Den Haag van direct commentaar. Wel vraagt men zich af, hoe deze nieuwe Indonesische stap zal worden ontvangen door de Afro- Aziatische landen, waarmee Ne derland goede diplomatieke be- trekkingen- onderhoudt, enxvyaar- vam een aantal, met name dlè welke behoren tot het Britse Ge menebest, bijzonder veel prijs stelt op het handhaven van de in ternationale fatsoensregels. Luns mar Londen Beraad Gemenebestleiders: Peking bij ontwapeningsgesprek WA6EWASCERS nieuws verf WAGlSI£e Erkenning Geen geweld Hottwdami H-Gravenhages WRt» d« Wltbstraat 23. TeJef. 115700 M Li Postbus 1112. Postgiro No 424519 Klaehteui'ienst abonnementen 18.30—19.30 uur Zaterdags 1718 uur Telefoon 115700. Huygenspieln 1. Teletoon 183467 (3 lilnenj. Postbus 1081. Postgiro No. 424867. Klachtendienst 18.301#,30. Telefoon 36256» epuiweg 132. Telef. 4S70. Aleldastraat 23 Telef. 65451. Dordrecht: Schiedam: Abonnementsprjje 61 tent per week, 2.65 per maand, f T.90 per kwartaal. Lc*m nummer» 15 cent. WcehUat dagelUlai 7totu^ (Geldig tot saterdagavond) WESTELIJKE WIND Tijdelijk veel bewolking, maar op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige westelijke wind. In het binnenland lagere middag-temperaturen. Morgen: Zon op: 7.05. Onder: 18.36. Maan op: 3.23. Onder: 12.16. ,TN de Eerste Kamer is deze week de begroting van justitie behandeld. Daarbij zijn een aantal belangrijke on derwerpen aan de orde geweest. Wij noe men o.a. het echtscheidingsrecht en de toenemende zedenmisdrijven en wat men met de daders moet doen. Wat het laatste betreft was uit de Ka mer aangedrongen om ten aanzien van seksuele misdrijven tegen de daders langdurige gevangenisstraf te doen eisen. Minister Beerman heeft dat van de hand gewezen. De preventieve werking van de straf is zeer gering. Een langdurige celstraf werkt averechts. De minister vroeg vertrouwen in het systeem van „terbeschikkingstelling van de regering". Dat is geen straf, maar een maatregel van orde, ook in het belang van de delinquent, die daarbij als patiënt wordt behandeld door psychia ters en in een gesticht wordt opgenomen. Bij dit systeem komt de nadruk te liggen op de poging tot genezen en men kent dan ook het zgn. proefverlof. Het San niet worden betwist dat dit systeem gevaren mei zich brengt voor de samen leving. De ervaring leert dat hier dik wijls recidiven voorkomen. HET betreft hier een moeilijke zaak. De minister heeft zich op het stand punt gesteld, dat men ten opzichte van deze delinquenten recht heeft te doen. Dat men in rekening moet brengen hun vaak verminderde toerekeningsvatbaar heid, hun patiënt-zijn. Deze mensen moeten niet alleen gestraft, maar ook behandeld worden. Daar valt niets tegenin te brengen. Maar dan blijft er de andere kant van de zaak over. En dat is de noodzaak van de bescherming van de maatschap- pi). De minister bad ook daar oog voor en hij vroeg vertrouwen in het geldende stelsel. Wö hebben hier te maken met twee botsende" rechtsbelangen. Men zal naar het ons voorkomt het standpunt dat de minister inneemt moe ten aanvaarden. Maar dan zouden wjj toch geneigd zijn twee zaken te beklem tonen. 1 In de eerste plaats dat bij verlof of al gehele vrijlating van terbeschikkingge- stelden het medisch aspect niet het laat ste woord mag hebben. De heer Meu- link heeft indertijd in de Tweede Kamer bepleit om hier de beslissing van de rechter in te roepen. De rechter heeft de terbeschikkingstelling gelast. Het is niet onlogisch hem ook de be slissing te laten over het eind daarvan. En de rechter zal niet slechts het rechts belang van de betrokkene maar ook de openbare orde, het belang van de sa menleving sterk in zijn overwegingen be trekken. Hij is daar krachtens zijn ambt meer dan de medicus voor aangewezen. XIA\AI!T' VllilïR I. LAATSTE CONTACT TN de tweede plaats zouden wij willen opmerken dat het stelsel alleen func tioneren kan en dat men dus alleen dit vertrouwen in het stelsel hebben kan, indien er voldoende inrichtingen met voldoende plaatsruimte aanwezig zijn met voldoende behandelend en verple gend personeel. Het-irjkt ong zeer de vraag of dit wel het geval is. Wanneer wij ernst willen maken met de bestrijding van de hier bedoelde mis drijven die vaak zulke indroevige gevol gen hebben voor vrouwen en kinderen, dan zal men dit punt ernstig onder het oog hebben >te zien. De toeneming van deze misdrijven noopt daartoe. Deze telefoto uit Israël toont Adolf Eichmann. Hij staat hier links voor rechter A. Bach nit Haifa (zittend achter tafel). Aan de wand hangt de Israëlische vlag. De foto werd in het fort Taggart, even builen Nazareth, genomen. Tijdens een militaire oefening in de omgeving van Budel is de 19-jarige dienstplichtige soldaat A. A. Krieze- mann uit Kerkrade, behorende tot de 432e compagnie Van Heutz, door een ■losse patroon, in de rug geraakt. Het slachtoffer is met zün rug tegen de loop van een geweer terechtgekomen, waardoor het schot afging. Hij is in ernstige toestand in het ziekenhuis in Weert opgenomen. De mijnramp bij Foekoeoka op het Japanse eiland Kioesjoe heeft aait 72 mensen het leven gekost. De doden zijn door reddingsploegen geborgen. Gisteren raakten door een explosie op een diepte van 400 meter ongeveer negentig arbeiders opgesloten. Slechts enkelen van hen konden worden ge red. Voor de meesten kwam de hulp echter te laat, omdat de redders aan vankelijk weinig konden doen, door een brand, die na de explosie was ont staan. (Van een onzer verslaggevers) Aan boord van de „Willem Buys", die donderdag tegen de avond van een reis rond de wereld In Botterdam teruggekeerd, bevonden zich twee jonge Denen, die tjjdens een feest op het schip tot de ontdekking waren gekomen, dat ze In hetzelfde dorpje In Jutland woonden. Dat- feest werd gegeven aan de andere kant van de aardbol. In Auckland (Nieuw-Zee- land). Deze ontmoeting van de 32- jsrige Deense en de 31-jarige Deen, zo ver van huis, heeft hen ook in an der opzicht dichter bij elkaar ge« brach dan in Jutland ooit was ge beurd: als verloofd paar zullen ze morgen in Denemarken terugkeren. De „Willem Ruys" kwam door de mist negen uur te laat ih Botterdam aan (extra-kosten voor de rederij: veer tienduizend gulden). Sinds dinsdag morgen half acht, toen het schip het Engelse Kanaal binnenvoer en de mistmisère begon, had gezagvoerder H. v. d. Heuvel zijn bed niet meer ge zien. Het weer tijdens de reis is verder overi gens voortreffelijk geweest, naar zee- macsbegrippen althans, want met een beetje ruw weer zijn veie passagiers al dadelijk zeeziek.Een van die passagiers was de Scheveningse aet- tenboetster Kniertje v. d. Zwan, die op 15 maart van het vorig jaar met hetzelfde schip naar Tasmanië in Australië vertrok, om daar een be zoek te brengen aan haar geëmigreer de zoon Cor, die stoker is op een hout zagerij. Kniertje vierde op de terug reis op 7 februari aan boord van de „Willem Ruys" haar 77ste verjaar dag. Voordien had zij nooit gevaren op zee. Van die verjaardag is een prach tig feest gemaakt compleet met ver sierde stoel, een taart en vele cadeaus. Dat was midden up de Indische Oceaan. Zo stelde de bewindsman, dat het onjuist is het vraagstuk van de reclame-t.v. door de te beperkte con juncturele bril te bezien, aangezien het een structureel vraagstuk is. Het tijdstip van invoering zou eventueel wel als een. conjunctureel vraagstuk beschouwd kunnen worden. De staatssecretaris achtte het onjuist te stellen, dat de overheid reclame in de t. v. wil invoeren. Het bedrijfs leven heeft die wens naar voren ge bracht. De groep, die reclame-t.v. wenst, achtte de bewindsman repre sentatief voor 't gehele Nederlandse bedrijfsleven dat op de reclamemarkt opereert. Onjuist noemde dr. Veld kamp het, de t.v.-reclame los te maken van de bestaande reclame, die zich manifesteert in de Westeuropese lan den. Het gaat niet aan, nu opeens die reclame te zien als iets wezensvreemds, als iets schadelijks, dat niet past in ons cultuurbeeld. De staatssecretaris is weer uitvoerig ingegaan op de be tekenis van de reclame~t.v. voor onze economie in de Euromarkt. Hij is ervan overtuigd, dat men de Nederlandse in dustrie het medium t,v. niet mag ont houden. Dr. Veldkamp vreest de in vloed van buitenlandse adverteerders op de Nederlandse markt niet. Zij maakt ook gebruik van onze dag en weekbladen. Door het systeem van tariefdifferentiatie zal, naar de mening van dr. Veldkamp, monopolisering in de reclame-t.v. worden voorkomen. Ook zag de bewindsman geen re den voor de bezorgdheid van de dagbladen. Hij meent, dat de adver tentie-opbrengsten niet te sterk zul len teruglopen. Overigens zullen zich in het 'maatschappelijk bestel altijd in- en uitschakelingstendenties blij ven voordoen. Door het gekozen sys teem, dat uitgaat van op kostprijs gebaseerde concurrentie, worden de dagbladen minder geschaad dan door een systeem waarin kijkgelden en reclame-opbrengsten dooreen worden gemengd, aldus staatssecretaris Veld kamp in Groningen. Drs. E. H. v. d. Beugel Commissarissen van de KLM heb ben besloten drs. E. H. van der Beu gel te benoemen tot president-direc teur van de KLM, met ingang van de datum, waarop de heer I. A. Aler als zodanig aftreedt. Dit zal in de loop van mei zijn. Met ingang van gelijke datum is ir. F. Besancon, die sinds 1951 lid der directie is, benoemd tot plaatsvervan gend president-directeur. De heer S. J. van den Bergh, zal voorgedragen worden voor benoeming in de vaca ture in de raad van commissarissen, ontstaan door het overlijden van de heer mr. H. L. Woltersom. De heer Van den Bergh was tot 1959 reeds lid van de raad van commissarissen. Zijn benoeming zal ingaan op 10 mei. gedragen voor ilenoeming tot lid van Ook de heer Aler zal worden voor de raad van commissarissen. Het fs, naar men ons verzekerde, nog nimmer voorgekomen, dat op der gelijke wijze inbrenk werd gemaakt op de diplomatieke spelregels. De slag. want zo kan men het toch noemen, komt het hardst aan voor de groep spijtoptanten, die nog in In donesië verblijft. Deze groep telt on geveer 12.000 personen. Ook is er nog een aantal gezinnen, Jat rechtstreekse financiële steun van Den Haag ont vangt. Hoe deze gezinnen, die vaak in be hoeftige omstandigheden verkeren, moeten worden geholpen, wanneer de Engelsen niet meer als behartigers van de Nederlandse belangen kunnen optreden, is een raadsel. De Britten nemen de Nederlandse belangen waar sedert 17 augustus 1960, toen Soekarno, ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van de re publiek, de diplomatieke betrekkin gen met Nederland verbrak. Met toe stemming van Djakarta heeft Sir Leslie Fry sedertdien als zaakwaar nemer gefungeerd. In Den Haag worden de Indonesische belangen vertegenwoordigd door de ambassade van Nasser's Ver. Arabische Republiek. Deze houdt zich voorname lijk bezig met het uitreiken van visa en paspoorten en met de positie van de Indonesische minderheidsgroepen in Suriname. Ongetwijfeld zal minister Luns, wan neer hjj volgende week naar Londen gaat, voor een bezoek aan zijn Britse ambtgenoot, Loru Home, de jongste ontwikkelingen in Djakarta bespreken. Ook op de Gemenebestconferentie, welke momenteel in Londen wordt ge houden, zal Djakarta's jongste stap wel onderwerp zijn geweest van gesprek. Soekarno doorkruist opnieuw de po gingen van Malakka's premier Tenkoe Abdoel Rachman, om te trachten het geschil alsnog tot een oplossing te brengen. Ook bevindt zich in Londen de Australische eerste-minister Menzies. Met hem had minister Luns vorige week al een onderhoud, maar het is geenszins uitgesloten, dat bij tijdens zijn bezoek aan Londen opnieuw zowel met Menzies als met Abdoel Rachman contact zal opnemen. Nog vandaag zou de ministerraad zich over de nieuwe situatie beraden. Het is geenszins uitgesloten, dat in een in krachtige woorden gesteld commu niqué de wereldopinie op Djakarta's verbazingwekkende diplomatieke grof heden zal worden gewezen. Het NASS I-comité heeft minis ter-president prof. De Quay, ge vraagd, om nu Indonesië alle diplo matieke contacten verbroken heeft, aan de belangen van de spijtoptan- V ,vr''Jl/' SS rtET kabinet-de Quay heeft van het be- gin van zijn optreden af een beleid gevoerd, dat gericht was op handha ving van de koopkracht van de gulden. De waardevastheid van het geld was en is het grote doel van het regeringsbeleid. De revaluatie van de Duitse mark dreigde dit beleid te doorkruisen. De regering heeft de gevolgen van de revaluatie van de mark niet willen af wachten. Om de dreigende conjuncturele spanningen tegen te gaan nam zij een structurele maatregel. De gulden werd eveneens gerevalueerd. De beslissing was moeilijk, omdat reva. luatie onherroepelijk is en altijd even als trouwens devaluatie discrimine rend werkt. Sommigen zullen voordeel van de herwaardering hebben, anderen nadeeL De regering moest echter kiezen. Af wachten zou speculatieve transacties in de hand hebben gewerkt. Niet revalueren zou het conjuncturele evenwicht hebben verstoord. De koopkracht van de gulden was in gevaar. Dit betekende, dat de voornaamste doelstelling van het regeringsbeleid in gevaar was. Door revaluatie zou dit ge vaar kunnen worden afgewenteld. Daar om koos de regering voor revaluatie, zy koos daarmede voor de zwakste groe pen in onze samenleving. Want die rijn hei meest bij de handhaving van de koopkracht van de gulden gebaat. Terecht sprak minister Zijlstra in het Kamerdebat over het grote sociale be lang van de revaluatie. De „vergeten groepen" werden niet vergeten. Op de Keukenhof zijn de narcissen al volop uit de grond gekomen, ook de tul pen pronken al in de maart se zon. De lentekleur in de bol lenstreek manifesteert zich een week eerder dan vorig jaar. De zachte winter geeft het voorjaar alle gelegen heid voor vroege ontplooi ing, Verwacht wordt dat de natuur overal eerder zal bloeien. Dit zou wel eens tot gevolg kunnen hebben, dat ceremoniële openingsplech tigheden met betrekking tot de lente de Keukenhof heeft „pas" 29 maart gepro jecteerd vervroegd moe ten worden. Op de foto: jeugd en nar cis in Lisse. De leiders vaa de twaalf landen van het Britse Gemenebest zijn het erover eens geworden, dat communistisch China dient te worden opgenomen in onderhandelingen tussen Oost en West om een einde te maken aan de wereld- bewapeningswedloop. De premiers waren optimistisch ge stemd inzake de vooruitzichten van de conferentie over het staken van de kemproeven, die op 21 maart in Ge- nève zal worden hervat. HET grote hoge-drukgebled boven Europa is aan de noordzijde bete kenis afgenomen, waardoor de hoogste luchtdrukwaarden thans boven Ztlid- Frankrijk, het Alpengebied en het wes telijk deel van de Middellandse Zee worden aangetroffen. Ten gevolge hiervan zal een zwak front, behorerede bö een langs IJsland naar het noordoosten trekkende de pressie, over de Noordzee en ons land ■naar het oosten opdringen. De toinden ruimen daarbij tijdelijk naar het westen waardoor vooral in het oosten van het land de middagtempe raturen morgen lager zullen zijn. Het front brengt tijdelijk meer bewolking maar bijna nergens regen. Over de Golf van Biscave nadert vervolgens een nieuwe rug van hoge- luchtdrukwelke zich over West-Euro pa zal uitbreiden. De vroegere president van de Sowjet- Unie, maarschalk Worosjilow, is on derscheiden met de orde van Lertin bij gelegenheid van z$jn tachtigste verjaardag. f Advertentie) Revaluatie van 5% 100% tevreden zult u zijn met KERS Breda Volgens nog onbevestigde berichten uit Stanleystad is de Loemoembïsti- sche leider Gizenga, daar afgezet. De correspond ent van de American Broad casting Corporation meldde uit Leo- poldstsd, dat generaal Loendoela, de opperbevelhebber van het bewind in Stanleystad. geholpen had bij het aan de kant zetten van Gizenga, die zich na de dood van Loemoemba als diens opvolger opwierp. Van andere rijde in Leopoldstad kon geen bevestiging van dit bericht wor den verkregen. Ook de Ver. Naties wisten niets over eventuele wijzigin gen in het provinciale bestuur. De nieuwe leiders in Stanleystad zouden meer gematigd zijn, en bereid ten primair aandacht te besteden. Ook heeft het comité-NASSI de voorzitters der kamers gevraagd ten behoeve van de spijtoptanten effec tieve maatregelen te bevorderen. Advertentie) w - jr --r t M Best» uit ojne prachtige hleuren- i,' /"ï<X •■«■leatakrpjs <H«ft a deze nog niet, Xf J fff* r -«traag Hem dan vrijblijvend..aam* r t - k ROZEN, HEESTERS. PLANTEN, f GLADIOLEN. DAHLIA'S, enz. enz. Wij verzenden ook [CSChenkpakMettcn bloembollen naar het buitenland. Bel eyi»n of stuur eeri kaartje POSTBUS 219 HILLEGOM TEL (02520) 6238* tot samenwerking met de regering in Leopoldstad. Gizenga zou het linkse bewmd op de Kongolese rondetafelconferentie op Madagaskar hebben willen vertegen woordigen, maar Moskou zou zijn veto over dit idee hebben uitgesproken. De Kongolese „topconferentie" in Tananarive heeft gisteren een com muniqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat de conferentie erkent, dat er Kongolese staten zün, die de jure of de facto bestaan. In beginsel werd besloten tot erkenning van de staten, welke op de conferentie zijn verte genwoordigd. Deze erkenning en het uitroepen van nieuwe staten werden echter af hankelijk gesteld van zekere, nader te bepalen, criteria betreffende demogra fische verhoudingen en economische levensvatbaarheid. De uit achttien leden bestaande adviescommissie voor Kongo is gis teren overeengekomen, dat de mili tairen van de V.N.-macht in de repu- bliek zich niet met geweld een weg terug mogen banen naar de havens Matadi en Banana. Indien de huidige onderhandelingen m Leopoldstad zouden mislukken, zou de kwestie naar de Veiligheidsraad tueel opdracht zou kunnen geven, dat moeten worden gezonden, welke even- de V.N.-soldaten zich, indien nood zakelijk, met geweld een toegang tot de stad moesten forceren. Hammarskjoeld heeft de president van Kongo. Kasavoeboe een scherpe nota gestuurd waarin er aan wordt herinnerd, dat Kongo verplicht is, de politiemacht van de V.N. in Kongo vrijheid van beweging te verlenen.

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 1