stormvloed 1953 anderhalf miljard gulden Christelijke zijn diep aannemers geschokt Eichmann had niets te maken met vergassing m m OPRUIMING DE KLERK DRUKT I DE KLERKeZN Hoed voor de president Volksdansers in Burgerzaal UIT ZIJN KOOI Wie zal dat betalen i Tuinders boos over besluit Landbouwschap rrm Verslag Rijksivaterstaat en KNMI Stopzetten vrije bouw moeilijk te verwerken Prinses Irene ruziet" Mexico Luisterwedstrij d voor publiek bij beia ardhespelm o Slippartijen op oliespoor Bekeuring voor verhuur van koelkasten Delegatie uit de Nieuw-Gui lie a - Raad naar Nederland m Wilde staking bij textielfabriek Bom in drukkerij van Russen Inbraak te Stolwijk berecht Minister Visser in La Courtine Lichtpunt li Tiïl li [3TT lil ii teak eethoekje- DE ROTTERDAMMER PAGINA 4 DINSDAG 18 JULI 1961 En hier Is dan de Opruimings- aanbieding zomerstoffen, waar dóór handige huismoeders en evengoed hun dochters modieuzer, maar vooral goed koper gekleed kunnen gaan dan ze ooit voor mogelijk hielden. Duizenden meters Japonstoffen in werkelijk mooie kwaliteiten, In diverse dessins en kleuren, koopt U nu door elkaar voor één prijs, per meter voor nog géén negentig cent. rsnoU" Woensdagmorgen om uur be gint de verkoop 'van deze duizenden meters japonstoffen voor; jurken, rokken en blouses voor dames en meisjes, nu door elkaar voor één prijs. voor Advertentie „Moeilijk te verwerken." Dat is de reactie van de Ned. Chr. Aan nemers- en;i. -'Bouwvakpatroons- bond op de maatregel, waarmee minister Van Aartsen vrijwel de gehele vrije woningbouw heeft stilgelegd. Zoals bekend is nu voor werken boven de 10.000 gul denrijksgoedkeuring noodzake lijk. „Dat in de duurdere sector beperkt moest worden is nog wel te aanvaarden, maar wij begrij pen eerlijk niet, dat er nu óók be perkt gaat worden in de goedkope ongesubsidieerde sector, die ge lijkstaat met de premiebouw", zo verklaarde mr. W. Aantjes, al gemeen secretaris van de NCAB. Hij is temeer verbaasd over de maatregel, omdat de minister een beroep heeft gedaan op de bouwers, zo goedkoop mogelijk te bouwen. Volgens de NCAB wor den nu juist de mensen, die aan deze wens gehoor geven getrof fen. De Israëlische openbare aan klager, Gideon Hausner, hamerde gisteren op het thema dat Adolf Eichmann moest toegeven dat hy zich bevond onder hen die aan bevolen dat de Joden door de nazi's gearresteerd en met gas om het leven gebracht moesten worden. Eichmann zei, „dat deze zaak openlyk besproken werd op het hoofdkwartier van de ryks veiligheidsdienst. Het onderwerp moet wel ter sprake zijn geko men. Ife herinner me niet in welk jaar ik er over hoorde spreken." Eichmann weigerde echter wijzi ging te brengen in zijn standpunt dat hij niets te makén had gehad met de vergassing van zijn Joodse slacht offers. een alles overtreffende GARDEROBEKASTEN SALON SLAAPBANKSTELLEN (2>p«rsoons) HU compleet voor 429.- Rulme keuze in onze opruiming ven RESTANT - FAUTEUILS NIEUWE DIRECTEUR VAN NED. ZUIVELBUREAU Voor de eerste maal tijdens de nu reeds honderd zitting-dagen durende rechtszaak is Eichmann vandaag begeleid door drie ge wapende zaalwachters, uit zijn glazen kooi gekomen. Onder ge dempte uitroepen in de zaal liep hij naar een landkaart van Europa tijdens de oorlog. In ant woord op vragen van de openbare aanklager, Gideon Hausner, wees hij met een lange witte stok de landen aan die het Duitse rijk had veroverd. Na vijf minuten werd beklaagde naar zijn glazen kogel vrije kooi teruggeleid. itr»P«*lm® Céin tef* of schrift, bert. Bij de stormvloed van 1 fe bruari 1953 zjjn in totaal 1835 men sen om het leven gekomen, terwijl de totale schade wordt geraamd op anderhalf miljard gulden, waarvan een bedrag van ruim vierhonderd miljoen aan land- bouwherstel. Bij de ramp ver dronken 20.000 koeien, 12.000 var kens en 1.750 paarden. Er werden 473.000 gebouwen vernield of ern stig beschadigd, waaronder 10.000 zeer ernstig of onherstelbaar. Dit staat o.m. te lezen in het ver slag over de stormvloed van 1953 dat dezer dagen is verschenen, en dat is samengesteld door Rijkswater staat en het Koninklijk Nederlands Meteorologisch Instituut te De Bilt. Het is een boek van 714 pagina's, waarin zeer veel kaarten en foto's zijn opgenomen. In dit verslag wordt de stormramp vrijwel uitsluitend beschouwd vanuit d,e meteorologische en waterstaatkundige gezichtshoek. Aan de moeilijkheden bij de hulpverlening en aan de desorgani satie, die ontstond doordat het weg- en spoorwegverkeer zowel als het tele graaf- en telefoonverkeer in hoge ma te werd belemmerd, wordt geen aan dacht geschonken. Ook over het om vangrijke landbouwherstel wordt niets medegedeeld. Het verslag bestaat uit vier afdelin gen: een beschrijving van de storm, een beschrijving van de stormvloed, van de waterkeringen en inundaties en van het herstel der waterkeringen. Op de eerste pagina staat een afdruk van Staatsblad 246 van 1953, waarin de wet van 8 mei 1958, houdende de af sluiting yan de zeearmen tussen, de Westerschelde en de Rotterdamse wa terweg en.de versterking van de hoog waterkering ter beveiliging van het land tegen stormvloeden (Deltawet), was opgenomen. In de algemene inleiding wordt me degedeeld, dat tot nu toe verslagen verschenen zijn van 'de stormvloeden van 1877, 1881, 1883, 1889. 1894, 1906, 1911 en 1916. Tot de zwaarst door de acht vloeden getroffen provincies be hoorden Overijssel, Gelderland, Utrecht en Noordholland, waar in zes tig jaar voor de afsluiting van de Zui derzee in totaal 243.969 ha overstroom de tegen een totaal van 351.860 ha voor alle provincies. De vloed van 1953 deed een oppervlakte van 136,512 ha over stromen en 16.815 ha dras staan. De provincies Groningen en Friesland blij ken, betrekkelijk weinig te hebben ge leden. De Zuidhollandse schade was matig, die van Noordbrabant betrekke lijk groot. Merkwaardig is de geringe schade van Zeeland voor 1953. De Zuiderzee was, zolang zij nog niet was afgesloten dus zeer gevaar lijk. Van het totaal van 351.860 ha der acht vloeden komt 243.969 ha of ruim 69 procent voor rekening van de 300 km lange kustlijn der Zuider zee. Sinds de afsluiting is het ge vaar hier praktisch geweken. Ten slotte wordt nog vermeld dat ruim 180 km dijklengte van de hoofd waterkeringen in het zuidwestelijk rampgebied in 1953 zwaar werd bescha digd. Voorts ontstonden in dit gebied 89 stroomgaten, terwijl ongeveer 153.000 ha werd geïnundeerd. Daaron der is begrepen rond 17.000 ba, welk gebied slechts dras kwam te staan. RECTIFICATIE Door een misverstand is gisteren nog een bericht over de geheimzinnige emi gratie van de politieambtenaar G. C. van H. in ons blad opgenomen. Daarin staat ten onrechte vermeld, dat de kring, waarin van H. zich hier 'bewoog, die van de Oud-Geref. gemeente was. Onze excuses hiervoor. Mr. Aantjes gelooft niet, dat door de jongste maatregel bouwkracbten vrijge maakt kunnen worden. De arbeidsmarkt zal er, volgens hem, nauwelijks door wor den verruimd, omdat iedere bouwer zijn arbeiders zo lang mogelijk vasthoudt. De mensen moeten 'dan onderhoudskar- weitjes opknappen of worden uitgeleend aan collega's, hetgeen de zaak niet goed koper maakt Door de beperking in de vrije sector zal de woningwetbouw evenmin in ruime ■tante over méér materialen kunnen be schikken, zo meent de NCAB. Om niet boven de zg. cnrveprfls te komen is de -woningwetbouw aangewezen op goed kope stenen. Het materiaal, dat in de vrtfe sector wordtgebruikt, is voor de ■wonfngwetbouw te duur. „In de maatregelen van minister Van Aartsen kunnen wij moeilijk een be leidslijn ontdekken," zo zei mr. Aantjes. „Toen de duurdere sector een paar maan den geleden werd beperkt, kwam er 80 miljoen gulden vrij voor de utiliteits bouw. Aangezien nu bi'jkt, dat de markt zó krap is, dat de gehele vrije sector stil gelegd moet worden, had men indertijd de beschikbare ruimte beter voor de woningbouw- kunnen benutten," aldus de MCAB-seöretaris. Hij voegde hieraan toe, dat de woningbouw sinds vorig jaar steeds is beperkt, terwijl de' utiliteits bouw voortdurend is verruimd, ondanks het feit,.dat het uitgangspunt altijd is geweest, dat de woningbouw prioriteit moet hebben. „AI» het tek.ort zó groot is, dat nu ook de ongesubsidieerde goedkope bouw moet worden stopgezet, dan is de con sequentie dat de woningwetbouw het vol gend jaar belangrijk zal worden terug geschroefd. Ik vraag my overigens af waarom er van overheidswege gebonwd moet worden, als de particuliere bouw bereid en In staat is huizen in dezelfde kJasse zonder subsidie neer te zetten." aldus de heer Aantjes. Nadrukkelijk verklaarde hij, dat de NCAB begrip heeft voor de moeilijk heden van minister Van Aartsen en dat de bond ook geen bezwaar heeft tegen het geven van wat meer armslag aan de utiliteitsbouw. Vreemd vindt de NCAB het echter, dat, om dit te bereiken, de particuliere bouw moet worden stilge legd. Als een lichtpunt in deze materie ziei de heer Aantjes de mogelijkheid, dat de beperking in de vrije sector zou ieiden tot het sneller afkomen van premietoe kenningen in de gesubsidieerde sector. De ministeriële maatregel kwam niet als een verrassing. De bond heeft ver leden week, vrezende, dat er iets derge lijks zou gebeuren, minister Van Aartser. in een brief al attent gemaakt op de noodzaak van continuïteit in de bouw. De particuliere bouwers zijn meestal maanden bezig met de voorbereidingen voor nieuwbouw. In. het maken van de plannen gaat zeer veel geld zitten en, nu er een punt achter de bouw wordt gezet, moet dit geld er toch uitkomen. De woningen worden hier nooit goed koper door, aldus mr. Aantjes. Om te voorkomen, dat de continuïteit helemaal in het gedrang zou komen heeft de NCAB verleden week een tevergeefs be roep gedaan op de minister de particu liere bouw niet nog verder te beperken. „Z.K.H. Prins Bernhard was gis teren „chaiman" voorzitter van een vergadering in het ge bouw non het Institute of Social Studies te Den Haag, waarin informeel gesproken werd over de verschillende vormen van in ternationale vrijwillige dienst verlening. Links op de foto mr. Alec Dickson van de Internatio nal Missionary Council en rechts prof. dr. E. de Vries van het Institute of Social Studies. Naast de Prins zijn secretaris dr. F. A. de Graaff. Prinses Irene der Nederlanden heeft maandag in gezelschap van president Adolfo Lopez' jongste dochter een kort bezoek gebracht aan het Nationale pa leis. Daarna bezocht zij de aan het zelfde plein het Zocalo staande kathedraal. De blonde, 21 jarige prinses, die als gast van de presidentiële familie een bezoek aan Mexico brengt, heeft sinds haar aankomst verleden week de pers niet te woord gestaan. „Ik had niets met deze zaken te ma ken. Ik werd in het geheel niet ge raadpleegd", zei hij. Eichmann verklaarde verder gezien te hebben hoe lijken in Auschwitz ver brand werden, „maar ik had geen en kele bevoegdheid niet betrekking tot de wijze waarop deze mensen uitge roeid werden". Het was met Eichmann weer hetzelf de „ik handelde op bevel van mijn meerderen". Hausner legde bewijzen over dat Eichmann in staat was tussen beiden te komen ten gunste van een vroegere kennis die in Auschwitz vastgehouden werd en die door zijn tussenkomst lich ter werk kreeg. De presiderende rechter. Mosje Lan dau vroeg hem hoe hij dit had kunnen doen. Eichmann zei, dat hij zich tot zijn chef gewend had, de SS. generaal Heinrich Muller. Hausner begon daarna te spreken over Warschau en vroeg Eichmann hoe vaak hij deze stad bezocht had. Eieh. mann zei twee of drie keer. Hausner legde een brief over waarin Eichmann voorstelt de Joden af te zon deren in het getto van Warschau „on der speciale omstandigheden". dat er een aantal documenten zijn die meer licht op deze zaak zulien werpen. Het ging over hervestiging van Joden van buitenlandse nationa liteit. Maar dit viel buiten mijn be voegdheden. Mijn afdeling hield zich daarmee niet bezig". Maar Hausner liet Eichmann aante keningen zien over de getto-kwestie „voordat ik hierin verdere instructies geef..." Eichmann zei, dat hij deze instruc ties die zich bezighouden met de afzon dering van buitenlandse Joden zonder overleg met het ministerie van buiten landse zaken niet kon uitgeven. „Ik moest pertinente bevelen van mijn chef ontvangen". Op de vraag waarom hij zei „ik", zei Eichmann: „Dat is alleen maar Duitse officiële taal. Het betekent mijn bureau, niet mijzelf". Hausner bracht nog meer documen ten ter tafel die aantonen dat rappor ten over de onderdrukking van de op stand in het getto van Warschau aan Eichmann gericht waren. Eichmann zei: „Dit was een gewone uitwisseling van rapporten. Routine. Als wij vertrouwelijke rapporten ontvingen moesten wij die aan het ministerie van buitenlandse zaken zenden en het ministerie deed hetzelfde voor ons". „Waarom ging u naar Warschau na de onderdrukking van de opstand?" vroeg Hausner. „Ik heb er reeds op gewezen dat ik mij niet herinneren kan of ik in War schau was voor of na de opstand. Men kon daar gemakkelijk de nacht door brengen vanwege de accommodatie". MPmzm Opruiming v*n onra bek*nd© In llmba «n-mahonie. Pdm» kasten» gahaal van meubelplaat. Praclljche Indeling <2/3 hang. 1/3 led) met veel bergruimte. Zolang do voorraad «trekt 139.- van prima kwaliteit. Rond» oi rechthoekig» tafel met tulmelblad, 4 comfortabele stoelen bekleed mal prachtige wollen stof. NU uitzonderlijk voordelig voor 333.- (met berging voor dekons en kuisam) Overdag een luxueus bankstel, 'j nachts een comfortabel en royaal 2-p.rioonib.d. 3-Zltsbaok en 2 ruime fauteuils, geheel verend, bekleding van eerste kwaliteit stof, Hh binnenweg "City centrum" SHJERLANDSEtAAN ROTTERDAM. - DEN HAAG UTRECHT VUSSINGEN Tijdens de beiaardbespeling op woens dagavond 19 juli om acht uur door de stadsbeiaardier L, 't Hart zal het publiek kunnen deelnemen aan een luisterwedstrijd. Hiervoor is een for mulier voor deelneming noodzakelijk, waarop tevens de regeling van de wedstrijd is vermeld. De formulieren zijn te verkrijgen bij de portier aan de ingang van de stadhuistuin, evenwel alleen de avond van de wedstrijd van 's avonds kwart voor acht ai. Men wordt verzocht potlood of pen mede te brengen. De uitslag zal direct na afloop van het concert bekend gemaakt worden in de trouwhal van het stadhuis. Drie prijzen stelt de Rotterdamse Beiaard Commissie ter beschikking-. Deze be staan uit een boeken- of grammofoon- platenbon naar keuze, respectievelijk van 15, 10 en 5. Het programma voor deze dag luidt: Mars van Duytsmeestor; Andante van J. H. Fiocco; Menuet van Jef van Hoof; Adagio (uit lie Sonatine) van S. van Balkom en Mars voor Beiaard van Leen 't Hart. H:—na volgt een improvisatie over een - -„ftal volksliedjes. Tot slot speeltLeen 't Hart de eerste vijf nummers opnieuw, doch nu in een andere volgorde. Een hoedenmaker, die zijn zaak wegens vakantie had gesloten, heeft haar her opend om een westerse strohoed te maken voor president Ayoeb Khan van Pakistan. Ayoeb, die het weekeinde doorbracht op d-e ranch van vicepresident Lyndon Johnson in Texas, zag daar aan een.kat»- stok een strohoed hangen. Hij zette de hoed op en zei: „Dat is nu precies het soort hoed, dat ik in de hitte van Pakistan sou kunnen gebruiken. Zo lekker luchtig." Johnson verzocht één van zijn mede werkers, precies zo'n hoed te bestellen bij do heer Moore in Lawto (Oklahoma). Moore zei, dat de zaak wegens vakantie van het personeel gesloten was, maar hij stemde erin toe, haar te heropenen om een strohoed voor de president van Pakistan te maken. De hoed werd per vliegtuig naar Texas gestuurd. Een oliespoor op de Sta ten weg naar de Stadhoudersweg te Rotterdam heeft van morgen een kettingbotsing veroorzaakt. De 36-jarige belastingambtenaar T. W. H. Terhei uit de Achillesstraat, liep hierbij een linkerdijbeenbreuk op. De man slipte met zijn bromfiets °P de Stadhoudersweg. Een achter hem rijden ca personenauto slipte door zijn remmen, en een tweede auto botste op zijn beurt weer tegen de slippende wagen. De heer Terhei is naar het Sint Frafl- ciscus Gasthuis vervoerd. Hausner probeerde hiermee aan te tonen dat Eichmann hierin op eigen initiatief handelde. Eichmann: „Ik ben er zeker van De economische controledienst heeft een aantal winkeliers, aangesloten bij de AMCO, de Alg. Middenstands Com binatie, bekeurd wegens de levering van koelkasten op huurkoop tegen ge makkelijke betalingsvoorwaarden. Zoals bekend verhuren de detaillisten koelkasten van. honderd tot driehonderd liter voor 1.50 of meer per week. Om dat de huurder de koelkast na twee jaar in koop kan overnemen, waarbij 70 procent vande huursom wordt afge trokken, acht de controledienst de de taillisten !3n overtreding van de Afbeta- lingswet. Volgens deze wet is een direc te aanbetaling van minstens 10 procent verplicht. De campagne van de AMCO is overi gens wel ingeslagen. De winkeliers heb ben wachtlijsten moeten aanleggen om de grote aanvraag enigszins in banen te leiden. De Amerikaanse koelkasten wor den geregeld aangevoerd en over het land gedistribueerd,; waarna de detail listen ze volgens de wachtlijsten afleve ren. Of de AMCO de levering van de koelkasten in huurkoop kan voortzetten, zal nu evenwel afhangen van het oor deel van de economische politierechter. Tot directeur van het Nederlands Zuivelbureau is benoemd de heer F. Baart. De heer Baart, die tot dusver adjunct-directeur was bij de coöpera tieve vereniging Centrale der Neder landse Verbruikscoöperaties. Nederland te Rotterdam zal met ingang van 1 au gustus zijn functie bij het Nederlands Zuivelbureau aanvaarden. Verwacht wordt dat het proces, dat nu al bijna vier maanden duurt, voor het eind van deze maand zal eindigen met de slotredevoeringen van de aankla ger en de verdediger. Daarna wacht nog slechts de uitspraak. Bij de eerder gehouden ondervraging van Eichmann over de conferentie te Wannsee op 20 januari 1942, waarop de eindoplossing van het Jodenvraagstuk werd besproken, had Eichmann toegege ven dat hij de notulen hiervan gemaakt had. Op een vraag van Hausner gaf hij toe dat het op deze conferentie ging over elf miljoen Joden, die van Rusland, En geland en Portugal inbegrepen. Een kleine technische storing in de vertaalinstallatie veroorzaakte enige hila riteit. Eichmann's verdediger. Servatius, wees hulpeloos naar zijn koptelefoon en Eichmann zei glimlachend tegen het hof dat hij de vertaling van Hausners vra gen niet kon horen. De president. Mosje Landau, merkte hierbij op: Wij zijn helemaal aan de tech nici overgeleverd. Het gelaat van een koopman te Allen- town (In de Amerikaanse staat Pennsyl vania) is roder dan dat van de actrices Gina Lollobrigida en Elizabeth Taylor, die zaterdag te Moskou plotseling tegen over elkaar stonden in precies dezelfde japonnen. Alleen de kleur van hun cein tuurs verschilde. Max Hess. president van het confectie magazijn Hess Brothers te Allentown, heeft bij de arrondissementsrechtbank aldaar een klacht laten indienen, waarin hij stelt, dat de cocktailjaponnen die de beide filmsterren droegen kopieën zijn van een, die door hem als origineel ge kocht werd bij het Parijse huis Dior. Hess eist schadevergoeding van Dior en zegt Gina en Liz te zuilen dagvaarden om aan de weet te komen waar en bij wie zij de japonnen gekocht hebben. In zijn klacht stelt hij, dat de cocktail japon. die hij gekocht heeft, door duizen den vrouwen is gezien door middel van een modeshow op 11 maart uitgezonden door een televisiestation te Philadelphia. Bovendien is de japon geshowd op een rondreizende modeshow van zijn huis. Hess zegt dat het geen zin heeft inkopers naar de modecentra te zenden, tenzij de confectie-industrie voorkomt, dat originele stukken nagemaakt worden. Bij de Leeuwarder Textielmaatschap- pjj n.v. te Almelo is gisteren een wilde staking uitgebroken, waarbij ongeveer dertig mannelijke werknemers zijn be trokken. Het betreft het personeel van de snijzaal. De stakers zijn ontevreden over het feit, dat volgens hen in andere Almelose confectiebedrijven hogere lo nen zouden worden betaald dan bij de Leeuwarder Text iel ma at scha pp ij. Der gelijke lonen wensen zij ook, al zou dit niet in overeenstemming zijn met de richtlijnen van het College van Rijksbe middelaars. De directie van de Leeu warder Textielmaatschappij staat op het standpunt, dat geen zwarte lonen worden betaald. Een delegatie uit de Nieuw-Guïnea- raad zal gedurende een maand van omstreeks 22 augustus tot 23 september een bezoek brengen aan Nederland. Zij zal bestaan uit mevrouw Dorkas Tokoro-Hanasbey (particulier) en.' de heren M. "W. Kaisiepo (voorlichtings ambtenaar), N. Tanggahma (bestuurs ambtenaar), H. F. W. Gosewisch (parti culier), V. P, C. Maturbongs (bestuurs ambtenaar), A. van Zeeland (bestuurs ambtenaar), D. Walab (onderwijzer), M. Suway (onderwijzer), M. B. Ramandey (assistent bevolkingsvoorlichting) en T. Mezeth (onderwijzer). De delegatie is door de Nieuw-Guinearaad samengesteld. Naast andere onderwerpen zullen met de delegatie onderwerpen worden be sproken als een verdere herziening van de bewindsregeling en het instellen van een eigen burgerschap voor Nieuw- Guinea. Ook zal er gelegenheid zijn, informeel te spreken over de manier waarop en de tijd waarbinnen het zelf beschikkingsrecht van de bevolking van Ned. Nieuw-Guinea kan worden ver wezenlijkt. Op het achtererf van een drukkerij van een anti-communistische Russi sche emigrantenorganisatie is vanmor gen vroeg een bom ontploft. Er zijn geen doden of gewonden, maar van de drukkerij en de omlig gende gebouwen zijn vele ruiten in scherven gegaan. De drukpersen en andere installaties hebben door de rondvliegende glasscherven schade opgelopen. De uitgever van het vluchtelingen- weekblad was niet verbaasd over de aanslag. Drie jaar geleden werd reeds een kortegolfzender van zijn organi satie bij Frankfort door een bomaan slag beschadigd. (9 De Sabena heeft nog 2 tweemotorige Sud-Aviation Caravelle 6 straalvliegtui gen besteld die nog deze zomer zullen worden afgeleverd. Zij zullen op de middelgrote afstanden in dienst worden gesteld en respectievelijk gaan vliegen met ingang van augustus en september. De rechtbank te Rotterdam heeft de vier verdachten, die hebben bekend be trokken te zijn geweest bij de inbraak in het gebouw van de Coöperatieve Landbouwvereniging Ons Belang te Stolwijk, waar 26.970 werd ontvreemd de volgende vonnissen opgelegd: De 30-jarige koopman J. H. K. te Apeldoorn Is veroordeeld tot 4 jaar ge vangenisstraf met aftrek (eis: drie jaar «ttet aftrek). De 32-jarige koopman A. M. te Heerlen is veroordeeld tot 4 jaar ge vangenisstraf met aftrek (e£s: 3 jaar en 6 maanden met aftrek). De 33-jarige los- arbeider J. den O. is wegens medeplich tigheid aan deze diefstal veroordeeld tot drie jaar met aftrek (eis: een jaar en negen maanden met aftrek). De 31-jarige chauffeur A. R. uit- Jutfaas is eveneens veroordeeld wegens medeplichtigheid aan deze diefstal tot 3 jaar met aftrek (eis: een jaar en zes maanden). De rechtbank heeft in haar vonnissen overwogen dat deze verdachten herhaal delijk met de justitie in aanraking zijn geweest. De 19-jarige loswerkman F. L. en de 19-jarige werkman \V. M. zijn wegens diefstal in een aantal cantines van de Volksbond veroordeeld tot een jaar en negen maanden met aftrek. De rechtbank heeft rekening gehouden met de jeug dige leeftijd van verdachten enerzijds en anderzijds overwogen dat er naast de vier tenlastegeiegde diefstallen nog tien tallen anderen zijn gepleegd. De 18-jarige J. L. van H. zonder be roep te Gouda die heeft bekend zich schuldig te hebben gemaakt aan diefstal van f 300 ten nadele van de stichting Jongensstad te Gouda is veroordeeld tot 12 maanden met aftrek waarvan drie maanden voorwaardelijk, met daaraan verbonden de voorwaarde dat hij 300 zal vergoeden aan de benadeelde stich ting. De 19-jarige chauffeur—monteur A. P. J- die beeft ontkend medeplichtig te zijn aan deze diefstal is door de rechtbank schuldig bevonden" en veroordeeld tot 12 maanden met aftrek en terugbetaling van 228.25 aan genoemde stichting. Gisteren is minister ir. S. H. Visser, m La Courtine aangekomen. Hij brengt aan de daar oefenende Nederlandse land macht-onderdelen een inspectie-bezoek. De bewindsman, die vandaag naar ons land zou terugkeren, arriveerde op het vliegveld van Auinat (Clermont). Hij werd vergezeld door enige opper-officie- ren. Om ongeveer half twaalf arriveerde minister Visser bij het legerkamp in La Courtine, waar ter begroeting o.a. aanwezig waren divisie-generaal Th, de Labarthe. commandant van de vierde militaire afdeling in Frankrijk en gene- zaal-majoor D. C. de Vries, comman dant van de eerste Nederlandse divisie. Ook was aanwezig kolonel Paiile, de Franse commandant van het legerkamp. In de loop van de middag heeft mi- minister Visser bij het legerkamp in Ludo bijgewoond en heeft hij aandacht geschonken aan hetgeen de Nederlandse genietroepen in La Courtine hebben tot stand gebracht. riE buitenlandse volksdansgroepen, die ter gelegenheid van het 15- jarig bestaan van de volksdansver eniging V.I.M.A. deze week in de Maasstad zijn hebben gistermiddag in de Burgerzaal van het stadhuis een demonstratie gegeven tijdens de officiële ontvangst door het ge meentebestuur. Geconcentreerd en lichtvoetig dansten de Coventry Morris Men uit Coven try (Engeland), de Royal Scottish Country Dance Society uit Dunfries (Schotland), de Tranas Hensbygds- gille uit Tranas (Zweden), de Wan delver ein Bocholt uit Bocholt (Duitsland) en de Belgische „BoerJce Naas" uit St. Niklaas hun reper- toir. Op de foto zien we de Schotten in actie. (Van onze soc.-econ. redactie) De voorzitters van de kringen Westland van de drie centrale landbouworganisa ties hebben het bestuur van het Land bouwschap een boze brief gestuurd over het besluit van de hoofdafdeling sociale zaken van het schap om zes vrije zater dagen voor de Westlandse tuinbouw voor te schrijven. Volgens de voorzjttters, die 2500 tuin ders vertegenwoordigen, gaat het niet aan zomaar een dergelijke beslissing te nemen. De tuinders zijn best bereid de werktijd van hun personeel te be korten, maar de zaterdag is vooralsnog een zeer belangrijke dag voor de tuin bouw, die zozeer ven de export afhanke lijk is. Er is over de invoering van een aan tal vrije zaterdagen al lang en breed on derhandeld tussen werkgevers en werk nemers in het Westland. De werknemers staan op het standpunt dat het best kan. de werkgevers daarentegen menen dat de vrije zaterdag grote schade kan berok kenen aan de concurrentiepositie. Toen de onderhandelingen op niets uit liepen en bemiddelingspogingen faalden, hakte de hoofdafdeling de knoop door en schreef zes vrije zaterdagen voor. Dat was nog altijd belangrijk minder dan el ders in de tuinbouw, waar dertien vrije zaterdagen tot stand kwamen in goed overleg. De brief van de voorzitters handelt niet uitsluitend over het besluit zelf, dan wel over het feit dat de beslissing werd genomen door een college, waarin niet één tuinder is opgenomen. De brief vraagt het schapsbestuur de tuinbouw in het vervolg aan de bemoeienissen van de hoofdafdeling te onttrekken. Morgen komt de zaak in openbare be stuursvergadering in behandeling. Het aantal televisietoestellen in Frankrijk is de afgelopen twaalf maan den met 40 procent toegenomen en be droeg eind april 2.131.000. Een op de zes woningen heeft thans televisie.

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 2