Hiile-fabriek was niet rendabel te maken H. DE RON ZN 10% meer gage voor werknemers ter koopvaardij I W' 08 Bizerta in veiligheids raad zijn gehele aandeel NAMIJ^ VAC A ITiE GA IK ER BEGINNEN... hóHandïa DE BERK RUIMT OP Met toetreding Engeland Franse droom verstoord Geef ze gezondheid Hooimeijer geeft toelichting ijziging in directie Caltex Nederland Verhoor duurde 24 dagen Sensationeel^ Drs. E. H. v. d. Beugel over EEG: Tariefsverhoging van stiïkgoederenvervoer gaat door Niet rendabel Ander werk Niet gelukt vacantie Mr. De Gaay Fortman ter aarde besteld UNIQUE SCHIEDAM Éigenraam KOOPJES ver beneden onze fabrieksprijzen MEUBELFABRIEK DE BERK de veelzijdige voeding. (Gemakkelijk om mee ie nemen Krachtige Kost voor hei Kind! mmm plastic regenjas, ROTTERDAM; voor' YROTILLIGERS OPERATOR* BIJ HOLLANDIA! Precies de baan, waar jij óók naar zoekt Ais je er NU solliciteert maak je een pracht kans, want er zijn nog een aantal mensen nodig voor die nieuwe vriesdroog-afdeling. Machinale verwerking van diverse soorten groenten en andere voedingsmiddelen: géén lopende band- maar specialistenwerk! Juist daarom krijg je eerst een opleiding, waarschijnlijk in het buitenland... Het wordt groots aangepakt: alles modem ingericht, zo hygiënisch mogelijk. Voedingsindustrie weetje met prima sociale voorzieningen! Als je er ook heen wilt, zet er dan spoed achter. Er is nu nog plaats voor: ♦operators als vriesdroger, conserveerder, invriezer en groentedroger. Onderhouds monteurs en magazijn-employé's kunnen ook nog geplaatst worden, VROUWEN EN MEISJES 1 fiets fristh.o EEN ZAKENMAN MET WIJS BELEID, PLAATST EEN KOERIERTJE OP ZIJN TIJD Advertentie De kleintjes: Liga in de {fes, als pap of geweekt met fruit, vruchtesap, groente De groteren: Iedere dag één Liga droog uit de hand Dé algemeen directeur van de Hooimeyer-beschuitfabrieken te Barendrecht heeft donderdag tijdens een persconferentie de redenen bekendgemaakt, die ertoe hebben geleid de Hille koek- en beschuitfabrieken N.V. te Zaan dam definitief te sluiten. In 1959 nam Hooimeyer de fabriek van Hille in Zaandam over, omdat men in Barendrecht met een tekort aan produktieruimte zat. Toen kwam er echter al spoedig een kink in de kabel. Op de avond van de 22ste mei ont stond er bij Hooimeyer te Barendrecht een korte, maai' ieüe braad, waardoor 65% van de productie uitviel- Gelukkig ;koo men toen terugvallen op de fabriek va» Hiile, maar in Zaandam was de ca paciteit niet toereikend om Barendrecht volledig bij te springen. Hooimeyer kno de pro3»ktie niet op peil houden en ver loor daardoor de greep op de Engelse markt, die men met tea-break*' zo overduidelijk ia handen had.; Collega sprangen met hun produkten toe en lang zaam': maat' aèkesf Verloor Hooimeye!" terrein, v." Spoedig herstelde Barendrecht zich en yrt$ Hooimeyers doel gericht' op het rendabel maken, van Hille. Er werden allerlei investeringen gedaan, maar alle fa;i«jtftinspadgaB|rw> - "'spijt éélukie het niet ,de Zaandamse fabriek rendabel fr. r Bovendien zijn er sedert 1959 veran deringen van consumptie-gewoonten merkbaar. Was er tot vóór twee Jaar een voortdurende stijgende lijn fat de vraag naar beschuit, daarna is er een terug gang gekomen. Ban is. er nog de krappe arbeidsmarkt in de Zaanstreek. Overt, gens erkent de heer Hooimeyer. volmon dig, dat men in 1959 te enthousiast is geweest om BHle te kopen. Hoewel ée Hile^rodukten op de markt blijven, ook al komen die voortaan uit Barendrecht, Amsterdam of Vlaaxdift- gen, op 2 Juni werd de beschuitproduk- tie stopgezet. Dat was een zware beslis sing aldus de heer Hooimeyer, temeer daar in een tijd van hoogconjunctuur niet minder dan 184 werknemers moes ten worden ontslagen. Dié bittere pil werd enigszins verguld door de mededeling van de directeur Van het arbeidsbureau, - dat er in de .Zaanstreek voor ongeveer duizend man werk is. Het bedrijf van Bruynaeel wilde al het personeel overnemen om een we gens personeelsgebrek gesloten afdeling weer op gang te brengen, maar de werknemers van Bruysxzeel namen dit niet, omdat de Hille-mensen direct in het pensioenfonds zouden worden opge nomen. terwijl de limiet voor het Bruyiw zeeipersonesl zelf twee jaar is. Met de 184 personeelsleden Is na een financiële regeling getroffen. Vandaag ontvingen zij hun laatste weekloon, xnet daarnaast een week betaalde vakantie plus twee weken vakantiegeld. Werkne mers met een dienstverband van meer dan 25 jaar kregen bovendien 14 weken extra loon, die met een dienstverband van 1$ tot en met 25 jaar 10 weken extra enz. Bovendien ontvingen allen, die in het pensioenfonds waren opgenomen, een premievrij gemaakte polis. In totaal v/erd f135046.aan loon en „extra" uitgekeerd. Medegedeeld werd nog, dat Hooimeyer tot het laatst heeft geprobeerd Hille ren dabel te maten. Het is helaas niet ge lukt. De koop en de investeringen heb ben 3 miljoen gevergd, gebouwen en erven zijn nu getaxeerd op 1,5 miljoen. Machines e.d, zullen in de andere. Hooi- meyerbe drijven worden gebruikt, Vom- de gebouwen zijn reeds vijf gegadigden en. voor gedeelten ervan vijftien, zodat de verkoop daarvan geen probleem zal zijn. Be totale beschuitprod uktie van Hooi meyer Is thans voor Nederland hoger dan vorig jaar, maar voor het balten land aanzienlijk lager. tK/rr de gang van zaken met HUIe en al betgeen daar over is geschreven zfln de - Hooimeyer- aandelen op de beurs gezakt van 309 tot 180. Be verwachting Is, dat zij weer langzaam zullen stijgen. Be toekomst op de Engelse markt wordt somber Inge, zien: ondanks de f 325.000.— aan recla me is bet niet gelukt deze markt terug te winnen. Advertentie w.'n goed advies op het gebied van woninginrichting: GR. HILLE0IJK 209-211 - TEL. 71660 DE SLINGE.183 - TEL. 7886I De Directie van de Caltex Petroleum Mij. (Nederland) N.V. deelt mede, dat -de heer K.J. Kirchhofer, president directeur van deze vennootschap, per 1 augustus 3961 zal aftreden. Hij zal een nieuwe functie bij het Caltex con cern in New York aanvaarden. De mede-directeur, mr. -I.E. Smits, zal de leiding van het bedrijf in Neder land alleen voortzetten. Mr, Smits zal tevens de leiding van de Nederlandse Pacific Tankvaart Mij., de rederij van Advertentie Advertentie Steek Uw regenjas bij U. Die neemt geert plaats in en..,. II bent op dlies voorbereid. Uw dog kan niet meer bedorven worden door een plotseling opkomende bui. Zaterdagmorgen vanaf 9 uur koopt U deze uitmuntende handig verpakt in piastic etui, normale prijs 9.75 voorde pri jssensatie |K jF %F Zolang de voorraad «trekt aar 11 Meent Wc. Goudre- .atetate. Ugedilk Ne. Poipiweg KnTO staket West-Krüïskndc 35 t £Ns HuiUmmaiBixt 25 Veer zeevarenden ter koopvaardij zal met ingang van 1 augustus een algemene gageverhoglng worden ingevoerd van 10 pereent over het rechtens geldende loon en alle vaste toelagen. Bit Is een van de resultaten van het overleg tussen werk nemers- en werkgeversorganisaties over een nieuwe c.a.o. voor de koopvaardij. Be wijzigingen lopen op deze nieuwe c.a.0. vooruit. De onderhandelingen kunnen door omstandigheden van technische aard niet op korte termijn worden afgesloten. Daarom is besloten reeds per 1 augustus een aantal belangrijke wijzigingen in te voeren. De andere wijzigingen houden in: het toekennen van een halve werk dag verlof voor iedere zaterdagmiddag, waarop na des middags 12 uur wordt gewerkt Thans wordt reeds een volle werkdag verlof verleend voor het dienst doen op zondag. Bij iedere vorm van verlenging van vrije tijd, anders dan wegens het genie ten van de jaarlijkse vakantie, wordt de zaterdag als een halve werkdag be schouwd. Verder is men het eens ge worden over een verlenging van het periodieke- verlof (de jaarlijkse vakan tie) met 3 dagen. Aan het college van rijksbemiddelaars is inmiddels om goedkeuring van het overeengekomene verzocht. De bespre kingen zullen begin september worden hervat. Waarom zou U in deze toch al dure tijd negen tien gulden betalen voor een overhemd... ais U hem morgen te kust en te keur kunt kopen voor nog géén vijf gulden. Morgen liggen er honderden Vaientino overhemden voor U klaar, gemaakt van Sanfor pope- Une, met Italiaans boordmodei en sportmanehetten... voor bijna de helft van de normale prijs. Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze Valen tino overhemden, wit en In alle courante maten, CÜ» US. ef schrift, bert. (Vervolg van pag. I) AFSCHUW Reizigers uit Bizerta spraken met ai- schuw over het feit, dat Franse vlieg tuigen Tunesische hutten hebben bestookt met raketten. Anderen hebben medege deeld. dat gezinnen van Franse militai ren, die buiten de basis wonen, met ge weren o-p Tunesische militairen en bur gers hebben geschoten. Een stroom van vluchtelingen trok gisteravond over een hoofdweg vol bomkraters zuidwaarts. Vrouwen in witte kleden droegen babies op de rug en mannen duwden karren voort, waarop de schamele bezitimurn van hele gezinnen waren gestapelo. Tu nesische soldaten met stalen helmen be manden de barricades, die na aanvallen door de Franse luchtmacht opnieuw door Tunesische vrijwilligers werden op gebouwd. De vluchtelingen vertelden, dat Franse vliegtuigen duikvluchten maakten boven un dorpen en dat ze bommen uitwierpen en raketten afscho ten. Toen gisteravond bekend gemaakt werd dat er al meer dan honderd doden aan 'Tunesische zijde waren gevallen, was het al duidelijk dat het aantal slacht offers veel groter zou blijken te zijn- Na de gevechten, die zich vandaag hebben voorgedaan moet gevreesd worden, dat het aantal doden en gewonden schrik barend hoog zal Worden Door tanks gesteunde Franse para's baanden zich. vanochtend vroeg al vech tend een weg naar het centrum van Bizerta, waar Tunesische militairen ver woed weerstand boden. Journalisten, die zich in de stad bevonden, zagen fakkels oplichten in de donkere tropische nacht. Die werden blijkbaar door Franse vlieg tuigen uitgeworpen om de omstreden stad te verlichten. Tunesische infanteris ten hadden zich ingegraven, maar zij waren niet bestand tegen de tanks, die de actie van de para's ondersteunden. Tegen de middag waren er nog straatge vechten aan de gang, maar het was dui delijk, dat deze niets meer konden ver anderen aan het feit, dat de Fransen de Tunesische stad Bizerta hadden bezet. Zij hebben, de kazernes, die aan Tunesië waren overgedragen, opnieuw in bezit genomen. De getalsterkte van de Franse strijdkrachten op da basis Bizerta zou 3600 man zijn. Van de 7000 man, die er gelegerd zijn, waren er tot enkele dagen geleden slechts 2000 bij de veldtroepen ingedeeld. De rest bestond uit technici en reserve-manschappen. Verschillende regimenten geharde parachutisten uit Algerije brachten de troepen te velde op 3600 man. in Parijs wordt meegedeeld, dat Tunesische troepen vanochtend ver scheidene aanvallen op Franse insta! laties hebben gedaan en hebben ge. tracht het kwartier van de commandant binnen te dringen. 2ü waren terug geslagen. Bourguiba verklaarde vanochtend, te hebben besloten tot een wijziging van tactiek. „Wij zullen met alle middelen weerstand bieden. Als er straatgevechten nodig zijn, zullen alle Tunesische burgers en militairen tot het laatst toe vechten", aldus de president, die sprak voor de radio. „Ik heb besloten vrijwilligers uit broederlanden en bevriende landen te aanvaarden. Wh hebben ai onze am bassades opdracht gegeven vrijwilligers' in te schrijven. Lïbiërs en Algerijnen hebben zich al aangeboden. De Algerijnse regering in ballingschap heeft zich bereid verklaard zij aan zij met ons te strijden". van Tunesische zijde wordt verbitterde kntiek uitgeoefend op het gebrek aan Amerikaanse steun aan hun zaak. Sommigen zeiden: „Het Westen heeft in Tunesië afgedaan terwijl anderen er op zinspeelden dat Tunesië mogelijk zal uitzien naar geallieerden in het com munistische Oosten". Bourguiba heeft ia een radiorede meegedeeld, dat bij de Tunesische troepen bevel gegeven heeft zich, meester té maken van de door Fransen aangelegde büisleiding in Skhira in Zuid-Tunesië. Door deze leiding wordt de olie vervoerd die in de Sahara gewonnen wordt. Dit was de eerste aankondiging van een economische stap tegen Franse belangen. £5533 Onder zeer grote belangstelling is donderdagmiddag op de begraafplaats Zorgvlied te Amsterdam de zondag jl. op 67-jarige leeftijd overleden mr. B. de Gaay Fortman, oud-vice-president van de arrondissementsrechtbank te Amster dam en oud-lid van het hof van justitie der Nederlandse Antillen, ter aarde be steld. Het was vanwege laatstgenoemde functie, dat de zoon van de overledene, prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, lid van de Eerste Kamer, het woord richtte tot de gevolmachtigde minister van dit overzeese rijksdeel, de heer W. F. M. Lampe. Prof. De Gaay Fortman verzocht de heer Lampe de dank van de nabe staanden o-ver te brengen aan de regering van de Antillen voor de blijken van be langstelling bij het overlijden. Prof. De Gaay Fortman las een tekst uit de tweede brief aan de Corinthiërs, waarover mr. De Gaay Fortman zondag kort voor zijn verscheiden had horen prediken via de radioeender Bloemen- daal. Op uitdrukkelijk verzoek van de overledene werden verder geen toespra ken gehouden. Tot degenen, die de over ledene de laatste eer bewezen, behoorden vele leden van de rechterlijke macht, o.w. prof. mr. G. E. Laagemeijer, pro- cureiur-generaal bij de Hoge Raad. Adolf Eichmann, wiens getuige nis voor het hof in Jeruzalem ten einde loopt, schoof gisteren op nieuw de gehele verantwoorde lijkheid voor de uitroeiing van zes miljoen Joden op zijn meerderen in Hitler's Reich af. De Gestapo- kolonel die het transport van vijf tot zes miljoen Joden naar de do denkampen heeft geleid verklaar de; „Ik handelde in tijd van oor* log. Ik moest bevelen gehoorza men. De verantwoordelijkheid be rustte bij mijn meerderen." De 55-jarige Eichmann, die zich in 1932 aansloot bij de nazipartij en in 1934 SS-officïer werd, sprak gisteren op de zeventiende verjaardag van de putsch tegen Hitier. Aan dit mis lukte complot, dat dateert van 20 juli 1944, heeft Eichmann niet mee gedaan, integendeel: „Ik heb tot het laatste ogenblik blindelings mijn be velen gehoorzaamd", zo verklaarde hij. Het verhoor door de drie rechters werd geopend door rechter Izaak Raveh, nadat procureur-generaal Gi deon Hausner aan het eind gekomen was van zijn. kruisverhoor, dat twee weken geduurd heeft, en verdediger Robert Seryatius zijn ondervraging voltooid had. Vandaag is na 24 da gen een eind aan het dramatische verhoor gekomen. Samenvattingen van het openbaar ministerie en van de verdediging zullen de zaak afsluiten en waar schijnlijk zal in de herfst het vonnis geveld worden. Kaveh herinnerde Eichmann eraan dat deze eens gezegd heeft dat zijn ge hoorzaamheid aan de bevelen van zijn meerderen gebaseerd is op zijn geloof in de filosofie van Kant. De rechter wees erop dat Kant ook leert -,,dat do- den niet de wil van God is". Hij vroeg Eichmann wanneer hij van Kant op Hit- Ier was overgegaan. ,,In de tijd van. Kant waren de bevelen van meerderen niet zo vernietigend" aldus Eichmann, „ik kon niet volgens de .leer van Kant leven omdat een superieure macht mij dit verhinderde." „En het op transport stellen van Jo den?" „Dergelijke orders van" het staats hoofd konden niet in overeenstemming zijn met de wetten van God. Ik trachtte mij. erbij aan te passen." Servatius „had vóór zijn tweede on dervraging van. Eichmann maar ander half-uur nodig. Hij leidde Eichmann door een serie beschuldigingen waarin stond dat hij niet alleen orders had uit gevoerd maar ook orders had gegeven tot uitroeiing. Eiohmaan ontkende zijn verantwoor delijkheid. Hij verklaarde in zijn me moires die hij in Argentinië had gedic teerd voortdurend verkeerd te zijn ge citeerd. Hetzelfde zou in de oorlog ook zijn gebeurd door assistenten, superieu ren en ondergeschikten. Over de interviews door de Nederland se journalist Willem Sasen zei Eich mann: „Toen ik de eerste proeven on der ogen kreeg gingen mijn haren recht op staan." Daarom zou hij van het hele plan van de memoires hebben afgezien. De verdachte bagatelliseerde zijn gehele aandeel. Hij legde er de na druk op dat hij slechts luitenant-ko lonel was „voor ieder reisje moest ik toestemming vragen" en zei dat bij machteloos stond tegen over de nazi-stoomwals, ook al zou hij niet door zijn eed gebonden zijn In een laatste aanval op de hoge na zi's. in het bijzonder het ministerie van buitenlandse zaken, wees hij de aantij ging van de openbare aanklager van de hand dat hij zich had beziggehouden met een geheim uitroeiingskomplot dat zelfs voor de autoriteiten van nazi- Duitsland geheim was gebleven. Hij verwees naar de Wannsee-coofe- rentie in januari 1S42 toen de Gestapo uitroeiing voorschreef als „Endlösung der Judenfrage" een bevel dat recht streeks van Hitler en Himmler kwam. Hij zei: „Luther (van het ministerie) en alle staatssecretarissen spraken daar in zeer duidelijke taal. Deze mensen kenden geen twijfel." S-. voor het verrichten van overwegend machinale schoonmaak- en sorteerwerkzaamheden. Ook voor h-a-I-r-e dagen. s Fabrieken van Melkprodukten en Voedingsmiddelen Jt. V. Voor mondelinge inlichtingen of sollicitaties kunt U zich dagelijks wenden tot de Directie, (zaterdags morgens tot 11 uur) of woensdag- cn donderdag avond van 7-9 uur, Oosthavenkade 39^ YlaardingeB,. zweefarmvering voor en echter sfuurdeni- per sportstuur en buddyseat Rap bromfietsen reeds von f 609., af, inclusief alle accessoires. Vraag gratis proefrit bij: AFD. MOTOREN ST. UDÜINASTRAAT 52 - TELEFOON 6 4313 Betaling wordt desgewenst in overleg geregeld WAWAVAVAVAV, PEUGEOT OieHOEOEKOElAJWie VLAARDINGEN TEL.(oiase;7s<ii meubelen In fnait-, cnlits«nd»r-en vcftgth uftvo«rt«g: r?nï WONlMGiNftH^HTlNG BMxasmr m-m Kom, zie en profiteer! Zowel in bankstellen, eetkamers, slaapkamers als losse meubelen brengen wij fantastische koopjes. Breng eens vrijblijvend eerl bezoek aan onze toonkamers. Maar haast U, want de voorraad is maar beperkt. Wm. Beukelszoonstraat 50 Tel. 2363 Na 6 uur Julianalaan 7 De president-directeur van de EX.M., drs. E. H van der Beugel, heeft op een bijeenkomst van de Ne derlandse Kamer van Koophandel in Londen verklaard dat de toetreding van Engeland tot de KJË.G. de Franse droom, in politiek opzicht de dominerende factor in Europa te wor den, zou verstoren. Engelands aan sluiting hij de gemeenschappelijke markt is voor een machtsevenwicht beslist onontbeerlijk". „Alles wat in Europa gebeurt, alles wat in Europa mis gaat zal Engeland raken, zelfs wanneer het het ongelukki ge besluit zou nemen niet tot de ge meenscha ppelike markt toe te treden". Wanneer men de situatie van zeven jaar geleden met die van twee jaar ge leden vergelijkt is het duidelijk dat Engeland afgezien van moeilijkheden met het Gemenebest, landbouwproble men en de banden met de vrijhandels zone meer neiging toont zich bü de E.E.G. aan te sluiten. Wanneer de Engelse regering in 1958 had gestaan op het standpunt dat zij thans inneemt zouden de onderhan delingen wellicht meer succes hebben gehad. De tarieven voor het vervoer van stuk goederen per auto zijn verhoogd. Dit' wordt medegedeeld door de nationale organisatie voor het beroepsgoederenver- voer wegtransport (N.O.B.). Reeds jaren zien vele vervoersonder- nemers zich, volgens de NOB, geconfron teerd met een stijging van de kosten in hun onderneming, die niet door een ver hoging van de vrachtprijzen kan worden gecompenseerd. Het tot nu toe geldende: maxinuimtarief voor hei vervoer van stukgoederen per vrachtauto bood daar toe niet voldoende ruimte. Engeland zal bijzondere voorwaar den verlangen en men zal zeer veel geduld moeten hebben. Het is mogelijk dat er een groot aantal koele en onaan gename reacties zal komen maar de Engelse onderhandelaars moeten poli tieke rijpheid bezitten en zich bewust zijn dat de omstandigheden zeer spoe dig veranderen. Inmiddels heeft de Engelse premier Macmllian in antwoord op vragen gis teren in het Engelse lagerhuis medege deeld dat hfj hoopte op 31 juli een verklaring over de E.E.G. af te leggen. Israël heeft in een memorandum aan de regeringen van de zes E.B.G.- Janden en de Europese commissie van. de E.E.G. besprekingen over een asso ciatie van Israël met de gemeenschap pelijke markt voorgesteld. In kringen van de Europese commissie" wilde men geen emmentaar op het me morandum leveren. Men zei dat deze kwestie in de eerste plaats de regerin gen van de zes landen der E.E.G. aan gaat. Overigens merkte men op dat het gevaar bestaat dat de kwestie aanlei ding geeft tot complicaties tussen d« landen van de zes en de Arabischi buurlanden van Israël.

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 2