voor sporthal in Vlaardingen mm A. A. KLEUN Zal Schiedam vandaag Harpe Davids" helpen? Winterprögram met cursussen voor dames Maandag begint strijd om Vlaardingse schaaktitel ijn-akkoord en verdienste e (19) aan van Rotterdam „Een wens Dat een ge degen een iederdie dit beroep kiest normaal wordt beschouwd vakopleiding voor of uitoefentals Pensioen is voor hem nog geen rusten Film past goed in dit kader Voorzitter V.V. In samenwerking met anderen Concert van RAZ en EMM Middenstuk bij Verolme-Heusden Actie moet nu worden besloten Commissie start op 6 september Rotterdam leent 30 miljoen van girodienst Onassis heeft ook interesse in Belgische werf Korpershoek is weer favoriet Middagpauzeconcert in Laurenskerk Elbe helpt schip Overeenstemming over boerderij niet bereikt DE ROTTERDAMMER PAGINA 3 ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1%1 (Van een onzer redacteuren) HIJ zegt: „Dat hoor je dan, dat de jongens van tegen woordig niet willen varen, maar dat is niet waar, ge loof me, ik spreek uit ervaring. Hoe anders te verklaren, dat de belangstelling voor ons onderwijs stijgende is? De laatste zes, zeven jaar hebben zich steeds meer leer lingen aangemeld, dan we konden plaatsen. Dat is ook de reden, dat ons bestuur heeft besloten de capaciteit van onze vier dag nijverheidsscholen te vergroten en het aantal varende instructie schepen van drie op vijf te brengen." JONG KAPITEIN ORGANISATIES i LEERLINGEN ONDERSCHEIDINGEN YFC-CAMPAGNE ■mm. i» Vitgaven hoger Eerbetoon SAMENWERKING Hoopgevend Besluit Vier plaatsen Promotieklasse Indeling De Gazet van Antwerpen zeerschrijft over het zogenaamde akkoord tussen de Kamers van Koophandel van Rotterdam en Antwerpen voor de verbetering van de Schelde-Rijnverbinding zich niet aan de indruk te kunnen onttrekken, dat de leiders van de Antwerpse vereniging alles op eigen houtje hebben gedaan. concert toneel operette exposities A.A. Kleijn: schipperso Hij kijkt naar het grote schilderij aan de muur, een driemaster op het Amsterdamse IJ, en hij zegt enthousiast, wijzend op; het schip: „Prachtig,' hè? Heb ik èens gekocht omdat ik het zo mooi vond. Het ir geschilderd door Streefkerk", en dan, de draad van hèt gesprek weer opnemend: „Van jongsaf' aan heeft het onderwijs aan schippers mijn liefde gehad. Pat zal wel een ge volg zijn van het feit, dat ik zelf zo"n uitstekende opleiding heb geno ten en daardoor scherp zag, wat er bij anderen aan mankeerde. Toen ik - dan ook de kans kreeg mee te werken aan de vergroting van de kennis van onze schippers, heb ik die kans gra-ag met beide handen aangegrepen". Arie Adrianus Kleijn werd gebo ren op 31 augustus 1896 te Slie- drecht. .„Mijn vader was firmant van een sleepbootbedrijf met zes 'sleepboten, :Hij smaakte me wegwijs in de binnenvaart. Toen ik in het bedrijf kwam- had ik de'ulo afgelo pen en dat; .was iets gewéldigs in die tijd. Mijn opleiding duurde drie jaar. Daarna ben ik met mijn broers we waren, met ons zessen gaan rvaren._ Irr» totèal»- heb"» ik tien jaar gevaren bij de Rijn- en binnen vaart; als' matrbos'eir a'Is stuurman, en twee jaar als kapiteib,- ik was jong kapitein". - In 1921, op 1 januari, stapte hij van het schip en begon' de lange pe riode, die geheel gewijd zou zijn aan het behartigen van de belan gen van de schippers. Zijn staat van dienst is indrukwekkend. Van I januari 1921 tot 31 december 1926 leider van de schippersbeurs („of ficieel leider van de afdeling scheep vaart van de gemeentelijke arbeids- beurs"); Toen; hij in die functie werd aangesteld was hij 25 jaar. Van I januari 1927 tot 1 janua-- 1936 leider van de schippers-haven- beurs, eveneens te Dordrecht. Van 1 januari 1936 tot 1 mei 1941 chef van de Dordfse gemeente- en dis trictsarbeidsbeurs,! Vdn-J: mei .1941 tot 1 juni 1946 adjunct-directeur van het gewestelijk arbeidsbureau te Dordrecht en van 1 juni 1946 tot i augustus 1949-directeurr; van het ge westelijk arbeidsbureau te Delft.' Ea at die jaren vervulde hij te vens .allerlei functies in het schip- persorganisatiéleven. Hij behoorde tot. de-oprichters van de schippers- vakschool te Dordrecht, werd daar leraar:"en later zelfs directeur. Hij-zat in. de examencommissie schipper voor de binnenvaart, eerst als examinator, later ais voorzitter. 'Hij was al examinator in 1921. - „De mensen, die ik moest exami neren waren soms tweemaal zo oud als ik. Geloof me maar gerust, ik heb in die jaren meer zweet druppeltjes gelaten, dan de man, die ik over zijn kennis aan de tand moest voelen." „Op tweeërlei wijze heb ik in mijn leven de vakopleiding voor schip pers kunnen stimuleren. Niet alleen als leraar en als directeur van de vakschool, en niet alleen als lid van de examencommissie, maar ook in mijn functies bij de arbeids- burëaus. Want daar reeds liet de kwestie van de continuïteit van de vakopleiding zich terdege voelen. Ik moest er immers voor zorgen, dat de rechte man op de juiste plaats kwam. En arbeidsbemidde ling en onderwijs zijn beide van be lang om te komen tot een goede personeelsvoorziening". Hij zegt, peinzend: „Ik heb het voorrecht gehad steeds functies te krijgen, waarin ik volledig kon bou wen. Want ook de arbeidsbemidde ling van schippers was destijd iets nieuws. Ik heb nog de tijd gekend, dat de scuippers in soms hele vreemde café's werk moesten zoe ken. Dat was een sociale misstand". Op I augustus 1040 werd hij be noemd tot directeur van tie Stichting Koninklijk Onderwijsjonds voor de Scheepvaart: Hij werd voor die func tie aangezocht, omdat hij. een goede naam had in de Rijn- en binnenvaart. Arte Adrianus Kleijn had zich leren kennen als een man met visie en met doorzettingsvermogen, vooral als een warm en vaderlijke vriend van de schippers. 5 Met volle energie wierp hij zich bp zijn nieuwe taak. En dat kwam het Onderwijsfonds ten goede. Hij zegt zelf, afwerend: „De waarde- tionaal een grotere samenwerking gaat ontstaan, dat het in de Rijn- oeverstaten tot een ttniforme vakop leiding mag komen en tot. uniforme eisen voor diploma's". Hij zegt dus: „Ik heb de wind in de zeilen gehad", en dat zal dan wel waar zijn, maar hij heeft ook jaren gekend, waarin het zwaar tegen de stroom oproeien was, jaren van wanbegrip en onbewuste tegenwer king, misschien zelfs wel van de zij de van de schippers. Maar hij heeft volgehouden. Daarvoor heeft hij er kenning ondervonden. In 1949 werd hem de zilveren medaille van het Koninklijk Onderwijsfonds voor de scheepvaart uitgereikt en in 1959 kreeg hij een koninklijke onderschei ding. Hij werd Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Op 1 september a.s. hoopt hij met pensioen te gaan. Hij is dan nog niet helemaal voor de schippers verloren. Hij is wéér benoemd tot voorzitter van de examencommissie j te "spélen"werken. (Van een onzer verslaggevers) Dat ook een filmavond heel goed past in het kader van een openlucht- campagne is vrijdagavond duidelijk gebleken tijdens de vertoning van de Cefa-film „Telefoonspion" in het Vlaardingse Oranjepark. Zeer velen waren gekomen op deze derde bijeen komst van Youth for Christ en het is, mede dank zij het gunstige weer, een bijzonder goede avond geworden. Ös. Jan Gravendeel heeft zijn vreug de erover uitgesproken, dat er zovele Vlaardingers aanwezig waren. Hij hoop te, dat zij ook door de film de liefde van Jezus zullen kennen. De hoofd schotel van de avond was de vertoning van de boeiende en aangrijpende rol prent ..Telefoonspion", die onder regie van Dick Ross vervaardigd is. Bil Wil liams en Georgia Lee zijn enige van de medespelende acteurs. Medewerking aan deze rolprent werd verleend door Billy Graham en zijn team. De geschiedenis van een Amerikaanse gangster wordt in beeld gebracht. Hij is een groot misdadiger en deinst voor niets terug. Op weg naar een van zijn ..karweitjes" in Los Angeles wordt hij- getroffen door een bijeenkomst van Billy Graham. Hoewei hij zich ernstig in zijn hart verzet komt hij toch onder de ban van het evangelie, dat in het stadion ge bracht wordt. En als Graham dan tot zijn gehoor de dringende oproep richt: Wat baat het den mens zo hij de gehele wereld wint en schade leidt aan zijn ziei". dan geeft ook deze koning onder de misdadigers zich gewonnen en buigt zich voor Jezus. j Er is tijdens deze rally veel gezongen en na afloop aanvaarden velen de uitno- jdiging om te komen tot Hem. (Van een onzer verslaggevers) De voorzitter der Vlaardingse voet balvereniging „Zwaluwen", de heer D. A. v. d. Snoek, heeft tijdens de jaarvergadering een krachtig pleidooi gehouden voor een sporthal in Vlaar dingen. Hij noemde dit een groot be lang voor een stad als Vlaardingen met thans 70.000 inwoners. „Vlaar dingen ligt in deze een groot stuk achter op enkele andere plaatsen, waar de voorbereidingen al in een vergevorderd stadium verkeren. Wij zijn bereid om met de andere plaat selijke sportverenigingen mede te wer ken tot de verwezenlijking van een sporthal." Het laatste openluchtconcert in de jHoekse Bosjes is ditmaal tijdens'uitste- kend zomerweer gehouden. Niet alleen i het weer werkte aan het slagen van dit concert mee ook de goede keus van de Arie Adrianus Kie.ijn is gisteren van Amsterdam naar Rotterdam g«- .kometi om itf Nederlands eerste '■Rijnhaven -.ffclieiü té nemen, nu hij op 1 september aftreedt als direc teur van de Stichting Koninklijk Onderwijsfonds voor de Scheepvaart wegens- het bereiken van de pen sioengerechtigde- leeftijd. En daar Ju-" Rotterdam waren allen, die op .welke wijze dan ook met hem in contact hebben - gestaan, bijeen om hem te zeggen hoezeer zij zijn arbeid voor de Sehipper-in-het-alge- mcen hebben gewaardeerd en «m hem te bedanken voor, wat hij ten behoeve van de Rjjn- en binnen scheepvaart heeft gedaan. Op de ri'ieter Galand" waar zou hij .beter hebben kunnen recipiëren dan juist op een schip kwam het bedrijfsleven In groten, getale hem de liattd drukken,, en die enorme, beslist verdiénde, belangstelling moot hen, goed -.hebben'.gedaan en hem het afscheid hebbén verlicht. Keker twaalf jaar lang heeft lig een vooraanstaande rol gespeeld in dé s'ehipperswereld. De naam Kleijn had daar iets te betekenen. Nog op de valreep heeft een van onze redac teuren, mei hem gesproken en Item in vogelvlucht over zijn leven laten vertéllen. Het interview is hiernanst gepubliceerd. schipper voor de binnenvaart, en hij blijft hoofdredacteur van „De Binnenvaart". Maar hij zal niet meer resideren in die kamer in gebouw Candida te Amsterdam. Zijn plaats wordt door een ander ingenomen. Zijn opvolger zal zonder twijfel de belangen van de schippers even goed behartigen als hij dat veer tig lange jaren heeft gedaan. Maar toch zal men die kleine vriendelijke man met.dat prach tige zilverwitte haar, die zo harts tochtelijk kan spreken over het werk van de stichting, en aan wie' zovele Nederlandse schippers zo ontzettend veel verplicht zijn, missen De bekende dirigent G. A. v. d. Berg had voor dit sluitingsconcert twee or kesten bijeen gebracht. Het waren R. A.Z. uit Hoek van Holland en E. M. M. uit Maasdijk. Het podium was eigenlijk wel wat te klein. De orkesten speelden ondermeer The American Patrol van Meachem, Sege- nade Napolitain van Winkler en Land of hope and glory van Edgar Elgar. An dere nummers waren de ouverture Lust- spiel van Kela Bela en Carnaval op Cu ba. Hoewel de orkesten niet geheel op el kaar waren ingespeeld, men had nooii samen gerepeteerd, was het geheel zeer beschaafd. Een bijzondere vermel ding verdienen de saxophonisten die het Morgen Duet op voortreffelijke wijze ten gehore brachten. De 26ste jaarvergadering van de v. v. Zwaluwen heeft bewezen, dat deze uit meer dan 600 leden bestaande za terdagclub over goede functionarissen beschikt. Secretaris H. v. d. Berg las een tot in de laatste puntjes verzorgd jaarverslag voor. Penningmeester H. v. d. Vorm schotelde op financieel ge bied het grote aantal bezoekers met duizelingwekkende cijfers het wel en wee der vereniging voor. Ook was er veel respect voor de woor den, die de heer M. Kool in zijn ver slag van de elftalcommissie uitsprak en bovenal voor de juniorleider, de heer W. U. Roodenburg, die van alle door de junioren en pupillen van Zwaluwen ge speelde wedstrijden de cijfers liet horen en in een duidelijk overzicht het jeugd werk de revue liet passeren. Penningmeester V. d. Vorm vertelde, dat de uitgaven in het afgelopen vere nigingsjaar hoger waren dan de inkom sten. Ontvangen werd 18.331,39 en uit gegeven 18.435. De post terreinhuur, maaien enz. vroeg alleen al het bedrag van 2.103 en het punt training kostte niet minder dan 2.260. Ook de reiskos ten deden de kas behoorlijk krimpen, want deze bedroegen voor de junioren en senioren tezamen 1.818. Ondanks al deze uitgaven is er een bedrag in kas van 2.737 en heeft het Bouwfonds daarnaast nog 1.030 aan contanten. Als „lichtpunt" op deze vergadering htvam een tweede lichtmast ter sprake. die binnenkort aangebracht zal worden en waardoor de trainingsmogclijkheden groter zullen worden. Ook kon het be stuur mededeling doen van de nieuwe trainers, die sedert enkele weken aan Zwaluwen verbonden zijn, namelijk de heren L. Borrani en W. Zuidgeest. Bij de bestuursverkiezing kreeg het huidige bestuur het volste vertrouwen, zodat aiie aftredende leden werden her kozen en het bestuur in zijn oude forma tie bleef aanzitten. Voorzitter D. A, v. d. Snoek werd toegevoegd als elftal-com missielid, waarvar. één lid deel moet uit maken van het bestuur. Aan het begin van de vergadering luisterden de aanwezigen staande naar de mededelingen van de voorzitter over het overlijden van één der meest trou we donateurs van Zwaluwen, de heer F. J. Hendriksen en de onlangs overleden heer H. de Vries. Voor deze overlede nen werd een minuut stilte in acht ge nomen. Op de werf vanVerolme in Heusdgn ls vanmorgen voor de vierde keer een nieuw middeldeel, een zgn „midbody" voor een bestaande tanker tewater ge laten. De werf Maryland Drydock and Shipbuilding Company tn Baltimore (V.S.) zal het In een tanker van 16,600; bruto register ton (van Cities Service Oil Company) bouwen. Deze tanker krijgt daardoor een draagvermogen van; 25.000 ton. ■De belangrijkste afmetingen van de „Midbody" zijn: lengte 127,71 m, breedte 22.86 m en hoogte 13.33 m. De „mid body" heeft 30 ladingtanks voorzien van aluminium laakhoofddeksels. Maandag wordt de „Midbody" naar de werf op Roosenburg gesleept waar zij zeeklaar wordt gemaakt. Om de drie vaste bruggen te passeren is een ballast noodzakelijk van 15.000 ton water. Het transport over de Atlantische Oceaan begint 3 september en wordt verzorgd door L. Smit en Co's Interna tionale Sleepdienst. Ruim een maand later zal de „midbody" in Baltimore zijn. Op de vrijgekomen helling in Heus- den* wordt de volgende week de kiel gelegd voor een 16.000 bruto register ton metende -bulkcarrier in opdracht vgn de „Irish Shipping Limited" in Dublin. 0 De Duitse federatie van parlementaire journalisten heeft voor 4 september een vergadering uitgeschreven, waarop de j leden gevraagd zal worden Oostduitse journalisten uit te sluiten van perscon- 1 ferenties in West-Buitsland. ring en de. belangstelling voor het werk van onze stichting is eerst na de oorlog gekomen. Voor 1940 vond men het wel „aardig". Maar na 1945 is zowel bij de particuliere schipper ais bij de rederijen de overtuiging sterk gegroeid dat een vakopleiding dringend noodzakelijk is. Dat is de reden, dat de voor uitgang zo snel is gegaan. Wat dat betreft, heb ik de wind in de zeir len gehad". Hij zegt: „En de belangstelling voor al het onderwijs, dat onze stichting geeft, neemt nog dagelijks toe. We moeten onze schooicapaei- teit gaan vergroten. Steeds meer leerlingen meiden zich aan. Een veertig procent van hen zijn schip perszoons. zestig procent zijn jon gens, die op de een of andere wij ze binding met de binnenvaart heb ben, bijv. een oom of een neef". „Ik geloof", zegt hij, „dat de'be langstelling voor het werk van de stichting gelijke tred heeft gehou den met de technische ontwikkeling. Deze tijd van techniek vraagt vak bekwame schippers. Het bedrijfsle ven heeft dat ingezien. Daarom heb ben we er op het ogenblik zo'n prachtige samenwerking mee. In onze stichting is heel het bedrijfs leven vertegenwoordigd, en zo hoort het ook. Het gaat om de schipper en zijn toekomst, het gaat om het welzijn van een belangrijke groep van onze bevolking. En als ik ntt bij mijn afscheid nog enkele wensen zou mogen uitspre ken, dan in de eerste plaats deze wens: dat het binnen de kortst mo gelijke tijd voor ieder schipperskind normaal zal zijn, dat het volledig la ger onderwijs en zo mogelijk ook voortgezet onderwijs krijgtopdof het in staat zal zijn elk gewenst be roep te gaan uitoefenen. Wij waren thuis met zes broers. En het was heel normaal, dat wij het beroep van vader kozen. Maar die tijd is voorbij. Er zijn al schipperskinderen, die hebben gestudeerd en een acade mische graad bezitten. En in de tweede plaats hoop ik, dat binnen niet al te lange tijd een gedegen vakopleiding voor een ieder, die het beroep van schipper kiest en uitoefent, als normaal wordt be schouwd. Een derde wens? Dat ook interna- de Chr. Huishoudschool aan de Hoogendorplaan. de V.G.L.O.-schoc aan het Westnieuwland, de Kamerlingh Onnesschool in de Westwijk, en natuur lijk het Centrum van de Voorlichting. Westhavenplaats 17. Op dit laatste adres kan men zich ook opgeven voor .de diverse c ursussen, liefst o.p de spreekuren op maandagavond, dinsdag morgen, woensdagmorgen en vrijdag middag. Ook kan men er de kaarten .krijgen voor de propagandamiddag en avond op 6 september a 25 cent. Telefonische in lichtingen over cursussen no. 5637. (Van één onzer verslaggevers) E1 VENALS voorgaande jaren heeft |-Lj te Vlaardingen de Commissie voor Huishoudelijke- en Gezinsvoor- Iichtmg weer een gevarieerd winter- programma gereed. Een start met een propagandamid- dag en -avond in de zaal Harmonie op 6 september waar een bak- en braaddemonstratie zal worden gege ven en waar tevens nadere inlich tingen worden verstrekt over een groot aantal cursussen die de com missie zich voorstelt te geven. Deze cursussen zijn voor huisvrou wen en a.s. huisvrouwen en sommige ook voor heren. De kosten zijn ƒ3 of 4 per 8 lessen, zodat het voor nie mand een bezwaar kart zijn eens zo'n cursus t'e volgen. Behalve het gezellige avondje eens per week voor de huisvrouw, geniet het gehele gezin van de resultaten mee. want kookcursussen voor beginners ofi gevorderden brengen prettige afwisse-j De Belgische'minister van financiën, m de dagelijkse menu s; de heer Dequae, heeft tijdens een werk- Op de naaicursussen worden onder be-bezoek aan Brugge medegedeeld dat kwame leiding coupons van de uitver-j de volgende week in Brussel een bïieen- koop of andere stofjes tot vlotte jurk-j komst, zaï zijn voor het vinden van een oplossing voor de „scheepswerven van De gemeente Rotterdam wil met de rijkspostcheque- en girodienst een onder handse geldlening sluiten van 30 miljoen gulden ttegen een rente van 4% pro cent per jaar. B. en W. hebben een desbetreffend voorstel ingediend bij de gemeenteraad. De lening zal een looptijd krijgen van dertig jaar en jaarlijks op 1 december worden afgelost met een miljoen. Extra aflossing is, volgens het concept, niet eerder toegestaan dan in 1971, (tot 1975 tegen een koers van 10114 procent, daar na tegen 101 procent). De gelden zullen van 1 december be schikbaar komen tegen een koers van 99% procent De rente wordt halfjaar lijks voldaan. Aan -de lening zijn geen verdere kosten verbonden. De opbrengst i zal door Rotterdam in het algemeen (Van één onzer verslaggevers) Gebouw Christelijk Sociale Belan gen aan de Lange Haven 73 te Schiedam is dezer dagen het belang rijke centrum waar de acties ten ba te van de aanschaf van een nieuw instrumentarium voor de veertigja- „Harpè Davids'.' worden georgani seerd. Zelfs vanuit Monrovia zoeken Schiedammers ten bate van Harpe Davids contact met de actieve be heerder van het gebouw Christelijke Sociale Belangen de heer A. Bal- lijns! Vorig jaar februari was het de-heer Ballijns die het initiatief nam vöor de christelijke muziekvereniging zou bewerkstelligen. Het actiecomité dat sinds anderhalf jaar. zoals bekend, gelden inzamelt voor aanschaf van het instrumenta rium meent, dat de acties nu moe ten worden beëindigd. De resultaten waren nog'niet onverdeeld gunstig. Wel is het actiecomité dankbaar dat velen een bijdrage hebben gestort. Het comité meent dat een bedrag van meer dan twintigduizend gulden no dig is. Ondanks de goede medewerking van de leden van de christelijke verenigin gen in Schiedam slaagde ook de ver koopactie van koffie en stroopwafels niet. Er bleef een tekort van meer dan tienduizend gulden. Vn'n uwa .twite* uam au. iici, tugcxuccu leningfonds worden gestort en worden aangewend ter financiering van kapt taalsuitgaven van 1961. Hoewel nog steeds kleine bijd- - -en worden gestort op het gïrortsm. ter 404041 of werden afgedragen sin de heer Ballijns richtte het actiecwe het oog op een laatste beslissende actie. Die wordt "vandaag beëindigd.1 Sinds zater dag zijn namelijk honderd medewer kers met intekenlijsten langs de Schïe- dam.se huizen gegaan. De resultaten zijn hoopgevend, een teken dat Harpe Davids een- goede plaats inneemt in Schiedam. Zo presteerden het dochtertje van de organisator, de heer D. Drenth, met haar vriendinnetje het om In enkele u- ren voor meer dan veertig gulden op haar lijstje te doen intekenen. De func tionaris van de Ned. Chr. Gebeei Ont houders Vereniging de heer Hölzersloeg een record. Hij waxs zo actleg dat voor meer dan honderdentwintig gulden op zijn lijst werd ingetekend, In Schiedam-Zuid regelde het actieve lid van Harpe Davids de heer M, van Bommel het dusdanig dat zijn assisten ten geen huis onbezocht lieten. Toch ont breken er nog voldoende medewerkers en daarom zullen nog tal van straten in Schiedam niet bezocht kunnen wor den voor de lijstcollecte. De totale actie wordt vandaag beslo ten met een straatcollectc. Ook nu nog kunnen zich medewerkers voor lijst- of straatcoUecte melden aan gebouw Chris telijk Sociale Belangen. De inspanning van velen kan voor het behoud van Harpe Davids zorgdragen. Het gaat hier om enkele duizenden guldens, die gulden voor guiden worden ingezameld. Het vereiste minimum-bedrag is bijna verkregen. of andere jes voor dochters toverd. of voor uzelf omge- Ook restanten hebben waarde voor de cursus speelgoed of geschenken ma ken. Bij de cursus handenarbeid ge bruikt men weer ander materiaal en als men de cursus kleine karweitjes in huis volgt leert men zich zelf helpen bij schoonmaak of vernieuwing. Verder zijn er nog': handwerken, de vrouw verzorgd van top tot teen. wo ninginrichting, handig huishouden, tui nieren, bloemenschikken en ziekenver zorging, en men is van plan bij vol- doende deelname ook een cursus huis- vrouwengymnastiek te organiseren. Een aantal cursussen worden gegeven op vier plaatsen in de stad; deze zijn: Vlaanderen. Volgens het Belgische blad „De Stan daard" zal deze vergadering dinsdag worden gehauden en worden bijgewoond door alle betrokken ondernemingen en personen. Ook de Griekse reder Onas sis zou hebben toegezegd naar Brussel te komen. Volgens het blad is het niet uitgeslo ten. dat Wilton Fijenoord uit Rotterdam tijdens deze bijeenkomst een bod zou doen voor het overnemen van de wer ven, waarna zou kunnen worden beslo ten tot openbare verkoping. YAP HET middagpauzeconcert in de V/ Laurenskerk bracht de Wassenaarse organist dr. H. L. Oussoren vrijdag .twee werken van Bach ten gehore, te weten Praeludium et Fuga in e kl.t ®n de Partite Diverse Sopra „O Gott du frommer Gott". Ook nu weer liet Oussoren's spel uit- i stekende indrukken na. De vertolking jvan beide composities kenmerkte zich intet alleen door een gave techniek en, een ritmische zekerheid, doch tevens j ook door een alleszins juist begrip voor I de stilistische eisen van Bachs muziek i Mede dank zij een zeer smaakvol geko- zen registratie, bleef het klankbeeld! steeds zijn doorzichtigheid behouden, zo dat de altijd weer boeiende polyphonic van 's meesters magistrale kunst, suggestief tot klinken kwam. Aan dit korte (Van een onzer redacteuren) In het Oostelijk deel van de Middel landse Zee, ongeveer honderd mijl ten Zuiden van Kreta, is gistermiddag het Italiaanse schip Maria.Carla. 1887 ton, met een ia ding zout op" weg van Alexan dra naar Genua, tengevolge van machi- neschade in moeilijkheden geraakt. De sleepboot Elbe van L. Smit Co.'s Inter nationale Sleepdienst is direct op weg gegaan om assistentie te verJenen. Van morgen zou de Elbe de Maria Carla kun nen oereiken. Het schip wordt terugge- sleept naar Alexandrië. (Van een onzer verslaggevers) Onder auspiciën van de Vlaarding se schaakverenigingen (H.V.O., Shell en V.S.G.), zal evenals vorige jaren weer een tournooi worden gespeeld om het persoonlijk schaakkampioen schap van Vlaardingen. De wedstrij den worden gespeeld in de kantine van N.V. Havenbedrijf „Vlaardingen- Oost" en de eerste zal zijn maandag 28 augustus. De wedstrijden in de hoofdgroep en in de beide promotie klassen beginnen om 19.30 uur en in de overige groepen om 20 uur. In de hoofdklasse ziet men alle deel nemers van vorig jaar terug, met uit zondering van De Vreeken, die niet in schreef. De heer L. B. Jansen is wel weer van de partij. Als nieuwe gezichten zijn er de deel nemers C. v. d. Mark en D. A. Torn, die vorig jaar kampioen van klasse la en b werden. Korpershoek is weer favoriet, maar hij zal moeten oppas sen voor Jansen, die misschien zijn gevaarlijkse tegenstander wordt. De hoofdklasse ziet er als volgt uit: 1. W. Korpershoek (V.S.G.), 2. P. Kor- pel (H.V.O.). 3. A. Hogerwerf (H.V.O.), 4. B. Kwindaas (H.V.O.), 5. D. A. Torn (H.V.O.). 6. L. B. Jansen, 7. L. Visser en 8. C. v. d. Mark. In de promotieklasse A en B die ook tot acht deelnemers is uitgebreid, zijn! ook enkele nieuwe gezichten. Zo zien we weer C. Sio, die in P.T.T. Rotter dam speelt en die reeds enkele jaren geleden kampioen werd van promotie klasse A. Als nieuwelingen in deze af deling zijn er dan W. Uithol en drs. An- werda, beiden van V.S.G. Laatstgenoem de werd reeds eenmaal kampioen van Den Haag. De" kampioenen van klas 1 A en B van vorig jaar zijn W. v. d. Waal en J. v. d. Berg. Zij zullen het in deze sterke groepen zeer moeilijk krijgen. Ook F. C. Heijna van H.V.O. speelt dit jaar mee in de promotieklasse. Het aan tal deelnemers bedraagt dit jaar 78 en vorig jaar 77.- De wedstrijdleiding is in handen van de heren T. Korpel en H. de Koe. groep promotie- De indeling van de klasse is als volgt; A. 1. dr. D. A. van Dorp (H.V.O. 2. L. Veldheer (H.V.O.), 3. E.C. Heyna (H.V.O.), 4. J. van Witzenburg (V.S.G. 5. J. Akkermans (V.S.G.), 6. J. v. d. Berg (V.S.G.), 7. J. v. d. Vaart (V.S.G.), 8, J. Nagengast (Shell). B. 1. A. de Jong (H.V.O.). 2. W. v. d, Waal (H.V.O.3. A. Kopman (H.V.O.) 4. C. M- v d. Gaag (V.S.G.), 5. drs. Atxwerda (V.S.G.). 6, P. Kornaat (V.S. G), 7. H. Uithol (V.S.G.) en 8. C. Sio (P.T.T.-Rotterdam). concert verleende de Amsterdamse fluitist Hans Linnartz op een zeer aantrekkelijke wijze medewer king, Zijn weergave van de Partita in C voor blokfluit van Telemann muntte uit door een fraaie zuivere toonvorming en een zeer knappe technische beheersing, eigenschappen, die men zich op de blok fluit zeker niet gemakkelijker ken eigen maken dan op andere blaasinstrumen ten. Voor de manier waarop de organist de begeleiding van deze fris en char mant klinkende muziek realiseerde, is een extra woord van lof al evenzeer op zijn plaats H. v. B. IUU4C L "Jfi. -r Zij zijn nooit te rade geweest bij offi ciële instanties, die toch ook iets afweten van deze belangrijke zaak, waarover tus sen België en Nederland sedert veertig jaar een zenuwenoorlog wordt gevoerd. Het blad schrijft verder, dat het ak koord een zekere verrassing heeft ge werkt en met gemengde gevoelens is ont haald. Velen betreuren het. dat de onder- handelaars van de beide Kamers de of ficiële Belgisch-Nederlandse besprekin gen, die In april 1960 zijn begonnen, in de war hebben gestuurd. De Gazet van Antwerpen vreest, dat het akkoord heel wat kritiek zal krijgen, vooral van de voorstanders van de meest doeltreffende oplossing: het aanleggen van een Schelde-Rijnkanaal. De beide Kamers komt echter de ver dienste toe de kwestie opniemv in het ac tuele brandpunt te hebben geplaatst. Mis schien zal dankzij hun persoonlijk plan wat meer spoed betracht worden ter op- lossing van een vraagstuk, dat toch nog altyd als een zware hypotheek op de Be- nelux-verhouding rust. ge- De onderhandelingen tussen de meerite Rotterdam en de eigenaar van een boerderij aan de Ameidestraat in Overschie met omliggende grond heb ben niet tot overeenstemming omtrent minnelijke overdracht geleid. D, W. stellen dus de Rotterdamse raad voor tot onteigening over te gaan. Het perceel heeft een oppervlakte van 2655 vierkante meter en is gelegen in het door de minister van volkshuisves- ktng. en bouwnijverheid goedgekeurde wederopbouwplan Kleinpoldër-Oost VANAVOND verzorgt Dirk Jansz. Zwart een orgelbespeling in bet kerkgebouw Kuipersstraat-Scliiedamseweg te Rotterdam- Delfshavcn. Composities van Pescctti, Bach, Paradies. Watther, Pomper. Dubois en Jaa Zwart kouten tot uitvoering. é!0.00 uur. Ab .Onwens concerteert vanavond op bet orgel in de Gereformeerde kerk monde. De sopraan Riek Waardenburg ver leent medewerking. Er zullen werken van o.a. Dr. Orlando Gibbons, Joh. Seb. Bavh, G. Fr. Handel en Flor Peeters ten gehore worden gebracht. 20.00 uur. WOENSDAG verzorgt Chris Bos, beiaar dier te Utrecht, de vijftiende arondbeepe- littg van de stadhuisbeiaard. Het program ma vermeldt composities van Fr. Couperin. Géo Clément. J. A II. Wagennar en Hamil ton Harly, alsmede enkele Tsjechische lie deren. 20.00 uur. DONDERDAG geeft «Je organist Cor Hansum een fccstconcert in de Jeruzalem- kerk te Rotterdam-Oosi ter gelegenheid van tie 81e verjaardag van H. KL H. Prinses Wilhelm ina. Kees Dee nik verleent vocale medewerking en zal tevens de samenzang leiden. Er staan orgelwerken van Wesley, Guilmanu Andriessen en Jan Zwart op het programma. De liederen voor baritonsolo zijn van Bacb, Digbes en Rcinagle. 20.00 uur. ïn de Nieuwe Zuiderkcrk aan de West- rredyk wordt donderdagavond evenceitf een feestelijk orgelconcert gegeven door Koos Bons. Het programma is geheel Frans en bevat werken van Dnniflé, Nivers, Jub Hen, Boëiimann en Vierné. Tot besluit zal Koos Bons improviseren op vaderlandse liederen. 20.00 uur. DONDERDAG brengt liet Rotterdams To neel in eigen huis »Jenuziê,% in première, een comedie van René de Obaldia en in het Nederlands bewerkt door Max Nord. De voorstelling staat onder regie van Luc Lutz. Enny Meunier, Ann Hasckamp, Luc Lutz, André van de Heuvel, Trees van der Donck, Pietcr Lutz, Trins Snijders, Willy Ruys, Siem Vroom en Wim Kouwenhoven zyn de actrices en acteurs in .Jenuzië". 20.00 uur. ZATERDAG treedt hét Rotterdams .^To neel weer op in de Rotterdamse Schouw burg niet wJenuzië'V 20.00 uur. De Nieuwe Komedie brengt dan in de Groote Schouwburg van Rotterdam-Zuid Molières ,.De schelmenstreken van Srapin1' in première. 20.00 uur. VANAVOND en MAANDAG is in Je Rot terdamse Schouwburg de Hoofdstad Ope rette te zien en te beluisteren in „Wiener Blut". 20 00 uur. ROTTERDAM: Museum Boy mans-van Beuningen: James Ensor schilderijen en te keningen (1? sept.), Prentenkabinet: Her denkingstentoonstelling A. Dcrkzen van An* geren (10 sepL). Museum voor Land ep Volkenkunde, Willemskade: Vreemd geld, libel, Asmatkunst, *t Venster, Gouvcrne* straat: Schilderijen van Halide Dolu. Expo sitiezaal „Lynbaan'*: Internationale affiches in en buiten Lijnbaanzaal (6 sept, tot 1 okt.K Expositiezaal Zuid: „Op reis ontstaan'*, reisimpressies van Rotterdamse kunstenaars (1 tot 24 sept.). AMVJ-gebouw, Mauritsweg 2: Werken van Joanna Kronijong-Uscoco- vicb en Tony Burgering (29 sept.). H^T„ft°°msïip_fRutterdaln is vanmorgen met een negentienjarige versteke- doe haven Rotterdam binnengevaren, 3 versteke- SlofeUIT^er n!Irh^frto fe4j°f PaP'ere° bij' Zich' Vannacht keert *ij met de

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 2