het Met het finaal afgelopen nu Groep Rij keus blijft ijveren voor betere betrekkingen I' Valt T-day nog in deze week? IS Opvoeding vergde veel van krachten geboden Onderhandelingen met Indonesië Slag om olie uit Noordzee gaat beginnen Dr. De Kort volgt prof. Romme op India viert zijn onafhankelijkheid Pacifisten uit Öost- Duitsland gezet WEMELEND VOGELLEVEN 'AUGUSTUS' Geen contact meer inzake Nieuw-Guinea Amsterdam breidt havens uit Met monter Pril leven Slauerhoff wordt in Haarlem herdacht DE ROTTERDAMMER PAGINA 3 (Van een onzer redacteuren) DE Nederlandse Aardolie Maatschappij (N.A.M.) gaat dus een poging on dernemen de bodem schatten van de Noordzee dienstbaar te maken aan 's lands olievoorziening. Als het weer in de tweede helft van augustus daarvoor niet ongunstig is, zal zij nog dit jaar, ter hoogte van Kijkduin, ongeveer vier kilometer uit de kust, een zeeboring slaan en dit wordt de verste boring op het noordelijk halfrond. Het boor- platform Triton, voor de explo ratie in gereedheid gebracht bij Niehuis en Van den Berg's Scheepsreparatiebedrijf N.V. te Pernis, zal donderdag of vrijdag a.s. vaarklaar zijn en op T-day, mede vast te stellen door het K.N.M.I. te De Bilt, buitengaats worden geleept. Weer Oude gedachte Sea-Shell Inrichting NU WE weer augustus schrij ven kunnen we gevoege lijk zeggen, dat het met de vogelzang finaal afgelopen is. Misschien horen we hier of daar nog een late merel, een verliefde houtduif of nog een van enthousiasme blakende winterkoning, maar voor de rest is het bar en bar stil in het bos. Ook vernemen we nog wel het gebedel van jonge zangers, die reeds lang het nest hebben verlaten, doch door hun ouders nog steeds worden gevoerd. En hiermede hebben we voor wat het bos betreft vrijwel alle geluiden opgesomd die nog te horen zijn. DINSDAG 15 AUGUSTUS 196J eet zelfs niet eens wie en zijn; aangezien hi; terugtrekt als het wijf. Booreiland Triton vertrek-klaar De slag om olie uit zee gaat begin nen. Seismische onderzoekingen heb ben bewezen, dat ook onder de bo dem van het aangrenzende Noord- zee-gebied structuren voorkomen als op het land. Maar de boorbeitel zal moeten aantonen of er zich in die structuren reservoirlagen bevinden met een lonende produktie. „Het is een sprong in het duister", vertelde ons gistermiddag dr. ir. H. A. Stheeman directeur van de N.A.M „Er kunnen zich tal van moeilijkhe den voordoen, maar die moeilijkhe den dienen we te bekijken al zullen ze van ons veel vernuft, veel geduld en veel moed vragen. Doch het gaat om de toekomst van de olievoorzie ning van Nederland. De meeste in West-Nederland ontdekte olievelden zijn in produktie gebracht en met el kaar produceren zij nu meer dan een miljoen ton per jaar. En hoewei de ze produktie nog een weinig kan wor den opgevoerd zal het duidelijk zijn, dat een belangrijke vergroting slechts kan worden verkregen uit het aan Nederland toevallende gedeelte van de Noordzee-bodem." De Triton is ceu „booreiland" van formaat- l>ehoort tot liet type van booreilanden, dat in het verleden reeds zeer vaak werd be proefd. In de Golf van Mexico staan er verscheidene. Ze werden speciaal voor liet boren in het gebied van de Caribische Zee ontworpen. Hier uit volgt, dat ze bijzonder sterk moeten zijn» want in dat gebied, ge legen tussen Florida en de Noord kust van Zuid-Amerika, vinden de beruchte wervelstormen bun oor sprong. De ponton of bak, waarop tijdens het verslepen naar de hoorplaats de gehele installatie rust, is 41 meter lang, 24.5 meter breed en 4.6" meter diep. Door deze enorme afmetingen is de diepgang tijdens het varen slechts 3.0 meter, maximaal echter 3.3 meter. De vier poten zijn elk 5.4 meter lang en hebben een middellijn van 2.4 meter. Tijdens het transport staan de poten in hun 'hoogste stand. Nadat de ponton met installatie tot de juiste hoogte langs de poten is opgevijzeld, bevindt de onderkant van de .ponton zich-11.5. meter- boven de.'zg. Low-dow.watet- spridg-lijn. Deze. L.L-W.S.-lijn slaat op Bet zéé-niveau hij zeer lage eb. Daarom kan worden gezegd, dat de bodem van de bak 1)ij normale, ge middelde waterstanden toch nog circa tien meter boven het zee niveau blijft. De dekken liggen nog hoger.'Het hoofddek ligt 16 meter boven de X,.L.W.S.-lyn en het heli- copterdek komt er zelfs 23.5 meter bovenuit. Dit viiegdek heeft ook forse maten, nl. 18.3 meter lang en 15.3 meter breed, waarbij een vang net, dat er zich omheen bevindt, nog niet eens is meegerekend. De top van de boortoren ligt 49 meter boven het hoofddek, dat is 65 meter hoven de L.l .\V 8.-Iijn. Aan boord van de Triton zijn allerlei maatregelen, genomen om de veiligheid van de bemanning zo goed mogelijk te verzekeren. Het weer speelt bij deze eerste ex ploratieboring de belangrijkste rol. De Triton kan slechts bij rustig weer naar de lokatie worden gesleept. En het is best mogelijk, dat het op ,,T- day" en de daaropvolgende dagen onmogelijk zal zijn de haven te ver laten. De N.A.M. wenst geen enkel risico te nemen. Maar mochten de weersomstandigheden van dien aard zijn, dat de Triton naar de plaats van bestemming kan worden ge bracht, dan nog is het niet zeker dat met het boren een begin wordt ge maakt. De weersomstandigheden blij ven ook dan nog van invloed. Dé boring zal n.l. een diepte van even 2.000 meter moeten bereiken teneinde produktief te worden. Hier mee is een tijd van vier a vijf we ken. gemoeid. Met alle voorbereiden de werkzaamheden inbegrepen kan althans bij gunstig weer de eerste boring nog voor oktober zijn geschied. Maakt het weer dit onmo gelijk, dan wordt dit jaar van een boring afgezien en wordt zij uitge steld tot 1962. Maar we hopen van harte", al dus dr. Stheeman, dat we de komen de weken de gelegenheid krijgen on ze berekeningen aan de werkelijkheid te toetsen. Dat we te weten komen of een dergelijke produktie op zee lo nend is. Wat we verwachten is. een olie,', die stolt ver boven de tempera tuur van het zeewater. Dat is nu een van onze problemen, maar ik reken er op, dat we dat probleem wel de baas worden". De gedachte van de N.A.M. om op zee te gaan boren is niet van de laat ste tijd. Op het ogenblik, waarop in 1953 in Rijswijk de eerste West nederlandse boring produktief werd, verrees ze reeds. Want toen werd een economische produktie verkregen op een plooirug, die zich kennelijk in zee moest, voortzetten. De vluchtig geopperde plannen kre gen vaster vorm toen in 1956 enkele produktieve velden inliet Westneder- ïandse bekken werden ontdekt, met name het Wassenaar-veld en het IJs- seimonde-veld. In 1957 was de ten dens om op het land de boringen al thans tot aan de zee uit te strek ken duidelijk. Omstreeks die tijd werd door middel van boringen de gehele kuststrook onderzocht. En ho, wel op dat moment „onze kennis van de ondergrond van de bodem van de Noordzee nog maar beperkt was, werden in februari 1959 bij de auto riteiten stappen ondernomen om de ze kennis uit te breiden zowel door een seismisch onderzoek op zee als door het slaan van een boring bin nen of buiten de territoriale grenzen. Het onderzoek in 1959 leverde ons de locatie waar wij thans hopen te bo ren, uit dat van 1960 gewerden ons een aantal mogelijk gunstige hoor plaatsen buiten de territoriale gren zen". In 1959 deed zich de gelegenheid voor een enkele boring te slaan met de Sea-Shell, een boorponton, die voor de Bataafse Internationale Pe troleum Maatschappij bij Gusto in Schiedam in aanbouw was. Besloten werd te boren op de in dat voorjaar gevonden hoorplaats ter hoogte van Kijkduin, zeer dicht gelegen bij de plaats waar straks wordt geboord. Helaas kon dat plan niet doorgaan. De tijd, die de boorponton voor de N.A.M. beschikbaar kon worden ge maakt, was te kort. De Sea-Shell moest naar de Perzische Golf ver trekken. Het plan tot het boren in de Noord zee werd opnieuw opgevat toen de N.A.M. van de Koninklijke Shell Groep tijdelijk de beschikking zou kunnen krijgen over de boorponton Triton. Dat was in 1960. Maar om dat de Triton verbouwd en versterkt moest worden en o.m. worden voor zien van een helicopterdek en een verblijf voor de bemanning, werd tenslotte besloten in het najaar van 1961 een enkele boring te slaan bin nen de territoriale wateren, en dicht onder de kust eerst ervaring op te doen; De plaats genaamd Kijkduin Zee A is gekozen omdat zij het dichtst is gelegen bij Rotterdam, van waar uit de bediening van de ponton zal geschieden. Het is de bedoeling van de N.A.M. zowel de ondergrond nader te leren kennen, alsmede ervaring op te doen met het materieel en het per soneel gelegenheid te geven zich in te werken. Bij ploegenwisseling of perso- neelsbezoek kan gebruik warden ge maakt of van een helikopter of van een speciale boot, de Dolphin. Daar naast zal de Dolphin worden gebruikt voor de aan- en afvoer van materia len van en naar het magazijn van de N.AM. aan de Eemhaven. Aan boord van Hr. Ms. „Karei Doorman" was het gisteren ouder dag en de marine zou de marine niet zijn als zo'n dag niet narende zou worden doorgebracht. De oorlogsbodem voer ditmaal van Den Helder naar Rotterdam, zodat de 1200 ouders alles konden mee maken wat hun zoons iedere dag beleven aan boord van zo'n vlieg- dekschip. (Van onze parlementsredactie) Dr. VV, L, P. M. de Kort zal prol mr. C. P. M. Romme voorlopig opvol gen als voorzitter van de Tweede-Ka merfractie van de Katholieke Volkspar tij. Het eenstemmig verzoek daartoe, hem op 13 juli door de fractie gedaan, heeft hij thans ingewilligd. Dr. De Kort zal volgens een offi ciële mededeling de fractie preside ren tot aan de verkiezingen van 1963 Daarna zal het voorzitterschap opnieuw In overweging worden genomen. De heer W. J. Andriessen, die sedert prof. Romme's aftreden leider der K.V.P.-kamerLeden is geweest, zal weer vice-voorzitter van de fractie worden. De nieuwe K.V.P.-fractieleider is in 1909 "geboren, studeerde en promoveer de te Leuven in de sociale en politieke wetenschappen en maakt sinds 1945 deel uit van de Tweede Kamer, waarin hij vooral optrad als specialist iu de socia le wetgeving. Hij is sedert kort ook burgemeestervan Nieuw-Ginniken. De benoeming van dr. De Kort is een tijdelijke voorziening. Als zijn voorzit terschap een succes blijkt, zal het mis schien ook na 1963 worden gecontinu eerd. maar het is ook mogelijk, dat de K.V.P. over twee jaar een dan afgetre den minister naar voren zal schuiven. In dit verband is meer dan eens de naam van de huidige bewindsman van O.. K. en W., mr. J. M. L. Th. Cals, genoemd. „Omdat er steeds twee boorploe- gen, telkens gedurende vijf dagen, aan boord moeten wonen, is er bij zonder veel zorg besteed aan de verblijven van het personeel. Zij kunnen wedijveren met het beste wat er op dit ogenblik aan boord van schepen bestaat. Er is slaapgelegenheid voor de vaste bemanning van 34 personen, voor de bezoekers zijn bovendien ze ven reserve-slaapplaatsen aanwezig. Er is een ruime kantine, waarin 24 opvarenden zich in hun vrije tijd kunnen verpozen of 18 opvarenden tegelijk kunnen eten. Verder zijn er nog een hypermoderne keuken, een kantoor, een E.H.B.O.-kamer, dou ches, vaste wastafels en toiletten. Alle vertrekken, gangen, wasruim ten en de keuken zijn aangesloten op een centraal luchtverversingssy steem. En overal is centrale ver warming. Bovendien kunnen de ven tilatie en de verwarming in de slaap verblijven nog afzonderlijk worden geregeld." Premier Nehroe heeft op de wallen van het reusachtige fort in het oude ge deelte van New Delhi een rede gehouden ter ere van de veertiende verjaardag van de onafhankelijkheid van India. On geveer 200.000 mensen hadden zich in de stromende regen verzameld voor het uit de 17de eeuw daterende fort. Nehroe werd enthousiast toegejuicht door zijn toehoorders, onder wie duizenden school kinderen. Eenheden van het Indische le ger stonden stram in de houding, ter wijl kanonnen saluutschoten losten. „Het geroffel van de oorlogstroms is te horen", waarschuwde Nehroe, „een oorlog zou de wereld, gezien de aard van de moderne wapenen, veranderen in een kerkhof. Niemand zou belang heb ben bij een gewapend conflict en India doet op zijn eigen nederige manier al het mogelijke om de machtige landen van de wereld aan te sporen tot ontwa pening. Maar als wij elkaar in ons eigen land bestrijden om verschil in gods dienst, taal en provincie, hoe kunnen we de landen van de wereld dan beïnvloe den? Wij moeten het gevaar, dat van Chinese zijde dreigt het hoofd bieden", zo voegde hij eraan toe, doelend op het grensconflict met China, dat volgens In dia een deel van India's grondgebied be zet. Nehroe verklaarde, dat het derde vijf jarenplan (dat dit jaar is gelanceerd). In dia in een aantal sectoren selfsupporting zal maken. „Het vierde vijfjarenplan zal ons land op de been brengen en zal het een economie geven, waarmee het zich geheel zal kunnen onderhouden." De groep Amerikaanse en Europese pacifisten, die bezig is aan een vredes mars van San Franeisco naar Moskou en die op 7 augustus j.l. enthousiast door de communistische autoriteiten van Oost-Duitsland werd verwelkomd, is naar West-Duitsland teruggestuurd. Een woordvoerder van de pacifisten zei, dat de Oostduitse autoriteiten de groep gratis transport naar Polen hadden aan geboden. Toen de pacifisten antwoord den, dat zij liever naar Moskou wilden lopen werden zij in een bus gestopt en naar de grenspost Hélmstedt terugge bracht, De pacifisten zijn uit San Fran cisco vertrokken met het plan Moskou op 25 oktober te bereiken. Zij weten nog niet hoe zij hun doel na de uitwijzing uit Oost-Duitsland moeten bereiken. In de polder is het al net een der gesteld. De weidevogels zijn al le verdwenen en alleen doortrek kende kieviten uit verre oorden hebben daar tijdelijk him bivak opgeslagen. Maar geluid maken zij niet veel. De enige vogel, die we nog wel eens te horen krijgen, is de veldleeuwerik, maar ook deze zal binnen enkele weken het zin-gen opgeven. Het, is trouwens helemaal geen wonder, dat de vogels opgehouden zijn met zingen. In de eerste plaats heeft het geen zin meer, omdat zij niet meer door broed- drift worden gedreven en ten twee- De groep-Rijkens heeft mee gedeeld dat zij zich zal gedragen uaar de wens der regering om geen verdere contacten met Indonesiërs inzake Nieuw-Guinea te onder houden. Zij wil echter blijven ijveren voor herstel van normale vriendschappelijke betrekkingen tussen Nederland en Indonesië. De verklaring der groep-Rijkens luidt als volgt: De Nederlandse regering heeft on langs bekendheid gegeven aan haar op vatting, dat verdere contacten van per sonen, deel uitmakende van de groep Rijkens, met Indonesiërs inzake de Nieuw-Guinea problematiek afgeraden dienen te worden. De groep Rijkens zal zich uiteraard gedragen naar de hieruit blijkende wens van de regering. Zij stelt het op prijs een uiteenzetting te geven van de redenen die haar tot haar optreden hebben bewo gen en van de aard van haar bemoeiin gen. De groep is in de loop der jaren her haalde malen ter sprake gekomen, zowel in de beide Kamers als in de pers. Zij vormde zich in 1954 uit personen zowel uit zaken- als uit andere kringen, die zich bezorgd maakten over de ontwik keling van de betrekkingen tussen Ne derland en Indonesië. Zij vertegenwoor digde een niet te verwaarlozen ervaring betreffende de verhoudingen in Indo nesië en in de wereld. Van tijd tot tijd werden achtereenvol gende regeringen in Nederland op de hoogte gehouden van de Inzichten van de groep, Inzichten welke naar haar overtuiging door velen in den lande werden gedeeld. Ook vonden herhaalde lijk gedachten-wisselingen plaats met vooraanstaande Indonesiërs uit de kring van het regeringsbestel in dat land, welke ten doe! hadden de opvattingen van de groep te toetsen. Ten dele spro ten deze gedachtemvisseiingen voort uit initiatief van de zijde van de groep, ten dele werden zü van Indonesische zijde gezocht. In de loop van do laatste paar maan den hebben dergelijke contacten plaats gevonden met president Soekamo en met anderen uit zijn omgeving, en wel in Washington, Wenen en Rome. Doel van deze contacten was in het bijzonder om, bij volledige afwezigheid van enige offi ciële directe of indirecte verbindingen tussen de regeringen van Nederland en Inaonesië, door kennis te nemen van het standpunt aan deze zijde, de weg te verkennen waarlangs het overleg tussen de beide regeringen zou kunnen worden hervat door middel van personen alsdan aan te wijzen door die regeringen. Gezien het feit. dat nu eenmaal aan Indonesische zijde de Nieuw-Guinea- problematiek een prominente plaats in de gedachten inneemt, was het onver mijdelijk dat dit onderwerD ter sprake kwam. Van de zijde der groep Rijkens werden de contacten ook benut om het officiële Nederlandse standpunt toe te lichten en tevens de aandacht te vestigen op de in Nederland gevoeiae bezwaren tegen diverse Indonesische maatregelen. Zou uit het particulier initiatief een meer officieel overleg voortvloeien, dan zou dit uiteindelijk dienen te leiden tot normalisering van de verhouding tussen Nederland en Indonesië en tot herstel van vriendschappelijke -betrekkingen. De groep had reden om aan te nemen, dat inzonderheid het contact met presi dent Soekarno er in wezen toe kon lel den dat de eerste stappen zouden kun nen worden genomen naar zulk een meer officieel overleg. Zodra gebleken zou zijn dat ook aan Nederlandse officiële zjjde belangstelling voor de gedachte ontwik keling van zaken bestond, zou de groep Rijkens haar taak als volbracht hebben beschouwd. De minister-president, of de minister van buitenlandse zaken, of beidt n wer den telkenmale in kennis gesteld van de bedoeling, waarmede deze gesprekken werden gevoerd, en zij werden door lopend en volledig van het verloop de hoogte gehouden. Ofschoon de groep Rijkens de wens van de regering zal opvolgen, zal de groep Rijkens blijven «veren, met geen ander dan het Nederlandse belang voor ogen, voor herstel van normale vriendschap pelijke betrekkingen tussen Nederland en Indonesië, welke naar haar overtui ging te bereiken, en zelfs uitsluitend te bereiken zjjn, door directe onderhande lingen tussen Nederland en Indonesië. Zij is ervan overtuigd dat ons land langs deze weg zonder verlies van prestige zjjn positie in de wereld kan versterken en dat daardoor tevens een verdere ontwik keling van zaken, welke Nederland slechts onheil kan brengen, kan worden afge wend." de heeft de verzorging en de op voeding dee jongen enorm veel van hun krachten gevergd. Het was toen de jongen nog in het nest lagen, en zelfs nog een aantal weken na het uitvliegen, zwoegen van voor zonsopgang tot dikwijls laat na zonsondergang en dat betekende voor de meesten een werkdag van tenminste een uur of zestien. Als we daarbij op merken. dat bijv. koolmezen ge middeld dertig maal per uur voe den, dat is ruim vijfhonderd maal per dag. dan kunnen we ons inden ken dat deze nijvere dieren wel aan wat rust toe zijn. Hierbij springt tegelijkertijd het grote nut van de insekteneters in het oog. aangezien zij hun jongen uitslui tend met rupsen en andere «sek ten voeden. BEHALVE dat de vogels dus na de drukke broedperiode tot rust moeten komen, komt in deze maand de tijd van de rui. waardoor de vogels zich niet zo erg monter schijnen te voelen. Daarna komt voor veel dieren de trektijd weer in zicht en als het zo ver is, moeten oude zowel als jonge vogels goed doorvoed zijn om de verre reis met al haar ont beringen tot een goed einde te bren gen. Zoals steeds, zijn de gierzwalu wen de eerste die ons gaan ver laten en hoewel de meeste zangvo gels eerst in de maanden septem ber en oktober verdwijnen, ver trekken zij al to de eerste week van augustus. Het Is voor ieder die een beetje op vogels let dui delijk, dat er de laatste weken be langrijk meer gierzwaluwen in de hicht waren dan enkele maanden geleden. Dat was ook heel begrijpelijk, want begin juli waren de jongen al zo ver, dat zij. met hun ouders hoog in de lucht op de muggen en vliegenjacht togen, terwijl hun schel „sie-sie-sie" onophoude lijk, tot 's avonds als het al be gon te donkeren, te horen was. Jammer dat het drie weken lang in juli zulk slecht weer was, waar door de gierzwaluwen en ook de an dere zwaluwen het wat de voedsel voorziening betreft -wel erg krap zullen gehad hebben. MAAR bij heldere hemel deden ze ontzettend druk tot op de dag van vertrek toe, zodat het eigenlijk ineens opvalt, dat het zo stil in de lucht is. Dan weten we dat de leuke herriemakers vertrok ken zijn, op weg naar de Kongo en omgeving. Het wordt weer eind april begin mei voordat de eersten weer komen opduiken. Helaas werd met ingang van 24 juli de jacht op (wilde) eenden al weer open gesteld. Dat was de laatste jaren steeds omstreeks de ze datum .het geval. Er kleven evenwel veei bezwaren aan deze vroege jachtpermissie, omdat er nog een aantal eendemoeders rond zwemt met zeer kleine jongen, in de volksmond „pijltjes" genoemd. Men kan zich licht het lot der pijl tjes Indenken., als het noodlot wil, dat dé moedereend wordt neerge schoten. De woerd bekommert zich in het geheel niet om, zijn kroost, nèe, hij weet zelfs niet eens wie zijn kinden zich reeds je de eieren gaat bebroeden. Bovendien is er nog een tweede reden waarom wij dit vroegtijdig openen van de eendenjacht betreu. reu en wel deze, d?t de «enden in juli of augustus gaan ruien. Dit geschiedt niet geleidelijk zoais bij de zangvogels, want deze dieren verliezen soms ineens al de vleu gelpennen, zodat ze niet tot vliegen in staat zijn en zich maar ergens tussen riet en biezen schuil hou den, totdat de nieuwe pennen zijn uitgekomen, waarmee altijd nOi wel drie a vier weken -gemoeid zijn. Weliswaar schiet de jager alleen maar op eenden „in de vlucht", maar een vogel, die reeds weer gedeeltelijk de beschikking heelt over de nieuwe veren, zal zodra hij belaagd wordt, stellig proberen op te vliegen en het is de vraag of een jager op zo'n moment snel kau vaststellen of de vogel al de volledige beschikking over zijn vliegvermogen heeft of niet. /AFSCHOON de broedtijd bijna v overal ten einde is, bemerken we aan het strand nog iets van pril vogelleven. De kapmeeuwen bijv. hebben zowel jongen, die al even vaardig in de vliegkunst zijn als de oude vogels, als spruiten, dis wanneer gevaar dreigt de benen nemen in plaats van op de vleugels te gaan. Maar binnen een paar we ken kannen deze laatste even goed vliegen als de rest en dan lig gen de broedplaatsen weer stil en veriaten. Dan heerst er weer een serene stilte op de plek waar het maanden lang een hels kabaal was. We zien dan alleen nog de plat getrapte nesten met hier en daar een lege eischaal benevens een niet gering aantal dode jongen. Dit ls overigens in het geheel geen drama, doch een heel gewoon ver schijnsel, dat -zich ieder jaar voor doet. Niettemin is het aantal jon gen, dat de kinderziekten over leefd heeft, vele malen groter. Zelfs zagen we dezer dagen al jonge kapmeeuwen boven de sin gels in de stad vliegen. Ze zijn gemakkelijk te herkennen aan het veie bruin van de vleugels, zo mede aan de zwarte eindzoom van de staart, welk laatste ken merk wel het meest opvalt en waaraan de jonge exemplaren het best van de oude zijn te onder scheiden. Deze hebben namelijk een geheel witte staart. TAE visdiefjes of gewone stern- D tjes hebben dit seizoen op De Beer weer met succes gebroed en wel in ongeveer tweehonderd paartjes. De meeste jongen zijn reeds vliegvaardig en trekken met hun ouders op de visvangst boven de zee. Toch was het een prettige gewaarwording toen we eind juli nog enkeie nestjes von den met pas geboren donsjongen en zelfs ook nog enkele met eie- ren. Ze lagen prachtig in een perceeltje blauwe zeedistels die, tussen haakjes, niet geplukt noch vervoerd mogen worden vanwege de zeldzaamheid. Het is wel erg aan de late kant, maar toch hebben we hoop. dat de jongen het nog zullen halen, want in de eerste dagen van sep tember ik het ai weer vertrekken geblazen. De sterns moeten dan startklaar zijn en de reis naar het zuiden van Afrika is lang en gevaarvol. A. de Jong. Het eerste grote havenbekken dat zeeschepen met bestemming Amster dam, komende van het Noordzeekanaal, ter rechterzijde tegenkomen de West haven zal woensdag worden uitge breid met een wateroppervlakte van 42 ha. Enige kleine bootjes zullen dan de dijk, die thans nog de huidige West haven scheidt van het nieuwe gedeelte, stuk varen, waarna grote zandhappers de dijk geheel zullen doen verdwijnen. Op de 130 ha. terrein rondom het nieu we gedeelte (74 ha. aan diep water en 56 ha. aan ondiep water) zal de hoofd- stad outillage kunnen bieden zowel aan massagoed als aan stukgoederen- pedrijven, eveneens aan enige kleine industrieën. Reeds hebben een nieuwe schroothandel en een ijzer- en staal- nandel zich van een plaats langs de Op 5 oktober wordt in Haarlem de sterfdag van de dichter Jan Jacob Slauerhoff, die in 1936 (nu een kwart eeuw geieden) is overleden, herdacht. Op deze herdenkingsbijeenkomst zal spreken A, Roland Holst, voorzitter van het comité van aanbeveling voor deze nationale herdenking. Albert Vogel zal fragmenten uit het werk van Slauer hoff voordragen. nieuwe insteekhavens verzekert. Met verscheidene bedrijven zijn nog onder handelingen gaande. Aan de zuidzijde van de verlengde Westhaven heeft men een kanaal gegra ven dat het begin vormt van het toe komstige basiskanaal, dat de westelijke havens van de hoofdstad onderling zal verbinden.

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 2