Kinderbijslag Voorbereid op actie in koninkrijk ti*r Trein ramt trekker met oplegger bij Zwolle Duitsland sal schuld aan Engeland aflossen vergunning noodzakelijk voor werk in bu nm Felle brand in Palais Bourbon TBoftker DE BILT: DROOG WEER Vastberaden houding van Amerika Totaal bedrag 700 miljoen nd) goed - al goed Kwestie-Angola op VN-agenda Deo wil vergelijk met Gizenga RAVAGE OP OVERWEG Chauffeur: remmen weigerden S&S&ÉNfs Oostelijke Kamers van Koophandel: Trek naar Duitsland verontrustend r vrijetijdsverf kwalifeitsverf VRIJDAG 24 MAART 1961 Directeur: H. UE KUIG TWINTIGSTE JAARGANG ïVo. 486G Hoofdredacteur: Dr. J. A.. H. J. S BKUINS SLOT WA&ErtAKERS Wft&EMAKEBS KONGO'S STATENBOND Nieuwe staat Duizend vluchten Te vroeg Engeland Actie Schatting Afkeuring jSlaven" Bergbeklimmers gedood in Beierse Alpen Benzineprijs lager Staking tijdens Paasdagen bij Franse radio en t.v. BIJZONDERE AA1VBIED1TVG Degene die zich nu abonneert ontvangt ons blad tot 1 april 1961 gratis Rotter daim Wltt» <se Wlthstiaat 25 rKleI n5700 P?s^u» U12. Postgiro No «431® lK Zatantam 1*** ®bonnemer>ten 18 JO—Ï930 uur. Zaterdag* 171? uur Telefoon 118700. %-Oravenliage; Huygenspleln i. Telefoon 183487 at iHnmti 1M1 PoitgtroNo, 424897. me*1 Tel'to0D 383S8» Aleldastraal S3 Telef. 83481. Dordrecht; Schiedam: AbonnemcntsprlJ. 81 «ent per week, 2.65 per maand. f7« per kwartaal. Lo*m nummer» 13 cent. Verschijnt dagelbl» IhxyuM- (Geldig: tot zaterdagavond) Droog weer met na en dan opklaringen; in het zuidoosten van het land vannacht hier en daar mist en nachtvorst. Morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag of Iets hogere. Zwakke tot matige wind, tussen west- en zuidwest. Morgen: Zon op; o.33 Maan op; 12.1* Onder: 18.01 Onder: 3.15 DE rede die de heer Burger gisteren te Rotterdam heeft gehouden moet men zien tegen de achtergrond van de meningsverschillen tussen de K.V.P. en de V.V.D. en de C.H.. over de al gemene kinderbijslag. De heer Burger heeft duidelijk doen weten dat de P.v.d.A. wel bereid is om voor de komende verkiezingen aan een kabinet met de K.V.P. deel te nemen Degenen die iets dergelijks wensen te voorkomen zuilen dan moeten inzien dat cr over de kinderbijslag voor zelfstan digen een redelijk compromis tot stand moet komen. Als de algemene kinderbijslagverzeke- ring als algemene volksverzekering, zo als die thans in het ontwerp beoogd wordt, er niet komt en de K.V.P. zou daarmee genoegen nemen, dan zou dat harerzijds reeds een belangrijke bijdra ge tot een compromis zijn. De V.VJD. en de C.H.U. hebben bij debat ter gelegenheid van de begro ting van Sociale Zaken een scherp af wijzende houding aangenomen. Indien men de bestaande politieke Constellatie waarop het kabinet-De Quay steunt, wil behouden dan zal men van die rijde moeten meewerken aan een compromis waarbij er kinderbijslag voor ztlfstandigen komt, die behoorlijke voor zieningen meebrengt ook voor de mid dengroepen. Die regeling moet meer z$n dan een opgepoetste noodvoorzie ning ÏN de discussie in de desbetreffende Kamercommissie is men blijkbaar niet tot al te duidelijke conclusies kunnen komen ten aanzien van het standpunt der liberalen. Dit heeft bij de K.VJP. een gevoel van onbehagelijkheid gewekt. Tegen deze achtergrond moet men de rede van de heer Burger zien. Bet probleem van de kinderbijslag is bepaald geen vrij vraagstuk, zoals de liberalen hebben gewild. Het is een po litiek vraagstuk waarbij het lot van bet kabinet op het spel staat. En niet alleen het lot van het kabinet maar ook bot lot van de huidige constellatie. Het komt ons voor dat men hier tot t«n oplossing moet kunnen komen. Wtj haddén de indruk uit de rede die de heer Öod de vorige week gehouden heeft op bèt congres van de V.V.D. dat ook hij tot een compromis-oplossing bereid was. V.S. sturen extra troepen naar gebied rondom Laos V' Advert en f iel Tix-verf voor Ethiopië! Ook déór schildert men liever morsvrü met verf *«vo* De pogingen van de autoriteiten in Leopoldstad om het contact te her nieuwen met de ioemoembistische lei ders uit de Oostprovincic, hebben vau- dsag vastere vorm aangenomen. De provinciale premier van Leopoldstad, Kamitatoe, zei, dat hij morgen naar Sianleystad zon vliegen om op te tre den ais bemiddelaar voor premier Deo* II, Kamitatoe wil tot een vergelijk komen met Gizenga, die zich be schouwt als de enige wettige opvolger van wijlen Loemoemba, waarbij de Oostprovincie en. de provincie Kivoe binnen de onlangs tot stand gekomen Statenbond zouden komen. Een groep afgevaardigden en sena toren van de Evenaarsprovincie heeft in Coquilhatstad een nieuwe staat uit geroepen, Oebangi. De Evenaarsprovincie wordt door de rivier de Kongo in twee helften ge deeld. Oebangi is het noordelijke deel en grenst aan de Centraalafrikaanse republiek. Het zuidelijk deel van deze republiek is het vroegere Oebangi- Sjari. OLGENS welingelichte krin. gen in Washington zijn de Ver. Staten bezig hun strijdkrachten in het Verre Oosten te versterken om voorbe reid te zijn op een militair in grijpen in Laos. Volgens het blad ..New York Herald Tribune" worden drie vliegdekschepen en enkele andere oorlogsbodems met zeker 1.400 mariniers in de nabijheid van Laos samengetrok ken. Bovendien zouden van Ame rikaanse liases troepen en ma terieel naar het Verre Oosten worden gevlogen. In de Ver. Staten zelf zouden eenheden van het strategische legerkorps in staat van paraatheid zijn ge bracht. Een woordvoerder van de Ame rikaanse zevende vloot heeft van daag in Tokio meegedeeld, dat tweeduizend op Okinawa geleger de mariniers, eerder dart verwacht werd, zijn teruggeroepen uit het kamp te Foeft, waftrheen tü voor manoeuvres waren gezonden. Hun vertrek werd officieel toe geschreven aan „routineverande ringen in het operatieprogram van de Zevende Vloot". President Kennedy heeft gisteren op een door de televisie uitgezonden persconferentie het Amerikaanse volk duidelijk gemaakt dat de Amerikaanse regering gereed is aan de commu nistische dreiging in Laos desnoods door militaire actie weerstand te bie den. Hij zei dat alle Amerikanen moesten begrijpen hoe moeilijk en potentieel gevaarlijk de toestand m Laos is. „Een vreedzame oplossing kan alleen worden bereikt, als de ge wapende aanvallen door van buiten af gesteunde communisten ophouden', aldus Kennedy. „Houden deze aan vallen niet op, dan zullen degenen die voor een werkelijk neutraal Laos rijn, zich op hun verantwoordelijkheid moeten, beraden", zo waarschuwde de president. „Alle leden van de Zuid- oostaziatische Verdragsorganisatie (ZOAVO) hebben ten opzichte van Laos speciale verantwoordelijkheid op zich genomen. Niemand moet onze vastbeslotenheid in twijfel trekken aldus Kennedy. De Amerikaanse president vertelde dat sinds 13 december met Russische vliegtuigen meer dan duizend vluch ten naar Laos zijn gemaakt. Hij zei voorts, dat gevechtsspecialisten het land zijn binnengekomen met het doel de neutraliteit van Laos te vernieti gen Xaos mag dan ver van Amerika verwijderd zün, de veiligheid van ge heel Zuidoost-Azië hangt af van het feit of Laos al dan niet zijn neutrali teit en onafhankelijkheid behoudt", aldus de Amerikaanse president. Kennedy ontkende dat in de Britse nota, die gisteren in overleg met Washington en de andere westelijke mogendheden naar Moskou werd ge- zonden, een bepaalde tijdslimiet is ge steld De nota hield een verzoek m aan de Russische regering, gezamen lijk een beroep te doen op de strij dende partijen in Laos om terstond het vuren te staken. Na deze wapen stilstand zou men pas een internatio nale bespreking van de kwestie-Laos, zoals door Moskou is geëist, kunnen aanvaarden, aldus de nota. Aanvan kelijk was gezegd dat m de nota een tijdslimiet van 24 uur was gesteld. werden met bussen naar Zwolle ver voerd. Het treinverkeer Zwolle-Leeuwarden en Zwolle-Emmen is in beide richtin gen gestagneerd. Kennedy zei dat het nog te vroeg is om over het Russische antwoord op de Britse nota speculaties te doen. Hij wilde geen antwoord geven op een vraag van een van de 428 jour nalisten die de persconferentie bij woonden, of het juist is dat eenheden ran de Amerikaanse marine in staat van •alarm zijn gébracht om de poli* üek van de. V.S. eventueel', kracht bij te zetten, Kennedy wordt voortdurend van de toestand in Laos op de hoogte gehou den. Hij zou vandaag lunchen met zijn militaire deskundigen. Het Britse kabinet is gisteren voor de tweede maal op die dag, kort voor middernacht, bijeen geweest om de verklaring van Kennedy te bespre ken, Ook pp de eerste kabinetszitting was de situatiein Laos een onder werp van gesprek. Macmillan is vanmorgen naar West-lr.dië vertrokken. Op 4 april wordt hij voor besprekingen met pre sident Kennedy in Washington ver wacht. Militaire adviseurs van de. acht bij de Zuidooslariatischc verdragsorgani satie aangestoéfa landen hebben van daag in Bangkok bun overleg voort gezet. De Astatische leden van de ZOAVQ mét name de Filippijnen en Thailand souden hebben aan gedrongen op een doelbewuste actie van de verdragersanisatie in Laos, Indien ."yen niejt*tot gen .vreedzame regeling kan tiffmrL De Amerikaanse rainiri^P-j van Buitenlandse Zaken, Rusk, -ïa naar Bangkok onderweg, waar hij maandag de ministersconfe rentie van de ZO AVO zal bijwonen. Militaire deskundigen schatten dat de ZOAVO op korte termijn 4.000 goed geoefende militairen naar Laos zou kunnen overbrengen, als de toe stand dit zou nodig maken. In deze onofficiële schatting zijn 2.500 man Britse, Australische en Nieuwzee- landse troepen in de Maleise fede ratie en 1.500 man Amerikaanse lan dingstroepen aan boord van de Ze vende Vloot begrepen. De V.S. be schikken ook over ongeveer 2.000 man luchtlandingstroepen op Okina wa, maar dat eiland ligt omstreeks 3200 km van Laos verwijderd. In Washington is meegedeeld dat niet aan een optreden van de NAVO- landen in Laos wordt gedacht. Op de met halve spoorbomen en knipperlichten beveiligde overweg in Zalné bij Zwolle is vanochtend een trekker met oplegger door de trein Emmen-Zwolle gegrepen. De trein ont spoorde en werd zwaar beschadigd. De oplegger en de bulldozer die ermee vervoerd werd, werden geheel ver nield. Persoonlijke ongelukken deden rich niet voor. De vrachtauto, die toebehoorde aan de firma H. Rensink uit Almelo, reed in ce richting Zwolle. Toen de chauf feur ongeveer 200 meter vóór de over weg was, zag hü dat de knipperlichten op rood sprongen. Naar de chauffeur na het ongeluk verklaarde, weigerden de remmen. Daar noch links noch rechts een uitwijkmogelijkheid is, be sloot hü door te rijden. Hü zwenkte naar de linkerweghelft om langs de eerste halve boom te rijden. Hierin slaagde hij, ook de tweede boom kon hij ontwijken, maar daarna ramde de oplegger de boom en vernielde de knipperlichtinstallatie, Intussen was de trein, die ottt 8.51 uur in Zwolle had moeten aankomen, de overweg genaderd. Met een dave. rende klep hotste deze tégen de opleg ger. De gevolgen waren'desastreus. De oplegger met de bulldozer werd weg geslingerd en kwam geheel vernield op de weg te liggen. Het eerste rijtuig van de uit drie wagons* bestaande trein liep uit de rails, waarbij de wagon van zijn onderstel werd gerukt. Het onder stel bleef ongeveer veertig meter voorbij de overweg naast de rails staan, maar het rijtuig zelf, waarin veel pas sagiers zaten, kwam iets verder haaks op de rails te liggen mét de voorrijde in een sloot. Ook het tweede rijtuig, de motorwagen, ontspoorde, maar bleef vlak naast de rails staan. Een mast van de bovenleiding werd vernield. De passagiers, die allen ongedeerd bleven Advertentie) De Westduitse regering heeft erin toegestemd de openstaande naoorlogse schuld aan Groot-Brittannië ten be- lope van 67,5 miljoen pond sterling (circa 700 miljoen gulden) op zeer korte termijn terug te betalen, aldus een mededeling van de Westduitse mi nister van Economische Zaken, Erhsrd. De terugbetaling zal geschieden zodra technische kwesties tussen de Bondsregering en de Westduitse staats bank zijn geregeld, hetgeen waarschijn- lük binnen twee tot drie weken het geval zal zün. Overeenstemming over de terugbeta ling werd gisteren bereikt tüdens een onderhoud tussen Erhard en zün Britse ambtgenoot Selwyn Lloyd. Erhard deelde op een persconferen tie mee, dat Washington geconsulteerd was en dat Amerika geen bezwaren tegen de terugbetaling had. (Van onze correspondent) Verontrust over de toenemende trek van Nederlandse arbeiders naar Duits- tand, speciaal in sectoren van bouw- nüverheld en de metaalindustrie, heeft de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Nijmegen en omstreken een brief gezonden aan minister Van Rooy. De Kamer vraagt de minister, voor werk buiten ome landsgrenzen een speciale vergunning verplicht te stel ten en deze kwestie zo mogelijk uit sluitend via de erkende arbeidsbu reaus te regelen. Zo kan worden voorkomen, dat Ne derlandse arbeiders door al te roos kleurige, dikwijls niet te hono reren voorwaarden teleurgesteld worden; zo ook kan de stroom van arbeidskrachten naar het buiten land binnen redeiyke perken worden gehouden. De Nümeegse Kamer wenst intussen het principe van de vrije arbeid niet aan te tasten; ze meent echter dat maatregelen ter bescherming van de belangen van de Nederlandse bedre ven èn ter bescherming van de arbei ders gewenst zijn. Vooral v?ordt hier bedoeld de arbeiderstrek die buiten iedere officiële arbeidsbemiddeling om plaats vindt en die geactiveerd an gestimuleerd wordt door allerlei „ron selaars", bemiddelingsbureaus, uit leenbedrijven en wat dies meer zij. Mede lettend op de spanningen op de Nederlandse arbeidsmarkt hebben verscheidene andere Kamers van Koop handel In het oosten des lands het ver zoek aan de minister gesteund. Opvallend is, dat men sedert enige tüd ook in Duitsland fel van leer trekt tegen de zg. arbeidersronselaars. Men keurt daar de „handel in arbeiders" waarmee sommigen flink wat weten te verdienen ze houden er in elk geval een luxe wagen van over ten zeerste af. Evenals in ons land kunnen ook in Duitsland deze lieden worden vervolgd wegens onbevoegde arbeids bemiddeling. Het Dnitse weekblad „Stem" noemt in dit verband de Maastrichtse gebroe ders S., die met busjes arbeiders uit Nederland en België aanvoeren. Vol gens het blad ontvangen zj) DM. 4,60 per man per werkuur, waarvan zij hun „slaven" nog niet eens de helft geven. Dit zou voor hen die door het blad als slavenhandelaars worden aan geduid, een winst van ongeveer DM. 50 per man per week betekenen. McMillan BI. Sa. keert een regelrn kw- dlv. uit van 0.15. General Cigar keert een onv kw.div uit van 0.25. Het ei van een doodgewone kip heeft diëtist gedaan als „postillon d'amourDe heer Pieter Gans -uit Oostzaan, die daar werkzaam is op een eierenexportbedrijf, schreef eni ge tijd geleden zijn naam en adres hen worden voltrokken. op een van de miljoenen eieren, die door zijn handen gingen. Het ei beland de in Bochum (Duitsland) waar me juffrouw Palussek het in handen kreeg. Zij schreef, hij schreef en zo kon gis teren in Oostzaan het huwelijk tussen Een felle brand heeft vanmorgen grote schade aangericht op de eerste verdieping van het Palais Bourbon, de zetel van de Franse Nationale Ver gadering (Tweede Kamer), De brand is waarschijnlijk veroorzaakt door een gasexpldsie. De kantoorlokalen op de eerste ver. dieping werden voor een groot deel verwoest. Zés brandweerploegen, kon den verhinderen dat de brand over sloeg naar de beroemde bibliotheek. Deze bibliotheek omvat 350.000 boe ken, waaronder manuscripten van Jean-Jacques Rousseau en het origi nele manuscript van het proces van Jeanne d'Are. Na ruim drie uur was het vuur bedwongen. Aanvankelijk meende men dat de brand een gevolg was van sabotage, omdat de laatste tüd door politieke extremisten enkele malen kleine bom aanslagen waren gepleegd. Volgens een voorlopig onderzoek is er ditmaal ech ter geen sprake geweest van een bom aanslag. Op een kamertje van de be nedenverdieping heeft zich waar- schü'nïijk gas opgehoopt, dat tot 'ont ploffing is gekomen. De Franse cri minele recherche heeft de zaak ech ter -10?.. i» oa<hgcoej^ - i ,.f. Dé hoop drie bergbeklimmers op de Wazmann, een piek in de Beierse Alpèn, te redden is vandaag prak tisch opgegeven, aldus de Beierse po litie. De drie mannen, twee Oosten rijkers en een Duitser, verdwenen verléden week zaterdag en hevige sneeuwstormen hebben reddingspo gingen tot dusver onmogelijk gemaakt. Aanvankelijk meende men dat de drie bergbeklimmers een schuilplaats had den gezocht in de kleine hut die hoog op de berghelling staat, maar mannen die langs een touw vanaf een helikopter naar de hut afdaalden, von den geen spoor van het drietal. In verband met de revaluatie van de gulden hebben de grote maat schappijen in Nederland de benzine prijzen verlaagd met 0,3 cent per liter. De prijzen van tractor- en lichtpetró- leum zijn verlaagd met 0,25 cent. t A (I nrrtrnne1 t ROZEN, HEESTERS. PLANTEN GLADIOLEN, DAHLIA'S, enz.enzï Wij verzenden ook geschenk pakketten'?* bloembollen noor het buitenland- Bel even of stuur een kaartje aan: POSTBUS 219 HILLEG0M TEL. (02520) 6388s Met 79 tegen 2 stemmen, bü 8 ont houdingen, heeft de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties be sloten de kwestie-Angola op de agenda te plaatsen. De Portugese delegatie heeft uit pro test. de zaal verlaten. Zü is van me ning, dat het om een interne aange legenheid van Portugal gaat. De stegenstemmers waren Spanje en Zuid-Afrika. De onthouders: Frank rijk, Nederland, Engeland, Australië, België, de Dominicaanse Republiek, Luxemburg en Panama. Het agendapunt zou direct door de plenaire vergadering worden bespro ken en niet eerst door een commissie worden behandeld. Volgens berichten uit Loeanda zijn in Angola opnieuw onlusten uitgebro ken. Er zij n nog geen details bekend, maar volgens berichten uit het bin nenland ligt het centrum van de on lusten thans in Nieuw Lissabon, een 'EN zuiden van ons land handhaaft zich een hogedrukgebied, dat van Ierland tot de Alpen en verder tot de Balkan reikt. Depressies, die van Zuid- Groenland via IJsland naar Scandi navië trekken, houden over de Noord zee een westelijke luchtstroming in stand, waarin tamelijk zachte en voch tige lucht aanwezig is. De depressies beïnvloeden het weer in ons land niet, maar de invloed van het hogedruk gebied neemt nog toezodat op aan houden van het droge weer met op klaringen kan worden gerekend. mynstad in het zuiden van Angola, tussen de havenplaats Benguela en Silva Porto. Vrouwen en kinderen uit deze plaats zün naar de hoofd stad Loeanda gevlucht. Uit Frans-Guyana, dat aan Suriname grenst, zijn berichten ontvangen, dat de leiders van verscheidene politieke partijen het Franse gouvernement een ultimatum hebben gesteld. Frank rijk zou zich binnen drie weken uit Guyana moeten terugtrekken. De technici van de Franse radio en televisie hebben aangekondigd dat zü in het Paasweekeinde drie dagen zul len staken ten einde aan hun eisen voor hogere salarissen en een nieuwe arbeidsovereenkomst kracht bü te zetten. Via de radio zullen gramnïo- foonmuziek en drie nieuwsuitzen dingen ten gehore worden gebracht. Naam Straat: J Woonplaats: Wenst rich ingaande beden te abonneren op het dagblad Trouw Betaling sa) geschieden per week (61 cent) pe; kwarts;*1 7 90) Tot 1 april ij. betaal ik geen abonnementsgeld. U wordt oerzocht deze bon toe te zenden aan Administratie JTrauw", Witte de Withxtraat SS, Rotter damt

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 1