Levende wezens vragen toewijding en Breedte bepalend karakter voor de van een laan beplanting Gemeèntekwekerij Z. doprgangskiiis als I3e reis - 13 havens - 13 nationaliteiten Nieuwe verbindingsweg voor Sleper klemvast onder Koninginnebrug N r 18 Zonder rijbewijs op scooter: in botsing geraakt Rozenpr oef tuin voor selectie Gevolg vernieling roeiers niet meer in Hoekse Berghaven Geen gewonden bij jeninHoet Vakantieplezier gfff! it? DE ROTTERDAMMER PAGINA 4 VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1961 Yoikstuinencomplex wordt aanbesteed (Van een onzer redacteuren) W/ AT de Rotterdammer over het algemeen niet beseft wellicht omdat hij er dagelijks tegenaan kijkt maar wat voor een grote stad toch wel iets bijzonders is, is de bijzonder grote verscheiden heid aan bomen, struiken, planten en wat niet al langs de Rotterdamse straten en in de plantsoenen. Advertentie nubeduidend goedkoper Wat cijfers Chiislusdoom Geen iepziekte Houtvesterij Gras EN Bromfietser reed voetganger aan Tegenslag (Van een onzer verslaggevers) MET vrij grote snelheid is robuuste Rijnsleepboot, Voorlichting een de Damco 18 (116 tori) van de Damco Scheepvaart-Maatschappij N.V. te Rotterdam, donderdagmiddag" om streeks vijf uur tegen de gesloten Koninginnebrug over de Konings haven gevaren. (Van een onzer verslaggevers) J19-i.arL£!e Vlaardinger geraakte donderdag in Schiedam in moeilijkheden De jongeman was zonder rijbew s od een scooter geklommen. Toen hH om vUl voor half zes op de Vlaardingsedijk een bromhetser passeerde, kwam zijn koffer brnmfintc6- bevestigd was, met dé bromfiets m aanraking. De bromfietser wiel, waardoor schade vin riinc^,(mg on?stond- De bestuurder hij reed sneledoor k°"er maar meft P°litie de knaap opge- w^ w-mÜ erk®ndd dat hij zijn kofter kwijtgeraakt en dat hij zonder rij bewijs heeft gereden. Er - J baal opgemaakt. Bomen: zorgen kinderen van plantsoenendienst is proces-ver- Gemeentewerken van Rotterdam zal op 30 augustus aanbesteden het verrich ten van grondwerk voor de aanleg van een complex volkstuinen aan de Oudé •Penusseweg in Pernis. Als gevolg van allerlei beton constructies en van allerlei ma nipulaties met de grondwater stand tijdens de tentoonstelling E '55" van zes jaar geleden staat een aantal oxide bomen in het Park nu nog te kwijnen. Het staat te bezien of zij kunnen worden behouden. De Floriade heeft aan de bestaande beplatt- ting geen schade toegebracht, IET het aantal. Dat is wel indrukwekkend groot in cijfers, want de ge meentelijke kweekerij levert jaarlijks zesduizend jonge bomen en meer dan vierhonderdduizend struiken af. Maar die aanwas valt niet op In de enorme huizenzee van onze havenstad. Wel het assortiment Iedere laan heeft weer wat anders. Hier zijn het meidoorns, acacia's, christusdoorn of een lijsterbessoort, de sarbus, in smalle straten. Deze bomen blijven klein, of, als zij groter worden, zoals de christusdoorn, geven zij een ijle kroon, die veel licht doorlaat. Langs brede wegen staan iepen, platanen, of donkere, zeer zware kastanjes. Dan zijn er de essen, esdoorns, hemelbomen en allerlei andere soorten. Een enkele maal de grote kaarsen van Italiaanse populieren. En op kale plekken Canadese populieren, en wilgen, snelle groeiers, die in enkele jaren reeds een ferme kroon tonen en die dus ideaal zijn om een omvergeworpen en braak liggend landje tijdelijk een wat ple zieriger aanzien te geven. Die populieren zien wij, zoals is te be grijpen, vooral na de oorlog in het stadsbeeld komen. Naarmate de stad wordt volgebouwd zullen zij wel weer verdwijnen, want de gewone peppel is nu eenmaal geen mooie laanboom. De blaadjes fluisteren druk in de wind, maar verder is zo'n boom een nogal doods geval. Anders is hét gesteld met een bepaalde populierensoort, die hier veel wordt aangekweekt, en die men o.m. in het-Park kan bewonde ren. Die geeft een prachtige levendige boomkruin, mooie aan de onderzijde zilverige blaadjes en een diep donker getinte stam. "TEK geheel aparte tak van dienst Vj is de gemeentekwekerij in het ■Kralingse Bos. Die dient hoofdzake lijk als doorgangshuis: de bomen, die van de- kwekers komen zijn meestentijds te jong om al dadelijk in een straat te worden uitgeplant. Die moeten eerst een jaar of wat groeien. Op de gémeentekwekerij staan nu al de ;essen die de Cdolsingel moeten sieren -als dé metro klaar is. Er staan lin- idéh' voor de Maasboulevard, er staan iepen vóór de Westersingel en de Mauritsweg, als die straks geen gro te verkeersader meer behoeft te zijn. Er staan rijen Italiaanse populieren, die als windscherm dienst doen. En i er staan kilometers heining van fijn kippegaas om al dat jonge goed te beschermen tegen de. konijnen en de -hazen. Want die kunnen heelwat s'schade toebrengen! In de grote kas sen. staan de palmen, die bij officiële '"ontvangsten ten stadhuize dienst doen, of de-prachtige laurierbomen, die Rot terdam van koning Boudewijn van België ten geschenke heeft gekregen. Morgen betaalt U geen 12.75 voor deze reistas (overigens een prijs die ze dubbel en dwars waard is) maar zorg dat U hoort bij onze klanten die hem nu kopen voor nog géén acht gulden. Grote reistassen van extra zwaar dubbel waterdicht lin nen, afgewerkt met tuigleder en voorzien van een solide treksluiting met garantie. n Op de Floriade stonden die in de Ko ningshof. In de bakken staat jong goed, dat vol gend jaar de bloemen voor de plant soenen geeft. Geheel buiten de gemeentekwekerij, er gens op een open terrein tussen de huizen van Rotterdam, staat een ro- zenproeftuin. De rozen worden gese lecteerd op sterkte, bloemvorm, kleur en doelmatigheid. Want het werk van de plantsoenendienst is geheel anders gericht dan dat van een particulier, die een. tuin verzorgt, of zelfs dan hét werk van de tuinliedenstaf van een groot landgoed. Het gaat bij de plantsoendienst natuurlijk om schoon heid, maar vooral om doelmatigheid. De planten moeten sterk zijn, want zij hebben in een stad heel wat meer te verduren dan. in welke tuin ook. Men moet ze gemakkelijk kunnen ver plaatsen, zelfs grote bomen. De wor tels moeten dus sterk zijn. Moet een boom worden overgebracht, dan gaat men reeds het aan het overplanten voorafgaande jaar de wortels snoei en, door een diepe greppel rond de boom te graven. De boom wordt dan gedwongen een kluit met veel baar-1 wortels vrij dicht bij de stam te vor men, zodat bij overbrengen een fei- me kluit meegaat. DE ROTTERDAMSE plantsoenendienst werkt met ongeveer vierhonde man vast personeel, merendeels zeer kundige vaklieden. Jongere krachten worden zorgvuldig in het eigen bedrijf opgeleid. Voorts werken er ongeveer tweehonderd man, die de gemeente ,,in bruikleen" heeft van de Neder landse Heide Maatschappij- En ten slotte telt het leidend en toezichthou dend personeel nog veertig man. De totale oppervlakte, waarvoor de Rotterdamse plantsoenendienst de zorg heeft telt 850 hectare, daarbij is het Kralingse Bos inbegrepen. EEN van de mooiste Rotterdamse laan bomen is de christusdoorn, die verwant is aan de acacia's. Die geeft een ijle kroon met een nogal tere kleur blad. Die kroon kan allerlei bi zarre vormen aannemen, en dus heb- ben de deskundigen van de gemeente kwekerij zich gehaast, een exemplaar, dat een fraaie vorm toont, te gebrui ken voor vegetatieve vermeerdering. Dat geeft de zekerheid dat deze na komelingen óók voor een mooie boom- vorm zullen zorgen. Die vegetatieve vermeerdering ge schiedt, zoals gebruikelijk door ocula- tie, afleggen, of wortelstekken. De che mische industrie heeft er voor gezorgd, dat de successen daarbij heel wat groter zijn dan vroeger: door afge sneden stekken eerst enige tijd in een in water opgeloste „groeistof" te la ten staan wortelen die stekken heel wat gemakkelijker dan anders. MAAR een boom of plant is nog altijd een levend wezen, onderworpen aan ziekten en aan allerlei omstandig heden. De beruchte iepziekte heeft in dertijd heel wat prachtige bomen uit het stadsbeeld laten verdwijnen. Ver schillende kwekerijen liebbea uit ken. Die kunnen we bewonderen in parken en een beplanting* met goud acacia's geeft op de somberste dag nog een blijde en zonnige indruk. Geliefd 2ijn ook de meidoorns met hun bloemtrosjes in het voorjaar. Maar de meidoorn is van nature een struik en het kost heel wat moeite, hem op te kweken in boomvorm en hem dan die boomvorm te laten behouden. Dat geldt ook voor de haagbeuk en de veld- esdoorn, die we hier en daar in ot terdam ook al als echte boom tegen komen. Mooie laanbomen zijn de berken met hun zilverwitte bast en tere takken, die in het vroege voorjaar, eigenlijk al in de winter, zo mooi diep paars kunnen kleuren. Die berken geven weer andere problemen: de berk hoort thuis in de bossen en hij groeit niet graag met zijn wortels onder het straatplaveisel. Bovendien wil hij als „solitair" niet uitgroeien tot een volwassen boom. In allerlei par ken vinden we dan ook berkenbos jes, waar de jonge boompjes elkan der beschuttend tezamen opgroeien. Die bosjes worden, als de bomen ouder worden nitgednnd en de bo men die daaruit worden weggehaald vinden we terug, bijvoorbeeld langs lanen in Kralingen. Maar ook de oudere berk in een laan blijft een zorgenkind, dat zich heel wat beter thnis gevoelt tussen aller lei andere vegetatie. \TOOR DE Rotterdamse gemeentelijke plantsoenendienst zijn de bomen het belangrijkst. Die vragen de meeste zorg en elke verdwijnende boom laat een open gat achter, dat heel moeilijk weer kan worden opgevuld: het leef tijdsverschil zal altijd te zien blijven. Hoe belangrijk Rotterdam zijn bomen vindt, blijkt wel daaruit dat het hoofd van de plantsoenendienst Ir. A. Raad, Een fraaie berk aart. de.Staten- singel. De berk is een der deco ratiefste boomsoortenmaar om zo'n boom. zover te krijgen is heel wat zorg nodig. Hij is ster ker dan zijn soortgenoten in de Kralingse lanen: berken gevoe len zich niet erg „lekker" met hun wortels onder straatpla veisel. bedden geplaatste etiketten en door de wijze van beplanting heel wat ideeën opdoen voor hun eigen tuin. zo zij die bezitten. Voorlichting ook is het tonen van be paalde vegetaties, die normaal niet in deze omgeving thuis behoren. Zo heeft het Park een volledig Brabants ven netje met bijbehorende oeverbeplan ting. Daar groeit dopheide, struikhei, russen en allerlei moerasgoed dat op de hei thuis hoort, tot de vleesetende vliegenvangertjes toe. Dan is er het Berkenweitje in het Park, waar allerlei verschillende soorten berken bijeen zijn geplant, elk netjes voorzien van een eigen naamkaartje. Een andere vorm van voorlichting is die door middel van gemeenschappe lijke tuinen van complexen woning wetwoningen. De gemeente geeft het materiaal en de jeugd van het desbetreffende blok krijgt de verantwoordelijkheid voor het opkweken. Daarvoor zorgt die jeugd heel serieus: de eerste de beste, die het waagt zo'n ge meenschappelijke tuin met een voetbal onveilig te maken, kan ken nis maken met een paar hardhan dige jongensvuisten. ThE bloemen vereisen natuurlijk ook 17 heel wat werk. 'Geraniums zijn niet bestand tegen, onze winters, moeten dus elk jaar weer worden uitgeplant. Van België kreeg Rotterdam na de Floria de duizenden knolbegonia's ten ge schenke, die overal de stad opfleuren. Het Park is na de Floriade weer ge heel in de vroegere luister. In feite is het nog mooier, door de nieuwe be planting. Van deze tentoonstelling, die door duizenden is bezocht, heeft geen boom of plant ook maar iets geleden. Anders is het met de E'55, toen door allerlei betonconstructies en door ver andering in de grondwaterstand zeer diep is ingegrepen ia de levensomstan digheden van de bomen. Er staan nu nog heel wat bomen in het Park te kwijnen, die waarschijnlijk de toen toegebrachte schade nooit meer te bo ven zullen komen. A AN boord van de Willem Buys x bevonden zich ook het voormalig lid van de gemeenteraad van Rot terdam, de heer P. Kapinga, en echtgenote. Zij ondernemen een wereldreis om hun geëmigreerde kinderen en kleinkinderen. dan is er nog het gras. Rotterdam bevat hectaren en hectaren gazon dat 'n intensief onderhoud vereist Er zijn zeifs maaima chines gekomen naar een geheel eigen ontwerp, aan gepast aan de behoeften van de Rot terdamse plantsoenen. Een maaier legt per dag op zo'n gemotoriseerde maai- machine ongeveer honderd kilometer af,- En na een week mag hij het zelf de stuk alweer onderhanden nemen.... (Van een onzer redacteuren Ï?EN oxide zeerot zou er zijn hart voor vasthouden. Het vtagge- schip van de Koninklijke Rotter- damsche Lloyd, het m.s. Willem Ruys, begon gistermiddag door Wilton-Fijenoord prachtig „geknipt en geschoren" aan een nieuwe reis rond de wereld. Het is haar dertiende reis. En op die dertien de reis worden dertien havens aan gedaan door passagiers van der tien nationaliteiten, die zich om 13.00 -uur moesten inschepen. Maar het had erger kunnen zijn. Het schip had ook nog op vrijdag kun nen vertrekken. Met 977 passagiers is de Willem Ruys ook nu vrijwel geheel volge boekt. Een 452 passagiers kwamen in Rotterdam aan boord, de overi gen embarkeren in Southampton. Onder de Rotterdamse" passa giers waren er 75, die niet verder reizen dan Southampton. Wie da jongste passagier is, is niet be kend. Wel de oudste. Dat is me vrouw J. Sluis-Irnmink, een tach tigjarige Nederlandsedie al jaren in Mexico woont en met de Wil lem Ruys naar Holland ktnamuoor familiebezoek en nu weer huis waarts gaat. En voorts is aan boord een mosselkweker uit lerse- ke, de heer D. JSinke, die in vier étappes rond de wereld reist. Kort voor het vertrek gaf de heer T. A. N. Johnson aan boord aan familieleden en vrienden een af scheidsparty. Ruim vier jaren heeft hij in Nederland vertoefd als consul-generaal van Nieuw-Zeeland in Den Hang en tevens als hoogste diplomatieke vertegenwoordiger van zijn tand in Nederland, vooral belast met de emigratie pan Ne derlanders naar Nieuw-Zeeland. Nu. keert hij voor goed terug naar Wellington. „Ik heb hier een geiveldige tijd gehad", vertelde hij. Gedurende mijn ambtsperiode zijn een zeven duizend Nederlanders naar Nieuw- Zeeland geëmigreerden ik kan zeggen, dat het hun goed gaat In totaat hebben, zich al vijfentwintig duizend Nederlanders in Nieuw- Zeeland. gevestigd en we hebben nóg een twintigduizend vacatures. Als men mij om advies vraagt, zeg ik: Ga maar gerust naar Nieuw-Zeeland. Voor wie hard wil werken is daar plaats. Er komen maar zeer weinig geëmigreerde Nederlanders terug naar Holland en als ze terugkeren is het alleen om hier hun vaeantie door te brengen. Mijn opvolger is mr. John Hale, die vrijdagmiddag j.l, mijn taak heeft overgenomen". Een oude getrouwe bleef dit keer aan de wal. De scheepsarts dr. J. G. Wisse uit Meerssen (Lj. Hij was aan zijn vakantie toe. Zijn praktijkop Pitcairn, het eiland je van de Bounty-muiters, wordt nu. toaargenomen door dr. A. J. K. Binnendijk uit Ermelo. Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze grote reistassen met riem, het linnen In een beschaafd rultdessin, nu voor Sri Gtén tel. of lihrlft (Van onze correspondent) Het is te wijten aan het onlangs gemelde optreden van drie Italiaan se opvarenden van een tanker in Euro poort dat thans de rijks-havenmeester van Hoek van Holland de roeiers van de „Eendracht" verboden heeft nog lan ger de Berghaven in De Hoek aan te doen. Voor de roeiers is deze maatre gel niet prettig. Zij konden echter de gedachtegang, die hierbij voorzat, wel volgen. Een paar stewards en een messroom- bediende hadden verschrikkelijk huisge houden ïn de Berghaven. Voor de grote schade aangericht aan vaartuigen zijn zij inmiddels drie weken opgesloten. Maar nu is het tegelijk voor goed af gelopen dat zeelieden van tankers van uit Europoort naar de Hoek worden ge bracht of zij moeten dit met eigen bo- i ten doen. De roeiers uit Pernis komen niet meer in Europoort om schepelingen i aan vaste wal te zetten want de Berg- haven is voor hen geblokkeerd. Het ri- 1 sico dat men loopt met buitenlandse zeelui wanneer zij ook nog in beschon ken toestand verkeren, is volgens de havenmeester te groot. Voor de zakenlieden in De Hoek is dit een teleurstellende maatregel want deze zeelui komen nog wel eens wat j verteren. Hoe het ook zij.... de Bergha ven is dicht voor de roeiers van de Eendracht én moet dat helaas blijven. Van een onzer verslaggevers deelte van de Van Hoochstratenweg, VANDAAG is begonnen met het dat in IJsseltnonde het bestaande ge- uitzetten van het tracee voor het ge- deelte het verlengde van de Roe- lantweg dus zal verbinding met het punt waar de Bovenstraat, de Kraaijeveidsinge! en de rijksweg naar Dordrecht elkander kruisen. Via dit nieuwe gedeelte zal de Van Hoochstratenweg in eerste instantie het verkeer van de Koninginneweg moeten overnemen Als de Van Hoochstraten weg gereed is, vermoedelijk over een maand of twee, zal de Koninginneweg voor het verkeer worden gesloten. Men zal dan beginnen aan de construc tie van een 150 m. lange tunnel, waar door de Koninginneweg straks onder het nieuwe tracee van de rijksweg zal wor den geleid. Voorlopig zal in het komende gedeel te van de Van Hoochstratenweg een Bailey-brug worden opgenomen over de kolk, waarlangs het opgespoten terrein afwatert. Later zal uiteraard een defi nitieve afwatering in de vorm van een duiker of brug worden gebouwd. Het is de bedoeling dat het zuide lijke opritten-viaduct van de Van Brie- nenoordbrug in de toekomst over de Van Hoochstratenweg heen zal gaan. Zoals men weet, zal, als het plan voor de vroegere dorpskern van IJsselmonde is uitgevoerd, de Van Hoochstratenweg de verbinding zijn tussen deze vroege re dorpskern en Rotterdam-zuid. De Van Hoochstratenweg krijgt een rijwegbreedte van zeven meter. Donderdagochtend vroeg zijn in Hoek van Holland een bestelwagen en de ge meentelijke vuilnisauto met elkaar in botsing gekomen. De bestelwagen, die werd bestuurd door de 32-jarige H. B. uit De Hoek. werd aanzienlijk bescha digd, De vuilnisauto, bestuurd door de 36-jarige H. S. uit Rotterdam, werd licht beschadigd. Tegen het middaguur botste dc mo torbakfiets van de 55-jarige C, G. P. L. uit De Hoek met een vrachtwagen be stuurd door de 35-jarige H. T. uit Ede. L. liep verwondingen aan de linkerknie op. Beide voertuigen werden licht be schadigd. Donderdagavond werden de autobus van de 25-jarlge "W. G. J. v. O. uit Rozendaal en de personenauto van de 32-jarige H, S. A. uit Goedereede licht beschadigd toen de voertuigen met ei kaar botsten. Een half uur later vloog de motor met zijspan van de 23-jarige G. J. R. uit de bocht van Rietdijkstraat-Plan- tiusstraat. De motor reed daarop tegen een huis in de Rietdijkstraat en werd zwaar beschadigd. De bestuurder kreeg geen verwondingen. Be heer G. J. M. Ghijsels uit de Prinses Margrietstraat te Zwijndreeht is vannacht om ongeveer half drie met zijn personenauto tegen een boom gereden langs Rijksweg 16. De auto vloog in brand. De heer Ghijsels is met verwondingen naarj het Zuiderziekenhuis te Rotterdam j gebracht. Het vakantieprogramma voor mórgen, zaterdag 12 augustus in Rotterdam is als volgt: Chariots: 14.30 uur. Prestatie-zwem tocht over 500 m. Oversehie: 9 uur. Wandelen naar Kol- pabad, Vlaardingen: 14.45 uur. Brand weer—BBRoode Kruisoefeningen op perceel grond hoek Alb. Cuijpstraat hoek 2e Hogenbanweg:, 20 uur Slotvoorsteliing door R.IC. Toneelvereniging „Oversehie". Schiebroek: 14.30 uur Brandweerde monstratie: 14 uur Wandelpuzzletocht. IJsselmonde: 14 uur slotfeest. Zuïdwijk: 19 uur sluiting vakantïebe- steding, plein Morgensterkerk. bijzonder sterke exemplaren, die deze iepziekte goed bleken te kunnen door staan iepen gekweekt die vrijwel iepziektevrij zijn. Vele van deze va riëteiten hebben andere nadelen: zij geven geen mooie kroonvorm, of zij zijn gevoelig voor lelijke bladverkleurin gen. In Rotterdam beschikt de plant soenendienst over een variëteit die nagenoeg vrij is van iepziekte, die in een mooie kroon uitgroeit en die wij blijft van ontsierende biadziekten. In de gemeentekwekerij bij het Kra- lingsebos staan tientallen fraaie iepen boompjes te wachten op uitplanting in de stad. Hun definitieve bestem ming is voor het merendeel reeds be paald. zijn er tegenslagen. Een fraaie es bijvoorbeeld bleek een heerlij ke maaltijd op te leveren voor de lar ven van een insectensoort. Die vraten zich in tot het hout toe en vernielden heel wat bomen in het Kralingse Bos en ook in de kwekerij zelf. Iedere Rotterdammer kent natuurlijk de acacia die helemaal geen acacia is. Want wat men gewoon lijk acacia noemt, de fraaie laan boom met de rimpelige stam en de heldergroene ronde blaadjes, die in veertjes bijeen staan aan een ge meenschappelijke bladsteel heet eigenlijk rohini», pseudoacacia. Van die robinia kennen we in Rotter dam ook heel wat verschillende va riëteiten. Er is een soort met prach tige goudgeel gekleurde bladeren en een andere groeit heel decoratief met sterk kronkelende stam en tak- COMS O e: geen tuinbouwkundige of botanicus maar houtvester is! Onder zijn leiding wordt ook weten schappelijk werk verricht. Men is er in geslaagd een eigen variëteit van de veldesdoorn te kweken, de acer xot- terdam, die speciaal geschikt is voor kleinere straten. Er bestaat een. varië teit pleinweg, genoemd naar de piaats waar een bijzonder mooie boom stond, waarvan men. vegetatief een nage slacht won met een opvallend mooie kruinvorm. Behalve de bomen heeft de plant soenendienst ook heel wat heesters en bloemen, Prachtig bloeiende budd- leya's, die elk jaar heel diep moeten worden ingesnoeid, omdat die alleen bloeien op éénjarig hout. Duizenden rozen in allerlei variëteiten en kleuren. Die rozen zijn zeer doelmatig. Zij zijn mooi en zij hebben dorens, zodat even tueel baldadige jeugd er meestal wel voor uitkijkt. Maar er zijn in de Rotterdamse par ken heel wat rozen terecht gekomen, die zo mooi bleken, dat zij in het nachtelijk duister de weg op gingen naar particuliere tuintjes Een bijzonder mooi rozenpiantsoen is gelegen langs de Vroezenlaan. AARDIG is ook het initiatief, dat de -*■ meerite heeft met „voorlichtende" beplanting. Hier en daar zijn hoekjes met allerlei vaste planten, bloemen en heesters bijeen, die een particulier gemakkelijk bij elke willekeurige kweker kan betrekken. De Rotter dammers kunnen daar heel genoeg lijk zitten en geleid door de bij deze De brug was juist weer geopend voor het drukke verkeer tussen het noorde lijk en het zuidelijk stadsdeel, toen het ongeluk gebeurde. De Damco 18 zou langs de Prins Hendrikkade bij het Noordereiland afmeren, maar als ge volg van een defect in het overbren gingsmechanisme bleef de sleepboot vooruit varen, toen de schipper „volle kracht achteruit" gaf. De aanvaring was onvermijdelijk. Met een harde klap boorde de voorste ven van het schip zich in het brugdek: de sleepboot voer zich klemvast. De brugwachter liet onmiddellijk dc afsluitbomen zakken en „bevrijdde" de sleepboot door de brug te openen. Dc manoeuvre om bet schip weg te slepen duurde ongeveer een half uuri en had aan belde kanten van de brede Koningshaven een grote verkeerschaos A tot gevolg. «tb- Op het Noordereiland, de Maasbrug gen, Boompjes, het Stieltjesplein, de Rosestraat en Oranjeboomstraat ston den honderden auto's bumper aan bum per. Be Damco 18 kreeg ernstige schade, van de Koninginnebrug werd een van de beide hoofdieggers verbogen. De rail, waarlangs een werkbak voor het on derhoud van de brug rijdt, werd ver nield. De politie heeft enkele veiligheids maatregelen getroffen op het brugdek. Een gedeelte van de rijbaan voor het ge motoriseerde en tramverkeer is door middel van een hek afgesloten. De beschadigde hoofdlegger zal zo spoedig mogelijk worden hersteld tij dens avondlijke en nachtelijke uren. Een gedeelte van het karwei zal overdag moeten worden uitgevoerd. Dit zal on getwijfeld verkeersstagnaties veroorza ken. De 73-jarige vleesgrossier B. Brand, stapte donderdagmiddag voor zijn wo ning in de Molenlaan te Rotterdam uit zijn wagen, liep het rijwielpad over en werd aangereden door een bromfietser. Zowel de voetganger als de bromfietser vielen. De bejaarde voetganger liep een lich te hersenschudding op. De bromfietser, de 54-jarige loodgieter M. Tillekens uit de Bloklandstraat, kreeg een wond aan het achterhoofd en klaagde over pijn aan de linkerschouder. TXE Rijnsteepboot werd aan de voorzijde ernstig beschadigd.

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 2