LAiïGS /i>E\ VATERVEgM 'j£ B. Maat bij afscheid van Vlaardingen met zilveren penning onderscheiden Volksbond Vlaardingen kan op goed jaar terugzien Zestig meisjes in Pniëlkerk geïnstalleerd Torpedojager „Dewey" is paradepaard van U.S.N. 134.700 Schiedamse mime zege politie wist te behalen Betekenis van de visserij mag niet worden onderschat K la var-Accordeon Schiedam bestaat vijf jaar Waardige lustrum viering Wilton derde P.Y. /-i -jT^rn Vlaardings politie meuws Hoeks Mannenkoor L. en V.-toernooi Bewapend met geleideprojectielen Roelof stapte bij Hoek van Holland weer van boord Negende Haagse Troinv-mars Jeugd Jolijt opent met wielerronde Schiedams itaenieuws poli 'lr A A/ÊC IC hCr XJATCi Geschenk Inschrijving K.W.-Mars Dankwoord J. Dinkelaar onderscheiden Taak van kruisers Dank TRUI W Woeiibiiag 31 mei 1961 VLAARDINGEN. Tijdens het afscheid van de heer B, Maat, die na 42 dienstjaren van zijn pensioen mag gaan genieten, was het bur gemeester mr. H. Heusdens, die de scheidende een grote verrassing toebereidde, door hem de zilveren penning van de gemeente Vlaar dingen uit te reiken, alsmede de draagmedailleen de niet minder fraaie, daarbij behorende oor konde. VLAARDINGEN. Uit het jaarverslag van de heer J. Berk hout, bleek dat de Vlaardingse af deling van de Volksbond tegen Drankmisbruik op een gunstig ver enigingsjaar kan terugzien. Ook de penningmeester, de heer A. G. W. Smulders, liet een goed geluid horen waarbij de cijfers gunstig afstaken bij die van het vorig jaar. De bestuursverkiezing had tot ge volg dat de heren D. van der Ende (voorzitter) en A'. G. W. Smulders (penningmeester) werden her kozen. VLAARDINGEN. Zo vol was dinsdagavond de grote zaal van de Pniëlkerk, dat velen genoegen heb ben genomen met een staaniéaats, om de installatieavond mee te kun nen maken van zestig meisjes, die wekelijks de clubavonden bijwo nen, uitgaande van de Gerefor meerde Evangelisatie in - Vlaar dingen. Bürgeriijke stand van Vlaardingen Burgerlijke stand van Schiedam Advertentie voor alles wat uw radio en tv betreft radio modern Zaterdag 10 juni 1961 Voor deelnemers aan deze wanaeltocht is er gelegen heid de reis van Rotterdam naar Den Haag per autobus te maken. Prijs voor een re tour fl,75 p.p. Men kan zich voor deelneming aanmelden aan het kantoor van DAG BLAD TROUW, Witte de Withstraat 25 te Rotterdam. Visserijcongres in Scheveningen begonnen In Scheveningen is gistermorgen een visserij congres begonnen, het eerste congres van dien aard dat in ons land wordt gehouden. Het duurt tot en met vrijdag a.s. en het staat onder auspiciën van T.N.O. en de stichting van de Nederlandse Visserij die voor de orga nisatie hebben samengewerkt «net het vakblad „De Visser ij wereld". Het wordt geleid idoor dr. M. van Eekelen, voorzitter van de voedingsorganisatie T.N.O. De bedoeling van het congres, zo zeide deze in zijn openingswoord, is van gedachten te wisselen over vraag stukken die ten nauwsten samenhangen met de ontwikkeling van de techniek. Oplossing puzzel 1511 Samenwerking Hoogwaardig De eerste burger deed dit na een toe spraak waarin hij de vele facetten be lichtte van de werkzaamheden waarmee de heer Maat tn zijn functie als chef van de afdeling bevolking, burgerlij ke stand, militaire zaken en verkiezin gen heeft te maken gehad. Het was dinsdagmiddag in de raads zaal in aanwezigheid van de wethouders en tal van raadsleden, alsmede familie leden van de heer Maat, dat mr. Heus dens een terugblik wierjj op de lange ambtsperiode van Bastiaan Maat. De burgemeester kenschetste de heer Maat als een trouw, bekwaam en toe gewijd ambtenaar, aan wie de belan gen van de gemeente in goede handen bleken te zijn toevertrouwd. Na het uitreiken van de sladspenning sprak mr. Heusdens de wens uit, dat de heer Maat nog een lange reeks van jaren in gezondheid de medaille zou mogen dragen, terwijl hij in zijn geluk wens ook mevrouw Maat-Boekholt be trok. Ook dé nieuwe gemeente-secretaris, de heen A. Kranenburg hield een toe spraak totde heer Maat. Hij zei, dat de scheidende te maken heeft gehad met de papieren en met de natuurlij ke mens. Als dank voor alles wat hij voor de gemeente Vlaardingen heeft gedaan werd aan de heer Maat namens het personeel van het secretarie een ameu blementje aangeboden, dat verplaats baar is en zelfs opvouwbaar, zodat het gemakkelijk met vakantie kan worden meegenomen. werkers, die aan hem ondergeschikt zijn geweest. Hu zei. iets gekend te hebben van de arbeidsvreugde en noem de de door hem verrichte werkzaam heden als een v.uk van zijn leven. Nadat mr. Heusdens de heer Maat dank had gebracht voor zijn weder woord heeft een lange schare van be langstellenden gebruik gemaakt van de gelegenheid om van de heer Maat en zijn familie afscheid te nemen. Behal ve het voltallige personeel van het se cretarie waren tal van hoofden van an dere diensten aanwezig bij de zeer druk bezochte receptie, die eveneens m het stadhuis plaatsvond. SCHIEDAM. De voorinschrijvin gen voor de Koningin Wilhelmina- Mars stromen nog steeds binnen en naast de deze week reeds genoemde groepen, scholen en verenigingen, hebben zich weer verschillende deel nemers gemeld bij de heer Ph. van Oordt. Nicolaas Beetsstraat 28, Onder andere konden worden inge schreven de Padvindersgroep ,,de Scha kel" met diverse groepen, twee groe pen van de Savornin Lobmanschool, twee groepen van de Catharinaschool, de Joh. Calvijnschool, de vereniging Wandellust en de Christelijke Gymnas- tiek-Vereniging ..Juliana". Ook aan de start bestaat gelegenheid om zich op te geven voor deelname. Men wordt dan echter verzocht dit vroegtijdig voor de start te doen. De starttijd is gesteld op drie uur, terwijl de startplaats bij de Plantage is. 's Avonds na de tocht, tussen binnen komst der groepen en prijsuitreiking zal op het Plantagepodium een Suri naams feestprogramma worden gege ven. In zijn dankwoord bleek de heer Maat het meest te zijn getroffen door het aanbieden van de sladspenning. Hij achtte deze penning van veel groter waarde dan de ridderorde's, die worden uitgereikt Hij delegeerde veel aan zij'n mede- 9 Op de Waalstraat slipte de 23-jarige ijzerwerker met zijn bromfiets. Hij kwam daarbij te vallen en liep een beenfrac tuur op. k .In de Diepenbrockstraat gleed de 21- jarige wielrijdster J. B-- met haar voet van de trapper. -Oök zij kwam ten val. Met een. hersenschudding moest zij naar het Algemeen Ziekenhuis worden over gebracht Tijdens deze 69e jaarvergadering die in gebouw Excelsior werd gehouden wees de heer Van der Ende in zijn ope ningswoord op het landelijk door de Bond verrichte werk. Allereerst op het werk van het Grijze Huis te Putten, waar zoveel oud-Indisch mensen hun thuis hebben gevonden; dan op het mooie werk van Hoog Huilen, waar tal van alcoholisten genezing vinden en ten slotte op het massale kantinewerk. Door het gehele land zijn in tal van grote bedrijven kantines van 'de Volks bond; alleen in Rotterdam reeds ver over'de honderd. Kort geleden heeft de Volksbond.ook het beheer gekregen over de kantines en logiesruimte van het drij vende hotel „Arosa Sun". De Arosa Sun is een passagiersschip van ongeveer 18000 registerton, dat door de Koninklijke Nederlandsche Staal- en Hoogoveebedrijven is gekocht en werd verbouwd tot een drijvend woonschip, teneinde de woningnood gedeeltelijk op te vangen voor hun arbeiders in de IJ- mond. Er zijn- 500 arbeiders onderge bracht. waarvan ongeveer 200 Italiaanse werkers. De secretaris, de heer H. Berkhout noemde in zijn jaarverslag de toenemen de activiteit van diverse verenigingen en andere gemeenschappen in verband naar de aanvrage van zaalruimte in het gebouw Excelsior, Hij zei in dit ver band dat de kosten en moeite" aan de restauratie besteed derhalve niet voor niets zijn geweest. Weliswaar blijft het een oud gebouw, dat regelmatig moet worden onderhouden, wil het aan rede lijk te stellen eisen kunnen blijven vol doen. Prettig vond hij het te kunnen consta- Twintig meisjes in de leeftijd van 9 tot 12 jaar ontvingen daarbij voor het eerst de bekende halsdoek met de ge kleurde biezen. De overige veertig meis jes ontvingen deze halsdoek reeds het vorig jaar, maar werden nu onderschei den met het jaarteken. Ieder jaar kun nen de meisjes een ander teken er bij kri'gen. Deze feestelijke bijeenkomst was een der hoogtepunten van bet Klimrooswerk. dat in Vlaardingen onder leiding staat van de evangeliste, mej. S. L. Mein- dertsma. Zij wordt daarbij -geassisteejd door -de presidente van de afdeling meis- jesclubs, mevrouw C. v. d. Burg-Zonae en de hoofdleider van de jongensclubs, de heer B. Hofman. Deze weten zich echter .weer gesteund door een zeventig medewerkenden, die zich steeds bezig houden met het organiseren van diver se bijeenkomsten van clubs. Het zijn uitsluitend jongens en meis jes uit buitenkerkelijke gezinnen, die wekelijks de clubavonden zeer trouw bezoeken. Daar beijvert men zich om de korpsaktiviteit onder de jeugd te be- Gehuwd: A. Vledder, 24 j. en A. Wol- vers, 20 j- Geboren: Wilhetmina, d. v. H, Bos en A. Baaima; Edwuard 2. v. L. C. van Balen en A. Hartman; Alexander C. P.. 2. v. L. J. Rijfkogel en C. M. A. Ver- meule: Nicolaas, z. v. N. Droppert en P. Mulders; Marinus W., z. v. M. van Heus- den en E. C. Tijsinger; Adrianus A., z. v. L. A. Kalden en M. M. Maarleveld. Overleden: W. van der Spoel, 58 echtg. van; A. Hiemstra, Vt: Voorstr. 14; 3. W.'van der Ende, 79 j., v, ed. van: P. Hoogendijk. SCHIEDAM. - Geboren: Maria d v A Schaper en M van Hoogdalem; Johanna w d v N H van der Bee en P S Elgers: Bar- tholomeus A z v J de Nies en J Hollemans. Frerlrritus z v A Boelens en J M van ''overleden; J de Kloe. to Jr. wed van C Berkel; A H SUeker, 73 jr.; C H Nauman, «t -i- wed i G Breure; D Knol. «4 jr. vorderen. Het klimrooswerk is daarbij de kinderen tot steun naar volwassen heid, met het doel hen. dichter bij de Heiland te brengen. In de vorm van lïeduitbeelding, zang, spel en volksdansen, alsmede toneel stukjes opvoeren heeft iedere groep op haar eigen manier medegewerkt aan het welslagen van de zeer geslaagde installatieavond. De vele aanwezige ouders hebben ge noten van de ongedwongen wijze waarop hun kinderen de door hen zelf bedachte spelletjes en liedjes hebben gebracht; het ging allemaal even spontaan en na tuurlijk kregen zij veel applaus. Behal ve de onderscheidingen werden de meis jes beloond met een tractatie. terwijl na de pauze een goochelaar de bezoekers nog geruime tijd wist te boeien. Vanavond wordt eveneens in de Fniél- kerk aan een aantal andere meisjes de onderscheidingen uitgereikt, terwijl don derdag in de Emmauskerk aan de Ke- theiweg de siotavond zal worden gehou den. Beide malen begint men om haif acht. HOEK VAN HOLLAND. Het Hoeks Mannenkoor zal op 1 oktober van dit jaar veertig jaar bestaan. Ter voorbereiding van de viering van dit feit heeft het bestuur zijn gedachten laten gaan over 4e wijze waarop de viering het uest kan plaatsvinden. Men denkt aan een speciaal jubileum-concert dat om streeks oktober gehouden zou moe ten worden. Hierbij wil men zich on der andere van de medewerking van enkele bekende radio- en televisie solisten verzekeren. Ondanks het feit dat iets dergelijks waarschijnlijk grote financiële offers zal vergen, ziet het bestuur het toch als een plicht van de vereniging, een bijzonder cachet aan het jubileum te ge ven. Men heeft inmiddels enkele spon tane toezeggingen mogen ontvangen van mensen die een financiële bijdra ge voor deze viering wensten te stor ten. Daarbij zij nog vermeld dat even eens èen beroep is gedaan op het be drijfsleven in deze Rotterdamse wijk Degenen, die ook hun steentje willen bijdragen voor de jubileumviering, kun nen zich wenden tot de heer G. A Boekestein. 's Gravenzandseweg 314. te Hoek van Holland, die het secretariaat van de vereniging onder zijn hoede heefi. Voorts is er bij de Boerenleen bank te Hoek van Holland eveneens een rekening geopend, ten behoeve van teren, dat de koren van Jo Mulder wederom de nodig klank en kleur heb ben gebracht in het afgelopen vereni- gmgsjaar. Ondanks de sterk naar sport afgebogen belangstelling van de jeugd, bleken Jo Mulders koren -op sterkte te kunnen blijven en werden zelfs steeds voile zalen getrokken. Hij noemde daar bij in het bijzonder de sfeervolle Kerst uitvoering. die in de Stadsgehoorzaal plaatsvond. Tenslotte toonde hij zich zeer dank baar voor het feit, dat steeds mensen worden gevonden, die bereid zijn om het bejaardenwerk ter hand te nemen. Hij noemde dit een belangrijk werk van het Voiksbondwerk. Tijdens de bustochten- feestavonden- alsmede het Sinterklaas en Kerstfeest werd bij de bejaarden veel vriendschap onder vonden. VLAARDINGEN. Nu de jeug dige L. en V.-voetb,Uiers het voetbal toernooi, georganiseerd door de sport- commissie van „Liefde en Vrede" voor de helft hebben gespeeld, blijkt dat de spanning steeds toeneemt. Er wordt prettig gespeeld, de sfeer is uitstekend en de ontspanning viert daardoor hoogtij bij de vele voetbal enthousiasten. Voel spanning heerste er dinsdagavond tijdens de wedstrijd tussen de Friezen en de Romeinen De defensies bleken sterker te zon dan beide nanvalskwintetten, waar door de begmstand de eindstand werd, 0—0 dus Dit had tot gevolg, dat in groep A De Ruyter de leiding behoudt met 4 pun ten. gevolgd door de Friezen met even eens 4 punten maar een wedstrijd meer gespeeld. Met t punt achterstand bezet ten de Romeinen de derde plaats. In groep B moest Bernadotte zijn eerste nederjaag incasseren Na een enerverende strijd trokken de Pelsjagers met 2—1 aan het langste I. en V -eind. Sioux bleef ongeslagen dank zij een 31 overwinning op de Flamingo's. Door deze uitslag heb ben de Pelsjagers de leiding overgeno men van Bernadotte Met 5 punten hebben zo de leiding thans. Bernadotte blijft ech ter op de voet volgen met slechts 1 punt achterstand Daarna volgen Sioux, Fla mingo's, Eskimo's en George Williams Stanley Jones is in groep C de enige club. die uit 3 wedstrijden de volle winst veroverde Met 31 werd John Mott ver slagen. waardoor Stanley Jones met 0 punten. 2 volle punten voorsprong heeft op L. en V. 418. De L en V.-groèpen 75 en .175 waren zo vriendelijk om met een gelijkspel (11) genoegen te nemen, het geen voor beide teams hun eerste winst punt betekende Het programma voor vrijdagavond ziet er als volgt uit: De Ruyter—Bataven; George Williams Eskimo's; L. en V. 25L. en V 75 en John MottL. en V, 175. SCHIEDAM. Bij Koninklijk Besluit van 25 april 1961, werd aan de heer J. Dinkelaar, Oude Maasstraat 25a, de zilveren medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, toegekend. De heer Dinkelaar zal, na een eervol le loopbaan van meer dan 45 jaar bij de Gem. Techn. Bedrijven, waar hij laatstelijk baas van de fitterij was, de overheidsdienst met pensioen verlaten. In een daartoe belegde bijeenkomst werd hem heden het eremetaal door de wethouder voor de bedrijven, mr. M. J. M. van Kinderen, opgespeld. Voor de eerste keer heeft de Ameri kaanse marine een van haar nog schaarse, speciaal voor geleide projec tielen gebouwde en van Terrier-rakettcn voorziene torpedojagers voor een offi cieel bezoek naar ons land gestuurd. Het is de fregat-torpedojager ..Dewey", die woensdagmorgen in alle vroegte bij Hoek van Holland de Nieuwe Waterweg opvoer en enkele uren later aan de Parkkade te Rotterdam afmeerde. Dc bewapening van het schip dat 5G90 ton meet, is uiterst modern. Alleen het 5 mch kanon op het voorschip zijn van het conventionele type, maar ook hier geschiedt de toevoer van munitie geheel automatisch. Behalve de lanceennrich- ting voor de Terrier-geleide projectielen op het achterdek, bevindt zich nog een anti-duikboot batterij op het voorschip, bestaande uit vier tweevoudige lanc-ser- buizen voor balistische projectielen. De bewapening van de Dewey is juist voor ons land zo interessant omdat de krui ser H.M. Zeven Provinciën binnen af zienbare tijd eveneens van een lanceer- inrichting voor Terner-projectielen zal worden voorzien. De Dewey, die in Portsmouth gestatio neerd is en die nu een vlagvertoonreis langs enkele Europese havens maakt, is overigens wel een paradepaardje van de US. Navy. Wie de valreep opgaat be merkt dat al want op het zeildoek langs de leuning staat met grot-a letters „Worlds first guided missile frigate". Met de gebruikelijke 21 saluutschoten is het schip woensdag binnengehaald. Op het Noorderhoofd te Hoek van Holland stond een erewacht van het Korps Mari niers. Toen het schip de Nieuwe Water weg opvoer speelde op een der dekken een grote scheepskapel uitstekende VLAARDINGEN. Op het Sport park „De Vijfsluizen" werd dinsdag de tweedaagse ontmoeting tussen de politie-korpsen van Vlaardingen, Schiedam en de Rijkspolitie te water besloten met de atletiek-, voetbal- en volleybalwedstrijden. Opnieuw bleek, dat de Schiedamse mannen van Her mandad de sterksten waren, want bun voorsprong groeide regelmatig. Na afloop van de in uitstekende sfeer gehouden „krachtmetingen" zegevier de Schiedam met 261 ponten. Vlaar dingen werd tweede met 219 punten, terwijl de Rijkspolitie te water 153 punten bijeen wist te vergaren. De uitslagen van de voetbalwedstrijden luiden: VlaardingenPol. te Water 00: Pol. te WaterSchiedam 02: Schiedam Vlaardingen 01. 1. Vlaardingen, 2. Schie- dam. 3. Pol. te Water. De volleybalwedstrijden leverden een overwinning op voor het Schiedamse team. De uitslagen met de tussenstanden waren: SchiedamPol. te Water 30 (15—2. 15—7 en 15—2). Pol. te Water— Vlaardingen 12 (15—13, 415 en 615). VlaardingenSchiedam 03 (315, 815 en 815). 1. Schiedam. 2. Vlaardingen, 3. Pol. te Water. Slechts met touwtrekken kwam Schie dam ten achter bij de Vlaardingse col lega's. want zij trokken met recht aan het korste eind. Eerste werd Vlaardingen, 2. Pol. te Water. 3. Schiedam. Natuurlijk werd er ook geschoten. Op de K.S.O. banen toonden de Schiedam mers het scherpst te kunnen mikken en lieten 268 punten voor zich noteren. Het team. werd gevormd door de schutters: Schuitman, Voorend, Uittewilligen. Haber- mehl en Kloeseman. Het Vlaardingse team: Hoogwerf, Fakvis, Boer, Grimme- rik en Verhoeven bleken het best met de buks te kunnen omgaan. Met- 289 punten zegevierden zij over Schiedam en de Pol. te Water. Van niet minder belang waren de atletiekwedstrijden, die eveneens op het fraaie Sportpark circuit werden gehou den. Tal van series werden georganiseerd, met als resultaat de volgende uitslagen: HOEK VAN HOLLAND. Nadat hij op dinsdagavond in Rotterdam aan boord ran de „Asierope" was gegaan, slapie Roelof Beubl diezelfde avorld nog, by Hoek van Holland aan wal. Toen, hjj op die avond aan boord van zijn schip ging, dat aan de kade van de Waalhaven ge meerd lag. merkte een van zijn kame raden plotseling op dat hU nog een pakje sigaretten van hem kreeg. Roelof gaf hierop ie kennen, dat hij het hem toe komende dan maar gelijk moest ontvan gen. kn de „gangway" aangekomen open de hij zijn koffer teneinde hieruit bet verschuldigd pakje sigaretten le voor schijn te haten. Ongelukkigerwijze viel het deksel van de koffer open, met het gevolg dat de gehete inhoud te water ging. Kleding zowel als een elektrisch seheerapparaat. een draagbare radio, een fototoestel en zijn portefeuille gingen te water. Doordat de portefeuille wat langer op het water bleef drijven zag men nog kans, dit zeer noodzakelijke attribuut uit het water te vissen. De rert verdween echter naar de diepte. Zonder zijn kleding vertrok de negentienjarige steward met zijn schip naar North Foik (Eng.) De steward echter vond een fikse zeereis zonder zijn spullen verre van een pretje. Hij vroeg de kapitein dan ook om toe stemming bij Hoek van Holland van boord te gaan. De kapitein, die het on houdbare van de toestand inzag, verleen de deze Via Scheveningen Radio werd aan de loodscommissans verzocht hem I bij De Hoek van boord te halen. In tegen woordigheid van de Koninklnke Mare chaussee en de gemeente politie gebeur de dit dan ook, Tr Nadat de jongeman op het politiebureau bank te Hoek van Holland eveneens j (e V3I1 Holland verhoord ts. keerde een rekening geopend, -en behoeve van n.nr huis terug. Zim familie aan het de financiële voorzieningen voor dc fes_ BP,.,.(|(,nhout te Den Haag zal vermoe- tiviteiten ;deluk wel even vreemd hebben opge- Tensiotte wordt er nog bekend ge-1 keken toen h>; zo kort na het vertrek maakt dat reeds deze zomer, name-j weer kwam opduiken, lijk op zaterdag 24 juli. een concert zal worden gegeven in de Hoekse Bos-'« In de Iepenlaan te Schiedam zijn jes. Hieraan zullen vier mannenkoren j350 tegels verdwenen, die bestemd wa- en twee muziekverenigingen medewer- ren voor het aanleggen van een voetpad ken. 'en daar logen opgeslagen. '100 meter hardlopen junioren: Winnaar Van Herk van Schiedam in de tijd van 12 sec. precies. 80 meter hardlopen veteranen: De Ruiter van Vlaardingen (10 sec Kogelstoten veteranen: O ver- gauw van Vlaardingen zegevierde met een worp van 10.33.5 meter. Verspringen junioren.: Van Herk van Schiedam -wint met een sprong van 5.66 meter. Hoogspringen veteranen: Brouwer van Vlaardingen bereikt een hoogte van 1.40 meter. Kogelstoten junioren: De Vlaardinger Tintel werpt de kogel 11.48,5 meter van rich af: een fraaie worp. Ver springen veteranen: met 5.12,5 meter no teert De Ruiter van Vlaardingen de grootste afstand. Hoogspringen junioren: De Schiedammer Luiten laat 1.55 meter voor zich optekenen. De 4 x 100 meter estafette junioren eindigde in een zege voor het Schiedamse team in een tijd van 48.2 sec. Ook bij de veteranen 4 x 100 meter estafette werd een Schiedamse zege geboekt. Zij deden er precies §X sec. over. Dank zij de prima organisatie en de wel zeer gunstige weersomstandigheden kan men op een bijzonder geslaagd politie-sportevenement terugzien. Wel was het jammer, dat men niet altijd volledig kon uitkomen, wegens gebrek aan personeel, maar men hoopt het volgend jaar beter voor de dag te kunnen komen. Vooral de Vlaardingers hadden met personeelstekort te kampen. Wwfrrt iwrif 4» O Vannacht om 2.50 uur zijn op de Parkweg 2 mannen op een bromfiets aangehouden. Zij zijn de 23-jarige M, A. W. S. uit 's-Gravenzande en de 18- jarige M. E. J. de N. uit Schevenin gen. Zij hadden de bromfiets ergens in Schiedam meegenomen. Beide per sonen zijn opvarenden van een schip dat in de Merwehaven ligt. O De brandweer is gisteren uitgerukt naar de Westfrankelandsedijk, waar olie die tegen de glooiing is aange slagen, in brand was geraakt. swingmuziek. De geleideprojectielen op het achterdek, geschilderd in opvallend lichtblauw en wit, zijn dummies, maar regelmatig worden er grandioze demon straties mee gegeven en voor iedere be zoeker is er een in zij het met feil loos Nederlands gestelde, brochure. Aan boord van het schip bevindt zich de commandant van de Mijnenvecgdienst van de Amerikaanse Atlantische vloot, schout bij nacht W. R. Loud. Tijdens een persconferentie merkte deze op dat de taak van de kruisers m de tegenwoor dige marine in vergelijking met vroeger is veranderd. Was de kruiser vroeger tn de eerste plaats bestemd voor het dra gen van zwaar geschut, waarmee doelen op zee werden bestookt, nu is do krui ser, voorzien van projectielen, bestemd voor de bescherming van vliegdeksche pen voor aanvallen vanuit de lucht. Ter wijl de vliegtuigen aan boord van deze laatste schepen voor de bestrijding die nen van onderzeeboten. De Terrier-raket is momenteel nog de modernste die op schepen wordt ge plaatst. Het is een projectiel dat door middel van radar vanaf het schip naar het doel in de lucht wordt gedirigeerd. Raketten, die door middel van ecu m de neus ingebouwde radarinstallati-a, zonder verdere hulp vanaf het schip, na het af schieten zelf het doel feilloos zoeken, zijn nog in ontwikkeling, maar zullen zeer binnenkort in de praktijk worden gebruikt. Overigens, de Terrier-raket, die 444 meter lang is en een halve ton weegt, kost al een kleine 150.000,per stuk. SCHIEDAM. Jeugd Joliit opent don derdagavond 1 juni om kwart over zeven met de ..Ronde van Schiedam", waarbij het natuurlijk gaat om de gele trui. Deze spannende ronde wordt gereden op toer fietsen door jongens van 12 tot en met 16 jaar. De startplaats is op de Nieuw- poortweg, die men bereikt via de eerste brug over de Schie, ais men het spoor wegviaduct is gepasseerd. Het is de tweede maal. dat deze ronde gereden wordt. Ditmaal zijn er organisatorische verbeteringen aangebracht. Van de eer ste keer heeft men geleerd, hoe men het niet moet doen, dwz. het onmiddellijke sprinten van bepaalde hardrijders is thans met nodig, want woorop rijdt een jeep van de politie, die het juiste tem po aangeeft. Eerst op de Gustoweg krij gen de wielrenners vrij baan voor de laatste etappe. De enorme •technische ontwikkelingen op velerlei gebied mogen de visserij niet onberoerd laten, zo meende hij, omdat deze anders een bedrijf zou wor- SCHIEDAM. Op een maandag avond in juni 1956 kwam een aantal accordeonspelers- en speelsters bij elkaar om eens te praten over de op richting van een accordeonvereniging en dan speciaal een vereniging die zich zou gaan toeleggen op het spe len van muziek in de nieuwe muziek notatie „Klaverskribo". Na een korte beraadslaging werd be sloten tot de oprichting van de „Schie damse Klavar Accordeon Vereniging", kortweg gezegd SKAV. De leiding kwam in handen van de Schiedamse muziek leraar en dirigent, de heer H. Groene- weg. Nu, vijf jaar later, bestaat deze ver eniging nog en is zij intussen uitge groeid tot een muziekvereniging, die grote bekendheid geniet en inmiddels al SCHIEDAM. De Personeelsver eniging van Wilton Fyenoord zal de zer dagen het feit herdenken, dat men 15 jaar geleden tot oprichting van deze vereniging kwam, waaruit intussen vele afdelingen zijn ge groeid. Ofschoon er bij Wilton Fyenoord's Personeelsvereniging twee afdelingen (Harmonie en Mannenkoor) zijn, die op een veeljarig bestaan kunnen te rugzien, is zij in het jaar 1946 haar werkzaamheden o.l.v. een overkoepe lend Hoofdbestuur begonnen. Dit 3e lustrum zal zaterdag, 3 juni op enigszins feestelijke wijze worden gevierd, In een gecombineerde verga dering van hoofdbestuur en afdelings besturen is onlangs een werkplan vast gesteld en besloten, dat het hoofdbe stuur de nodige stappen zou doen om een waardige viering van dit jubileum te bewerkstelligen. Besloten is een sportuitwisseling te doen plaatsvinden tussen verschillende afdelingen van de Personeelsverenigin gen van de N.D.S.M. te Amsterdam en W.F. Verschillende afdelingen hiervan zul len zaterdag acte de presence geven en onderlinge wedstrijden houden. O.a. De man, die tijdens de Pinksterda gen uit een pension aan de B.K.-laan te Schiedam een Engelsman van zijn regenjas heeft beroofd is gisteren door de Schiedamse politie aangehouden. Het is een 41-jarige kok J. J. G.. uit Maas land. De man had op bedoelde avond verschillende Schiedamse cafeetjes be zocht en toen hij op een gegeven mo ment geen geld meer had heeft hij in een café zijn paspoort als pand ach ter gelaten. Hierdoor kon de politie hem op het spoor komen. Aan de Mgr. Nolensiaan te Schie dam had een jongen een prachtige on dergrondse hut gemaakt, die zo goed gecamoufleerd was, dat de hut nau welijks te vinden was. Na veel moeite heeft de politie de hut toch gevonden en hem laten afbreken omdat het ge vaar niet denkbeeldig is. dat de hut in zou kunnen storten, terwijl de jongens zich erin bevonden. De heer J. Q. de R. is een diplo- matentas kwijt, waarin papieren zaten van een Utrechtse firma. Hij had de tas m zijn personen-auto laten liggen, die hij aan ae Gerrit Verboonstr. had geparkeerd. zullen de sportafdelingen elkaar op de sportterreinen aan de Maaskant gaan bekampen, zullen de tennissers elkaar ontmoeten, houden de afdelingen fila telie en schaken een uitwisseling en wedstrijd in de Bedriifsschool, gaan de biljarters in het clubgebouw hun gang en zullen de visliefhebbers naar Oost- voome gaan, om daar hun vissersgeiuk te beproeven. De dames maken intus sen een rondrit in onze omgeving met enkele bussen. De Amsterdammers ko men met bussen in Schiedam aan en zullen feestelijk worden ontvangen door het muziekkorps van Wilton Eyenoord. De afdeling fotografie maakt van deze dag reportages, waarvan de foto's nog dezelfde avond in de kantine-Oost zul len worden opgehangen. vele concerten heeft gegeven en een 'repetoir bezit van meer dan 60 muziek stukken. Het begin was niet gemakkelijk, want alle leerlingen waren beginnelingen, die weken en maanden hebben zitten zwoe- gen op: „Accordionnette" (muziekboek je voor beginners) en helaas gaven en kele leden in dat moeilijke eerste jaar de moed al op en bedankten als lid. Geleidelijk aan vorderde de speel- techniek, al was ook het tweede jaar nog niet geschikt om al aan uitvoerin- gen te gaan denken. Eindelijk, na drie jaar ploeteren en repeteren vond op zaterdag 4 juni 1959 de eerste uit voering plaats met een programma van liefst 18 werken. Dit optreden was een stimulans voor SKAV om door te gaan. Het gevolg was dat in 1960 een reeks van concer ten kon worden gegeven. Zonder schroom durft SKAV het eer ste lustrum met een groot concert te vieren en wel op zaterdag 10'juli in het gebouw voor Christelijk Sociale Belan gen, waar een nagenoeg geheel nieuw programma zal warden afgewerkt. Bij dit eerste lustrum is SKAV veel dank verschuldigd aan de dames D. Driessen, C. van Santen, N. Groeneweg en W. Peters, die vanaf de oprichting hun krachten aan het orkest hebben ge geven. Tevens noemt men in één adem mejuffrouw Peters, die als bibliotheca resse veel werk heeft verzet en nog steeds actief is bij de balgvoering, vim' gerzetting, enz. Ook is het bestuur dank baar voor de beheers van het gebouw voor Chr. Soc. Belangen, waar bijna alle vijf jaren de repetities werden ge- honden. De heer en mevrouw Ballijns-Louis stonden altijd voor SKAV klaar en wer den terecht in de schijnwerper geplaatst. Het huidige bestuur van het orkest bestaat uit: de heer P. de Haan, voor zitter; mej. M. Wassermann, secreta- resse-penningmeesteresse; mej. W. Pe ters, bibliothecaresse. Horuonlaal. i Ou nverae oalspeien (b v tennis. (olleybal enz.i een hoog uit de lucht steil naar de andere zijde van het net neergeslagen oal: 5 herkauwend dier in Centraal-AfriRa. 8 stoot; 10 zonder moed. 12 te weinig vocht hebbend me' fris 13 bezieldheid, vuur- 15 deel van Su matra: 16 een onaangenaam gevoel van kou (maar met intens; gevend ia van vel- mg verstand getuigend: 20 Amerikaanse gouden munt. 23 een dei N Friese eilan den. voor de W -kust van SleeswiJk-Hoj stein. 25 tijngekorven tabak voor sigaret ten; 28 onwrikbaar, onbeweeglijk; 29 zwemvogel tr noordelijke zeeën; 31 vlak temaat; 32 in dit geval (afk Latijn) 13 sterk ruikend aetieachtig bolgewas: 34 ogelprodukt: 35 tidwoord: 36 wenk. ad vies; 38 mannetjeshond; 40 met bevestigd; 41 vogel uit de orde der eteltlocers; 43 ge hoorzaam (van Rinderenj; 44 evenaar evenaehtslijn; 48 werktuig om de grond los te hakken; 49 snelle loop; 52 vergevor- derd in tijd; 55 zekere stof; 57 slangvornii- fS; 3 grof' sprtonk; 60 schrede, «rtap; 61 vluchtige vloeistof; 62 drank bestaande uit citroensap, water en suiker Verticaal: 1 vetlaag tussen huis en vlees 2li v?rjien'- 2 zwart, spitssnuitig zoog- ater, 3 rijstbrandewijn; 4 hectoliter (afk i: l v?eriyoord: ,6 levenslucht; 7 samenhan gende klomp planten welker wortels door el kaar zijn gegroeid; 8 soort bergkristal waarvan de kleuren lijken op die van de r-eenboog; 11 overblijfsel bij verbranding: 14 nummer waarop in een loterij geen ?o 2 Poedelhond; 17 muzieknoot; 18 deciliter (afk.); 19 bolplant met geurige trosbloemen; 21 door de lever afgeschei- len vloeistof; 22 plotseling: 23 puntig scherp uitlopend; 24 laatstleden (afk.); 26 uitroep van blijdschap; 77 datgene wat in .Ff®?5 deökt, voelt en wil, als een on stoffelijke zelfstandigheid beschouwd: 29 houding, voorkomen, uiterlijk; 30 biljart- stok; 37 onmeetbaar geta) (meetkunde): 39 telwoord; 40 soort van onderwijs (afk.!; 42 terras op een huis: 43 reinigingsmiddel- 4o persoonlijk vnw.: 46 tite! (afk.)- 47 morsdoekje (van kinderen); 48 lichtende k-.-ng om zon of maan: 50 stamJoze moe- raspalm met zeer brede bladeren; 51 af zonderlijk bedrag op een rekening; 53 bo- avenste dee! van de halm bij graangewas- 54 op deze wijze; 56 tussenzetsel. in gezet stuk: 58 hectometer (afk.)- 59 schijngestalte van de maan (afk.) Horizontaal: i tenor: 4 vorst; 7 pij- a ai: 9 cassave: 12 och; 14 tak; 15 een; 17 rail; 19 punt; 20 cel: 22 ruw; 23 es; 25 K O.; 26 ijl; 27 eg; 28 os. 29 vod. 30 ijl; 31 as. 32 de; 33 ei: 35 'a: 37 hor: 38 ren' 40 chef: 43 pose; 45 nol; 46 erf: 48 til; 49 mazurka. 52 re; 53 ia; 54 fabel: 45 stuur. Verticaal: 1 theorie: 2 opa: 3 rijst: 4 vaak: 5 o.l.v.: 6 twintig; 9 chic: lu tas; U eeuw; 13 ca.; 16 en: 18 lek; 19 pul; 21 iover: 22 rijder: 24 S.O.S.; 27 elf. 31 ar chief: 32 dof: 34 iep; 36 adelaar: 37 helm: 39 nota; 41 Lo: 42 chi; 44 si; 46 ezei; 47 fris- 50 are- 5) kat. den dat bij andere ondernemingen ten achter zou raken, met als gevolg een afnemende belangstelling ervoor bij on dernemers en werknemers en dat zou in hoge mate te betreuren zijn, omdat de vissersbevolking een essentieel be standdeel van zeevarend Nederland dient te blijven en de betekenis van de visserij voor onze voedselvoorziening niet mag worden onderschat. Wij zul len er goed aan doen de mogelijkheden voor technische ontwikkelingen in de visserij ernstig te onderzoeken met het doel deze oeroude bedrijfstak een waar dige plaats te laten innemen in het ge heel van de moderne maatschappij, al dus ör. Van Eekelen. Hij kon onder de aanwezigen- ook een aantal buitenland» se inleiders en deelnemers verwelko men. Hierna sprak ir. G. Lienesch, direc teur der'visserijen. Hij zag in dit con gres een aansluiting op de in Oostende gehouden Beneluxvisserijdagen en hoop te dat hier een kern kan worden ge vormd voor een internationaal regiona le samenkomst. Het verheugde hem dat alle schakels van bedrijfsleven en over heid die bemoeienis hebben met de vis serij op dit congres samenwerken. Productiviteitsverhoging in de visse rij" was het centrale thema van deze eerste congresdag. De heer J. JI. van Cappellen. directeur van de N.V. ma chinefabriek Bolnes, hield een inleiding over „research en opvoering van de produktiviteit in de industrie". Hij ver telde een en ander over de manier waarop motorenfabrikanten op dit ge bied samenwerken en ried de reders aan ook gezamenlijk aan research te gaan doen. Zuilen moeten er zijn, meen de hij, maar we moeten ze in de grond trappen en er heipalen van ma ken om gezamenlijk iets op. te bouwen. Een Japanse gast, de heer N. Fuji- nami, medewerker van de afdeling vis serij van de F.A.O. in Rome, vertelde het een en ander over de moderne ont wikkeling van de visserij in zijn land. 's Middags sprak drs. A. G. U. Hil- debrandt, hoofd van de afdeling visse rij van het landbouw-economisch insti tuut. Hij zei, dat vis zich evenals aard appelen, economisch gedraagt als een „armeluisvoedsel": Bij overvloedige aanvoer daalt de prijs zodanig, dat de besomming niet stijgt maar daalt. Bovendien stagneert het visverbruik in de Westeuropese landen reeds geruime tijd. As voedingsmiddel is vis echter een hoogwaardig eiwit. Het moet nu ook economisch hoogwaardig worden gemaakt. Dit is mogelijk door be- en verwerking van de vis in een zodanige vorm als de consument wenst, en hier voor is verticale integratie gewenst. Het verkrijgen van een gunstige prijs vereist een agressieve verkoopkracht. Dit vereist concentratie en integratie van de rederijen en coöperatie van kleine zelfstandigen in de visserij. Ook is marktonderzoek nodig. Wat de kos tenfactoren betreft; de grote rederij zal zo laag mogelijke kosten per een heid kunnen bereiken als gevolg van de grote hoeveelheden, welke ingekocht worden. De schipper-eigenaren zullen door coöperatie hun inkoopprijs kunpen verlagen. Spreker gaf een overzicht van de netto bedrijfsresultaten van de trawl- loggers, welke de laatste tien jaren werden gebouwd. Het netto overschot is voor de verschillende categorieën vaartuigen ai naar hun motorvermo gen verschillend. De resultaten van de schepen met een geringer motorvermo- gen zijn teleurstellend. De gunstigste resultaten werden bereikt met schepen met een motorvermogen van 700 tot 800 pk. Het blijkt, dat de in het begin van deze tienjarige periode gebouwde schepen onvoldoende rendabel zijn ge- - weest en dat de thans het laatst ge bouwde schepen met het hoogste mo torvermogen (ongeveer 900 pk) niet de hoogste rentabiliteit geven. Van groot belang achtte spreker het voor de ver schillende visgronden en takken van vis serij het optimale vaartuig te vindon. Dit vereist minutieus onderzoek, waar mee de afdeling visserij van het land bouw-economisch instituut thans bezig is. De Engelsman G. C. Eddie, weten schappelijk medewerker aan het Torry Research station te Aberdeen, hield een inleiding over organisatie en werk wijze van dit station. Een staatsinstel ling. die zich bezig houdt met de re search en de ontwikkeling op het ge bied van de conservering en verwer- •rt"? van vis en visprodukten. Het voornaamste uitrustingsstuk van station is de onderzoektrawler het „Sir William Hardy" voornamelijk be-

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 2