ravage van volkstuincomplex ove w 111 m BEDFORD Rus houdt vier schepen aan Canadees „volgens plan" meegelokt en beroofd „IK ORGANISEERDE ALLEEN MAAR bekliinmers van de Mont Blanc omgekomen Bliksem treft j vliegtuig 1 =1 SHO Huisjes vernield - woonwagen gekanteld Zeven personen licht geivond OUDSHöORj; Proces tegen Staat in overweging Laffe overval in Delf shaven Twee mannen en een vrouiv gearresteerd Het proces Eichmann Twaalf raketten gelanceerd van vliegveld Venlo J.H.S. Brinkman Prinses Irene in Mexico Na week zoek te zijn geweest Drie konden nog worden gered Zuiger zonk in zelf gegraven ut Dirk Jansz. Zwart herdacht zijn vader in gaaf concert Niet verzekerd Trouw Feestje.... bewusteloos99 Boekj e over week van volkshuisvesting DE ROTTERDAMMER PAGINA 3 MAANDAG 17 JULI 1961 GOED UIT.... MET H.ENJSLEBERT n.v. ONHEILSPELLEND gierend en met niets ontziend geveld heeft een krachtige windhoos zich zaterdagavond een weg gebaand door bet keurige volkstuincom plex ,,Onze Tuinen" langs de Delftweg bij Overschie. MET KOLENHAARDENSHOW IN GEBOUW SPES Belastingpersoneel De Nederlandse minister-presi dent, prof. dr. J. E. de Quay en de minister .van buitenlandse zaken, mr. J. Luns, gaan naar de confe rentie van de Zes in Bonn (die morgen begint) met de opvatting dat dit topoverleg een conferentie- ad hoe is en niet het begin van periodiek overleg van de regerings leiders der zes landen van de Europese gemeenschappen, zo is in goedingeüchte kringen in Bonn vernomen. Volgens Nederland dient het gesprek in Bonn gezien te worden als een bijdragen aan de solidariteit en kracht van de ge hele Atlantische gemeenschap, die voor haar veiligheid afhankelijk is van de Navo. H, W. VAN G0RP& ZONEN Bij het beantwoorden van vragen van de openbare aanklager, Gideon Hausner,heeft Eichmann vandaag onder meer gezegd dat hij in 1939 van Wenen naar Berlijn werd overgeplaatst „omdat men mij geschikt achtte voor de behandeling van de evacuatie- en immigratieproblemen." Op de vraag .hoeveel mensen de pro gramma's voor evacuatie in 1939 en 1940 omvatten antwoordde Eichmann: „Dat kan ik me niet herinnerenals er documenten over dit onderwerp bestaan, zou mt VERMISTE MARINIER IN BIAK AANGEKOMEN het gemakkelijker zijn de getallen vast te stellenHet is moeilijk te zeggen." Hij hield vol dat zijn taak jn die dagen beperkt was tot transportvraagstukken en dienst regeling van de treinen. RUSTIGER IRONISCH PAKJES (Advertentie) Rijdt veel. Eist snelheid, karakter, represen tatief uiterlijk. Vindt in SKODA: top op 125 bij lOp km, kruissnelheid, sportieve lijn, degelijke afwerking. Betrouwbare wagen met'prettig comfort. Prijst de verwarming bij kou, de koeling bij hitte. Rekent i op 13 in de praktijk zuinig. Tip voor zakenman die SKODA wil zien: morgen bij Uw dealer een wagen voor proefrit gereed. compleet mat verwar ming, rolhoei, slaapban ken, ettx. f 5495.— uitstekende onderdelen- voorziening meer dan 40 dealen in Nederland Theresiasiraat 145, Den Haag Tel. 070-733903* DEALERS: GOOSEN, Rotterdam N, Binnenw, 311, tel, 33546 Gar. BUGRA, Rotterdam Blankenb.str. 145, tel. 74319 NIEUWEMHUIJZE, Rhoon Dorpsdijlc 204, tel. 2729 Gar. KUIL, Vlaardingen Soendalaan 30, tel. 4279 LIMBORGH, Krimpen a/d L. Ooster Lekdijk 24, tel. 2933 Het Argentijnse blad I-a Prensa heeft gemeld dat te Huamahuca in de Argen tijnse provincie Jujuy een vijfling is ge boren. De moeder, mevrouw De Sceny, en de vijf pasgeborenen verkeren in goede welstand. Zeven zomerhuisjes werden mee gesleurd en meters verder totaal vernield teruggevonden. Ongeveer dertig eenvoudige, houten bunga lows werden min of meer ernstig be schadigd. Een zo goed als nieuwe woonwagen, die op het grasveldje tussen de tuinen en de rijksweg Rot terdam-Den Haag stond, werd om vergeblazen en tien dikke bomen, die in de tuin van een huis langs de Delftweg stonden, werden ontwor teld en zelfs doormidden gebroken. Zeven personen een bejaard echtpaar uit Rotterdam, een jonge vrouw met haar beide kinderen, een Haagse automobilist en zijn vrouw werden met lichte verwondingen van glasscherven en kneuzingen naar ziekenhuizen gebracht. Hun toestand is gelukkig niet ernstig. De windhoos had zich in de polder ten noordwesten van Overschie ontwik keld. De slurf, die duidelijk was te zien, beschreef met zeer grote snelheid een nauwelijks halve kilometer lange baan over het weiland, de Schie, het volkstuincomplex en de drukke, auto weg. Het benzinestation bij het viaduct over de rijksweg was het laatste ge bouwtje, dat door de windhoos werd overvallen. Op het vliegveld: Zestienho ven achter de autoweg werd niets van de krachtige windstoten gemerkt. In de woonwagen, die in de luwte van de hoge Doenkade stond, gingen de 26-jarige kermisexploitant M. M. Per daems. zijn 24-jarige vrouw, hun vijf jarig dochtertje Yvonne en'twee-en-half jaar oude zoontje Martinus, dat al een week ziek was, net aan tafel voor het avondeten, toen de lucht omstreeks ze ven uur inktzwart werd. Op het buta- gasstel stond de pan met vlees nog. De heer Perdaems wilde juist naar buiten stappen om zijn grote Ameri kaanse personenauto dichterbij te zet ten, toen de windhoos de woonwagen in haar greep kreeg en omvérblies. In de fractie van een seconde had de heer Perdaems nog kans gezien de gaskraan te sluiten. De ramp zou nog ernstiger zijn geweest, als de wagen in brand was gevlogen. De bewoners werden doof de wagen geslingerd en bedolven onder stoelen, tafels, glasscherven, kostbare' antieke Opnieuw heeft een windhoos veel schade veroorzaakt in het Westen van ons land. Zij trok zaterdagmid dag o.m. over een volkstuincomplex bij de Rotterdamse luchthaven Zes tienhoven. waar vele huisjes een prooi/werden. van het natuurgeweld. (Van een onzer verslaggevers) voorwerpen en een honderd kilo wegen de kast. De kermisexploitant, die er zonder verwondingen afkwam, bevrijdde zijn vrouw en kinderen uit de ravage en droeg hen door de gebroken ramen en de striemende regenbui naar het benzi nestation aan de overkant van de rijksweg. De beide kinderen, die hun pyama reeds aan hadden, en de vrouw bloedden hevig. Zij werden korte tijd later met een ambulancewagen naar het ziekenhuis Eudokia in Rotterdam gebracht, waar bleek, dat hun verwon dingen niet van ernstige aard waren. Bijna alle ruiten van het benzinesta tion vielen in gruzelementen. De beide pompbedienden, de heren W. Schoots en H. Soetelief, die op het hulpge roep uit de woonwagen wilden toe snellen, konden met geen mogelijk heid de deur van het gebouwtje ope nen. De deur kon pas weer normaal worden ontsloten, nadat de wervel wind voorbij was getrokken Agenten en een wegenwacht ver leenden de slachtoffers eerste hulp. Een Haagse automobilist, de 55-jarige IV'W. Burger en zijn 56-jarige vrouw, die op de Doenkade waren gewond, toen het 'dak- van een zomerhuisje door de voorruit scheerde, werden daar eveneens verbonden en later naar het ziekenhuis gebracht. Het bejaarde echtpaar J. Schagen uit de Ameidestraat te Rotterdam, zat in. zijn tuinhuisje op het complex ie eten, toen de geweldige rukwinden het ge bouwtje vernielden. De Overschiese huisarts W. J. de Graaf bracht het echtpaar in zijn auto naar het zieken huis. De ravage, die op het volkstuincom plex werd aangericht, was enorm. Tot ver in de -omtrek lagen daken, deuren, teilen en tuinmeubelen. Slechts enkele volkstuinders waren zaterdagavond op het complex; de eigenaars van de vernielde of bescha digde huit.es werden in de loop van de avond gewaarschuwd. De schade wordt op vele duizenden guldens geschat. Vele amateur-tuinders hebben er honderden guldens soms al hun spaarcentjes voor over gehad om hun huisjes zo mooi en cdmfor- tabel mogelijk te maken De bun- galowtjes waren niet tegen stormschade verzekerd. Ook de woning van de familie J. Bijloo aan de Delftweg kreeg aanzienlijke schade. Geen dakpan bleef gespaard. Tien grote bomen, die uit de grond werden gerukt, veranderden de tuin in een wildernis. Een van de bomen had in zijn val de v.oning op een meter na gemist De woonwagen van de heer Perdaems stond al een week bij het Doenkade- viaduct. Hij had zijn „rijdend huis" daar gezet om zijn zwager te helpen, die pech had gekregen aan zijn auto. Toen de reparatie was verricht, ging de zwager naar Brabant. De familie Perdaems bleef achter, omdat het zoontje Martinus ernstig ziek was ge worden. Anderhalf jaar geleden had de kermis exploitant de wagen gekocht voor ƒ7500. Hij kwam toen zo van de fa briek. Voor de schade, die de windhoos aan de wagen en de inventaris heeft veroorzaakt, zal de heer Perdaems zelf moetea opdraaien. Hij is niet ver zekerd. Advertentie n DOROTSESTRAATWëG 2S- ROTTERDAM 2- DAGELIJKS 10-10 UUR Ook zijn auto kreeg een flinke deuk. Hij vond de wagen, die op de handrem en in de versnelling stond vijftien meter verder terug. De dui- venkooidie bij het benzinestation stond, was spoorloos verdwenen. De witte duiven waren de pompbedien den echter trouw gebleven Ook In Rodenrijs, even ten noorden van Rotterdam, Het de wervelwind spo ren na. Van een warenhuis van tuin der Arïe de Vogel werden naar schat ting twee a driehonderd ramen in de lucht gezogen. Vijf a zes andere bedrij ven kregen eveneens glasschade. (Van onze soc.-economische redactie) De Bond van Personeel bjj 's Rijks Belastingen, aangesloten bij het Amb- tenarencentrum, overweegt een pro cedure tegen de Staat. De Bond be twist het recht van de minister van binnenlandse zaken om in te grijpen in een positieverbetering van het be lastingpersoneel, zoals voorgesteld door het departement van financiën. Zoals bekend heeft minister Toxopeus zijn toestemming aan het departement van financiën onthouden om op korte termijn een verbetering van de promotie regeling door te voeren. Volgens de bond heeft de staatssecretaris van financiën die toestemming echter helemaal niet no dig en kan hij op grond van het Ambte- narenbesluit-belastingdienst zelf tot ver betering van de protnotieregeling beslui ten. Het hoofdbestuur van de bond on derzoekt thans, of het juridisch mogelijk is de Staat een proces aan te doen. Het hoofdbestuur heeft een verklaring uitge geven, waarin het zijn grote teleurstel ling uitspreekt over de starre houding van de regering in de Tweede Kamer, waardoor de onrust onder het belasting- personeel nog is toegenomen. Het hoofd bestuur meent, dat de zaak van- het be lastingpersoneel in de Kamer onvoldoen de tot haar recht is gekomen. Het zal alles aanwenden om de kwestie bij. de behandeling van de Rijksbegroting 1962 opnieuw aan de orde gesteld te krijgen. Voorts zal de bond de zaak via het Amb- tenarencentrum aanhangig maken in de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken. Ook lijkt het de bond mogelijk de minister van financiën te verzoeken datgene te doen, waartoe het arobtenarenbesluit-beïasting- dienst hem machtiging geeft. Deze Nederlandse opvatting wijkt op het eerste gezicht wel wat af van de Franse, zoals die door Couve de Murville, de Franse minister van bui tenlandse zaken werd vertolkt toen hij de vorige week van de voorbereidende ministersconferentie in Rome te Parijs terugkeerde. Hij verklaarde toen, dat in Rome de eerste stap was gezet naar de ontwikkeling van georganiseer de politieke samenwerking van de Zes. Doch hiertegenover staat, dat in Rome niet is gesproken over eventuele periodiciteit van het topoverleg of over het politieke secretariaat, dat volgens de aanvankelijke plannen van generaal De Gaulle regelmatige topconferen ties zou moeten voorbereiden. Op de conferentie zal Nederland niet zo'n geïsoleerde positie innemen als in februari jl. op het eerste toptreffen te Parijs. Sedert Paul-Henri Spaak in Bel gië minister van buitenlandse zaken is, zijn de Benelux-betrekkingen op het ge bied der buitenlandse politiek aanmer kelijk verbeterd. Op de voorconferentie van de vorige week te Rome, heeft Spaak, naar verluidt, een inleiding ge houden, die geheel overeenkwam met de Nederlandse zienswijze. Die zienswijze houdt in, dat topover leg geen doorkruising v«jt. de N./\.V.O. samenwerking mag opleveren en dat ook op geen enkel punt getornd mag worden aan de bestaande Europese ge meenschap. Integendeel, die gemeen schappen dienen volgens Nederland te worden versterkt door een fusie der executieven (E.E.G.-commlssie, Enra- tom-cenimissle en hoge autoriteit der K.S.G.y eii door directe algemene ver kiezingen voor het' Europese parlement: Hoe de topconferentie zal verlopen-is nog niet duidelijk. Veel zal afhangen van het voorbereidende werk, dat in Bonn is verricht door de commissie van hoge nationale ambtenaren, die na de eerste topconferentie in Parijs is inge steld, de zogenaamde commissie Fou- cher, waarin voor Nederland zitting heeft mr. J. A. G. baron de Vos van Steenwijk, directeur politieke zaken van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag. A dvenen'.i* ROTTERDAM, Sstrwsg 21-26, Til. 176600 DORDRECHT, OslflalKs Pad 75, Tel. 4344 Het Finse persbureau heeft gemeld dat een Russisch oorlogsschip zaterdag in het zuiden van de Oostzee het Finse vrachtschip Eira heeft aangehouden en gelast van. koers te veranderen. De 2.321 ton metende Eira die op weg was naar Gdynia in Polen, moest de Rus twee uur lang in noordelijke richting vol gen. Daarna mocht het vrachtschip zijn reis voortzetten. Er is geen verklaring gegeven voor dit incident. De kapitein van de Eira heeft meege deeld dat drie andere schepen eveneens door de Russen waren aangehouden, waaronder een Brits en een Frans. Het Zweedse ministerie van buiten landse zaken heeft meegedeeld dat het Zweedse schip „Tidaholm" werd aange houden. Later mocht het schip zijn reis naar Gdynia yoortzetten. Het is bekend dat de Sowjetunie in de buurt waar de aanhoudingen plaats had den een belangrijke marinebasis heeft. Mogelijk zijn de schepen een gebied bin nengevaren waar van tijd tot tijd ma noeuvres worden gehouden. Het Zweedse vrachtschip is zaterdag avond de haven van Gdansk binnengelo pen. (Van een onzer verslaggevers) VOLGENS een geraffineerd in elkaar gezet plan hebben twee Rotterdammers en de 22-jarige vriendin van één van hen in de nacht van vrijdag op zaterdag de 26-jarige Canadese militair P. v. d. M. op laffe wijze neergesla gen en van zijn bezittingen vijf honderd Duitse marken, Neder lands geld, identiteitspapieren en rijbewijs beroofd, Enkele uren na de overval arres teerden rechercheurs van het bureau Marconiplein de 22-jarige mejuffrouw C.M. de V. en haar vriend, de 26- jarige losse werkman Joh. F. Zon dagmorgen werd de derde verdachte, de 27-jarige losse werkman W. K. W. gepakt. Hij werd dronken in de zee manswijk Katendreeht gevonden. De Canadese soldaat, die van Neder landse afkomst is en. in West-Duitsland is gelegerd, bracht in ons land, zijn ver lofdagen door. In de loop van vrijdag, avond ontmoette hij de 22-jarige mejuf frouw C.M. de V. in een café- Ver na het middernachtelijk uur beslo- ten zij de kennismaking in de woning van de „vriendin" aan de Voorhaven te Rotterdam-Delfshaven voort te zet ten. De Canadees had er toen uiter aard nog geen flauw vermoeden van. dat hij in een val werd gelokt. Mejuffrouw De V. zorgde er voor, dat het haar gast aan niets ontbrak. Er kwam een fles wijn op tafel en de grammofoon completeerde de feest vreugde Omstreeks half drie stapte plotseling de 26-jarige Joh, F. achter hert gordijn in de kamer vandaan. Hij had in zijn schuilplaats een geschikte kans afge wacht om de Canadese soldaat met een zwaar stuk hout, dat hij in zijn hand droeg, neer te slaan.... Na de eerste klap op zijn achterhoofd zakte de soldaat van zijn stoel en viel onder de tafel. Hij deed alsof bij bewns- in oktober haar jaarlijkse congres Washingtoa. Bij de lancering van de twaalf raket ten waren o.a- aanwezig de voorzitter van de Deutsche Raketen Gesellschaft, de heer August F. Stats uit Hannover en dr. ir. J. M. J. Kooy uit Breda, voor zitter van de Nederlandse Vereniging voor Ruimtevaart. De raketten werden onder een hoek afgeschoten en stegen tot een hoogte De Deutsche Raketen Gesellschaft'van ongeveer anderhalve kilometer. Op i heeft hét afgelopen weekeinde, in I hoogste punt werden de parachutes, samenwerking met de Nederlandse j gehangenDeze raketkaarten Advertentie Vereniging voor Ruimtevaart, van het terrein van het voormalige vlieg veld bij Venlo af met succes twaalf transportraketten gelanceerd. De bedoeling van deze proef-oplating was technisch-wetenschappelijke er varingen uit te wisselen. Als nuttige last vervoerden de raket ten zgn. „raketkaarten", welke met behulp van parachutes op de in de naaste omgeving neerkwamen. Met het oog op de veiligheid was de reik wijdte van de raketten zoveel mogelijk ^Deze'eerste gemeenschappelijke proef neming van beide verenigingen was een poging tot een daadwerkelijke rui mere samenwerking te komen van as- tronautische verenigingen die vere nigd zijn In de International Astronau- tical Federation. Deze federatie houdt raketkaarten zullen ten behoeve van filatelisten in I de handel worden gebracht. De sergeant der mariniers Coenraad Meyers, die op Nederlands Nieuw-Gui- nea werd vermist en midden vorige week. na een opsporingsactie die negen tien dagen heeft geduurd, werd gevon den. is thans weer terug in Biak. Hij ver keert in goede fysieke en psychische toestand. Sergeant der mariniers Meyers is, met het oog op de behandeling van een wond aan zijn linkervoet, tijdelijk opge nomen in de centrale ziekenboeg le Biak. Prinses Irene heeft zaterdag in alle stilte een begin gemaakt met een be zoek van -een maand aan Mexico. Als gast van de presidentiële familie heeft zij verslaggevers en persfotografen vermeden. De prinses kwam vrijdagavond per vliegtuig uit New York aan. Zij maak te de ruis tezamen met mevrouw Eva Samano de Lopez Mateos, de echtgeno te van de Mexicaanse president, die juist een bezoek aan Canada had be sloten. De prinses werd op het vliegveld be groet door de Mexicaanse minister van buitenlandse Zaken, Tello. en de Ne derlandse ambassadeur in Mexico, dr. R. Flaes, Drie Nederlandse meisjes bo den de prinses bloemen aan. Van de zeven bergbeklimmers (drie Italianen en vier Fransen) die sinds' vorige week zondag op de hellingen van de hoogste berg van Europa, de Mont Blanc, wer den vermist, blijken er vier om het leven te zijn gekomen. Het zijn de Italiaan. Andrea Oggioni, de 27-jarige Franse technicus Pierre Kohlmann, de 25-jarige Franse banketbakker Robert Guillaume en de 22-jarige student Antoine Vieilie eveneens uit Frankryk. De Fransman Pierre Mazaud en de Italianen Walter Bonatti en Roberto Galliem konden nog een schuilplaats bereiken. f z?,Y.en mannen waren in twee af- groepjes uitgetrokken om via de Piher du Freney, de Italiaan se kant van de berg die nog nooit be- i ^ï>lmen, 1S\ *°P te bereiken. Op 4.600 meter hoogte ontmoetten zij el kaar aan de voet van een piek en be sloten toen gezamenlijk verder te gaan. Woensdag werden zij voor het laatst gezien. Een passerende Italiaan se gids riepen zij nog toe dat alles wel was. Enkele uren later stak een felle storm op. Volgens Bonatti wer- de top van de Mont Blanc door een van de zwaarste sneeuwstormen sinds jaren gedwongen naar een schuihut terug te keren. De beroemde Italiaanse alpengids ver telde verder, dat zijn makkers „op de meeste ellendige manier" om het leven zijn gekomen. Oggioni was de eerste die ui de nacht van vrijdag op zater dag doodvroor. Vieilie stierf spoedig daarna bij de Grubergletsjer, en Guil laume bezweek op de Peuterey-pas. Het lichaam van Kohlmann, werd op 40 me ter afstand van de Gamba-hut gevon den, De drie geredden lijden aan een ze nuwschok, Mazaud, die inmiddels naar een ziekenhuis in- Lyon is overgebracht, bleek ookenkele bevriezingsverschijn selen aan armen en benen te vertonen. Bonatti had alleen aan de rechterhand een, bevroren duim en vinger. Gallieni was licht gewond. den de klimmers op 250 meter van verliespost op het tijschema De cutterzuiger Westerschelde die ten westen van Terneuzen graafwerkzaam- neaen verrichtte voor de bouwput van ïll,?^iwe sluis, is zaterdag gezonken. De zuiger hgt op de bodem van een betrekkelijk klein bassin, dat door de zuiger zelf was g-egraven, op een diepte van o\z meter. Op het moment dat het schip zonk was geen der bemanïngsle. den aan boord. Voor het lichten van de zuiger zal men de put eerst moeten droog malen. Behalve grote materiële schade houdt het ongeval, waarvan de oorzaak nog onbekend is, een flinke Het kruisverhoor werd vandaag op een rustiger toon hervat. Zowel de open bare aanklager als Eichmann behielden hun kalmte en zelfbeheersing. Eichmann zag er uitgerust uit. Het zenuwachtige trekken van. zijn gezicht was na de rust van het weekend opgehouden. Eichmann verklaarde dat zijn benoe ming tot hoofd van de afdeling IV d4 de voorganger van de afdeling IV b4 bedoeld was om enige orde te scheppen in de deportaties uit de bezette zones in het oosten naar de gebieden van de „algemene regering" in-Polen.' Later werd Eichmann zeer opgewon den toen Hausner hem ondervroeg over een opmerking die Heinrich Mueller, chet van de Gestapo, eens gemaakt had. Volgens Mueller „zouden wij de hele wereld hebben veroverd als we maar vijftig Eichmannen gehad" had den". Terwijl hij zich krampachtig aan de rand van de tafel vasthield zei Eich mann dat dit „slechts een grappige op merking van een grapjas en zeker geen uiting van waardering" was. Op de vragen van de openbare aan klager begon Eichmann herhaaldelijk zijn antwoorden met „Jawohl, aber...", wat Hausner de boze onderbreking ont lokte: „Genoeg maar-en., waarom zegt u geen jawohl zonder maar?" Hausner bespra..k een bijeenkomst van verscheidene officieren en Eich mann in januari 1940, waarop de details van de evacuaties werden vastgesteld. „IT was die dag in goed gezelschap," merkte hij op. Eichmann deed alsof hij het ironische gelach in het gerechtshof niet hoorde en antwoordde: „Ja aüe- betrokken officieren waren er bij". Hausner: ,,IT was de man die de de portatie van de Joden uit Stettin uit voerde?" Eichmann: „Neen. Ik stelde alleen de vertrektijden met de trein vast." Hausner: ,.U voerde de deportaties uit." Eichmann: „Dat is niet waar." Toer er verder aangedrongen werd gaf Eichmann toe dat hij had deelgeno men aan de uitvoering van de depor taties uit Stettin maar hij zei niet ver antwoordelijk te zijn geweest voor het gehele plan. Hausner stelde vervolgens dat volgens documenten de toestemming van Eich mann was gevraagd voor het zenden van pakjes en geld aan Joden die naar Polen waren gedeporteerd. „Dit was een geval van het zenden van pakjes door Joden aan andere Joden om hun toestand te verlichten... U weigerde. Kunt u verklaren hoe deze weigering door een transportambtenaar kon wor den, gedaan?" Eichmann: „Het hoofdkantoor werd aoor brieven en aanvragen overstelpt... teloos was en hield zich slap, terwijl F. en W., die ook achter het gordhjj had gestaan, zijn zakken leegroofden. Daarna droegen de overvallers d. „buiten bewustzijnde" Canadees naari buiten en gooiden hem met een jjj v over zijn hoofd in de buurt van de ar. I1 moedige woning op het trottoir. i Nauwelijks waren zij verdwenen, of 1 het slachtoffer, dat een bloedende hoofd- wond had, strompelde weg. Een surveil-5 lerende politie-agent nam hem mee! naar het bureau, waar meteen uitge- S breide maatregelen werden genomen I om de laffe berovers te arresteren. In de woning aan de Voorhavu troffen de rechercheurs niemand 5 thuis. Tegen "de morgen kwamen kort 1 na elkaar mejuffrouw De V. en haar vriend terug. Zij werden onmiddellijk ia de kraag gepakt en meegenomen i naar het bureau Marconiplein. De Ti- jarige W. heeft kans gezien tot zon: dagmorgen uit de handen van de po- i litie te blijven. j F. en W. hebben inmiddels een volle- I dïge bekentenis afgelegd. Mejuffrouw f De Y, wordt verdacht van medeplicfc. tigheid. De hoofdwond van de Canadese mill. S talr is in het ziekenhuis gekramd, f - Kort na bet vertrek van Schiphol raar I Londen is een Boeing 707 straaiverkeers- i vliegtuig van Pan American World Air. I ways gisteren door de bliksem getroffen, Het hemelvuur trof het toestel in de I staart waarvan een gedteelte van dertij vierkante centimeter werd weggesia- gen. Aan hoord van het toestel beven- -ï den zich vijfentwintig passagiers die allen werden opgeschrikt door het helle licht. Het vliegtuig landde drie kwartier na het gebeurde op het vliegveld van Lon den. Gezagvoerder Carter verklaarde dat het toestel na het gebeurde normaal bestuurbaar bleef. Rondom het wegge slagen stuk werden sporen van verhit ting gevonden. Vertegenwoordigers van de luchtvaart maatschappij hebben later verklaard dat het sttrkje vliegtuigmetaal op het straal van Zandvoort was gevonden en naar Londen zou worden overgebracht. Dirk Jansz. Zwart heeft de gewoon te om jaarlijks in de week waarin de herdenking van zijn vaders sterfdag valt, een belangrijk deel van zijn orgel programma in te ruimen voor werken die Jon Zioort heeft nagelaten. Voor het concert van zaterdag in de Kerk aan de Simonstraat te Rotterdam koos hij enkele Koraal-meditaties en -voor spelen, t.w. de Sombere muziek over psalm 103 vers S, een Trio over psalm 6, het orgellied „U bid ik aan, 0 macht der Liefde en een Postludivm „Hal leluja, looft den Heer" (melodie psalm 150). Van deze composities hebben wij voor de eerste twee altijd veel waardering gehad. De meditatie over psalm 103, een soort treurmars, draagt een sterk per soonlijk karakter. Compositair beschouwd staat deze muziek op hoog niveau. Van- zelfsprekend heeft Dirk Jansz. Zwart de uitvoering van deze werken tot in de puntjes verzorgd. Van de barok-componisten Bach en Handel hoorden wij Praeludium en Fuga in b. kl. <Band II) en twee delen uit het Concerto in F. Vooral Baehs machtige conceptie genoot een gave en gespannen vertolking, waarin het orgel wel op zijn voordeligst uitkwam. Een Scherzando van Gabriel Fierné, harmonisch vooral sterk onder invloed van diens leermeester César Franck ge schreven, bleek een charmant stuk. Over het algemeen kunnen wij niet zo veel waardering opbrengen voor het orgelwerk van Karg Elert Zijn koraal- harmonisaties zijn niet altijd vrij van een zekere gekunsteldheid. Maar bet groot opgezette Symphonisch Choral „Ach, bleib mit deiner Gnade" verdient stellig een plaats in hrt orgel-repertoire. Dirk Jansz. Zwart heeft er een vertolking van gegeven, die de kwaliteiten van deze compositie recht - deed. W.H.TV, Naar aanleiding van de week van de volkshuisvesting, die in februari werd gehouden in het bouwcentrum in Rotter- darn, is een boekje verschenen, getiteld „Woningvoorziening van lagere inko mensgroepen, krotopruiming en sane ring De publikatie geeft samenvattin gen van de inleidingen, die tijdens deze week plaatsvonden. De illustraties zijn ontleend aan de tentoonstelling die toen ter gelegenheid van de week van de volkshuisvesting in het bouwcentrum stond opgesteld. De volgende onderwerpen werden be sproken: „Omvang van de woningbe hoefte in de lagere inkomensgroepen en de wegen waarlangs hierin te voor zien, Kostenbesparing door meer doel treffende woningbouw, KrotopruiminJ en sanering en The U.N. long-range pro- gramme for the extension of low-cost housing and related community facili ties". In het boekje zijn bovendien de con clusies opgenomen van de voorzitter, drs. H. van der Wijde, en de rede, waarmee mr. J. varf Aartsen, de mi nister van volkshuisvesting en bouwnij verheid de week heeft besloten. Het boekje is een uitgave van de Stich ting Bouwcentrum. De brieven die Joden betroffen werden naar mijn afdeling doorgestuurd. Ik kon hierin niet beslissen. Bij ieder voorkomend geval vroeg ik om richt lijnen. Hausner: „Wilt u hiermee zeggen dat u deze pakjeskwestie met Mueller be- fPrak? Was dit een vraagstuk voor Mueller?" Eichmann: „Ik moest buitengewoon voorzichtig zijn... Ik kon niet zelf be slissen."

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 2