r— .Schiedamse Gemeenschap" trekt groeiende belangstelling Vreemdelingenbezoek liep desondanks terug Juliana" deed het dit weekeinde weer best Einde van dertig jaar inwoning Eigen huis voor Prot. Chr. Reclasseringsvereniging AfdL Rotterdam ontwikkelde zich in laatste jaren sterk Nieuwe chr. kleuterschool in record-tijd gereed A. v. d. Hoek 50 jaar lid N.C.G.O.V.-Vlaardingen Arbeiders mogen niet in Duitsland gaan werken CITROEN VATERV „Gemeenschapsgedachte propageren" W.F. neemt deel aan cup-wedstrijden Eis „Watho" afgewezen O Vandaag door jeugd betrokken Jeugdgemeenteraad Twintig procent van reclasseringswerk Kleuter overreden Kees speurde naar gaslekken Wijkraad voor Hoek van Holland Zang- en orgelavond in Boezemkerk Cj£r£ Cultureel fonds Bezoek Bloei Goede opkomst bij Cefa-films Branden in Schiedam Dodelij'ke ongelukken Teruggang Wijsheid Feestavond Volksbond Restauratie Grote Kerk Na val overleden Iïoek van Holland Residentie-orkest in Vlaardingen Geslaagde zangavond in Barendrecht De bevolking van Rotterdam Autobussenstation te Hoogvliet 2 TROUW Dinsdag 11 april 1961 P „Probeert u toch in uw reclasseringswerk ook de allermoeilijkste gevallen tot een oplossing te brengen. Dat kost ongetwijfeld veel geld en moeite, maar dit is noodzakelijk omdat juist deze „probleemge vallen" de sfeer en de mentaliteit in de stad beïnvloeden." Deze oproep richtte de heer G. Z. de Vos, wethouder voor sociale zorg en volksgezondheid maandagmiddag in een bijeenkomst ter gelegenheid van de officiële opening van het nieuwe pand aan de Essenburg- singel 10, van de Protestants Christelijke Reclasseringsvereniging afdeling Botterdam tot het bestuur hiervan. Burgerlijke stand van Schiedam Burgerlijke stand van Vlaardingen De .Rotterdamse Kantonrechter heeft vanmorgen twee arbeiders van een telefoonmaatschappij (Ericsson) verboden om in Duits land te gaan werken en daar mee het standpunt van de direc teur van het Gewestelijk Arbeids bureau in Rotterdam gesanctio neerd. TAf DE BOEZEMKERK werd za- terdag een zang- en orgelavond gegeven waaraan medewerking verleenden het Vreewijks kerkkoor o.l.v. Bram Sintnicolaas en de or ganist der Maranathakerk te Overschie, Jan Brandwijk. W. i i SCHIEDAM. Het uitvoerige en keurig verzorgde jaarverslag van de Stichting „De ScMedamse Gemeenschap" over 1960 geelt op duidelijke wij ze te kennen, dat de belangstelling voor de S.G. stijgende is, maar boven dien laten de cijfers van de financiën zien, dat men er nog lang niet is en er steeds meer propaganda voor deze nuttige Stichting gemaakt zal moe ten worden, zodat de diverse sectle's het zijn er liefst acht meer kunnen doen dan thans het geval is met de beschikbare geldmiddelen. •Deze sectie's bestaan uit de volgende afdelingen: Culturele Ontwikkeling, Jeugd, Muziek» Nat. Feest- en Gedenk dagen, Sport, Toneel, V.V.V., en Zang. Daarnaast is er nog het Comité Vakart- tiebesteding, de Bridge Drive en het Maandblad van de S.G. Al deze afde lingen ontvingen een subsidie van in to taal ƒ24.538.55. Aan bijdragen van de Schiedamse Be drijven voor het werk van de S.G. mocht men ontvangen het mooie bedrag van ƒ24.950., waarvan ƒ11.850 binnenkwam uit de advertenties in het Maandblad van de S.G. De Gemeentelijke subsidie aan de S.G bedroeg 11.000. Een onbetwist hoogtepunt van het jaar 1960 was de viering van het twaalfenhalf jarig bestaan van de S.G. Hoewel aanvankelijk slechts een zeer bescheiden herdenking tijdens de norma le bestuursvergadering op 22 november op het programma stond, werd niet vermoed," dat door het initiatief van een zeer kleine kring, deze avond tot een onvergetelijk evenement zou uitgroeien. Onvergetelijk, omdat op deze avond, naast een fraai gebonden boek bestemd voor het „Cultureel Fonds Schiedam" (een geschenk an de Bestuursraad), ook de geboorte van dit fonds plaats vond. De vice-voorzltter G. W. van Ber gen Walraven kon n.I. mededelen, dat door enkele particulieren en bedrijven een aanzienlijk bedrag aan het - nog niet bestaande fonds was geschonken. Uit deze spontaniteit bleek, dat de ge in eenschapsgedaehte niet vergeefs door de S.G. was gepropageerd. 'dat hierin stellig geen vermindering valt te bespeuren. Stap voor stap gaat men voorwaarts op de weg, die de S.G. nu al ruim 13 jaar geleden heeft ingesla gen. Stuk voor stuk warden de werkzaam heden van de diverse sectie's in het jaarverslag onder de loep genomen en, uit alles blijkt, dat er bijzonder veel. activiteiten zijn geweest en dat men ook in het nieuwe verenigingsjaar weer gro te plannen heeft Mede door de minder goede weers omstandigheden is het bezoek aan Schiedam dalende, hetgeen blijkt uit de cijfers van de sectie-V.V.V. Evenwel neemt tiet buitenlands bezoek toe, het geen toch ook weer zijn voordelen heeft la het jaar 1960 ontving het bu reau uit het binnenland 7829 bezoekers, uit het buitenland 771 en werden hier bij in totaal 9059 inlichtingen verstrekt. Deze cijfers waren in 1959 resp. 8438, 645 en 9985, Geschat wordt, dat het aantal bui tenlandse bezoekers in Schiedam meer dan 50.000 is geweest. Terecht wordt in het verslag opgemerkt, dat het de hoogste tijd wordt dat alle toeristisch belangrijke objecten die Schiedam rijk is, ook dienstbaar worden gemaakt aan het vreemdelingenverkeer. Qudstede schoon moet niet uitsluitend gecon serveerd, maar ook geëxporteerd wor den. «Met vreugde constateert het jaarver slag de voortdurende bloei van de S.G., die als kerngedachte heeft: „De strijd aanbinden tegen egoïsme in al zijn vor men en het dienen van de gemeen schap". 0e'gestage groei van het aantal vere nigingen, dat als donateur bij de S.G, is ingeschreven, is ongetwijfeld te dan ken aan het doorbrekende besef van het belang van samenwerking in ge meenscha psverband. De weerklank die de S.G. echter van de individuele burger ontvangt is nog beneden de verwachtingen, m aan het werk van de S.G. goede bekendheid te geven werd in de tweede helft van vo rig jaar aan alle nieuwe inwoners een pakketje gezonden met een welkomst groet en enige informatie ten aanzien van de stad, de S.G. en bet verenigings leven. Helaas zijn merkbare reacties hierop achterwege gebleven. Men Is echter voornemens het pro pageren van de gemeenschapsgedachte en van begrip voor het zegenrijke werk van verenigingen en. organisaties voort te zetten in onze gemeente. Door mid del van .de bestuursraad, de besturen der sectie's, de aangesloten verenigin gen en het maandblad rollen de bur gers van Schiedam steeds doordrongen worden van de noodzaak van niet slechts te „wonen" in een stad, maar er metterdaad te „leven". Zeer erkentelijk toont'secretaris E. A. Leenderts zich voor de daadwerkelijke steun, ontvangen van het Gemeente-be' stuur en de Gemeentelijke diensten. Er waren ook vele punten die in goede har monie werden besproken met de Wet houder van Culturele zaken, mr. M. J. M. van Kinderen. Het Bureau van de S.G., beter bekend ais het WV-bureau, was ook bijzonder actief in i960 en wist ondanks drukke werkzaamheden, telkens weer met nieu we frisse ideeën te komen, waardoor sleur onherroepelijk achterwege bleef. Het personeel aldaar bestaat uit de di recteur, de heer F. Groenendaal, de ass. directeur A. Pfeifer en de assitente mejuffrouw E. Kievit. Het maandblad van de S.G. is geble ken een goede ambassadeur te zijn voor Schiedam, De redactie ontvangt menigmaal blijken van waardering en bewondering, niet alleen plaatselijk, maar uit het gehele land. Het is zelfs zo, dat andere gemeentebesturen om in lichtingen vroegen' om ook een derge lijk blad uit te gaan geven, hetgeen een pluim betekent voor de redaktie, be staande uit de heren F. A. de Wolff, B. Drukicer, P. Groenendaal, drs. P. Th. J. Kuyer, B. Vincent en A. Pfeifer. De secties blijven de pijlers waarop de S.G. rust. Immers, de praktische neerslag van het ideaal van de S.G. ligt in de gemeenschappelijke presta ties, die door de aangesloten verenigin gen in sectie-verband worden geleverd. Met vreugde vermeldt het jaarverslag, SCHIEDAM. In de afgelopen dagen hebben diverse teams van de Chr. Ver. v. Lich. Oefening „Juliana" weer prachtige resultaten behaald, die het vermelden waard zijn. Hierbij waren enkele verrassingen, zoals het feit dat Heren 1 het zaterdag pres teerde om in het Flora-toernooi te Haarlem de eerste prijs in de eerste klas in de wacht te slepen. „Juliana" heeft daardoor bewezen niet onder te doen voor clubs, die regelmatig in de eerste klas spelen. Tijdens dit Flora-toernooi wonnen de heren de poule door Sportcentrum 2 met 15—6 en 158 te verslaan en later moest Concordia 3 met 155 en 1510 de meerderheid van de Schiedammers er kennen. Daarna werd tegen O.S.S. gelijk gespeeld door de cijfers 1115 en 15—8. Door dit resultaat kwamen de heren ia de finale, 'die tegen P.V.C. gespeeld moest worden. Deze strijd verliep op enerverende wflzc. De eerste set was voor „Juliana" met 153, de tweede set eindigde in het voordeel van P.V.C. met b6. Een beslissende set tot tien punten moest daarna uitmaken wie de beker mee naar huis mocht nemen. Na een spannende strijd secorde „Jnliana". tenslotte het beslissende puntje. Ook speelden de heren enkele dagen tevoren tegen de kampioen uit de le klas „Hou Stand". De Rotterdammers hadden vijf seis nodig om „Juliana" te kloppen! De overige teams deden het ook niet slecht. Heren 2 won met 15—3, 159 en nogmaals 15—3 van Motorpaleis. Heren 3 moest tweemaal tegen het vierde team in het veld en won beide wedstrijden. Zij lieten een steekje vallen door van Hou Stand 2 te verliezen, maar bleven toch nog drie punten voor op hun naaste concurrent. Heren 4 verloor dus tweemaal van heren 3, maar versloeg DOS 2 met 31 en wist eveneens te winnen van Natio nale en wel met 31. Het eerste team van de dames van „Juliana" won vrij gemakkelijk met 15 4, 15—1 en 15—12 van Tenaeo. Dames 2 verloor eervol van koploper Concordia 3. De junioren tenslotte verzekerden ach van een goede plaats in de eindrang schikking door met 3—0 van Aggredior te winnen. SCHIEDAM. Een zo sterk moge lijk elftal van de bij de Dok- en Werf- maatschappij Wilton Fijenoord wer kende arbeiders zal in de komende weken deelnemen aan voetbalwedstrij den, waarbij de winnaar voor een jaar houder zal worden van de „Harry Thurston-Challenge-Cup", die beschik baar is gesteld door de manager van het elftal van Pirates, mr. Harry Thurston. Do volgende vertegewoordigende teams zullen aan deze cupwedstrijden deelne men: The Pirates, Niehuis en v. d. Berg, N.DS.M., Verolme, R.D.MA.D.M., Boele en W.F, Da wedstrijden worden gespeeld onder de bepalingen van de Engelse cupwed strijden. d.wz. dat er uit iedere ontmoe ting een verliezer moet komen, die met een afvalt. De organisatoren van W.F, hebben voor hedenavond op het terrein van W. F. aan de Maaskant om 18.45 uur een oefenwedstrijd vastgesteld, om te ko men tot een zo sterk mogelijk elftal. Na deze selectie-wedstrijd zal het elf tal worden gekozen dat in de week van 2329 april op de Heyplaat tegen R.D.M. zal spelen. Wint W.F. die wedstrijd, dan komen de Schiedamse scheepsbouwers in de week daarna in de halve finale. De uiteindelijke cup-final zal dan op 8 mei worden gespeeld. ROTTERDAM. Vanmorgen heeft de president van de'civiele kamer van het arrondissementsgerecht te Rotterdam uit spraak gedaan in het kort geding, dat de firma „"Watho "-fabrikant van elektrische warmwaterapparaten te Vlaardingen tegen de gemeente Vlaardingen-i.c. het gemeentelijk energiebedrijf heeft aan bangig gemaakt. De rechter wees de eis van de firma „Watho" van de hand en stelde het G.E.B in het gelijk. De over weging die de réchter aan zijn uitspraak ten grondslag legde, was dat de gemeente het volste recht heeft bepaalde voorwaar den voor de levering van elektriciteit te vorderen. Aan deze concessies moet streng de hand worden gehouden, aldus de president Van de zijde van de „Watho" is tot dusver nog geen commentaar gele verd. VLAARDINGEN. Vrijdag- en za terdagavond heeft de Vlaardingse af deling van de Christelijke Filmactie in de Stadsgehoorzaal haar leden doen genieten van de prachtige zang film: ,,Josef Schmidt". Beide avon den werden geopend door de voorzit ter, de heer J. Tol, die verheugd was dat de Cefa deze bijzondere film kon vertonen. Het was de heer Tol opgevallen, dat het bezoek aan beide avonden heel wat groter was dan voorheen. Vooral zater dagavond waren vele van de Cefa-fa- milies naar de Gehoorzaal gekomen. Het bleek dat de vrijdagbezoekers veel propaganda hadden gemaakt onder de rest van de leden, die vanwege de kwa liteit en de inhoud van de film. SCHIEDAM. - Zondagmiddag is er brand geweest ia het pand Lange Ach terweg no. 40a en 40b, waar drie ge zinnen wonen. ïn zijn slaapkamer op de tweede verdieping had om 4 uur de heer A. Vroon, die op 40b woont, een oetroleumvergasser aangestoken om het beddegoed te drogen en te warmen. Waarschijnlijk is door oververhitting dit beddegoed gaan branden met het ge volg dat het gehele vertrek is uitge brand, evenals het slechts door een hou ten wand gescheiden slaapvertrek van de familie L. J. Flipse, die op 40a woont. Pas tegen 5 uur bemerkte de heer Vroon, door voorbijgangers er op gewezen, dat er rook kwam uit het dak venster van zfjn slaapkamer. Door de sterke rookontwikkeling van de bran dende matrassen en wollen dekens heeft hij niet veel kunnen redden uit het ver trek. Ook de brandweer, die onder lei ding van hoofdbrandmeester Putter aan wezig was, heeft gebruik moeten maken van zuurstofmaskers. Met stralen uit de nevelspuit was het uitslaande brand je spoedig geblust. Hoe groot de schade voor de drie gezinnen is, aangericht door vuur en water, is nog onbekend maar ze wordt door verzekering gedekt. De bewoners hebben onderdak gevonden Kj familieleden. In het nieuwe pand van de Handels onderneming IMXO aan de Noordvest te Schiedam is gisteravond omstreeks 8 uur een brandje geweest Waarschijn^ lijk door broeiing zijn tien balen pin davliezen, die in een speciaal daarvoor gebruikt vertrek op de derde verdieping waren opgeslagen, in brand geraakt. Er was een sterke rookontwikkeling maar het brandje stelde niet veel voor. De brandweer onder leiding van comman- ant D. de Jager was spoedig ter plaat se. De schade is praktisch nihil. SCHIEDAM Gebaren: Willem z.v. W. A de Jong en G. van Noortwijk: Etienne JM A z.v. J. H. Cornelisse en G. J- Her mans: Maria. ö.v. P. Vroege en H. J We- bers: Comelis A z.v. S, F. Drop en M. G. Veldt; Rudolf z.v. S. F. Drop en Kt G. Veldt; Johan A. z.v. N. Coot en W. Goud zwaard: Mieke d.v. L. van der Brugge en F. van der Waal; Jacqueline d.v. E. H. Knol en M. Donkervoort: Cornelia L. M. d. v. J. Vlugman en A. G. H. Bierhoff; Paul R. z.v. J van Duljvenbode en M. M. Franke. Overleden; H. Hamel, 32 jaar; H. P. Moltzer, 18 jaar. Gehuwd: T. Garretsen, 49 jaar en E. de Jong. 45 jaar. Geboren: Rolf, z. van J. R. Post en J. P G. Lauwers, Comelis. z. van D. A. Vogel en E. P. Wielaard, Jeroen, z. van G, A. M. Martens en J. L. M Bokslag, Danielle A., d. van P. D. Harkes en A. van Beveren. Overleden: J. van Papeveld, 6jaar, echtg van J. Scheepmaker, C. van den Bergó, 79 jaar wedr. van M. den Boer, SCHIEDAM. Zaterdagmorgen om 11.15 uur is op de Kerkweg in Kethel de 31-jarige padvinder Petrus Johan nes Maria de Vos, wonende Van Tien- hovenstraat in Rotterdam door een bus van de RET aangereden; aan de bekomen verwondingen is hij spoe dig daarop overleden. Petrus was met 17 andere padvinders en een leider op de fiets op weg van Rotterdam naar Vlaardingen. De colonne reed netjes twee aan twee naast elkaar maar toen de RET bus naderde is de jon gen op onverklaarde redenen gevallen waarop de buschauffeur B.A. niet meer kon voorkomen dat de wielen over de jongen heen gingen. Het slachtoffer is direkt naar de dr. Nol- Ietstichting gebracht, waar hij spoedig daarop overleed. Ook de chauffeur moest met een shock in dat zieken huis worden opgenomen. Tengevolge van een ongeluk, -waar van de omstandigheden onbekend zijn gebleven is de 19-jarige Schiedammer H. P. Moltzer zaterdagmiddag overle den Hij was om 1.05 uur van zijn werk op de Rotterdamse Zaagmolen kade weggereden op de scooter door Rotterdam naar de ouderlijke woning in Schiedam. Hij vertelde thuis dat hij met zijn scooter was geslipt op een oliespoor en daardoor was geval len. Hij klaagde over zulke hevige hoofdpijnen, dat hij direkt naar het gemeentelijk ziekenhuis werd overge bracht, waar hij om 3.30 uur is over leden. De Schiedamse politie verzoekt diegenen die het ongeluk hebben zien gebeuren (waar is niet bekend), zich in verbinding te willen stellen met het hoofdbureau. Het slachtoffer was gekleed geweest in een grijze coat en had geen valhelm gedragen. De scooter, die bij de val aan de linker zijde zwaar werd beschadigd, was eveneens grijs van kleur. VLAARDINGEN. Met de officiële opening van de Louise de Coligny-kleu- terschool, maandagavond in de buurt We tering van de West wijk is de zesde Chr. kleuterschool tut stand gekomen. De school, ontworpen door het Vlaardingse architectenbureau Muyt en Heikens en gebouwd door het Schiedamse aanne mersbedrijf J. v. d. Tempel N.V. waarbij het Simplex-systeem werd toegepast mag terecht een Juweeltje in haar soort wor den genoemd. Waarschijnlijk is deze fraaie school zelfs Jn recordtijd opgeleverd, want de eerste paal werd geslagen op 9 december 1960. In de nabijgelegen ds. Talmaschool wer den de genodigden ontvangen en toege sproken. De voorzitter van het school bestuur, de heer J- de Jong, moest tot zijn spijt mededelen, dat het gemeentebestuur niet aanwezig kon zijn, evenmin de in- spectrice mej, Glas te Dordrecht. De heer De" Jong toonde zich zeer ver heugd over de vele medewerking welke tijdens de voorbereidingen en de bouw van de school werd ondervonden. Voorts sprak hij de wens uit; dat spoedig in de Zuidbuurt eveneens een Christelijke Kleuterschool tot stand zal komen, want aldus de heer De Jong, daaraan is grote behoefte. Mej. G. Möree voerde het woord na mens de Vlaardingse christelijke kleuter scholen en verraste het bestuur met een bloemenrek. Een vertegenwoordiger van de hervormde wijkgemeente bracht zijn felicitaties over en drong tevens aan op nog meerdere kleuterscholen in de Zuid- buurt. De hoofdleidster van de nieuwe kleu terschool, mej. N. Jongerius was zeer ver heugd en dankbaar, in het fraaie paleisje te mogen werken. Een bijzonder woord van dank richtte zij tot het hoofd van de Ds. Talmaschool, de heer F. Siegert, waar zij met haar kleuters gastvrij werden on dergebracht in afwachting tot de totstand koming van „haar" eigen school. Voor de vele geschenken welke zij mocht ontvan gen, was mej. Jongerius zeer erkentelijk. Ook de aannemer, de heer J, v. d. Teml VLAARDINGEN. Tijdens de eerst volgende bijeenkomst van de Jeugd- gemeeiiieraad zullen de „toekomstige" stadsbestuurders zich beraden over het voorstel van hel bestuur tot bel ver strekken van een bijdrage van 500, aan de Vereniging „Pro Deo" ais tege moetkoming in de kosten, verbonden aan de door genoemde vereniging le voeren landelijke actie tegen het vloeken. In de zomer van 1962 zal namelijk door middel van het verspreiden van drukwerk, het aanbrengen van span doeken en het beleggen van propaganda- samenkomsten in alle plaatsen van Ne derland gewezen worden op de noodzaak van het eerbiedigen van Gods Naam, Ter oriëntatie deelt het bestuur aan de raad mee, dat de kosten, die met het voeren van de plaatselijke actie zijn ge moeid, ongeveer 4.000,— bedragen. Voorts staat men zeer sympathiek tegen over de actie, reden waarom de raad wordt verzocht de gevraagde bijdrage van 500,te willen verstrekken. Voorafgaande aan dat agendapunt staat het voorstel op het programma, tot het in erfpacht uitgeven van een perceel gemeentegrond aan de Maaskade. Het gebruikelijke discussiepunt ver meldt ditmaal: „Het al of niet wenselijk zijn van het verlenen van rechtsgevol gen naar burgerlijk recht aan de kerke lijke huwelijksinzegeningen. Als verdedigers zullen optreden de heer P. P. G. M. Dessens (k.v.p.) en de heer L. Born (s.g.p.) pel bood zijn felicitaties aan het 'bestuur aan. Wie maar even kan, moet beslist een kijkje gaan nemen io deze school aan de Van Boisotstraat 20. De drie speel werklokalen zijn van alle moderne werktuigen voorzien, die niets te wen sen overlaten. Vooral de diverse kleu ren zijn een lust voor het oog. Iedere klas heeft zijn eigen kleuren zodat de kleuters niet gauw van lokaal veran- dem. Behalve een afzonderlijk toilet heeft iedere klas bovendien zijn eigen toiletten en wasbakken met diverse kranen. Vanmorgen werd de kleuterschool in gebruik genomen. De voorzitter, mr. B. Richters merkte in zijn welkomstwoord op, dat jaren naar deze dag is uitgezien. De reclassering bestaat in Rotterdam nu al bijna dertig jaar en heeft steeds gekampt met mini male inwoning. Men is hier zonder geld, zonder bureau, zonder subsidie begonnen, maar met vrijwilligers. Aan hen is men dan ook veel dank verschuldigd. Naast de vrijwilligers staat nu een vaste staf van geschoolde krachten met een psy chiater. De vereniging doet twintig pro cent van het reclasseringswerk in de stad. "Wethouder De Vos herinnerde er nog aan, dat de zorg om de mens in nood zich de laatste jaren in een zeer snel tempo manifesteert in kerkelijke krin gen, algemene particuliere instanties en in kringen van. de overheid. Hij sprak de wens uit dat hoge opvat ting van de taak, die de Protestants Christelijke Reclasseringsvereniging zich gesteld heeft, een spoorslag zal zijn om het werk altijd in dezelfde geest voort te zetten omdat men dit moet zien als een opdracht, die God aan de mensheid gegeven heeft. Mr. M. E. Tjaden, hoofdinspecteur der Reclassering sprak zijn gelukwen sen uit namens de afdeling Reclasse ring en Psych. Zorg van het Ministerie van Justitie. In zijn toespraak stelde hij dat de afdeling Rotterdam van de Reclassering zich de laatste tijd het gezondst ont wikkeld heeft. Dit is enigszins merk waardig omdat de Reclasseringsraad daarentegen een terug moet constate ren. Hij wenste het bestuur dan ook een gestadige groei en een gezonde ontwik keling van het werk toe, maar legde en wel de nadruk op dat men eveneens rekening zal moeten houden met het feit Dat dit in de toekomst waarschijnlijk andere vormen zal gaan aannemen. De officier van Justitie, mr, S. J. van der Hoeven, herinnerde eraan dat de reclasseringsambtenaar het openbaar ministerie vele jaren heeft gewantrouwd omdat hij meende dat dit lichaam niets anders met de veroordeelde voor heeft dan.hem ,4a de gevangenis te stoppen' Men komt echter steeds meer tot de con clusie dat het geen twee tegenovergestel de polen zijn. De rechter en het openbaar ministerie zullen zelfs onmisbare taken kunnen verrichten bU het reclasserings werk. „De stok achter de dear behoeft niet altijd naar binnen te worden ge haald, H|j kan ook wel alleen ter waar schuwing rammelen", aldus mr. Van der Hoeven. Mr. W. Nieuwenhuijsen, voorzitter van de Reclasseringsraad te Rotterdam wees in het bijzonder op het uitgangspunt van de Protestants Christelijke Reclasserings vereniging, namelijk om de reclassenten tegemoet te komen uit hun eigen milieu, dus met dezelfde levensovertuiging. Hij zei voorts dat hst in de reclassering niet in de eerste plaats gaat om de kennis, VLAARDINGEN. Tijdens een speciaal daartoe belegde bijeenkomst werd maandagavond in het Cojohonk aan het Westnieuwland het heuglijk feit gevierd, dat de heer A. van der Hoek zich 50 jaar geleden aanmeldde als lid van de Nationale Christen Ge heel Onthouders Vereniging, afdeling Vlaardingen. De voorzitter, de heer W. M, W. Don, zelf reeds meer dan 56 jaren lid van deze vereniging, was verheugd dat de feestelijk Ingerichte zaal tot de laatste plaats was bezet. Een bijzonder woord van welkom richtte hij tot de 85-jarige jubilaris, alsmede tot de zingende zus jes Ellïe en Frannïe Faassen, die hun medewerking verleenden op speciaal verzoek van de heer Van der Hoek, die hen zelfs persoonlijk daarvoor had uit- genodigd. De heer Don releveerde in het kort enkele gebeurtenissen, die zich in de afgelopen halve eeuw hebben voorge daan. In het bijzonder stond hij stil bij het jaar 1911 ioen de jubilaris zich als lid van de N.C.G.O.V, liet inschrijven. Als de dag van gisteren wist de heer Don zich nog te herinneren hoe warm het was in 1911 in de periode van half juli tot half september, de tijd dat het kwik van de thermometer aanhoudend 40 graden aanwees. Ook wees de heer Don op het vele pionierswerk in datzelfde jaar verricht Dankbaar toonde hij zich voor de vele vriendschapsbanden welke er toen werden gelegd en die er thans nog evengoed zijn. Vijftig jaar kennen we het genot dat er een liefdeband is, die een zeer belangrijke plaats inneemt in ons verenigingsleven, aldus de heer Don. De 85-Jarig«, maar nog altijd krasse jubilaris sprak geruime tijd over ge beurtenissen van vroeger, die hij nooit zal vergeten. Veel had hU meegemaakt in zün beginperiode by de N.C.G.O.V., waarin hU de ellende van dichtbij had gezien, ontstaan door het misbruik vau alcohol. Voorts sprak hij een opwekkend woord tot de aanwezigen, onder wie zich veel belangstellenden bevonden, om de nodige hulp te bieden tegenover de naaste, waar sprake is van drankmisbruik. Namens de familieleden werd het woord gevoerd door de schoonzoon van de jubilaris, de heer F. de logt, alsmede door diens zoon Arie. De voorzitter, de heer Don, onder scheidde de heer Van der Hoek met de speld van verdienste met het gouden kruis, dat hem op de borst werd gespeld. Daarnaast moest de jubilaris een bloe menhulde ondergaan, terwijl hij boven dien met vele sigaren werd verrast. de zusjes Faassen op gepaste wijze tus sen de programmanummers door voor afwisseling gezorgd. Als ander hoogtepunt voor de jubilaris werd het ledental tijdens zijn huldiging uitgebreid. VLAARDINGEN. De Vlaardingse'af deling van de Volksbond tegen Drank misbruik heeft maandagavond in Excel sior aan de Vlaardingse bejaarden een feestavond aangeboden. De voorzitter.de beer D. v. d. En de sprak een kort wel komstwoord waarin hij zich in het bij zonder richtte tot het bestuurslid, de heer J. Starrenburg, die wegens ziekte geruime tijd niet aanwezig kon zijn. Een cabaretgezelschap onder leiding van de heer G. Vink bracht aan de be- jaarden een avond van gezellige ontspan ning waarmee het winterseizoen van de vereniging werd afgesloten. De mede werkenden waren de accordeonnisten „The Melodymakers", de Bendini's, tele pathie; „The Crazy Brothers", „De Pa pavers" en de Berli's. VLAARDINGEN. Er komen weer activiteiten voor de restauratie van het interieur en van het orgel van de Gro te Kerk in Vlaardingen. Het begint op 26- april met een concert in de Grote Kerk. Daaraan werken belangeloos mee het dameskoor Viva Melodia onder lei ding van Jo Mulder en het politiedub- belmannenkwartet „Pro Musica", o.l.v. C. Alewijnse. Verdere medewerkenden zijn Piet van Egmond, -orgel, Thea Roos, piano, Lydia Koster, sopraan en Romkje van Lam- baigen, declamatie. Doordat allen be langeloos medewerken, komt dus de op brengst geheel ten goede aan de res- tauratie en daarom hoopt men ook, dat de kerk tot de laatste plaats gevuld zal zijn. maar om de wijsheid. „Deze verbreding en verdieping van het werk brengt ook net zich mede dat men een goede ruimte ter beschikking moet hebben om dit te kunnen uitoefenen", zo meende hij. Mr, W. A. Baron van der Feitz, voor zitter van het hoofdbestuur l'.C.R.V. sprak over de goede samenwerking van de afdeling, waardoor deze zich de naam heeft verworven als zijnde de meest ver dienstelijke afdeling van de vereniging. De laatste spreker was de heer G. H. J. Heidemans, hoofd van het bureau. Na mens het personeel bood hij een klok aan het bestuur ten geschenke aan onder de woordenWij hopen op dit bureau met Gods hulp bij de tijd te blijven." Mr. B. Richters overhandigde hem op zijn beurt een radio. De toedracht van het gisteren gemeldde ongeluk, waarbij de 19-jarige Herman Peter Molzer uit Schiedam zaterdagmid dag na de val met zijn scooter is over leden, is thans bekend. De heer Molzer reed zaterdagmiddag omstreeks 1.15 uür in Rotterdam op de Pompenburg. Hij verloor daar de macht over het stuur en sloeg over de kop. Tegen een agent van politie, die in de buurt van het ongeluk aanwezig was had hij gezegd dat er niets aan de hand was. Zoals bekend is hij enige uren later in het ziekenhuis Schiedam overleden. te Maandagmiddag is op de Zuidersingel te Berkei de driejarige jongen C. H. Troost door een passerende auto gegre pen toen hij plotseling de weg overstak. Het kind was op slag dood. HOEK VAN HOLLAND. Ten be hoeve van de veiligheid op de kampeer- en huisjesterreinen in Hoek van Holland zijn dezer dagen weer alle voorzieningen op het gebied van het lichtgas aan een nauwkeurig onderzoek onderhevig ge. weest. Een niet onbelangrijk aandeel in deze onderzoekingswerkzaamheden heeft de „gashond" Kees van het gemeentelijk gasbedrijf te Utrecht. Dit dier heeft de capaciteiten om ondergrondse lekken in de gasleiding te ontdekken. Aan de hairi van de gasfitter, de heer N. Koek heeft hij ook te Hoek van Holland zijn ronde gedaan over de terreinen eri hierbij kwam nog menig lekje aan het licht Men heeft nog gelegenheid gehad het terrein in orde te brengen voordat de eerste vakantiegasten zich in hun pritm- tieve behuizingen wagen. HOEK VAN HOLLAND, De voor zitter van de wijkraad van Hoek van Holland1 de heer B, Kleywegt roept de leden van deze raad op tot het houden van een openbare vergadering op maan', dag 17 april te 19.15 uur. in het gebouw van de hulp-secretarie. De agenda van deze tweede vergadering van dit jaar vermeldt o.m.: Behandeling der ingekomen stukken namelijk bericht van de Rode Kruis af deling inzake de geslaagde Jeugdmelk- actie voor de Kongo; bericht van Rot terdamse comité ter behartiging van nationale belangen inzake een subsidie van 600,aan de Oranjevereniging; bericht van B. en W. van Rotterdam in zake een nieuwe veersteiger in de Euro- poorthavens; afschrift van het verzoek van B. en W. aan de commandant der zeemacht te Den Helder lot het houden van vlootdagen te H. v. Holland van 24 t/m 27 juli. Vervolgens komt ter sprake hot verslag van de wijkraads- commissie voor de bouw van een zwem bad te Hoek va.n Holland. Tevens zullen de plannen tot verbre-, ding van de Nieuwe Waterweg onder de' loep worden genomen. v De mannen, zeer geschoolde monteurs, kregen vorig jaar met enkele collega's de kans op een betrekking bij de ap- paratenfabnek van Siemens en Halske m Aken, die evenals de gespecialiseerde Nederlandse bedrijven een tekort heeft aan bekwame arbeidskrachten. Hun loon zou 30 a 35 procent hoger worden dan z|j in Nederland verdienden, en boven- dien zouden zij een extra verblijfstoelage van DM 10.per dag krijgen. Maar de directeur van het Gewestelijk Arbeids bureau weigerde zijn toestemming tot beëindiging van de arbeidsovereenkomst met Ericsson, omdat hij daarvoor geen „gewichtige reden" aanwezig achtte, zo als juridisch is vereist. De schaarste op de Nederlandse arbeidsmarkt was een factor, die mede tot deze beslissing leid de. Twee der mannen gingen in beroep tegen deze uitspraak. Maar ook bij de kantonrechter hadden zij geen succes. Deze overwoog namelijk dat de nieuwe betrekking in Duitsland voor de mon teurs geen positieverbetering inhield, zo- Advertentie HooFdagtnl I voor Citroen mn Panhard automobielen TOfrr Rctterdam'en omttrefce* DYNAM0S.tr. t.6 TEL. 010 176700 Actitet het verzamelgebouw R'ttafcZMd Informeert U eens naar prijzen en de nu nog snelle leveringsmogeüjkheden. VLAARDINGEN. Onder auspiciën van het Vlaardingse Kunstcentrum zal morgenavond in de Stadsgehoorzaal een concert worden, gegeven door het Resi dentie-orkest onder leiding van de gast- dirigent Franz-Paul Decker en met me dewerking van de violiste El'.se Cser- falvi. Gebracht zullen worden: Pacific 231 van Arthur Hotmegger en het concert voorviool en orkest in e kl.t. opus 64 van Felix Mendelssohn-Baftholdy. Na de pauze zal de vierde symfonie van Pe- De opzet van deze avond was gelijk aan die van de reeds jaren in de kerk aan u<s Lede te Rotterdam gehouden zangavonden. Ook hier heeft de heer B. H. de Graaf korte en-duidelijke toelich tingen gegeven omtrent de door het koor alsook gezamenlijk te zingen psalmen en gezangen. Dat het koor hierbij een krachtige stimulans tot een goede kerk zang leverde laat zich begrijpen. Daan bmtnicolaas is een kundig dirigent en organist, die in staat is zijn als zij hadden gesteld, omdat zij bij Sis-"; menSjen Halske slechts een ondergei® schikte functie zouden krijgen, terwylj, Ericsson hen" promotie, in het vooniït-ï zicht had gesteld. Hun beroep op het hot'; gere salaris en extra verblijfstoelage werd eveneens afgewezen, gezien de ho'-1 ge levensstandaard in Duitsland. De kan-"1 tonrechter meende dan ook dat de ver andering van omstandigheden voor de mannen niet van dien aard zou zijn, dat zij als een dwingende reden voor ontslag kon gelden. Beide partijen werden ver oordeeld tot betaling van de eigen, kos ten in deze civiele procedure. Het Rotterdamse bedrijfsleven heeft de uitspraak met opluchting vernomen. Men vreesde namelijk een massale uit tocht van geschoolde arbeiders naar Duitsland, vanwaar steeds aanlokkelij ker aanbiedingen komen. In Rotterdam en omgeving is de arbeidsreserve te ge ring om het evehtuele verloop te kun nen opvangen. B AREND RECHT. Zaterdagavond is in de Rehobothkerk fcn Barendrechi- Smitsheek "een zangavond gehouden, waarvan de baten bestemd zijn voor het orgelfonds. Deze avond heeft niet minder opgebracht dan ƒ423,43. Er is thans bijna duizend gulden bijeen. In eerste Instantie denkt men ƒ2500 nodig te hebben. Medewerking werd verleend door de Chr._ gemengde zangvereniging „Des Konings Geklank" te Smïtsüoek o.l.v. Tn. L. van Helden, dr Chr. gemengde zangvereniging „Excelsior" te Baren- drecht-dorp en het Chr. Mannenenseni- ble „Capnccie", beide o.l.v. Jan v. d, Ree. "Verder werkten mee de sopraan Nelly Roebel en cfe pianist Nic. v. d. Werft De zeer geslaagde avond stond onder leiding van de wijkpredikant voor Smitshoek, ds. P. Joosse, De bevolking van Rotterdam is ia februari uitgebreid met slechts 69 Per* sonen, 81 mannen en 8 vrouwen. Het ttotale aantal inwoners was per 1 maart 729.982. De sterke migratie naar de randge meenten heeft de cijfers weer sterk be ïnvloed. Er vertrokken namelijk 2091 personen. Het geboorteoverschot was 469 en het aanttal nieuwe vestiging™ 1711. Met hun geestelijke liederen hebben.'ter I. Tsjaikowsky werden uitgevoerd. dirigent en - - --- „.j.i koorleden voor het te zingen kftnklied bij te brengen, in. koorwerken van Vulpius en Bach bleek het ensem ble (ongeveer 35 leden tellend) een fraaie en homogene koorklank te ont wikkelen. De koorzang klonk zuiver en beschaafd. Jan Brandwijk heeft zich, behalve in de begeleidingen, m enkele soli doen horen, t.w. enkele koraalvoorspelen van Pachel- bel en Bach, een Concerto van Walther, enkele bekende werkjes van Wesley en een interessante Toccata van Gigout, leerling van Saint-Saëns, Zijn spel klonk technisch in de puntjes verzorgd in overal op duidelijkheid gerichte registra ties. v oor de talrijke aanwezigen bestond er deze avond veel gelegenheid tot sa menzang. Voor de aanleg van een tijdelijk auto bussenstation te Hoogvliet hebben B. en W. van Rotterdam de raad voorge steld een krediet van 40.800 toe te staan. De bestaande toestand, dat de bus sen van een viertat buslijnen van R.E.T, de buslijnen 38, 53, 54 en 35 langs de trottoirs aan de Oude Wal moeten worden opgesteld, gerij allerlei moeilijkheden. Het is er alrijd- erg druk en vol en de bussen staan het overige verkeer in de weg. Oo» voor de passagiers, die van de ene bus in de andere moeten overstappen (bijv. van en naar Meeuwenplaat) biedt deze situatie veel ongerief. Hierin zal als de raad het ge; vraagde krediet toestaat binnenkort t verandering komen. Vlak bij de OUdc Wal zal nu een pleintje voor de bus sen worden aangelegd, waar de bus sen evenals op bet stationsplein bij het Centraal Station een vaste stand; plaats hebben naast een vluchtheuvel tje met een abri. Zonder elkaar en bete overige verkeer te hinderen kunnen ds., bussen straks de voor hen besteinus- 'sleuf in- en uitrijden en de passagier5 kunnen dan op een geriefelijker tua* mier in en uitstappen.

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 2