I Naar een stevige koelketting Ons levensmiddelenpakket wordt steeds kouder M' Verkeer en water eisen mensenlevens negen Bizerta in V.N. der models Wijde rokken in collectie van Lauvin Castillo Tailleurs zijn kraagloos Guy Laroche schrijft een Bij japonnen en tailleurs n voor Grootste van West-Europa Zaakgelastigde uit Bulgarije Ontdekking van natuurlijke satellieten Geen hoycot Teleurgesteld Mantels Jean Patou Michel Ferreras Geheime zender Anita in beslag genomen BE ROTTERDAMMER PAGINA 4 MAANDAG 31 JULI 1961 (Van ome speciale verslaggever) EN zegt dat diepvries in de buurt van de Poolcir kel is uitgevonden. Het klinkt tamelijk logisch, want het vriest nergens „dieper" dan daar. Er zou lang geleden een Eskimo zijn geweest, die een vis verschalkte, doch deze prompt vergat. Toen hij maan den later zijn schubbige vangst uit een ijsblok hakte, en alsnog besloot er zijn maag mee te vul len, kwam hij tot de conclusie dat de verse smaak er nog hele maal aanzat. Dat moet ik meer doen, zou hij toen gedacht heb ben, al zou het alleen maar zijn om voor tijden van schaarste een voorraadje te vormen. ms&s (Vervolg van pag- 15 „INGEBOUWD DIENSTMEISJE" „VERSER DAN VERS" Een eerste verzadiging van de markt, die vooral in Duitsland wordt gevoeld, werkt deze ten dens bovendien nog in de hand. Particuliere instellingen en semi- overheidsorganen zijn thans doen de het vraagstuk van het verhu ren van ijskasten te bestuderen, wat de opmars van diepvries on getwijfeld verder zal versnellen. J^ANVIN-CASTILLO wordt zelfs na de show van Dior nog met spanning verbeid. Castillo, de ont werper wiens naam letterlijk aan het huis Lanvin verbonden is, komt met een grote collectie. Eigenlijk met een te grote, want het bekijken van tweehonderd mo dellen is voor pers en inkopers ontstellend vermoeiend, zodat tel kens de aandacht verslapt. Boven dien kan de knapste ontwerper geen tweehonderd originele en ge slaagde modellen ontwerpen. Neen, een kleine beperking zouden de Parijse ontwerpers wel kunnen ge bruiken. QVY LAROCHE heeft een lange weg moeten afleggen voordat hij zich vorstelijk vestigen kon tegenover Dior aan de Avenue Montague. Hij was bestemd om bij een oom het veekopersvak te ren. Maar Guy voelde er niets voor en werkte jarenlang bij be roemde Parijse kappers, werd toen modellist bij Jean Desses en opende ten slotte heel voorzichtig een kleine salon, waar hij een gewel dig succes beleefde? Het succes, dat hem naar de Avenue Mon tague bracht. (Van onze moderedactrice) I 4* tx ^^WV^VWWVM^ N Hoogeveen is dezer dagen het grootste vrieshuis van West- Europa in gebruik genomen. Het 85 meter lange, 42 meter hrede en 6 meter hoge gebouw is ten behoeve van Iglo N.V. neer gezet voor opslag van diepgevroren produkten bij min 18 graden Cel sius. De eapaciteit bedraagt 5,3 mil joen kilo. Achttien koelers blazen per uur 180.000 kubieke meter lucht aan. Iglo 3V.V.. die door de Beverwij. ker Lucas Aardenburg als conser- Venfabriek werd opgezet, en thans, alleen in Hoogeveen, achthonderd man personeel employeert, is tegen woordig in bet Unilever-roncem ondergebracht. Dit internationaal vertakte bedrijf gaat zich steeds meer voor de levensmiddelenindus trie interesseren en wel in de ruim ste betekenis van het woord. Wat de produktie rn distributie van diepvries betreft, werd alleen in 1960 voor een bedrag van 10,5 mil joen gulden in Nederland geïnves teerd. In Engeland bedroegen de investeringen veertig miljoen. Men zou kunnen zeggen dat Uni lever op weg is van de levensmid delen zijn grootste produkten te maken. Van de totale omzet in 1960 (39,6 miljard gulden) bestond zes- i procent uit margarine, spijsolie en spijsvetten, nog eens zestien pro cent uit zeep en andere wasmidde len, en ruiin dertien procent uit levensmiddelen, andere dap marga rine etc. Het aandeel van de laatste cate gorie produkten is in de jaren na de oorlog snel gegroeid. De ver wachting is dat het niet lang meer zal duren, of de andere omzetper- rent»zes zullen er door overscha duwd worden. Het is een verhaaltje, dat nauwe lijks spectaculair aandoet, doch dat de procedure van diepvries wel in het juiste licht stelt. Het geheim van diep gevroren levensmiddelen is dat ze door een lage (zij *t niet al té lage!) tem peratuur hun smaak- en voedingskwa liteiten behouden. En 't belangrijkste element is wel dat de grens van on- Panklare diepvries-kuikens worden, 'na automatisch gewogen te zijn, met handkracht verpakt. Ook voor kip pen geldt dat ze zich al een paar uur na de slacht in een diepgevro ren toestand bevinden. Gaat het vriezen te langzaam, dan wordt de kwaliteit aangetast. uV. Zaterdagmiddag zijn onder de ge meente Maasniel, even benoorden Roermond, drie jongelui in een auto met grote vaart tegen een boom ge reden. Twee van hen verloren het le ven, terwijl de derde zwaar werd ge wond. De auto, waarin zij met een snelheid van over de honderd kilome ter reden, raakte aan het slippen, waardoor de bestuurder de macht over het stuur verloor. Ter plaatse overleed de 21-jarige J. P. H. Minken- berg uit Maasniel. In het ziekenhuis te Roermond overleed de 2I-jarige R. K. P. Nanlohy uit Roermond. De der de inzittende, de 20-jarige L. Smeets, die zware inwendige kneuzingen op liep, verkeert in levensgevaar. Bij een verkeersongeval op de Zut- phensestraat is gisteren de 76-jarige heer Wilgenhof uit Brammen om het le ven gekomen. Hij wilde per bromfiets de grote weg oprijden, toen er een mo torrijder naderde. De heer Wilgenhof werd op sïag gedood. De motorrijder liep een zware hersenschudding op. Op de provinciale weg Roggel-Mey- el is gisteren de 64-jarige J. W. Rutten uit Roggel om het leven gekomen. Het slachtoffer, dat op de fiets reed. werd bij het linksafslaan naar zijn woning, ge grepen door een achteropkomende auto. De 23-jarige Hongaar A. Polgar is in de nacht van zaterdag op zondag om het leven gekomen, toen hij met zijn motor tegen een taxi botste, die op de Cerwenseweg te Stiphout uit tegenge stelde richting naderde. De 39-jarige landgenoot van het slachtoffer. L. Papp. die op de duo meereed, is zwaar gewond in het ziekenhuis opgenomen. De 52-jarige weduwe F. Bronk uit Diemen is zondagavond om het leven De Franse vertegenwoordiger, Berard, heeft niet aan de stemmingen deelge nomen, maar wél het debat bijgewoond. In Parijs verluidde zaterdagavond, dat president De Gaulle hem persoonlijk op dracht had gegeven de boycot van de besprekingen in de Veiligheidsraad te beëindigen, zulks als gevolg van het ge- sorek, dat de Franse president vrijdag ji. in Parjjs had gehad met Adlai Steven son. de Amerikaanse permanente ver tegenwoordiger bö de Ver. Naties, die op het ogenblik een reis door Europa maakt. Bij het debat in de Veiligheidsraad heeft de Tunesische afgevaardigde. Mor Slim, felle kritiek geleverd op de Frar opvatting, dat het Bizerta nodig heelt voor zijn verdediging, „Het is iets vol komen nieuws, dat een staat de vrijheid neemt om te zegden, dat het in het belang van zijn eigen veiligheid is om van een andere staat grondgebied te be seften tegen diens wil-, zo zei Slim. gekomen, toen zij op de rijksweg van Amsterdam naar Amersfoort ter hoogte van Diemen door een personenauto werd aangereden. Zij stak volgens de politie onvoorzichtig de weg over. Het bijna driejarig dochtertje van de familie Hogehboom in Uithoorn is gisteren bij het spelen te water geraakt en. verdronken. In de Jojohaven te Maastricht is za terdag het stoffelijk overschot opge haald van de 37-jarige timmerman H. H. te Kaberg-Maastricht, die sedert dins dag uit zijn pension werd vermist. Ten zuiden van de rotonde in Zand- voort spoelde gisteren het lijk van de 25-jarige Spanjaard S, J. Segundo San chez uit Torez op het strand aan. De overledene was als fabrieksarbeider in Amsterdam werkzaam. Tunesië is ten zeerste teleurgesteld over de houding van Amerika en Enge land in de Veiligheidsraad en is ook ont stemd over het uitblijven van militaire hulp van de Ver. Staten, zo is in Tunis medegedeeld. Vooral Amerika heeft een negatief antwoord gegeven op de vraag, of het werkelijk anti-koloniaal gezind is. Nog nooit heeft Tunesië zich zó door het Westen in de steek gelaten gevoeld als thans, aldus luidde de reactie in Tunis. Inmiddels Is in Cairo officieel ver klaard, dat de V.A.R, onmiddellijk mili taire voorraden naar Tunesië zal zenden „teneinde een nienwe Franse aanval op Bizerta te helpen afslaan-. De verkla ring kwam na een bespreking van pre sident Nasser met de Tunesische minis ter van buitenlandse zaken Saddok el Mokaddem. De hervatting van de diplomatieke betrekkingen tussen beide landen is nog j maar een formaliteit, aldus werd aan de t mededeling toegevoegd. Later is nog 1 verklaard, dat de V.A.R. ook troepen zal leveren. Minister Mokaddem zei: „Wij bereiden ons nu voor op de beslissende strijd. Wij hebben vele manschappen, maar om enig evenwicht tussen de twee partijen te krijgen, hebben wij zware wapens, luchtdoelgeschut en tanks nodig. Wij zullen de strijd voortzetten, zelfs als alle Tuneaiërs guerrillastrijders zouden moeten worden". Secretaris-generaal Hammarskjoeld heeft in een brief aan de Franse minister van buitenlandse zaken. Couve de Mur- ville, geschreven het te betreuren, dat het hem is belet in Parijs met Franse autoriteiten te spreken, over de Tune sische crisis. Hij noemt het verrassend, dat Frankrijk in zijn oordeel een weer spiegeling zou hebben gezien van dat van de Tunesische regering. „Mijn hou ding is uitsluitend gebaseerd op mijn op vatting van de plichten van secretaris generaal". aldus Hammarskjoeld. Wanneer de speciale zitting van de V.N.-Assemblee zal beginnen is uiter aard nog niet bekend. Wèl heeft de hui dige voorzitter, de Ier Frederick H. Boiand, het verzoek ontvangen op korte termijn naar New York te komen. Tenslotte is gisteren de 5227 ton meten de Président de Cazale met IV1 Fransen (hoofdzakelijk vrouwen en kina ren) nit Tunesië naar Marseille vertrokken. Volgens- te New Delhi ontvangen be richten zijn sedert 1 juni in de. 'ndJsche deelstaten Oettar Pradesj en Bit, - 1.500 mensen aan cholera overleden. geveer min twintig graden Celsius binnen een paar uur wordt bereikt. Doet men er een paar dagen over, dan vormen zich te veel ijskristallen in het produkt, waardoor én de smaak én de voedingswaarde worden aange tast. Amerika zou Anierika niet zijn, als het, ook wat diepvries betreft, niet vooraan liep. In 1960 kwam 2,5 miljoen ton aan diepgevroren levensmiddelen op de Amerikaanse tafeL Het land, dat hier onmiddellijk op volgt, Enge land, consumeerde 155.000 ton. Neder land deed het met 8.300 ton, waarbij echter wel aangetekend dient te wor den dat dit al meer dan drie keer zo veel als in 1955 was, en dat de diep vriesconsumptie thans jaarlijks met veertig k vijftig procent groeit. Wat dit in geld betekent, en waar we mogelijk nog eens naar toe groei en? Van iedere tien gulden, die de Ame rikaanse huisvrouw aan levensmid delen uitgaf (196,), besteedde zij voor twee kwartjes aan diepvriespro- dukten. De Engelse huisvrouw had er in hetzelfde jaar nog maar een dub beltje voor over, de Nederlandse zelfs niet meer dan drie cent Een andere cijferopstelling: In de Verenigde Staten werd per hoofd van de bevolking 90,8 kilo aan diepvries-produkten. verbruikt. In En geland was dit drie kilo, in Nederland ongeveer zevenhonderd gram. De opbouw van het diepvries-as sortiment wordt met het jaar groter. In Nederland hebben we thans diep gevroren groenten, fruit, vis en vis- produkten, gerede maaltijden, kip en (sinds kort) bakkerijprodukten. Amerika en Engeland hebben er ook nog vleesproducten bijAmerika bo vendien nog vruchtensappen. Twee derden van alle in Nederland verkochte diepvriesprodukten bestaan uit groenten (in Amerika nog geen één derde). Fruit neemt net één pro cent (in Amerika negen procent). Vruchtensappen, die Nederland in diepgevroren toestand nog niet kent, komen in de Verenigde Staten met ze ventien procent op de tweede plaats. Ten aanzien van Amerika, Engeland en ook Zweden en Noorwegen mag Nederland achterlopen, in E.E.G.-ver- band slaan we zeker geen slecht „diep vries-figuur". En de tendens is er één van uitbreiding en perfectionering. Beschikten de Nederlandse winkeliers in 1958 nog maar over achtduizend diepvrieskabinetten (koeleenheden voor opslag), in 1960 waren dit er al elf duizend. Vooral het kruideniersbedrijf is ia de afgelopen jaren goed voor de dag gekomen. In twee jaar tijd verdubbelde het zijn diepvries-opslagruimte. Vanwaar die vlucht van de diepvries, die, evenals de automatisering, in de Verenigde Staten begonnen is? Er zijn verschillende oorzaken. Daar zijn ten eerste de grote veranderingen, welke onze samenleving na de Tweede Wereldoorlog heeft ondergaan, ook ten aanzien van het levensmiddelenpakket. Door de gestegen welvaart is men kritischer tegenover het voedsel gaan staan. We weten het eigenlijk alle maal: de kwantiteiten worden gerin ger, de kwaliteiten worden beter. Het gebruik van aardappels en brood, neemt af: dat van suiker, vet en ei witten (melk, kaas, eieren, vlees), zo mede fruit, neemt toe. Een tweede oorzaak is dat de huis vrouw meer en meer overgaat op ef ficiency in het drijven van haar be doening. We zien dat niet alleen aan de stofzuiger, de wasmachine, de ijs kast, de moderne keukeninrichting etc. maar ook aan het gebruik van levens middelen, die tijdsbesparing beteke nen. Deze grotere behoefte aan gemak wordt mede bevredigd door de zgn. convenience foods, welke de produk ten in een steeds verder voorbereid stadium aan de consument presente ren. In Amerika heeft men hier een prachtige term voor gevonden. Men spreekt daar van voedingsmiddelen met built-in kitchenmaid", wat, in een vrije vertaling, „ingebouwd dienst meisje'' betekent. Aangezien er nog altijd mensen zijn. die menen dat het gemak iedereen, behalve de huisvrouw, dienen mag hoe dikwijls wordt het snel op tafel toveren van een maaltijd niet als een tekortkoming op het stuk van de huis houdelijke plichten gezien? is het misschien goed op een onderzoek te wijzen, dat in 1958 door de Landbouw hogeschool te Wageningen is verricht. Een enquête onder een groep van ruim zeshonderd huisvrouwen bracht naar voren dat gemiddeld 41 uur per week aan zwaarder huiswerk werd be steed, en gemiddeld 14 uur per week aan lichter huiswerk. Hierbij komt nog de tijd. die voor hulp aan andere huis genoten (kinderen b.v.) moet worden uitgetrokken. Deze kan, al naar ge lang de omstandigheden, gemakkelijk nog eens tien uur bedragen. Gezien in bet ilcht van de vijfdaag se of vijfenveertig-urige werkweek is het beslist geen overnodige luxe dat de levensmiddelenindustrie, in 't bij zonder de diepvries-tak, zich inspant om de taak van de huisvrouw te ver lichten. Dit geldt in nóg sterkere ma te voor de vrouw, die ook nog bij het arbeidsproces is ingeschakeld. Haar aantal is steeds groeiende vijftien procent van alle gehuwde vrouwen in Nederland, of wel vijftig procent meer dan in 1947. werkt momenteel buitens- Erwten, nog maar twee uur van het veld, worden in deze vulmachine in dozen verpakt. huis daar in een tijd van werkne; rnersschaarste de arbeidsreserve uit de groep der gehuwde vrouwen wordt geput. Er wordt wel erg gesteld dat diepvriesgroenten verser zijn dan verse groenten. Dit lijkt een contra dictio in terminis, maar toch zit hier veel in. Als een huisvrouw in de grote stad verse spinazie koopt, dan is deze op het moment van ko ken in de regel 24 tot 36 uur oud. Diepvriesspinazie daarentegen wordt al twee, hooguit drie uur na het snijden op het veld in de fabriek verwerkt. - Nu is het zo dat de tijdsduur, die tussen de oogst en de consumptie verloopt, bepalend is voor de hoeveel heid vitaminen en voedingszouten, welke over is. Het diepvriesprocédé, waaraan een uitgebreide wetenschap pelijke research ten grondslag ligt, waarborgt de conservering van prak tisch al deze zo belangrijke bestand delen, voor zover deze op het mo ment van verwerking aanwezig zijn In de laatste jaren is een steeds nauwere samenwerking tussej de kon- servenindustrie (basis van dediep vries) en de landbouw ontstaan. Het erwtenzaad b.v. wordt door de fa briek aan de landbouwers verstrekt, waarna overleg gepleegd wordt over het tijdstip van zaaien en oogsten. Voor de fabriek is het namelijk van groot belahg dat ze op min of meer regelmatige toevoer kan rekenen. De oogsttijd moet als het ware gespreid worden, daar de verwerkingscapaci teit beperkingen kent. Na tal van bewerkingen te hébben ondergaan machinaal uiteraard, want de snelheid is bepalend voor de kwaliteit worden de gereinigde erw ten gesorteerd. Zij ondergaan dan een ietwat merkwaardige behandeling, die blancheren wordt genoemd. De erw ten belanden gedurende zeer korte tijd in een roterende trommel, die water met een temperatuur van.98 gra den Celsius bevat. Dit doet men om het stofwisselingsproces in de vruch ten stop te zetten, opdat tijdens de opslag bij min 18 graden smaak, geur en kleur niet achteruit gaan. Via de vriesmachines, die de pro dukten tot in het hart verkillen, wordt de koeBcetting in het vrieshuis voort gezet. Mannen, die er als Eskimo's uitzien inclusief parka's en met bont gevoerde overschoenen rijden daar de diepvries waren op hefvork- trucks naar de opslagplaatsen, waar ze blijven liggen tot ze voor distribu tie in aanmerking komen. De schakels van de koelketting grij pen nog veel verder. Vrieswagens kleine auto's met een laadvermogen van ongeveer 1.2 ton, maar ook grote opleggers, die meer dan zestien ton kunnen bergen zorgen voor het ver voer naar de diepvriesdepots, en van daar naar de vrieskabinetten in de winkels. Het spreekt vanzelf dat de laatste schakel van een perfekte koelketting Volgens zegslieden van het ministerie van buitenlandse zaken te Athene zal Griekenland zijn zaakgelastigde in com munistisch Bulgarije terugroepen als protest tegen een anti-Griekse rede van de Bulgaarse premier Anton Yusof. Yusof zou op ongepaste wijze gebruik femaakt hebben van een receptie op de oolse ambassade ter viering van de Poolse nationale feestdag om een scherpe aanval te doen op de binnen- en buiten landse politiek van de Griekse regering van premier Karamanlis. Wat hij gezegd heeft verd echter niet medegedeeld, wel werd gezegd, dat de Griekse zaakgelastigde te Sofia, Michael Papadopoulos, dit incident, dat enkele dagen geleden is voorgevallen, heeft ge rapporteerd. Een Pools sterrenkundige, dr. K. Kor- dylewski van het observatorium te Kra- kau, heeft aan het tijdschrift Sky and Telescope medegedeeld, dat hij twee nieuwe natuurlijke aardsatellieten heeft ontdekt Het rijn vage op wolken gelij kende voorwerpen, die zichlangs dezelfde baan bewegen ais de maan, maar op enige afstand achter deze. Dr. Kor- dylewski acht het mogelijk, dat het ver zamelingen kleine meteoren zijn. De Poolse geleerde vertelde, dat hij ongeveer 5 jaar geleden met het blote oog op punten zestig graden achter en zestig graden voor de xnaan zwakke heldere voorwerpen aan de hemel had ontdekt. De wolkachtige satellieten waren bui tengewoon moeilijk te herkennen en. pas deze lente is Kordylewski erin geslaagd fotografische aanwijzingen over hun be staan te krijgen. Het moet voor andere sterrenkundigen mogelijk zijn de beide geheimzinnige ob jecten waar te nemen, maar gedurende verscheidene maanden zal geen van bei de gunstig geplaatst zijn voor waarne mingen op het noordelijk halfrond. Gistermiddag is in Dieren de 46-jarige bromfietser S. Harms uit Rotterdam bij een verkeersongeval om het leven ge komen. Op de kruising Spoorstraat Burg. De Bruinweg verleende bromfiet ser Harms, die zijn echtgenote op de duo had, geen voorrang aan een passerende auto. Beiden werden tegen de grond geslingerd en moesten in zorgwekkende toestand in een ziekenhuis worden op genomen, waar de heer Harms in de loop van de nacht is overleden. Een turban van ivoorkleurige en goudlamee tule; ontworpen door Jean Patou. f de ijskast van de huisvrouw behoort te zijn. Beziet men de ontwikkeling in de Verenigde Staten, dan merkt men dat diepvrieswaren daar veelal bij kilo's tegelijk worden opgeslagen, wat de huisvrouw verschillende gangen naar de leverancier bespaart Ook in Nederland zijn we hard op weg de koelkast een integrerend on derdeel van de keukenuitrusting te maken. (Van onze moderedactrice) Castillo heeft zijn lijn zelf aldus beschreven: een mode die de buste tot zijn recht laat komen.. Een lij nenspel waardoor de taille versmald wordt, wijde rokken, waarvan de lengte bepaald wordt naar het uur van de dag. Wij zouden het iets anders beschrij ven: een vrij kort lijfje normaal op figuur gewerkt, dan een in banen klok kende rok, een hoge taille met een ceintuur die naar achteren schuin om laag loopt. Die ceintuurs zijn meester werkjes, op duizend en een manieren gevlochten van reepjes materiaal van de japon. De tailleurs zijn vrijwel steeds kraag loos, maar hebben een driekante of langwerpige sjaal van hetzelfde mate riaal. Deze driekante doeken worden een „halsdoek Don Jose" genoemd. De punt behoort van voren gedragen te worden en is dikwijls op het man teltje vastgeknoopt. De lange sjaals worden dubbel om de hals geslagen en blijven van voren wijd van de hals afstaan. Bijna alle tailleurs zijn van tweed. De rug heeft in vele gevallen een blouselijn, dus bollend over een laag geplaatste cein tuur. De mantels geven alleen van voren het figuur aan. De zakken zijn steeds in de zijnaad aangebracht en zo laag dat de mannequins, die met een hand in de zak lopen, er net de vingers in konden steken. Typerend is, dat bij iedere collectie naast de gewone mantels ook de re dingote weer te vinden is, de in de taille aangesloten mantel, die min of meer klokkend uitvalt. Dit model mag grote opgezette zakken hebben. Vooral tweed in wit zwart was het materiaal voor mantels en tailleurs voor de japonnen was de soie sau- vage, de rijde die onregelmatig ge sponnen blijft, zeer in. trek. Als kleu ren veel bruin, zwart, beige, pritK menblauw, bloedkoraal, wit en vér- sthillende nuances blauw, t De avondjaponnen waren geborduurd met duizenden kleine kraaltjes, vooral kleine staafjes, die niet vertikaal, maar horizontaal verwerkt zijn. Japonnen om alleen in te staan en.lood zwaar.' Paton houdt de rokken zeer kort, het lijfje vrij lang, alle vallen vrij soepel in de prinsesselijn. In alle collecties vindt men eigenlijk dit idee. Paton speelt er meesterlijk mee. De halslijn is hooggesloten, de mouwtjes zijn kort en veel japonnen hebben onder de korte klakkende rok nog een 10 cm breed vallend streepje van een smalle rok. Bij de cocktailjaponnen is de onder ste rok ook klokkend, de tailleurs zijn opzij gesloten met grote knopen. Kra gen en revers zijn klein en dikwijls ontbreekt de kraag. De mantels zijn nog al eens zevenachtste. Verder tail leurs met bolero's die van achteren recht en plat vallen. Alle mogelijke kleuren in deze collectie, vooralveel paars, wit, rose, rood, maar zwart mag toch altijd nog. Zijn collectie tailleurs was ook ditmaal bijzonder goed. Een vest of pullover van Breitschwanz hoort, er bijna steeds bij. Opmerkelijk is de roklijn, die Laroche zowel bij de tailleurs als bij zijn japonnen toont. Het eerste type heeft vier of zes ba nen, die zo'n twintig centimeter van de rokzoom openvallen en waaronder een strakke rok van hetzelfde mate riaal gedragen wordt. De openvallende delen zijn of van reversibel materiaal of gevoerd met een materiaal van an dere kleur. Er ontstaat dus een scha duwspel. De Fransen noemden dat „Trompe d'oeil", gezichtsbedrog. Het tweede model bestond uit ver scheidene klokkende banen, die echter zeer smalle rechte tussenbanen had den. Ook hier een bijzonder aardig effect. Ook Laroche heeft nu een eindeloze collectie gemaakt en niet zoals vroe ger zich beperkt tot een zestigtal Het is dan altijd moeilijk om de aandacht erbij te houden, vooral als men er niet zit om te kopen, maar alleen om te kijken en bijzonderheden te noteren. Het aantal modeontwerpers, die meetellen of mee willen tellen, neemt ieder seizoen toe. Het is vooraf moei lijk te zeggen of hun pogingen een ster aan het modefirmament te zijn zullen slagen of niet. Vandaar dat we wel eens terecht komen in modepa leizen, waar behalve over inrichting en eigenaarweinig te vertellen is. Een dergelijk merkwaardig geval is een zekere Michel Ferras. die uit Amerika via Chili in Parijs is aange land. Ferras had een kleine modezaak in New York en Parijs was voor hem het ideaal. Nu is dat een dure verhuizing, maar Ferreras is getrouwd met de Brit- se erfgename van bier-miljoenen. Een oud en verwaarloosd huis aan de Faubourg Saint-Honoré liet hij om toveren tot een luxueus complex van salons, die de bezoekers en bezoeksters versteld deden staan. En daarin heeft Ferreras meteen ook een show gege ven. Zijn eerste collectie, die wij zagen noopt ons echter tot voorzichtigheid, namelijk de voorzichtigheid van het zwijgen, want het is met geen moge lijkheid te bepalen of Ferreras. een ster zal worden of geruisloos van de Parijse hemel zal verdwijnen. Maar wel willen we iets zeggen over de schoenen die hij door ..schoenlap per" d'Aya heeft laten maken. d'Hya is een meester in het schoenen maken, maar blijft zich „schoenlapper" noe men, Die schoenen zijn namelijk ele gant en zitten gemakkelijk. Ferreras gaf aanwijzingen en d'Aya maakte ze. De schoenen hebben vier riempjes over de wreef en de twee bovenste sluiten met een knoopje. De hak is drie tot drie en een halve centimeter hoog en heeft de breedte van die van een wandelschoen. Toch was de schoen heel elegant en door de hoge wreef werd de indruk van een kleine voet gemaakt. De gemeentepolitie van Onstwedde heeft gistermiddag samen met de opspo ringsdienst van de P.T.T. b« de heer E. B. in Alteveer (gemeente Onstwedde) een geheime zender in beslag genomen. B. zond uit onder de roepnaam .Anita". Zender, radio en pick-up met platen zijn in beslag genomen. Tegen B. is proces verbaal opgemaakt, De foto's van de Parijse mode- shows komen pas aan het einde van de maand vrij voor publicatie, L enig idee van hoe d' ontwerpers het zich denkegjfcrijgt men echter uit deze silhouet-tekeningen. O* L bovenste tekening is van Jacques Heim: een soepele lijn die associé- ties wekt met het prinsessernnodel; j niet al te los maar ook niet strek g het lichaam omsluitend. De andere Jacques, de ontwerper Jacques j. Griffe, bleek wat lijn betreft on- geveer dezelfde opvattingen t* f hebben. Zijn vondst was de „en- roullement", als het ware een güd vallende omslagdoek met slipBJ Maggy Rouff (onderste tekening) r teas vooral de wijde rok opfw* j lend: meestal rokken met zette geplisseerde, klokkende ft geplooide banen. U.r:

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 2