Vlaardingse Geuzen tijdens plechtigheid herdacht Jeugdgemeenteraad wil journalistieke prijs „Patrimoniums Woningen bestaat vijftig jaar Missions to Seamen kocht tjalk voor werk in Europoort Zomeravondvoetbal wordt druk voorbereid Schoolverzuimcommissie huldigde C. M. Dropper „Lampe" opent twintigste filiaal tè ScMèdam tADET*WATERWEG ó£L Vrachtauto reed van weg af Evenwichtige uitvoering van Matth. Passion te Schiedam U/egw/ijs langs de U/ateru/eg Voorlichting over Gaardingen Juliana" versloeg R.L.V.C. met 3-1 Drukke receptie /Harmonie w- Schiedams politienieuws Bijen gaan door zachte winter ten onder TROUW Dinsdag 14 maart 1961 Grote belangstelling op Alg. Begraafplaats VLAARDINGEN. Met een korte herdenking en het leggen van bloemen werd gisteravond op de Algemene Begraafplaats de nagedachtenis geëerd van de Vlaar dingse Geuzen, die op de vroege morgen van de dertiende maart 1941 op de Waaidorpervlakte ston den aangetreden. Daar vielen zij door het vuurpeleton van de wrede bezetters, als de eersten, die het durfden opnemen tegen de macht van het nazidom. Opbrengst collecte Voetgaaigster aangereden M VLAARDINGEN. Het bestuur van de jeugdgemeenschapheeft bij haar leden een voorstel ingediend tot het instellen van een journa listieke prijs van de gemeente Vlaardingen als waardering voor de beste publikatie over de stad Vlaardingen in een landelijk dag blad of periodiek of voor de beste radio- of televisieuitzending. Burgerlijke stand van Vlaardingen Britse oorlogsschepen bezoeken de Hoek 99 m De Missions to Seamen te Rot terdam heeft voor haar werk in het Europoort- en Botlekgebied een 85 tons tjalk aangekocht, die zij gaat inrichten als drijvend club huis voor zeelieden. Voor de Mis sion to Seamen is het niet het eerste drijvende clubhuis. Op de Theems vaart al jaren de „John T/OOR HET EERST na de fusie van het Rott. Philh. Koor en het Rott. Toonkunst-Koor werd maandagavond o.l.v. Kees Stolwijk door deze koren gezamenlijk de jaarlijkse uitvoering van Bach's Matthaus Passion in de Grote Kerk te Schiedam gegeven. Voor al t.o.v. de bezetting der tenor- en baspartijendie, mede in verband met de vaak dubbel-korige struc tuur, voor het uitvoeren van de M.P., de laatste jaren numeriek op bedenkelijke wijze was terug gelopen, betekent de samenvoe ging van beide ensembles een duidelijke winst. Er is thans een beter evenwicht in klankvolume tussen de verschillende stem groepen. Ashley", maar voor de Rotterdam se haven is het een volkomen nieuw abject. De tjalk zal door de bisschop van Londen bij zijn be zoek aan Rotterdam in april wor den ingezegend. Elfde rond-de-wereld-reis van de „Willem Ruys" Piet Rovers mono's Toespraken Homogeen SCHIEDAM. Op donderdag morgen om kwart over tien zal de coöperatieve handelsvereniging „Lampe" haar twintigste filiaal openen, ditmaal aan de Broersvest te Schiedajm. De drijfveer voor het vestigen van een nieuw bedrijf in Schiedam van het modehuis „Lam pe" is de stelregel van de heien Lampe, dat de winkel naar het publiek toe moet gaan. Daar de uitbreidingsplannen van Schiedam steeds meer gestalte beginnen te krijgen, leek het voor de heren Lampe, die in een persconferentie een toelichting gaven op hun plan nen, wel verantwoord om een ves tiging in het gebied van Schiedam te stichten. Speeltuin „Tarwewijk" Bijeenkomst van NIVE en Coméko Burgerlijke stand van Schiedam Teder jaar heeft de plaatselijke afde ling van de Nederlandse Veremging van Ex Politieke Gevangenen (uit de bezet tingstijd) in de morgen van de 13e maart op de begraafplaats een korte herden king gehouden en bloemen gelegd op het graf van de Vlaardingse Geuzen. Om dat het gisteren 20 jaar geleden was dat zij vielen had het bestuur van de Ex- pogé gemeend ditmaal de herdenking in de avonduren te doen plaatsvinden. Rond de plaats waar de zes Vlaarding se Geuzen hun laatste rustplaats von den, sprak de vorozitter van de Expo- gé, de heer P. Nieuwstraten, zijn dank baarheid uit voor het feit dat zovelen aan de oproep hadden gehoor gegeven om de eerste groep van verzetsstrij ders te gedenken, die 20 jaar geleden hun leven offerden voor vrijheid en recht. Zij behoorden tot de helden waarvoor Jan Campert zijn Achttien Do den schreef, zei de heer Nieuwstraten. Hij herinnerde aan de moeilijke ogen blikken die zij doorgebracht moeten hebben, alvorens hun vonnis werd vol trokken. Inderdaad waren zij de eer sten, die door velen gevolgd zouden worden. Enige ogenblikken stilte wer den in acht genomen. Nadat mevrouw A. Immerzeel-Kop, Marijke Kop en. nog een meisje bloe men hadden gelegd op het graf van de Geuzen, vroeg de heer Nieuwstraten zich af of men eigenlijk wel weet waar over het destijds ging. Er is in de af gelopen 20 jaren zeer veel gebeurd en er wordt ook wel erkenning gevonden, maar wat worden we wijzer van een hérdenking; alleen maar piëteit, alleen maar heldenverering? Wat nemen we er van mee? Laat het resultaat zijn, dat we dankbaar mogen zijn, dat God ons de mensen gaf, die het hoogste hebben gegeven wat zij bezaten; hun eigen le ven. Laten *,e ook medeleven betonen met hen die hun geliefden verloren, met alle invaliden en laat ons ook getuigen tegen de ondermijnende on democratische dingen. Tenslotte verzocht de heer Nieuw straten vastberadenheid te tonen, wanneer er weer machten van bui tenaf mochten komen om ons een dwingelandij op te leggen, die in ons volksleven niet past. VLAARDINGEN. De jaarlijkse col lecte voor de Centrale Praktische Hulp verlening te Groesbcek, die zaterdag werd gehouden heeft opgebracht 1.130,49, hetgeen 300 meer is dan het vorig jaar. VLAARDINGEN. Op de Marnix- laan werd de 28-jarige voetgangster F. E. M. door een meisje op de fiets aan gereden. Een achttal meisjes reed twee aan twee achter een drietal jongens, eveneens per rijwiel. Bij het passeren van de voetgangster, die met haar kin deren de weg wilde oversteken weken de voorop rijdende jongens sterk uit, hetgeen de daarachter rijdende meisjes ontging. De voetgangster moest met inwendige kneuzingen naar het Algemeen Zieken huis worden overgebracht. Omstreeks het middaguur kwam. gisteren de xrachtauto met aanhangwagen ran de Transportonderneming „Trio" te Breuke len, in een sloot langs de Broekweg te Vlaardingen terechtDe oorzaak hiervan was een onvoorzichtig uitgevoerde inhaal manoeuvre, waarbij de chauffeur tan de vrachtauto te laat een tegenligger op merkte. Bij het uitwijken ramde de auto eerst een lichtmast, waarna hij met de neus in de sloot dook. De dynamische ontwikkeling van de gemeente -heeft herhaaldelijk de aan dacht getrokken van de „grote pers", met welke term het bestuur de lande lijk verschijnende dagbladen en perio dieken wil aanduiden. Het komt het bestuur voor, dat het gewenst is, om over een middel te be schikken, waarmee het gemeentebestuur zijn waardering kan uiten voor een af zonderlijke goede publicatie over de SCHIEDAM. Het héren-volleybal team van „Juliana'' heeft in de wed strijd tegen R.L.V.C. laten zien, dat het uil het goede hout gesneden is, want in een prachtige wedstrijd werd van dit zeer sterke team gewonnen en wel met 30. Het team speelde In een vorm. zoals men in dit seizoen nog niet van hen had gezien. De aanvalskracht werd volledig uitgebuit en ook verdedigend werd er prima gespeeld. Ondanks bet ernorme enthousiasme van de Rotterdammers wer den bij deze 3—0 zege de volgende set standen behaald: 1511, 157 en 1513. Een teleurstelling was het, dat de he ren-reserves met 31 van Aggredior 2 verloren na de setstanden 157. 315, 16—18 en 8—15. De goede leiderspositie van dit team is nu wankel geworden, zo dat dit team voortaan geen tegenstanders meer moet onderschatten, want dan gaat dat nog meer punten kosten. Heren 3 deed het beter Op overtuigen de wijze werd AHgredior 3 verslagen met 15—9, 15—6 en 15—3, derhalve 3—0. Hot vierde herenteam moest tweemaal tegen "Wico in het veld komen maar beide keren moestea.de Rotterdammers ge wonnen geven. Dames 1 trad met drie invallers aan tegen Hou Stand 2. Ondanks deze handi cap werd er beter gespeeld dan men ge wend was van dit team, dat uiteindelijk met 1513, 154 en 15—7 met 3—0 won. Dames 2 kreeg de punten cadeau door dat Sportclub Hil'-egersberg niet kwam opdagen. De junioren wonnen tenslotte in een leuke wedstrijd met 3—0 van Li banon '50 B. E. Moerman "Wim, z.v. W. Geboren; Yvonne, d.v. en P. M. van der Windt; Veenman en A. List. Overleden: A. Huisman, 84 j. Gehuwd: A. Ligthart, 21 j., en C. de Ligt, 20 j.; W. B. M. Brons, 22 j., en H. W. van der Windt, 19 j. stad. Wel -orudeze publicatie uiteraard een ruime verspreiding moeten hebben. Gedacht wordt can het aanbieden van een 'prijs m"3ë Vorrn'Van 'een door een Plaatselijk kunstenaar te vervaardigen beeldje (zoals men in de filmwereld de „Oscar" kent) aan de desbetreffende journalist. Bovendien zou deze prijs niet beperkt moeten zijn tot de schrijvende pers. Men acht het mogelijk, dat een radio- of televisieuitzending op bijzondere wij ze de aandacht op Vlaardingen vestigt. De prijs zou dan naar de samensteller van deze uitzending kunnen gaan. Voor het geVal een artikel of reporta ge wordt bekroond, wordt voorgesteld ernaar - te streven, de publicatierechten daarvan voor de gemeente te verwer ven. In plaats van het gebruikelijke vouwblad zou dan dit artikel op aan trekkelijke wijze als brochure uitge voerd, pij het voorlichtingsmateriaal over de gemeente kunnen worden ge voegd. Gezien het bovenstaande stelt het bestuur voor tot het instellen van een journalistieke prijs te besluiten en daarvoor voor dit jaar een krediet van 200 beschikbaar te stellen. HOEK VAN HOLLAND. Van achttien tot twintig maart zullen de Engelse patrouilleboten HMS Brave Swordsman en HMS Brave Borderer (beide 75 ton) een operatief bezoek brengen aan Hoek van Holland. De schepen staan respectievelijk on der bevel van lieutenant-commander R. N. (luitenant ter zee le klasse) J. R. M. Vaughan-Lewis en lieutenant luitenant ter zee der 2e klasse o c) A. H. Lorrimer. .Beide schepen, die ligplaats zullen krijgen, in. de Berghaven, hebben 3 officieren en 17 .schepeningen aan boord.., VLAARDINGEN. Het gouden jubileum van de Vereniging tot verbetering der Volkshuisvesting „Patrimomum's Woningen", werd maandag gevierd met een zeer druk bezochte receptie in de „Har monie", waar tal van sprekers het woord voerden. Het gemeentebestuur met aan het hoofd mr, J. Heusdens was vol ledig aanwezig, alsmede verschei dene gemeenteraadsleden; afge vaardigden van andere woning bouwverenigingen, hoofden van dienst, de commissaris van politie, dr. C. N. Peijster, het hoofd van de G.G.D., dr. C. J. Storm en vele anderen. Namens het gemeentebestuur sprak de burgemeester, mr. Heusdens, Hij zei, dat de woningbouwverenigingen, ge komen na de woningwet, evenals Patri monium zich als doel stellen de volks huisvesting te verbeteren, hetgeen hard nodig was. Behalve Patrimonium noem de mr. Heusdens nog enkele andere wo ningbouwverenigingen, terwijl hij aan de hand van cijfers aantoonde, dat ne gen jaar geleden Ito van het wonmgbe- zit ter plaatse onder de woningbouw vereniging behoorde. Verder wees hij op de enorme verbe teringen, die in de loop der jaren tot stand zijn gekomen, waarbij mr. Heus dens zich afvroeg of de woningbouwver enigingen gedurende die vijftigjarige pe riode niet hadden overlopen. Het doel zou dan zijn bereikt, maar toch rest deze verenigingen dan nog een taak en daarbij wees de burgemees ter op de krotopruiming. De eerste burger had zeker geen pessimistische kijk aangaande de toe komst. Hij ,vond het wenselijk, dat in de nabije toekomst voldoende woning wetwoningen zullen worden gebouwd. Nadat mr. Heusdens nog enkele an dere factoren van de woningbouw had belicht bood hij het bestuur zijn feli citatie aan, waarbij hij een ontwerp van een beeldhouwwerk, aanbood, voorstellende een vader-jiguur, die op zijn schouders een dochtertje draagt, waarbij de handen van beiden ineen zijn gevat. Het beeld, dat 1% meter hoog zal worden, zal worden vervaardigd door de Vlaardingse" kunstenaar Leen Drop- pert en zal t.z.t. geplaatst worden op de hoek van de Burgemeester Pruissin gel en de Broekweg, nabij de Patrimo niums woningen daar. De heer J. Mackenzie, hoofdingenieur directeur van de Provinciale directie van de Volkshuisvesting en Bouwnijver heid deelde mee, dat van de aange vraagde drie miljoen, reeds tweeënhalf miljoen is toegestaan. De heer V. C. L. Bos sprak namens het actiecomité „Vijf tig jaar Patrimoniums Woningen" en liet zijn felicitatie vergezellen met de aanbieding van twee schilderijen, name lijk een weidelandschap van Bogman en een rivièragezicht.van,BeenJ<,Dat comi té .was' vergfjréid, vaa-de-4 oudste huur ster 'de 75-jarige "rïiévróü'v)" JTH. Odijk- Oostrum, die reeds 45 jaar in een der woningen van'P.W". ."Woonachtig is, als- De uitvoering onder Kees Stolwijk had een eigen cachet. Dit persoonlijk element openbaarde zich niet zozeer in sterke afwijkingen in het detail in ver gelijking met het-geen na de oorlog veel al gangbaar is geworden (stijlvol wordt geacht), maar veeleer in de verfijning van de koor- en orkestklank, in de met zorg g.ekozen tempi, kortom in de ver wezenlijking van de muzikale waar den die bijna maat voor maat in dit unieke meesterwerk liggen opgetast. Het had er veel van. dat Kees Stolwijk zich geheel had losgemaakt van traditie (en misschien ook wel door musicologen warm aanbevolen stijlinzichten) en zich geheel nieuw had ingesteld op het zuiver muzikale aspect van Bachs Pas- sionsmuziek. Natuurlijk betekent het groeiend stijlbegrip in de laatste decen nia in het algemeen een verrijking voor de vertolking der muziek. Niemand ver langt bijv. terug naar de vleugel in plaats van het clavecimbel ter begelei ding der recitatieven. Maar een dirigent mag geen slaaf worden van het „al gemeen stijlinzicht", m.a.w. hij mag zijn persoonlijke muzikale beleving geen geweld aandoen. Binnen zekere grenzen (waar die precies liggen is moeilijk uit te maken) moet er ruimte blijven voor de persoonlijke interpreta tie. Dit tast de muziek niet aan, inte gendeel, het houdt haar levend. Een keur van vocale solisten heeft deze avond in belangrijke mate bijge dragen tot het hoge uitvoeringspeil. Naan Pöld kennen wij al jaren als een voortreffelijk zanger. Zijn vertolking der evangelistenpartij is meestal expressief, maar niet altijd evenwichtig. Pierre Mollet was voor ons een nieuwe ver schijning. Een mooi warm stemgeluid. Hij gaf van de Christuspartij een door leefde voordracht. Elly Ameling, so praan, en Annie Hermes, alt, hebben weer op voortreffelijke wijze hun aria's gezongen en Willy van Hese (tenor aria's) en Cornells Schell (bas-aria's) vielen al evenzeer te loven voor hun fraaie vertolkingen. De jongenskoren „St. Willibrord" (dir. D. P. de Keyzer) en „Zingende Jeugd" (dir. Dr. Leander) zorgden voor een goed klinkende en do minerende cantus firmus in de drie ko ralen uit het eerste deel. Piet van den Kerkhöff (orgel;Marinus Flipse (cla vecimbel) en het uitstekend musicerende Rott. Fh. Orkest verzorgden het instru mentale gedeelte van de avond. De Grote Kerk was tot de laatste plaats bezet. W. Oorspronkelijk heeft het bestuur van de Missions gedacht aan het bouwen van een tehuis in het Europoortgebied zo mogelijik in samenwerking met ande re zeemanshuizen. Dit plan moest men echter laten varen omdat het gebrek aan zelfs de minste luxe; als water en electriciteit de uitvoering er van onmo gelijk maaikte. Zo kwam men tot het idee van een drijvende club in de geest van de „John Ashley". Dat zou het probleem voor Europoort in enkele maanden kunnen oplossen. Men ging op zoek" naar een bestaand vaartuig en liet het oog vallen op de tjalk „Nooit vol maakt". Het schip zal verbouwd weiden en worden ingericht met een cantine, een conversatiezaal, toilet en douche-gele' genheid, een eenvoudige kapel en appar tementen voor de schipper en zijn vrouw. Het schip zal worden voorzien van een sterke motor, zodat het geheel op eigen kracht -zal kunnen rondvaren. Naar de regels die gelden voor petro leumhavens wordt aan boord voor ver lichting, verwarming en -koken uitslui tend gebruik -gemaakt van electriciteit. Uit het jaarverslag Iblijkt dat in 1960 69735 zeelieden van verschillende natio naliteit een bezoek brachten aan de clubgebouwen in Rotterdam, Schiedam of Pernis. De balans toont een verlies over het betrokken j-aar van 1249,6!. De inxotnsten .bedroegen ƒ245.611,24. de uitgaven 246.860,85. S -t'; 9 De Franse supertanker „Sitala" is saterdagmorgen zonder mankeren het nieuwe Europoort havengebied binnen gevaren en aan de pier van het tank opslagterrein van de Shell aldaar afge meerd. Het was met haar 49.363 brl de grootste tanker die tot nu toe een lig plaats in Europoort hoos. Zes sleepboten, waaronder de nieuwe Europa van P, Smit, brachten het schip, dat 34.000 ton ruwe olie vanuit het Middellandse Zee-gebied binnenvoerde, zonder schade op de plaats van bestem ming. Het gold hier een ptoef. Euro poort is nog niet officieel in gebruik gesteld. 'mede de dochter van de eerste voorzit ter, mevrouw De Haan. De voorzitter van P.W., de heer W M. W. Don, alsmede de V.ce-voorzitter, de heer J. Kornaat moesten wegens ziekte verstek laten gaan. De bijna 80- jarige nestor van het bestuur, de heer J. C. Cramer zal binnenkort aftreden. Om deze redenen heeft de directeur, de heer P. v. d. Broek alle sprekers op passende wijze dank gezegd voor hun felicitaties, alsmede voor de talrijke ge schenken. Ook tijdens de receptie in de avond uren hebben zeer velen van hun be langstelling blijk gegeven. Hoogtepunt daarvan vormde het moment toen de mede-oprichter, de heer M. Kwakkei- stein met zijn echtgenote, mevrouw W. Kwakkelstein-Van Leeningen, (beiden 80 jaar oud) de zaal betraden. Tot zijn spijt moest de directeur, de heer P. v. d. Broek, mededelen dat de heer H. de Bordes, die toentertijd burge meester was van Vlaaröing-er-Ambacht en onder wiens leiding de eigenlijke start plaats vond, op medisch advies niet aanwezig kon zijn. Ilïj sprak de wens uit dad het echt paar KwakkelsU'ln nog vele gezegende jaren door het leven zo-u mogen gaan en bood de mede-oprtohter een royale kist sigaren aan. Ook sprak de heer Van de Broek tot een broer van de oudste bewoner van Patrimoniums Wo ningen, de heer W. v. d. Broek, die een reeks van jaren als opzichter was werk zaam geweest en die thans ais bouw kundige medewerkt aan het onderhoud van de woningen. Namens het jubileumcomité werd het bestuur een. fraaie klok overhandigd, die een plaats zal krijgen in de verga derzaal. De heer Van de Broek prees daarbij de teamgeest, die er heerst on der de medewerkers van F.W. Tenslotte zei de directeur dat het de wens van het bestuur is om het aller beste te geven tot de groei en bloei van Patrimoniums Woningen, in het belang van hen die daarin wonen. A Door een defect in de benzineleiding is vanmorgen om 6.40 uur de auto van de heer G. M. L. van 't H. m brand ge raakt. De heer Van 't H. stond met zijn auto op het Stationsplein te Schiedam op enige treinpassagiers te wachten. De brandweer onder leiding van de heer J. Keuzekamp heeft het brandje, na het aftappen van de benzine met een C.O. 2 apparaat geblust. 9 Gisterenmiddag om 12 uur is er brand uitgebroken op een terrein aan de Heren straat u-aar kisten liggen opgeslagen, eigendom van de kistenmaker G. S. Het vuur is door de brandweer -onder leiding van de commandant D. dc Jager geblust. De schade wordt geraamd op 300,—. De eigenaar is niet verzekerd. 9 De bromfiets van de heer A. M., die in de Aleidastraat niet op slot stond is verdwenen. De heer C. S. deed aangifte van de diefstal van zijn fiets uit de rij wielstalling aan de Stationsstraat Oos de scholier B. O. is zijn fiets kwijt ge raakt die stond in de stalling van de Openbare Nijverheidsschool aan de Burg. Honneger Grethelaan. Morgen begint de .Willem Ruys" aan haar elfde rond-de-wereld-reis. Dit ver trek zal een feestelijk tintje dragen, daar de oud-directeur van de Kon. Rot- tcrdamsche Lloyd dan zijn 98e verjaar dag viert. De N.C.R(eis)V. organiseerde voor haar leden een tweede speciale bezoek- reis naar Australië en Nieuw-Zeeland per „Willem Ruys". De deelnemers aan deze reis, die o.a. uit Barendrecht, Ca- pelle aan den IJssel en Rotterdam ko men, keren in oktober weer met het zelfde schip naar Nederland terug. De inscheping van de passagiers zal plaats hebben 's middags van 1 tot 3 uur. Vrijdagavond zal in de expositiezaal „Zuid" om kwart over acht door mr. J. Huijs een tentoonstelling worden ge opend van mono's van Piet Rovers De expositie duurt van 18 maart tot 3 apriL De tentoonstelling, d:e in het kader van de week van Volkshuisvesting m het Bouwcentrum te Rotterdam werd inge richt, is verlengd tot 8 april. SCHIEDAM. Ook dit jaar zal er weer zomeravondvoetbal worden ge organiseerd en zullen vele voetballief hebbers de voetbalvelden weer gaan bevolken, hetzij acttef, hetzij passief. Naast de inmiddels traditioneel ge worden wedstrijden van de Algemene Bedrijven Competitie (A.B.C.) zal dit seizoen door de S.B.L.O. een competitie worden georganiseerd voor de elftallen van alle Schiedamse voetbalverenigin gen, uitkomende in de reserve-klassen, SCHIEDAM. De zestigste jaar vergadering van de Commissie tot wering van schoolverzuim zal in de notulen va:: de secretaris hiervan, de heer W. G. de Vries, geboekstaafd worden als één der meest historische. Niet alleen omdat alle stoelen van de gemeentelijke woningkartotheek aan de Korte Haven 27 maandagavond be zet waren, maar meer vanwege het feit, dat de heer C. M, Dropper op hartelijke wijze werd gehuldigd bij zijn afscheid als voorzitter van deze com missie. Speciaal voor deze gelegenheid waren aanwezig de heer DL Bijpost uit Rotterdam, als Rijks-Inspecteur van het Onderwijs; de heer H. Sabel, Wethouder van Onderwijs te Schie dam, en de heer C. A. Kamp, Gemeen telijk Inspecteur van het Onderwijs te Schiedam. De scheidende voorzatter achtte het nodig zijn plaats af te staan aan een jongerekracht, hoewel de heer C. M. Knopper -met zijn bijna 88 jaren ook op deze jaarvergadering, toonde- een .be kwaam, .leider te zijn, die.ypor, het vuist je weg verschillende data van vroeger zo" wist' te.'noemen. Hieruitbleek, dat de heer Knopper in februari 25 jaren lang voorzitter van deze commissie was, en dat hij 44 jaren lid hiervan is ge weest. Voorts was de heer Knopper tot 1938 hoofd van -de 'Prinses Julianaschool aan de Öostsingel en was hij 38 jaar examinator bi) het kleuteronderwijs, tot aan 1957 toe. Met vreugde heeft de heer Knopper al die jaren het Christelijk On derwijs gediend, waarnaast hij zijn zijn voorzitterschap in de Commissie tot Wering van Schoolverzuim met volle liefde heeft gedaan. Dat hij dit naar ieders tevredenheid deed, bleek uit de waarderende woorden, die daarna tot de nog vitale scheidende voorzitter werden gesproken. De wethouder van onderwijs, de heer H. Sabel uitte bijzondere waardering namens het gemeente-bestuur, voor de Wijze, waarop de heer Knopper zijn krachten in deze commissie had gege ven en' vond, dat deza zijn stempel heeft gedrukt op de commissie door zijn pret tige en veelal humoristische inslag, waardoor de commissie-leden zich graag lieten leiden door deze voorzitter. „Met bekwaamheid deed gij uw wrrk en door uw innemende persoonlijkheid en uw vele eigenschappen als voorzitter deed ge uw werk met grote vreugde en verstond ge uw moeilijke verantwoor delijke taak. Gij wist door uw optreden de vaders en moeders te overtuigen, dat het belang van hun kind werd ge diend, wanneer zij „op het matje" moes ten verschijnen. Ik hoop, dat gij nog vele jaren met vreugde mag genieten van het no.de door U bereikte resultaat in deze commissie." Deze woorden werden door wethouder Sabel bekrachtigd met een stevige handdruk. De Rijks-inspecteur van het Onder wijs, de heer M. Bijpost, onderstreepte de woorden van zijn voorganger en wees op het belangrijke werk, dat de heer Knopper deed, niet alleen vor kind of de ouders, maar ook voor de inspectie van Onderwijs. In dit ver band hoopte de heer Bijpost, dat de kantonrechter in de toekomst eerder zal overgaan tot het geven van boete, want juist doordat dit niet voldoende gedaan wordt, wordt het werk van de belemmerd en blijft succes in bepaal de gevallen volkomen uit. De heer Bijhorst besloot zijn toespraak met de opmerking, dat de voorzitter 44 jaren voortreffelijk heeft gewerkt en dat hij op deze lauweren rustende kon terugzien op een welbesteed leven. Namens het bestuur sprak de heer A. T. Zwieten de heer Knopper toe en me moreerde, dat het vorige week maandag genomen besluit om geen herbenoeming meer aan' te nemen, door het bestuur wel gebillijkt moest worden, ook al zal het moeilijk 2ijn een goed opvolger voor deze functie te vinden. Spreker roemde de saamhorigheid en de vriendschap in de commissie en overhandigde als blijk van waardering een boekwerk aan de scheidende voorzitter. De heer Knopper bracht de sprekers hartelijk dank voor hun woorden en het cadeau en memoreerde het welwillende gehoor, dat hij vele jaren lang bij het gemeente-bestuur mocht ondervinden. Hij wees op de homogeniteit van- de commissie, die bestaat uit mensen van verschillende richtingen en standen, maar die in de samenwerking altijd even homogeen is gebleken. Nog nimmer wa ren er moeilijkheden in ons midden en de geschilpunten werden steeds in goede harmonie opgelost. „Nadat ik de heer Zoetmulder als voorzitter opvolgde heb ik met plezier dit werk gedaan ook al is er nog steeds geen reden om hoera te roepen, want de uiteindelijke zege is nog niet behaald. Maar toch zijn we al zover, dat de ouders ons werk waarderen, terwijl vroeger de verhoudingen nogal stroet waren. Nadat de heer Knopper breedvoerig inging op de mutaties, die in het ver leden plaats hebben gevonden, volgde een korte pauze. Daarna volgde het jaarverslag van dc secretaris en werd het huishoudelijke gedeelte van deze inderdaad historische vergadering voortgezet. De bestuursverkiezing had tot resultaat dat de huidige secretaris, de heer W. C. de Vries, gekozen werd als voorzitter, terwijl C. Dubbeld tot secretaris werd benoemd waarbij slechts één team per vereni ging mag deelnemen. Dit werd besloten tijdens een sectie vergadering van de SBLO. nadat vanuit het amateurvoetbal het initiatief hiertoe was genomen. Uiteraard is het toe te juichen, dat de SGLO dit soort wedstrijden organiseert, temeer omdat in vorige seizoenen is ge bleken, dat de clubs enkele bezwaren hadden wanneer hun spelers aan de ABC-wedstrijden deelnamen. Niettemin blijven er nog verschillende bezwaren kleven aan dit goede streven, want bij de ABC-wedstrijden heerste er al terrein- nood. die nu welicht nog zal verergeren. Bovendien kan slechts één team van een bepaald club hieraan deelnemen, zodat dus alle overige voetballers en dat zijn er duizenden van voetbal in de zomer maanden verstoken zullen blijven. Boter ware geweest wanneer de be stuursleden van de SBLO en die van de ABC een oplossing hadden gevonden, om gezamenlijk een competitie in elkaar te draalen. om zodoende niet naast elkaar wedstrijden te organiseren, maar met elkaar. Het sehcidsreehtersprobleem komt hier ook om het hoekje gluren, want alleen al vorig jaar heeft de heer W, Nieuwstraten met veel moeite een voldoende aantal arbiters bereid kunnen vinden dit soort wedstrijden te fluiten, waarvoor hij zelfs Vlaardingse arbiters moest inschakelen. Nu er meer wedstrijden komen, zal dit euvel wellicht voor de scheidsrechtcrs- commissic van de afdeling Rotterdam nog grotere problemen met zich brengen. 9 Doordat de schoorsteen van de wo ning van de heer M. van T. vuil was ontstond er gisteren een schoorsteen- brandje. Door de brandweer is het vuil met een ram-oneur verwijderd. Er Is geen verdere schade aangericht. De heren verwachten dan ook dat ve le andere grote winkel-bedrijven hun voorbeeld in de toekomst zullen volgen. LIEZE zachte winter heeft mijn bij» envolken lelijk uitgedund, zuchtte de heer W. Verwijs (72 j) uit de Bom- melsestraat te Schiedam. Ze zijn te druk bezig geweest en zijn nu van uit putting gestorven". 'Hij is aan het spit ten op zijn lapje grond, dat tussen de Werf Wilton-Fijenoord en De Nieuwe Waterweg ligt. Dit zal wel de laatste zomer worden, want we moeten hier vandaan", vervolgt hij. Voor zijn drie bijenkasten moet hij dan nog een plekje toeten te vinden. In heel Schiedam zijn waarschijnlijk maar drie bijenhouders. In november gaan de beestjes met tien kilo opgeloste suiker voor elke kast hun winterslaap in. In de lente vliegen ze weer uit. De oude heer Verwijs is al helemaal immuun tegen hun steken. De poütiejeep is hem nog al eens wezen halen om ergens uit een boom een bijenzwerm te vangen. De grijze bijenhouder is een korte, ge zette stevige verschijning met een stem als een bazuin. Hij discussieert graag en hij zegt waar het op staat, wat iets is wat hem rn zijn leven nog wel eens moeilijkheden heeft berokkend. Maar een eerlijke kerel is hij ongetwijfeld. Overigens is zijn levenspad niet over rozen gegaan. Hij is geboren in Zuid-Beijerland en heeft ais boereknecht in a'lerlei dorpen van de Zuid-Holland se eilanden gewoond. Toen hij 35 jaar was overleed zijn vrouw. Hij bleef met zeven kleine kinderen achter. Naderhand is hij hertrouwd. Het kinderaantal groei de aan tot twaalf. In Heinenoord trok hij eer. schamel steungeld, verhuisde toen naar Schiedam in 1937, waar hij de eerste anderhalf jaar niets ontving, zodat het gezin met erwtenlezen de hon ger buiten de deur moest houden. Maar het spek was goedkoop, lacht hij. Na de oorlog werd hij in 1946 tuinman bij Wilton. Dit waren met deze laatste ja ren van zijn ouderdom de beste jaren van zijn leven. Het is volgens hen zo, dat het centrum van Schiedam steeds meer naar de Broersvest verlegd wordt. De behoefte aan een „koopcentrum" ia de drukker wordende stad is van dien aard, dat het de verplichting maakt voor consumen-, ten een koopgelegenheid te scheppen. .Lampe" is een van de eerste zaken die de sprong naar Schiedam meent te kunnen verantwoorden. In het onlangs gerend gekomen pand aan de Broersvest van de bakkerij Vlug heeft de handelsvereniging „Lampe" een ruimte van 430 m2 voor de verkoop van dameskleding ter beschikking ge kregen. Op de begane grond is een zeer groot gedeelte van de beschikbare ruim te bestemd voor etalages. De heren Lampe achten dit een vars de beste middelen om het bun artikelen naar buiten te treden. Op de eerste verdie- ling vinden ook enige kantoren hun uisvesting. Het centrale kantoor, van waaruit de expeditie en administratie van het Schiedamse filiaal wordt gere geld, is Rotterdam. Op deze wijze kan men de kosten, die aan het voeren van een aparte bedrijfsadministratie ver bonden zijn, drukken. Bij de opening op donderdag zal het woord worden gevoerd door de burge meester van Schiedam, mr. J. w. Peek, het woord voeren. Tevens zal een schilderij van Kees van Bohetnejj door de handelsvereniging „Lampe worden aangeboden. De conservator van het Stedelijk Museum, de heer P. Janssen zal hierop een toelichting ge ven. In het jaarverslag van de speeltuin vereniging „Tarwewijk" lezen we, dat vooral op het gebied van geleide sporten en spelen en het clubwerk een achter uitgang is te constateren bij leiding gevende personen. Het gevolg hiervan is dat een aantal kinderen moest worden teleurgesteld. Deze klacht is niet alleen bij „Tarwe wijk" maar op alle speeltuinen is er een gebrek aan goed kader. Hopelijk zullen enkele ouders zich meer gaan interes seren voor hetgeen voor hun kinderen belangeloos wordt gedaan. Het jaarverslag vermeldt verder nog dat de meeste gelden door de sport- en spelcommissie wordt gebruikt. Uit bet financieel verslag blijkt dat de vereni ging een nadelig saldo heeft van bijna 1000 gulden. De afdeling Rotterdam van het Ne derlands Instituut voor Efficiency be legt in samenwerking met het „Comé ko" (Comité Ontwikkeling Middelgrote en Kleine Ondernemingen) een bijeen komst op vrijdag 24 maart in hotel „At lanta" aan de Coolsingel. De bespreking zal worden ingeleid door drs. L. Smits- hoek, E.T.I. voor Zuid-Holland te Rot terdam. met een voordracht over „Eu* romarkt en Industrie". Het accent zal hierbij liggen op een uiteenzetting van de werking van het Euromarktverdrag en de consequenties welke hiervan te voorzien zijn voor onze Nederlandse nijverheid. SCHIEDAM Geboren: Othüde H d v p Groenendaal en S Vossen; Annemieke d v J Berzsma en W Post; XVonne E d v G Noordhoek en W Coster; Pauius z v P Stop pelenburg en A Reigwein; Jelle J z v J Dijk stra en H W M Koot. Overleden: W P van Twist 78 jr wed van C OiKvcrctelinden; M Soeters, 64 jr wed van K van Pelt.

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 2