Enige overlevende geeft droevig relaas Weena wijkt voor metro Baanvloer in station Leuvehaven McCIoy: Russen zullen de reuzenbom maken Amerikaanse kritiek op Russische verklaringen op Kdgrs heefman B. en W. van Utrecht vergisten zich A KAUWGOM Nederlands schip Deense Veronica? Het vergaan van de mosselkotter Geringe daling van scheepvaartverkeer op Rotterdam in juli Wereldbevolking onwetend Drie mannen zwommen de dood tegemoet 70 pet. Reisleider gebruikte ongedekte cheques Linda Scarlett naar Kopenhagen Bizerta in Algemene Vergadering Weer onrust in Zuid-Tirol Weer bommen in Parijs ontploft Haringuitvoer Te realistisch Ti&iAfrwvén van Willem van Oranje In haven van Rotterdam «Sri i? Mathenesserbrug; 's nachts afgesloten MAPLE LEAF Ï)E ROTTERDAMMER PAGINA 4 WOENSDAG 23 AUGUSTUS l%j De enige overlevende van de scheepsramp met de Harlinger mosselvaarder HA-10, die maan dagmiddag in een zware storm dicht onder de kust bij het Friese dorpje Piaam verging, de heer J. de Boer uit de Prinses Beatrix- straat te Harlingen, heeft gister middag het droeve relaas van zijn ervaringen gedaan. Op het gelaat van de 49-jarige mosselvisser, die sinds enkele jaren deel uitmaakt van de bemanning van de HA-10, waren de sporen van de doorge stane emoties en ontberingen nog niet uitgewist en slechts met hor ten en stoten kwam hij tot het verhaal van zijn moeizame red ding. De Amerikaanse vertegenwoor diger op de ontwapeningsconferen tie, McCIoy, heeft aan een lunch van de Amerikaanse persclub te Washington gezegd dat er weinig twijfel over kan bestaan dat de Russen tenslotte de reuzenbom met een kracht van 100 miljoen t n t zullen maken, waarover pre mier Chroesjtsjef met hem heeft gesproken. De Russische premier had gezegd dat hij de raket heeft die de bom naar zjjn doel kan brengen. In Amsterdam gearresteerd In de Algemene Vergadering der Verenigde Naties, die gewijd is aan het Frans-Tunesïsche ge' schil, heeft de Amerikaanse ver tegenwoordiger, Adlai Stevenson, kritiek geleverd op de Russische verklaringen van maandag. Hij wees er op, dat Frankrijk onaf hankelijkheid heeft verleend aan gebieden die net zo groot zijn als de landen die de Sowjetunie onderworpen heeft: Polen, Oost- Duitsland, Hongarije enz. Advertentie Het college van burgemeester en wethouders van Utrecht zal de gemeenteraad niet adviseren, twee brieven, eigenhandig geschreven door Willem van Oranje in 1581 en 1583, aan te kopen voor het ge meente-archief. Weliswaar ging hierover dezer dagen een voorstel aan de raad uit, maar de publi catie van dit voorstel bracht ook aan het licht, dat de brieven niet, zoals in een lijvige Londense cata logus stond, gericht waren aan het De rivierpolitie, douane-reeher- che en P.T.T. hebben op het ogen blik bijzondere belangstelling voor de kustvaarder „Lucky Star", waarop nu al een maand lang werkzaamheden worden verricht door de scheepswerf „Waalhaven" in Rotterdam. Er zijn vele aanwij zingen, dat het schip over niet al te lange tijd zal worden gebruikt voor illegale radio-uitzendingen naar Denemarken en Zuid-Zweden., uiteraard buiten de territoriale wateren van de Scandinavische landen. Een Deense „Veronica" dus. üh CATALOGUS AANBOD VERGISSING JJET ROTTERDAMSE verkeer heeft tot nu toe weinig gemerkt van de metro-werkzaamheden. De Schie- damsedijk werd afgesloten, maar die was geen algemeen gebruikte grote verkeersader. Midden in de Coolsingel staat een bouwput, maar het verkeer kan daar gemakkelijk omheen. Alleen de R.E.T. heeft het tramwegennet in de binnenstad gron dig gewijzigd. Dat alles wordt zeer binnenkort an ders. Want het kanaal, dat langs het Weena loopt en nu bij het Hofplein eindigt, moet worden doorgetrokken door de Coolsingel. In dit kanaal komt straks de metro-tunnel te lig gen. Daarom moet het verkeer bij het Hofplein worden omgelegd en men is nu druk bezig met de voor bereiding daarvan. Zoals men op de eerste foto kan zien, zal het Weena ter hoogte van het in aanbouw zijnde Hilton Hotel zuidwaarts afbuigen. Aan de bestrating van deze afbuiging wordt al druk gewerkt. Allerlei lei- dingen en buizen worden verplaatst r* en nog dit najaar zal het wegverkeer over deze afbuiging worden geleid. Heeft het werk'bij Weena en Hofplein te maken met de voorbereiding voor de-constructie van de metro-tunnel die moet immers straks in het kanaal worden geconstrueerd -op de bouwplaats in de Schiedamsedijk bij de Leuvehaven is dat anders. Op de tweede foto kan men zien, hoe daar betonwerkers al bezig zijn met de vloer van het daar komende station Leuvehaven. Die tweede foto toont de komende rijbaan van de metro door het station Leuvehaven. In het midden kan men de verhoog de afscheiding zien tussen de twee banen. Rechts en links komen de rails te liggen. In de maand juli van dit jaar is, vol gens een opgave van het gemeentelijk havenbedrijf, een iets geringer aantal zeeschepen de Rotterdamse haven bin nengelopen dan in juli 1960 en 1950. Het v/aren er ditmaal 1946 tegen res pectievelijk 2037 in 1960 en 2055 in 1959. Ook het netto-register-tonnage daalde iets ten opzichte van vorig jaar: 4.743.197 ton tegen 4.897.32S ton. In 1959 was dit getal aanmerkelijk lager: 4.299.385 n.r.t. Ondanks de lichte vermindering in juli tonen de cijfers over de eerste ze ven maanden toch een vooruitgang. In totaal werden in die periode 14.250 bin nengekomen zeeschepen met een net to-register-tonnage van 34.121.729 ton geregistreerd tegen 14.123 schepen met 32.149.846 n.r.t. in het recordjaar-1960. De goederenaanvoer steeg met ruim zes procent. De meeste schepen droe gen de Nederlandse vlag (4500 met 5.559.617 n.r.t.). Voorts waren er 2889 V^stduitse schepen met 5.240.218 n.r.t., 1890 Brit se met 5.250.307 n.r.t., 1213 Noorse met 4.600.881 n.r.t. en 282 Liberiaanse (tan kers) met 2.615 491 n.r.t. De heer De Boer verklaarde dat het voor hem nog onbegrijpelijk is hoe de ramp zich precies heeft toegedragen. De HA-10 was een uitstekend vissersschip met een nog vrijwel nieuwe en krachtige motor, dat wel meer met stormweer op het IJsselmeer voer. We waren op dat punt wel wat meer gewend dan de storm van maandagmiddag, aldus de heer De Boer. Toch had de bemanning reeds uit voorzorg plastic en met kapok ge vulde zwemvesten aangetrokken. Over die zwemvesten beschikten de vier op varenden nog maar sinds kort. omdat zij niet tot de normale uitrusting van het schip behoorden- Tot voor kort be schikte men voor noodgevallen slechts over de bekende ronde reddingsgordels. Toen de Harlingen-10 tot dicht onder de kust bij Piaam was genaderd, be merkten de heer De Boeren zijn collega's dat het schip water begon te maken, dat vermoedelijk door een opening tussen de luiken naar binnen drong. Zij be sloten daarop naar de haven van Korn- werderzand terug te keren. Al spoedig bleek echter dat het schip niet meer te redden zou zijn, waarop schipper Van Hurck opdracht gaf enkele vuurpijlen te ontsteken. Twee vuurpijlen kozen sissend het luchtruim, terwijl een derde weigerde. Vrijwel direkt daarop zonk de kotter, waarop De Boer en de drie anderen, Schipper Van Hurck, Weever en Brou wer zich staande op de dubbele giek voorlopig in veiligheid trachtten te stel len. Het schip, dat zich met de neus in de grond geboord had, maakte echter zware dwarszij en dreigde te kapseizen, waarop de drie laatstgenoemden besloten de kotter te verlaten, omdat zij vreesden dat de HA-10 geheel onder de golven zou worden bedolven. De Boer bleef alleen achter en stelde zich op het standpunt dat hij in het ergste geval altijd nog zou kunnen proberen zwemmend de kust te bereiken. Doordat als gevolg van de hoge dwarszeeën een deel van de mossel- voorraad overboord werd gespoeld, richtte het schip zich geleidelijk iets op, waar door de positie voor de heer De Boer iets minder benard werd. Nadat hij zijn vrienden een voor een (Van onze correspondent) door de onstuimige golven van het IJssel meer had zien wegspoelen, bereikte voor hem het drama een tweede hoogtepunt, toen kort na de ramp een andere mossel visser dicht langs de plaats des on- heils voorbijvoer, zonder de drenke ling op te merken. Eerst nadat hij zich meer dan 3% uur aan de giek had vast geklemd, werd de heer De Boer in zijn netelige positie opgemerkt door schipper R. Swytink van de motorklipper Jenny Uit Harlingen, die op zoek was naar een routeboei ais oriënteringspunt en die uit de koers was geraakt. Hij zag een staart van de HA-10 boven water uitsteken en dacht toen direkt met een mosselkotter of met een van de schepen van de rederij Stanfries te doen te hebben. Om verder poolshoogte te nemen, voer hij in het ruwe weer naderbij, waarbij hij eerst op enkele meters af stand het gezwaai van de heer De Boer opmerkte. Deze stond toen juist op het punt zich aan de giek vast te binden, omdat hij vreesde dat zijn krachten hem zouden begeven. De Jenny bracht - de schipbreukeling daarop over naar Korn- werderzand. waar hij van droge kleren kon worden voorzien. Het stoffelijk over schot van schipper Van Hurk werd eerst veel later op ae avond gevonden door schipper H. Koornstra van de WON-39 uit Makkum. Het zoeken naar de beide vermisten is vanmorgen opnieuw voort gezet. Onder de indruk van de ramp met de mosselkotter heeft het organisatie-co mité besloten, de Harlinger visserijdagen voor dit jaar af te gelasten. De visserij- dagen met vlootschouw waren vastge steld op 31 augustus, 1 en 2 september. Bijna 70 percent van de wereldbevol king slijt haar leven zonder te weten wat er in de wereld of het eigen land ge beurt. Dit meldt de Unesco in haar jong ste rapport over nieuwsmedia. Volgens de Unesco komt dit voor in meer dan 100 landen in Afrika, Azië en Latijns-Amerika. De daar wonende men sen beschikken per 100 inwoners over minder dan 10 exemplaren van kranten, minder dan vijf radiotoestellen, minder dan. twee televisietoestellen of twee bi oscoopplaatsen. De Unesco acht dit ontbreken van in formatiebronnen als een hinderpaal voor de algemene ontwikkeling, om nog maar niet te spreken van technische en be roeps-instructie, In het rapport, dat is ingediend bij de V.N. als onderdeel van een hulpprogram ma voor onderontwikkelde landen, dringt de Unesco erop aan dat regeringen en internationale organisaties informatie bronnen moeten scheppen en versterken. Als middel hiertoe ziet zij missies van deskundigen, opleidingsprogramma's en betere communicaties. m President Leonid Brezjnew van le Sowjetunie zal van 22 tot 39 september een officieel bezoek brengen aan Fin land. De 30-jarige Amsterdamse reisleider P. H. W. C. R-, die zich sinds begin augustus heeft bezig gehouden met het uitgeven van ongedekte cheques aan hotelhouders, taxichauffeurs en -winkeliers in Leiden, Amsterdam, Scheveningen, Noordwijk en mogelijk in nog andere plaatsen in ons land, kon gisteren na een gevecht met een taxï-chauffenr in Amsterdam worden gearresteerd. Na de rit in de bewuste taxi wilde R. weer met zo'n cheque betalen, maar de oplettende chauffeur herinnerde zich de waarschuwing van zijn collega's tegen een met ongedekte cheques opererende jongeman. Toen hij R. daarover aan de tand wilde voelen, ontstond er een vechtpartij, waarbij R. enkele gevoelige klappen moest incasseren. De politie die onmiddellijk werd gealarmeerd, her kende R. als de gezochte reisleider. Vorige maand werd hij in Rotterdam aangehouden onder verdenking van ver duistering van gelden van een reis bureau^ Na drie weken voorarrest werd R. begin augustus op vrije voeten ge steld, waarop hij prompt met de onge dekte cheques op stap ging. Hij logeerde in hotels, vertoefde in restaurants, kocht boeken en kleding, maakte dure taxi ritten en betaalde overal met ongedekte cheques. In Scheveningen liet hij zelfs een fotoreportage van zichzelf maken. Uit een voorlopig politie-onderzoek is gebleken dat R. minstens 25 ongedekte cheques heeft uitgegeven. Het bedrag dat ermee gemoeid is kon nog niet wor den vastgesteld. R. is in verzekerde be waring gesteld en zal aan de officier van justitie worden voorgeleid. De Deense veerboot Linda Scarlett, het zusterschip van de bij Lobith ver brandde Tilly Scarlett, is vanmorgen uit de Rotterdamse haven vertrokken naar Kopenhagen. Het schip wordt daar donderdagnacht verwacht. Morgenochtend om vier uur zal het bij Bruensbuttel aan de ingang van het Kielerkanaal zijn. De Linda Scarlett zal worden ingezet op de dienst tussen Tuborg Havn by Kopenhagen en Landskrona in Zweden. Het schip is in Duitsland gebouwd bij de werf Walsum van het Gute Hofnung Concern en vandaar door de Olivier van Noort van de Nederlandse Rijnvaart Vereniging geduwd naar Bolnes, waar Boele's werf de laatste werkzaamheden verichtte. Zaterdag maakte het schip, eigendom van de rederij Jurgen Jensen in Kopenhagen, een proeftocht op de Noordzee. Overigens liet Stevenson er zich niet over uit hoe hij zai stemmen; men ver- wacjit dat de V.S. zich van stemming zullen onthouden. Hij pleitte voor een vriendschappelijke regeling tussen r rankrijk en Tunesië. Hij verzekerde dat zijn land niets zal nalaten om par tyen tot elkaar te brengen. De Rus Morozof verklaarde dat Ste venson probeert de aandacht van de Algemene Vergadering af te lelden van de onder handen zijnde kwestie. Hij meende dat dit alleen maar aantoont lioe zwak het Amerikaanse standpunt De afgevaardigde van Libië, dr. Fe- kuil, zei in zijn toespraak dat secreta ns-generaal Hammarskjöld zelf ter plaatse heeft geconstateerd, dat Frank- Met ingang van vrijdag 25 augustus tot en met vrijdag 1 september, be halve zaterdag en zondag, is de Mathe- nesserbrug te Rotterdam 's nachts tus sen één en vijf uur, wegens werkzaam heden, voor alle verkeer, alsmede voor voetgangers, gesloten. De te volgen route via de Lage Erf- brug wordt door middel van borden aangegeven. Na enige tijd van betrekkelijke rust heeft zich vandaag in de door Oosten rijk omstreden Italiaanse provincie Zuid-Tirol een ontploffing voorgedaan waarbij een hoogspanningsmast werd vernield. De explosie vond kort na midder nacht plaats nabij Ponte Clara in Pas- seier Thai. Rijkspolitie en Italiaanse bergtroepen werden bij aankomst op de plaats der explosie door salvo's ma chinegeweervuur ontvangen. Het vuur gevecht duurde bijna vijftien minuten. Het was de eerste maal dat terroristen op deze felle wijze in verzet durfden komen tegen de overheid. Voorzover bekend zijn er geen doden of gewonden gevallen. De terroristen konden in het donker de vlucht ne men in de omringende dichte bossen. Extremisten in Zuid-Tirol hebben de laatste maanden hun toevlucht geno men tot terreurdaden teneinde voor het Duits sprekende deel van de be volking een grotere mate van zelfbe stuur af te dwingen. ryk geen gehoor geeft aan de resolutie van de Veiligheidsraad. De Argentijnse vertegenwoordiger, Amadeo, erkende de rechtmatigheid van de Tunesische as piraties, maar meende toch ook dat Tu nesië rond Bizerta een gespannen sfeer sobept V.N.-maatregelen zouden daar om pas moeten worden overwogen als een 'beroep op beide partijen niets uit haalt, De Zuidistaaf Pavicevie stelde zich zonder meer achter de Tunesische klachten. Eenzelfde standpunt huldigde de af gevaardigde van Birma, Taant Deze meende dat president Bourguiba gedul dig genoeg was geweest. Hij meende dat het met de volkerenorganisatie spoedig gedaan zou zyn als Frankrijk haar blijft negeren. Zowel in Parijs als in enkele plaatsen in Aigerye zijn in de afgelopen nacht zeker twaalf aanslagen met plastic bom men gepleegd. Voor de woningen van de Franse schrijfster Francoise Sagan, van de minister van industrie, Jeannaney en van de directeur en de hoofdredac teur van het 'blad Le Figaro, resp. Pierre Brisson en Louis Gabriel Robinet ont plofte een bom waarbij niemand ver wondingen opliep. Allen 'hebben .meer malen blijk gegeven in te stemmen met de Algerije-politiek van generaal De Gaulie en zich fel gekeerd tegen de plan nen die zouden zijn beraamd een staats greep tegen ae regering in parijs uit té voeren.. Bij een bomaanslag in. ae Alge rijnse plaats Sidi bel 'Abbes werd een politieman gewond, Franse strijdkrachten in Algerije heb ben medegedeeld dat bij een operatie in de buurt van Mascara in West-Algerije achttien rebellen om het leven zijn ge komen. Zij verklaarden dat deze rebel len terreuraanvallen in dat gebied hadden georganiseerd mede dank zij inlichtingen van de plaatselijke moslim-bevolking. In het tweede kwartaal van 1961 heeft Nederland 4.345.042 kg pekel- en steur- haring uitgevoerd ter waarde van 3.896.026, met een gemiddelde waarde per kg van 0.90. Aldus blijkt uit een overzicht van de dienst der Nederland se haringcontrole. In het tweede kwar taal 1960 werd uitgevoerd 3.196.582 kg ter waarde van 2.866.425 (gemiddelde waarde per kg ƒ0.92). De grootste afnemers, West-Duitsland en België,' kochten in het tweede kwar taal 1961 resp. 1.646.388 en 1.580.294 kg. Van, de totale uitgevoerde hoeveelheid kwam 44,18 procent uit Scheveningen, 26,66 procent uit Katwijk, 24,85 procent uit VIaardingen, 2,72 procent uit IJraul In antwoord op een vraag in hoeverre de Amerikaanse ontwapeningsvoorstel len overeenkomen met het standpunt van de bondgenoten, zei hij dat ze in overeenstemming zijn met ae algemene gedachtengang van de andere landen. Misschien moet ik wat Frankrijk be treft. enige restrictie in acht nemen", zei hij. „Ik ben van oordeel dat er van de zijde van de Fransen minder ge neigdheid bestaat op dit ogenblik over ontwapening te spreken, hoewel zij niet zeggen dat er twijfel kan bestaan over de oprichting van een ontwapeningsbu reau. Maar wij kennen het standpunt van de Fransen en dat is voor een groot deel verwerkt in de gedachtengang en de voorstellen waarmee wij zijn geko men." Toen men hem een vraag stelde over de Russische reuzenbom antwoordde McCIoy dat Chroesjtsjef zei van zijn natuurkundigen en militairen te hebben gehoord dat zo'n bom kan worden ge maakt. Daarvoor zijn echter proeven noodzakelijk. McCIoy sprak als zijn oor deel uit dat de Russen op dit ogen blik de bom nog niet hebben. Een proef met een dergelijke reuzenbom kan niet ongemerkt worden genomen of het zon ver in de kosmos moeten gebeuren, zei bij. 20 STUKS F1.- In het kader van het festival, dat thans te Edinburgh (Schotland) wordt gehou den, wordt onder meer „Richard de Der de'" van Shakespeare opgevoerd. Een toneelspeler, die de rol van een der moordenaars vervulde, moest ook in een duelscène optreden. Dit geschiedde zo realistisch, dat hij gisteravond ver stek moest laten gaan, daar hij in het „gevecht" een steek in de nek opliep. In het algemeen bleken de vijf toneel spelers, die in deze scène optreden, hun taak zeer realistisch op te vatten, want zij werden allen gewond. De verwon dingen van de andere vier waren echter slechts van lichte aard. Advertentie DIMÖNSl'R ATi 1:S Dl AMANT.SI.lj l'HN JÜWStlÊR-HORtOCTR EDHSTElNKUNDiGB fs-t. llfNBdANSt.ROTTERbASf uit viaardmgen, 2,72 procent uit IJnnu- Z den en 1,59 procent uit andere plaatsen.1 stedelijk bestuur van. Utrecht. Advertentie 0 De 64-jarige landbouwer J. Spijker uit Vriezenveen is -gisteravond, toen hij met zijn fiets plotseling linksaf sloeg, ge grepen door een 'hem achteropkomende auto. Hy was op slag dood. De heer Spij ker was gehuwd, maar had geen kinde ren. De „Lucky Star" ligt nu al meer dan een maand bij de werf. Een der mede- eigenaren, de heer Hansen, woont met vijf bemanningsleden aan boord. Inwen dig heeft het schip vele veranderingen onaergaan. Onder meer werden geluid- dichte kamers ingebouwd, die storing- vrije uitzendingen mogelijk moeten maken. Het kleine onaanzienlijke scheepje van niet meer dan 167 netto register ton draagt een Nederlandse vlag en heeft Nederlandse registratie- papieren, althans zo was dat tot vrijdag Maar het is mogelijk, en zelfs waar schijnlijk, dat inmiddels een buitenland se registratie is aangevraagd en ver kregen. Men houdt er namelijk sterk rekening mee dat de „Lucky Star" binnenkort onder vreemde vlag zal uit varen. Daarmede zou dan de gedaantever wisseling kompleet zijn. Want twee maanden geleden was de „Lucky Star" nog de kustvaarder „Taurus", die min of meer regelmatig diensten uitvoerde tussen Rotterdam en de Engelse Oost kust. Op 13 juli kwam het schip nog onder die naam Rotterdam binnen. In juli werd het overgedaan aan de nieuwe eigenaren en herdoopt. Daarbij werd er geen geheim van gemaakt dat de „Lucky Star" gebruikt zou worden voor radiouitzendingen. De werkzaamheden in de Rotterdam se Waalhaven zijn nu vrijwel voltooid. „Ze schieten er lekker mee op zei één der ambtenaren, die betrokken is bij deze kwestie, gisteravond met nauwelijks verholen ironie. Zendappa ratuur is nog niet geïnstalleerd. Het lijkt onwaarschijnlijk, dat dit nog in Nederland zal geschieden. De Nederlandse P.T.T. werd op het spoor gebracht door een tip van haar Deense zusterorganisatie, die de uitzen dingen uiteraard wil voorkomen. De illegale radioprogramma's vanaf sche pen buiten de territoriale wateren nemen namelijk steeds meer toe in de Scandinavische landen. Voor de Nederlandse douane-recher che is er alleen de kwestie of de „Lucky Star" in het bezit is van de noodzake lijke akte van uitklaring, zonder welke geen schip uit de haven mag vertrekken en ook geen loods zijn diensten mag verlenen. Men vermoedt dat de „Lucky Star" deze bepaling wil ontduiken en zonder meer zee zal kiezen. De gemeentesecretaris van Utrecht, prof. dr. B. de Goede, deelde vanmorgen mede, dat de raad nog 'geen gelegen heid heeft gehad om over het voorstel te besiisssen, zodat het college.van B, en W. nog alle tijd heeft om zijn voor stel in te trekken. Wat is er eigenlijk aan de hand mét deze epistels van Willem van Oranje; De directeur van de universiteitsbiblio theek in Utrecht, dr. D. Grosheide, werd enige maanden geleden door een make laar attent gemaakt op de bekende Lon dense veiling van de firma Sotheby en Go. Een catalogus van deze veiling ver meldde namelijk enkele brieven van Wil lem van Oranje, gericht aan het stads bestuur van Utrecht. Ook werd een brid van Caspar Barlaeus, met Vossius de eerste leraar van het Amsterdams Athe neum, aan de geleerde Arnoldus Bucte- iius aangeboden. Dr. Grosheide besloot, de brieven te 'kopen en betaalde voor de geschriften van Willem van Oranje sa men 280 pond en voor de brief van Cas par Barlaeus 140. Bij nader inzien vond dr. Grosheide het vreemd, dat deze 'brieven bij de uni versiteitsbibliotheek terecht zouden ko men inplaats van in het Utrechtse ge meente-archief. Toen de brieven nog onderweg waren naar de Domstad, - side dr. Grosheide de wethouder van finan ciën, dr. J. de- Nooij, op, van wie M wist, dat hij grote 'belangstelling voor historische stukken heeft. Het aanbod viel in .goede aarde, temeer dagr dr. Grosheide de twee brieven van Willem de Zwijger voor dezelfde prijs als waar voor hij ze had gekocht, aan de gemeen te wilde „overdoen". Het enthousiasme voor deze aankoop kon men ook proeven in het officiële voorstel van B. en W. aan de raad. Zjj schreven: „We achten het verheugend, dat thans de gelegenheid bestaat, beide brieven de hun toebehorende plaats in het gemeente-archief te geven. De brie ven", aldus B. en W. van Utrecht, „zyn van bijzonder belang voor onze stad en wij verzoeken u, een bedrag van 3109 gul den hiervoor beschikbaar te stellen." Toen dit voorstel in de dagbladpers grotere bekendheid kreeg en men ook foto's van de zojuist uit Londen gearri veerde perkamenten wilde maken, wer den de brieven in de universiteitsbiblio,- theek pas goed onder de loep genomen. Het hoofd van de administratie van de bibliotheek, mr. U. J. de Jong, kwam al lezende tot de verwassende entdekking, dat de ene brief was geadresseerd aan „Den Staten, en Landen van Utrecht terwijl de andere helemaal niet van een adres was voorzien. In deze tweede brief - werd echter gesproken over een biddag, die gehouden moest -worden in „al kerken van uw provincie", zodat ook hierin het stedelijk aspect ver te zoeken is. Dr. Grosheide heeft het gemeentebe stuur van Utrecht inmiddels attent ge maakt op de vergissing en houdt de brie ven nu zelf. Hij voelt zich echter niet bekocht, de brieven zijn per slot van re kening authentiek en van nationaal be lang Hij zal ze niet aanbieden, aan het rijksarchief in Utrecht, omdat, naar zijn mening, het Rijk niet geïnteresseerd zal zijn. f"

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 2