A Oudheidkundige vondsten in omgeving van Schiedam Door verrassende blijft ODI in le zege klas SYC promoveert naar de overgangsklasse Vlaardingse geref. jeugd blijft actie voeren Schiedamse politie leverde beste sportieve prestaties Groene-Oranje Groene Kruis te Vlaardingen neemt fraai gebouw in gebruik Hoort het Woord en leef er naar DC-8 vannacht neergestort Vlaardingse arbiters hielden drukbezochte vergadering WATERWEG Raadslid Kornfeld stelt vragen over plaatsen tenten Negende Haagse Trouw-mars Kiellegging van „Grebbedijk" Bedrijfsvoetbal WJF. Het Zonnehuis blijft actief RADIO en T*V. reparatiedienst COUZY tel. II88II Schiedams politienieuws Voor jeugdhuis Storing commerciële zender „Veronica'' Ds. N. Luyendijk in De Hoek: Vijfenveertig jaar predikant Bromfietser tegen stilstaande auto Autotocht voor bejaarden Verbeterd bericht TROUW Dinsdag 30 mei 1961 Zaterdag 10 juni 1961 Voor deelnemers aan deze wandeltocht is er gelegen heid de reis van Rotterdam naar Den Haag per autobus te maken. Prijs voor een re tour f 1,75 p.p. Men kan zich voor deelneming aanmelden aan het kantoor van DAG BLAD TROUW, Witte de Withstraat 25 te Rotterdam. Burgerlijke stand van Schiedam VLAARDINGEN. Waarom ijvert de gereformeerde jeugd van Vlaardingen voor een eigen t,huis"? Deze vraag zal men zich zeker wel eens gesteld hebben als men kennis nam van de aktiviteiten, die de jongeren met zoveel enthou siasme en opoffering van veel vrije tijd ontketenen om tot verwezo- lijking van het gestelde doel te ge raken. Het is begrijpelijk. Er zul len zeker zijn, die menen, dat de zalencomplexen onder de nieuwe gereformeerde kerken de Piriël- kerk, de Emmauskerk en straks de Maranathakerk ruim vol doende zijn om gestalte te geven aan het jeugdwerk. VLAARDNGEN Als vrijdag avond het tamboers- en pijpers korps ,,De Pijpers" met veel „tam-tam" een gedeelte van Vlaardingen zal doorkruisen in hun prachtig gala-tenue, dan zal dat niet zo maar een mars zon der meer zijn. Om half acht na melijk zal het nieuwe kantoor en uitleenmagazijn van de Vlaar dingse Vereniging voor Gezond heidszorg „Het Groene Kruis Het Oranje Groene Kruis" aan de Floreslaan hoek Soendalaan of ficieel worden geopend. Schopstoel Vadercursus Vaardigheidswedstrijden HVO Geslaagde muziekavond te Maasland JB# oudheidkundige vondsten in de omgeving van Schiedam blijken van uit- zonderlük belang te zijn". Op deze wijze typeerde tijdens een persconferentie dr, F. J. Modderman, hoofd van de Rijks dienst voor Oudheidkundig Bodemonder zoek het resultaat van zijn werkzaamhe den van de afgelopen weken. Uit de op gravingen is komen vast te staan, dat de invloed van de Romeinen in dit gebied, ten noorden van de zeemond Relinium groter Is geweest dan indertijd werd aan genomen. In het krekengebied, dat zich hier uit strekt zijn reeds talrijke historische vond sten gedaan. Dezer dagen heeft men het bodemonderzoek met een grotere inten siviteit ter hand kunnen nemen daar dit maal het gebied niet gelegen was op de plaats waarover de Rijksweg „in aanleg" naar Hoek van Holland komt te lopen. De bewoners van de kleiwallen blijken reeds onder Romeinse invloed te hebben gestaan. Dit wordt onder meer uit de tal rijke scherven, van Romeinse oorsprong aangetoond, die in de bodem zijn aange troffen. Van bijzonder belang achtte dr. Modderman de vondst van een pijpaarden paardje, dat vermoedelijk in de omgeving van Keulen is gemaakt en dat het eerste dergelijke voorwerp is, dat in ons land werd aangetroffen. De functie van het paardje wordt in verband gebracht met de verering van de paardengodm „Epo- na", hetgeen erop wijst, dat reeds in de SCHIEDAM. Door het lid van de gemeenteraad te Schiedam, de heer 3. Kornfeld, zijn de volgende vragen gesteld: 1. Hebben burgeeester en Wethou ders kennis genomen van een bericht in de pers, waarbij wordt medegedeeld dat het voortaan verboden zal zijn ten ten te plaatsen op de speelweiden tus sen. .woonblokken in de wijk Nieuw- land, zulks omdat de bij het z.g. kam peren achtergelaten stenen en stukken ijzerwelke als haringen hebben ge diendbij het maaien -van het gras be langrijke schadeveroorzaken aan de messen ra» de i'naaimachines? 2. Zijn burgemeester en Wethouders niet met ondergetekende van mening, dat in het bijzonder de jeugdigen, die nog min of. meer onder het wakend oog der ouders spelen, door genoemd verbod toch wel heel erg worden ge troffen, daar het voor hen niet gewenst is aat zij n>an een verderaf gelegen speelveld gebruik, maken? 2. Zijn Burgemeester en Wethouders bereid om.-te.doen onderzoeken, of het mogelijk is. deibetreffende speelweiden wordt begonnen te zuiveren van steen Vóór met het maaien van het gras en ijzer, opdat schade aan de gras machine wordt voorkomen en genoemd verbod niet gehandhaafd behoeft te worden? tweede eeuw na Christus de eeuw waaruit al deze vondsten afkomstig zijn ook de Keltische sfeer zich deed voe len. Op het ogenblik heeft de heer Mod derman, tesamen met drs. A. Halbertsma een project onder handen waarin twee •woningen zijn aangetroffen. Ook deze zijn waarschijnlijk uit de tweede eeuw van Christus afkomstig. Voorts zijn er slijp stenen, een breekijzer, een loden nng die voor het spinnen gebruikt werd, een bronzen gesp, een welhaast gave wrijf schaal en als laatste belangrijke vondst een „mestlepel" aangetroffen. Deze lepel werd gevonden in een der woningen, waarvan de houten vloeren bedekt waren met een laag koemest, waaruit wordt af geleid, dat de bewoners veeteelt beoefen den. SCHIEDAM. Door een verrassen de zege op K.O.A.G. is OD.I. er .n geslaagd om het eerste-klasserschap te behouden, zodat de Schiedammers ook het volgend seizoen in deze klasse zul len mogen uitkomen. Deze zege was daarom zo verrassend, omdat OJ3.I. in de vorige wedstrijd totaal uit vorm was en het er dus naar uitzag, dat ook deze keer geen punten door les van Keulen c.s. zouden worden behaald. Hoewel de Odi-anen aanvankelijk een 20 voorsprong namen, stonden zij bij de rust toch met 42 achter. Een Schie dams offensief baatte aanvankelijk niet, want ODI bleef een achterstand houden, totdat een kwartier voor het einde de kansen keerden en ODI een 91 voor sprong wist te behalen. Kort voor het eindsignaal van arbiter Combee zag KOAG kans er 98 van te maken, maar verder kwamen de gasten toch niet. Er heerste grote vreugde in het kamp van de Schiedammers, want deze over- SCHIEDAM. Onder bet toeziend oog van Jr. J. E. Woltjer, directeur van Wilton Feyenoord, en enkele andere per sonaliteiten van de Holland Amerika Dijn en Wilton Feyenoord werd maandag middag om vier uur de kiel gelegd van de „Grebbedijk", welk enkelschroef vrachtschip door Wilton Feyenoord In opdracht van de directie van de H.A.L. gebouwd zal worden. De kiel voor dit zusterschip var. de ..Gaasterdijk" en de „Grootedijk" werd gelegd op de helling bij W.F. en het schip zal -voorzien worden van een M.A.N.-dieselmotor. Het schip zal uit zes laadruimen komen te bestaan en een lengte van 150 meter en een breedte van ruim 20 meter krijgen. SCHIEDAM. Het herenteam van de Schiedamse Volleybal Club is er in geslaagd om de promotie te be werkstelligen naar de Overgangs klasse, hoewel hiervoor strijd geleverd moest worden met vijf andere ploegen, die allen belust waren op de bovenste vier plaatsen, die voldoende waren om te promoveren. Zes teams namen deel aan deze wed strijden voor de districts-overgangsklasse van de Nevobo, nJL Blokkers, Achilles, S.V.C., Prof. Wijk 2, Sliedxecht-Sport en Vires et Celeritas, welke ploegen resp uit 's-Gravenhage, Delft, Schiedam, Lei den, Dordrecht en Gouda kwamen. Deze wedstrijden werden zaterdag ge speeld in het Studenten-sportcentrum te Delft, waar sportief om deze eer werd gestreden. Ieder team moest dus vijf wedstrijden spelen en nadat SV.C. deze achter de rug had en ook de anderen het laatste fluitsignaal hadden gehoord, eindigde S.V.C. op de eervolle derde plaats met 6 punten, achter winnaar Blokkers met 10 punten en Achilles met 8 punten- Onder S.V.C. kwamen Prof. Wijk II met 4 punten (die dus eveneens promoveert) en Sliedrecht-Sport met 2 en Vires et Celeritas met 0 punten. In het door de Schiedamse Volleybal Club georganiseerde nederlaag-toernooi was ditmaal het Rotterdamse Smash/ AMVJ op bezoek. Dames II bleef op de goede weg voortgaan door wederom een 30 overwinning in de wacht te slepen, wederom met groot machtsvertoon, ge tuige de volgende setstanden: 152, 15— 10 en 15—4. Dames 1 verloor op het nippertje van het in de dames-overgangsklasse spelende Smash-team. Ook hier tonen de set-stan- -dea de krachtsverhoudingen goed aan, n.L 14—18, 15—9 en 15—17. Heren II won eindelijk weer eens en wel met 3—0. De tegenstanders vielen "hier wel bijzonder tegen en de Schie dammers hadden dan ook weinig moeite -met dit Smash-team: 155, 157 en nog maals 15—7. Heren I tenslotte won over- -tuigend mei 21. Behalve' in de laatste set, toen de Schiedammers het wel ge loofden, was SVC. veruit de betere ploeg. Hier waren de setstanden 154, J57 en 8—15 Vrijdag volgt in deze seriewedstrijden SCHIEDAM. Geboren: Johannes B F z v JE B P Schaap en H N Seising; trmgard C d v J L Kitman en J P de Kuiter; Hen- Cr Ilea W d v A Koene en C Hons; Adrian a d -v F Daalmeycr en A de Vries; Marcel z v N de Kort en M van den Berg; Jarrien B z v F J" Swart en G Koning; Lambertus W O t v A BreddeJs en A Slootweg: Jo- -hannes C W z v P M van der Ven en C T Olsthoorn; Marjolijn d v w Dirkzwager en A van Zoeten; Wendetlna M d v W A, Ver- haal C Boeters; Anna J H E d v A van Dijken en B Polak; Metchlor W M v O y jteegen er. T E S Mdller, Yvonne d i v F W Kettlich en P J Zagwijn: Theodores L M z v T S de Vette en"W G J Borimg: Winired M z V B J van Tienen en G M Groen; Tennis N z v J Kalkman en F A T van Son; Theodora A d v L H He.Id. a ,ssM Groeneweg; Jacques C A z v J N/rtr.g en M J T Hersbaeh; Korald z v B D Roza X fg^^den^^Oranie. 08 jr. echtg, van A van Noortwijk; M W Krtiljning, 73 Jr. wed. Tiiiil* S VerdijsffcWoalc, 30 wtS. yan W den Held?V Groenendijk. 59 jr.: P C Oskamp, 75 jr. een derby, want stadgenote „Juliana" komt dan op bezoek. Gezien de pres taties, die Juliana" de laatste weken behaalt, worden spannende en goede wedstrijden verwacht. SCHIEDAM. - Op de terreinen van Wilton Fijenoord aan de Maaskant zullen deze week de volgende wed strijden voor de Bedrijfsvoetbalcom petitie gespeeld worden. Woensdag 31 mei: Uzerwerkers R'dam Timmerlieden en Branders Kantoor. Vrijdag 2 juni: Koperslagers—IJzerwer- fcecs Rep., KoperslagersMach. Fabr. I, PlaatwerkersMach. Fabr. I en Plaat werkersUzerwerkers Rep. Het elftal van de Timmerlieden is mo menteel in het bezit van de "Wisselbeker, die vorig jaar na een beslissingswedstrijd tegen de Uzerwerkers Rotterdam ver overd. De uitslagen van de maandagavond gespeelde wedstrijden luiden: Bedrijfeschool—Uzerwerkers N.B. 2— BedrijfsschoolElectro-comb. 0—0. Mach. Fabr. II—Electro-comb. 22. winning betekende het behoud van het eerste klasserschap. Toen later bekend weird, dat DVO haar wedstrijd tegen HKC had gewonnen, bleek dat de ODÏ- overwinning dringend noodzakelijk was geworden om de kans op degradatie te ontlopen. DVO zal nu met Vrienden schaar 2 naar de 2e klas moeten degra deren. Het bestuur van ODI is voornemens de training voor het komende seizoen heel serieus ter hand le nemen en het hoopt, dat het aantal herenleden In de komende maanden zal toenemen, want hieraan bestaat bij ODI een gebrek. ?9 SCHIEDAM. In ons land bestaat een Christelijke Vereniging tot Verpleging van langdurige zieken, waarvan de af deling Schiedam de naam Het Zonne huis draagt. Deze vereniging is maan dagavond in jaarvergadering bijeenge weest, waarbij de belangen van de af deling werden besproken. De vergadering stond onder leiding van ds. D. Drenth, die zeer verheugd was over de grote opbrengst van de vorige week gehouden, collecte (meer dan 4 000,wat ruim 1.100,meer is d.an vorige jaren). Al het mogelijke zal worden gedaan om uitbreiding van het aantal contribuanten te bewerkstelli gen, onder andere door een lepeltjes- actie. Het jaarverslag van de secretares'se- pennmgmeesteresse, mevr. Pelt, luidde gunstig en ook zij hoopte, dat deze lief dadige vereniging, waarvan dit jaar het 40-jarig bestaan zal worden gevierd, voldoende aandacht zal krijgen bu de bevolking. Advertentie De Schiedamse politie heeft twee 18- jarige jongens aangehouden, die er van verdacht worden op 13 augustus 1960 op die Schiedamse kermis een bromfiets te hebben gestolen. In de lange tijd tus sen de diefstal en het terugvinden van de bromfiets is het vehikel van diverse eigenaren veranderd. Uiteindelijk werd in Rijswijk een jongen met een brom fiets aangehouden. Hij verklaarde hem te hebben gekocht. De politie heeft toen het gehele spoor kunnen nagaan en stuitte tenslotte op de 16-jarige P.O. uit Rijswijk en de evenoude vnend J. van de D. uit Schipluiden. Een bewoner aan de Jacob Catslaan hoorde maandagavond gerucht in zijn tuin. De politie werd gewaarschuwd en de agenten bemerkten een 18-jarige Zweedse zeeman, die bovenop de schut ting zat. Hij wist zich niet meer te herinneren, hoe hij erop gekomen was: hij verkeerde lichtelijk onder invloed van sterke drank. De agenten hebben d!e zeeman naar het schip bij Wilton Feijenoord gebracht. „Dat is beslist niet zo," vertelde ons de heer G. v. d. Brink, die lid is van het bestuur van de Stichting Gereformeerd Jeugdcentrum Vlaardingen. „Wanneer er een nieuwe vereniging bijkomt, dan heb ben we bijzonder veel moeite een „gaatje" te vinden in een van de zalen." Van de heer Van den Brink vernamen we, dat slechts ongeveer 25 procent van de gereformeerde jongeren van Vlaar dingen is georganiseerd en dat dus 15 pro cent zich nog afzijdig houdt. Ook deze jongeren wil men bij het werk betrekken Er wordt ook op hen gewacht! Dat gaat moeilijk via de bestaande verenigingen. Het zal moeten geschieden -door middel van andere aktiviteiten. Omdat ze er bij horen wil het Gereformeerd Jeugdver band, dat opdracht gaf tot vorming van de Stichting Gereformeerd Jeugdcentrum, ook iets voor deze jongens en meisjes doen. Men had er reeds veel eerder aan moeten beginnen. Helaas was dat niet mogelijk wegens gebrek aan zalen waarin men aan deze jongeren ontspanning kan bieden en met hen kan platen over gees telijke en ander problemen. Ook is 't onmogelijk het werk onder de jongeren van 8 tot 12 jaar, dat door de Bond voor Geref. Jeugdorganisaties zo gepropageerd wordt, aan te pakken. Oor zaak? Gebrek aan vergadergelegenhetd! Er doet zich. zei de heer Van den Brink, nog een andere moeilijkheid voor. m Vlaardingen, dat zich bijzonder sterk uit breidt en in de komende decennia wel licht een verdubbeld inwonertal zal be reiken, kan momenteel geen effectieve propaganda gevoerd worden, omdat de huidige accomodatie beslist tekort schiet Daarbij komt nog, dat het jeugdwerk zich 'einden, want vele jongeren zijn op door- de-weekse avonden niet in de gelegen heid een vereniging te bezoeken in ver band met het vele huiswerk en met het bezoek aan een avondschool. Een eigen gereformeerd jeugdhuis, zo stelde de heer G. v. d. Brink is dan ook beslist geen overbodige luxe. Het is nodig om de jeugd vast te houden en haar in de gelegenheid te stellen de eventuele vrije middagen en avond door te brengen in eigen milieu. Men wil in het jeugdhuis ook een ge legenheid scheppen voor de bestudering van verschillende onderwerpen, onder meer door het oprichten van een eigen bibliotheek men heeft er reeds een, maar deze kan slechts 2 uur per week in een van de zalen van de kerk worden gehouden met leeszaal en voorts wordt overwogen het gebouw, dat natuurlijk in de eerste plaats bedoeld is voor de eigen jeugd, ook te gebruiken voor andere doeleinden. Het is bijvoorbeeld niet on mogelijk. dat evangelisatieclubs er van kunnen profiteren. Er zijn reeds vele plaatsen, waaronder ook kleiner dan Vlaardingen, die het nut van een eigen jeugdhuis ondervonden hebben. Het resulteerde in een opleving en uitbreiding van het werk onder de jeugd. Dat moet ook het uiteindelijke doel rijn, want door dit werk wordt, zei de heer Van den Brink, op een onver vangbare wijze bijgedragen tot de vorming ran de kerk van de toekomst Het bestuur van de Stichting Gerefor meerd Jeugdcentrum is dan ook vast van plan alles in het werk te stellen de plan. nen te realiseren en het is dankbaar voor de spontane medewerking van de jeugd zelf Allerlei actie: oud apier, babysit centrale. modeshow, gezellige avonden etc. hebben tot nu toe reeds ongeveer 13.000,opgebracht. En dan te weten, dat het stichtingsbestuur ongeveer elf maanden geleden met de voorbereidende arbeid begon! In de komende maanden hoopt men nog meerdere acties te organiseren en hoopt men meer gestalte te kunnen geven aan de plannen. Er is nog veel te doen, heel veel zelfs. Maar men zet door en blijft getrouw aan de lijfspreuk: ,De jeugd verankerd, de kerk verze kerd." Het rekent daarbd op de steun van de ouders en van die instanties, die ten nauwste bij .het jeugdwerk betrok ken zijn Mach. Fabr, HUzerwerkers N.B. 0—1. in het hijzonder toespitst op de week- VLAARDINGEN. Ondanks het bestaande personeelstekort hebben maandag de politie-ambtenaren van het Schiedamse korps, van de Rijks politie te Water en van Vlaardingse politie de sportieve wapens tegen elkaar opgenomen. Voor de zevende maal hebben tal van politiemannen hun kunnen en kennen getoond, waar bij het aan de nodige spanning overi gens niet heeft ontbroken. Na de eerste dag Wijkt dat Schiedam de prestaties heeft geleverd, want met 131 punten behaalde men het hoogste ge middelde gevolgd door de Vlaardingse pohtie met 113 en de Rijkspolitie te water met slechts 52 punten. In het Kolpabad werden de zwemwed strijden gehouden. De 50 meter schoolslag werd gewonnen door De Jong van Schie dam m een tijd van 412 sec. Ook de tweede aankomende was een Schiedam mer, namelijk De Vette, die er 42 4 sec. over deed. Van der Wiel van Vlaardingen liet 42.4 sec. voor zich noteren. Schiedam behaalde een gemiddelde van 225, Vlaardingen 13A de Waterjpolitie 9. Koole (V) won met 18,2 sec. de 25 meter schoolslag veteranen. 2e werd Na- ter (S) met 19 8 en 3e C. Overgauw (W) met 20 sec Gemiddelde Schiedam 16,5, VI. 15,5 en de Waterpolitie 13. Ook Op de 50 meter rugslag tonde Schiedam zich onbetwist de sterkste De Jong met 43.9 sec. noteerde de beste tijd, gevolgd door rijn stadgenoot Van Loo, die er 0,1 sec. langer over deed Davids van Vlaardingen werd derde met 45,4 sec. Bijzonder spannend was de strijd om de 25 meter rugslag voor de veteranen. Hierbij deed zich bet zeldzame feit voor, dat drie deelnemers allen met precies 21 seconden gelijk aantikten. Bij de herkamp waren de tijden van zelfsprekend iets minder gunstig, zodat de eerst gemaakte tijden officieel werden erkend. De Vos van Schiedam werd eerste, ter wijl Poot en Van der Harst beide van Vlaardingen resp. tweede en derde wer den. Heer en meester toonde de Schie damse politie zich in de 50 meter vrije slag De drie beste plaatsen kwamen in bezit van de Schiedamse mannen van Hermandad, die de volgende tijden maak ten: Luiten 33.9 secDe Vette 35,9 sec. en Van Loo met 37 sec De 25 meter vrije slag was voor de Schiedammer Kind, die met 16 5 sec meer dan een voile seconde voorsprong had op Koole (17.6) en Rikken (17 8 sec De 3 x 25 meter wisselslag estafette junioren werd een overwinning voor Schiedam met 53.7 sec. Vlaardingcv no teerde 598, terwijl de Politie te "Water 61.2 sec liet aantekenen. Spanning was er voorts bij de 3 x 25 meter wisselslag estafette veteranen, waarbij Vlaardingen en Schiedam elk 57 seconden lieten noteren De Politie te Water deed er 9 seconden langer over SCHIEDAM. Voor de Algemene Be- drijfs-Competttie zullen deze week nog de volgende wedstrijden worden gespeeld: dins dag 30 mei: HeJiosWK (Spieringshoek), PTT—Hoek II en Mafa-BcysSchrijver (Schletbaanstzaat). Woensdag 31 met: Mora- vanHelios II (Barga). vrijdag Z juni: Sebeffer-—IBS (HBSS—Harga). Hoek-GZV (Spieringshoek), PTT-KVVK H en GRS— Enka (ScMetbaanstraat). Twee jeugdige Pijpers zullen ieder een vlag overbrengen en m de daarvoor be stemde standaard plaatsen, hetgeen m feite de officiële opening zal betekenen. De wethouder van volksgezondheid, de heer M H L Weststrate alsmede, de wet houder van stadsuitbreiding, de heer T. de Bruijn zullen het woord voeren Met de ingebruikneming van het nteuwe ..paleisje" zal een wel zeer lang gekoes terde wens van de vereniging m vervul ling gaan. Tijdens de speciaal daartoe beiegde bijeenkomst deelde de voorzitter, dr H. Hasper mede, dat men zeer dankbaar en verheugd is, dat het eindelijk zo ver ge komen is, dat een eigen gebouw, dat aan alle eisen voldoet, in gebruik kan worden genomen. "Weliswaar is er een lijdensweg aan voorafgegaan, maar het doel is be reikt en dat stemt de vereniging tot grote tevredenheid De laatste jaren zat men meermalen op de schopstoel want zowel het pand aan de Liesveldselaan als dat aan de Kuiperstraat vielen inmiddels on de slopershamer ten behoeve van de stadssanenng. In december I960 werd aan de bouw begonnen, waarmee ongeveer drie maan den gemoeid zouden zijn Het werden echter ruim vijf maanden, doordat de afwerking bijzonder veel tijd in beslag nam. Toch is men niet over een nacht ijs gegaan, want wie het gebouw betreedt ontdekt meteen dat de Vereniging voor Gezondheidszorg een „juweel" van een gebouw tot zijn beschikking heeft Fraaie kleurencombinaties en moderne verlichting geven direkt een bijzonder cachet aan het nieuwe gebouw Aan alle factoren waarmee de vereniging te maken heeft is zeer veel aandacht besteed. Er is een grote zaal, die voldoende ruimte bevat om de regelmatig terug kerende cursussen voor moederschaps- zorg te geven. De secretaresse, mevrouw J. Okker- van Gelderen deelde mee, dat de laatste lijd zelfs veel belangstelling werd getoond voor de vaders, die immers na de cursus de slotavond bijwonen- Zij sprak daarbij zelfs van een „vadercursus". Daarnaast zijn er nog enkele kleinere ruimten. Een eenvoudige, maar fraaie bestuurskamer, een archiefruimte, die reeds bijna geheel gevuld is; een speel ruimte waarin al het uitgeleende mate riaal een goede beurt krijgt; een droog ruimte, van alle gemakken voorzien. Ver der een ontluchtingsruimte, waarin alle bedden, enz. minstens drie maal 24 uur worden gelucht alvorens deze gereinigd aan een volgende wordt uitgeleend. Al het materiaal is opgeborgen in speciaal daartoe bestemde kasten, die vrijwel aan het ocg zija onttrokken. Tenslotte is er nog een zaaltje dat zeer geschikt is voor het houden van vergaderingen. Reeds heeft de Neder landse "Vereniging voor Huisvrouwen te kennen gegeven aldaar haar verga deringen te willen houden. Ook andere verenigingen zullen indien mogelijk, stellig gebruik maken van deze zaal. Niet alleen heeft deze vereniging met zrjn bqna 6500 leden een geheel nieuw jasje aangetrokken, maar voor niet min der dan 5 000,werd aan nieuw mate riaal gekocht, waaronder zich verschil lende bedden bevinden enz. Men maakt de laatste jaren een gesta. dige groei mee: het ledenaantal neemt jaarlijks toe met 4 tot 500 leden. Voor de contributie van slechts 0.90 per maand heeft men recht op zes weken verpleeg hulp. verder kraamhulp, gezinszorg, ter wijl vrijwel alle verplegingsartikelen ter beschikking staan van de leden. Bijzonder verheugend is het feit, dat men over verpleeghulp niet te klagen heeft Zo heeft men een staf van, tien 'wijkverpleegsters, die het best naar hun zin hebben, de laatste drie ja'rên deden zich namelijk geen mutaties voor en dat wil toch wel wat zeggen m deze tod Het magazijn zal worden beheerd door mevrouw' A. v. Gelder omdat gebleken la dat deze werkzaamheden het best zijn toevertrouwd aan een vrouw. De gemeen te heeft Inmiddels toegezegd, dat voor de magazijnbeheerster t.z.t. een woning zal worden toegewezen. VLAARDINGEN. Op het terrein van de Zuiderbuurt heeft H.V.O. zater dagmiddag voor haar junioren vaardig heidswedstrijden georganiseerd waar voor grote belangstelling bestond). De jongens werden in vier groepen ver deeld, vanerend naar hun leeftijd De onderdelen van deze wedstrijden beston den uit: baldnbbeien, hordenloop, doel trappen, doelschieten, 50 m hardlopen, 25 meter achteruitlopen, busje-schieten, bal inwerpen en hooghouden van de bal. In groep I werd A. Goedknegt win naar met 71 punten, gevolgd door P. van Rij met 65% en H. Dekker met 65: Groep II had A. v. d. Berg als winnaar 54% punt, waarna K. Koek en T Goed- knegt met resp. 52 en 50 punten In groep III was A. Voogt nr. I met 49% punt, gevolgd door R. van Oosten met 49 punten en M. Drop met 47% punt. Tenslotte was M. Broek met 51% punt de sterkste m groep IV, gevolgd door F. Voogt met 51 en H. Drop met 45% punt. Na afloop werd een wedstrijd ge speeld tussen leiders en een selectie- team onder leiding van trainer A. Huis, waarin de punten met 2—2 broederlijk werden verdeeld. Het zal aan een technische fout in. het zendapparatuur van de commerciële zender „Veronica" hebben gelegen dat gedurende de gehele zondagmiddag tot ver in m de avond het radiotelefonisch verkeer van Scheveningen-raddo zwaar werd gestoord, Eén van de vele kana len, namelijk het B-kanaal, was in het geheel niet te gebruiken. Schepen, die opriepen konden niet worden verstaan, waarvan de vissersvloot veel ongerief ondervond. Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" heeft in nauwe samenwerking met radio-Schevemngen getracht de moeilijkheden van de storing op te van gen. HOEK VAN HOLLAND. Het comité „Ouden van Dagen" heeft plannen om dit jaar op 21 juna voor de 65-jangen en ouderen en voor de invaliden een auto tochtje te organiseren. Deze tocht kan echter eerst dan doorgaan, wanneer alle autobezitters hun auto voor deze dag beschikbaar stellen en de burgerij ter bestrijding van de belangrijkste kosten een bedrag stort op het gironummer 152077 t.n.v. de penningmeester, de heer: N. v. d. Graaf, Hoek van Hcdland, Ook giften in natura zijn hartelijk welkom. HOEK VAN HOLLAND. Afgelo pen zondag beeft ds. N. Luyendijk, die op het ogenblik in Zeist svoont, op verzoek van de kerkeraad van de Nederlands Hervormde Gemeente te Hpek van Holland tijdens de morgen kerkdienst voorgegaan. De kerkeraad had dit verzoek tot hem gericht, om hiermee aan de viering van het vijf enveertigjarig ambt een speciaal cachet te geven. Ds. Luyendijk heeft indertijd twintig jaren de hervormde gemeente van Hoek van Holland ge diend. De grijze predikant bad als tekst voor zijn predikatie gekozen de woor den van Deuteronomlum 5 vers 5, waarin staat geschreven: ,4k stond in dien tijd tussen d« Here en U om U het Woord des Heren aan te zeggen" Dominee Luyendijk wist zijn gehoor al aanstonds te boelen door te wijzen op de vrengde die er bij de ouders heerst, ais een zoon te kennen geeft, predikant te willen worden. Predikant is geen vak en moet niet gezocht worden in financiële voordelen. Het is een van God uitgaande roeping, Is men met geroepen om predikant te worden, dan is men klinkend metaal en geen zieleherder, dan wordt het dominee zijn een desillusie, aldus ds. Luljendijk. Deze roeping zal wedervaren worden met beving ondanks de vreugde zo zeide die jubilerende predikant Een predikant moet worden als Mozes, die werkte van uit het besef zijn werk zelf niet te kun nen, ondanks het feit dat bij zich geroe pen gevoelde. ,Jk kan en wil niet in de schaduw van Mozes staan," vervolgde ds. Luijendijk, „maar in alles voel ik toch dat een ding met hem gesneen heb ge had, in die twintig jaren op Hoek van Holland heb ik mogen staan tussen de Here en u". De heersers dezer aarde, zo voer de predikaat voort, hebben een grote ver antwoordelijkheid. die gebaseerd is op de lichamelijke belangen van de mens, maar een predikant draagt een groter verantwoordelijkheid, namelijk die over het gjeestelijk welzijn, het welzijn van de ziel van degenen die aan hem toe vertrouwd zijn. Al zou de gehele wereld gewinnen en u zou schade lijden Mn uw ziel, wat zou het u baten? Niet alleen de predikant, maar ook de Kerk heeft de plicht te staan tussen de gemeente en de wereld. Zi) moet ervoor waken dat de wereld niet in de Kerk komt en haar over meestert Wat is een schip in het water als het water in het schip komt? Het gaat zijn ondergang tegemoet. Hel modernisme In het leven doet ons bezorgd zijn. We behoren angstig te zijn voor de wereld gelijkvormigheid ha de kerk. In het tweede gedeelte van zijn predi king zeide ds. Luijendijk dat iemand die zich door God geroepen weet, dag en nacht actief zal zijn. Luibedd kan in dezen niet bestaan, evenmin ais een vijf daagse werkwebk in overeenstemming is met het Woord Gods. Mozes zegt de plicht te hebben gehad om het Woord des Heren aan te zeggen, aldus de oude vertaling van de Bijbel. Dit legt de hoorders een verplichting op. Het Woord Gods aanzeggen, zonder hier iets aan toe te voegen of er iets van af te doen.' gelijk de dwaalleraars doen die stenen voor brood geven. De wens tot Luisteren bij de ge meente Iaat veelal een en ander te wensen over, zo zeide ds. Luyendijk. Waarom wil men Gods Woord niet gaarne horen? Omdat het spreekt van strijd en zonde en omdat het getuigt tegen de menselijke natuur. Ook bij imjn afscheid van deze gemeente heb ik u dit voorgehouden, zo besloot ds. Luyijendiik zijn predikatie, dat u de plicht hebt het Goddelijk Woord aan te horen en ernaar te leven. Op verzoek va» de huidige predikant, ds. H. S. Wassink, die hem denk bracht voor zijn vele werk in de ge meente Hoek van Holland, zong de gemeente de jubilaris de zegenbede van psalm 134 toe. Na enkele uren onzekerheid en groeiende ongerustheid zjjn van middag aan het strand ten zuiden van Lissabon wrakstukken gevon den van de nieuwst DC-8 machine, de PH-DCL „Fridtjof Nansen", die in de afgelopen nacht op weg van Lissabon naar Caracas is ver ongelukt. Het toestel stortte en kele minuten nadat het van Lissa bon was opgestegen neer. Bjj de wrakstukken werden tevens ver ongelukte passagiers aangetrof fen. De K.L.M. heeft de volgende gegevens verstrekt over de bemanning van de verongelukte DC8 PHDCL „Fridtjof Nansen". Vliegtuigbestuurder 1 Rïnnert Ma- chiel Draaisma, geb. 28-3-1917 te Seina- rang, Indonesië, woonachtig te Haarlem NJH., gehuwd 2 kinderen, In dienst K.L.M. 1-11-1940. Vliegtuigbestuurder 1 John Ronald William Hoekstra, geb. 1-8-1917 te Soe- bang, Indonesië, woonachtig t« Amstel veen, gehuwd 1 kind, In dienst K.Ni LM. 1-1-1947, in dienst K.LM. 1-8-1947. Radio-telegrafist 1 Gerbrand van Vuure, geb. 2-11-1915 te Amsterdam, woonachtig te Amstelveen, gehuwd 3 kinderen, in dienst K.L.M. 1-11-1937, sinds 1-8-1938 radio-telegrafist, sinds 1-11-1959 Navro-functie aan boord vlieg, tuig als Navro radio-telegrafist-navl- gator. Boordwerktuigkundige 1 Hendrikus Westrik geb. 19-7-1916 te Zwolle, woon achtig te Amstelveen, gehuwd 1 kind, in dienst KLM. 14-3-1938. Boordwerktuigkundige 3 Jacobus Wilhelmus Blommestein, geb. 31-12-1933 te Jutphaas, woonachtig te Jutphaas, ongehuwd, in dienst EXJL 10-10-1955, sinds 1-2-1957 bwk. Purser 1. Ferdinand Linterman, geb, 13-6-1925 te Nijmegen, woonachtig te Ou derkerk a. d. Amstei, gehuwd, Z kinde ren, In dienst KLM. 1-4-1954. Purser 2 Louis Boersma, geb. 30-11- 1925 te Amsterdam, woonachtig te Drie buis, gehuwd, geen kinderen, in dienst K.LM. 15-5-1948, sinds 1-1-1954 steward. Aank. Hofmeester Jacob Oosterling, geb. 14-11-1932 te Wassenaar, woonachtig te Wassenaar, ongehuwd, in dienst KL.M. 1-1-1960. Aank. Hofmeester Seng Hoey Thio, geb. 30-7-J.93J te Botterdam, woonachtig te Vlaardingen, gehuwd, 1 kind, in dienst K.L.M. 1-6-1960, sinds 1-10-1960 aank. hofmeester. Stewardess mejuffrouw Cornelia Jo hanna van den Berg, geb. 8-10-1925, te Den Haag, woonachtig te Den Haag, on gehuwd, in dienst K.LM. 8-10-1951, sinds 1-12-1951 stewardess. Stewardess mej. Komelia de Graaf, geb. 7-8-1936 te Deventer, woonachtig te Amsterdam, ongehuwd, in dienst K.LM. 1-9-1960, sinds 1-11-1960 stewardess. Stewardess mej. Maritza Isabel Cres- po Caldera, geb. 30-7-1941 te Malquetia, woonachtig ié Caracas, ongehuwd, in dienst Viasa, Nationaliteit Venezolaanse. Aank. hofmeester Pablo Jarrido Pe- rales, geb. 1/8/1928 te Madrid, woonachtig te Caracas, ongehuwd, in dienst Viasa, nationaliteit Venezolaan. VLAARDINGEN. „Leden van de Vlaardingse Scheidsrechters Vereni ging, laten wij gezamenlijk onze krachten bundelen om onze groep op die plaats te brengen waar ze behoort in de Vlaardingse Sportsamenleving. Weest ervan overtuigd, dat uw bestuur alles in het werk stelt en zal stellen om de doelstelling van de vereniging in ere te houden". Met deze veelzeg gende woorden besloot de secretaris van de V.S.V. het uitvoerige jaarver slag van de jaarlijkse Algemene Ver gadering, die maandagavond in ge bouw Excelsior werd gehouden. Zelden werd een jaarvergadering zo goed bezocht, want er moesten vele stoelen worden bijgehaald om alle Vlaar dingse scheidsrechters een plaats te kun nen bieden. Overigens een teken dat het de V.S.V. uitstekend gaat. Dat bleek ook duidelijk uit de sfeer die er telkenmale heerst bij deze meer dan bloeiende ver eniging. Uit de cijfers, die de heer K van Oud- heusden meedeelde, bleek, dat het leden tal gedurende het laatste verenigmgs- jaar met 13 is gestegen. Een feit, dat het bestuur tot bijzondere verheugenis stemde, hetgeen naar voren kwam uit de woorden van de voorzitter, de heer Chr. Roodenburg, die deze functie reeds tien jaren vervuld. De heer Roodenburg schetste de V.S.V. als een kleine vereniging met grote da den. Laat Vlaai dings roem maar verder uitbreiden en trachten om ook de klein ste scheidsrechter op te leiden naar de top van de scheidsrechtersladder. Hij toonde zich dan ook uiterst tevreden ovec de prestaties, die door het Vlaar dingse korj» werden geleverd in het afgelopen seizoen. Toen de voorzitter deze woorden uit sprak wist hij nog met, dat hij even later gehuldigd zou worden. De voor zittershamer werd hem uit de handen genomen door de heer L. v, d. Linden, die het woord gaf aan de heer F. de Groot. Deze onthulde dat het 30 jaar geleden was, dat die populaire Chris Hoodenburg de scheidsrechtersfluit voor het eerst hanteerde. Hij wees daarbij op de prachtige carrière, welke de Maas- sluisse scheidsrechter heeft doorgemaakt, waardoor hij de top wist te bereiken. Bijzonder verrast was de heer Rooden burg toen hij uit handen van de heer De Groot een fraai vaantje mocht ontvangen als aandenken aan het bijzondere jubi leum. Ontroerd dankte de voorzitter voor het geschenk, waarmee hij zich zeer ver eerd voelde. In hei jaarverslag sprak secretaris Van Ondbensden over de buitengewoon geslaagde spelregelcompetitie voor junio ren. Niet minder dan 12 verenigingen namen hieraan deel, waarbij de junioren van Naaldwijk voor de tweede maal op de fraaie wisselbeker beslag wisten te leggen tijdens de ln Hoek van Holland gehouden grote finale. Vol trots wees de beier Van Oudheus- den op de prestaties van het Vlaardingse scheidsrechtersteam, dat in de halve finale van de landelijke test-wedstrijden voor scheidsrechters wist door te drin gen, na vooraf de groepen van Rotter dam. Schiedam en Dordrecht te hebben verslagen. Achter de landskampioen Den Haag en de groep „Zaanstreek" eindigde de V.S.V, als derde, hetgeen hij als een eervolle prestatie beschouwde. In vergelijking met de vonge seizoenen was bet afgelopen jaar een drukker sei zoen dan ooit tevoren. De topavond vormde daarbij wel het hoogtepunt, want toen waren het de „kopstukken" Theo Hoogenboom, Dirk Nijs, Jan Bijloo, Leo Hora en anderen, die in de zaal Harmo nie voor een overweldigende opkomst voor een uitstekend geslaagde forum avond zorgdroegen. De heer Van Oudheusden was zelfs van mening, dat de groep Vlaardingen van de C.O.V.S. (Centrale Organisatie Voetbal Scheidsrechters) in heel Neder land m aanzien aanmerkelijk was ge stegen. Volkomen verrast was de secretaris, die evenals de voorzitter, werd ver rast met een vaantje dn de scheids- rechterskleuren. Ditmaal was het de heer Roodenburg, die hem dat vaantje mocht overhandigen als blijk van waardering voor zijn vele werkzaam heden als secretaris verricht Hij be treurde het overigens ten zeerste, dat de heer Van Oudheusden zijn post ging verlaten wegens vertrek naar het buitenland. De bestuursverkiezing had tot gevolg, dat als secretaris werd benoemd de beer J. J. van'de Vijver. Voor de rest bleef het bestuur ongewijzigd. VLAARDINGEN. De 25-jarige bromfietser G. H. reed in de nacht van zondag op maandag tegen een geparkeerd staande auto. De oorzaak van deze aanrijding is niet bekend. De man moest met een hersenschud ding naar het Algemeen Ziekenhuis worden overgebracht. Zaterdagavond bestond er grote be langstelling voor de leerlingenavona welke door de heer J. Wiest met eea vijftiental van zijn leerlingen in hrt Trefpunt werd gegeven. Het waren leerlingen die ruim een jaar accordeon- lessen hadden gevolgd. Gezameruijs brachten ze verschillende bekende hes jes ten gehore, die op voortreffelijke wijze werden' gespeeld. Het applajj» na elk nummer was dan ook tenvoue verdiend. Hierna volgde samenzang, wat de gezelligheid van deze avono «eer verhoogde. Na de pauze werd on der leiding van mevrouw Van woerin- gen-van der Ster opgevoerd Anita en se toverfee. Aan het slot van de avona heeft de heer Wiltexs van Maassluis oe heer Wiest dank gebracht voor den- buitengewoon mooie avond. Namens ae ouders der leerlingen bood hij de heer Wiest een geschenk aan. Voor het eenlteidlsdiploma „EtTsh hulp bij ongelukken" slaagden enkeio Hoëkenaren, namelijk de heren J. Aar- brechts, N. Peliegrom, J. Roodenburg' C. Boon en C. Van Zwienen. De heer P. J. Z. is zijn fiets kwijt die hij op de Verbrande Erven ha» «ezel

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 2