L e s Schiedam portfederatie opgericht K.W.-mars, zonder zon, Spaarbank „Vlaar dingen" had gunstig jaar 1960 Ds. C Mak legde eerste steen gereformeerde kerk Schoolsportdag 28 juni op „Vijfsluizen" BEDFORD VATERVE Grote taak in verschiet Duizenden vissen gedood door onzuiver water Woningbouw komt weer op gang Vlaardings politienieuws ScMedams politienieuws Autopedwedstrijd van Jeugd Jolijt ver Vlaardingse L.O. Negende Haagse Trouw-mars heetman Fietsrall^ ia Rotterdam Poging tot wurging en vergassing te Den Haag TROUW Maandag 5 juni 1961 SCHIEDAM. Als afdeling van de Nederlandse Christelijke Sport Unie (N.C.S.U.) is dezer, dagen opgericht de Christelijke Sport Federatie, afdeling Schiedam. Reeds op 16 mei vergaderden enkele vooraanstaande bestuurs leden van Schiedamse Christelijke sportverenigingen en donderdag 1 juni ïs men wederom bijeen ge weest en wel in gebouw „Jeugd- haven". Introductie Enthousiast Initiatief Uitslagen damfinales Burgerlijke stand van Vlaardingen 1V celuwd^rwnHo£man. 25 j. en N. kGvSen, 23 j.! M M. W. Rietveld, *2d j. en A. van Rijn, 21 j. J. M. Klumpes spreekt voor Aqua Fauna SCHIEDAM. Dat stralend zomerweer een eerste vereiste is voor. het welslagen van de traditio nele Koningin Wilheïmina-Mars, werd zaterdagmiddag en -avond door bijna drieduizend wandelaars en wandelaarsters tegengesproken, die deelnamen aan de 17e K.W.- Mars, die in Schiedam gehouden werd en waarvan de start om drie uur bij de Plantage plaats vond. Geschenk Vlaassluis Spirit besloot met twee overwinningen Zwaluwen beter dan HBSS Goede prestaties van korfballers Cefa vertoont „Zuster Lnc" N.C.V.B. vergaderingen Veertig jaar bij H.V.O. Youth for Christ Zaterdag 10 juni 1961 Voor deelnemers aan deze wandeltocht is er gelegen heid de reis van Rotterdam naar Den Haag per autobus te maken. Prijs voor een re tour f 1,75 p.p. Men kan zich voor deelneming aanmelden aan het kantoor van DAG BLAD TROUW, Witte de Withstraat 25 te Rotterdam. diamantslijperi Proef met tachogravén op R.E.T.-bussen ij<lens oversteken door tramwagen aangereden H.W. VAN 60RP& ZONEN Viswëdstrij d voor de jeugd in Zuiderpark •Daar werden de voorlopige plannen besproken, een concept reglement werd Behandeld en inmiddels is een voorlo pig bestuur opgericht, bestaande uit de heren H. Roozenbeek (O.D.I.), voorzit ter, F. E. Koelman CD.O.K.), contact- man met de gemeentelijke sportraad middels zijn afvaardiging in de S.B.L.O. en de heer A. Winter (secretaris H.B.S.S.). penningmeester. Binnenkort zal weer een vergadering worden gehouden, waarbij een bestuur zal worden gekozen uit afgevaardigden van alle deelnemende verenigingen. Dit lofwaardige streven verdient bij heel Protestants Christelijk Schiedam grote aandacht. De bedoelingen eh plan nen van deze Christelijke Sport Fedcra- tie (C.S.F.) zijn verstrekkend. De ver- fenlgingen die men op het oog heeft en die vrijwel alle een volmondig ja heb ben laten horen toen hen gevraagd werd om toe te treden, zijn: D.O.K., H.B.S.S., O.D.I., Oranje Garde, Christe lijke Technische School, Juliana, Ani mo, O.D.O., Prinses Wtlhelmlnaschool, Koningin Jullanaschooï en mogelijk de pportafdelingen van de C.J.V. Met al deze verenigingen zal men een afdeling van de N.C.S.U. gaan vormen,, die gezamenlijk eikaars belangen gaan behartigen, waarom het ook gaat. De vereniging stelt zich nL ten doel prin cipiële voorlichting te geven in sport zaken en waar nodig steun te verlenen aan de aangesloten verenigingen in het bijzonder. Op dekadervergadering, die don- derdagavond in Amersfoort werd ge houden1 en waar vertegenwoordigers van de N.C.S.U. aanwezig waren, werd in principe besloten om de voor zitter van het K.N.C.G.V., de heer A. F. den Boeft, zaterdagmiddag tijdens de bijeenkomst in het Stadhuis t.g.v. de K.W.-mars een lans te laten bre ken bij.het gemeentebestuur om een afgevaardigde van deze nieuw opge richte Christelijke Sport Federatie een plaats te geven in de gemeentelijke sportraad. Wegens afwezigheid van de heer. Den Boeft werd dit door ka pitein Woudstra uit Den Haag gedaan, die een krachtig pleidooi hield'eri'de oprichting van dez% C.S.F. daarmede wereldkundig maakte. Burgemeester, iar, J. W. Peek, be loofde dit verzoek aanhangig te zullen maken bij de Sportraad (waarvan de secretaris J. C. Bronneman ter plaatse aanwezig was) waardoor deze introduc tie een feit geworden, was en deze af gevaardigde wellicht weldra benoemd zal. kunnen worden (in de persoon van de heer F. E. Koelman (B.O.K.) die ambtshalve reeds lid is van de S.B.L.C Uit de woordenvan'de heer A Win ter, H. Roozenbeek en F. E. Koelman, leden van het voorlopig bestuur, bleek dat'zij allen zeer enthousiast zijn en dat er heel wat werk aan de winkel is voor deze C.S.F. In Schiedam ontbreken nog zovele Christelijke verenigingen. Hier ligt een groot terrein braak, waarvoor niet alleen de verenigingen onderling zullen spréken en daden verrichten, maar ook vergaderingen en andere con tacten gelegd zullen moeten worden met kerkelijke politieke partijen, met ouder- "verenigingen, met kérkeraden en aller- lei Protestants Christelijke Jeugdgroe pen. Gemeentelijke instanties zullen hierbij worden ingeschakeld, dit alles ten doel hebbend de principiële gedach te te laten doorbreken, zodat bij ge meente en burgerij geen onbekendheid meer zal kunnen bestaan omtrent de Schiedamse Christelijke Sportverenigin gen, die gezamenlijk enkele duizenden leden tellen. Reeds enkele maanden geleden Is de Christelijke Korfbalvereniging O.D.I. met een dergelijk voorstéï gekomen, maar toen bonden de plannen, die voor namelijk gericht waren op het Plan- Kret, nog niet worden uitgevoerd. Deze keer heeft O.D.I. wederom haar stem laten horen en doordat ook andere verenigingen in principe heel veel voor een Christelijke Sport Federatie voel den, is men nu tot de oprichting daar van gekomen. Ook nu zal het Plan-Kret niet uit het oog worden verloren. Geza menlijk gaat Protestants Christelijk Schiedam een Federatie oprichten die tot grote daden in staat zal zijn, mits allerwegen bereidheid gevonden zal wor den om daad merkelijke steun te verle nen. SCHIEDAM De uitslagen van de -finale-partijen- om het persoonlijk aamkampioenschap van Schiedam zyn. -J P. v. d. WateringL. Vrijland 0—2, j' v. Kuijk—W. Heuvelman uitgesteld, M. den Houting—A. v. Otterloo 2—0 en - J. de Wilde—J. C. Onink 0—2. Veteraan J. de Wilde schijnt op het ogenblik uit vorm te zijn, want tegen een. oppermachtige Onink wist hij wei nig in te brengen, zodat De Wilde reeds twee yerliespartijen heeft De heer L. Vrijland had met J..P. v. d. Watering aanvankelijk veel moeite en het werd eerst een gelijkopgaanae "strijd. Door een foutje van de wit- speler kreeg Vrijland echter kans om een aardige combinatie op te zetten, - die uitgevoerd kon worden ook. Door een verrassende zet van Vrijland was het met v. d. Watering snel gebeurd en moest deze wel capituleren. Donderdag, 8 juni zullen worden ge speeld: J. C. Onink—J. P. v. d. Watering, 'A. v. Otterloo—J. de Wildé, W. Heuvel man—M. den Houting en L. Vrijland—J. 'v. Kuyk. v Gehuwd: A. van der Krans, 20 j. en M den Uijl, 18 j.; D. Hoogendam, 22 j. -en' A. Paalvast, 18 j.; P. Starrenburg, 22 j. en A. van Wijk, 22 j. Geboren: Marmus, z. v. M. van t Hof en J. van Pelt; Karen, d. v. O. A. Hoekstra 'en N. Verschoor; Angela A. -M d v A J. Smits en M. T van der Steen; Carnelia, d. v. M, den Draak en J'overledSfr'C. Leentfaar, 80 j., wedr. Geboren: Uma, d. v. A. C. Lakerveld 'ten E.- J. Miedema; Jasper, z. v. J. Quak en C. H. Wielaard; Inge, d. v. J. 1 Boomert en F. de Jong Beekhuijsen. iöerit Speelman, 77 j., wedr. 'van A, C. van Soest. 1 .Gehuwd: J. Rossen, 25 J. en A. Vink, 24 j.; W. C. WeStdJjk, 27 j. en C. A ^Geboren? Johannes Adriaan, .z. v. J. Mallie en E. J. Hoorweg; Re"""- z. v. SCHIEDAM. Op de brug van de Nieuwe Haven naar de Westvest, nabij gebouw „Irene" stonden zaterdagmorgen talrijke voetgangers meelijdend te kij ken naar duizenden witvisjcs, die in troebel water een groot gebrek aan zuur stof toonden en een poging deden om wat frisse lucht te happen. Duizenden visjes zwommen zo aan het oppervlak van het water en zwermen kopmeeuwen profiteerden hiervan. Ook op de Lange Haven constateerden we, dat daar het water zeer troebel was (bijna geel), maar gelukkig bleek het water weinig 'vis te bevatten. SCHIEDAM De administrateur van de Ned. Bond Aqua Terra, de heer J. M. Klumpes hoopt op vrijdag 9 juni voor de plaatselijke Aquarium- en Ter rarium-vereniging „Aqua Fauna" te ko men spreken over het onderwerp: „Plan ten en vissen in ons klimaat en in de Tropen". Deze ledenvergadering zal worden gehouden in een zaal van ge bouw „Irene" en begint om 8 uur. Er zullen ook dia's worden vertoond. Welgeteld waren het 2932 deelnemers, verdeeld in 35 groepen voor de 8 km. afstanden, 74 groepen voor de 12 km., 18 groepen voor de 18 km. en 10 groe pen voor de 25 kilometer. Daarnaast liepen 384 individuele wan delaars de mars mee en zij allen heb ben Schiedam, ondanks het feit dat de zon de hele dag niet te zien was, tot een wandelstad gemaakt en deze 17e K-W.-Mars tot een onvergetelijke ge maakt in de historie van deze traditio nele wandelmanifestaties. Reeds in de. vroege morgenuren ga ven de vele vlaggen o.a. op het Stad huis en op de Grote Kerk te kennen, dat er iets bijzonders stond te gebeu ren en "toen in de middaguren de tien tallen bussen met honderden en later duizenden jongens, meisjes, militairen en andere wandelaars Schiedam binnen kwamen, betekende dat weer de jaar lijkse reünie van liefhebbers van de wandelsport, die in kleurige ën fleurige' sportteneus gereed stonden voor 'de start van- de iharsèn,7, die" Varieerden van 8 t.m. 25 km. Om precies drie uur werd gestart, waarna alle groepen in de richting van het Stadhuis liepen, waar een défilé ge houden werd voor burgemeester J. W. Peek en diens echtgenote, com missaris K. Rijpma, mr. N. J. Post, de voorzitter van de Ned. Christelijke Wandelsport Bond Rotterdam, de heer C. H. Smaling, afgevaardigden van de S.G., van de V.N.F.G. en vele andere instanties, waaronder enkele Surina- mers. Dit défilé duurde ruim een half uur en terwijl de 137 groepen voorbij bet Stadhuis paradeerden en de vlaggen de vaandelgroet brachten, zorgde St. Am- brosius op de Grote Markt voor gezel lige marsmuziek, terwijl de Muziekver eniging „Gusto" de wandelaars op het Spinhuispad opwachtte en hen met vreugdevolle Manken moed gaf om de tocht te volbrengen. Intussen zorgde marslelder Ph, van Oordt dat alles tot in de pontjes vol gens plan verliep, hetgeen deze jeug dige leider van het Vendel Schiedam va» de Oranje Garde wel toevertrouwd was. Op het Stadhuis gmg de kennisma king met de Surinaamse afgevaardig den door. waar mevrouw Peek-Linthorst even tevoren verblijd was door de 12- jarige Tineke van Pelt en Corrie v. d. Zouwen, die haar een ruiker bloemen overhandigden. Burgemeester Peek kreeg der tra ditie getrouw wederom een geschenk aangeboden, ditmaal bestaande uit een Schiedams tegeltje en een brief opener, waarna wederzijds vriendelij ke woorden werden gesproken. Over de woorden van Kapitein Woudstra inzake de oprichting van een plaatse lijke Christelijke Sportfederatie schrij ven we elders in dit blad. De binnenkomst van de wandelaars, enkele uren later, gaf wel te kennen dat zij tijdens de routes volop hadden genoten. Tijdens deze binnenkomsten werd op het Plantage-podium een vlot ontspan ningsprogramma gebracht, dat werd verzorgd door het orkest en de dans- Het heeft er nu werkelijk alle schijn van, dat op korte termijn te Maassluis met de bouw van 296 Dura-Coignet systeemwoningen wordt begonnen. Ein delijk na enige maanden van vertra ging is de eerste grote kraan zater dag in de Sluispolder-Oost gemonteerd, daar waar de onderbouw van deze wo ningen al geruime tijd gereed is. De grote, gele kraan neemt In deze betrek kelijk kleine polder nog een domineren de plaats in, doch zal, wanneer eenmaal met het monteren van de woningen be gonnen is, haar overheersende positie min of meer verliezen. Deze week zal ook nog worden be gonnen met het opbouwen van de twee de kraan, zodat wanneer deze fabriek matige bouw eenmaal op gang komt, ook Maassluis vrij spoedig gemiddeld drie woningen per dag aan haar woning voorraad kan toevoegen. Velen zien hier naar verlangend uit, want het is meer dan een jaar geleden, dat er in de wo- ningbouw-sector huizen te verdelen wa ren. Maassluis heeft altijd nog een vrij groot aantal woningzoekenden en vooral voor deze mensen, zal de start van deze woningbouw met blijdschap worden ge constateerd. groep van de Surinaamse Jongeren Ver eniging in Nederland, de Christ, Muziek vereniging „Harpe Davids", de Harmo nie van Gusto, De Notenkrakers en De Sporty's. Tijdens dit programma maakte leider Pb. van Oordt de diver se prijzen bekend én overhandigde hij deze aan de respectievelijke leiders en leidsters. De uitslagen, van dit volledig geslaagd wan delfestijn luiden: Speeltuingroepen: 8 km 1. Hoogvliet 291. Schooigroepen: 8 km 1. Ds. van Haerlngenschool 283. (Botterdam) 2. Cou- waalschool Rotterdam 270. Jeugdgroepen: 8 km 1. Haagse Hooglanders. 265. 2. W.S.V. Hoogvliet. 283. Speeltuingroepen: 12 km 1. Hoogvliet 291. Schooigroepen: 12 km 1. Ds. van Haerlngenschool Botterdam 300. 2. Kon. Jullanaschooï, Kethel 279. Jeugdgroepen: 12 km 1. A H. F. Boys. Botterdam 302. 2. T.H.O.R. Schiedam 288. Schooigroepen: 18 km 1. 'Adema van Scheltemaschool Botterdam 650. 2. Prinses Ireneschool Schiedam 575. Jeugdgroepen: 18 km 1. De Jonge Garde Rot terdam 660. 2. Sterker door Strijd Den Haag 635. Burgergroepen: 25 km. 1. Er Op Uit, Sprang Capelle KiB. 1015. 2. Sterker Door Strijd, Den Haag. 1014. 25 km Militaire groe pen: 1. Detachement van Ghentkazerne Bot terdam 969. Tevens DcfUeerprijs. Prijs voor de grootste groep: Juliana Schiedam. VLAARDINGEN. Met de twee wed strijden van zaterdag hebben alle twaalf tallen-van. de c.k.c. „Spirit" nu de com petitie beëjndigd: 'Spirit 3 won te Rhoon van R.W(R. V2. Hoeveel jhet eerste kwartierman de wed strijd voor -R.W.R. 'was, slaagden dé gast heren er niet in, het overwicht in "doel punten uit te drukken. Langzamerhand kwam Spirit beter in vorm, waardoor een 20 voorsprong met de rust werd verkregen. Na de thee werd de voor sprong vergroot tot 40, maar toen daal de het spelpeil meteen aanmerkelijk- Bei de teams wisten nog eenmaal de mand te vinden, zodat de eindstand 15 werd. Spirit a toonde over veel meer tech niek en routine te beschikken dan D.B.T a. Regelmatig werd gedoelpunt en nadat de ruststand 7—0 was, eindigde deze wel zeer eenzijdige wedstrijd in een (mon sterachtige) 1$0 overwinning. Op het kruispunt Groen van Prinste- rerstraat-Tborbeckestraat vond een aan rijding plaats tussen twee personen auto's. Over de Groen van Prinsterer- straat naderde de 38-jarige A. J. het kruispunt. Hij verleende geen voorrang aan de uit de Thorbeckestraat komende auto bestuurd door de 35-jarige E. v. K. uit Schiedam. Bij de botsing, waarbij de auto van Van K. tegen de gevel van een huis op de hoek van de Groen van Prinsterer- straat-De Costastraat tot stilstand kwam, deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Beide wagens echter werden zwaar beschadigd. VLAARDINGEN In een gemoede lijk partijtje voetbal en onder uitste kende leiding van arbiter J. v. d. Toorn, heeft Zwaluwen zaterdagmiddag op eigen terrein het Schiedamse HBSS een 41 nederlaag toegebracht, die gezien de krachtsverhouding, volkomen ver diend was. Niet, dat de Vogels zo'n puike partij voetbal speelden (met in vallers voor V. d. Reyden, Stouthandel en Hoogerboord), maar HBSS speelde nog minder. Bij de Schiedammers tel den we twee invallers, waarbij de an dere spelers maar een povere indruk achterlieten. Reeds binnen enkele minuten had v. d. Graaf doelman v. Heest het na kijken gegeven (10), maar daarna wist de Schiedamse verdediging, met Schef- fers aan het hoofd het wel te klaren. Een kwartier voor de rust kwam Wolf vrij voor doel en zijn schot betekende 20. Deze voorsprong werd even later door invaller Boon tot 21 gereduceerd, toen deze profiteerde van een misver stand in de Zwaluwen-verdediging. Nog net voor de rust was het weer Frans v. <1. Graaf, die een 'treffer plaatste (3—1). Ook de tweede helft was van matig gehalte en vooral de oranjehemden speelden uitzonderlijk zwak, waarmede de Vlaardingse verdediging wel raad wist. Kort voor het einde speelde Schef- fers onvoldoende terug op v. Heest en Wolf maakte dankbaar gebruik van deze kans <41). Ook daarna kreeg de thuisclub nog enkele goede kansen, maar doelpunten bleven uit in deze sportief gespeelde wedstrijd, die deze „buren" weer een stapje nader tot elkaar heeft gebracht en waarnaar een kleine vijf honderd toeschouwers een kijkje kwa men nemen. MAASLAND.Het gaat duidelijk In opwaartse richting met het spel van de Maaslandse korfballers. Hadden zij in de eerste helft van de competitie moeite zich aan te passen hij het spel peil in de 2e klas, nu blijkt men zich goed thuis te voelen. Zaterdag werd dat opnieuw bewezen, toen tegen het Delftse Excelsior 3 ge spééld werd en met duidelijke cijfers werd gewonnen. De jonge, Delftse ploeg speelde een mooie en vlotte partij korf bal maar was voor de korf minder pro- duktief en minder trefzeker dan de O.D.O.-speelsters en spelers-. Nadat de ze bij de rust al met 42 leidden, Rwam de eindstand met 8-5. Scheids rechter Combee leidde prima. Vooraf speelden de ODO-jynioren te gen een twaalftal van de in oprichting zijnde korfbalvereniging te De Lier. Met 4-1 behaalden de Maaslaridexs de overwinning. i. Komende zaterdag speelt ODO de laatste competitie-wedstrijd en wel te gen VES 3 uit 's-Gravenhage, Aanvang 3.30 uur.- .j-ï"-:-"' Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur is dé brandweer uitgerukt naar de Singel 218, het voormalig pand van bakkerij Vlug en -thans eigendom van de ge meente, waar door kinder-en aan de ach terkant van het pand oudé rommel in brand was gestoken. Het brandje, had weinig om het lijf, was snel gedoofd en er is geen schade ontstaan doch de toegang tot het pand -zal nu worden dicbtgpspijkerd.V,;.>;- •~Eoö opkoper-van ouddjzer, de:-beer J. J. fteeft zaterdag een mortiergranaat in heft hoofdbureau van politie gedepo neerd- De granaat was door hem aan getroffen in een partij oud-ijzer, dat bij verschillende adressen is opgehaald, zo dat de herkomst niet meer te achter halen is. Doordat de 76-jarige voetganger F. van S. zaterdagavond om 8.30 uur de Gerrit Verboonstraat overstak, is er een aanrijding voorgevallen. De heer J. R. uit Rotterdam week nL voor de voet ganger uit maar kwam daarbij in bot sing met een scooter, bestuurd door de heer J. J. A. uit Schiedam. De duo passagiere, mej. T... A liep bij de val schaafwonden op, die ter plaatse zijn verbonden. De scooter werd vrij ern stig, de auto licht beschadigd. 0 Zaterdagnacht heeft de politie twee jeugdige Duitse zeelieden aangehouden, die op kennelijk ergens weggepakte fiet sen reden. De 20-jarige R.S. werd met een in verzekerde bewaring gesteld maari' zijn kam-eraad, de 21-jarige F. J. wist te ontsnappen doch werd later weer achterhaald. De door J. bereden fiets werd op het Oude Kerkhof terug gevonden. Beide zeelieden zitten op het hoofdbureau van politie. De -afsluitboom van de spoorweg overgang in de Nieuwe Damlaan /er- toonde zaterdagmorgen om 11.10 uur een defect daar de boom gesloten bleef. Later bleek dat de apparatuur- tegen gesteld was gaan 'werken: de bomen gingen dicht als er geen -trein was en juist open als er een trein naderde politie heeft de regeling van het ver keer overgenomen en'het over een an dere rijbaan geleid, -totdat tegen 13.45 het defect was hersteld. MAASSLUIS Ds. C. Mak legde zaterdagmorgen de eerste steen van de nieuwe Gereformeci de Kerk van Maas sluis in de Sluispolder-west. Naast het college van burgemeester en wethouders, de commissie van ad- van de jeugdraad en architecten, woon de een aantal belangstellenden d'eze korte plechtigheid bij. Ds. Mak, geassisteerd door de aanne mer Versteegh uit Voorburg, legde met het plaatsen van deze eerste steen, om dat hiermede een vetdere voortgang van het werk wordt gesymboliseerd. Hij schetste de betekenis van de kerk bij de ontwikkeling van bepaalde stadswijken' en het is vooral de kerk en niet de burgerlijke gemeente die een dienende taak in deze heeft en ook zoveel vrucht dragend werk Kan doen. Hij wenste de Geref. Kerk geluk met deze dag en sprak de wens uit, dat deze nieuwe kerk in de toekomst zou moge bijdragen tot de gees- vaste hand de steen. Hij sprak er z'n i d£ gemeente Maassluis. Nadat ds. Mak uit handen van de aan nemer Versteegh de troffel had onivan- gen, waarmede h?j de eerste steen gelegd ad, sprak de architect A. Warnaar, die met de architect J. H. Steenkist uit Maassluis, de kerk bouwt, een kort woord, waarbij hij wees op de goede sa menwerking tussen gemeente en kerk, Hü was hiervoor eveneens erkentelijk; wenste de kerkeraad geluk en hoopte op een vlotte voortgang van deze kerkbouw. Het was de voorzitter van de commis sie van administratie, de heer P. Drop, d'e deze plechtigheid leidde en voor t-e sprekers een wederwoord had. Hij meen de ook op een bepaald punt namelijk de opleveringsdatum de vinger te moe ten leggen. De bouw van de kerk is thans drie tot vier weken op het tijd schema achter. De spanningen op de ar beidsmarkt, speciaal in het westen, zijn aan deze achterstand niet vreemd, even als de baksteenpositie in ons land. -Mocht de aannemer er desondanks in slagen omstreeks Kerstmis de kerk op te leveren, dan volgt nog de inrich ting van de gebouwen, zodat er reke ning mee dient te worden gehouden, dat eerst in begin 1962 de kerk in gebruik cenomen kan worden. Een mededeling, die aanvaard werd met de zekerheid, dat de nieuwe kerk, speciaal voor het gereformeerde gedeelte van Maassluis zal bijdragen aan de ontwikkeling van het geestelijke leven van Maassluis. blijdschap over uit dat dit stadium be reikt was en tekende de plaats van de kerk in de gemeentelijke samenleving. Ds. Mak was er voorts verheugd over, dat de kerk in de zich steeds verder voortschrijdende gemeente Maassluis haar taak verstaat en de prediking van het Woord zal kunnen ter hand nemen in de nieuwe wijken. De predikant wenste de aannemer met de bouw van de kerk veel succes toe. Hii sprak voorts de wens uit, dat het werk onder Gods Zegen een voorspoedige voortgang zou mogen heb ben. De genodigden begaven zich vervol gens naar het Tehuis voor Zeelieden waar allereerst ds. K. W. Dercksen, de oudste predikant van de Geretf. Kerk te Maassluis, het woord voerde. Hij zei, dat vele oudere gemeenteleden met weemoed denken aan het verdwijnen van de Geref. Zuiderkerk in het saneringsgebied, mede waarvoor de nieuwe kerk gebouwd wordt in Sluispolder- Zal de kerk om streeks de jaarwisseling gereed zijn? De predikant feliciteerde de commissie van administratie der kerk en de gehele ge meente met deze belangrijke dag. Hij hoopte, dat de aannemer er inderdaad in zou slagen de kerk en bijgebouwen bin nen bet ge-plande schema op te leveren. Burgemeester Van Dijck zei, dat niet al leen de kerkelijke gemeente, maar ook de burgerlijke overheid verheugd is met VLAARDINGEN. Het jaarverslag 1960 van de Stichting Spaarbank „Vlaardingen" vermeldt op uitvoerige wijze alle gegevens over het honderd- zevenendertigste boekjaar. Uit het algemeen overzicht blijkt, dat de spaartendenz der laatste jaren zich ook dit jaar onverminderd voort zette. Bereikte in 1959 de inlagen de respectabele som van f 15.614.000; in 1960 werd er bijna V/i miljoen meer ingelegd, namelijk 17.086.628,21 en bedroeg het overschot 2.485.593,33 2.412.242,— in 1959). Op 31 december werd 752,880,13 aan rente bijgeschreven zodat op de ultimo van het jaar, het aan inleggers ver schuldigde kapitaal 27.366.424,63 beliep of wel 3.238.473,46 meer dan op f januari 1960. Het aantal verwerkte posten nam even- ens in betekenis toe en vermeerderde met 9138 posten tot 143.903, de inleg- posten van 91.656 in 1959 tot 99523; de terugbetalingen van 43,109 tot 44.380. De vermeerdering van het aanial spaarders met 1569 tot 38032 maakt, dat op de stedelijke bevolking van 68938 in woners per 31 december 552 spaarders per 1000 inwoners zijn ofwel 17 meer dan in 1959. De totale omzet bedroeg 31.688, zijnde 2,933.000,— meer dan het vorig jaar. De Spaarbank ziet het saldo tegoed per hoofd der bevolking als een maatstaf voor de spaarzin en de welstand in de gemeente en acht het daarom van groot belang. In het oprichtingsjaar (1823) be droeg dit tegoed per inwoner 0,77, ter wijl dit bedrag in 1960 396,97 bedroeg. Niet minder dan 33 scholen namen het afgelopen jaar deel aan het schoolspa- ren. Daarmee werd een bedrag van 62.328,75 (1959 59.343,85) ingelegd. Sedert de invoering in 1911 werd op deze wijze 812.000,— door de kinderen ge spaard. In het verslag wordt dank gebracht aan het onderwijzend personeel, dat medewerking verleende, waardoor het resultaat kon worden bereikt. Aan het bedrijfssparen namen 26 be drijven en instellingen deel met in totaal 1089 deelnemers (vorig jaar 945). Het gemiddelde bedrag per spaarder bedroeg 353,48. De invoering in maart 1960 van een voor rijksambtenaren gepremieerde spaarregeling had tot gevolg, dat 105 deelnemers werden ingeschreven met een obligo van 14.439.98, Per 1 maart van dit jaar besloot ook de gemeente Vlaar dingen deze regeling in te voeren en daarvan hebben zich inmiddels 150 ge meenteambtenaren aangemeld. Het bestuur wordt gevormd door de heren: ir. A. van Buysen, voorzitter; SCHIEDAM. In de Mariastraat hield vrijdagavond Jeugd-Jolijt onder leiding van de heer A. Stolk een auto- -mped-wedstrijd, waaraan honderdtwaalf kinderen deelnamen. Jeugd-Jolijt had zelf voor twee fonkelnieuwe, -hard-geie autopeds -gezorgd, oendat hij vorige ge legenheden wel eens was voorgekomen, dat sommige kinderen niet konden mee doen door het gemis vah zo'n stuk speelgoed. Er deden 64 meisjes van ne gen tot twaalf jaar mee en slechts 16 jongens; in. dezeleeftijdsgroep. In de leeftijdsklasse van twaalf tot veertien jaar deden zestien jongens en evenveel meisjes -mee. Van de-meisjes van negen tot twaalf jaar was >Corrie )Andriesse nummer één, terwijl de veertienjarige Thea van Buren het won van de deel neemsters van twaalf tot veertien jaar. Van de jongens was Rinus van Veen (1,1) de prijswinnaar in de leeftijdsklas se van. negen tot twaalf jaar, waar naast de dertienjarige Jan de Winter het won van zijn kameraden van twaalf tot veertien jaar. Be volgende autoped-wedstrijd van Jeugd-Jolijt wordt gehouden vrijdag avond 9 juni om zeven uur ia de Strij- ensestraat. -VLAARDINGEJN, algemene vergadering - van dê vVlaardingse "Bond voor Lichamelijke .Opvoeding werd het algemeen bestuur met dé heren K. de Graaf en T. Dingjan tot elf leden uit gebreid. Het dagelijks bestuur van de VBLO bestaat thans uit de heren A. Pieyöer, voorzitter; H. v. Munster, vice-voorzitter; A, C. van Cortenber- ghe, secretaris; M. Hoogerwaard, twee de secretaris en J. Verwey, penning meester. De behandeling van de jaar- en andere verslagen nam weinig tijd in beslag. Bij de rondvraag kwamen de tongen eerst goed los en bleek duidelijk, dat er bij tal van verenigingen nog vele wensen leven. Tot de nog steeds onopgeloste problemen behoort onder andere een behoorlijke mo gelijkheid om de atletiek te beoefenen. Het bestuur zal nader de mogelijkheid onderzoeken om subsidie voor jeugd leden te bereiken. Het ligt in de bedoeling om volgend jaar deschpolsportdag uit te breiden, zowel met het aantal sporten als de deel neming (dus niet meer alleen de vijfde en zesde klassen van de lagere scholen). VLAARDINGEN De plaatselijke af deling van de Christelijke Film Actie hoopt vrijdag en zaterdag het seizoen te besluiten met de vertoning van de film „Zuster Luc" (The Nun's Story), Beide voorstellingen zullen worden gehouden in de Stadsgehoorzaal, aanvang acht uur. In deze film ziet men. het Belgische meisje Gabrielle van der Mal haar in trede doen in een Vlaams klooster én ze is bezield met het vaste voornemen een toegewijde non van haar orde te worden. Ze is volledig bereid zich te onderwer pen aan de regels van de orde. Maar in de praktijk blijkt ze toch niet steeds de vereiste gehoorzaamheid te kunnen op brengen. VLAARDINGEN. Voor de afdeling Vlaar dinger-Ambacht van de Neder landse Christen Vrouwenbond hoopt ds. G. Lugtigheid van Maam woensdag avond in de Inunanuelkerk aan de Rot- terdamseweg te spreken over: „Zijn wij nog getuigen van Jezus?" Voor de afdeling West hoopt ds. H. J. Heynen in de Rehobothkerk aan de Bil- litonlaan te spreken over: „Huwelijk en kinderzegen in het licht van de Heilige Schrift". Beide bijeenkomsten beginnen om 8 uur. VLAARDINGEN. De heer M. van Delft hoopt vrijdag het feit te herden ken, dat hij veertig jaar geleden in dienst trad bij het Havenbedrijf Vlaardingen- Oost N.V. In het restaurant Vulcaan- haven van genoemd bedrijf is een fees telijke bijeenkomst belegd, welke 's mor gens om 10.30 uur begint. De jubilaris is momenteel baas in de afdeling Ketelmakerij van de Afdeling Machiniefabriek en Coristruktiewerk- plaats, -waar hij begonnen is als plaat werker. VLAARDINGEN.- Op het voormalige feestterrein aan de Broekweg hoopt de Vlaardingse afdeling van de Youth for Christ woensdagavond, aanvang half acht, een openluchtrally te geven. Medewerking zal worden verleend door: De Zingende zusjes, het duo Ton en Adrie, Guus Haddenbach, ds. Reyling en Nico van Eijck. Men verwacht een massale opkomst. De toespraak zal kort zijn. ir. A. Hoogendijk. onder-voorzitter, en de leden mr. J. Heusdens, J. van Toor Hzn., F. de Stoppelanr, B. van Neer- bos, mr, A. Hooitcs Meursing, Direc teur-secretaris is de heer A. Pleijser. VLAARDINGEN. Op 28 juni wordt wederom een schoolsportdag gehouden. Toestemming is gevraagd om voor dit evenement gebruik_ te maken van het Sportpark „De Vijf sluizen". De wethouder van onderwijs, cultu rele zaken en sport, de heer H. K. van Minnen, die een warm voorstander van de jaarlijkse schoolsportdagen is, heeft alle medewerking bij voorbaat toege- De'opzet is geheel gelijk gebleven aan voorgaande jaren, met dien verstande dat bij het onderdeel zwemmen de baan- afstaod Is gebracht op 50 meter. Het ma ken van voorzieningen om op 25 meter- banen te kunnen zwemmen is te kostbaar gebleken. De takken van sport zijn als volgt sa mengesteld: A. Atletiek: 1. 60 meter hardlopen jongens: 2. 60 meter hardlopen meisjes; 3. 4 x 60 meter hardlopen estafette jon gens; 4. 4 x 60 meter hardlopen estafette meisjes; 5. verspringen jongens; 6. ver springen meisjes. B. Zwemmen: 1. 50 meter zwemmen vrije slag jongens; 2. 50 meter zwemmen vrije slag meisjes; 3. 50 meter zwemmen schoolslag jongens; 4. 50 meter zwemmen schoolslag meisjes; 5. 4 x 50 meter esta fette vrije siag jongens; 6. 4 x 50 meter estafette vrije slag meisjes. C. Basketball: 1. wedstrijden voor jongens; 2. wedstrijden voor meisjes. De inschrijving - voor de diverse num mers staat open voor de leerlingen van Advertentie Dinsdag 6 juni, v. 1—5 uur DEMONSTRATIE lijnbaan 97 *rij toegang „Laat de moed niet zakken", onder dit motto werd de fletspuzzelrit, georga niseerd door het jengdcommlté der Chr. Geref. Kerk te Rotterdam-Zuid, zater dagmiddag verreden. Om 2 uur -gingen de deelnemers in groepjes van 2 tot 4 personenen en met tussenpozen van 2 minuten, bij de Vre- deskerk aan de Leede van start De eerste opdracht bracht de pedde laars naar „Het Vaantje" aan de Smeets- landsedijk, waar hun een verversing werd aangeboden en tevens de tweede rij-opdracht werd verstrekt, die hen weer bij de Vredeskerk bracht. Dat ds. S. Wijnsma, die met enkele jonge leden, het parcours had uitgestip peld, hét hen niet gemakkelijk had ge maakt, blijkt wel uit het aantal straf- punten, dat werd uitgedeeld. Slechts één deelneemster, Magda van Dijk, wist zonder strafpuntefi te eindigen. Zij mocht als eerste kiezen uit een aantal aardige prijzen. De poedelprijs ging naar Dirk Koe- dood die niet minder dan 306 strafpun- ten wist te behalen. Veel plezier heb ben de deelnemers aan deze rit be leefd, watds. Wijnsma deed besluiten om in de nabije toekomst nog eens een soortgelijke rit te organiseren, waarbij hij de. wens uitsprak, dat het weer dan mee zal helpen, zodat een groter aantal deelnemers zich zal melden. Teneinde toteen zo efficiënt moge lijk gebruik van personeel en materieel bij de Rotterdamse Elektrische Tram te komen, menen B. en W., dat het aanbeveling verdient een veertigtal Kienzle tachografen aan te schaffen en deze apparaten bij wijze van proef voorshands in de autobussen van de lijnen 38 en 45 te plaatsen. De tachograaf registreert de snelheid van het vervoermiddel, de afgelegde weg en de rij- en stootijden. Hierdoor wordt het onder meer mogelijk een juist beeld te verkrijgen van de snelheid vlak voor een aanrijding, terwijl de juist heid van beschuldigingen van te snel rijden zonder veel moeite kan worden nagegaan. Zowel hét Amsterdamse als het Haag se vervoerbedrijf hebben met Kiende tachografen proeven genomen. Het re sultaat hiervan is in Den Haag .-eeds zo bevredigend geweest, dat de H.T.M, alle autobussen van een dergelijk appa raat gaat voorzien en in de toekomst de moderne tramrijtuigen eveneens daarmede zal uitrusten. Ook in Rotter dam zelf, en wel bij de Gemeentelijke Geneeskundige- en Gezondheidsdienst, zijn met deze instrumenten gunstige er varingen opgedaan. De kosten van aanschaffing en plaat- smg ^van veertig tachografen bedragen In overeenstemming mét de advie zen van de commissies voor de Bedrij ven en voor de Financiën stellen B, en W. de raad voor te besluiten tot de aanschaffing en plaatsing van een veertigtal Kienzle tachografen. Zaterdagmorgen wérd de 76-jarige A. Verry, die in de Groen van Prinste- rerstraat woont -bij het oversteken op de Schieweg door een tramwagen van lijn de vijfe en zesde klasse der lagere scho len. Voor de onderdelen Al, A2, AS, A6, BI, B2. B3 en B4 kunnen per schooi voor elk onderdeel twee deelnemers (sters) worden opgegeven. Inschiijving op elk der nummers A3 A4, B5, B6, Cl en C2 kan slechts ge schieden met één team. Teneinde de bedoeling van deze dag zoveel mogelijk te stimuleren is het niet toegestaan één leerling tel laten deelne men aan meer dan één tak van sport (A. B of C). Het voorkomen van dou blures binnen een tak van Sport dient zovee! mogelijk te worden vermeden. De algemene leiding van deze dag is in handen van de voorzitter van de Vlaardingse Bond voor Lichamelijke Opvoeding, de heer A. Piaysier. Voor de onderdelen atletiek, zwemmen en basketball treden als zodanig op de heren M. Hoogerwaard, Vf. Bruggeling en J. Lans. Het wedstrijdsecretariaat is in handen van de secretaris van de V.B.L.O., de heer A. C. van Cortenberghe. DEN HAAG. „Nu zijn we alleen, nu ga je er aan", riep de 51-jarige Haagse schrijfmachinemonteur C. H. H. gisteravond omstreeks acht uur tegen zijn 58-jarige echtgenote A. C. H. geboren S., terwijl hij trachtte haar te wurgen. Een ogenblik tevoren had de man daartoe zijn mouw uit zijn overhemd gescheurd en die goed nat gemaakt onder de kraan. De vrouw zeeg bewusteloos, ineen op de vloer van de keuken, waar het echtpaar zich op dat moment bevond. De man zette alle gaskranen open en verliet toen de woning met medeneming van een nog onbekend bedrag aan geld van zijn echtgenote, een dochter en van eea kostganger. De. dochter was die avond uitgegaan met een vriend en ook de ^kostganger was afwezig. Gelukkig voor de vrouw duurde haar bewusteloosheid slechts kort en daarom slaagde zij erin nog tijdig de gaskranen weer dicht te draaien. Nadat de dochter omstreeks middernacht was thuisgekomen beslo ten beide vrouwen aangifte te gaan doen bij de politie. De man. die zijn heil had gezocht in zijn stamcafé werd daar door de politie gearresteerd. Hij verkeerde echter zodanig onder in vloed van sterke drank, dat hij nog niet kon worden verhoord. Bekend is echter, dat het de laatste tijd niet goed boterde tussen de echtelieden. De man wordt beschuldigd van po ging tot moord c.q. poging tot zware mishandeling met voorbedachten rade. Advertentie ROTTERDAM, S««rw«g 21-25, Til. 178800 DORDRECHT, e«ld*lcn Rail 76, 7*1. 4344 üealer voor Rotterdam cn Dordrecht - r én omqevmq - - fr.; 3 aangereden. Met ernstige" inwendige zïg te ^ouden bf de vtóantietnd hoopï zi^eïïéu'is^oDKMKunen!' h6t D^kzlgt' fde commissie een soortgelijke wedstrijd zieicennuis opgenomen. 'te organiseren. 1 juni is ieder jaar weer de grote dag voor de hengelaars. Dan wordt het vis- seïzoen weer geopend en kan men hen weer vinden, weer of geen weer, aan de waterkant, turend op hun dobbertjes ten einde een visje te kunnen verschal ken. De commissie .vakantiebesteding en wijkactiviteiten van Zuidwijk had voor die dag een wedstrijd uitgeschreven voor de bejaarden,die helaas, wegens het slechte weer geen doorgang kon vinden. Maar de jeugd liet het er zaterdag middag niet bij zitten. Een zestigal en thousiaste jeudige hengelaars togen naar de grote vijver in het Zuiderpark. Vele ouders en belangstellenden volg den hen op de voet. Om precies 2 uur gingen zij, op het fluitsignaal, onder, het toeziend nog van controleurs, van start./ t Het was gelukkig droog weer, maar daar was alles mee' gezegd. De wind was koud, maar ja, wat geef je daar om, als de hengelwoede weer over je gekomen is. De vangst was niet groot. De ereprijs een werphengel, ging naar Freddie van de Wal, die zes ondermaatse visjes wist te verschalken. Hij ontving de prijs uit handen van dé voorzitter van de com missie, dé heer A. Termorshuizen, die de deelnemers in'het wijkgebouw aan de Larenkamp' ten slotte toesprak. Hij be dankte allen, die aan deze viswedstrijd hadden medegeholpen en wel in het bij zonder de politie. De wedstrijd was zuiver bedoeld els vrijetijdsbesteding en om de jeugd be- - vakantietijd hoopt soortgelijke wedstrijd

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 2