Oud recht ontzegd aan Kinder dij kse molenaars ICI komt waarschijnlijk niet in Europoort gjg Nederlander verloor in Italië zijn vrouw Vele grieven komen nu naar voren Bananenziekte eist in Venlo slachtoffer Nu Engeland toetreedt tot E.E.G. Maatregelen van Britse regering van Ierland Cuba in bezit van geheime documenten Oost-Duitsland dreigt, Westen protesteert Geen drinkwater- elektriciteit of gasaansl'uiting Kleuter verdronken in Amsterdam Zeven Tsjechen door het ijzeren gordijn FëRDJNANO Misverstand over ontmoetingspunt DE ROTTERDAMMER PAGINA 3 WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1961 (Vervolg vau pag. 1) Oostelijke hulp? In Washington Sowjet-troepen TkE molenaar is niet meer in -"-'tel. Als er weer oorlog komt zullen ze voor ons weer op de knieën liggen". Dat zei ons giste ren de heer Martïnus Boele, mole naar in Kinderdijk. „Ze maken het leven hier er niet plezieriger op", was een opmerking van een ande re bewoner van een watermolen. Weer een ander zei: „Dag en nacht zie je daar het licht branden (wij zend op de woningen van Alblas- serdam) en wij zitten hier in het donker". „Mijn broers visten veel in het water, nu mag het niet meer. Waar moeten ze nu blijven met die dure netten?", was een opmer king van mevrouw Hoek die sa men met haar broers een molen bewoont. Twist Zoeklichten Demonstratie MUSEUMSTUKKEN VISVANGST OER-HOLLANDS uiiiiitiiiiiiiitiiimiiiiiiiiiiitmiiij •Q&Ül; VOLGENS de Financial Times gaat de vestiging van een grote fabriek van de Britse Imperial Chemical Industrie in het Euro- poortgebied waarschijnlijk niet door. Het blad verneemt, dat het Britse ministerie van financiën be sloot, te weigeren een deviezen- n de Euromarkt_geöieden. vergunning te verstrekken aan* maatschappijen, die grote expan- siepiannen willen uitvoeren in landen, die niet tot het sterling- gebied behoren. In juli had de Britse minister van financiën reeds gewaarschuwd, dat veel van de Britse buitenlandse be leggingen het land niet voldoende opbrengen. In het nieuwe besluit wordt de nadruk gelegd op opbrengst op korte termijn. Kan worden aange toond, dat een project de betalings balans binnen een jaar of anderhalf jaar voordeel oplevert, zoals het ge val kan zijn met het oprichten van een verkooporganisatie, dan kan goedkeuring worden verwacht. Voor projecten op langere termijn, zoals voor de bouw van fabrieken, wordt behalve in zeer bijzondere ge vallen geen vergunning meer ver strekt. Grootste project Hoofdagent in arrest wegens diefstal Nieuw weerschip kost ruim 5 miljoen Eerste slachtoffer Dr. De Kort: in '63 weer voorzitter af Nog niets bekend r'- land worden geleverd, zo nodig elders Kunnen worden betrokken. Slechts tien procent van de Oostduitse buitenlandse handel bestaat uit handel met de Bonds republiek. Bovendien zou opzegging va,n fret verdrag van invloed zijn op de zakelyke vooruitzichten van talrijke VS estduitse ondernemingen. krachtige bewoordingen, waar in de verklaring was gesteld, zou men kunnen opmaken, dat andere commu nistische landen Oost-Duitsland concrete hulp hebben aangeboden. Verschillende takken van industrie in de Oostzone zijn W grote mate aangewezen op bevoorra ding vanuit West-Duitsland. Dit geldt voornamelijk voor de staal- en chemi sche industrie. De export naar West- JDuitsland omvat grotendeels bruinkool en motorbrandstof, waarvoor in de com munistische landen geen plaats is. Nadat gisteren op het ministerie van buitenlandse zaken in Washington twee maal bijeenkomsten waren gehouden van Franse, Britse en Westduitse diplomaten met Amerikaanse functionarissen, ver klaarde de Westduitse ambassadeur Grewe; „Er zullen maatregelen komen. De zou niet willen zeggen: tegenmaatre gelen, maar maatregelen, en niet alleen in theorie". Het stadsbestuur van West-Berlijn heeft zelf een maatregel genomen: ste delijke ambtenaren zullen zich voor ste delijke aangelegenheden niet meer naar communistische gebieden mogen bege ven, Reeds afgegeven vergunningen zijn ingetrokken. Meestal worden dit soort dienstreizen gemaakt in verband met handelsbesprekingen. Het stadsbestuur heeft voorts een ge allieerd-Duitse commissie ingesteld om te beslissen over de toekomst van de bo vengrondse in West-Berlijn, die nog steeds geëxploiteerd wordt door de Oost- berlijnse autoriteiten. Verder het stap pen van het omzetten van de lonen van 13.000 Westberlijners, die nog in Oost- Berlijn werken, in „harde" jWestoarken. In West-Berlijn is gisteren vernomen, dat de in Oost-Berlijn gelegerde Rus sische troepen zich zondagmorgen vroeg uit dit stadsdeel hebben teruggetrokken, toen Oost-Duitsland overging tot sluiting van de grens in Berlijn. De Russen heb ben twee gemotoriseerde divisies te Pots dam ten Westen van Berlijn in staat van paraatheid gebracht. Delen van deze di visies werden naar punten ten Noorden en Zuiden van de stad gezonden, maar aangenomen wordt, dat zij weer op hun plaats van uitgang rijn teruggekeerd. In de omgeving van de meeste grote Oost duitse steden liggen Russische garnizoe nen. Meestal blijven zijn buiten deze ste den, maar de laatste dagen zijn in die steden troepenbewegingen waargenomen. (Van een onzer verslaggevers) Temidden van al deze problemen in en om Berlijn is een twist ontslaan tus sen de Westberlijnse burgemeester en so cialistisch kandidaat voor het ambt van Bondskanselier, Willy Brandt, en Bonds kanselier Adenauer. Laatstgenoemde had op een verkiezingsbijeenkomst in Regens- burg o.m. gezegd, dat de verklaring van Brandt, .volgens welke de CDU en de Bondsregering onvoldoende initiatief heb ben getoond om Berlijn uit zijn' Isolement te verlossen, gróf Is. Adenauer sprak over „meneer Brandt, alias Frahm", hetgeen zoals bekend slaat op het feit, dat hij een onwettig kind is. Zijn moeder heet Frahm; later nam hij de naam Brandt aan. Volgens Adenauer had den Berlijn en West-Duitsland al lang in de Russische invloedssfeer gelegen, als de CDU de politiek van aansluiting bij het Westen niet had gevolgd, „en dan zou er ook geen burgemeester Brandt zijn ge weest". Toen Brandt tijdens een vergadering van bet Westberlijnse stadsbestuur van het gebeurde op de hoogte werd gesteld liep hij boos weg. Later op de dag ver klaarde miiAster Erhard op een verkie zingsbijeenkomst in Karlsruhe, dat beide partijen zich moeten onthouden van vij andschap en dat zü eenheid dienen te betrachten tegenover de vijand. Tenslotte nog: 0 De Oostberlijnse grenswacht heeft gis teravond zoeklichten opgesteld, die de versperringen op verscheidene plaatsen langs de grens verlichtten. 0 De Westberlijnse politie heeft twintig jongelui verhinderd een prikkeldraad versperring in het district Neukolln te verwijderen. 0 De Nederlandse journalist Sjoerd Ro- dermond. die onlangs in Kongo gevan gen werd genomen, heeft zich nu in Oost-Berlijn laten arresteren. Hij maakte foto's van tanks. Inmiddels is hij weer vrij gelaten. Ook een ver slaggever van Radio-Luxemburg zou zijn vastgehouden. 0 Twee echtparen zijn gisteren het Tel- towkanaal op de sectorgrens tussen Oost- en West-Berlijn r ergezwom- men terwijl Oostduitse iaten druk bezig waren met het op. ten van een prikkeldraadversperring. Een uur later zwommen een jongeman en een meisje hetzelfde kanaal over. Duizenden toeristen van over de ge hele wereld komen de laatste jaren kij ken naar de molens bij Kinderdijk. Dat daar twintig molens zo vlak bij elkaar staan, ts zelfs in Nederland uniek. Maar wat deze vakantiegangers niet zién, zijr. de slechte toestanden waaronder de mo- lesaarsgezlnnen in Kinderdijk wonen. Er zijn niet veel streken meer in Ne derland waar men het zonder de ge makken van de negentiende eeuw moet stellen. Er zijn niet veel huizen meer die verstoken zijn van gezond, helder drinkwater, van elektriciteit voor ver lichting, voor de stofzuiger en voor de radio en van gas om op te koken. Maar de toeristentrekkende molens in Kinder dijk hebben niets van dat alles. Water moet maar uit de boezem ge schept of gepompt worden, de radio speelt op batterijen en de verlichting is 0 Een lid van de Oostduitse fabrieks- wacht, dat dienst deed aan de sector grens in Berlijn, is gistermiddag naar West-Berlijn gevlucht. 0 Hét stadsbestuur, het parlement en de vakverenigingen hebben gisteren de West-Beriyners opgeroepen voor een vandaag te houden protestdemonstra tie voor het stadhuis. Achtduizend arbeiders van de AEG. fabriek hebben besloten geen goede ren te vervaardigen die voor Oost- Duitsland zijn bestemd. Van de vluchtelingen die reeds voor de grenssiuiting in West-Berlijn wa ren, hebben zich gisteren 2760 in Ma- riënfelde laten registreren. 1 Tweeduizend arbeiders van een eter- nietfabriek in West-Berlijn hebben het ontslag geëist van alle commu nistische arbeiders. 1 Twee Oost-Duitsers wisten over de grens te komen terwijl Westberlijnse politieagenten, een Vopo afleidden door hem een sigaret aan te bieden. Ge moet nu niet denken, dat ik ze niet zag, zei 'de Vopo, ik mag ze niet doorlaten en daa,rom doe ik maar net alsof ik ze niet gezien heb. Westberlijnse jongeren hebben de afge lopen nacht ingebroken in het hoofd bureau van de communistische partij in de Westberlijnse wijk Friedenau. Zij beschadigden het meubelair. Bij een gebouw van de communistische vrouwenbond werden ramen, inge gooid en gordijnen in brand gestoken. De gevel werd beklad. Gewapende Oostduitse eenheden, heb ben de afgelopen nacht langs 'de sec torgrens op verschillende plaatsen uit betonblokken bestaande muurtjes van een meter hoog neergezet. Elders werd een prikkeldraadversperring van twee meter hoog en een kilometer lang aangebracht. De betonnen ver sperringen bij nog geopende doorgan gen zijn nu zó -geplaatst, dat de auto's zig .zhg inoefen rijden en dus hun vaart zeer moeten verminderen. 0 Passagiers van de trein LeipzigKeu len kregen vanmorgen vroeg van de Oostduitse politie te horen, dat de grens tussen Oost- en West-Duitsland sedert middernacht gesloten was. In Be bra, een grensplaats, moesten vijf tig Oostduitse passagiers uit de trein van Berlijn naar Bazel stappen. Zij moesten hun bagage meenemen. gasverlichting. De meeste molenaars- vrouwen koken ook op gas. verpakt gas. Het is een uitkomst voor hen dat tegen woordig oyeral buta- of propaangas in flessen te koop is, dat ook voor de ver lichting dienst doet. Dat het water uit de boezem werd ge schept, was vroeger niet zo'n ernstig bezwaar. Het steeds in beweging zijnde water was vrij heider. Ook bevatte het niet het afval van de industrie. Maar nu de molens in Lekkerkerk slechts als museumstukken worden ge bruikt en dus niet meer daadwerkelijk ingeschakeld zijn bij de polderbemaling, staat dat water bijna stil. Langzaamaan vervuilt het en wordt steeds schade lijker voor de gezondheid. Mevrouw Boele, die de eerste molen van ,,De Ne- derwaard" met haar man bewoont, heeft er twinig minuten lopen met en kele emmers, voor over om een behoor lijk kopje thee te kunnen zetten. Molenaars zijn overigens een tevre den slag van mensen. Maar onlangs is er iets gebeurd waartegen zij in op stand zijn gekomen. En zoals dat va ker voorkomt, komen dan ook andere grieven, die altijd zijn verzwegen, los. De molens in Kinderdijk, gemeente Nieuw Dekkerland. zijn omstreeks 1700 gebouwd. Om precies te zijn, de acht molens van het waterschap ..De Neder- waard" in 173S en de acht molens van „De Overwaard" in 1740. Van oudsher hadden de molenaars en kele ongeschreven rechten. Hun loon was niet hoog, het werken echter zwaar. Een. molenaar kreeg tegen de driehon derd gulden per jaar. Daarvan kon een gezin ook toen niet bestaan. Daarom kreeg de molenaar een stukje -grond om groenten voor hem en zijn gezin te kwe ken. Een andere bijverdienste bestond uit de rietwinning. Dat leverde een aardig bedrag op. Ten slotte was er het recht van de visvangst. Iedere molenaar mocht in. het gedeel te van de boezem voor zijn eigen mo len vissen. Vooral in de tijd van de pa- liagvaagst leverde de visserij veel op' Toen echter de dure stoom-elektris- sehe- en dieselgemalen werden ge bouwd had men de watermolens niet meer nodig. De molenaar moest naar een ander baantje gaan uitzien. De meeste Lekker kerkse molenaars werken nu op het land of in de indus trie. Men mocht wel op de molens blijven wonen. Daarvoor moest men echter huur betalen. Daar rietwinning een tijdrovend karwei is werd dat aan andere mensen overgedaan. De visse rij bleef. Niet direct als bijverdienste. In de meeste gevallen echter wel als ontspanning. De molenaars van De Overwaard en vrn De Nederwaard hebben niet veel ontspanning meer sinds de molens al leen nog maar zaterdag's draaien, ten gerieve van de toeristen. Per i juli mogen de molenaars van De Nederwaard echter niet meer vis sen. Zelfs mogen zij het water niet méér bevaren. Een visvereniging van enkele fabrieken in Nienw-Lekkerland „Natuurgenot", heeft het water ge pacht. Die van De Overwaard is dat recht al enkele jaren geleden ontzegd. De molenaars voelen zich nu in bun eer aangetast. Hebben zij er niet toe bij gedragen dat onze „lage landen aan de zee" bewoonbaar werden? Waren zij het niet die in de afgelopen oorlog. toen er geen kolen meer waren voor de grote gemalen, weer dag en nacht hebben klaar gestaan om liet polder- water op peil te houden? Het ontzeggen van het visrecht was net die druppel die de emmer van de grieven deed overlopen De molenaars V3n De Nederwaard laten het er, zo als hun collega's van De Overwaard dat wel deden, niet bij zitten. Molenaar Arie Hoek heeft reeds stappen onder nomen om het oude molenaarsrecht weer te herkrijgen. De visvereniging heeft het water nu wel gepacht maar heeft nog niet alle vereiste vergunnin gen. De molenaars hopen nu maar dat de pachtovereenkomst ongedaan kan worden gemaakt. Een van de grieven die nu boven zijn gekomen is ook het verbod dat de wa terschappen hebben ingesteld tot het betreden van de molendijken door vreemdelingen. De toeristen mogen slechts één molen bezichtigen. Slechts een enkele molenaar vindt dat wel prettig. Het bezoek van .vreem delingen steeg de laatste jaren aan zienlijk. Het geloop rond de molen vond hij soms lastig. Het is nu wel heel stil geworden op de molendijken. Want :elfs de vaste wandelaars uit Lekker kerk mogen er niet meer wandelen. „Waarom ze dat hebben ingesteld, be grijp ik niet" zegt de vrouw van Arie Hoek. Het Is niet slechts gebleven bij een bordje „verboden toegang". Enkele molenaars hebben van het water schapsbestuur zelfs een brief gekre gen waarin stond dat het streng ver boden was toeristen ia de molen te laten. De „straf" voor een overtre ding wasuitzetting uit de molen. Eu dat zit de echte molenaars hoog. De toeristen zien die erbarmelijke toestanden niet en zij bespeuren niets van de moeilijkheden rond de molens. Zij genieten van het oer-Hollandse land schap. De voorbijzoevende molenwie ken, het zingende riet, de watervogels en de gestaag overdrijvende wolken zijn vaak als enige herinnering in de gedachten van buitenlanders blijven hangen. Wie zullen echter die molens draaien de houden als de molenaars, door vele omstandigheden gedwongen, hun mo lens zuilen moeten verlaten? Men is het aan de oude molenaarsgeslachten in Kinderdijk, zoals Boele, Hoek en De Vries, verplicht de huidige dragers van die namen een waardig bestaan te ver zekeren. Is de 65-jarige gepensioneerde spoor, man A. F. H. Tielen uit Venlo, die begm augustus overleed in het ziekenhuis al- daar. het slachtoffer van de bananenziefc. te? Familieleden van de overledene zijn er van overtuigd dat hij gestorven is ten- gevolge van een vergiftiging, opgelopen in de stookkamers van een groothandel in bananen. De -heer T elen werd beschreven als een ijzersterke man. die ondanks zijn leeftijd nog nimmer een arts had behoe ven te raadplegen. Sedert zijn pensione ring bij het spoor werkte hij bij de groot- handel. De bananen schijnen in Rotterdam, waar ze per schip aankomen, met een zwaar soort vergif te worden bc-spoten teneinde bederf tegen te gaan. Naarmate er vraag naar is worden ze in Venlo in stookkamers gerijpt, waarbij het opge. spoten vergif weer zou verdampen. Feit is dat de heer Tielen bij zijn werk een masker moest dragen ter bescher ming van zijn ademhalingsorganen. Hij kreeg evenwel een zware uitslag en zijr. benen werden zwart. Na tien weken in het ziekenhuis te hebben gelegen, over. leed de gepensioneerde spoorman. OpvaLlend is wel dat in 1959 eveneens een arbeider in dienst van de groothandel, namelijk de 40-jarige J. van Rens- uit Venlo, is overleden nadat hij dezelfde ziekteverschijnselen vertoonde. Een der de arbeider in het bedrijf heeft het zeke re voor het onzekere genomen en ander werk gezocht. In Zuff, bij Luzemzijn dezer dagen de sterke mannen van de Zwitserse Alpen weer bijeen ge- weest voor de traditionele kracht meting met de steen van Unspun- nen. Deze traditie gaat terug tot 1803 sinds dat jaar treden de krachtpatsers aan om de steen van 83Vz kilo zo ver te pooien als ze kunnen. Winnaar werd dit jaar Josef Ruegg met een worp van 2,71 meter. Advertentie uropese collectie verlovingsringen. In maten, modellen en hoeveelheid, onvergelijkbaar fascinerend overrompelend. WUIVEND RIET en draaiende molenwieken beheersten van oudsher het Hollandse polderland schap. TSog draaien de wieken in Kinderdijk, al is het slechts op zaterdagmiddagen, maar hoelang zal dat nog zo blijven? Er moet iels voor de molenaars worden geduan om hun een tmardig bestaan te geven. Gisteravond is in tuinstad Geuzen veld te Amsterdam uit het water langs de Coronelstcaat opgehaald het lijkje van de 2-jarige Richard W. Flapper. Het jongetje, dat sinds enige uren werd vermist, is vermoedelijk tijdens het spelen te -water geraakt. Het stof felijk overschot is naar het Wilhelmi- na-gasthuis vervoerd.. Het was de bedoeling, dat Imperial Chemical Industries ongeveer voor hon derd miljoen ponden sterling, dus een miljard gulden, zou investeren in be- Zeven Tsjechen zijn er gisteren in ge slaagd in een zware vrachtwagen dwars door het IJzeren Gordijn te dringen. De vluchtelingen, onder wie zich twee kinderen bevonden, kwamen om drie uur in de ochtend bij de Tsjechische grenscontrolepost Ceska Velenice. voor dat de verraste grensbewakers de wa gen konden tegenhouden, was de auto dwars door alle barricaden en prikkel draadversperringen heengereden. In hoog tempo zette de wagen de tocht door niemandsland voort. Kenne- liik niet precies wetend waar ze zich bevonden, reden de vluchtelingen steeds maar door totdat ze ten slotte door de politie in Wenen werden opgevangen on naar een kamp voor vluchtelingen wer den gebracht. ne namen van de refuges werden uit veiligheidsoverwegingen niet bekendge maakt. - In Zutphen is de hoofdagent van po* Litie K. in voorlopige hechtenis genomen. Onderzocht wordt of en in hoeverre hu betrokken is geweest bij 1,™°*t?chtdf' waaraan een zijner collega s, W., die reeds vele maanden m he- huts van be- waring is opgesloten, zich zou hebben schuldig gemaakt. Deze man zon !n, ^e form van vijf of zes jaar een grote hoe veelheid goederen hebben gestolen bij inbraken, waarbij hij van valse sleutels - gebrul maakte» 'V:i (Van ëen onzer redacteuren) De Rijksluchtvaartdienst heeft, zoals bekend, destijds besloten tot de bouw van een nieuw weerschip, een vaartuig, dat wordt gebruikt voor het verrichten van meteorologische waarnemingen op zee. Dit schip zal een lengte krijgen van 71 meter, een breedte van 12 meter, een diepgang van 4,35 meter en het zal een snelheid moeien kunnen ontwikkelen van ongeveer 12 mijl per uur. Da bouw van het weerschip is dezer dagen -gegund aan de Scheepswerf Gebrs. Van der Werf te Deesd en Nijmegen, die met 5.372.500 de laagste inschrijf- ster was. Hoogste inschrijfster was de N.V. A. Vuyk Zonen's Scheepswerven te Capelle a. d. IJssel voor 6.396.500. Het Nederlandse motorschip „Stella Maris II, dat op 29 juli op de Rijn bij Mainz-Weisenau in Duitsland is gezon ken, is gisteren gelicht en bij de oever aan de grond gezet. De lading, 256 ton ijzer, is in de afgelopen dagen reeds geborgen. De „Stella Maris II" afkomstig uit Geertruidenberg, heeft een scheur van ongeveer 80 centimeter opgelopen even onder de waterspiegel, die gisteren voorlopig is gerepareerd. Het schip zal nu naar een werf worden gesleept. De „Stella Maris II is op 29 juli na een hotsing met de motorschepen „Rhenus 155" en „Sybille" binnen tien minuten gezonken. Persoonlijke onge lukken deden zich daarbij niet voor. In het kader, van deze^ investeringen wilde I.C.I, 'nog dit jaar beginnen met de bouw van een grote chemische fa briek in de Europoort zo spoedig als de vereiste vergunningen zouden zijn verstrekt Op Rozenburg heeft het con cern daartoe de toeschikking gekregen over 121 'hectare en het concern had het voornemen, de fabriek te laten bou wen door Nederlandse aannemingsbe drijven. De fabriek in de Europoort zou de grootste worden van de nieuwe fabrieken, die I.C.I. op het Europese vasteland zou bouwen. Voor de bouw van deze nieuwe fabrieken had I.C.I. een bedrag van ongeveer 70 miljoen gulden uitgetrokken. Als voorbeeld van de directe gevol gen van de nieuwe maatregel van het Britse ministerie van financiën ver meldt de Financial Times een maat schappij, die samen met een Ameri kaans concern van plan was ongeveer tien miljoen gulden in Italië te inves teren, waarvan ongeveer 70 procent in fabrieken en uitrusting. Het ministerie weigerde daarvoor vergunning te verle nen en de Amerikaanse partners zullen waarschijnlijk nu dit project alléén uit voeren. Het blad beschrijft het Rotterdamse project van I.C.Ï. als verreweg het grootste van verscheidene -grote expan sieprojecten in Europa en deelt mede. (Van onze p&rlementsredactie) Dr. W. L. P. M, de Kort is slechte bereid gedurende de nog resterende par lementaire periode, dus tot uiterlijk 1963, als voorzitter van de K.V.P.- fractie in de Tweede Kamer op te tre den. Hij legt daar de nadruk op in een brief aan het fractiebestuur, waarvan de inhoud thans gedeeltelijk is gepubliceerd. Dr. de Kort schrijft o.m., dat zijn ver antwoordelijkheidsgevoel hem heeft ge noopt de functie te aanvaarden, hoewel hij deze allerminst heeft gezocht. Me de op grond daarvan wil hij ze dan ook slechts tot 1963 uitoefenen. Zij voorzit terschap is heden ingegaan. ©PI 6 O Tien dagen geleden vertrok de 31- jarige Hendrik Lamer, een textielar beider uit Helmond, met zijn vrouw, zijn dochtertje Anita en nog enige fa- milieïjden voor een vakantiereis naar Italië. Gisteravond was hij vergezeld door een ambtenaar van de Italiaan se vreemdelingenpolitie op weg naar de Nederlandse consul in Mi laan, na dagenlang door Noord-Italië te hebben gezworven zonder één cent op zak. Volgens de politie heeft de zaak La- mers zich als volgt toegedragen: het ge zelschap was via België, Luxemburg, Frankrijk en Zwitserland, eind vorige week aan het Comomeer aangekomen. Daar werd gekampeerd en de volgende dag reed men door naar Milaan Hier begon de ellende want het gezelschap ging uit elkaar om de stad te bekijken en inkopen te doen. Toen Lamers op de (volgens hem) afgesproken plaats terug keerde, trof hij niemand aan. Ook niet na I uur en evenmin na een halve dag wachten. Lamers had geen enkel iden titeitspapier en vrijwel geen geld op zak. De nacht bracht hij in de openlucht door. De volgende dag besloot Lamers in ar ren moede terug te liften na-ar Helmond. Onbekendheid met het land en kennelijk ook met de taal liet hij zich door be hulpzame automobilisten de verkeerde kant oprijden. Hij reisde naar het oos ten in plaats van westelijke richting. Na veel omzwervingen zocht Lamers onder dak in de kapel van een klooster in Me- rano m Zuid-Tirol. De broeders van het klooster zagen dat de man in de kapel bleef rondhan gen en dat hij kennelijk in moeilijkhe den verkeerde. Zo kwam Lamers, met behulp van een kloosterbroeder, bij een post van de carabinieri (rijkspolitie) te recht waar hij naar Bolzano werd door gestuurd. De poütieprefect van Bolzano gelastte dat hij naar de Nederlandse consul in Milaan moest worden gebracht. Men gaf hem een mannetje van de vreemde lingendienst mee om te zorgen dat hij ditmaal de weg niet meer zou kwijtra ken. „principiële ■n „goedkeu- dat daarvoor wel reeds goedkeuring" maar nog geen ring" was ontvangen. Andere Britse on dernemingen die hun voorgenomen pro jecten op het Europese vasteland waar schijnlijk zullen moeten laten varen zijn Albert E. Reed, Courtaulds en Dun lap. Volgens de Financial Times is het of ficiële standpunt, dat vele Europese projecten slechts worden ondernomen om binnen de tariefmuur van de Euro- markt te komen. Nu Tret er naar uitziet, dat Groot-Brittannië zal toetreden tot de E.E.G.. huldigt* «ren de ."opvatting waarmede heel wat Britse industri ëlen het waarschijnlijk niet eens zullen zijn dat de noodzaak van levering uit Europese fabrieken minder groot is geworden. Overigens verkeren de meeste bij Europese projecten betrokken ondernemers nog in het onzekere, daar zij sedert deze wijziging van de politiek van het ministerie van' financiën niets meer van dit minis terie hebben vernomen. Het gemeentebestuur van Rotterdam, dat door het bericht in de Financial Times zeer verrast was, had vanmiddag nog niets vernomen omtrent het al of niet doorgaan van de vestiging van I.C.L in het Europoortgebied. In Funta del Este (Uruguay is vandaag bekend -gemaakt dat uit de brandende auto van de Amerikaanse ambassadeur in Venezuela in Juni geheime documenten zijn gestolen. De Cubaanse minister van economische zaken Ernesto Guevara zou de documen ten op de interamerikaanse economische conferentie in Punta del Este plotseling ter tafel hebben .gebracht na een heftige red'e tegen Amerika. Uit de documenten bleek volgens Guevara dat de Venezo laanse president Betancourt „getemd werd door Amerikaanse imperialisten". Een onderzoek, dat na Guevara's rede is ingesteld, heeft aangetoond dat de do cumenten zich bevonden in een acteias van de Amerikaanse ambassadeur in Ve nezuela. De auto van de ambassadeur werd op 14 juni bestormd door een linkse menigte en in brand gestoken. Tijdens het tumult zijn de documenten verdwenen.

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 2