A Heeft toerisme kans van slagen? Desondanks werkt S.G. voort Oecumenisch Avondmaal te Schiedam in voorbereiding Provinciale zorg voor natuurschoon en drinkwatervoorziening toernooi van L. en V. ten einde Weer boottochten over rivier en vaart Van Riemsdijk eerste Jeugd- Ver. Geref. Schoolonderwijs hield jaarvergadering CITROEN Wegwijs langs de Waterweg WATERWEG Historische objecten Tien mille voor Rode rKruis Schiedams politienieuws Vlardingse Vakantieweken Carillonconcert te Schiedam Weer filmopname in De Hoek Feestconcert door Koos Bons Gaskousen Viering verjaardag Prins Bernhard Geen woonoord Lauwheid LEO VAN IERLAND Jaarvergadering van v.m. Oranjevereniging Dit jaar nog Geslaagden Handels avondschool Maassluis Landschap Oranjeplaat gecharterd Hoek van Holland Scholieren ontvingen verkeersdiploma Licht over Europoort Nota van wijziging L. Hollaar jubileert Veertig jaar bij H.V.0. TKOUW Woensdag 28 juni 1%1 Burgerlijke stand van Vlaar dingen Burgerlijke stand van Schiedam VOOR v BRILLANT V 1. Naar Rotterdam rv Nog vele mogelijkheden aanwezig in Schiedam r\OK in Schiedam begint de vakantie weer merkbaar te worden. Weliswaar komen lang niet zoveel vakantie-gangers naar Schie dam als er vertrekken, maar toch krijgen de informatrices van V.V.V. het steeds drukker. Ook van de grote buurman Rotterdam, pikt de stad van distileerderijen en scheepsbouw nog bij tijd en wijle een graantje mee. Na een bezoek aan het in strakke lijnen van staal en steen opgetrokken Rotterdamse woon- en werkgebied is het aanschou wen van de schemerige Schiedamse grachten, die wijds met „haven" worden aangeduid en waar de zon haar stralen tussen spitse geveltjes laat spelen, een aangenaam contrast met het stoere staan-in-de-twin- „tigste eeuw van 's werelds tweede haven. Nochtuu is bei niet »Ueg ouderdom, én getuigen v*n vergane of uit de bis. torle vooribestaande glorie, wat deze stad biedt. Lang en groots liggen ginds de huizenblokken van hei Nieuwland, hier strekt de Maasboulevard zich uit. Het dreunend en gissend getuid van een heimachine mengt zich in het loeiend ge luid van een fabriekssirene, een sleep boot schokt kuchend over de rivier. Nee een spaarzame interesse heeft Schiedam zeker niet verdiend. Al is er dan maar één museum, al zijn er de middelen voor gewoon vertier beperkt, charme heeft de stad er zeker niet door Vingeboet De historie, die werd gebouwd Ï>P de welvaart der distilleerderijen, en die ook thans nog goeddeels hierop is gegrondvest, wordt nog iedere dag ge manifesteerd door de ruü'ne van het kanteel Mathenes e, door de eeuwen oude St. Janskerit. het centrum van het oude zakkendragersgilde, het Stadhuis en het Proveniershuis. Europa's grootste graanmolen is in Schiedam te zien, waar „de Walvis" van tijd tot tijd nog haar wieken doet zwaaien. Anderzijds staan de stadsbestuurders ook met beide benen op de grond. Men beseït maar al te goed, dat een. wel vaart in het hede i. nimmer te hand haven is door het oerwijzen naar een glorieuze historie. Ten noord-oosten van de stadskoro strekt' zich een uitgebreid industrie-ter rein uit. Langs de Nieuwe Maas liggen talloze bedrijven die -htm bestaan aan de scheepvaart danken. Werven voor nieuwbouw of reparatie, havenbedrijven en alles wat daar mee samenhangt, zijn er te vinden. Nabij en - rondom de dorpen Bijdorp en Kethel breidt de stad haar woongelegenheid uit. Imposante bouwwerken, waarin vele ge zinnen huisvesting vinden, rijen zich aaneen. Rondom Kethel is een machtig stadsplan in ontwikkeling. een Vereniging voor Vreemdelingen ver keer met een tweevoudige bezetting ten opzichte van de huidige, en met een evenredig vergrote financiële basis, niets uitrichten. Hetgeen gebeurt, behoort de lof en instemming van iedere Schiedammer weg te dragen en zou ieder rechtgeaard burger van deze stad een stimulans moe ten zijn de hiertoe in het leven geroepen instanties tot hulp en steun te zijn. Veel al -echter is de reactie op het werk van de Schiedamse Gemeenschap in dezen, slechts flauw of in het geheel niet merk baar. Al heeft Schiedam geen „Nieuwe Kerk" zoals Delft en al zal er ook geen Domtoren worden aangetrof fen, toch ligt de vraag voor de hand, of een stad als Leiden uit toeristisch oogpunt zoveel voor zal hebben op Schiedam. Deze twee gemeenten zijn op dit gebied toch wel vergelijk baar. Beseften alle Schiedammers eens, dat ook hun stad een levende gemeente is, en niet een werk- of woonoord. Het bestaan van vele ver enigingen en instellingen logenstraft deze opvatting. Toch is het vreemd te merken, dat tientallen Schiedammers, nog niet ten volle beseffen, dat als zij in -een stad wonen, riat zij dan ook in deze stad zich mogelijkheden, tot ontplooiing van het culturele en verenigingsleven moeten scheppen. Een representatieve schouw burgzaal bezit men er niet. Kennelijk bestaat er ook geen behoefte aan, mogen wij de stemming onder de bevolking enige jaren geleden trachten te peilen. Het is immers zo eenvoudig voor wat het culturele leven betreft, ■zich aan een stad als Rotterdam vast te klampen. Moet dan een stad niet meer aan haar bevolking de gelegenheid bie den er te leven te wonen en te werken? Ondanks het lofwaardige streven van de Schiedamse Gemeenschap is men er ook nog niet in geslaagd een zeker toerisme in of naar de stad te bewerk stelligen. De aantallen bezoekers, af te leiden uit het aantal informaties ten kantore van het V.V.V., zijn weliswaar nog wel vrij groot, doch de mogelijk heid tot het vasthouden van deze wel vaartsbron, is in het geheel niet aan- wezig. - In totaal beschikt men over een hotel- jtccomodajle van achtenveertig bedden in geheel Schiedam. Voor een stad met V.80.(M>0 Inwoners 1* dit zeer gering. Doch niet alleen de schamele bofcel- accomodatie, maar ook de instelling van ~'de burgerij doet wellicht afbreuk aan de zaak van het Schiedams toerisme. Maar al te veel Schiedammers gaan ervan uit dat een vreemdelingenverkeer naar deze gemeente onmogelijk, ja zelfs ondenk baar is. Met een. bevolking die geestelijk zo tegenover de dingen staat, kan zelfs Gehuwd; G Palmans. 24 jr en J Vennik, 25 jr. Geboren; Adrie J, d v L van der Melde en M C van der Waal; Robert, z v J de Jong en W Simons; Cornells, z v C van Dorp en E van der Linden; Helena, d v j C Uitterlinden en M Landheer; Lena W d v W van der Vis en M W de Roo, SCHIEDAM. Geboren: Robert z v C Boer en B E Trooster; Adrians M d v J F van Harmeien en A J M Lansbergen: Jolanda M d v C G van Merwijk en J M van Doorn; Pieternella d v J Hoogstad en M D Borst; Hubertu» C M z v P M C Mous en A M Schaap; Eveline d v P A EIberse en A van Dorp. Overleden: J Harreman, 27 jr. SCHIEDAM Zoals bekend, vindt reeds enige jaren in Rotterdam een oecnmenische avondmaalsviering plaats, d.w.z., dat de plaatselijke ge meenten van de bij de Oecumenische raad van kerken in Nederland aan gesloten kerkgemeenschappen (Ned. herv., Ev. Luth., Remonstr. en Doops- gez.) gezamenlijk avondmaal vieren. Uitgangspunt hierbij is, dat, zoals er is één God en Vader van allen, één geloof, één doop, één Geest (Ef, A vs 4-6) er ook slechts in wezen één avondmaal is, door Christus zelf ingesteld. De kwestie van. oecumenische avond maalsviering is op dit ogenblik in de oecumenische beweging tot op het hoog ste niveau aan de orde. Ze is in wezen een poging tot doorbreken van de be staande kerkelijke grenzen. Dit feit heeft o.a. de centrale ker- keraad van de Hervormde gemeen- Aieertentle irjutri LIJNBAAN 50 SCHIEDAM. In de „Amstelbron" aan de Koemarkt te Schiedam, hield dins dagavond de Schiedamse vereniging Na tionale Peest- en Gedenkdagen haar jaarvergadering. Tijdens zijn welkomst woord, tot de slechts spaarzaam opge komen leden, memoreerde de voorzitter het overlijden van de heer G. v. d. Waal, die in het Schiedams cultureel le ven, in het bijzonder op het punt van de muziek, een bijzondere plaats innam. Door zijn functies op muzikaal gebied, bestond er dikwijls contact tussen de overledene en de vereniging. Zonder noemenswaardige moeilijkheden werden enkele agendapunten afgehandeld. In zijn jaarverslag, merkte de secretaris, de heer J. H. F. v. d. Brugge op, dat helaas de medewerking van en de samenwer king met de bevolking nogal .eens voor verbetering vatbaar is. Indien de bur gerij niet medewerkt zal het bestuur van de vereniging zich voor schier onoplos bare problemen gesteld zien, aldus de heer Van der Brugge. Nog teveel Schie dammers slaan het werk der vereniging slechts van terzijde gade. AJs een voor beeld dat het ook in Schiedam wel beter kan, noemde hij de medewerking die de Jeugdhaven" van velerlei zijde onder vindt. De secretaris meende dan ook een gebrek aan waardering van de zijde van bevolking te moeten constateren. Voorts bracht hij dank en hulde aan de gemeente en de verschillende gemeentelijke instan ties, waarvan de vereniging ook in het afgelopen jaar weer veel hulp en steun heeft mogen ondervinden. Het jaarverslag van de penningmeester, de heer W. G. J. Boer, was optimistischer gesteld. Uit het verschil tussen debet- en creditrekeningen kwam vast te staan dat een batig saldo van 691,77 te boek staat Nadat de kascontrole-commissie haar fiat met de boekhouding had betuigd, zegde de voorzitter de heer Boer dank voor de voortreffelijke wijze waarop deze de penningen ook bet afgelopen seizoen be heerde. Door middel van een spontaan applaus betuigde de vergadering baar in stemming met deze woorden. Bij de verkiezing van bestuursleden, sprak de voorzitter nog enkele waarde rende woorden over het werk van de heer A. M. Seip, die om gezondheids redenen zijn bestuursfunctie niet langer zal kunnen vervullen. te in Schiedam aanleiding gegeven zich tot de plaatselijke Oecumenische Raad te richten met het verzoek, na der te worden voorgelicht omtrent de uitvoerbaarheid en de uitvoering van zulk een oecumenische avond maalsviering te Schiedam en met name omtrent de vraag, hoe die plaatselijk het best zou kunnen wor den gerealiseerd. De plaatselijke Oecumenische raad is in de maand mei met haar rapport ter zake, dat in de vergadering van 6 juni jl. met de meest grote meerderheid is aanvaard (alleen de Oud Katholieken hebben aan de totstandkoming van dit rapport niet meegewerkt, aangezien hun kerk op hét standpunt staat dat haar leden brood en wijn slechts mogen ont vangen uit handen van een geldig in de apostolische successie gewijde pries ter), gereedgekomen en heeft het inmid dels aan de genoemde centrale kerke- raad der Hervormde gemeente aange boden. SU-.- Naar wij vernemen, zou de centrale Kerkeraad in principe reeds hebben be sloten zo mogelijk nog dit jaar eeh oecumenische avondmaalsviering te doen plaatsvinden. Die heeft zich thans tot de wijkkerkeraden gewend, die de ze zaak ook ,in hun eigen college aan de orde zullen stellen. Op deze wijze streeft de centrale kerkeraad ernaar, een dergelijke avondmaalsviering op een zo breed mogelijk vlak met. de ge hele gemeente voor te bereiden. Onge twijfeld zal terzake 'ook contact worden opgenomen met de andere kerken, die daarvoor in aanmerking, komen. Naar het zich laat aanzien zal. de ze voorbereiding tijdig genoeg gereed zijn om de eerste oecumenische avond maalsviering in Schiedam nog vóór het einde van het jaar te doen plaats vinden. VLAARDINGEN. De opbrengst van de door de afdeling Vlaardingen van het Nederlandsche Roode Kruis in het begin van deze maand gehouden inzameling bedroeg in totaal 10.093,63, waarin was begrepen een bedrag van 653,41, dat de slraafcollecfe op 17 dezer heeft op gebracht. Deze straatcollecte is telkenjare als sluitstuk bedoeld om daarmede degenen met een eigen inkomen, die geen gezins hoofd zijn, toch gelegenheid te geven om financiële steun tc verlenen aan het veelomvattende werk van het Neder iandsche Roode Kruis. SCHIEDAM. Voor het eindexamen der Midd. Handelsavondschool met 5- jarige cursus slaagden de dames A. M. T. Brussaard, H. C. Elderson. A. M. D. J. Hersbaeh, W. P. van der Schie en. de heren B. van Dam, A. M. Pols C. Holleman. P. R. Kiela, A. W. van der Kooy, J. C. .W Maat en A. T, de Quant. De heer Van Minnen, secretaris der Kamer van Koophandel voor de Bene den-Maas reikte de heer A. T. de Quant, de kandidaat met het hoogste punten totaal een boek ter herinnering uit. De 11-jarige Jan Wessel uit de Ho- genbanweg had een bel op de voorvork van zijn fiets gemonteerd. Toen hij gis teravond om 8.30 uur in de Lange Kerkstraat te Schiedam reed raakte dit instrument in de spaken van het voor wiel vast, dat daardoor geblokkeerd werd. Jan werd van zijn fiets geslin gerd en liep eenhersenschudding en wat schaafwonden op. Hij is naar het gemeenteziekenhuis overgebracht Twee Noorse zeelieden van 25 en 19 jaar zijn vannacht in de Lange Nieuwstraat te Schiedam aangehouden, Zij reden met hun tweeën op een da mesfiets, die zij ergens hadden wegtV pakt. Gistermiddag omstreeks 1.30 uur is de brandweer uitgerukt naar de wo ning van groentehandelaar W. v. d. E. in de Zeestraat te Schiedam, waar een begin van brand was. Een buurman, de heer G. v. d. Z. had hout verbrand in de haard en daarbij was een steen uit de schoorsteen losgeraakt en op de houten trap van buurman v. d. E. ge- vallen, waarvan een. trede was gaan smeulen. De brandweer heeft het vuur tje geblust. Vannacht omstreeks 3 uur is de taxi-chauffeur J. v. d. K. door de Schiedamse politie aangehouden, omdat hij van een taxi die aan het einde van de Burg. Knappertlaan stond, een wiel dop had afgehaald. De heer v. d. K. vertelde echter, dat hij dit uit de grap had gedaan. Het verslag over het jaar 1980 van Gedeputeerde Staten aan de Staten der Provincie Zuid-Holland is opnieuw in keurige uitvoering verschenen, gedrukt op kunstdrukpapier en voorzien van veie fraaie foto's. In de inleiding wordt gewezen op twee onderwerpen in dit verslag, die de bijzondere aandacht vragen: de plassenverordenlng en de verordening tot bescherming van het landschap, die ontsiering beogen te voorkomen en in de tweede plaats de drinkwatervoorziening. In overeenstemming met de algemene opzet van de plassen verordening kan ontheffing van het verbod om met een woonschip, bedrijfsvaartuig of overblijf selen daarvan tussen 1 mei en 15 oktober langer dan 10 dagen ligplaats te hebben in het watergebied, aÜeen worden ge weigerd op grond van daarvan te ver wachten ontsiering of gehele of gedeelte lijke onbruikbaarmaking van het water gebied. In de praktijk is gebleken, dat deze gronden voor afwijzing niet steeds voldoende zijn om zeer mooie natuur gebieden volledig te beschermen. Ook schiet de verordening nog tekort ten aanzien van verschillende voorzieningen, zoals bijv. het aanbrengen van palen met prikkeldraad ter bescherming van een rietkraag of van golfbrekers, waarbij palen door ijzeren rijplaten worden ver bonden. Voor de bescherming van het plassenschoon is overigens de piassen- verordening alleen niet voldoende. De medewerking van de gemeentebesturen is onmisbaar voor het behoud van on gerepte oevers, die immers door (bun galow-) bebouwing evenzeer worden aangetast als door woonschepen. Met in spanning van vereende krachten zal het misschien mogelijk zijn midden in het dichtbevolkte Zuid-Holland een stuk natuurschoon en ontspanningsgebied ta melijk ongerept te bewaren. Daarvoor moeten de burger beperkingen worden opgelegd, echter niet om hem te be dillen, maar om zijn vrijheidin groter verband te bewaren. 52 pet, van die van alle Zuidhollandse bedrijven tezamen, was dit niet mogelijk. Met het plan-Beerenplaat, dat voorziet in een spaarbekken ler grootte van oir geveer 120 ha, heeft de gemeente Rot- terdam een eerste stap gezet in de rich ting voorraadvorming van water van gunstige samenstelling, dat kan worden gebruikt om de kwaliteit van het drink water te verbeteren in perioden met ongunstige kwaliteit van het rivierwater. Hoewel de bevolking van Zuid-Holland thans vrijwel geheel op een centrale drinkwaterleiding is aangesloten, kan niet worden gezegd, dat deze voorzie ning in technisch en organisatorisch op zicht een eindfase heeft bereikt. Het provinciaal bestuur zal de gevolgen, die de snelle ontwikkeling van de steden en dorpen voor de drinkwatervoorziening meebrengt, tijdig dienen te onderkennen. Niet alleen het watergebied, maar ook het landschap in het algemeen vereist voortdurende zorg. Er zijn nog ruime vergezichten in Zuid-Holland: er zijn nog stukken onaangetaste landelijkheid. Ook deze moeten beschermd worden, met name tegen storende reclame, opslag plaatsen en benzinestations. Ruime aandacht is in dit verslag ver der geschonken aan de drinkwatervoor ziening in Zuid-Holland. Sinds 1924 'kxip. in verschillende delen van de provincie een verschuiving worden geconstateerd van de winning van oppervlaktewater naar die van grondwater. Voor een groot bedrijf als dat van de gemeente Rotter dam met een jaarproduktie van ongeveer Vlaardingen *op het zuidbuurt- complex werd - dinsdagavond de laatste wedstrijd gespeeld van het Liefde en Vrede voethaltomooi, dat reeds op 15 mei is begonnen. Het was eigenlijk de bedoeling, dat het toernooi op 16 juni geëindigd zou- zijn, maar door gelijke aankomst moest in iedere groep een be slissingswedstrijd worden gespeeld om een winnaar aan te wijzen. De L. en V.-groep 418 eindigde met een "gelijk aantal punten als John Mott aan de top van de ranglijst in groep C. Wel komen beiden daardoor in het be zit van een prijs maar het ging er om wie ais eerstaankomende de wisselbeker in bezit zou krijgen. Dat werd L en V 418 want men nam met John Mott geen halve maatregelen en won met 41. In groep A werd de Ruyter kampioen door een 20 overwinning op de Friezen, die als tweede eindigden. VLAARDINGEN. Ieder Jaar blijkt het weer moeilijk om tijdens de Va kantieweken beslag te leggen op een geschikte boor voor tochtjes over de rivier. Juist In de zomermaanden is de vraag naar pleziervaartuigen het grootst, zodat de gerenommeerde be drijven meestal hun materiaal nodig hebben om In eigen behoefte te voor zien. Het doet het comité Jeugdvakan- tievreugd dan ook groot genoegen dat zij er in geslaagd is om de „Oranje- plaat" van de rederij Spido te hebben kunnen charteren voor tochten over de rivier. Gedurende de tijd. waarop de vakan tieweken in Vlaardingen worden ge houden, namelijk van 15 tot en met 29 juli, zullen elke week van maandag tot en met vrijdagmiddag telkens om 2 uur rondvaarten met toelichting plaats vin den door de Rotterdamse havens. Deze rondvaarten zullen ruim 2 uur duren, zodat passagiers een magnifieke indruk zullen krijgen van de machtige havencomplexen van 's werelds twee de havenstad. De Oranjeplaat biedt plaats aan 750 personen, zodat ieder de kans krijgt dit zo populaire reisje van eigen stad. uit te maken. Er zijn buffeten aan boord, zodat desgewenst ook aan het verlangen verfrissingen tijdens de tocht kan wor den voldaan. De Oranjeplaat zal ver trekken van de Spido-ponten aan het Westerhoofd. Nadere bijzonderheden vindt men in de vakantiegids, die bin nenkort zal verschijnen. Verder is het ook nog gelukt beslag te leggen op een rondvaartbootje van de rederij Bukel te Amsterdam, voor boottochtjes over de Vlaardingse Vaart en de Vlieten. Het is de .Burgemeester Roël", plaats biedende aan ongeveer 50 personen. Gezien de grote belangstelling, welke vorige malen voor dit bijzonder Interes sante vaartochtje door ons mooie water land bestond, zullen ook dit jaar weer velen een tochtje willen meemaken. Tijdens de vakantieweken zullen dage lijks zowel ochtend- als middagtochten worden georganiseerd. SCHIEDAM. De vijfde en laatste etappe van de Ronde van Schiedam, georganiseerd door Jeugd-Jolijt werd dinsdagavond gereden «door 32 jongens van. 12 tot 16 jaar op toerfietsen. De startplaats was ditmaal de Juliana- laan, vanwaar men via de Maasbou levard naar de finish in de Burg. van Haarenlaan reed. Hier werden de volgende prijzen uit gereikt: 1. J#n van Riemsdijk. 2 F. van Heukelom. 3 R. v. d. Stelt, 4 F, van Duyvenbode, 5. P. Brouns, 8 C. Smit, 7 C. v. Wassenaar, 8 J. Moerman. Floegen-Klassement: 1. Delbana, 98; 2 Ter Braak. 100; 3 Wa<ruteker, 311; 4 Stem- pelhuis, 143; 5 Verhoeven, 154; Verbl Sport 161; 7. Co-op 1668 Verhulsdonk, 1M; 9 Smith, 169; i0 Coca-cola 170 punlen. In het totaal-klassement kreeg Jan van Riemsdijk de zilveren beker met elf punten, waarmede hij tevens als kampioen werd gekwalificeerd. SCHIEDAM. Ter gelegenheid van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bem- hard zal de stadsbeiaardier Cor Don op donderdag 29 juni van 6.30 tot 7.30 uur bet carillon in de St. Janstoren bespelen. Het programma luidt als volgt: 1. Wilhelmus. 2. Oud Hollandse boe rendansen, W, F. Siep. 3, Liederen uit Valerius Gedenck Cianck: a. O Neder land let op Uw saeck, b. Gelukkig is het tand, c. Waar dat men zich al keerd' of wend'. 4. Gavotte uit: „Iphigenie en kuilde", Chr. W. Gluck, 5. Oud-Neder landse volksliedjes: a. Zeg Annemarie- ke. b. De winter is vergangen, c. Ik stond op hogen berg. 6. Tweede sonatine voor beiaar C. Don. 7. Duitse volks liedjes: a Orei Lilien. b. Wanderlied. c. Lippe Detmold. 8. Postludium, J. S. Bach. HOEK VAN HOLLAND. Dinsdag en dinsdagnacht stond Hoek van Hol land weer enigszins in het teken van de rum. Reeds verschillende malen heeft Hoek van Holland een film-ploeg op het gebied rondom de Harwichkade en de Berghaven aan het werk gezien. Dins dag waren het de mensen van de 20th Century Fox Prod, te Londen, die in de omgeving van het station, de doua nezaal en de doorlaatpost de camera's lieten snorren voor het verfilmen van een belangrijke episode uit het boek van Jan de Hartog ,,De Inspecteur". De N.S. werkte mee door de aan- komst van een trein te laten enscene» ren. De dagboot van de maatschappij Zeeland, was het schip waarop het joodse meisje gesmokkeld moest wor-' den. Tot vanmorgen vijf uur zijn talrijke Britse soldaten en een groep van ca. 200 Hoekenaren in touw geweest. Even ontstonden er moeilijkheden toen de ge wone passagiers van de nachtboot, tus sen de figuranten belandden, In groep B werd George Williamse kampioen, terwijl de „Pelsjagers" - en „Bemadotte" om de tweede plaats kamp ten met als resultaat, dat de Pelsjagers met 2—1 aan het langste eind trokken. Donderdagavond zal een L en V-com binatie de voetbalwapens opnemen tegen een Zwaluwen-team, welke om zeven uur begint. Na afloop daarvan zal de voorzitter van L en V, de heer A. van Minnen, de prij zen uitreiken. Deze wedstrijd die op het Zwaluwen- terrein wordt gespeeld zal worden op geluisterd door muzikale medewerking van „De Pijpers". De eindstanden van het toernooi luiden: Trouw 1 machine 32 B13 Groep A: De Ruyter Friezen Romeinen Bataven Germanen Groep B: Sioux Flamingo's 5 Eskimo's Groep C: L. en V. 4-18 John Mott Stanley Jones "L, en V. 375 L. en V. 73 L. en V. S3 5 4 O 1 8 13—4 5 3 2 0 8 ZO—8 5 3 X 1 7 147 5 2 0 3 4 13—19 5 1 0 4 2 7—24 5 0 1 4 1 5—14 3 4 0 1 8 158 5 3 1 1 7 17—7 5 3 1 1 7 16—8 5 1 2 2 4 66 5 1 1 3 3 7—12 5 0 1 4 1 4—24 6 5 0 1 10 20—7 9 4 0 2 8 20—13 5 3 0 2 6 85 5 1 1 3 3 5—9 5 1 1 3 3 6—15 5 1 0 4 2 5—16 MAASSLUIS. Namens het Ver bond voor Veilig Verkeer, afdeling Maassluis, reikte de inspecteur van politie, de heer J. de Jongh dinsdag middag in het Luxortheater de diplo ma's uit aan de leerlingen van de scholen in Maassluis, die deelgenomen hebben aan het verkeersexamen 1961. In zijn welkomstwoord tot de geheel gevulde zaal, waaronder meer dan 300 kinderen, richtte de inspecteur van po litie ook woorden van dank tot het on derwijzend personeel van de scholen en de hoofdagent W. Haakma voor hun medewerking en onderwijs, ten behoeve van deze verkeersexamens gegeven. Spreker hoopte, dat de kinderen hetgeen geleerd is in praktijk zullen brengen. Er namen, dit jaar 255 leerlingen aan het examen deel en er moesten 47 kin deren d.w.z. 18% worden afgewezen. Een vrij hoog percentage. Opvallend goed waren de resultaten van de. leer lingen van de Groen van. Prinsterer- school. Van de 51 kandidaten werd er slechts één afgewezen, terwijl van deze 50 geslaagden er bovendien 12 (in totaal 13 van alle scholen) de aantekening „met lof" verwierven. Bij de Sint Antonius- scbool ontving één der 31 geslaagden het diploma met lof. Over de scholen verdeeld waren de resultaten: Min- de Visserschool 69 54 15 Gr. v. Frinsterersch. 51 bl> 1 Sint Antoniusschool 42 31 11 34 24 10 Kon- Wilhelm, school 31 24 Y 28 25 3 MAASSLUIS. Op de verjaardag van Z-KJi. Prins Bernhard geeft Koos Bons des avonds acht uur een concert met feestelijk karakter in de Immanuelkerk te Maassluis. Naast de uitvoering van enige bekende orgelwerken, zal er afwisselend samen zang zijn van Nederlandse volksliederen. MAASSLUIS Onder de aankondi ging „Licht over Europoort" belegt het evangelisatleteaiR van Radio-Mïd- dernachtsroep nit Zwitserland in de week van 3 tot en met 9 juli een evan- gelisatle-ientcampagne in Maassluis, in samenwerking met de Vrije Evangeli satie. Voor dit doel wordt aan de Taanstraat, hoek Haven-Zmddijk een grote tent, die plaats biedt aan 700 personen, opgezet. In deze tent zal het team elke avond de blijde boodschap laten weerklinken. Het team wordt gevormd door de heren "Wim Malgo, evangelist en geboren in Maassluis; Peter van Woerden, ham mondorganist en kinderevangelist, die uit Oegstgeest komt. Zij wonen thans in Zwitserland. Voorts werkt mede Frans Knies, voorheen operazanger in Duits land, maar ook thans in Zwitserland woonachtig. De eerste samenkomst vindt maandag avond om half acht plaats, terwijl er naast de avond-samenkomsten woensdag en zaterdagmiddag, kinder-samenkomsten belegd worden. VLAARDINGEN. De veretügirfg voor Gereformeerd Schoolonderwijs heeft dinsdagavond in de bovenzaal van de Dr. H. Colijnschooi aan de Vondelstraat haar jaarlijkse ledenvergadering ge houden. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer J. van Lindonk bleek, dat de personeelsbezetting voor de scho len een aanhoudende zorg betekent. Dit komt onder meer, doordat men bij een benoeming van een onderwijzer niet de belofte kan doen, cïat binnen afzien bare tijd voor een geschikte woning kan worden gezorgd. De gemeenten, die dat wel kunnen, verkeren in een bevoor rechte positie bij het aanwerven van nieuw personeel. De voorzitter, de heer Chr. van Boon, deed nog enkele mededelingen in ver band met de stand van zaken betreffende een tweede school voor Lager Onderwijs in de Westdijk en voor een Uitgebreid Lager Onderwijs in Vlaardingen-Am- bacht of Noordwijb. Hij zei regelmatig contact te hebben met het Ministerie van Onderwijs, maar dat er niets definitiefs bekend is. Thans wortd zelfs geen enkele school voor nor male bouw uitgegeven. Ook de scholen die volgens systeembouw worden uitge geven laten aeer lang op zich wachten. De school voor U.L.O., in Vlaardingen- Ambacht die thans is ondergebracht in aansluiting kamer Staatssecretaris Van Den Derge deelde mede, dat de regering na rijp beraad besloten had met een nota van wijzi gingen te komen om de premie voor loontrekkenden geheel onzichtbaar te maken. Ook hiermede kwam de regering dus aan de verlangens van de kamer te gemoet. Weliswaar waren er practische beswaren omdat de hand met de A.O.W. op deze wijze gebroken werd maar het spychologiach voordeel had ook bU de regering zwaar gewogen, zodat zij be reid was de suggesties van de heren Smallenhroek, Berger en De Kort over te nemen In de hoop dat su dan nog vriendelijker tegen het wetsontwerp zou aankijken. De re- en duplieken vinden morgen plaats. de houten opvangschool aan de Goudse- singel blijkt zeker geen ideale oplossing te zijn. Ondanks dat de heer Van Boon geen gunstige belichten kon laten horen over de scholenbouw zei hij. dat men over het algemeen In Vlaardingen niet ontevreden mag zfln, In vergelijking met sommige ander plaatsen in ons land. Het leerlingenaantal bleef over het algemeen op goed peil. Nadat velen van de rondvraag hadden gebruik gemaakt werd de vergadering door ds. Joh. Lever met dankgebed ge sloten. Advenenut AL is het een. attribuut, dat niet tn 't oog mag lopen, toch neemt de lantarenpaal in grote delen van Schiedam een wel zeer bijzondere plaats in. Het is welhaast nog mer iemand opgevallen, dat er in de straat waar hij woont, meestal enke- Ie tientallen lantarenpalen aanwezig zijn. Dat hebben de mensen van het gemeentelijk energiebedrijf zorgvul dig vermeden. Ze verfden alle pain in een kleur die vrijwel overeenkwam met die van. de omgeving, bij en boomrijke laan, groen, bij de moder ne woonwijken, aluminiumgrijs. Nu heeft men in Schiedam reeds langt tijd te kampen met een gebrek aan personeel, ook deze stad vormt geen uitzondering in het normale patroon. Ook het Gemeentelijk Energieke drijf worstelt met dit probleem. Dit mag dan ook wel als voornaamste re den worden opgegeven als men ztch afvraagt waarom nu persé die oude lantarenpalen nog gebruikt moeten worden en waarom 't klinkt vreemd maar toch is het zo nog tientallen straten en vele pleinen met gaslicht worden geïllumineerd. Drie- honderdvijftig palen met gaskousen staan thans nog langs de Schiedam se straten en verzorgen het avondlijk kunstlicht. nE doorsnee Schiedammer zal zich. er niet druk over maken, even min als hij dit heeft gedaan, tentijde dat het G.T.B. de nieuwe armatuur op de oude „gaspalen" plaatste. Het experiment slaagde vrij goed, nie mand keerde zich er werkelijk fel te gen en velen waren met deze nieuwe ornamenten werkelijk wel in hun schik. Een soort Chinese lantaarn werd bovenop de oude gaspalen be vestigd. Dit bracht alleen het bezwaar met zich mede, dat sommige palen plotseling vrij ernstige gebreken be gonnen te vertonen. Als de gietijzeren buis eens door een auto aangereden was, dan werd de feitelijk in tweeën gebroken paal nog door de buis die er midden door liep en die voor de gasvoorzie- ning zorg droeg, staande gehouden. Nu echter de leidingen voor de elekl triciteit moesten worden aangelegd, kon dit niet anders dan via de ruim te die eertijds door de gasleidingen werd ingenomen. Deze werd dus zorg vuldig verwijderd, met bij tijd en wij le het vreselijke gevolg dat de paal plotseling ineen stortte. Ja de ge meentemannen hebben het bij het ver' lichten vimde diverse lanen, wegen straten en pleinen bepaald niet ge makkelijk gehad. /"JP het ogenblik, ook alweer door het gebrek aan mankracht gedre ven, werkt het G.T.B. gezamenlijk op met de afdeling bestratingen. Tegelij kertijd met het herbestraten van ver schillende stadsgedeelten, krijgt men de kans de oude gasverlichting te ver wijderen en voor een door 'elektrici teit gevoelde armatuur zorg te dra gen. JN het nieuwe gedeelte van Schie- dam zullen binnenkort weer-nieu we lantaarns worden geplaatst,met modellen die tot óp heden op b.v. dt gaspalen werden geplaatst Het,is het zg. type „Circle-line". In vormgeving onderscheidt het laatste type zich in zeer vele opzichten van oude model len. Zo zal de paal zelf, sierlijker en langer tonend worden, terwijl het or nament sober doch praktisch, roni^is gemaakt. Kous op de kop af kop op de kous Haoldsgtnt i roor Cit'roên tn Panhard automobielen soar Rottordam on onirtrak*». OYNAMOSIfl. IG TEl.'01(117670.0 Achter het renameIgebocw K'dam-Zuid MAASSLUIS. - De rij van jubilarissen bij de gemeente Maassluis is nog niet afgelopen. Nagat in 1980 de heren A C. Hennevanger en M. Hartog hun 40-jarig dienstverband hebben gevierd en op 17 juni de heer J. P. Verhoef van het elek triciteitsbedrijf dit heugelijk feit vierde, staat het volgende jubileum voor de deur: dat van de heer L. Hollaar, de chef van de afdeling bevolking, onderwijs en belastingen. Hij is op 1 juli 1921 bij de gemeente Maassluis in dienst getreden als bediende ten kantore van de ontvan ger en heeft dus op zaterdag 40 jaar vervuld. Burgemeester en wethouders hebben voor genodigden een bijeenkomst pelegd in het Tehuis voor Zeelieden, 's Middags zuilen de heer en mevrouw Hollaar tussen 3 uur en half 5 in hun woning hun vrienden en kennissen ont vangen. VLAARDINGEN. Morgen viert Z.K.H. Prins Bernhard zijn vijftigste verjaardag. Het comité viering Natio nale Gedenkdagen wekt daarom burgerij op, die dag door het uitsteken van de nationale driekleur jnet oranje wimpel de stad een feestelijk aanzie» te willen geven, 's Avonds rijn rr feesten georganiseerd waarvan- net programma als volgt Inidt: 19.30 uur—22 uur: Feestprogramma in de muziektent in het Hof met a' medewerkenden de conferencier wuc Vervoort; het showorkest „De wn» Kraaien"; The Limbers met parterre acrobatiek: The Albano's met equu> brist-act; de paradisten met accordeon. The Corita's en tenslotte Wiüy Y™ met Italiaanse- en operette-melodie®- De muzikale omlijsting is in handen »s Joop Schroder. Van 20 tot 22 uur zal op het Liesve» muziek ten gehore worden gebracht. Om half elf zal op een terrein M» de Floris de Vijfdeloan een groot vuur werk het einde betekenen van de vie ring. VLAARDINGEN. In het restaurs^ „Vulcaanhaven" van het Havenbedhi .Vlaardingen-Oost'N.V.. zal vrijd" moirgen te 10.30 uur het 40-jarig diec f jubileum worden gevierd van de boer R. C, van Rossen. De heer Van Bws*? is momenteel baas in de afdeling 37®- merloods van de afdeling Machine's* briek, Konstruktiewerkplaats en Scheep' reparatie. In deze afdeling is hij beg'" nen als timmerman, werd later voorin» en te thans ongeveer 8 jaar baa». *c2.

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 2