AMERIKAANSE MINISTER RESK: Kleinere landen tot ontwapening moeten komen Zó begon de LENTE. ...NACHTVORST Vijfdaagse schoolweek (nog) niet nodig Hollandse Signaal: miljoenenorder van Defensie Advocaten van Russisch circus: aanklacht tegen minister v. Rooy HflG Londen overlegt met Den Haag over Veronica Tot peil nodig voor interne veiligheid koffie Onderzoek dood Loemoemba iteig»u- Verbazingwekkend Na de storm komt Rij wiel prod uk tie van Burgers door Pon overgenomen OverlieeMrfg DUITS schip bij Lemmer gezonken Pater stond 3 keer voor Kongolees vuurpeloton Schade van 140.000 gulden door regeringsbeslissing Snelle berechting van vechtersbaas Rekening houden met opvattingen van de ouders S»M HEATH IN LAGERHUIS: Ook Engelsen tonen bezorgdheid r DINSDAG 21 HIAART 19G1 No'lïtiu700 Directeur H Dbi KU1G jri TWINTIGSTE JAARGANG No. 4863 rn V Hoofdredacteur- L)r J. A H J S BK U INS SI UT Deze week nachtelijke luchtoefeninsien C DE Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Rusk, heeft een nieuwe benadering van het ontvvapeningsprobleem door alle landen bepleit. Kleinere lan den met name de landen van Latijns-Amerika dienen onder eikaar tot ontwapeningsovereen komsten te komen, tot het peil, dat voldoende is voor handhaving van de binnenlandse veiligheid. Hij zei dat dergelijke overeen komsten het gevaar zouden ver minderen. dat de kleinere landen zouden worden meegesleurd in de bewapeningswedloop der grote mogendheden. Intern, werktuigen OPVARENDEN GERED Vijfjarenplan Enkele dagen Bedachtzaamliei( idhn Omdat deze uitstekende plantagekoffie gegarandeerd cofielncvrij is en deze heerlijke koffie ook de meest verwende fijnproever kan bekoren. Britse belangen COMMISSIE GEVORMD VAN VIER VN-LEDEN BIJZONDERE) /tA1VBIFDIMG \*RtOtU&f Degene die zich nu abonneert ontvangt ons blad tot 1 april 1961 gratis Woonplaats: Wenst zicb ingaande heden te abpnneren op bel dagblad Trouw Betaling zal geschieden per week (61 cent) per kwartaal (7.90) Tot 1 april a.s. betaal ik geen abonnementsgeld. U wordt verzocht deze bon toe te zenden aan Administratie uTrouw", Witte de Withstraat 25, Rotterdam. •otterdam: %-Crav«nhnfe: Dordrecht! R:hl*d»ta: Alddastraat S3 Telef 854S1 AbonnemcntsprtJ» ®t ecnt per week I 3 fit nu* per kwerteel. Um» numnver. U Mn! VeLhUW dagelUta? rUxitM- (Geldig tot woensdagavond) NACHTVORST Aanvankelijk opklaringen, afgewisseld door enkele buien en matige tot zwakke noordelijke wind. Morsen van het westen uit toenemende bewolking en wind krimpend naar zuidwest tot west. In het binnenland op de meeste piaatsen nachtvorst, morgen overdag de zelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Morgen: Zon op; (>.40 Maan op: 9.34 Onder: 18.56 Onder: 0,35 S"\UD-MINISTER Hofstra is in „Econo- mlsch-Statistische Berichten" te vel de getrokken tegen de beslissing van de regering om de gulden te revalueren. De heer Hofstra gebruikt hierbij kras- ■e termen. Hij noemt de revaluatie „hoogst onverantwoord", een dwaas heid" en een gevolg van „angstpolitiek". „Volstrekt willekeurig getroffen be drijfstakken zitten niet de brokken." „Voor de voor de exportwerken.ie ma chine-industrie en scheepsbouw is de revaluatie weinig minder dan een ramp." ,,De geruststellende, maar niet nader gemotiveerde mededeling, dat het met c'" gevolgen van de revaluatie nog wel zal loslopen zijn te enenmale onvoldoen de." W(j rijn verbaasd over deze reactie. Het verhaal van de beer Hofstra is weliswaar emotioneel, het mist echUr de zakelijkheid, die een beoordeling van de situatie behoeft. Hij beperkt zich tot de nadelen van de revaluatie, maar hij be spreekt de voordelen niet. Dat zou hem vermoedelijk enige zelfverloochening ge kost hebben. Hij zou dan hebben moeten erkennen, dat de revaluatie voor het wel slagen van het loon, en prijsbeleid van het kabinet-De Quay in feite onont koombaar was. De heer Hofstra zou dan in een beoordeling van dat loon- en prijs beleid hebben moeten treden en daar voelt hij niets v© Hij zou dan nl. even als afin partijgenoot Roemers in de Tweede Kamer hebben moeten erken nen. dat dit loon- en prijsbeleid „niet sender belangrijke resultaten is geble ven". De heer Roeroers had daar naar h|j zeklc geen moeite mee. De heer Hofstra blijkbaar wel. Wij kunnen dat laatste van hem be grijpen. Wanneer hij evenals de heer Roemers was getreden in een beoorde ling van het financiee'-economisch er sociaal beleid van de regering, had hij moeten erkennen, dat het kabinet-De Quay een krachtig anti-inflatiebeieid heeft gevoerd, dat niet zonder resulta ten ia gebleven. Hij had dan tevens moe ten erkennen, dat dit anti-iRflatiebeleid d« revaluatie van de gulden na de re valuatie van de Duitse Mark onontkoom baar maakte. Handhaving van de waar devastheid van het geld ix een der hoofd punten van heb regeringsbeleid. "Poen de heer Hots tra nog minister van financiën was, heelt hfj ook pogingen in het werk gesteld de inflatie tegen te gaan. Het kabinet-Drees koos omdat dit ia zijn systeem het best paste een loonstop. Het NVV kwam daartegen in het najaar 2958 in het geweer. En deze innerlijke socialistische verdeeldheid leidde ten slotte tot de crisis, welke het voorspel vormde van het optreden van feet kabinet-De Quay. imr is de situatie anders. Het KW heeft de resultaten van het loon. en prijsbeleid van het kabinet-De Quay erkend. De heer Hofstra kan daar dus beter over zwijgen. Hij gaat nu echter te keer tegen de willekeurige gevolgen van de revaluatie. Wij willen hier voor bijgaan aan de grote winsten, die volko men willekeurige bedrijfstakken bij de devaluatie van 30 procent in 1949 hebben gemaakt. De heer Hofstra was toen geen minister van financiën en hij droeg dus niet de eerste verantwoordeljjkheid al zou ook hier hem enige zelfkennis sieren. Maar wjj willen niet voorbijgaan aan dc vraag, of het een socialist past de staf te breken over e& beslissing, die voor alles in het belang is van de ver geten groepen, zij het dan, dat deze be slissing discriminerend werkt. T"|E vergeten groepen zijn het immers, die bij het mislukken van het antl- inflatiebeleid de grootste klappen krijgen. Dat weet de heer Hofstra na tuurlijk ook wel. Maar hij doet net of die groepen niet bestaan. Hij uit zich in krasse bewoordingen over de gevolgen van de revaluatie voor onze export. Over de gevolgen, die... hij niet kent. De zwaarte van de verantwoordelijk heid voor de regeringsbeslissing lag juist in de onbekendheid van de risico's, wel ke de regering door de revaluatie nam. Risico's, welke zeer zeker groot zijn. Minister Zijlstra heeft dat niet ontkend. Het niet volgen van de Duitse revalua tie zou echter ook grote risico's met zich hebben gebracht. En daarom moest de regering wel kiezen. Haar uitgangs punt is bjj dit alles het doel van haar financieel-economisch en sociaal beleid geweest. De waardevastheid van de gul den. Maar de heer Hofstra heeft hier blijk baar minder belangstelling voor dan zijn socialistische instelling zou doen vermoe den. Dat is natuurlijk jammer, maar het is voor ons geen reden om er met de zelfde ongeïnteresseerdheid aan voorbij te gaan, al vragen we ons wel af, hoe de reacties in socialistische kring op 's he ren Hofstra's filippica wel zullen zijn. Onze reactie op het artikel van een zo vooraanstaand socialist is in een woord samen te vatten: verbazingwekkend! ■V'v- [ril fente beeft dH jaar baar ra- *-* trede gedaan met een fikie noordwestentorm, die boven de Noordzee en bet Nederlandse kust gebied tot windkracht tien aanwak kerde. Vanmorgen nam de wind wat af, maar regen- en hagelbuien brach ten ons met de dame op de foto zal het althans wel zo gegaan zijn nog allerminst in de stemming voor zoete voorjaars-overpeinzingen De verdere vooruitzichten voor de eerste lentedagen zijn weliswaar iets beter: naar tuidwest krimpende wind en iets hogere middagtempera- turen, maar vannacht passeert nog even een rug van boge druk, waar door vrijwel overal kans op nachtvont is. ts 't niet om terug te verlangen naar de winter van een week geleden k; Op 23 en 24 maart zal door de Ko ninklijke Luchtmacht een luehtver- dedigingsoefening worden gebonden. In verband daarmee zal op een aantal vliegbases ook 's avonds en 's nachts een verhoogde activiteit worden ont wikkeld. Zo zijn vluchten te ver wachten in de nacht van 23 op 24 maart en van 24 op 25 maart. De be trokken vliegbases zijn: Leeuwarden, Twenthe, Soesterberg en Woens- drecht. V, 1 President Nasser en premier Nebroe van India zijn 'n Ralro bijeengeko men om Afrikaanse problemen, in het bijzonder Kongo, t© bespreken. In de maandag in Deventer gehou den derde buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders van de Eerste Nederlandse Rijwiel- en Machinefabriek v/b H. Burgers zijn alle voorstellen van de raad van com missarissen aangenomen. Met 378 stemmen voor, 2 tegen en 5 blanco ing de vergadering 3kkoord met bet voorstel om de naam en produkiie van Burgers, alsmede de voorraad te ver kopen aan de N.V. Rüwielfabriek M. Pon te Amersfoo 't. De directie van M. Pon deelde na afloop van de vergadering mee, dat in de toekomst de rijwielen onder het merk „Burgers" in haar eigen fabriek vervaardigd zullen worden Het pro- duktie-apparaat is volkomen berekend op deze vergroting van de produktie. De verkoop zal door de overneming niet stagneren. Pon is mede van plan, binnenkort bromfietsen merk Burgers op de markt te brengen. Tot nader order blijft de levering van „Burgers"- produkten nog uit Deventer geschie den. Rusk brak een lans -oor de instel ling van een permanente V-N.-politïe- nucht. welke de vrede zou kunnen herstellen, indien een crisis zou ont staan. In zijn rede. die ter gelegenheid van dies natalis van de universiteit van Caiiformë werd gehouden, zei Rusk, dat de belangrijkste vraag op het ogen blik is of de internationale gemeen schap internationale werktuigen kan smeden, welke nodig zijn „om conflic ten op te lossen en de samenwerking doeltreffender te maken". De Amerikaanse minister wees in dit verband op Kongo. Rusk beschul digde de Russen ervan de V.N. tot dadenloosheid te willen brengen, door hun aanvallen op Hammarskjoeld en hun reorganisatieplannen. Hij was van mening, dat de Russen streven naar overheersing van Latijns- Amerika, Afrika, het Midden-Oosten en Azië. Ten gevolge van een hevige wind vlaag is maandagmiddag op ongeveer vier kilometer afstand van Lemmer een Duits motorvraehtschip, de „Blan- kenese" gezonken. Het 900 ton meten de schip was op weg van het Roerge bied naar Emden, geladen met ..lakken De in de buurt varende tankboot ..Purfine 4" verleende onmiddellijk hulp. De Duitse schipper, W. Vierkant, zijn vrouw en twee knechts konden spoedig uit het water gehaald worden. De Amsterdamse loods, die het schip van Amsterdam naar Lemmer bracht, kwam onder de omgeslagen roeiboot terecht. Hij kon slechts met moeite gered worden. In Lemmer zijn de opvarenden in een hotel ondergebracht en van droge kleren voorzien. Allen waren min of meer gewond, maar behoefden niet naar het ziekenhuis te worden ge bracht. Het gezonken schip ligt in de vaargeul EnkhuizenLemmer. (Van onze correspondent) De missiepater P. van tVersch uit het Limburgse plaatsje Mechelen-Wit- tem, van wie werd verteld, dat bij in Kongo ernstige mishandelingen had ondergaan, is maandagmiddag om streeks vijf uur gezond en wel in zijn geboorteplaats teruggekeerd. Pater van Wersch vertelde na zijn aankomst, dat hij tot driemaal toe voor een vuurpeleton heeft gestaan. Op 1 maart werd hij plotseling in vrijheid gesteld, maar pas zondagmorgen mocht hij uit Leopoldstad vertrekken. Rusk verklaarde, dat „onnodige en nutteloze irritatie" tussen Amerika en Rusland in het belang van de vermin dering van de koude oorlog vermeden moet worden. De ontwapening noemde Rusk een „gebiedende eis", maar de weg daartoe is „kronkelig en vol valkuilen". President Kennedy zal het Ameri kaanse Congres vandaag een nieuw vijfjarenplan voor economische hulp aan het buitenland aanbieden. Hier mee zou een bedrag van 8 miljard dollar gemoeid zijn, In Congreskringen is meegedeeld, dat Kennedy de finan ciering van de economische en mili taire hulp wil scheiden en de econo mische hulp op lange termijn wil verlenen. President Tito van Joegoslavië wuift,van de eerste president van Liberia, zich met een xaau'er koelte toe tijdens! Roberts, Naast hem mevrouw Tubman, een wat langdurige plechtigheid in die het hoofd in haar hand laat rusten, Monrovia, geurijd aan de nagedachtenis I en president Tubman, In Italië is het grootste booreiland voor olieboringen op zee, dat tot nu toe in Europa it gebouwd, tc water gelaten. Het booreiland zal spoedig naar de Perzische Golf worden ge sleept. (Van onze Haagse redacteur) Het Departement van Defensie heeft bü de N.V. Hollandse Signaalapparaten tc Hengelo een miljoenenorder ge plaatst voor radarvuurleidingsinstalla- ties ten behoeve van de luchtdoelar tillerie. Het betreft hier een van «Ie modernste radarvuurleidingsinstallaties ter wereld de L 4/5 een vinding van de Nederlandse industrie. De installaties zijn geschikt voor het sturen van luchtdoelkanonnen en kleine geleide projectielen voor korte afstanden. Een van de voordelen van j deze modernisering van onze luchtdoel artillerie is wel. dat vijandelijke vlieg tuigen nu eerder kunnen worden ont lokt. De bediening van de L 4/5 is vrij eenvoudig. Tijdens het volgen en be schieten van een doel kan dc appara tuur zclls ook nog worden gebruikt om het verdere luchtruim af to zoeken. De ontwikkeling van het toestel, waaraan ook de Rijksverdedigingsor ganisatie T.N.O. medewerkte, heeft circa tien jaar gevergd. Een advocatenfirma in Dusseldorp, die het Moskouse staatscircus voor een Europese tournee had laten overko men, zal een civielrechtelijke proce dure aanhangig naken tegen mr. Van Rooy, onze minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid, die gewei gerd heeft de visa voor Nederland van de medewerkers aan het circus te ver lengen. Namens de firma deelde directeur J. H. Mattner maandagmiddag in Frankfort mee, dat hij al in septem ber van het vorig jaar om werk vergunningen en visums voor het Russische circus had gevraagd. Toen het circus in Rotterdam stond is op hernieuwde aanvraag, geen ver gunning afgegeven voor een optreden in Utrecht en Hilversum. De reden van de weigering lag volgens Mattner in protesten, die tegen de visumver lening waren ingebracht door het Duitse circu' Williams en een Neder lands circus. De directies vreesden de concurrentie van het Russische circus, aldus Mattner. Het Moskouse staatscircus kon, als gevolg van een en ander, na zijn op treden te H- mburg slechts enkele da gen in Rotterdam optreden, om daar na naar Aken en Keulen te gaan. Er ontstond hierdoor een schade van 140.000 Nederlandse guldens, zei Matt ner. Hij is van plan de Nederlandse minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid bij wie de beslissing gele gen heeft, vcor dit bedrag aan te spre ken. (Van een onzer verslaggevers). Daar de noodzaak tot invoering van een vijfdaagse schoolweek sociaal noch pedagogisch aanwezig is, is het nu niet gewenst een aanbeveling tot (algeme ne) invoering te geven. Dit is één van de conclusies, waartoe een commissie uit de ANOF, de algemene Nederlandse onderwüzersfederatie, komt. Zij voegt er direct aan toe: dit oordeel berust op de tot nu toe beschikbare gegevens maar houdt niet in. dat dit hij een verdere bestndering van de komende situatie gehandhaafd zal blijven. Op de algemene vergadering van de Ned. Onderwijzers Vereniging was een voorstel aangenomen om een commis sie te benoemen die zou nagaan of er pedagogische consequenties verbonden waren aan de te verwachten invoering van de vijfdaagse werkweek en zo ja, welke maatregelen er dientengevolge overwogen of genomen zouden moeten worden. Omdat deze zaak echter niet alleen het openbaar, maar ook het bij zonder onderwijs aangaat, is de kwes tie in de ANOF aanhangig gemaakt. Een commissie uit de ANOF met ver tegenwoordigers uit de Ned. Onderwij zers Vereniging, de Prot. Chr. Onder wijzers Vereniging en de Katholieke Onderwijzers Vereniging, heeft nu een uitvoerig en goed gedocumenteerd rap port uitgebracht, dat aan de ANOF aangeboden, maar nog niet door de ANOF besproken of aanvaard is. Uit de suggesties, w -Ike de commis sie in haar rapport (dat door haar als een interimrapport beschouwd wordt) doet, het volgende: Het is niet gewenst, dat de school bij de invoering van de vijfdaagse werk week, resp. schoolweek, een vooruit strevende positie inneemt; in verband met het speciale karakter, dat de schooi als onderwijs- en opvoedingsinstituut beeft, verdient het aanbeveling, dat de te verwachten snelle ontwikkeling van de vijfdaagse werkweek met de nodige bedachtzaamheid wordt gevolgd By de beoordeling van de wenselijk heid van de invoering van vrije zater dagen acht de commissie het gewenst dat met de opvattingen van de ouders en de leerkrachten rekening wordt ge- f Advertentie) De 24-jarige Tilburgse terrazzo-wer- ker, die zaterdagavond een half uur lang met een politieagent in Tilburg heeft gevochten, waarbij het publiek b!< toekijken zonder de agent te hel pen, moet morgen ai voor de Bredase politierechter terechtstaan. De man had zoveel drank op, dat hij niet behoorlijk meer kon fietsen. De agent verbood hem te rijden. Toen hü dat toch deed, wilde dc agent hem staande houden, waarop een langdurige vechtpartij volgde. Aan het gevecht kwam pas een einde, toen de militaire politie assistentie ver leende. Ue houding van het publiek wordt door de justitie en de politie zeer betreurd. De justitie acht een snelle berechting in dit geval noodza kelijk, gezien de ernst van het ge pleegde feit en de omstandigheid, dat het publiek geen hulp heeft verleend. Een zegsman van de Britse regering heeft meegedeeld, dat de Britse re gering overleg pleegt met Nederland over het radiostation Veronica dat vanaf een schip in de Noordzee uit zendt. In het Lagerhuis verklaarde Heath, de onderminister van Buitenlandse Zaken, dat de Britse regering con tact heeft gezocht met de Neder landse regering, die de bezorgdheid van Engeland deelt over de operaties van het schip. I.Iij is meegedeeld, zei ileath. dat Veronica nooit binnen de Nederlandse territoriale wateren is geweest. Radio-uitzendingen in Engeland zijn een staatsmonopolie en uitsluitend toe gestaan aan de met-commerciële BBC. Heath zei, dat niet duidelijk is, waar de Veronica is gereg;streerd. Er is ge zegd: in Guatemala, maar de regering van dit lan." aldus Heath, heeft ons verzekerd, dat dit niet. het geval Is. Darling, Labourlid van het Lager huis, zei te abbert vernomen, dat het drijvende radio-station geëxploiteerd wordt door Britse belangen. Als zij van dit schip commerciële radio-pro gramma's naar Engeland uitzenden, zou deze zaak binnen het domein kun nen komen van het ministerie van Bui tenlandse Zaken, meende Darling. Dr. H. M. King, ook van Labour, was het hiermee eens Hij zei: „Als wordt toegestaan dat dit voortduurt, dan is er geen reden dat dit niet in nog hon derd andere gevallen gaat gebeuren en dat het in de ether nog drukker wordt en de rad. o-uitzendingen nog slechter gaan worden dan zij reeds zijn". houden. De commissie acht de compen satie van de uren door verlenging van de schooltijden aan te bevelen boven het laten vervallen van de vrije woens dagmiddag. De adviescommissie van Hammar skjoeld heeft de Veiligheidsraad aan bevolen een commissie in te stellen voor bet onderzoek naar de omstandig heden waaronder Loemoemba en andere Kongolese leiders om het leven sijn gebracht. De commissie zou moeten bestaan uit vier juristen uit Ethiopië, Togo, Birma en Mexico. De gecombineerde patrouille van de V.N. en Kongolezen, die in Kasongo op zoek was naar de beruchte „lui- paardmannen" heeft gemeld, dat er rust heerst in deze streek en dat er tot op heden geen Europeanen z|jn vermoord. Zoals bekend, heeft deze in heemse beweging gezworen, dat alle blanken zullen worden uitgeroeid. In antwoord op een nota van Chroestsjew, waarin het beleid van de V.N. in Kongo scherp werd gelaakt, heeft president Tito van Joegoslavië gezegd, dat de aanwezigheid van de internationale politiemacht in Kongo een dringende noodzakelijk is. Wel was hij van oordeel, dat onmiddellijk maat regelen moesten worden genomen om alle Belgen uit Kongo te verwijderen. Premier Nehroe van India op door reis in Cairo heeft zich in soort gelijke termen uitgelaten over de Bel gen in Kongo. Over de bijeenkomst van Kongolese leiders in Tananarive zei hij, dat „de ware vertegenwoordiger van de Kongolezen het parlement is". Hij hoopte, dat de V.N. spoedig het ge zag van de volksvertegenwoordiging zou herstellen. De Soedanese premier Abboed staat, volgens diplomatieke zegslieden, voort durend onder druk van de Verenigde Arabische Republiek om het transport door zijn land van wapens en andere militaire goederen naar Kongo toe te staan. Abboed zou niet bereid zijn hiervoor te zwichten. Naam: Straat

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 1