ifêrVATERVEG Initiatief blijkt succes S. G. GEEFT AAN NIEUWE INWONERS INLICHTINGEN OVER SCHIEDAM Ruime behandeling historie C.J.V. vindt tijdelijk in Weeshuis onderkomen Padvinders organiseren Braziliaanse dag Aantal verkeersongelukken neemt sterk toe Rode Kruis Bloedbank officieel geopend Spirit behaalde krappe zege a Bijzonderheden Fietstocht geref. jeugdclubs Schiedams politie nieuws Werldklassificatie voor C.M.B. RADIO en T.V. reparatiedienst COUZY tel* II $811 Vlaardings politienieuws Hoekse wijkraad dient motie in V akantiesluiting winkels Schooltuinen in gebruik genomen Feestconcert in Putsepleinkerk Cb Wens Ruilbeurs Jeugd Jolijt „Juliana" wint met 3-0 Jubileumagenda C.J.V, Moet Oostenrijkse baby bet land verlaten Installatie ir. Van Dis tot lid Prov. Staten Zendingscursus Hoek van Holland Sportschool Hulsker N.C.V.B.-Centrum Spaartegoed gestegen Jeugd- en jongeren- appèl Sluiting op zaterdag Vlaassluis Dr. Bruins Slot spreekt in Rotterdam Poortugaals personeel krijgt „vijfdaagse Gasontploffing Maasland Uniek Service TROUW Dinsdag 18 april 1961 SCHIEDAM. Sedert de tweede helft van het jaar 1960 heeft het bureau van De Sehiedamse Gemeenschap de gewoonte om nieuwe Schiedamse ingezetenen door middel van een welkomstbrief een hartelijk welkom toe te roepen in Schiedam, waarbij de nieuwelingen tevens het nieuwste nummer van „De Schiedamse Gemeenschap" ontvangen, alsmede een foldertje over de bezienswaardigheden en wetenswaardigheden over het aloude Schiedam, dat zijn bestaan dankt aan een kleine nederzetting bij een overtoom van Schie naar Maas en de begunstiging door de bewoners van het Kasteel „Huis te Riviere". Reeds in 1275 gaf Gravin Aleid van Henegouwen, Schie dam stadsrechten. Het bestuur van de S.G. spreekt tenslotte de verwach ting uit, dat de nieuwelingen niet alleen hun weg in Schiedam zullen vinden, maar dat zij ook hun plaats in de Schiedamse Gemeenschap zullen weten te vinden. zaat- Burgerlijke stand van Schiedam Ter gelegenheid van de doop van de motorsloep „Minas Gerais", geschenk van de Braziliaanse Marine, organiseert de afdeling Rozenburg van de Nederlandse Padvinders op zaterdag 22 april a.s. een Braziliaanse Dag met als hoogtepunt de vertoning van de film „Orfeu Negro" in het Ver enigingsgebouw „De Schans De baten van deze filmavond, waar bij als voorfilm een film over het vlïegkampschip „Minas Gerais^ vertoond zal worden, zijn bestemd voor het Braziliaanse Rode Kruis Filmavond. Lasclub Schiedam Bustocht wijk 5 De burgemeester van Rotterdam: mr. G. E. van Walsum, heeft maandagmiddag de Bloedbank ge openddie gevestigd is in het'ge bouw van het Rode KruisWest zeedijk 112. De voorzitter van de Stichting Rode Kruis Bloedbank, dr. G. Schalij jr., hield een toe spraak,waarin hij de ontwikkeling van de Bloedbank schetste. Deze instelling is ontstaan op initiatief van dr. C. Blanksma, directeur van de gemeenteziekenhuizen te Rot terdam. om de gehele stad: Volkspark en Juli- anapark, speelweiden, sportvelden en volkstuinen, het prachtige Openlucht zwembad „Groenoard" en tenslotte het 60 hectaren grote „Prinses Beatrix- park" met zijn mooie vijvers, herten kamp en kinderboerderij, waarover wij vorige week schreven. De nieuwe Schiedamse ingezetenen komen hierd-oor veel over hun de plaats hunner inwoning te weten, misschien nog wel meer dan vele „oude" Schie dammers weten. Zo bijvoorbeeld, dat de lakennijverheid en visserij tot grote bloei is gekomen en dat Schiedam haar wereldnaam heelt te danken aan de drankindustrie, die in de 18e eeuw tot ontwikkeling kwam. Verder wordt verteld, 'dat Schiedam de drie hoogste molens van Europa be zit en dat de Koopmansbeurs, het Zak kendragershuisje en verscheidene mooie gevels van oudse branderijen, als stille getuigen, die een grootse industrie zich in de grachten van deze oude stad weer spiegelen. Ia het latere Schiedam, thans uitge groeid tot een stad van 80.000 inwonners, hebben zich tal van nieuwe industrieën gevestigd, waaronder de scheepswerven met diverse verwante bedrijven, de be langrijkste plaats innemen. t Verder wordt er verteld, dat de blik ^an Schiedam wederom op de rivier is gericht, zoals in de vroegste tijden. De Maasboulevard en het uniek gelegen Ca fé-Restaurant „Europoort" met zijn rni- e terrassen bieden een weids uitzicht op de rivier en de altijd levendige scheepvaart. De nieuwe ingezetenen komen levens te weten, dat Schiedam hen waarschijn lijk meer biedt, dan men vermoedelijk had verwacht en in dit verband wordt gewezen op de gordel van groen rond- Het bestuur van de S. G. spreekt in de welkomstbrief revens de wens uit, dat de geadresseerden zich m Schiedam werkelijk thuis zullen gaan voelen. De taak van de S. G. wordt hierbij naar voren gebracht met het doel dat zij stelt, n.l,: ,,De Schiedamse Gemeenschap wil het plaatselijk gemeenschapsleve bevorderen door eigen activiteiten en door als ontmoetingsplaats het veelzijdige culturele werk van de honderden Schiedamse verenigin gen stimuleren. Het bureau van de S. G. aan de Plan tage. staat verder dagelijks open om in lichtingen te geven omtrent al de mo gelijkheden m Schiedam en op welke terreinen de secties zich 7,0 al bewegen wordt ook gaarne nader uiteengezet. De culturele ontwikkeling is in Schie dam o.m. al gevorderd tot de volgende secties: jeugd, muziek, sport, toneel en zang. Op de begeleidende folder is tevens een plattegrond van Schiedam afge- drukt, zodat de nieuwe bewoners van onze stad zonder veel moeite hun weg wel zullen vinden. SCHIEDAM. De traditionele jaar lijkse fietstocht van de gereformeerde jeugdclubs van Schiedam zal dit jaar op tweede pinksterdag worden gehouden. Waarheen de rit dit jaar zal gaan, is nog eeD*^ verrassing, maar vast staat dat ook dit jaar weer een groot aantal gereformeerde jongens en meisjes hier aan zullen deelnemen. Jaarlijks gaan ongeveer 50 a 60 jeug digen met deze tocht mee en de commis sie rekent op 20 mei weer op een mas sale uittocht van de Schiedamse ge reformeerde jeugd. Aande kampweek die de CJC dit jaar weer mee gaat maken, zullen 72 jongelui deelnemen* verdeeld in 37 jon gens en 35 meisjes, waarbij alle afde lingen vertegenwoordigd zijn. In totaal betekent dit dat van de 195 leden tellende afdelingen meer dan een-derde mee- De oud-papier-aetie, waarmede de deelnemers aan deze kampweek in Beek bergen het kampgeld zelf kunnen ver dienen," verloopt bijzonder goed. Gemid deld wordt per week 771 kg. papier in geleverd! In totaal is al 10.038 kg. inge leverd. SCHIEDAM. Georganiseerd door de werkgroep „Jeugd Jolijt" zal op woens dagmiddag 19 april van twee tot vier uur in de Korenbeurs een Ruilbeurs voor de jeugd plaatsvinden. (Verzamelaars van postzegels, sigaren bandjes, muntstukken, suikerzakjes, etc. zijn op deze ruilbeurs van harte welkom. Vannacht heeft de politie in de Geervlietstraat een Finse zeeman aan gehouden. De man reed daar op een fiéts zonder licht. Aangezien de politie vermoedde dat er van diefstal sprake is-heeft zij de fiets op het bureau ge deponeerd tot de eventuele eigenaar zich komt melden. Bij een controle heeft de politie vannacht in de omgeving van de Boer- havelaan en de Kamerlingh Onneslaan 12 onbeheerd staande rijwielen en ze ven bromfietsen aangetroffen en aar het bureau gebracht. Op de Vlaardmger- dijk stond een motorrijwiel onbeheerd. De 14-jarige W. B. vermist haar fiets, die op slot aan de Nieuwpoort- weg had gestaan. De heer S. P. H. id zijn fiets, die op het Stationsplein had gestaan, kwijt en de fiets van de heer J. V. is verdwenen, die niet op slot op het Wilhelminaplein was neer- et VLAARDINGEN Voor de C.J.V. „Liefde en Vrede" is een nieuw, naar men hoopt tijdelijk en wel zo kort mogelijk, tijdperk ingetreden. De 1400 jongeren, die bij het ver enigingswerk van deze grote jeugd vereniging zijn betrokken hebben hun „home" aan de Kuiperstraat {„De Kuip") moeten veriaten omdat dit sinds maandag toevertrouwd is aan de slopershamer, om plaats te maken voor de aanleg van het via duct dat van de Hoogstraat naar de Gedempte Biersloot zal komen. Gelukkig voor de talloze „daklozen" staan deze niet helemaal op straat want, zoals bijna niet anders kon, heeft men een voorlopig onderdak gevonden in het voormalige Weeshuis der Hervormden. Daar heeft L. en V. de beschikking over de linker- en rechtervleugel op dc eerste verdieping; -terwijl-men -ook - een plaats kreeg toebedacht beneden in bet gebouw en wel in de regentenkamer, - Behalve de Fico ("Film Commissie) en de instuif, zijn alle afdelingen daar ondergebracht, zoals de diverse clubs, de bibliotheek, de jeugdkerk en de Pij pers. Voor de filmcotnmissie is dit niet zo heel erg, want gedurende de ko mende maanden zouden toch geen voorstellingen worden gegeven, zodat men tijd heeft om een geschikte oplos sing te zoeken. Verwacht wordt dat in september het filmwerk zal worden her- vat. Zodoende werd zondagmorgen in de voormalig gereformeerde kerk de laatste hervormde jeugdkerk gehou den, maar gelukkig zullen deze dien sten doorgang kunnen vinden, zij het in het voormalig weeshuis. Reeds had het bestuur van L. en V. er rekening mede gehouden, dat Jeugd- spektakel drie, in de Kuip zou kun nen worden gehouden, maar- zover heeft het gemeentebestuur het niet laten ko men. Immers was de sloop van het ge bouw reeds enkele malen uitgesteld, om dat men nog niet geslaagd was in het vinden van een tijdelijke oplossing. Toch zal dit evenement, dat een tra ditie blijkt te worden doorgang vinden en wel op 27, 28 en 29 april, alsmede op 1 mei. Tussen de beide Liesveldcom plexen zal een grote tent worden opge zet, waar een en ander zal worden ge houden. Ongetwijfeld brengt dit extra kosten voor zich mee,, waarin inmid dels gedeeltelijk zal worden voorzien. Eigen leden van L. en V. zullen zich belasten met de veranderingen welke in het weeshuis moeten worden aange bracht; terwijl de daaruit voortvloei ende „winst" ten goede komt aan de onkosten, die gemoeid zijn met de tent- huur enz. Het nieuwe gebouw van Liefde en Vrede, waarvan onlangs aan de Fran senstraat de eerste paal, werd gesla gen, zal dus zeer zeker in een wel zeer dringende behoefte voorzien. Lang heeft SCHIEDAM. Geboren: Sylvia M d v J Maasdam en J H de Bruljn; Dina I, d v P Winterswijk en J T Nooijen; Maria dy J van der Kraan en J A van r-oortwljk; Hendrikus M z v H M Bruijne en J Zuid seest; Jan H z v H Pelgrim en M Versteeg: Johanna T d v M F Weber en J van Osch; Cornelia d v A van Etjk en M J van Gooi; Koert z v F B van Gelder en P Haverkamp. Wind d v H van Loon en P A van der Lee; Francisca J d v F A van Vliet en A P van d<Overïeden: P J M Kersbach 81 jr; H van Gangelen. 82 jr. •5 Middags om drie uur worden de ge nodigden en belangstellenden ontvangen door de plaatselijke commissie en de leiding van de Rozenburgse padvinders in en om het groepshoofdkwartler „Blanckenburgh" aan het Veerpad. Om vier uur vindt de doop plaats van de „Minas Gerais" door het dochtertje van de secretaris van de Braziliaanse Am bassade, Muzikale medewerking wordt verleend door dé Rozenburgse Harmo nie „Uitspanning door Inspanning". Ver volgens wordt om half vijf een proef vaart voor de officiële gasten gehouden. Om half acht begint de filmavond in het Verenigingsgebouw „De Schans" te Rozenburg. Na afloop van de filmvoor stelling geeft het tamboerkorps „Uitspan ning door Inspanning" om half tien een taptoe op zenburg. het Manjkeplein te Ro- het bestuur overwogen of het verant woord was tot deze bouw over te gaan, maar het meent echter, dat een eigep gebouw een levensvoorwaarde is voor een goed functionerend jeugdwerk en dat het er dus moet komen. Juist teru'ille van de 1400 jongeren, die bij het verenigingswerk betrok ken zijn alsmede ook terwille van een moderne aanpak van het jeugdwerk van. de vereniging, die dit jaar zijn 75-jarig bestaan zal vieren. SCHIEDAM. Op waardige wijze hebben de dames van de volleybal afdeling van de Chr. Gymn. Ver. „Juliana" de competitie besloten, want het sterke Aggredior 2 werd met 30 geklopt door de Schiedamse dames, die hiermede wel voor een verrassend slot hebben gezorgd dit seizoen. In deze laatste competitiewedstrijd werd vlot en aanvallend sterk gespeeld, zodat Aggredior geen voet aan de grond kreeg. Door dit fraaie resultaat is „Juliana" vrijwel zeker van de tweede of derde plaats in de eindrangschikking. Dames 2 verloor, ondanks het feit, dat de twee laatste sets uitstekend werden gespeeld. De setstanden tegen Jong Pan drecht waren: 515, 515, 1715 en 18—15. Heren 1 won zonder de minste inspan ning van bet zwakke S.V.C. 2 met als setstanden 15—7, 153 en 15—4. De re serves van de heren deden het aanvanke lijk slecht en het zag er daardoor somber uit. Gelukkig kwamen de Oranjemannen er later beter in en wonnen uiteindelijk toch nog met 3—0. Het derde team van de heren won met D.O.S. 2 en staat nu voor de deur van het kampioenschap. Uit de nog resterende twee wedstrijden behoeven de Schiedammers nog evenveel punten te halen om zich kampioen te kunnen noemen. De junioren tenslotte konden het niet bolwerken tegen S.V.C. a en leden een nederlaag van 3—i). SCHIEDAM. De festiviteiten van het 75-jarige CJ.V. zijn nog niet ten einde, want voor de bomende weken staan de volgende activiteiten op het jubileum, programma: 29 april: uitvoeringen door Harmonie en Jong Harmonie in gebouw Arcade; 8 mei: dansfestival in het wijk- lokaal Nieuwe Maasstraat; 11 mei: ju bileum; voetbaltoernooi voor junioren op terreinen van H.B.S.S. op „Harga"; 21 en 22 mei; Pinkster-jubilade op de Ernst- Sillem Hoeve te Lage Vuursche; 31 mei: uitvoering door Toneelgroep O.D.G. in gebouw „Irene". SCHIEDAM. De Lasclub Schiedam komt woensdagavond in het gebouw voor Chr. Soc. Belangen bijeen voor een filmavond, waarbij o,a. vertoond zullen worden de volgende films: „De zwarte stroom" en „Bouw en gebruik van draadvleugelbouten Deze films werden welwillend afge staan door de eigenaar er van, de N.V. Werf Gusto. Aanvang 8 uur. SCHIEDAM. De Christelijke Be- drijfsbond voor de Metaalnijverheid en Elektronische Industrie (C.M.B.) afde ling Schiedam zal op dinsdag 25 april een vergadering met haar leden houden in het gebouw voor Chr. Soc. Belangen. Op deze vergadering zal worden ge sproken over de vraag: „Wat gaat er bij de invoering van werkclassificatie met mijn indeling en loon gebeuren?" De traditionele kindermiddag voor de kleintjes van de C.M.B.-ieden van 6 tot 12 jaar. zal dit jaar op 6 mei a.s. worden gehouden. Voor de president van de Haagse rechtbank dient donderdagmorgen aan staande eeen kort geding van een op 1 juni van het vorig jaar in Oostenrijk geboren baby. Dit kind werd meegenomen naar Ne derland door een echtpaar uit Qegst- geest als pleegkind. Er was een over eenkomst aangegaan met het Stadtsju- gendamt te Klagenfurt, He kind kreeg êen geldig paspoort en er werd een verblijfsvergunning voor Nederland ge geven, geldig tot 21 april 1961. Na aankomst in Nederland werd aan de kantonrechter voorziening voor voog dij gevraagd en hangende de uitspraak werd de Leidse advocaat mr. W. M. A. Kalkman tot tijdelijk voogd benoemd. Thans blijkt, dat de minister van jus titie de verblijfsvergunning voor het kindje niet verlengt. De Oostenrijkse ambassade is bereids verzocht de te rugkeer van het kind naar Oostenrijk voor te bereiden. Het echtpaar uit Oegstgeest heeft nu het kort geding aangespannen. Het vraagt van de president van de Haag se rechtbank uit te spreken, dat de mi nister zich onthoudt van het opwerpen van verdere belemmeringen voor het verblijf van het kind in Nederland. Het echtpaar stelt, dat het kindje aan geen enkel voorschrift voldoet om als ongewenste vreemdeling over de grens te worden gezet. Het kind heeft middelen van bestaan, het levert geen gevaar of overlast voor de Nederland se bevolking en is in geen enkel op zicht een gevaar voor de Nederlandse staat. Het geding vangt om kwart over tien aan in de kamer van de president van de Haagse rechtbank aan de Jan van Nassaustraat. In de vergadering van Provinciale Sta ten van Zuid-Holland is ir, C. N. van Dis geïnstalleerd als lid. Hij is de opvolger van de onlangs overleden ds. P. Zandt (S.G.P.). Ir. Van Dis is reeds lid van de Tweede Kamer. De onmiddellijke opvol ger van ds. Zandt op de eandidatenljjst, de heer A. de Redelijkheid te Ouderkerk aan de IJssel, bedankte voor het Eta- tenlidxnaatschap. SCHIEDAM. Bij voldoende belang stelling zal de gereformeerde kerk te Schiedam ook dit jaar weer een Zen dingscursus organiseren. Op deze cursus wordt op een gemak kelijke manier de Zendingsgedachte uit de Bijbel geleerd en ook zal er over enkele godsdiensten voorgelicht worden. De cursus zal, evenals in andere jaren, geleid worden door de bekende predi kant voor het Zendingswerk, ds. D. Wiersanga en zal eens in de 14 dagen op een wekelijkse avond worden gehouden. Advertentie Op de Maassluissedijk geraakte de 7-jange A. B. uit Rotterdam die achter op de fiets van zijn broer zat, met zijn voet tussen de spaken van de fiets._ Met een verwonding aan de linkervoet is de jongen door de GGD naar het Dijkzigt ziekenhuis te Rotterdam overgebracht. De 2-jarige C. G. liep op de Van Beethovensingel tegen een vrachtauto op. Het meisje liep een. lichte .hersen schudding en een gekneusde enkel op. HOEK VAN HOLLAND. Maan dagavond kwam de wijkraad voor Hoek van Holland in openbare verga dering bijeen. Het hoogtepunt van de bespreking werd gevormd door het dieptepunt dat men op het ogenblik in de historie van deze Rotterdamse wijk, beleeft. De wijkraadsvoorzitter de heer B. Kleywegt, gaf uitdrukking aam zijn gevoelens van ernstige onge rustheid ten aanzien van de toekomst van De Hoek. Hij vroeg zich af of de huidige gang van zaken te wijten was aan de lijdza me houding van de bevolking. Als ant woord kon hij zelf een duidelijk „neen" laten horen. Het werk. reeds gedeelte lijk van voor de oorlog, dat beoogde van de wijk een representatieve bad plaats te maken, bleef zonder resultaat. In 1955 diende de wijkraad eert motie bij het gemeentebestuur van Rotterdam in met de vraag: „Waar blijft het plan om van Hoek van Holland een verantwoor de badplaats te maken". Ook het plan ter ontwikkeling van het zg. „Zuidelijk Stranceentrum" werd op het laatste ogenblik de grond ingeslagen. De heer Kleywegt vroeg zich dan ook af welke plannen, er bestaan ten aanzien van de verbreding van de Nieuwe Wa terweg. Tevens steide hij de vraag welk beleid B. en W. dertken te volgen bij de ontwikkeling van Hoek van Holland als badplaats. Op zijn voorstel diende de wijkraad een motie in bij het Rotter dams gemeentebestuur, waarin wordt aangedrongen op duidelijke taal over de plannen die er bestaan ten aanzien van de ontwikkeling van Hoek van Holland. Een andere moeilijkheid bleek het zwembad te zijn. De gemeente Rotter dam had geen toestemming kunnen ver lenen tot de bouw van een instructie- bad. Inmiddels is er een vereniging be reid gevonden om het bad te bouwen. De wijkraad besloot het gemeentebe stuur te vragen de benodigde grond ter beschikking te stellen. Eveneens kon worden medegedeeld dat er een goede hoop bestaat dat de commandant Zeemacht toestem ming verleent tot het houden van Vlootdagen in Hoek van Holland. Tenslotte kan worden medegedeeld dat de nieuwe weg vanaf de be graafplaats genoemd zal worden naar de overleden wijkraadsvoor zitter, de heer Dirk van den Burg. VLAARDINGEN. Het aantal ver keersongelukken blijkt de laatste vijf jaren steeds te zijn toegenomen. In 1956 bedroeg dit 635; 1957, 807; 1958, 741; 1959, 846 en in 1960 zelfs 896. Dit betreft slechts het aantal ver keersongelukken, dat ter kennis is gekomen ''an de gemeente-politie. De meeste ongelukken ontstonden wegens het niet verlenen van voorrang, in 1960, 265 (1959, 314), alsmede in het verkeerd manoeuvreren, in 1960, 120 (1959, 159). Alle andere oorzaken luiden als volgt in 1960, (tussen haakjes m 1959) links rijden 31 (27); niet functioneren de remmen 3 (9)geen richting aange ven 8 (4)onvoorzichtig oversteken 70 (76)spelende kinderen 6 (8)drankge^ bruik 9 (4); slippen 68 (90); gebreken aan de lading 4 (4)onvoorzichtig ope nen van portieren (2)te grote snel heid 5 (3); overige gebreken aan voer tuigen 10 (9); onbevoegd besturen van motorrijtuigen 1 (2), Het aantal overige oorzaken is juist het laatste jaar be langrijk toegenomen. Van 135 in 1959 steeg dit aantal tot liefst 293. Als men daarbij bedenkt, dat tal van VLAARDINGEN Burgemeester en wethouders maken bekend, dat van he den af, gedurende drie maanden op de afdeling algemene zaken, van de secre tarie (mgang Waalstraat) ter lezing voor een ieder is neergelegd het be sluit, ter uitvoering van enkele artike len der Vakantiesluitingsverordening vastgestelde rooster, waarin zijn aange wezen: 1. de winkels, behorende tot de door de raad aangewezen groepen, waarvoor een verplichte vakantiesluiting zal gel den; 2. de tijdsruimten, gedurende welke deze winkels in 1961 gesloten dienen te zijn. SCHIEDAM. Traditiegetrouw zal wijkgemeente 5 van de Herv. kerk ook dit jaar weer op 2e Pinksterdag een bus tocht organiseren door een mooi gedeelte van Nederland. Aanmeldingen kunnen nog geschieden bij J. Th. M. Hoedemaker, Buys Ballot singel 83. of B. Hoekstra, Cartesius- straat 30 b. VLAARDINGEN. De afdeling Cen trum van de Nederlandse Christen Vrouwenbond hoopt donderdagavond vergadering te houden, ditmaal in zaal Keyzer; aan de Landstraat. Tijdens deze bijeenkomst, die om acht uur begint, zal anej. Ter Mars uit Rotterdam een toespraak houden over: „Adoptie". VLAARDINGEN. Bij de Spaar bank Vlaardingen was het spaartegoed op 1 maart 28.476.139, i4_ "en op ZX maart 28.612.394,22 Een .-stijging, dus- van 136,255,08. Het aantal in omloop zijnde boekjes vermeerderde met 82 en bedraagt thans 38610. Aan spaarzegels werd verkocht voor 6.470,50. Het aantal in omloop zijnde spaarbusjes per 31 maart bedroeg 11842, met een totaal bespaard be drag van 30.856,66. Een aanmerkelijke stijging sinds maart 1960 toen dit be drag 26.501,03 bedroeg. ongelukken niet ter kennis van de po litie komt, dan is het toch wel duidelijk dat verscheidene weggebruikers de spel regels van het verkeer niet weten of de ze in geen geval goed toepassen. Ook het aantal ongelukken waarbij de dood het gevolg was, steeg aan zienlijk. In 1958 waren er 2 doden bij betrokken, in 1959 zelfs 5, terwijl in 1960 dit aantal opnieuw met 3 ver meerderde, zodat toen 8 personen slachtoffer werden van het verkeer. ris VLAARDINGEN. In verband met de invoering van de vrije zaterdag van het gemeente-personeel, 1 mei, zullen de gemeentelijke diensten en bureaus mat ingang van zaterdag 6 mei over het algemeen op zaterdag voor het pu bliek gesloten zijn. Het bureau burgerlijke stand zal voor het doen van aangiften van geboorte en overlijden op zaterdag echter geopend zijn van 10 tot 12 uur. MAASSLUIS. Maandagmiddag heeft wethouder Van der Snoek, in de Dijkpolder (naast het Excelsiorterrein) te Maassluis, het complex schooltuinen, door het hijsen van een speciaal ont worpen vlag in gebruik gesteld. De wethouder herinnerde aan de vrij lange weg, die moest worden afge legd, alvorens het zover was, dat de eerste groep teerlingen op de tuintjes kon worden toegelaten. Spreker bracht dank aan de hoofden van scholen, als mede aan de directeur van gemeente werken, die medewerking verleenden om de plannen te realiseren. Nadat de vlag aan de ingang van het terrein gehesen was, kreeg de heer M. C. Alers, van de afdeling gemeentelijke plantsoenen, de leiding om de eerste groep leerlingen van de Groen van Prin- stererschool, hun tuintjes aan te wijzen en de eerste werkzaamheden 'te doen verrichten. Er zijn in totaal 241 tuintjes uitgegeven aan alle plaatselijke lagere scholen, met uitzondering van de Min. de Visserschool en de Kon. Wilhelmina- schooi. die geen medewerking verlenen. De kinderen zullen elke dag na school tijd op het tuintje mogen werken, onder toezicht van de leerkrachten, die zich hiervoor beschikbaar stelden. De super visie met aanvullende arbeid ligt in han den van de gemeentelijke dienst, afdeling plantsoenen. Bij deze sobere plechtigheid waren de directeur van gemeentewerken en de hoofden van de scholen, die aan de or ganisatie medewerken, alsmede een aan tal leerkrachten aanwezig. MAASSLUIS. De wijze waarop vorig jaar door de Maassluise jeugd- en de jonge ren gevolg werd gegeven aan de oproep van het Comité Do denherdenking 1940-1945 in een speciale jeugd- en jongerenbij eenkomst in de Grote Kerk del te nemen aan de „Dodenherden king", is voor ons een grote stimulans geweest ook dit jaar wederom een jeugd- en jonge- renappèl te organiseren. Niet in het minst ook door de reac ties van autoriteiten uit onder wijskringen van particulieren en de jongeren zelf. Wij stellen ons voor deze bijzondere bijeenkomst te hou den op dinsdag 2 mei 1961 in de Immanuëlkerk aan de Lan ge Boonestraat te Maassluis. In deze dagen zal in vele ge zinnen en op de scholen ge sproken worden over al die din gen, die ons leven in de jaren 1940-1945 beheersten. Over de bezetting, terreur, angst, ver raad en deportaties. Ook over het verzet en de stijd van de Protestanten, Katholieken en vele niet-Christenen voor de vrijheid. De jongere generatie meer rechtstreeks te betrekken bij het herdenken van de gevalle nen en haar te wijzen op de betekenis van deze offers voor ieders persoonlijke vrijheid is voor het comité Dodenherden king 1940-1945 en de Nederland se Vereniging van ex-politieke gevangenen uit de bezettings tijd) een opdracht en ere-plicht jegens hen, die gevallen zijn voor vrijheid en recht. Burgemeester W. J. D. van Dijck heeft zijn volledige in stemming met ons streven be tuigd en zich bereid verklaard zijn medewerking te verlenen. Kapelaan H. J. M. Stoeling a uit 's-Gravenhage, lid van het Hoofdbestuur van de Ned. Ver eniging van ex-politieke gevan- geneav;.--{uiPi:de---:bezettingstijd oui-geWii^mïMtéltZT&irxersfoort en diversep Duitse-concentratie- kampen zal "spreken over: „De noodzaak om te blijven geden ken de velen, die vielen om wille van de vrijheid". Ds, H. F. Meijer, Ned. Herv. vormd predikant zal de samen komst openen en sluiten. Mu zikale medewerking is toege zegd door het Ned. Hervormd jeugdkoor en de 'diverse Maas sluise koren onder leiding van Mevrouw K. Verhoef-Torn, als mede door de organist K. Bons. Na afloop zal aan de uitgang van de kerk worden gecollec teerd voor de Vluchtelingen hulp onder de jeugd". Wij doen een beroep op alle Maassluise jongeren deze dienst te bezoeken. De ouderen zijn vanzelfsprekend ook van harte welkom. Namens het Comité Doden herdenking en de Ned. Vereni ging van ex-politieke gevange nen (uit de bezettingstijd) A. van Vliet (Secretaris). Dr. J. A. H„ J. S. Bruins Slot zal voor de A.R. Kiesvereniging „Nederland en Oranje" 8 op donderdag 20 april in de achterzaal van de Bethelkerk, ingang Portlandstraat 57 te Rotterdam spreken over het onderwerp: „Hedendaagse po litieke vraagstukken". Aanvang 8 uur. POOK'iUGAAL. De raad besloot ■nsdagavond tot Invoering van de vrije zaterdag en de 45-urige werk- week voor het gemeentepersoneel met ingang van 1 mei 1961. Poortugaai kan praktisch geen regeling maken die af wijkt van die in Rotterdam, omdat de gemeente te nauw met Rotterdam en de omliggende bedrijven betrokken is, Het bureau voor de burgerlijke stand zal op zaterdagmorgen een half mjr geopend zijn. Nu de Poortugaalse haven is afgê. sloten is de behoefte aan een gemeen- te weegbrug verminderd. B. en W. wa ren dan ook van mening dat de exploi- tatie jaarlijks een nadelig saldo zal ouleveren, temeer daar de brug een goed onderhoud moet hebben. Na enig debat of de brug niet beter verkocht kan worden, besloot de raad de weeg. brug om niet in gebruik te geven aan de weger J. Gielen, die de tarieven gerust mag verhogen om kleine repa raties te kunnen tutvoeren. Voor het plan tot de aanleg van een persleiding voor de afvoer van hei rioolwater van Poortugaai naar het rioolgemaal „Oudeland" te Hoogvliet werd met de N.V. Bank voor Nederl. Gemeenten te Den Haag een geldlening gesloten groot 280.00,tegen een rente van 4% af te lossen in 30 jaar lijkse termijnen. De materialen kunnen pas besteld worden als het raadsbesluit is goedgekeurd. De uitbreiding van de gemeente maakt het noodzakelijk ook het personeel uit te breiden met één gemeentewerkman De goedkeuring is afgekomen op het besluit waarbij grond werd verkocht voor de 28 premiewoningen en verwacht mag worden dat de hypothecaire kre dieten ook goedgekeurd zullen worden In een volgende vergadering verwacht burgemeester Van Dijk meer' te kun nen zeggen over de grondaankoop van de heer Vermaat voor doortrekkingvan de Ouwelandsestraat maar de Kerk straat. Een speeltuin, een speelweide en zandbakken voor de jeugd zijn geen overbodige luxe en B. en W. zullen trachten de speeltuin te projecteren in de Vinkenhoek. De honden mogen voortaan loslopen op straten en wegen buiten de bebouw de kom, maar niet in het vrije veld Ook kan nu worden opgetreden tegen verontreiniging van voetstraten, portie ken, stoepen, enz. Zaterdag 22 april zal van 8.159.39 uur n.m. in de gerestaureerde Futseplcinkerk te Rotterdam-Zuid een groot feestconcert worden gegeven door de Maassluisse or gelist Koos Bons. Vocale medewerking zal worden ver leend door het Chr. Mannenkoor „Rot terdam-Vreewijk" o.l.v. Bernard, Ver boom Het programma vermeldt orgel werken van Franck (Fantasie in A), Widor (Toccata uit 5e Symphonie) en Koos Bons (Bewerkingen van Bach-lie- déren, le uitvoering van het Allegro uit zijn Concerto in d, alsmede een Impro visatie over Psalm 24). Het mannenkoor zal koorwerken uitvoeren van Salnicker (Wach auf, mein Herz), Reuland (Trom petten en Clarinetten). Granier (Hosan na) en enige geestelijke liederen (o.a. Verlosser. Vriend, o Hoüp en Lust) Ook is er samenzang. Ds. H. Hogenhuis zal dit concert met een kort inleidend woord openen. De kerk is te bereiken met de tram- en buslijnen 2,-12-en 37. MAASLAND. Maandagmorgen halt tien, ontstond een gasontploffing in de woning van de heer W. Gouwma. Sta tionsstraat no. 5 te Maasland. De heer J. Vermeer wilde een gasfles aansluiten en vermoedelijk door lekkage ontstond een grote onploffing, welke een enorme ra vage aanrichtte. Van de woning bieel geen ruit gespaard, een aehter de woning staande serre werd geheel vernield. De brandweer was spoedig ter plaatse doch behoefde niet in werking te worden ge steld. De brandweerlieden bepaalden zich tot het beredderen van de rommel. De heer Vermeer liep brandwonden aan zijn hand en gelaat op, mevrouw, Gouwma was er erger aan toe. Deze liep ernstige brandwonden aan beide benen en armen op, alsmede aan haar gelaat. Beide plaatselijke doktoren hebben de eerste hulp verleend. MAASLAND. AI geruime tijd ge leden heeft de kerkeraad der Ned. Herv.' gemeente besloten de mooie Ned. Herv. kerk voor het publick open te stellen. Het heeft lange voorbereidingen gekost eer het zover was, maar nu verkeert alles in zfjn laatste stadium. Het ligt in de bedoeling de maanden mei tot en met' september de kerk van 9 tot 7 uur open te stellen. In de doopkapel wordt een blijvende ieetuurtafel ingericht, waarop een keur van brochures over allerlei kerkelijke, bijbelse en geestelijke onderwerpen ligt uitgestald. Verder ligt uitgestald een folder, waarin allerlei wetenswaardig heden uit de geschiedenis der kerk zijn zijn opgenomen. Voorop prijkt een prach tig cliché van het buitenaanzicht van de kerk. Deze folders kunnen door de bezoekers worden meegenomen. VLAARDINGEN Weliswaar be haalde het eerste twaalftal van de c.k.c. „Spirit" een krappe 86 over winning op S.S.V. te Simonshaven, maar dit betekent niet dat de degra- datiezorgen op zij worden gezet. Spirit heeft vier punten voorsprong SCHIEDAM. De pogingen van de Sportschool Hulsker om een boksclub in Schiedam op te richten zijn in zoverre geslaagd, dat een tiental boksers zich hebben opgegeven, die uiterlijk 1 mei onder bevoegde leiding hopen te starten. Het ligt in de bedoeling om tweemaal m de week een tra iningsavond te houden. Tevens kunnen er bij SCS weer leer lingen opgegeven worden voor de oplci-, ding van Jeugd-Judo. Bij SCS bestaanj gelijk, ni. diverse kindergroepen Jeugd Judo, j die de techniek van deze sport al vroeg! Op het slecht bespeelbare terrein van bijgebracht wordt. S 8.V. had Spint enige tijd nodig om op S S.V., maar doordat bepaald is, dat twee teams moeten degraderen zullen nog enkele r unten moeten worden be haald. Met og zes wedstrijden voor de boeg is i, echter nog van alles mo- zich in te spelen. Spoedig nam de thuis club dan ook de leiding, maar Teerds zorgde weldra voor de gelijkmaker. S.S.V. bleef bet initiatief behouden en nam zelfs een 3—1 voorsprong. Het was Van Heijst, die er in slaagde om de stand wederom te egaliseren (3—3). Op nieuw kwam men achter te staan maar Jannie van Loon. die het als invalster uitstekend deed bracht de partijen voor de derde maal op gelijke voet. Daarna kwam Spirit pas goed los en dank zij doelpunten van de dames De Kok, Van Kempen en De Hoog en Teerds. waar tegenover de gastheren slechts tweemaal scoorden werd ci'e eindstand op 86 bepaald voor Spirit. _,D« voornaamste doelstelling van de Bloedbank is dat men thans rechtstreeks de bloedtransfusie kan toepasssen. Voor heen verstreek er soms teveel tijd voor dat de donor opgeroepen, aanwezig en geholpen was. Pe^®, bank zou men ook de naam „stock kunnen geven, waarin dus een voorraad bloed is opgeslagen. Het wordt bewaard m een speciale ijskast en kan tijdig gedistribueerd worden over de ziekenhuizen, die elk een klein depot hebben. De Bloedbank te Rotterdam is uniek wat zijn vorm betreft. In Amsterdam, Groningen, Leiden en Deventer zijn deze bank -n eveneens aanwezig, maar met het grote verschil dat deze gebonden zijn aan bepaalde ziekenhuizen. De Rotterdamse Bloedbank is een aparte stichting, die alle dertien ziekenhuizen van bloed kan voorzien. Het is bovendien zeer belangrijk dat het bloed wordt afgenomen op een cen traal punt, waar de moeilijkheden, die kunnen voorkomen bij bloedtransfusie, geregistreerd en onderzocht worden Door de vestiging van deze bank ss men tevens In de gelegenheid om de donors met meer service tegemoet t* komen, waar de ziekenhuizen niet zo zeer op zjjn Ingesteld. Voorts hoopt men t.z.t, te komen tot een meer wetenschappelijke bewerking van het bloed. De Bloedbank, die opgericht is door het Rode Kruis, kreeg in het pand van deze organisatie aan de Westzeedijk een onderkomen. De inrichting ziet er mo dern en fris uit. Vijf afnameplaatsen zijn aanwezig, waar men per dag 160 donors kan hebben. Ook 's nachts is de Bloedbank geopend. Zeven mensen zijn bij het nuttige' werk, dat verrricht wordt, betrokken- Het personeel bestaat uit drie verpleeg* sters, twee laboratorium-assistenten en twee administratieve krachten. Dokter A. W. Mellema, directeur van de Bloed transfusiedienst is tevens directeur van deze Stichting Rode Kruis Bloedbank-

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 2