Vlaardingen krijgt nieuwe christelijke B.L.O. „Concertino" en „Pijp ers" in Stadsgehoorzaal Arj os besprak theorie en praktijk van chr. politiek Directeur van Blijdorp met Kongo-pauw op reis Honderdduizend ton beton in Europa's grootste dok ledereen is blij met Animo-zegels! Waarom spaart iedereen Animo- zegels? Wel: Animo-zegeis geven v-é-é-l meer! 134.700 S k^m^VATERWe Eerste kievitsei Boksschool in Schiedam D. Bergwerf verlaat v.v. Zwaluwen Excelsior wint van D.O.S. Veertig jaar in gemeentedienst st 2 TROUW Woensdag 22 maart 1961 A Advertentie Gemeenteraad Schiedam Jaarfeest St. Joris Doele Contact Oecumenische jeugd Burgerlijke staad van Schiedam Burgerlijke stand van Vlaardingen Franse lied- in Schiedam Zelfbedieningszaak in Vlaardingen V eilingvergadering Maasland Wim Strörmaims landschap werd meest gekozen Dl". Van Bemmeï, de directeur van Diergaarde Blijdorp is op reis. Met een houten kistje in de hand is hij in het vliegtuig gestapt met bestemming Kopenhagen. Dat kistje Lal gedurende de gehele reis in zijn nabijheid blijven. Voor geen geld laat hij het aan de zorgen van een ander over. De inhoud van het kistje is namelijk zeer kostbaar. Het is een Kongopauw, een dier dat tot de zeer zeldzame soorten ge rekend wordt. Het is bovendien de eerste Kongopauw, die in ge vangenschap in Europa is geboren. Ylaassluis Halve meter water op haven Bloedafneming --B KaTine dieren Dammen Bijzondere zangavond Geen huisvuilophaaldienst Bezoek Kolpabad HV0 delft weer onderspit voor alles wat uw radio en tv betreft mmmm Definitieve aula op Z uiderbegraaf plaats VLAARDINGEN. Op 20 januari is bij notariële akte opgericht de „Stichting voor Christelijk Individueel Onderwijs voor Vlaardingen en Om streken", gevestigd te Vlaardingen. ,De stichting stelt zich ten doel in de- •ze stad, welke tot nog toe alleen een "openbare school voor B.L.O. heeft, een Protestants Christelijke B.L.O. te gaan vestigen. De stichting staat in dit verband voor ogen een school voor xgn. debiele kinderen, met een gesepareerde afdeling voor zgn. im beciele kinderen, welke laatste cate gorie, uiteraard in een afzonderlijk gebouw moet worden ondergebracht. Er is gebrek aan Christelijk B.L.O. in 'Vlaardingen. Gezien de getallen van het ogenblik acht de stichting het hoog tijd dat hierin verandering komt. Dagelijks trekken een veertig- vijf' tig-tal kinderen heen en weer naar een Chr. B.L.O.-school te Schiedam, terwijl een minstens even groot aantal nood gedwongen de (enige) openbare school te Vlaardingen bezoekt. Wat de gemeenten Maassluis en Maas land betreft zijn de kinderen van Prot. Christ, ouders thans aangewezen op de Chr. B.L.O.-school in het verder afgelegen Naaldwijk; voor de imbecie len-groep bestaat in deze streek in het geheel geen Christ, school. Enkele ouders van geestelijk gehandi capte kinderen te Vlaardingen en Maas- SCHIEDAM De openbare genieen- maart a.s. gehouden worden, zal deze keer minder belangrijke s turk en ter behandeling krijgen, dan haar voor gaande bijeenkomsten. Deze keer geen besprekingen van het nieuwe stadhuis i en wat daarmede annex is, ook geen '.uitbreidingsplannen over Kethei die een stad op zichzelf betekenen, maar een agenda met verschillende punten, die als hamerstukken beklonken zullen wor den. Ondanks dat zullen er toch punten behandeld.-worden, die de nodige aan- l dacht van Burgemeester en Wethouders vragen en waard zijn om nader onder de loupe te worden genomen. Voor het bad Groenoord zullen gelden uitgetrokken worden en. wel voor de verbetering van de chlooflnstallatie ;n .genoemd bad. alsmede voor de aan schaffing van een persluchtmasker. Hier mede is een bedrag van ƒ4.830 ge moeid. De verlichting van 'de marktkramen op de Broersveld zal eveneens ter spra ke komen op de Raadsvergadering. Men wil een goede verlichting verplicht stel- 'len, waarvoor artikel 11 van deze ver ordening gewijzigd zal moeten worden. - Het toezicht op verpleeghuizen zal ze ker ook de nodige aandacht krijgen. De verzorging van de bejaarden en van an dere hulpbehoevenden vraagt steeds 'meer de aandacht. Wanneer men weet, 'dat alleen het aantal bejaarden in Schiedam, in 7'jaar tijds- is -gèsfegen met rond 1800 en dat hun aandeel m de bevolking in die periode is opgelopen van 7,3 pet tot bijna 9 pet, dan kan gevoegelijk worden aangenomen, dat t.a.v. hun verzorging (in de meest uit gebreide zin van het woord) de vraag naar hulp sterker is gegroeid dan het i aanbod. Eveneens ligt een concept-verordening gereed van 11 artikelen, omtrent de woonwagens en het woonwagenkamp, i.v.m. de handhaving van orde, veilig- heid, reinheid en zedelijkheid, benevens ter voorkoming van hinder. In de Alg. Politie-Verordenin-gen zaï ook enige verandering optreden met het gevolg, dat men 's nachts geen vuilnis- -. emmers meer buiten mag laten staan, doch alleen van 6 uur v.m. tot 7 uur h-"1- Naast de aankoop van enkele panden aan de Singel en de Emmastraat, die tegenover het nieuwe stadhuis komen te liggen en derhalve ook aan sanering onderworpen zullen moeten worden, zui- len op de vergadering van vrijdag ook nog enkele voorschotten aangevraagd worden op de gemeentelijke vergoedin gen t.b.v. diverse Schiedamse scholen. sluis, doordrongen van de steeds groter wordende behoefte, hebben de stoot ge geven van de stichting. Op 21 januari werd een principe-aan vraag voor een bijzondere school voor B.L.O. ingediend bij het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, welke aanvraag vergezeld ging van 54 ouderverklaringen (het wettelijk vereis te aantal bedraagt 35 verklaringen). Dit verzoekschrift is inmiddels door het Ministerie ter advies gezonden aan het gemeentebestuur van Vlaardingen. Op grond daarvan is de stichting vol vertrouwen dat de aanvraag zal worden ingewilligd. In verband met de door de stichting betrachte spoed is tot nog toe slechts een beperkt aantal ouders door haar benaderd, namelijk zoveel als minstens nodig was om een geldige aanvraag in te dienen. De stichting is echter voornemens ook de vele andere Prot. Chr. ouders, die bij deze zaak belang hebben te benaderen en hen aldus in de gelegen heid te stellen hun adhaesie te betui gen en medewerking te verlenen. In dit verband mag de stichting ook re kenen op de daadwerkelijke mede werking der Prot. Christ. Kerkgenoot schappen, daar het hier een eerste vestiging van. Christelijk B.L.O. in Vlaardingen betreft. T/OOR de eerste maal is aan de bur gemeester van Schiedam het eerste kievitsei aangeboden. Dit geschiedde dinsdagmiddag om kwart over een op plechtige w[jze in de raadzaal van het stadhuis. De bur gemeester was vergezeld van zijn echtgenote. De heer j. Korpel, die het ei zaterdag had gevonden. overhandig de zijn geschenk, keurig verpakt in een geel doosje met vuurrood lint. met een passende toespraak, waarin hij de hoop uitsprak ook in de volgende ja ren het traditionele eerste kievitsei te kunnen aanbieden. Burgemeester mr. J. W. Peek, die kennelijk in zijn schik was antxooord- de: „Het doet me genoegen, dat u de ze traditie in ere hebt hersteld en vooral ook juist, omdat het in dit ge val een gepensioneerd gemeente-amb tenaar is, die hiermede begonnen is", De heer Korpel (57 j.) is 38 jaar lang bij de politie gweest en tuoonde in Kethei, dat hij tot in alle uithoeken kent. Hij heeft nog vele liefhebberijen zoals vissen en zijn hobby voor vogels. De laatste maanden woont hij in de burg. Van Haarenlaan. Ook is'hij lan ge tijd voorzitter van de chr. Bond van Politie-ambtenaren geweest. „Hieruit blijkt", vervolgde de bur gemeester, „dat Schiedam nog over een flink stuk landelijk gemeentebezit beschikt. Ik hoop, dat het voor u het volgend jaar weer mogelijk zal zijn om het eerste kievitsei aan te bieden. VLAARDINGEN. Het Tamboer-1 zonderlijk optrad heeft vanzelfsprekend SCHIEDAM. Het is bij het club huis St. Joris Doele een jaarlijkse -traditie geworden om de verjaardag van het clubhuis met enkele feeste lijke bijeenkomsten te vieren. Zo zal ook dit jaar dit feest niet ongemerkt voorbijgaan, ook al is de grote ani mator van vorige jaren, de heer Ka- rel Schotten met zijn gezin naar Utrecht vertrokken. Echt op de manier van Karei Schol ten nam hij afscheid met een kaort- schrijven: „Wij zijn verhuisd van Frans Halsplein naar de Spaakiaan 65, Ltrecht. Met de allerbeste wensen. Marie en Ka rei Scholten, Marten en Frank." Maar ook onder de ieidmg van de heer Henrion J. Verpoorte gaat "jjt clubhuiswerk verder en zo zal het club- huis dezer dagen feestelijk verlicht zijn. Hedenmiddag is het feest begonnen met een kindermiddag, waarbij o.a. een goo chelaar en buikspreker optraden, ter wijl een tractaüe niet ontbrak. Donderdagavond zal dit programma worden herhaald voor de oudere kin deren, en voor de ouders zal vrijdag 24 maart een speciaal feestprogramma worden georganiseerd. O.a. zal een Ja panse goochelaar optreden. SCHIEDAM. Teneinde het contact te bewaren tussen de deelnemers van de op 4 en 5 februari gehouden Jeugd- couferentie van de Oecumenische Jeugdraad, vond in Sursum Corda een ontmoeting plaats waarvoor zowel de deelnemers aan deze landelijke confe rentie ais de vertegenwoordigers van de verschillende jeugdverenigingen wa- ^e^eer^v. d. Gaag, bestuurslid van de Oecumenische Raad te Scrne- •darn, vertoonde een 70-tal kleurendia s die met e°n gesproken band werden toegelicht. Het werk van de Wereldraad van Kerken werd hierin nader belich Verder werd besproken welke werk zaamheden er op het gebied van de Oecumene in onze stad verricht zullen kunnen worden. SCHIEDAM Dg. .Anti-Revolutionai re Jongeren Organisatie Schiedam, (ARJOSJÏ"jS. dinsdagavond ih' het ge bouw voor Christelijke Sociale Belan gen bijeen geweest voor de behande ling van het onderwerp: „Christelijke politiek in theorie en praktijk". De voorzitter, de heer Bram Don kers was op deze avond de inleider en hij steldé in de aainvatng van zijn inlei ding vragen, hoe men de Staat moet zien en wat de taak is van de Staat. Uitgaande van de gedachte, dat in een rechtvaardige wereld de Staat overbodig zou zijn, is de Staat een noodzakelijk kwaad. Haar taak is dan ook beperkt. Immers is de staat de enige macht die het zwaard draagt, terwijl het toch God is, die Heerser is over alle men sen. Wanneer de Staat alles voor het zeggen zou hebben, dan zou dat staats- vergoding betekenen en daarvoor zal gewaakt moeten worden. Dit is echter theorie, maar de heer Donkers vroeg zich af, wat hiervan in de praktijk terecht komt. Als anti-revo lutionairen hebben we er op toe te zien, dat de Staat haar onderdanen be schermt wanneer er iets dreigt nus te lopen en verwording optreedt. Het recht zal de Staat te allen tijde moe ten nandhaven. Over de diverse taken van de Staat wijdde de inleider nader uit en hij stelde de vragen of de Staat een taak heeft bij het onderwijs, bij de taalvor- SCHIEDAM. Geboren: Henrica T. M. A v A G de Groot en J- R. oe twer. ■voïniA' M L d.v. C. L. Winkelman en M. P. J. Uelnsbroek: Gerardus A z.v. A. Brou- OverledénT' M^Kreukniet.81jr cchtg van J. E. Stellingwerf; R. Kooij. 78 ir. SCHIEDAM. Vorig jaar kende Schiedam een groeiende en bloeien de boksclub, die door diverse om standigheden, buiten de schuld van de boksers, moest worden opgeheven. Intussen is bij verschillende bok sers de animo voor de bokssport ge bleven en zij hebben nu in de per soon van de heer J. B. Bakker, Rembrandtlaan 76-b de man gevon den, die bezig is opnieuw in Schie dam een boksclub op te richten. De heer Bakker heeft hiervoor con tact opgenomen met de sportschool Rei- nier Hulsker en tussen de heren Bak ker en Hulsker hebben al enkele be sprekingen plaatsgevonden. Een school in Rotterdam was moeilijk, vooral om dat men twee- of driemaal per week moet ttainen. Men overwoog de mogelijkheden m de Schiedamse sportschool en die waren veie. Zowel voor ruimte, als voor ma teriaal en een leraar kunnen de bok sers in de Sportschool aan de Westvest terecht. Vandaar dan ook, dat beide heren een oproep doen aan alle boksers Ie Schie dam, voor een contactavond op woens dag 29 maart in het Sportcentrum aan de Westvest, waar men verder de mo gelijkheden wil bespreken om te komen tot oprichting van een boksschool en/of boksclub. De initiatiefnemers zijn er van over tuigd, dat de bokssport, evenals dit het geval is met judo, in Schiedam tot gro te bloei zal kunnen komen. De pupillen van Reinier Hulsker zijn altijd veel gevraagde en gewaardeerde tegenstan ders en dit zal bij een eventuele nieu we boksclub eveneens het geval kunnen worden. Geboren: Leendert, z.v. C. van Dorp en A. Verburg; Cornells J., z.v. C. J. van Buuren en J. M Huisman; Mari- anke M.. d.v. J. M. den Draak en A. J. Hordijk; Hendricus J., z.v H. A. Lansbergen en A. M. S olie veld. Overleden: J. P. Kok, 74 jr, echtg. v. H. Bot. ming, bij cultimr-a angel eg enhedeir en in arbeidsvoorwaarden? "jj Wanneer 'bij-de onderhavige ponten blijkt, dat dit "zonder-bemoeiingen van de Staat niet goed fungeert, zai de Staat zich hiermede zeker dienen te be lasten. Zo is bijvoorbeeld de cultuur ogen schijnlijk een taak voor het volk, maar wanneer blijkt, dat de kunstprestaties door haar niet naar juiste waarde wor den geschat, dan zal de Staat er goed aan doen dit in goede banen te leiden. De conclusie van de voorziter van de ARJOS was onder meer, dat de Staat, hoewel ogenschijnlijk een zeer beperkte macht hebbende, geval voor geval zal moeten bekijken of zij hier bij zal moeten optreden of niet. Wan- De conclusie van de voorzitter van de ARJOS was onder meer, dat de Staat, hoewel ogenschijnlijk een zeer beperkte macht hebbende, geval voor geval zal moeten bekijken of zij hier- bij, zal moeten optreden of niet. Wan neer de individu zijn plichten nalaat, dan zal de Staat dit zelf in handen moeten nemen. Na de inleiding werden enkele pun ten aan een nadere onderlinge bespre king onderworpen. Hierna heeft men de punten bespro ken, die op de e.v. vergadering van de Jeugdgemeenteraad zullen worden be handeld, nl.: „Grondverkoop aan de Commerciële Televisie Mij „De Onaf hankelijke" en „Subsidiëring van Schiedamse -studenten". Deze vergade ring zal echter niet op vrijdag 24 maart gehouden kunnen worden, zoals oor spronkelijk was vastgesteld, orndat dan de Schiedamse Gemeenteraad verga dert. VLAARDINGEN. In het jongste cluborgaan van de v.v. Zwaluwen neemt deze vereniging bij monde van de eindredacteur, de heer A. J. de Wilt afscheid van de rechtsbuiten van het eerste elftal, Dick Bergwerf. Deze speler speelde onlangs zijn 200- ste wedstrijd voor de Vogels en heeft een uitzonderlijke staat van dienst. Het is daarom, dat de redactie een hoofdartikel wijdt aan het afscheid van ten, die zijn werkkring ingaande 1 april in 's Hertogenbosch gaat zoeken en daarom zijn oude vereniging en de stad Vlaardingen vaarwel zal zeggen, Dick Bergwerf werd verscheidene malen gekozen in selectie-elftallen en met de oud-internationaal Koos v. d. Weyden vormde hij jarenlang een bij zonder gevaarlijke rechtervleugel in het eerste elftal. Bergwerf heeft verschei dene doelpunten op zijn naam staan, waarvan er sommigen waren, die de Vogels het kampioenschap bezorgden of juist nog in een klasse wisten te hand haven. Op Tweede Paasdag zal Zwaluwen deelnemen aan sen voetbaltournooi in Vrieze-veen, dat georganiseerd wordt door D.O.S,'37, waarbij de Vlaardin- gers zijn ingedeeld bij D.E.T.O. en S.V.Z.W. De eerste prijs bestaat Uit elf shirts in kleuren naar keuze. Reeds enkele jaren achtereen is Zwaluwen er in geslaagd 11 shirts bij een dergelijk toumooi te winnen, zodat men ook hu weer vol goede moed Is. Tevens zal Zwaluwen meedoen aan de nederlaagserie, die de zustervereni ging Sunlight organiseert. Op 31 mei speelt Zwaluwen 2 tegen Sunlight 2 en zaterdag 3 juni ontmoeten de eerste elftallen elkaar. De junioren hebben met zes elftallen ingeschreven voor het VZC-toumooi, dat op Hemelvaartsdag in Hoek van Hol land gespeeld zal worden en bovendien zullen op 2e Pinksterdag vijf junior teams op het tournooi van WGZ in Zwijndrecht trachten het grote succes van vorig jaar te prolongeren. en Pijpercorps „De Pijpers" en de Accordeon Orkestvereniging „Con certino" hebben dinsdagavond het laatste Volksconcert van dit seizoen, dat onder auspiciën staat van de Fe deratie van Vlaardingsc Muziekge zelschappen, gegeven. Het bezoek aan dergelijke concerten is over het algemeen niet groot, maar de slot- avond, die evenals de vorigen in dc Stadsgehoorzaal werd gehouden, heeft een bevredigend aantal bezoe kers een avond bezorgd van gezon de muzikale ontspanning. De voorzitter van „De Pijpers", de heer J. van Eijk moest in zijn openings woord helaas een somber geluid laten horen. Per 1 april moet hun repetitie lokaal aan de Kuiperstraat (de voorma lig gereformeerde kerk aldaar) wor den ontruimd en dat betekent dat men praktisch op straat komt te staan, want een oplossing voor een ander onderko men is nog niet gevonden. Overigens heeft men daarvan niets kunnen merken, betreffende het op treden van De Pijpers. Zoals gebrui kelijk werd het programma met een koraal geopend; ditmaal „Lof zij de Heer." Naar aanleiding van de taptoe Delft 1960 had de dirigent, de heer M. C. van Dorp een arrangement samenge steld van het werk „Delftse Impres sies" en dit nummer ondervond bij zondere waardering. Ook de Vlinder- ydille, alsmede de Bloemenwals, wer den op goede wijze voor het Gehoor zaal-voetlicht gebracht. De drumband van De Pijpers, die af- SCHIEDAM. Bernard Kruysen, ba riton en Peter Hansen, piano zullen op zaterdagavond 25 maart in het stede lijk Museum te Schiedam het Franse lied vertolken. Het programma zal een collectie liederen brengen van Lully, Fauré, De bussy, Honegger en Poulenc. Na de pauze volgen sDuparc en Ravel en eni ge Franse liederen van Henriette Bes- mans en Willem Pijper. VLAARDINGEN. In het pand Wil lem Beukelszoonstraat 57 is sinds dins dagmiddag een leifbodieningsgroothan- del op het gebied van zuivelprodukten, conserven, fijne vleeswaren en dranken geopend, die de naam „Wemka" heeft gekregen. Ongetwijfeld een primeur op het gebied van dergelijke xeUbedienings zaken in het Waterweggebied. De heer C. Jansen, die de groothandel Beheert is van mening dat het^kopen tttioT de winkeliers op deze manier veel gemakkelijker en tevens ook voordeli ger is. Dank zij massale inkoop,""waar- doo-r ook de transportkosten minder wer den, heeft iedere winkelier gelegenheid om zijn keuze te doen uit de vele arti kelen. Zoals .in iedere zelfbedienings zaak, geschiedt de verkoop uitsluitend a contant, hetgeen tevens inhoudt, dat men goedkoper koopt. Toen gistermiddag om drie uur de vijfde dergelijke groothandel in Neder land werd geopend gaven tal van zaken relaties blijk van hun belangstelling, waarbij felicitaties niet achterwege ble ven. MAASLAND. Maandagmiddag en avond hield de coöp. veilingvereniging Maasland en omstreken, haar jaarlijkse ledenvergadering in het Trefpunt. Een voorstel tot statutenwijziging van het bestuur, waarin als hoofddoel was aangegeven het invoeren van de moge lijkheid het aantal bestuursleden in plaats van 5 op 7 te stellen en telken- jare dan een of twee bestuursleden te doen aftreden, werd na een zeer lang durige bespreking verworpen. In het afgelopen jaar zijn 205 veilin gen gehouden. De hoogste dagomzet was op 0 juli met een bedrag van 66.912,04. Het laagste omzetcijfer werd genoteerd -op 9 april met een be drag van 1.563,56. De omzet van 1960 geeft een bedrag van 5.764.775,82 wat 8V4 pet. meer is dan in 1959. De balans en verlies en winstreke ning geven resp. de volgende cijfers te zien: 706.188,75 en 274.917,64. de zaal als het ware op haar grondvcs ten laten dreunen. „Concertino" daarentegen maakte een totaal andere indruk op de bezoe kers. Met hun bekende accordeonklan ken, brachten deze musici zowel klas sieke als lichte muziek. Dat laatste vooral na de pauze, met enkele populai re nummers zoals; When the Saints Go Marching in, Tom Pillibi en het slot nummer „Hasta-Manaca" van P. Schef- fer. Nadat dirigent de heer D. Borst aan zijn accordeonisten het sein „inrukken" had gegeven, declameerde mevrouw Stam een werkje van Annie M. G. Schmidt. Beide muziekgezelschappen mochten een hartelijk applaus in ontvangst ne- VLAARDINGEN. Precies 388 be langstellenden hebben ccn hezoék ge bracht aan de expositie van grafiek van de groep „Ara", die in de >'is- bank heeft plaatsgevonden. Hoewel aanvankelijk de belangstelling wat te genviel. kon men tevreden zijn over het eindresultaat. Bovendien werden acht van de ten toongestelde werken verkocht, zodat deze expositie zowel voor de organisa toren .als kunstenaars toch nog een gun stig verloop heeft gehad. Zoals men zich zal herinneren was aan deze expositie dc attractie verbom cien. dat het door de bezoekers meest gekozen werk door de organiserende commissie voor beeldende kunsten zou worden aangekocht en uitgereikt zou worden aan een der bezoekers, die de keus op dit werk hadden bepaald. Het is gebleken, dat het werk van Wim Strörmann het meest tot het pu bliek heeft gesproken, want zijn land schap kreeg uiteraard de meeste stem men, waarmee duidelijk werd aange- toond, dat een „Volksconcert" toch wel I men,' namelijk 22. op prijs wordt gesteld door het Vlaar- dings publiek. De prijs (slechts twee) De heer A. C. M. Hoozemans, Era- kwartjes entree), was dan ook beslis! mastrnat 113a. te Vlaardingen werd de aan de populaire kant. 1 eigenaar van het werk. MAASSLUIS. Dinsdagmorgen om streeks half zes, stond door de storm, het water plus minus een halve meter op de haven te Maassluis. Deze plot selinge hoge waterstand werd mede ver oorzaakt door de hevige rukwinden ge. paard gaande met regenbuien. Door het snel opkomen van het water, leverde dit enig gevaar op voor de bewoners van de Taanstraat en Havenstraat, daar niet alle bewoners de vloedplan ken hadden geplaatst en deze 'bewoners volgens de gemeenteverordening hier voor zelf moeten zorgdragen. Door de dienst der gemeentewerken waren de gebruikelijke maatregelen getroffen. De brandweer verleende nog assistentie bij het leegpompen van de riolering, rond om het havengebied. MAASSLUIS. In verband met de invoering van de vijfdaagse werkweek valt de schafttijd van het personeel van de Ver. Touwfa'brieken te Maassluis nu een uur later, zodat met -de bloed afneming door het Roode Kruis, later moet worden begonnen, nl. om acht uur. Van acht uur tot half negen zullen echter de Rozenburgse donors bij voor rang worden geholpen en van half ne gen tot negen uur de Maaslandse do nors, op vertoon van de oproepkaart. Om onnodig wachten te voorkomen wordt de Maassluisse donors dus in hun. eigen belang aangeraden zich niet voor negen uur te melden. Aangezien de directie van de Ver. Touwfabrieken de kantine op vrijdagavonden, zoals voor heen, wel om 7 uur ter beschikking kan stellen, zal de afneming in het vervolg; weer plaats vinden op een vrijdagavond op -de gewone tijd. Dit was thans niet mogelijk met het oog op de Goede Vrij dag. In 1936 werd deze vogelsoort eerst ont dekt, zo lezen wij in „Blijdorp geluid'en"'. Dat ging met grote moeilijkheden ge paard. Ook het houden van Kongo-pau- wen in dierentuinen bleek geen sinecure. Het was zeer moeilijk om de dieren in gevangschap in Kongo, dus onder voor hen normale klimatologische omstandig heden aan het broeden te krijgen, zo ook uiteraard in dierentuinen in Europa. •De moeilijkheden daarbij werden boven dien nog vergroot omdat men van de broedgang in de vrije natuur absoluut niets afwist. Toen de Koninklijke Maatschappij voor Dierkunde te Antwerpen in 1659 aan de Diergaarde Blijdorp een paar tje Kongo-pauwen toevertrouwde, ten einde daarmee zijn geluk eens te beproe ven durfde niemand dan ook op succes te hopen. Het is overigens toch gelukt want een kuiken van het paartje is nu met directeur Van Bemmeï op weg naar de Diergaarde in Kopenhagen. Vandaar de bijzondere zorg wgartnee met -het kistje ivaann de pauwzich bevindt wordt omgesprongen. •De vogels kwamen op 8 oktober 1959 in Blijdorp aan. Ze werden in de Vic- toria-kas ondergebracht ineen van de grootste volières. Daar ze zeer schuw heetten te zijn en afkomstig waren Uit de dichte ondergroei van het tropische oerbos, meende men er goed aan te doer, een behoorlijke schuilhoek voor hen te maken. Daarom werd een -gedeelte Van de volière een beplanting van coniferen aangebracht, waarachter ze konden weg kruipen. Dat hoekje kozen ze d'an ook tot vast verblijf. 2e bleken uiterst kalme, ja zelfs trage dieren. Maar na verloop van tijd werden zij aktiever. Ze gingen elkaar het hof maken en pronkten voor elkaar. Toch was" het nog onverwacht. De eerste helft van de competitie tweere klas van de Rotterdamse Dambond is nu gespeeld. Net in de laatste ronde van deze eerste helft heeft Excelsior kans gezien de leiding in handen te nemen door een kleine maar verdiende zege te bereiken op de grote tegenstander D.O.S. Bij de derie ronde stonden de twee rivalen in punten- aantal gelijk, nu heeft Excelsior een voorsprong van twee punten. En we hebben het idee dat ze alles op alles zullen zetten om deze te behouden en zo mogelijk nog te vergroten. Charlois 3 boekte een grote overwinning <15— 5) op Schiedam 2. Wanneer de Schie dammers volledig zijn en op volle sterk te, kunnen ze behoorlijk voor de dag komen. Maar tegen Charlois kwamen ze met 8 man en met een paar inval lers. Op de helft van het tornooi is de stand: Excelsior 7 punten; D.O.S. 2 5, Charlois 3 4; Ons Genoegen 2 3 en Schiedam 2 1 punt. In de eerste ronde van de tweede helft van de wedstrijd speelt op maan dag D.O.S. 2 tegen Ons Genoegen 2. En op dinsdag speelt Excelsior thuis tegen Charlois 3. Gezien de huidige machts verhoudingen is winst te verwachten voor de thuisspelende tientallen. In de eerste klasse is no-g steeds een herkamp aan de gang om de eerste twee plaatsen. Ons Genoegen heeft ge meend aan deze herkamp niet te moe ten deelnemen, zodat het nu nog gaat tussen Schiedam, Pernis en Char lois 2, Deze week is de wedstrijd Per- nisSchiedam gespeeld. Er is afge broken in de stand 9P en waar schijnlijk zal het 1010 worden met een klein kansje op winst voor de Schie dammers. Doordat Schiedam reeds eer- dar van Charlois had gewonnen, is Schiedam reeds zeker van de promo tie. Schiedam is in de Rotterdamse hoofdklasse geen onbekende en zal er. nu Het Oosten, Charlois en Constant daaruit gaan verdwijnen door overgang naar de provinciale hoofdklasse, zich best thuis gaan gevoelen. In de komende week wordt bij Char lois de wedstrijd Charlois 2Pernis ge speeld. Het is zo dat wie wint ook pro moveert. En daarbij heeft Pernis nog het voordeel dat het reeds aan een ge lijk spel (1010) voldoende heeft. Dat zal dus spannen. In de komende week gaat nu ook de wedstrijd voor de vijftallen beginnen. Veel belangstelling is er niet voor. Slechts vier vijftallen nemen er aan deel. Op woensdag speelt Maeslandtsluys -thuis tegen Excelsior, terwijl Constant op donderdag tegen V.D.V. uitkomt. Het wordt een dubbele-ronde. De laat ste ronde heeft plaats op 27 april a.s. toen men kort daarop het eerste ei vond. Er is. een tijd vol lotgevallen gevolgd, waarbij het diergaarde-personeel veel moeilijkheden had te overwinnen, maar ook veel over de broedgewoontcn van de vogels te weten kwam, tot uiteinde lijk op 23 augustus twee kuikens werden •geboren. Een van de dieren, stierf enige tijd later aan een besmettelijke darmaan- doening, maar het andere wist men te behouden. Dat was het dier, een hen, die nu naar Kopenhagen wordt gebracht, naar de dierentuin, die van deze vogel soort slechts een haan bezit. De Antwerpse dierer4uin gaf destijds behalve aan Rotterdam ook een Kengo- pauwenpaar in bruikleen aan de Franse dierentuin In Clères. Een ander paar bleef in Antwerpen. Een laatste 'trans port uit Kongo leverde nog enkele paren op, die thans in de Antwerpse Dieren tuin en op het Domein Planckendaet zijn ondergebracht. i - '—Van deae3aststéh -hSëftiëen paar ree<js ■eieren geproduceerd en men kan ver- -wachten .dab oöfc-.d'ató-^wienkort wel' 'goéde results ten 'geboektzuiren worden. VLAARDINGEN. De hervormde wijkgemeente „Bethelkerk" hee(t een bijzondere zangavond belegd, welke zal worden gehouden op maandag 27 maart ir, de Bethelkerk aan de Burgemeester Verkadesingel, aanvang acht uur. Medewerking zal worden verleend door de negerbariton, Henry Blaekmon. die "aan het orgel zal worden begeleid door Koos Bons uit Maassluis. Verder zullen het Hervormd Kerkkoor van Vlaardingen, alsmede het Vrcdeskoo'r te Schiedam. Ook zal tijdens deze samenkomst k, de stille week samenzang op het pro. gramma staan. Er wordt geen entree gevraagd en men verwacht mede daar. door dat velen naar de Bethelkerk zul- len komen. VLAARDINGEN. Burgemeester en wethouders maken bekend, dat op Gae. de Vrijdag (31 maart) zaterdag x er! maandag 3 april (Tweede Paasdag) geen huisvuil zal worden opgehaald. Om een opeenhoping van huisvuil te voorkomen, wordt de burgerij aangera. den in elk geval tijdens de voorafgaan- de huisvuil-ophaaldagen. de emmers ter lediging aan te bieden. VLAARDINGEN. Gedurende fe bruari brachten 35.498 personen een be. zoek aan het Kolpabad. In de overeen komstige periode in 1960 was dit aan tal 33.083. Het gemiddelde dagbezoek steeg in de opvolgende februari-dagen van 1141 to» 1268. VLAARDINGEN. Hoewel de competitiewedstrijd tussen H.V.O. 3 en de Pion R'dam Z. nog niet is uit gespeeld heeft dit team van de Vlaar- dingse schaakvereniging reeds verlo. ren. want er werd afgebroken met de stand 1%6Vi in het nadeel van de mensen op de been kon brengen, hei geen voor het spelen van een thuis- wedstrijd toch wel teleurstellend ;s; de animo is er blijkbaar uit, nu de gradatie niet meer mogelijk is. De enige die op een goede partij kon terugzien was Van de Tuyn, die zijn partij op keurige wijze wist te winnen. Het resterende halve punt werd ver overd door Westerhof. terwijl Fennema, Stolk, Mellegers, Van de Wal cn Von Wijngaarden verloren. H.V.O. 2 blijft in dc tweede kla?se dank zij het feit. dat Schiedam 2 zo goed was zijn laatste wedstrijd tegen Spangen 4 te verliezen. Voor wat betreft de competitie van de Rotterdamse Schaak Bond voor H.V.O. (van dit seizoen) behoort dit tot het verleden. Weliswaar zonder degradatie, maar achteraf bezien toch wel enigszins teleurstellend, want men had toch Wel één kampioenschap verwacht. Maandagavond v 't H.V.O. haar tra ditioneel Paaseir oncours. d.w.z. gon-gwedstrijden t. alle verrassingen #elke zich daarbij over het algemeen voordoen. Advertentie "»l il'iJn i* Dc-.Kongopauw uordt door zijn oppasitr ■in' een houten kistje,,gedaan.,uaarin'Ui op. reis .gaat, naar.,de Dierentuin Ir Ko- pinhagen. s Bij de bouw van twee grootste ge graven reparaticdokken van Europa voor schepen van 50.000 en 100.000 ton op de nieuwe werf van Verolme te Rozenburg is dinsdag de honderd duizendste m3 beton gestort. In totaal zal voor de dokken 18.000 m3 beton nodig zij'n. Met de bonw van de dokken is in april I960 een be gin gemaakt. In totaal moest bij bet graven van de enorme bouwput 750.000 m3 grond worden verzet. Bede dokken komen naast elkaar te liggen en worden gescheiden door een brede betonnen dam, waarin o.m. de pompkamer komt met vier pom pen, die in totaal een capaciteit zal hebben van 32.000 m3 per uur. Daar door zullen de dokken in twee uur volkomen leeggepompt kunnen wor den. Het kleinste reparatiedok, dat sche pen tot 30.000 ton zal kunnen ont vangen. krjjgt een lengte van 230 me ter, een breedte van 35,5 meter en een diepte van 12,85 m. Het grootste dok 100.000 ton zal 275 m lang, 41 m breed met een capaciteit voor schepen tot en ruim 16 meter diep worden. De vloerdikte van de betonnen bakken wordt 5 m. Het beton voor de dokken wordt niet als een geheel gestort, maar, zoals bij de bouw van de sche pen in secties. Een vloermoot met een. lengte van 25 m bevat 6400 m3 beton. De betoninstallatie is met een zodanige capaciteit opgezet dat zo'n vloermoot in drie dagen en drie nachten te star ten is. Beide dokken zullen van het buiten water worden afgesloten met deuren, waarvan de grootste 380 en de klein ste 330 ton weegt. Zij moeten een kracht kunnen overwinnen van 10 m water. Er zullen twee 250 tons en een 40 kome bovendien drie z-gn. doktrekkers, tons hefkraan worden geplaatst. Er die de schepen bij het binnenvaren naar binnen zullen trekken en zo doende het werk van de sleepboten zullen overnemen. De dokken, die door de Baggermij Dirk Verstoep te 's-Gravenhage wor gen gebouwd, zullen in november worden afgeleverd. Er wordt continu door 300 man aan de dokken gewerkt. Bij herhaling is gebleken, dat de aula op de Zuiderbegraafplaats, welke nula bij wijze van noodvoorziening in 19® is gebouwd en slechts aan ten hoogste 100 personen ruimte biedt, te klein iS- Ook voldoet de aula niet aan de eken die hieraan wat indeling en inrichting betreft gesteld mogen worden, schrijven B. en W. aan de gemeenteraad w.n Rotterdam. Op grond daarvan hebben B. en een schetspian laten ontwerpen een definitieve aula, die ongeveer 1® zitplaatsen en 125 staanplaatsen zal be vatten. Het ligt in de bedoeling, dat ot bestaande wachthal met de nieuwe auls een geheel zal vormen. De stichtingskosten, met inbegrip var- de kosten, van inrichting, bestrating en plantsoenen, worden globaal geraamd op 788.000. De nood-aula zal te zijner tijd kunnen worden ingericht als voor de portier en als kantoor-, maga zijn- en archiefruimte. i B. en W, stellen voor het benodigaij krediet ter beschikking te Siellen. De heer T. Hartkoorn, haiveribediei^' bij het gem. Havenbedrijf, was dus- dag 21 maart 40 jaar in gemwuk dienst. Dit jubileum is in besloten kring b® kantore van de havenmeester herdut®

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 2