t Wethouder H. K. v. Minnen reikte boekenbonnen uit Inzameling fonds bij voor Anjer kroonjaar Omzet van miljoenen tonnen per jaar Rotterdamsehe Korenbeurs viert gouden jubileum belangrijke Arbitrage taak Spanning bij L. en V. toernooi stijgt ten top voor jubilerende vereniging Zomeravondconcert door Kon. Mil. Kapel In Rotterdam per jaar 300 onwettige kinderen Grote activiteit rond bouw Van Brienenoordbrag VAT ERVE Juliana 2 promoveert Eis van V/% jaar voor verduistering Geslaagden Dalton- li Jb.s. Duitse bezetting in Hoek van Holland Schiedams politienieuws Hofconcert en Wijkmars Uitbreiding gewenst van aantal verzorgingsgezinnen Twee leesten op 10000 voeten ;i Resultaat nihil Vertrouwen Schiedamse spuitgasten te Beverwijk Bromfiets gestolen Arbitrage Jeugd-Jolijt trok weer veel belangstelling Zaterdag collecte voor Actio Vincit Omnia99 Aanrijding personenauto en tram te Spijkenisse Eerste steenlegging Chr. Nijverheidsschool Orgela vond Feike Asma Toekomst Groot offer Nood in De Hoek TROUW Dinsdag 20 juni 1961 VLAARDINGEN. Z.K.H. Prins Bemhard, Regent en naamgever van het Fonds, viert in 1961 zijn vijftigste verjaardag. Z.K.H. heeft toegestaan, dat de Anjeractie 1961 tegen de achter grond van Zijn kroonjaar wordt gevoerd en de hoop uitgesproken, dat die actie in alle opzichten zal slagen. EEN omzet van miljoenen tonnen per jaar, een bijna dagelijkse arbitrage, twee wereldoorlogen, crisis- en distributiemoeilijkheden, strijd tegen de steunmaatregelen voor de landbouw, na-oorlogse opbloei en integratie, en een voortdurend hechte onderlinge vriend schap tussen honderden handelaren; dat is in grote lijnen de rijke geschiedenis van de vereniging „De Rotterdamsehe Korenbeurs", die maandag haar vijftigjarig bestaan herdacht. De ..officiële receptie wordt op 29 juni gehouden en zij zal zonder twijfel een groot feest worden. Want „De Rotterdamsehe Korenbeurs" is door haar over heersende positie in de nationale graan- en zaadhandel een organisatie van internationale betekenis geworden, die ook van de zijde van de overheid in toenemende mate waardering ondervindt. Juist die arbitrage ziet „De Rotterdamsehe Korenbeurs" nog als een van haar belangrijkste taken. Maar ook op vele andere terreinen verricht de jubilerende vereniging belangrijk werk. Burgerlijke stand va» Schiedam a VLAARDINGEN. De wethouder van onderwijs, de heer H. K. van Minnen heeft maandagavond aan zeventig leerlingen van de lagere scholen evenzoveel boekenbonnen uitgereikt Van de 1276 ingeleverde tekeningen die verband hielden met een kleurplatenwedstrijd, georjani- seerd door de Onderwijscommissie van de Nationale Commissie tegen i Alcoholisme in Utrecht, hadden de 76 gelukkigen de beste prestaties geleverd. De wethouder wees de jeugd op het gevaar van de alcohol en noemde vrolijkheid door alcohol, schjjnvro- Ujkheid. Alvorens de heer Van Minnen alle boekenbonnen persoonlijk overhandigde, werd wel het een en ander gezegd in gebouw Excelsior. De voorzitter van het Vlaardingse Drankweercomité, de heer L. J. de Snayer sprak in zijn openingswoord zijn ver wondering uit over het feit dat alcohol, dat hij als zeer gevaarlijk beschouwde, vrij mag worden verkocht. Hü wees daarbij op de welvaartspositie van ons land, waarbij even goed als gebak e.d. ook alcohol meer wordt gebruikt. Hij trok een vergelijking tussen ons land en Zweden, bet. land met de grootste welvaart Hij zei dat men in Zweden ge- tracht heeft om het gebruik van alcohol tegen te gaan. door middel van prijs t verhoging. Ondanks de verhoging tot is» f 20,per fles nam het verbruik geens- zins af. De heer De Snayer was van mening, 1st de Vlaardingse Jeugd niet meer om verenigingsleven geeft bij uitsondering van de C-J.V. „Liefde en Vrede", dat zeer gunstig daarbij afsteekt. Ondanks de pogingen het drankgebruik ■'■-•f te bestrijden, wordt vrijwel geen enkel resultaat bereikt Hij merkte op, dat de jeugd van de openbare scholen ver achter was gebleven t y. in vergelijking met de deelname aan de kleurwedstrijd van de Christelijke en Katholieke scholen. De heer Van Minnen was het niet eens met de mening van de heer De Söayer, die de jeugd ^beschuldigde" van te weinig gevoel voor het verenigingsleven. De wethouder brak een lans woor de Vlaar- dingséjeügd en noemde daarbij hun grote" deelneming aan de verkeersexa- mens onlangs. Hü stelde het volste ver trouwen, ook in de hedendaagse jeugd en zeir: dat ook de jeugdbeweging niet stil zi.fc Welmoe3t hij tóegeven dat het verenigingsleven heel wat anders wordt aangepakt dan vroeger. Dat brengt de tijd nu eenmaal met zich mee en mogelijk moet men ook bij de drankbestrijding een andere weg inslaan, wil men succes boe ken. De wethouder wees de jeugd op het gevaar van alcohol en noemde vrolijkheid door alcohol, schUnvrolijkheid. De tekeningen van de leerlingen: Paggy Davids en Simone Helleman van de Ds. Hendrik de Cockschool. Greetje Harms van de Dr. H. Bavincksehool. Mar. de Bruyn van de Sav. Lohmanschool. Dineke de Rijke van de Nicolaas Beetsschool en Jan Voogd van de Prinses Wilhelmina- school kregen een eervolle vermelding. Na de prijsuitreiking genoten Jeugd en onderwijzend personeel van de fraaie film „Shep de mensenredder". SCHIEDAM. Het volley balseizoen van de chr. ver. voor llch. oef. „Juliana" heeft nog een staartje gehad. Het tweede herenteam moest met U.V.G. uitmaken wie van belden het volgend seizoen In de tweede klasse zou mogen uitkomen. Juliana nam geen halve maatregelen, maar won op overtuigende wijze, getuige de setstanden: 150, 153 en 155. In de nederlaagserie van stadgenote S.V.C. heeft het eerste herenteam van Juliana de grootste nederlaag aan de gastheren toegebracht. Al met al is het seizoen 1960/1961 voor Juliana zeer succesrijk geweest. Heren 1 behaalde een tweede plaats in de tweede klas. heren 2 promoveerde, terwijl ook het derde herenteam kampioen werd in de derde klasse en eveneens promo veerde. Het eerste damesteam bereikte een uit stekende derde plaats in de tweede klasse De overige Juliana-teams wisten zich alle in de middenmoot te plaatsen. Deze uitspraak is voor de Besturen van het Prins Bemhard fonds en de An jerfondsen aanleiding om alle krachten tot het uiterste in te spannen; zij zijn zich ervan bewust, dat de actie slechts zal kunnen slagen als iedere Nederlan der deze gelegenheid aangrijpt om naar vermogen bij te dragen tot de verwezen lijking van de doelstellingen, die ook de sfeer van zijn eigen belangen direct ra ken. Het Prins Bernhardfonds en de An jerfondsen stellen zich ten doel de ;eestelijke weerbaarheid van het Ne derlandse volk te schragen door het bevorderen van de zelfwerkzaamheid in wetenschap, cultuur en kunst. Niet alleen het werk van geleerden en kunstenaars geniet de actieve steun van de fondsen, maar vooral de arbeid van •de talloze verenigingen die zich elk op eigen wijze bezig houden met de beharti ging van volksontwikkeling, van jeugd zaken, van de beoefening van kunst door amateurs. Door het steunen van de Anjeractie 1961 kunnen de fondsen hun werk ef fectiever doen in het belang van het ge hele Nederlandse volk en dus ook van de gever. De Inzameling in Vlaardingen vindt zaterdag 1 juli plaats. Er Is een speld- jescotlecte en er worden levende anjers en kleurenfoto's van Prins Bemhard ver kocht. „Het bedrijfsleven moet beseffen dat juist de mensen met een vertrouwens functie van tijd tot tiid in hun eigen be lang wet eens een extra controle nodig hebben". Deze woorden, vanmorgen uit gesproken in de Roterdamse rechtzaal, hadden vooral betrekking op de 49- ja rige boehouder/chef de bureau A. D., die in vijf jaar tijd» een bedrag van 30.000 gulden bad verduisterd. Het was een trieste affaire, zo oordeel de zelfs de officier van justitie. De man namelijk had door zijn ijver en zuinig beheer het transportbedrijf, waaraan hij sedert 1955 was verbonden, in korte tijd opgewerkt van een onbeduidende zaak tot een winstgevend object. Maar onder de druk van vele privé-moeilijkheden (aanzienlijke schulden uit het eerste hu welijk, alimentatie, hoge betastingaansla gen waartegen hij zich steeds had ver weerd, en talrijke operatics en ziektes van zijn tweede vrouw en haar doch tertje) had hij de verleiding niet kunnen weerstaan en regelmatig bedragen van klanten in eigen zak gestopt. Dat bleef lang onopgemerkt, want er was vrijwel nooit controle. „De kat was op het spek gebonden", aldus de officier van justitie mr. J. M. van Leeuwen, die wel begrip had voor de moeilijkheden, maar toch de feiten te ernstig vond voor een ge combineerde straf, zoals de verdediger en de reclassering suggereerden. De eis was anderhalf jaar gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest. De recht bank zal op 4 juli uitspraak doen. De volgende leerlingen van de Dal ton h.b.s. aan de Stadhouders-weg zijn voor het A-examen geslaagd: de dames E. Borrie, E. E. de Kruyk en de heren J. Groenendral. R. Hermann, M. J. Hols en A A Kroef. Hiermee zijn al- te kandidaten geslaagd. De Haagse politie heeft in de Utrechtsestraat te Den Haag aange houden twee knapen, die met een bromfiets bezig waren. Het bleek, dat deze bromfiets vorige week aan het Achterom gestolen was. De dader van de diefstal was de 18-jarige bakker W. M. ,.De Rotterdamsehe Korenbeurs" werd opgericht in een periode, waar in het aanbod van ongeschoonde peul vruchten zich dankzij de mogelijk heid van industriële bewerking buiten de teel (gebieden steeds meer ver plaatst' van de regionale marktcentra naar de grote centrale aanvoerplaat- sen, Groningen en vooral Rotter dam werden daardoor de voornaamste handelscentra in deze branche. De verenigingen van handelaren in granen, zaden en peulvruchten waar van „De Rotterdamsehe Korenbeurs" qua oprichtingsdatum de derde is na de Groningse „Vereetuging de beurs" (1878) en de „Vereeniging voor den graan-, meel- en zaadhandel" te Am sterdam (1910) hadden oorspronke lijk als enige doelstelling het scheppen van orde in het handelsverkeer. t~ SCHIEDAM. Aan de Gewestelijke Brandweerwedstrijd in klasse I, welke dezer dagen te Beverwijk plaats vond, nam een groep van de Schiedamse brandweer deel. In deze wedstrijd, waaraan een twaalf- tal brandweergroepen uit de provincies Zuid-HoUand, Noord-Holland en Utrecht e in" het strijdperk traden, slaagden de t Schiedammers er in de 2e plaats te be er zetten. Een mooie beloning voor de vele oe fenavonden welke de groep zich in de afgelopen maanden met veel toewij- heeft getroost. Door dit fraaie resultaat zal de groep uitkomen in de voor deze hoogste klas se georganiseerde landelijke wedstrijd, welke op 16 september te IJsselstein zal worden gehouden. Het bevel van de groep was in han den van de heer H, Kuijpers, met als manschappen H. - J. Oosterveer, J. P. Corveieyn, Th. M. Sommer, Chr. de - Roo, N. W. Jansson, M. Blommensteyn, - J. Boks en P. Kok. 0 De 13-jarige wielrijder T, van Z. werd gistermiddag om 2.50 uur op de kruising Vlaardingerstraat"IHaarisogerdijk—Vel- levest door de automobil" 'f G. N. aan gereden. De jongen bra n pols en is ter behandeling naar gemeentezie- f kenhuis gebracht. .rij kon later weer naar huis. De aanrijding gebeurde toen Frank, die uit de Vlaardingefstraat 4 kwam. geen voorrang gaf aan de uit de richting van de Vellevest komende auto mobilist. SCHIEDAM. Er was maandagavond weer veel belangstelling voor de vjjf- kamp-volksspeien vaat Jeutd-Jolijt -op het MareonJplein, waar 76 kinderen van elf en twaalf Jaar en 4? kinderen van 13 en 14 jaar zich vermaakten met boog schieten, hoefijzer-werpen, kegelen, ba lansrace en steenworpen. Sjon van Roon <14) won de eerste prijs, een medaille, van de groep van 13 en 14 jaar, terwijl Peter Verlinde <11) de eerste prijs kreeg van de jongere leeftijdsklasse. De heer A Stclk bad weer de leiding. De vierde etappe van de Ronde van Schiedam wordt dinsdagavond gereden. Aangezien men nog een tijdrit wil hou den, wordt het parcours gewijzigd. Na de Koemarkt gaan de jonge renners de Broersvest af en rijden vervolgens via de Lange Kerkstraat en Parkweg naar de finish in de Burg. van Haarenlaan. De Hoek Is dit weekeinde weer bezet gebied geweest van de Duitsers. Niet minder dan 1500 toeristen hebben In de ze plaats onderdak gezocht. Naast de grote Invasie van Duitsers kon men als andere buitenlanders nog enkele Brit ten begroeten. Het V.V.V.-kantoor heeft tot diep in de nacht intensief gewerkt om deze gro te stroom te verwerken. De hotels wa ren spoedig vol en men moest zich dus tot de particulieren wenden,. Deze konden nog ongeveer 400 personc her bergen, waardoor men geen beroep heeft behoeven te doen op Katwijk. Van deze kustplaats was zaterdagavond na melijk bekend dat daar nog ruimte ge vonden kon worden. Een arbeider van de Plantsoenen dienst heeft gistermorgen om 11.40 een vishaak uit de poot van een zwaan, die in de vijver aan de Marconiweg zwom, moeten verwijderen. De haak zat aan een vislijn bevestigd, die een jongetje in het water had gelegd. 9 Op het Van 't Hoffplein gaf gister morgen om 7.20 uur de 17-jarige brom fietsberijder J. W. S. T. geen voorrang aan de automobilist H. V. Het gevolg was een aanrijding, waarbij T. een her senschudding en enkele ontvellingen op liep. Hij is naar het Gemeenteziekenhuis gebracht. Na behandeling is hij echter weer naar huis vervoerd. VLAARDINGEN. Daartoe in staat gesteld door een gemeentelijke subsidie, zal de in binnen- en buiten land befaamde Koninklijke Militaire Kapel op zaterdag 24 juni een con- cert verzorgen in de muziektent in het Hof. "Velen znlien zich nog wel het optreden van de K.M.K. herinne ren dat enige jaren geleden eveneens in het Hof plaatsvond. De grote belangstelling die toen voor dit concert bestond, heeft de Stichting Vlaardingse Gemeenschap, onder wiens auspiciën dergelijke concerten worden georganiseerd, ®r toe doen besluiten de K.M.K. nogmaals uit te nodigen. Gezien de uitstekende reputatie die dit militaire muziekkorps onder de bekwame leiding van zijn directeur, de majoor Rocus van Yperen heeft opgebouwd, is een aansporing om dit gratis toe gankelijke concert te gaan beluiste ren nauwelijks nodig. Er zal voor een groot aantal zit plaatsen worden gezorgd, doch gezien de verwachte belangstelling is het raadzaam tijdig aanwezig te zijn om zich van een zitplaats te verzekeren. Het concert, dat om acht uur begint kan tevens worden beschouwd als de inzet van de Anjer-Actie ten behoeve van het Prins Bemhardfonds, welke actie dit jaar extra onder de aandacht wordt gebracht in verband met de vijftigste verjaardag van Z.K.H. Prins Bemhard. Het programma zal nog nader wor den gepubliceerd. VLAARDINGEN. Ook de voor laatste ronde van het Liefde en Vrede voetbaltoernooi verliep niet zonder de nodige verrassende uit slagen. In groep A eindigde Piet Hein de competitie met het behalen van de eerste en tevens enige overwinning. De Germanen werden daarvan het slachtoffer al was de nederlaag uiterst klein, namelijk 1—2. De Romeinen versloegen In deze afdeling de Bataven met 41. De eindstand is daardoor gewor den. 1. De Ruyter 2. Friezen 3. Romeinen 4. Bataven 5. Piet Hein 6. Germanen 13— 4 20— 6 14— 7 15—19 7—24 5—14 Hedenavond aanvang zeven uur wordt de beslissingswedstrijd tussen De Ruyter VLAARDINGEN. Woensdagavond (morgen) is er wederom muziek in de stad. Het Tamboers- en Pijper- corps „De Pijpers" onder leiding van de heer M. C. van Dorp maken dan 's avonds een muzikale rondwande ling door de Vettenoordsepolder en zullen op verschillende punten halt houden om enige nummers uit te voeren. Voorts wordt in de muziektent in het Hof een concert gegeven dat wordt ver zorgd door de Vlaardingse Accordeon vereniging „Het Westen" onder leiding van mevrouw Wapenaax en het Dames koor ..Vivezza" onder leiding van me vrouw K. Verhoeff-Tom. Dit concert begint om acht uur. Het programma van „Het Westen" luidt als volgt: 1. De Kapitein (Joh. Sousa), 2. Ouverture in C-dur (R. Würthner), 3. De Fontanel <W. de Ruiter), 4. Hongaarse Dans no, 5 (J. Brahms), 5. Hongaarse Dans no, 6 (J. Brahms), 6. Waldteufel Bouquet (E. Waldteufel), 7. Mignonette (Kessels), 8. Der Vögelhkndler (Carl Zeiler), 9. Kurz und Gut (H. Munsius), 10. Einzug der Gladiatoren (Julius Fucik), 11. Anchors Away (Zimmerman). VLAARDINGEN. De letters AV.O. vormen de beginletters van de spreuk •Actio Vincit Omnia", die in het Nederlands betekent: „Arbeid Over wint Alles". Ze maken de kern uit van de Nederlandse Vereniging Socia le Zorg voor Mindervaüden A.V.0 Er zijn thans 4792 hulpzoekenden in geschreven. terwijl dit aantal jaarlijks weer stijgt. Sta er even bü stil. bij uw gehandicapte landgenoten en help hen die kans te geven op arbeid en levens geluk door de A.V.O.-colIecte, die zater dag wordt gehouden, mild te gedenken. Geeft wat uw hart u ingeeft. Hulp In het jaarverslag van de AV.O. wordt gesproken over het verstrekken van 21 rolstoelen, 20 invalidewagens met hand- voortbeweging, 27 gemotoriseerde inva lidewagens, 8 electrische invalidewagens, 28 auto's en seootmobiels voor degenen die er het slechts aan toe waren. Ook is er sprake van 2 fietsen, 4 motorcarriers, 2 bromfietsen en aanhangwagen; dit alles teneinde de betrokkenen e n zelfstandig bestaan te verschaffen. Die zelfstandigheid werd ook bevorderd door bijdragen in handelsgeld, verbou- wingskosten en dergelijke, in 44 gevallen. Voor een aantal minder-validen, die aan huis gebonden waren, werd voor lonende huisarbeid gezorgd, waartoe in drie ge- vallen de aanschaffing van brei- en lad- derophaalmacbines nodig was. Voor 10 personen werden studiekosten betaald; 4 gehoorapparaten werden ver strekt en aan 3 personen de nodige kunst ledematen. Een aantal ingeschrevenen werd voorts nog geholpen door bijdrager. In de ver- pleegkosten in een revalidatle-eentrum, in de reparatiekosten van vervoermidde len enz. enz. "en Friezen om de eerste plaats gespeeld. In groep C won John Mott voor de derde maal in successie. Met 63 werd de L. en V.-gnoep 75 verslagen. L V. 4—18 verraste L. en V. 175 met een 2—0 nederlaag. In deze groep is de spanning wel het grootst Niet minder dan 3 teams delen de eerste, tweede en derde plaats. Dat rijn Stanley Jones, L. en V. 4-1B en John Mott, die alle 6 punten uit' 4 wedstrijden hebben behaald. Ook hier kan vanavond de beslissing vallen in de volgende ontmoetingen: L. en V. 4-18 tegen Stanley Jones en L. en V. 175 tegen John Mott, beide wedstrijden beginnen om acht-uur. SPIJXENISSE. Op de wegsplitsing TramdijkPlaatweg te Spijkenisse ont dekte een chauffeur van een personen auto, afkomstig uit Katwijk, maandag morgen te laat dat er een tram van de R.T.M, naderde. Eén en ander had tot gevolg dat de personenauto in botsing kwam met de tram, waarbij de auto aanzienlijk werd beschadigd. Met negen minuten vertraging kon de tram de reis voortzetten. NAALDWIJK. Zaterdagmiddag 24 juni, zal de eerste steen gelegd worden voor de Christelijke Nijverheidsschool voor meisjes te Naaldwijk, op een ter rein gelegen aande Lage Woerd te Naaldwijk. Deze steenlegging zal ge schieden door het 12-jarig dochtertje van de secretaris van de stichting, An neke de Raaf, om 15.30 uur. Daarbij nam de arbitrage, die aan sluit op de practijk van het handels verkeer, een zeer grote plaats is. De Rotterdamse vereniging arbitreert nu jaarlijks enkele honderden gevallen van kwaliteitsgeschillen en enkele tiental len handelsgeschillen het is een snelle, goedkope en deskundige wijze van rechtspraak, die appelleert aan het rechtsgevoel van de handelaren en die de lange en vrij kostbare weg langs de burgelijke rechter, die trouwens toch de assistentie behoeft van deskundigen, overbodig maakt Door de geografisch gunstige ligging aan de grenzen van de rijke peulvruch ten-producerende provincies en ais knooppunt van waterwegen, is Rotter dam een onmisbare schakel geworden in het internationale graanverkeer. De beurs profiteerde daarvan mee, en „De Rotterdamsehe Korenbeurs" werd dan ook dö'or haar ledenaantal .én omzet een De organist Feike Asma geeft op donderdag 22 juni aanstaande een be speling op het orgel van de lutherse Burgwal te Den Haag. Het program ma vermeldt werken van Bach, Men delssohn, Rheinbergen, Reger en anderen. SCHIEDAM Geboren: Arte E z v p van Endhoven en N Doornik; Michaël z v H J Polet en G Elberse; Gerarüus J z v A A Koster en N van der Beek; Lldwina M A d v J M J van Aalst en A A J Bruins; Apo- lonla A d v M Visser en J Verwaal: .Abra ham L R z V A W R van Delft en J P Hel'e- mons: Anceette d v B van der Heijden en A B van XJeburg; Gerhardina A d v H Moraal en A G Nijkerken; Helena M d v H J P Holster en H willemzteijn; Nicolaas z v J B Louis en W Kruijs. Overleden: p J van Vliet 70 J; J H J Mi- chaëlis SS J; J M B C Roldaan 85 j wed van H J Zielhorst; J den Braven 73 j, wed van J de Leeuw. •der' meestrepresentatieve organisaties. Zij stond vaak op de bres voor de belangen van de nationale handel, haar arbitrage-deskundigen werden meerma len uitgenodigd bij internationale ge schillen en voorts kreeg zij indirect een belangrijke invloed in verschillen de overkoepelende organisaties, die veelal op haar initiatief werdenopge- richt, zoals de „Landelijke federatie van organisaties van handelaren in »v. kerbouwproducten" (1931), waarbij mi tien verenigingen zijn aangesloten. Van deze tien bezitten slechts vier statutair een handels reglement en arbitrage.^, stituut en daarom ook geven deze vier de leiding aan het handelsverkeer- „De Rotterdamsehe Korenbeurs" <n „Bond van Groninger graanhandels, ren", de „Vereeniging van Nederland se exporteurs va granen, zaden peulvruchten" te Rotterdam (opgericht m 1932) en de „Vereeniging voor de handel in fijne zaden en peulvruchten" in Amsterdam. Wat de toekomst betreft; „De «pop is veel kwetsbaarder geworden dan fe enige periode voor 1940", schrijft seere. taris-penningmeester P. Luitse, die ji sedert 1925 deel uitmaakt van het be. stuur van ,.De Rotterdamsehe Koren beurs", in zijn historisch overzicht over 60 jaar peulvruchtenhandel. „Maar door het verdrag van de Europese Economi sche Gemeenschap openen zich voor de Nederlandse peulvruchtenhandel en -in. dustrie wijde perspectieven. De structuurveranderingen door het afbreken van de handelsbelemmeringen en de opbouw van een gemeenschap». UJke handelspolitiek vergen echter een grondige heroriëntering." Hef is te wr. wachten dat „De Rotterdamsehe Koren- bears" ook daarin zai voorgaan. JJET is opmerkelijk dat in Rotter dam al sinds vijftien jaar het ge boortecijfer van onwettige kinderen zich beweegt om de 300 per jaar, ter wijl in de oorlogsjaren dit aantal verdubbeld was. In I960 vonden hier 293 onwettige geboeiden plaats, tegen 12109 wettige." Met deze opmerking begint het jaarverslag van de Hendrik Pierson Vereniging district Rotterdam, de christelijke organisatie voor bijzonder maatschappelijk werk. De werkzaamheden van deze orga nisatie hebben zich in het verslagjaar tot 301 moeders uitgebreid, doordat nog 83 moeders uit andere plaatsen zich om hulp tot dit bureau wendden. De leeftijd van de vrouwen en man nen, waarover de zorg van de Hendrik Pierson Vereniging zich uitstrekt, ligt tussen 14 tot 50 jaar. De grootste groep vrouwen bevindt zich in de leeftijd tus sen 17 en 21 jaar, terwijl deze leeftijd bij de mannen varieert van 22 tot 30 jaar. Van de meisjes waren vijf op de Lagere School, twee op de U.L.O. en één op de HuisboudschooiJT;? - Van de jongens" twee op de' Ü.T.S., één" op het Lyceum en één op de Ambachts school. Van de moeders waren 242 ongehuwd, 43 gescheiden en 8 weduwe. Van de ver wekkers waren voor zover bekend, 163 ongehuwd, 63 gehuwd, 43 gescheiden, terwijl een weduwnaar was. De aard van de verhouding tussen de beide partners was in zestig gevallen concubinaat „losse verkering" 51, „vaste verkering" 105, éénmalig contact 20. on dertrouwd 0, verloofd 8. bloedverwant 4, verhouding met gehuwde man 48, opge geven als aanranding 2. In 1960 werden 138 nieuwe zaken aan gebracht Van 71 was geen basis aanwezig om een onderhoudsbijdrage voer het kind te krijgen. De aangewezen verwekker bleef spoorloos. Over buitenlanders werd verschillende malen contact opgenomen met ambassades, doch als regel boekte deze poging geen resultaat Aanvankelijk wilden 46 moeders hun kind niet accepteren. Vóór de geboorte van het kind kwamen 21 moeders al op! hun besluit terug. Na de geboorte veer tien moeders binnen tien dagen en één, nadat het kind twee weken op neutraal terrein was. Slechts drie kinderen gingen naar pleegouders als afstandsplaatsing. Voer zeven kinderen op neutraal terrein fa® nog geen definitieve beslissing worden genomen. lh het Jaarverslag belicht men ia hei bijzonder een speciale groep van pleeg gezinnen, nl. de versorgingsgesüuien. Dit zjjn gezinnen, waar men tegen betattag van verpleeggeld een kind tijdelijk ia verzorging neemt en waar de moeder feri mag bezoeken. Graag zou men deze categorie nog uit gebreid zien, want in tegenstelling tot de aanvragen van adoptlef-plaatsingen, sur een zeer lange wachttijd nodig is, heeft men in de verzorgingssector te kampea met een tekort aan goede pleeggezinnen, die bereid en in staat zijn met de ver eniglng samen te werken, teneinde te voorkomen dat kinderen die niet door de eigen moeder verzorgd kunnen word», in een inrichting moeten worden opge nomen. De verzorgingsplaatsing vraagt een groot offer van de pleegouders. Immers, het kind dat hun in de verzorgingsperiode zeer lief wórdt, zullen zij nooit het hunne mogen noemen. Integendeel, in hun „zijn met het kind" wordt van meet af aan ook de moeder zeer nauw betrokken. Zij accepteren moeder en kind, het kind krijgt een ruime plaats in hun huis en in hun hart, maar ook voor de moeder moet er in hun hart ruimte zijn. Daarom is liet van groot belang dat pleegouders en moeder elkaar „liggen". Zowel voor moeder als pleegouders is het een höe opgave tot een goede samenwerking te komen. Toch ligt hier een moeilijke, maar mooie taak voor vele echtparen. „De resultaten zijn over het algemeen zo positief, dat wij met voldoening en dankbaarheid mogen terugzien op de praktische hulp, die onze pleeggeziiuien op dit terrein ons in het afgelopen jaar geboden hebben", aldus het jaarverslag. AAN de Oostelijke grens van de ge meente Rotterdam, op het grond gebied van voormalig IJsselmcmde enerzijds en Kralingseveer anderzijds, is momenteel o.l.v. Rijkswaterstaat een belangrijk kunstwerk in aanbouw; de Van Brienenoordbrug. j) Met inbegrip van de in aanleg zijn de aansluitende wegen, zal het werk eind 1963 gereed zijn. Met de aanleg van toegen en brug- pijlers op de linker oever van de Nieuwe Maas bij IJsselmonde gaan grote grondverbeteringen gepaard. Onder Kralingseveer zijn kort gele den ook de grondverbeteringswerk- zaamheden begonnen (foto boven). - V-i t Nu reeds bieden de werkzaamheden een imposante aanblik. Enige tijd ge leden werd hier tevens een funde ringscaisson verzonken voor de zgn. kelderpijler voor de nieuwe brug. Het was een werkstuk, vervaardigd op een scheepswerf, daar te water gelaten en naar de plaats gesleept onder de wal van Kralingseveer, waar het op de slappe veenlaag werd neergelaten. Door het eigen gewicht zal het cais son, naar men heeft berekend, lang zaam door de veenlaag zakken tot op de zandlaag op een diepte van 24 me ter beneden N.A.P. Op het' aldus ver zonken caisson zal dan de brugpijler worden gebouwd waarin ruimte wordt uitgespaard voor het bewegen van de staart van de basculebrug, die straks 'de doorvaartopening zal overspannen (foto onder). HOEK VAN HOLLAND. Het spreekwoord Schoenmaker blijf bij je leest" gaat in Hoek 'van Holland wel op een zeer bij zondere wijze op. De heren schoenherstellers in dit Rotter damse gebiedsdeel, staan name lijk met rin tweeën voor de taak het schoeisel van zo'n tiendui zend voeten te herstellen. Tot voor enige tijd ging het nog-wel, want toen oefenden nog drie van deze vaklieden het oude ambacht met leest en hamer uit. Maar op het ogenblik wordt de toestand wel benard, als men in aanmerking neemt dat de eigenaar van het oudste sehaenherstel-bedrijf zijn bedrijf heeft opgeheven, omdat het werk hem te veel werd. Het is nu echter voor de Hoekenaren niet te hopen dat ook de anderen om dezelfde reden de hamer er bij neer leggen. Het is wat de middenstand be treft vreemd verdeeld in Hoek van Holland. Wat men bij het éne bedrijf teveel heeft, komt men bij een andere branche weer tekort. Er zal voor de in woners van Hoek van Hólland wel niets anders opzitten dan meer te gaan fietsen, want als de schoenen teveel slijtagever- schijnselen gaan vertonen, loopt men de kans dat of spoorslags nieuwe schoenen moeten worden aangeschaft, of dat men enige tijd barrevoets zal moeten gaan. Er gaan geruchten in de wijk, dat in één van de nieuwe win kels aan de Prins Hendrikstraat een schoenmagazijn annex her- stelbedrijf zal worden gevestigd, doch het is voorlopig nog maar bij een gerucht gebleven, zoals er zovele geruchten gaan wan neer aan het een of ander een grote behoefte bestaat. Zekerheid hieromtrent bestaat échter 'nog steeds niet. Waar wel zekerheid over bestaat is. dat indien men begin van slijtage aan het schoeisel bespeurt, het dan Onmiddellijk zaak is een af spraak bij de schoenhersteller te maken, teneinde enige zeker heid te verkrijgen of de schoe nen binnen twee weken klaar zijn.

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 2