Keiharde KP'ers rekenden met Duits officier af Wa Grootse vakantiereis voor prijswinnaars Dr •ie mariniers om gek omen Bij Rotterdam moet nog (10 jaar?) wachten ;1Y PHÊ Enschede blij Jj N.S. grijpen terug op spoorboekje 1960-'61 Opnamen voor „Nacht over de polder W ilgenplas decor voor verzetsfilm ii oefeningen op Aruba K.N.M.I. observeert samen met Tiros 3 Fout bij laden van mortier Bij explosies in dynamietfabriek 100 gewonden Hoger beroep in zaak-Socrates Ongedeerd na val uit trein Nog geen universiteit Tragisch ongeluk na droomreis Voorliehtingsmaj oor ontslagen uit militaire dienst -A&2P i Vijf minuten Jonge vereniging m MAPLE LEAF, Vrijzimiig-protesfcanten tegenover synode DE ROTTERDAMMER WOENSDAG 12 JULI l&V PAGINA T"\E met riet begroeide oever van een onzer rivieren, het rustig kabbelende water tegen een roei boot, de geluiden van enkele nachtvogels. Plotseling enkele mannen, gekleed in j oppers en le ren jassen en gewapend met sten- guns. Zij sluipen in de boot. Dan wordt de stilte van de avond door broken met enkele kreten van een woedende Duitse officier. De mannen duiken weg. Een richt zich op en wil schieten, zijn vriend slaat echter het wapen neer, omdat hij heeft gezien, dat die officier een weerloos meisje als dekking gebruikt. Plet tweetal komt naderbij en de leden van de knokploeg in de boot steken de handen omhoog. Hun hele plan schijnt verloren te zijn. Overval De V.S. hebben vandaag een derde weersatelliet (Tiros 3) ge lanceerd, waarvan meteorologen hopen dat deze met behulp van zijn twee t.v.-camera's waardevol le inlichtingen zal uitsturen over het ontstaan van depressies. Naast een twintigtal andere weerkundi ge instituten is ook het K.N.M.I. op de hoogte gesteld van de tijd stippen, waarop de kunstmaan, die een hoogte van 650 km heeft be reikt, over ons land zal komen. Advertentie Gistermiddag heeft zich bij een schietoefening van mariniers op Aruba een ontploffing in een mor tier voorgedaan met zeer ernstige gevolgen. Drie mariniers, de heren A. J. J. Struike nit Nijmegen, twintig jaar en ongehuwd, M. C. Tulp, negentien jaar en ongehuwd, en sergant A. K. Roeleveld (43), die gehuwd was en twee kinderen had, zijn hierbij om het leven ge komen. De luitenant der mariniers H. W. van der Steeg uit Heemste de (21) werd ernstig aan de buik gewond door scherven, maar zjjn toestand geeft geen aanleiding tot directe ongerustheid. Ook de kapi tein der mariniers F. O. C. Schuch (34), wonende op Aruba, kreeg ernstige scherfwcudcn aan dc buik. Sergeant Roeleveld, die op Aruba woonde, overleed eerst later nadat hij Rotterdam zal erop moeten reke nen, dat de eerste tien jaar nog niet aan zijn verlangen naar een O eigen universiteit kan worden vol daan. Dit heeft minister Cals gis teravond in de Tweede Kamer nog eens duidelijk onderstreept naar aanleiding van een vraag van de liberale afgevaardigde mevr. Kui per-Struyk. (Vervolg van pag. 1) f|„ OPENING GEEN UITSTEL g De Nederlandse Spoorwegen willen, als zij daarvoor toestem ming krijgen van de minister van verkeer en waterstaat, de op 1 oktober a.s. ingaande winterdienst- regeling niet baseren op de nu gel dende zomerdienstregeling, maar op de winterdienst-regeling van 1960/1961, die zij zodanig willen beperken dat een stipte uitvoering gewaarborgd mag worden geacht. Maar dan nadert voorzichtig over de dijk een andere KP'erhet is de verloofde van het meisje. Hij sluipt naderbij, veert op en met een sprong is hij achter de Duitser, die hij met zijn bajonet in de rag steekt. De Duitser stort dodelijk gewond neer. Voordat het hele gezelschap in de boot gaat om de rivier over te steken, geeft een van de KP'ers de Duitser een trap. Het dode lichaam rolt de dijk af en komt in de rivier terecht. Geplons van riemen in het water; de roeiboot verdwijnt in het duister. De stilte keert terug. Deze geschiedenis speelde zich dins dag-avond at bij het zivembad de Wil genpias. Daar maakten leden van de Amateursmalfilmgrroep Sehiebroek de laatste opnamen voor hun verzetsfilm: „Nacht over de polder".Het was een van de laatste episoden uit het verbaal van de heer A. van Luik, die bet scena rio voor deze rolprent heeft geschreven. Het laatste filmgedeelte zal een draai- tijd van ongeveer vijf minuten krijgen. Maar de leden van de smalfilmgroep hebben er meer dan zes uur over ge daan. Dit is echt niet langer dan een beroepsgezelschap zou nodig hebben. Eigenlijk is het verheugend, dat die zes uur nodig waren voor vijf minuten film. Het betekent dat men niet zo maar een film „in elkaar draait", maar dat iedere scène, hoe kort ook, uitvoerig wordt besproken, bekeken, gefilmd en opnieuw gefilmd. Regisseur Ph. Boedart is zeer streng. Geen enkele beweging van de spelers ontgaat hera en als het maar even niet naar zijn zin is dan moet de scène wor den herhaald. Trouwens: de hele episode, die dins dagavond aan de Wilgenpias werd opge nomen, was reeds eerder gespeeld. Toen had men de Oude Maas bij de Botlek- brug uitgekozen. Maar men had daar te weinig licht en de golfslag was te hevig. Bij de Wilgenpias zat het ook niet mee. Toen men om acht uur de honder den meters elektrische kabel ging uit rollen, bleek er een „lek" te zijn. Er waren ook enkele kleinere attributen vergeten. Maar alle leden, het zijn er achttien, werkten enthousiast mee, zo dat, toen de zon was ondergegaan, met de opnamen kon worden begonnen. De boot werd op de juiste plaats gelegd, de laatste lampen gericht, met de lichtmeter werden de verschillende belichtingstijden vastgesteld, en de re- gissenr demonstreerde nog even hoe men in het donker met een stengru in de aanslag naar een boot moet sluipen. Toen telde hij af, drie, twee. een, nuldraaien. De camera snorde. Regisseur Boedart was niet tevreden. De scène moest over. Zo ging het de gehele avond door. Toen tegen half twee 's nachts dc laatste spelmomenten op het celluloid waren vastgelegd, wa ren de vele toeschouwers, die aangetrok- (Van een onzer verslaggevers) ken door de vele lampen, waren komen kijken reeds verdwenen. De camera werd opgeborgen. de schijnwerpers met lampen van ongeveer zesduizend kilowatt werden in de auto's geladen. De laatste buitenopname zat er op. Verleden jaar september is met de opname voor „Nacht over de polder" gestart. Opmerkelijk is zeker, dat de jonge vereniging, nauwelijks twee jaar geleden voortgekomen uit de Amateur- fotograf en vereniging Sehiebroek, nu al met een dergelijk groots opgezette speel film is begonnen. Op vele plaatsen in Sehiebroek heeft de groep gefilmd. Steeds heeft men zeer veel medewerking gehad van officiële in stanties. In het Piaswijckpark filmde men een overval op een snel rijdende Duitse overvalwagen. De gewelfde kel ders van restaurant De Gouden Leeuw in Sehiebroek dienden als geheime ver gaderplaats van de knokploeg en bij en kele leden thuis werden de birtnenscènes opgenomen. Ruim veertig avonden zal men nu nog nodig hebben om het geluid op te nemen en ie synchroniseren. De gehele film zal dan tegen het einde van dit jaar gereed zijn cn bevat dan r iar schatting drie tot vierhonderd scènes. De totale lengte 55 minuten. De première zal waarschijnlijk geschieden in samenwerking met de CEFA in Sehiebroek. De film speelt zich af in 1944. Ank v d Stadt, gespeeld door de mannequin Nel ly Schelling, ziet men in het eerste ge deelte als het liefje van de Duitse offi cier Sondermeijer. de heer Th. W. v d Meer. Later ontdekt de Duitser, dat Ank een dubbelrol speelt. Haar verloofds Hans KramerCKees Ha- vinga) is lid van de knokploeg, hij wordt gevangen genomen bij een tocht om een gelande Engelse piloot, de broer van Ank en gespeeld door de heer Sloff op te halen. Nog één keer gaat Ank met haar Duitse „vriendje" uit. Zij voert hem dronken en hoort dan enkele gege vens over' het gevangenentransport Zij geeft dit door aan de knokploeg. Dan volgt een overval op de Duitse auto. Ank. die opdracht had thuis te blijven, gaat toch naar de opgegeven plaats. De niet geheel bewusteloos gesla gen Sondermeijer ziet haar en volgt haar. Als dan tenslotte haar verloofde en haar broer met nog enkele KP-ers in de roeiboot willen stappen, volgt de eer der omschreven scène. Het einde speelt zich af in de huiska mer van de familie v.d. Stadt waar een KP-er de verontruste ouders komt ver tellen, dat zowel hun dochter, haar ver loofde en de zoon veilig in bevrijd Ne derland zijn aangekomen. Dit maakt het voor het K.N.MX mo gelijk op hetzelfde moment dat de Tlros 3 observaties doet van de ruimte uit waarnemingen te verrichten van de grond af en de resultaten later te ver gelijken. Hierdoor zal een beter Idee kunnen worden gevormd over de struc tuur van de luchtlagen boven Neder land. Reeds eerder zijn in Amerika twee andere fotokunstmanen gelanceerd (de Tiros 1 en 2», maar deze hadden een aanzienlijk minder uitgebreide uitrusting dan de Tiros 3. De eerste is inmiddels uitgeschakeld, terwijl van de tweede nog slechte een camera werkt. Ook van de lancering van deze kunstmanen werd het K.N.M.I. op de hoogte gesteld. Van enige vorm van samenwerking met Amerika bij de uitvoering van dit kunstmaanproject is geen sprake, zo verklaarde het K.N.M.I. „Wij krijgen de gegevens alleen als vriendelijk geste voor eigen onderzoek. Overigens zijn de waarnemingen,door de kunstmaan met name van belang voor het zuidelijk half rond. In het noorden zijn zoveel waar nemingsstations gevestigd, dat wij over voldoende gegevens met betrekking tot het in aantocht zijnde weer beschik ken", aldus het K.N.MX 20 STUKS Ft.. 'TIEN paar ogen staarden gister avond ietwat weemoedig naar de kade van de Holland Amerika Lijn. waar vaders en moeders lang zwaai den tot het m.s. Ryndamopgeslokt werd in het wond van kranen. De boeg weer naar de ondergaande son naar Calanda en Amerikawaar negen Hollandse jongens en twee even vader landse meisjes enkele onvergetelijke weken gaan doorbrengen. Zij wonnen in de afgelopen winter maanden een door de Kon. Ned. Reeders- vereeniging uitgeschreven prijsvraag, waardoor zij, ieder een provincie verte genwoordigend. een kijkje gaan nemen in Monteal, Canada, de Niagara waterval, New York en nog een heleboel plaatsen meer. Op 25 juli keren zij met het ms. Van onze pariementsredactie) De Tweede Kamer heeft vanmiddag zonder hoofdelijke stemming het ontwerp wet erkenningen tuinbouw aangenomen. De motie Egas (soc.) waarin erop werd aangedrongen het aantal erkenningsvoor schriften zo klein mogelijk te houden werd door de indiener ingetrokken, om dat de Kamer er geen materiele doch slechts formele bezwaren tegen had. 'met zeer ernstige schaafwonden aan hoofd en lichaam in een ziekenhuis was opgenomen. Licht gewond werden de luitenant der mariniers M. van der Graaff (22) uit Den Haag en de mariniers C. K. M. Mens (18) uit Zeist en L. Zijlstra (19) uit Menaidumadeel. Inmiddels is vanmorgen een com missie van onderzoek naar Aruba ver trokken om een onderzoek naar het gebeurde in te stellen. Naar verluidt is de ontploffing het gevolg van een fout bij het Iaden van de mortier: een tweede granaat werd in het wapen geplaatst toen het al ge laden was. Groate Beer" terug naar Nederland. Gert Jan Dix uit Groningen, Rinze Bruinsma uit Hallum, Henk Everts uit Hoogeveen, Joban Evers uit Almelo, Henk Weseman uit Oene (bij Epe), Nico van Drimmelen uit Utrecht, Maxjoke Wils uit Amstelveen, Johan Meleïn uit Leiden, Jan Lupker uit Vlissingen en Marjo Emi- li Zoethout uit Heerlen zijn de gelukki gen. De Ossenaar Richard van Tienhoven is ook een gelukkige prijswinnaar, maar eerst moet hij donderdag, vrijdag en za terdag eindexamen H.B.S. doen en dan vliegt hij het gezelschap per K.LM. ach terna. Niet veel van de jeugdige passagiers zij variëren van 15 tot 18 jaarheb ben ooit gevaren of zijn ooit in het bui tenland geweest. Eén jongen heeft de reis wel bijzonder verdiend. Dat Is Henk Everts uit Hooge veen, die in zijn vakanties altijd gewerkt heeft om rijn schoolgeld bijeen te ver dienen. Sinds lang beeft bij as weer eens echt vakantie en daarom gunnen wjj hem deze grandioze tocht zo van harte. Maijo Zoethout heeft nog nooit geva ren, maar wel las zé de krant „Vaart", die de Reedersvereeniging vorig jaar op de ulo-, mulo- en vhmo-scholen verspreid de bijzónder goed. Zij wist tenminste van alle Limburgse mededingers de beste antwoorden op de vragen, die in de op gaaf stonden, te beantwoorden. Nico van Drimmelen uit Utrecht (zes de klas gymnasium-B), wil scheepsbouw- kunde gaan studeren, „ais de situatie in de scheepvaartwereld tenminste gunstig blijft" verzuchtte hij. En Henk Weseman uit Oene kon allen maar vol ontzag rond kijken naar al die schepen en vooral, naar al dat water. Vier volwassenen reizen met het elftal mee. De leider van het gezelschap is de heer H. V. Quispel, directeur van Insti tuut voor Scheepvaart in Rotterdam, en de docenten A. Bertram uit Rotterdam, J. Buys uit Bloemendaal en J. C. van Rhijn uit Vollenbove, allen met hun echt genoten De drie leraren wonnen de leraren' prijsvraag, waarin ais opgave gesteld was bruikbare suggesties naar voren te brengen hoe de scheepvaart het best in het onderwijs betrokken kon wor den. Met de heer Quispel zullen deze drie heren tijdens de reis de suggesties nader trachten uit te werken tot bruik bare conclusies. Ruim honderd personen zijn gewond geraakt toen een magazijn met slaghoed jes van een dynamietfabriek bij Keulen de lucht in vloog. De toestand van ver scheidene van hen is ernstig. Even na de eerste ontploffing explo deerde een tweede opslagplaats die ver verwijderd is van het eerste magazijn. Van omliggende huizen sneuvelden dui zenden ruiten. Zelfs daken werden afge rukt De politie en de fabrieksdirectie wilden niets zeggen over de oorzaak van de ontploffingen. De directeur van de N.V. Socrates, de heer N. den B. heeft tegen het von nis van de Amsterdamse rechtbank van 5 juli jl„ waarbij hij wegens be drieglijke bankbreuk en oplichting tot 15 maanden gevangenisstraf met af trek werd veroordeeld, hoger beroep aangetekend. Ook de officier van justitie is van dit vonnis in appel gegaan en eveneens van het vonnis van 1 jaar met aftrek, dat de rechtbank de voormalige onderdirecteur van de Amsterdamsche Bank N.V., de heer T. H. heeft opge legd wegens verduistering in dienstbe trekking. Tegen Den.B. en H. had de officier resp. 2 en 2Vt jaar met aftrek geëist. De beide zaken zullen vermoede lijk na de vakantie door het Amster damse gerechtshof worden behandeld. Gistermiddag omstreeks half zes is de 5-jarige Henk, zoontje van het schip- persechtpaar S. te Coevorden, aan de dood ontsnapt. Henk, die met zijn moeder en een ouder broertje in Eimnen was geweest, opende in de trein Emmen- Coevorden de deur van de uitgang. Hij werd uit de trein geslingerd en kwam terecht in de spoorberm. Bij onderzoek bleek hem niets te. mankeren. De trein ondervond twintig minuten vertraging. Zoals iedere jongen van 12 jaar was Jacques Ducluzeau uit Angouleme (Fr.) gek op brandweerauto's. Hij vclgde ze als ze door de straten van zijn stad gierden en hij droomde ervan eens brandweerman te mogen zijn. Gisteren werd er alarm gegeven voor een binnenbrandje en de brand weer nam Jacques tot zijn grote ple zier mee. Bij de terugkeer naar de post vloog de auto uit de bocht en. sloeg tegen een boom. Zes brandweerlieden werden ge wond. Jacques werd gedood. De krijgsraad te velde west in Den Haag heeft vanmorgen het hoofd van de sekstie radio. tv. en film van de leger- voorlichtingsdienst, de 41-jarige majoor W. J. van der P. uit Leiderdorp veroor deeld tot een maand voorwaardelijke gevangenisstraf, een geldboete van 250 subs. 50 dagen hechtenis en onvoorwaar delijk ontslag uit de militaire dienst we gens het indienen van valse declaraties ter waarde van 246,25 in de periode januarimei 1960. Bij nader onderzoek bleek dat hij rus tig declareerde terwijl hij thuis was. Advertentie H.M. de Koningin heeft dinsdag een werkbezoek gebracht aan het noordelijk deel van de pro vincie Noord-Holland. Voor het raadhuis in Schagen boden me vrouw N. Heider-Brommer (na mens de Schager Dansgroep) en mevrouw G. Peetoom-Kv.it (na mens de Stichting Bevordering Westfriese folklore) een Wèst- friese pop aan de Vorstin aan. ©Pik In de nota over de uitbreiding van het wetenschappelijk onderwijs schreef de bewindsman begin dit jaar, dat „wellicht in een verdere toekomst" de ontwikke ling van het Rotterdamse gebied aan leiding zal geven tot aanpassing van de hoger-onderwjjs voorzieningen aan de dan bestaande behoeften. Met deze verklaring conformeerde mr. Cals zich aan de ad viezen van de z.g. spreidingseommissies. Mevr. Kuiper-Struyk wilde gisteren pre cies' weten, wat de minister nu met de aanduiding „Een verdere toekomst" be doelt. ..Rekent u met jaren of met decen nia?", zo luidde haar vraag. „Houdt u het maar op minstens een decenniurq", aldus het antwoord van de minister. Toch wilde hij de V.V.D-woordvoerd- ster niet ongetroost naar huis laten gaan. Hij hield haar namelijk voor. dat hij in 1953 en zelfs nog In 1956 over de stich ting van een derde technische hoge school had gesproken als over een ideaal, dat eerst over twintig jaar zou zijn te verwezenlijken. Nu, in 1961. staat het ideaal op het punt werkelijkheid te wor den en. zijn de voorbereidingen in En schede in volle gang. Waarmee de minister maar wilde zeg gen, dat ook Rotterdam wel eens eerder aan zijn trekken zou kunnen komen dan in de officiële stukken is voorzien. De Centrale Commissie voor het vrij- zlnnig-proiestantisme heeft, zo deelt het in een communiqué mede, kermis genomen van het besluit van het Breed Moderamen van de Generale Synode van de Nederlandse Hervormde Kerk van 20 juni 1961, om prof. dr. P. Smits de bevoegdheden als van een emeritus predikant te ontnemen. De Centrale Commissie is ervan overtuigd, dat dit besluit in strijd is met de geest van vrijheid en verdraag zaamheid, die in de kerk van Christus dient te heersen. De Centrale Commissie acht dit besluit voor de zaak van het vrijzinnig-protestantisme bijzonder be treurenswaardig en gevaarlijk, niet al leen met het oog op de positie van het vrijzinnig-protestantisme zelf, maar ook omdat hierdoor het vertrouwen in de mogelijkheid van de kerk om leiding te geven aan het geestelijk leven in deze tijd, in brede kring zowel binnen als buiten de kerk is geschokt. Bovendien wordt hierdoor de zo nodige samenwer king der kerken en der geloofsovertui gingen in hun verscheidenheid bedreigd. De C.H.-fractieleider dr. TUarmsisjp persoonlijk aan Deventer de vood« f hebben gegeven, maar nu de provide T Overijssel zelf Enschede heeft gqpefc. reerd, wilde hij zich bij de genten 6' beslissing neerleggen. Men is in Ensda- p de trouwens al met ö'e voorbereidiagta begonnen en de Staten-Generaal stasa Bï-': dus min of meer voor een vokkmga t": feit. „Dat is niet mijn schuld", zorepli-p ceeröe minister Cals. „Enschede rils is aan het werk gegaan, maar mijl pi departement heeft zich daar zargnMtW' buiten gehouden". gó: Enig meningsverschil bestond er tef de Kamer over d'e vraag op weSc djél;; stip de derde T.H. kan worden geopeoi f:-. Minister Cals denkt aan uiterlijk'190. - maar mevr. Kuiper-Struyk (lib.) vond v d-at veel te vroeg. Naar haar mening kan pas in de jaren 1968-TO te Enschede pi- worden gestart. Een vroegtijdiger ope-l' ning zou het enorme pobleem van defc; uitbreiding der wetenschappelijke staves!/ alleen maar vergroten. De socialist Taaifp ging niet zover als de liberale spreek-gg ster, maar -ook hij meende dat met tkffe opening van de derde T.H. nog •wdfj:- een jaartje kan worden gewacht teute' einde een verantwoord inzicht te krij-8% gen in de opzet van het project. Beis K.V.P.-er Albering nam in dit opzicht?' geen standpunt in ea de A.H. prof. Ver-fS" steeg vond, dat de praktijk maar meel?-., uitwijzen of 1863 haalbaar is, Min.de- Cals hield vol, dal »Uerl$tfU: 1963 met de propaedeuse in Enschede:: kan en moet worden begonnen. Al* we;.- er niet in slagen op zeer korte tennja bet aanbod aanzienlijk te verhogen, nkfc len we straks In de verste verte nkt niet komen voldoen aan de vraag na»" academisch gevormde technici, fe Uitbreiding van het technisch hoger bj onderwijs is daarom meer dan nood-r zakelijk en daar „Delft" zo langzamer- y hand een mammóetinstelllmg dreigt te J worden (nu reeds 1200 eerste- jaars) is Sï decentralisatie de aangewezen weg «p |s, de technische talenten te activeren. De bewindsman erkende, dat de be zetting van de wetenschappelijke staven het grootste probleem vormt bij «e gf voorbereiding van de derde T.H.... Mei f. kan daar echter moeilijk een argumeci g; aan ontlenen, om d'e opening van de nieuwe instelling uit te stellen tot 1963- '70. Voor '63 is in ieder geval een groter aantal docenten in de technische weten- m schappen vereist en of men dit nu tracht te bereiken door uitbreiding van gf de ene dan wel door oprichting van de gi; andere T.H., dat d-oet weinig terzake fe (<Pe wenseiijlcheid van spreiding cvea f buiten beschouwing gelaten). gg Inmiddels heeft de regering tot add- Si geur voor de voorbereiding van de derde g» T.H. benoemd dr. G. Bekhof, chef v» ft de chemische research bU de Staats rij- -g ncn. De kosten voor de bouw en de n»- i richting van de nieuwe hogeschool wor- den geraamd op f 150 miljoen, de g ploitatlekosten op ƒ20 a ƒ21 miljoen to 1970. Met dc bouw kan spoedig word» g begonnen, zodat ook om die reden rit- stel van de opening tot na X963 niet nodig I(jkt. is; In een communiqué delen de Ned. Spoorwegen o.m. het volgende mede: De win terdienstregeling der Nederland se Spoorwegen, welke op 1 oktober a.s. zal ingaan, kan op grond van de in de laatste weken opgedane ervaringen niet worden gebaseerd op de geldende zomerdienstregeling. Ongewijzigd is de m'yoGring. van de winterdienstregeling I960- 61 met mogelijk, omdat rekening moet worden gehouden met de waar schijnlijkheid van een verdere terug gang der personeelssterkte, terwijl de invoering van de 45-izrige werkweek op 1 oktober a.s. een andere ongunstige factor is. De Nederlandse Spoorwegen hebben daarom besloten de winter dienstregeling ten grondslag te leggen, doch deze zoveel te beperken dat een stipte uitvoering gewaarborgd mag worden geacht. Een desbetreffend voor stel zal aan de minister van verkeer en waterstaat worden voorgelegd, „De bij de uitvoering gebleken moei lijkbeden zijn toe te schrijven aan een aantal factoren, welke op het moment, waarop wij ten aanzien van de invoe ring een beslissing moeslen nemen (ok tober I960), niet konden worden voor- zien", aldus de N.S. „Daartoe behoort het sterk toegenomen tekort aan pet- sonee) door het invoeren van de ar- beidstijdverkorting op een later tijd stip dan werd verwacht en voorts doot het uitblijven van een verbetering der secundaire arbeidsvoorwaarden, waar bij het zich achtergesteld voelde j>U hen die ia andere bedrijfstakken onder gunstiger omstandigheden werken Deze samenloop van omstandigheden heeft de goede uitvoering van de dienst regeling op niet te voorziene wijze be moeilijkt met het gevolg dat, ondanks een loyale medewerking van nagenoeg het gehele personeel, ernstige vertra gingen in de treinenloop niet konden worden vermeden. Wij betreuren, dat dit het reizend publiek en de verladers veel ongerief heeft veroorzaakt. Hoewel wij er naar streven deze on gunstige factoren zo veei als mogelijk is weg te ncmei), met name wat de secondaire arbeidsvoorwaarden be treft, verwachten wij niet alle moeilijk heden op korte termijn te kannen on dervangen. Tussentijdse invoering v*n een nieuwe dienstregeling is om vel schillende redenen niet mogelijk-" Minister J. Zijlstra zal begin volgen de week, maandag en dinsdag, in Oos tende een conferentie bijwonen van mirrriere financiën uit de zes lan de der E.E.G. Hoetvet de officiële agenda nog np bekend is, verwacht men dat de minis ters. behalve over algemene financiële kwesties, ook zullen spreken over de vergaderingen van het international» monetaire fonds en de wereldbank die van 18 lot 22 september in Wenen zul len worden gehouden.

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 2