De laatste dag koud en nat Handelaars deden liet op rustig aan Velen hadden harde dobber aan de zware heuvelroute de derde dag VACANTIE- AANBIEDING Betten viert verjaardag met Stel je voor: géén EHBO, de wandelaar beson niets Luchtmacht krijgt Delftsèi markt als „landingsbaan" Woestef ar res tant in Gevecht od Bolitiebureaiï op politieman in Schiedammer richt grote ravage aan Uitbreiding chemische industrie Shell Pernis Zwitsers eerden gevallen Canadezen Vlaardinger weer op klompen jOprüiming Taptoe wordt iveer iets aparts 1 Genoeglijk festijn in Apeldoorn - Als zij er niet waren Bij het oversteken aangereden Kaarten Gevecht Gevlucht Hollands Duin hij Van der Giessen te water rubber hoog DE ROTTERDAM PAGINA 4 VRIJDAG 28 JULI 19è HERENPANTALONS [H I ROTTERDAM; Stoere Zeeuwen Tweeling Ihn jr«EN ARRESTANT heeft gister- I-i middag op het politiebureau van Berkel en Rodenrijs de wacht meester D. Roeleveld tijdens een vechtpartij dermate toegetakeld, dat de politieman vrij ernstig ge wond in het St. Franciscuszieken- huis te Rotterdam moest worden opgenomen. De woesteling, de xadiotechni cus C. B. uit Schiedam, oud 30 jaar, liet een enorme ravage in het politievertrek achter en ging er op een gestolen fiets vandoor. Later heeft de surveillancedienst van de Rijkspolitie de man bij het Shellstation aan heteind van. "de Boterdorpseweg te Bergschenhoek weer kunnen grijpen. Het drama is begonnen in'de nacht van woensdag op donderdag, toen de radiotechnicus omstreeks twee uur Blindedarm P 10U* gapa (Van ome sportredacteur) NIJMEGEN, vrijdagmorgen. Men heeft hier in Nijmegen al menig keer met bezorgde gezichten naar de nicht gekeken: het regende vanmorgen. .En dat op de laatste dagen, de dag van de intocht. Maar iedere Vieraaagse-lief- hebber hoopt van harte dat het toch in elk geval droog zal worden, alvorens de stoere mannen en vrouwen zullen „bin nenrukken". De regen zou immers door alles'een vette streep zetten. In het totaal 11.623 wandelaars zijn van morgen aan de laatste kilometers begon nen. Negenendertig personen hebben hun bed verkozen bóven esn trip door de regen en de moed opgegeven, dat is meer dan de voorgaande twee jaren het geval is geweest. Vele toeschouwers heb ben die moed echter allerminst opgege ven, want terwijl de laatste groepen nog van de Wedren vertrokken, zaten de eerste honderden vaders en moeders, broers en zusters, in plastic jassen ge huld en met de bloemen in de hand te -wachten op de intocht, die zo over een uur of vijf begint.... In die periode zullen nog vele wande laars met moeilijkheden t£ kampen krij gen, want het natte en vochtige wee maakt de spieren en pezen stijf, zodal voor de E.H.B.O. heel wat massage- werk te wachten staat. Advertentie In het parcours, dat het vierdaagse- leger gisteren af te leggen kreeg, lag af en toe wel eens een pittige klim. Onze fotograaf kreeg de groep Zwitsers onder schot, die in rap tempo een vr'tj steile helling nam. De Zwitsers zijn wel wat anders gewend (Van onze.sportredacteur) Prachtige in moderne, veet gevraagde kleu ren grijs; «Sók in groen en beige cotelé. Kreukherstellend, was- bacir, krimpen niet, piooil vjdend. Normaal 29.75 H k -f K Korte Hoogrtmt 11 .Meest bk. Goudse. nrgsl Kiiendr. U_edij5t Tik. Dorpsweg West Kruitbide 25 I UXOEÜ! Hiattemmeatmt 25T (Van een "onzer verslaggevers) Hein Betten van de wandelsport vereniging DVS uit Heerlen stond gisteren bij de Vierdaagse wandel tochten in Apeldoorn in het middel punt van de belangstelling. Hij was namelijk één van dë vier jarigen en bij de gebruikelijke huldiging kwam aan het-licht dat de Iómburg--- Se mijnwerker bezig was een uit zonderlijke t prestatie te- verrichten. Toen de veertigjarige de vorige week vrijdag uit de nachtdienst kwam, heeft hij zich onmiddellijk klaar gemaakt om. de tocht naar Apeldoorn te beginnen. Hij ging niet zoals u misschien zult denken per auto of trein, maar,... lo pend. Het 180 km lange parcours leg de hij door 's nachts door te lopen ai in bijna 27 uur, hetgeen neerkomt op een gemiddelde van ruim 5 kilometer per uur! Op onze vraag naar pijnlij- ke voeten antwoordde hij: „Geen eent je pijn, meneer!" Alsof hij nog helemaal niet gelopen had, begon Hein dinsdag aan de eigen lijke tocht. Toen wij hem gistermorgen in Hoog Soeren. even te pakken kregen w-as hij nog zo fris "als een hoentje. „Echte wandelaars worden niet ge maakt, maar geboren" vertrouwde de leider van DVS, de heer F. Faber ons toe, terwijl hij zijn hoofd in de rich ting van Betten bewoog. Daar waren we het na de kennismaking roerend mee eens. De voor de tweede maal naar Apel doorn gekomen R. Nieuwland van de w.s.y. TOP van de Dr. .van der Bergh- sÓefMftg"!TiIt*'N'<jordwijlf'. Vierde 'zijri"22ë vérjaardag, terwijl de andere" twee •^feestvarkens-'uit Deventer-.en'Eihd- hoven afkomstig waren. Vaa onze sportredacteur) CTEL je eens voor dat ze er niet waren die talrijke EHBO-posten én die dames en heren Van het Rode Kruis! De duizenden wandelaars bier in Njjmegen moeten er niet aan den ken, want dan zou het leger van majoor b.d. Breunese heel snel uitdunnen. Wie immers beweert in het geheel geen last te hebben van voeteuvels houdt zikh groot. Blaren, hetzij groot of klein, heeft iedereen en die moeten belian- dcld worden. Maar deskundig. En wat dat laatste betreft kan men tijdens de Vierdaagse gerust zijn, want veel prutsers zijn er niet. Alle blaren- prikkers en kuitmasseerders zijn ge diplomeerd en doen hun werk alleen irt dienst vau de wandelaar, in het algemeen gesteld, de mens. „Ik doe het dit jaar voor de eerste keer", vertelde de heer M. J. Koks-(op de foto) ons boven op een heuvel bij Groesbeek, „maar wanneer het volgend jaar even kan, neem ik weer een weck vakantie op voor de Vierdaagse. Het is ongetwijfeld erg druk werk, maar je kweekt er veel dankbaarheid mee en je kunt iets betekenen voor een ander mem." De Jjeer Jacobs en mevr. v. d. Schulp die ook deel uitmaken van de Dordtse EHBO-ploeg sluiten zich hierbij vol- mondig aan. Z(j staan evenals al die andere collega's 's morgens reeds vroeg naast het bed om nog een laatste con trole uit te voeren bij de lopers. Daarna gaan ze per fiets, per auto of welk ander vervoermiddel op stap naar de eerste rustplaats waar de wandelaars om ongeveer 9 uur worden behandeld. Een zonodige tweede „operatie" volgt om 12 nut en om 3 uur staan de EHBO-ers weer present. Het is dus telkens opbreken geblazen en dan rap naar de volgende plaats omdat de eerste lopers daar bijna weer arriveren. Om tijdig present te zijn kost vaak wel enige moeite, want tijdens de Vierdaagse is het op elke weg in de omgeving van Nijmegen druk. Maar goed, de gehele apotheek, want zo mogen we het toch wel normen, wordt keurig netje* meegebracht. En er komen heel wat ingrediënten kijken voor een voetbehandoling. De heer Jacobs die at zo'n 15 jaar de Vierdaagse meemaakt a's verzorger, gaf een kleine opsomming. Per dag wordt per persoon een doosje steriel gaas gebruikt. Dagelijks wordt er 5 meter leukoplast verknipt, 25 gram witte watten ver bruikt en een meter hansapiast. Boven dien natuurlijk de diverse flesjes jodium, aicohol en gaat u zelf maar door. En dat alles voor zo'n betrekke lijk kleine groep als Dordl in de strijd brengt. U kunt het begrijpen, als de EHBO er niet was, dan begon geen enkele wandelaar iets Jo Picavet (26) vertegenwoordigde met Cor de Groote (15), Cor Pre- voost (.16) en Bram den Hamer (15) de vereniging Emma uit het in Zeeuws Vlaanderen gelegen Axel. De vier stoere Zeeuwen hebben hun in trek genomen in het tentenkamp Zel- denrust. „Voor we 's morgens aan onze tocht beginnen, moeten we eerst vijf kilometer lopen voor we aan de start zijn", verklaarde de oudste, „maar dat hebben wij er graag voor over, want het is een genoegen om hier te wandelen." Op onze vraag wat nu eigenlijk het bekoorlijke is in Apeldoorn, kregen we .als. antwoord: „Hier wordt met iedere deelnemer rekening gehouden, in te genstelling tot Nijmegen waar de mili tairen overheersen". Eigenlijk zijn de Zeeuwen op verkenning. Ih Axel zijn nog ruim 140 Bmma-teden, die met spanning de verrichtingen van het vier tal afwachten. De jonge knapen gaven ons de verzekering dat de vertegen woordiging uit Axel het volgend jaar •beslist .groter zal zijn. Tossen de 1698 gestarte tippelaars troffen we ook 25 leden van „Liberty" uit Vlaardingen aan. Frits Gieselbach» beter bekend als Frits de tippelaar", die na zeven Nijmeegse Vierdaagsen nu bezig is aan de tweede Apeldoorn- se, was ook. nu weer op klompen. Zijn tweelingbroer Jan, heeft voor de eer ste keer de „vierdaagse-schoenen aan getrokken". Henk van der Nagel (21) vertelde dat de sfeer uitstekend is. „Je gaat met elkaar om alsof je iedereen al ja ren kent", aldus de heer A. Kers,' die met zijn 56 jaren de oudste van de Vlaardingse groep is. Ook Franny Beerman (14) had het als jongste lid erg naar haar zin. Pech had de heer B. Matzinger uit Vlissingen toen bij vlak voor de Vier daagse zijn voet verstuikte. Reeds twee- i maal was hij in Apeldoorn gestart. Nu i was hij er ook wal, maar als toeschou wer met een stok. Ingrid zijn 15-jarig dochtertje maakt het echter voor (haar vader goed. Ongetwijfeld staat de vader zijn dochter met raad en daad bij, want bij een wandelaar in hart en nieren kruipt het bloed nu eenmaal waar het niet gaan kan. NIJMEGEN, donderdagavond 7E LIGGEN daar begraven tus- sen de goudgele korenvelden boven op de hoogste heuvelrug die de Vierdaagse-karavaan in al zjjn verscheidenheid op de derde mars dag is gepasseerd. Ruim twee dui zend Canadezen, die in de jongste wereldoorlog hun nog zo jonge leven lieten voor de vrijheid van West-Europa. Veie wandelaars zijn de begraafplaats in alle stilte voor bijgetrokken. Anderen hebben helaas vergeten hun lied te staken. Het waren er echter maar weini gen die van de marsroute afweken om de gevallenen even in alle stil te te herdenken. De Zwitsers hebben dat wel gedaan. De legerleiding van de Helveten had een krans laten leggen bij het monu ment en liet alle Zwitserse militaire detachementen naar de begraaf plaats komen. Zij moeten zien welk een rampzalige gevolgen een we reldoorlog heeft, vertelde ons een hoge Zwitserse officier. Wij zijn ge lukkig gespaard gebleven voor or- logsgeweld, maar hadden de Canade zen hun leven niet gegeven, dan wa ren ook wij onder de voet van Hitier gelopen. Om die hoogste heuvelrug te berei ken hadden de Zwitsers zich niet zo bijster behoeven ïn te spannen, maar de meeste Hollanders daarentegen web Er is op velerlei manier gepro beerd de opgaaf zo veel mogelijk te verlichten. In groepsverband werd er hier en daar wel gebruik gemaakt van een trompet om er een vaste tred in te houden, ..terwijl anderen op het luidskeels aangegeven ritme zich stap voor stap dichter naar de top werkten. Het is overigens een alleszins geani meerde wandeltocht geworden. Om stü te staan was de wind mogelijk wat schraal, maar voor de tippelaars was het ronduit ideaal. Er ia in de bosrijke omgéving van de Plasmolen en Groés- beek alsmede in de. windluwte gelegen dalen veel gebruik gemaakt van een extra rust. Daardoor kon men nog eens extra genieten van deze mooie vakantiedag. Ook langs de ronte was er veel be kijks van vakantiegangers, die van tijd tot tijd plotseling bekenden ontmoeten li* de - eveneens air ver uitgerekte wan- delstodt. In de er nogal geen niet te verwonderen Is, omdat de eerste kilometers over vlakke wegen langs de Maas voert. vroege morgenurenis; stevig de pas"Ingezet hei- Eenmaal bij de Plasmolen kwam men in de mooie natuur. De lucht was aanvankelijk bewolkt, maar tegen de middag brak de zon door om ophieuw luister bij te zetten aan het geheel. Dat heeft kennelijk velen geïnspireerd, want hoewel er de laatste dagen be hoorlijk veel blaren zijn ontstaan en geprikt, bleef het uitvallerstal tot 64 beperkt. Over het geheel lag het tem po laag want de laatsten meldden zich pas om 6 uur. Er is over het algemeen vrij goed gelopen en wel speciaal bij de militai ren. Onze Nederlandse detachementen blijven geenszins achter. Zowel de land- als de zee- en de luchtstrijd krachten beschikken over een betere conditie dan vorig jaar toen we menige kreüpelaar" zagen. Wellicht is er ook meer geselecteerd dan voorheen. Zo streng als bij de buitenlanders zal dit niet zijn gebeurd de kranige herenploeg van Israël b.v. maakte kort voor de afreis naar Nederland met volle bepakking zonder een en kele rust en zonder eten of drinken een tocht van acht kilometer door de woestijn. Is het wonder dat voor hen de Vierdaagse een peuleschille tje is? maar niettemin hebben al leen zij een kans gekregen voor'Nij megen die serieus hebben getraind. Bij de individuelen waren er diver sen die met inzinkingen te kampen hadden, vooral op de Zeven-heuvelen weg, maar een vriendelijk toegestoken hand hoewel dat officieel verboden is-, eenbemoedigend woord of voortgetrokken door een handdoek die twee metgezellen vasthouden, brachten meestal uitkomst. Het merendeel van - de ruim 11.060 lopers is fit aan de finish gekomen, zoals de heren J. Kolvers (voor de 16e maalj en de heer G. Gnichelaar (16de keer) van de RVS uit Rotterdam, die deel uitmaakten van een groep van ze ven RVS-wandelaars of zoals de kwie ke ploeg van PTT-school uit Den Haag. en de enthousiaste datnesgroep uit Sier ra Leone. De laatste dag staat gelukkig voor de deur, maar overigens; 't gaat zó!!! Zij, die deze Tarzan schuim rubber matrassen al eerder kochten voor de vastgestelde prijs... 169 gulden, kennen uit ondervinding het genot van de heerlijkeen soepele ligging. Maar deze twee-persoons schuimrubber matrassen van een van de meest bekende fabrieken, 10 cm hoog, van, pure latex, waren voor menigeen te kost baar. Morgen begint er een speciale verkoop van deze matrassen, voor een prijs, die door leder een te betalen is, een prijs, bijna zeventig gulden lager dan normaal. Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze eerste keus Tarzan schuimrubber ma trassen, met 10 jaar garantie, 120 x190 cm, voor 99. Ook in éénpersoons. Bij het oversteken van de Rochussen- straat te Rotterdam is donderdagmid dag de zevenjarige Jan van Waesberge uit de Lemkenstraat te Rotterdam aan gereden door een personenauto. Met verwondingen aan het voorhoofd, een linker onderbeenfraefcuur en schaaf wonden werd hij naar het Dijkzigtzie- kenhuis gebracht. De DelfUe Markt mag dan onder de rook van Ypenburg liggen, als landingsbaan waarop de Nederlandse luchtstrijdkrachten kunnen neerstrij ken met hun vliegende have is dit carré van kleine keitjes toch een on mogelijke figuur. En om. er nu een ILSY-bij-avond, een echte lucht vaartshow uan fe maken ging èn de samenstellers van de Taptoe Delft 1961 èn de Kon. Luchtmacht toch wel wat te ver. Toch was al kort na het ver- Stommen van de Taptoe-Delft 1960 uitgemaakt, dat het volgende maal de Koninklijke Luchtmacht moest zijn, die het thema zou leveren om er het even bonte als zinvolle militair-muzi kale schouwspel aan op te hangen. Na de landmacht en de marine dus de luchtmacht; ter land, ter zee èn in de lucht, de Taptoe-Delft was het aan lijn eigen roemrijke traditie welhaast ver plicht ook de laatste strofe van deze militante trits te verklanken op de tap- toedagen, die ditmaal vrijdag 25 augus tus beginnen en met uitzondering van de zondag tot en met zaterdag Z september zullen voortduren. Niets moeilijker dan dit voor de hand liggende besluit overigens.. Want hoe vervlecht je die luchtmacht, zonder vluchtig te zijn, nu zo harmonisch moge lijk iri een schouwspel, waarvan de naam alleen al in staat is om in al die dagen een 75.000 mensen op de been te brengen. Maar ze hebben het weer voor elkaar gekregen, mannen als majoor anr. P. C. L. Eschauzier, de algemeen leider en, als andere uiterste van de taptoe-staf, de burger, de heer F. J. H. Smits, die weer de algemene leiding en samenstel ling van het historische gedeelte op zijn schouders nam. Zonder parachutisten landingen of helikopters op de Markt overigens. Maar daarom kan men het marktplein bij het optreden van de Luchtmachtkapel en het Tamboerkorps van de Kon. Luchtmacht nog wel her scheppen in een (denkbeeldige) landings baan, waarop men bakenlichten ziet aan flitsen en zg. „goosenecks" (noodver lichtingsapparaten) aan het werk zet. En voor het geluid van vliegtuigen kan een geluidsband best borg staan. Weet men dan nóg niet dat de Kon. Luchtmacht de ere-gast is, dan is daar ook de vlag van de ILL., waarin de Militaire Wil lemsorde is aangebracht. Meegedragen met de 14 squadron-emblemen, op vlag gen aangebracht, die de taak uitbeelden waarvoor deze eenheden zich zien ge steld. En daarom heen de vliegers zélf, gehuld in hun vliegoverall en het fel gele zwemvest. Na deze „happy-landings", waarmee de toeschouwers definitief weten dat de K.L. in hun midden is, wordt weer met veel raffinement bij stukjes en beetjes die grote militair-muzikale puzzel op het marktplein gelegd die de Taptoe-Delft het aanzien en aanhoren zo waard maken. Er nemen twaalf muziekkorpsen aan deel, maar natuurlijk treden voor deze gelegenheid speciaal de Kapel en het Tamboerkorps van de KL. naar voren, uit het voorportaal van de Nieuwe Kerk. Zonder historisch gedeelte zou taptoe echter «iet aan zijn faam kUnim beantwoorden. En ook daarvoor heti men getracht om het thema van a luchtmacht niet. helemaal verloren i laten gaan. Wat en wie zijn eigenlijk de voorlopers van de luchtstrijdkracht® te beschouwen? .Wat anders dan het Vet kenningswapen, vroeger de lichte tros pen. de dragonders, lanciers en kurat siers! Eenmaal zo ver van het hu id is Ypenburg afgedwaald wordt de tantoe ganger meteen verplaatst in een W, plaats in het zuiden van ons land jr 1831, waar toen naast verschillende'ai dere deler, van de gemobiliseerde Neder landse „Armée" ook het wapen da cavalerie geheel gevechtsklaar stond Kurassiers, dragonders en lanciers J helmd en gespiesd naar de militaire zed&i van die dagen en gestoken in het bontst! textiel-coloriet, presenteren zich in een kleine parade aan de toenmalige vorste, lijke bevelhebbers Prins Frederik die vergezeld van zijn gemalin Prinses Louis» van Pruisen, een hofdame en een kaai. tein-adjudant zijn intocht maakt. Beis illuster gezelschap, gezeten in een echte reiscaléche (uit liet rijtuigenmuseum te Leek) getrokken door vier paarden (uii de Kon., Stallen). De Prins (een creatie van le luitenant Duin, volgens het Kon Huis Archief het evenbeeld van ZXEy zal dan een erewacht inspecteren, een aantal decoraties te velde uitreiken (originele cavaleriemuziek) en een sabel- exercitie (met heuse houwdegens) aan schouwen. En dat alles levensecht eu on ware schaal, met bijbehorende originele muziekjes van de kurassiers, die destijds door de heren officieren uit eigen 2ah werden betaald. Maar u moet dit alles niet alleen. Ieren u moet het gaan zien en horen, als u dé kans krjjgt. Die kans is er van 1 augus tus af, als de kaartverkoop weer be. gint, in Den Haag, Delft en Rotterdam ba de V.V.V.'s zelf af te halen, en ba de overige V.V.V.-kantoren via een aan- meldingskaart te bestellen. We hebben het al gezegd, twaalf na. ziekkorpsen zijn er te beluisteren, onder welke natuurlijk ook de drie „beroeps" (Marinierskapel, Kon. Mil. Kapel en Jobaa Willem Frisokapel), het Demonstratie- en Excercitiepeloton (alias het spookpe- ioton) van de Luchtmacht Instructie a Militaire Opleidingen School zet zjja beste beentje onhoorbaar voor en de finale (taptoe bereden wapens) belooft een groots-muzikale uitsmijter te worden. Schouwspel, hoorspel, lichtspel, drie: in-een op de Taptoe-Delft, op de histo rische markt, gedurende negen voor stellingen op acht avonden. i Als de Nieuwekerkstorenklok negen heeft geheit en de huishoge tribunes weer vol zijn gestroomd met een kleine tienduizend belangstellenden. Negen heit de klok alleen niet óp zaterdagavond 26 augustus, dan zjjn er nl. twee voorstellingen, een. om acht uur en een om half elf. En de kinderen hebben hun matinee op woensdag 30 augustus, want de Taptoe is voor alle leeftijden. De chr. w.s.v. Nooit Te Ver" uit Zeist is met 30 deelnemers de groot ste groep. Vorige week zaterdag is men per fiets van Zeist naar een kampeerboerderij op de Veluwe ge komen. Daar maakt men nu een fan- tastische vakantieweek door, want 's avonds verzorgt een staf de „war- j me hap". Eén lid kreeg het giste- i ren te kwaad met zijn blindedarm, j Het merkwaardige is dat deze cer-j eniging door eenzelfde oorzaak het vo rige jaar ook een uitvaller had. In aanmerking genomen dat de der de dag als de zwaarste van het gehele wandelevenement wordt beschouwd, is het aantal van drie uitvallers zeer ze ker aan de lage kant. Vooral in het Kroondomein raakten de tippelaars gisteren niet uitgekeken. De stemming was weer opperbest, wat voor een niet onbelangrijk deel is toe te schrttven aan het ideale wandelweer Vandaag, de laatste dag, trekken de 1095 overgeblevenen naar Beekbergen! en Ugcbelen. De veertigers en vijftigers maken daarbij een omweg ,naar de; „Woeste Hoeve". Om drie uur begint; de feesirbjke Intocht, die gevolgd wordt: door een défilé voor het gemeentebe stuur van Apeldoorn. Ze blaakten van ijver en enthou siasme dat kleine groepje Rotter dammers, lid van de wandelsport vereniging Rotterdam-Centrum die enkele jaren geleden is voortgeko men uit de BB. Met veertien per sonen is men in Nijmegen.- Onder leiding van mej. Van Eijs lopen vier meisjes de 30 km, twee heren staan op de 40 km ingeschreven en vier op de 55 km. Die zes heren als mede een van de drie verzorgers die men bij zich heeft ziet ii op dit plaatje, dat 'in de buurt van de Plasmolen werd gemaakt. Men was vol goede moed, want behoudens enkele kleine, onbeduidende blaar tjes had men geen enkele klacht, zodat men ook de zware heuvel route in de buurt van Groes- beek en Berg en Dal niet vreesde. Het is voor de zesde keer dat Rot terdam-Centrum in Nijmegen van de partij is. Alle keren is leider M. Rambas van de partij geweest. Twee andere heren lopen voor de tweede keer, terwijl alle anderen debute ren. Maar het gaat goed, hetgeen ook niet te verwonderen is want er is hard getraind. Er zijn 10 marsen van 25 km gelopen, één van 35 en één van 45 km. Bovendien is e¥ ook deelgenomen aan deAvondvier daagse. Dan moet het toch wel gaan? (Van onze correspondent) inbrak bij de melkhandel brugge, aan de Klapwjjkseweg. vrouw Hoogerbrugge constateerde, de inbreker twee lege melkflessen weghaalde. Gistermiddag kwam de man weer de melkhandel binnen en vroeg statiegeld terug voor de flessen Nadat haar dochter reeds 0.55 had gegeven, herkende mevrouw Hoogerbrugge C. B. Zij belde de politie op. C. B. was inmiddels gevlucht. Maar op de Boterdorpseweg wist wacht meester D. Roeleveld, die per motor was, de man te arresteren. Op het politiebureau ontkende C. B. hardnekkig iéts gestolen te hebben. Toen hij bleef weigeren, liet wacht meester Ro'eleveld mevrouw Hooger brugge en haar dochter op het politie bureau komen voor confrontatie. Ver der ontkennen hielp niet meer Na de confrontatie liet de politie man de dames weer uit. De arrestant zag hierin zijn kans en toen de wacht meester terugkeerde, kreeg hij een harde tik met een ploertendoder op zijn hoofd. De heer Roeleveld bleef bij zjjn positieven en er ontstond een woest gevecht, dat in korte tijd een grote ravage veroorzaakte in het politie vertrek. Ooggetuigen vertelden later: „Het was met recht een zwijnenstal in het politiebureau. Overal lag bloed". De wachtmeester, die de eerste' harde tik had gekregen, moest hef afleggen in het gevecht. De Schiedammer vluchtte tenslotte door de gang en keuken van het po litiebureau en verliet het dorp op eea gestolen fiets. De gewonde wachtmees ter had nog geprobeerd hem te ach terhalen. Tenslotte heeft de snel gewaar schuwde verkeersgroep van de Rijks politie C. B. onder Bergschenhoek'- weer kunnen arresteren. Hü werd op gesloten in het politiebureau van Bergschenhoek. Dit politiebureau heeft deugdelijke cellen. Vandaag zou C. B. voor de officier van justitie worden geleid. (Van een onzer verslaggevers.) Donderdag 10 augustus wordt op. de,: hellingen van de C. van der Giessen 5R, Zonen's Scheepswerven N.V. in- Krimpen aan de IJssel het motor- vrachtschip Hollands Duin te wafer ge laten. Het schip is in aanbouw voor. de N.V. Koninklijke Paketvaart Maatschap-'" pij te Amsterdam. De hoofdafmetingen:, van de Hollands Duin zijn: 155.66? (over alles) bij 19.35 bij 12.04 meter. Het draagvermogen is ongeveer 14.600 ton. Mevrouw J.I. van Kretschmar van Veen - Baronesse van Hardenbroek van Lockhorst zal de doopceremonïe ver- - richten. De tewaterlating is gesteld op 17 uur. Na uitgebreide onderzoekingen door het Shell-laboratorium izi Amster dam, is een nieuwe groep synthetische organische zuren tot stand gebracht, tha^ uit een proeffabriek beschikbaar is. Met ingang van 1 januari z° meïdt Shell Nederland N.V. zal met de vervaardiging op commerciële schaal begonnen worden. De nieuwe produkten zullen onder de naam ,,versatic"-zuren op de, markt worden gebracht. Ofschoon zij in sommige opzichten vrijwel gelijk zijn aan andere, reeds in de handel gebrachte organische zuren, bezitten de rneuwe zuren enkele zeer speciale eigenschappen, met name een grote; chemische bestendigheid. De_ verwachting bestaat dat voor deze nieuwe produkten belangrijke, toepassingen zulien worden gevonden in de verf-, plastic-, rubber-, metal- lurgische en andere industrieën. jpP het terrein van Shell Nederland Chemische fabrieken N.V. in Pernis is thans een fabriek in aanbouw voor de aanmaak van deze zuren. Hier- mede is een investering van 20 miljoen gulden gemoeid.

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 2