Onderzoek zaak John L. bijna gereed In Chicago begon het naar Zuiden wordt beter P. F. Willemse ridder in de Orde van Or .-Nassau Hillegondaflat bereikt het hoogste punt Recreatie op oefenterreinen lilitaire KAUWGOM huishouding Vervolging van agent die jongen stak Reprimande voor hoofdredacteur Minister Korthals opent deel Rijksweg 63 Ontlasting voor Rotterdam Burg. Kolfschoten liep kwaad weg Afscheid van Lloyd's Register Zestig luxe appartementen voor ouderen Vakantie nemen op slagveld MAPLE LEAF Opgelicht met Oostduitse marken Nieuwe fabriek aan Rijnhaven Bejaarde vrouw aangereden Gevaarlijke medicijnen i uit auto verdwenen Tijdwinst Beperkingen Tanks Militair belang Ook wonmgwetsector Jongen botste met fiets tegen auto Deurwaarders voldaan over congres DÉ ROTTERDAMMER PAGINA 4 WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1961 HET onderzoek in de zaak tegen de beruchte, uiterst gevaar lijke Rotterdamse misdadiger John L. (zeeman, 28 jaar) is bijna vol tooid. L. heeft zoals bekend in Hamburg samen met zijn vriend, de Amsterdamse zeeman Kurt W. in Hamburg een roofoverval op een juwelier gepleegd. Op zijn vlucht heeft L. een Hamburgse schoenwinkelier neergeschoten, die later aan zijn verwondingen overleed. Hij werd ervan verdacht ook een politiecommissaris te hebben neer geschoten toen hij in Hamburg een auto wilde stelen, maar men be gint nu te twijfelen of deze be schuldiging wel gehandhaafd kan blijven. L. zou de nacht dat dit gebeurde, Hamburg al verlaten, hebben, op weg naar Kiel. Verleden jaar november verliet L. de gevangenis, waar hij drie van z(jn vier jaar had uitgezeten. Hij ging naar Rotterdam, waar hij enige tijd op een kamer woonde, en overdag een baantje had. Het beviel hem niet. L. is avontuurlijk aangelegd, en hij besloot dan ook weer te gaan varen. Hij monsterde op het Zweedse ms. Annita, dat in lijndienst op de Ver enigde Staten voer. Aan boord ont moette hij Kurt W. (25) de enige Ne derlander aan boord behalve L. L. leerde Kurt wat Engels en weldra ontstond tussen de beide mannen een kameraadschappelijke verhouding, mede ook omdat beide zeelui eerder met de politie in aanraking waren geweest. Samen besloten ze een goede overval te plegen op een juweliers zaak en daarna naar Zuid-Amerika te gaan om daar een nieuw leven te beginnen. Naar Chicago Rossige havenwijken (Van onze Haagse redactie) Volgens plan Gezeten op een meer dan ander halve meter hoge Oirschotse stoel, die geplaatst was op de brug over het Wilhelminakanaal in Oirschot, heeft de minister van verkeer en waterstaat, drs. H. A. Korthals, gistermiddag onder een strak blau we hemel het gedeelte Oirschot Eindhoven van Rijksweg 63 offi cieel voor het verkeer opengesteld. De bewindsman trok aan een hand- Ie, waarna twee halve bomen, die het wegdek versperden, omhoog schoten. Aan het eind van de bo men vertoonden zich twee blauwe verkeersborden met daarin de af beelding van een witte auto, het teken van een autosnelweg. (Van een onzer verslaggevers) TIJDENS een receptie waarop naar schatting enkele honder den vrienden, relaties en collega's hem de hand kwamen drukken, heeft dinsdagmiddag de heer P. F. Willemse zijn functie als senior engine surveyor for Holland bij Lloyd's Register of Shipping neer gelegd. De Rotterdamse Haven meester, kolonel L. J. Goslings, was de eerste die het woord voerde. Hij sprak namens burge meester mr.^G. E. van Walsum, die verhinderd was zelf aanwezig te zijn. Van een onzer verslaggevers "MAANDAGMIDAG Is de vlag ge- hese» op de Hillegondaflat aan de Weissenbruchlaan in Hillegersberg, een negen verdiepingen hoog gebouw, geheel bestaande nit luxe verzorgings flats. Hoewel de Hillegondaflat niet bedoeld is als bejaardenflat hoog stens als flat voor onderen, die, als de kinderen eenmaal het huis uit zijn, liever wat kleiner willen wonen en toch de luxe, waaraan zij zijn ge wend, willen behouden is er toch gerekend op verpleegstershulp, ook voor ernstige en chronische gevallen en is er een ziekenzaaltje aanwezig. Het is de bedoeling, dat in januari de Als er ergens een bordje staat „militaire oefenterreinen", bete kent dit helemaal niet, dat dit ter rein voor burgers verboden is. Integendeel, 93 procent van de militaire oefenterreinen in ons land staat open voor recreatie, zo heeft luitenant-kolonel J. van Eisen van de generale staf giste ren op de Ginkelse heide nabij Ede in een persbijeenkomst ver klaard. Op deze heide waren ter duidelijke demonstratie van deze woorden padvinders uit Arnhem aan het bivakkeren en namen oefenende infanteriesoldaten een stelling van „vijandelijke para chutisten". Maar toch is "bijvoorbeeld nog 53 procent van de terreinen, waar schiet oefeningen worden gehouden, bulten de schieturen, zoals 's zaterdags en 's zondags, toegankelijk voor de recre atiezoeker. De enige moeilijkheid is, dat ongeveer 85 procent van de oefen terreinen gehuurd is. De verhuurder heeft dan alleriei beperkingen opge legd. Dit wordt binnenkort uitgebracht. Het gaat vooral om opheffing van de beperkingen voor de reeds gebaarde oefenterreinen. Kolonel Taks meende nog, dat bij de opstelling van uitbrei- dings- en streekplannen te weinig aandacht wordt geschonken aan mili taire belangen. Alle belangen moesten eerlijk tegenover elkaar worden af gewogen, zo meende hij, en dat vraagt dan van iedereen offers. Advertentie dl, De idee voor een dergelijke ver- zorgingsflat is afkomstig van de bedrijfsconsnlent 3. van den Berg te Amersfoort. De heer Van den Berg werkt thans aan de voorberei ding van een dergelijke verzorgings flat in de woningwetsector, iets eenvoudiger dus en bereikbaar voor de middenstand. Er is grote be hoefte aan een dergelijke woongele genheid voor onderen, die niet in een bejaardencomplex willen wo nen, maar die toch ai een deel van hun verzorging uit handen willen geven en, nu zij geen zorg meer hebben voor hun kinderen, hun tijd willen besteden aan andere dingen. Die, terecht, menen, na een leven voi zorg eindelijk in aanmerking te mogen komen voor de goede dingen des levens tegen een aanvaardbare prijs. Snel oordeel „Verleden jaar winter hebben me vrouw en ik samen «og een cursus En gels'gevolgd. Heel gezellig. Mevrouw had vroegery ofc.sehooi afc $ngel$ ge had, maar'waservéel van vergeten. Voor mij was 't allemaal even nieuw". Waarom we een cursus volgden? Och de winteravonden zijn vaak lang en met zijn tweeën is het gezellig om aan zo iets te beginnen." Op haar gemak vertelt mejuffrouw H. G. Sonneveld over de veertig jaar, die ze bij haar „mevrouw" hééft'.ge diend en waarin zij. zich al die jaren zo'n trouwe en toegewijde hulp heejt betoond- i Gisteren dan was het veertig .-.jaar geleden dat adj in dienst kwam van mevrouw N. M, M. Bremer Kamp- Huizer aan de Breitnerstraat te Bot terdam. Als zeventienjarig meisje sollici teerde zij en ze is haar hele leven gebleven. Eerst voor halve dagen, na het overlijden van de heer Bremer in 1943 voor. dag en nacht. Beide dames genieten van hun'rust en hobbies. Zo is mej,uffröuw Sönne- veld dol op kruiswoordpuzzelen, kaar ten, breien en... zingen. Want""ook al bijna veertig jaar is zij lid van de Nederlandse Vereniging voor de Volkszang. Vele cadeaus en bloemen van vrien den en bekenden en familieleden en van „haar" mevrouw zullen mejuf frouw Sonneveld nog lang herinneren aan deze blijde dag. (Van onze pariementsred actie) 'TEGEN EENvan de polltie-ambtenaren, die op 2 januari betrokken waren bil de handhaving van de orde in de om- geving van de Segbroeklaan In Den Haag, waarbfl de Haagse scholier Wirn Scholte door een sabelsteek om het leven kwam, is strafvervolging ingesteld. Dit deelt mi nister Beerman mee in antwoord op vra gen van het Tweede-Kamerlid, de beer Bakker (conun.) Op 7 februari beloofde mr. Beerman •nadere gegevens te verstrekken over het geruchtmakende voorval, dat zich na nozem-relletjes bij de Kerstboomver. branding op het Stokroosveld had voor gedaan. Op dat moment was een. ge rechtelijk vooronderzoek naar de ware toedracht van hert gebeurde nog gaande. Het vooronderzoek is thans voltooid. Het heeft, aldus de minister, voldoende aanwijzingen tegen een der betrokken politieambtenaren opgeleverd om de ter zaï? begonnen strafvervolging voort te zetten. Momenteel is het wachten op een rechterlijke beslissing. Op grond daarvan onthoudt de bewindsman zich van na dere mededelingen. He heer Bakker had ook gevraagd, op de hoogte te worden gesteld van het geen op. Oudejaarsavond in de Jan de Baenrtraat was gebeurd en waarbij de heer Van Ee volgens ooggetuigen even eens door een sabelsteek van een politie agent was gewond. Hierover antwoordt mr. Beerman, dat niet kon worden vast gesteld, welke politie ambtenaar de ver wonding heeft toegebracht In verband daarmee moest de betrokken strafzaak ter zijde worden gelegd. Het slachtoffer heeft inmiddels van burgemeester en wet houders van Den Haag schadevergoeding ontvangen, aldus het ministeriële ant woord. t De hoofdredacteur van het pro-com munistische tijdschrift Blitz heeft giste ren in het parlement van India een re primande gekregen voor een artikel dat beledigend voor een parlementslid ge acht werd.Het is dé eerste maal dat een journalist in India op déze wijze een uitbrander heeft gekregen. De publieke tribune was stampvol toen de voorzitter van het Huis van Afge vaardigden, Anantaasayanam Aiyyanger, hoofdredacteur Karanjia naar voren riep en hem liet weten dat bU zich had schuldig 'gemaakt aan „grove beledi gingvan dit huis". Aanleiding was een artikel in Blitz waarin scherpe kritiek werd geleverd op het onafhankelijke parlementslid Kri- palani. die op zijn beurt een felle aan val had gedaan op minister van defen sie Krisjna Menon. Blitz, dat een trouwe supporter van de links georiënteerde Menon is, noemde het parlementslid fn de Kop van het gewraakte artikel: „Kri- paloony" (loony gek). Het huis heeft vorige week 'met grote meerderheid van stemmen een voorstel aangenomen om Karanjia naar het par lementsgebouw te ontbieden voor een -reprimande. Karanjia heeft daartegen .protest aangetekend bjj het hoger ge rechtshof, dat dit echter afwees. Blitz, dat altijd zeer felle kritiek op het ..Westen levert,, is met een oplaag van circa 120.000 het grootste opinie-week blad van Indi a, sè- rhsv iv-ft Sb Sif-r W»Tf"U l!.Öe]groepsc»nJinandant-der rijkspolitie fe Veghel maakt bekend dat gistermiddag dit: de auto van-een arts in de gemeente Veghel werd ontvreemd een klein mid- delbniin koffertje inhoudende dokters benodigdheden en een tiental largactil- tabletten, oranje van kleur. Deze tablet ten zijn zeer gevaarlijk en kunnen zelfs dodelijk zijn, speciaal voor kinderen. De eventuele vinder van de tabletten wordt verzocht, daarover de genoemde groeps 'commandant, telefonisch te bereiken on der netnummer 041303344, te berichten of de politie in zijn of haar woon- of ver- blijfplaats in te lichten. Twijfel rond moord politiecommissaris In Amerika was het dan zover, de twee mannen huurden een auto en gingen naar Chicago. Het zou niet moeilijk zijn in .deze wereldstad, waar de misdaad weelderig bloeit, een pistool, patronen en een dolkmes te kopen die nodig waren om de roof overval te plegen, Ze hadden de strop dat ze te laat in de stad aankwamen, de winkels waren al gesloten en wachten kon niet want diezelfde nacht zou de Annita weer vertrekken. Voor de beide kameraden in een klein Zweeds havenplaatsje afmonsterden, stal L. eerst nog een pistool met IS patronen uit de hut van de derde machinist, w. vervaardigde nlt een stuk gmmnlsiang, die hij aan hét ene uiteinde opvulde met lood uit de' machinekamer, een gevaarlij ke wapenstok. Aldus gewapend gingen zij naar Stock holm, om daar voor de tweede maal te proberen een roofoverval te plegen. Het leek hun ook in Stockholm te riskant; de meeste juweliers wonen of boven de zaak of erachter" vertelde L. Samen ver trokken. 2e_met de boottrein naar Ham burg. Een paar nachten lang bleven ze onder water in de rossige havenwijken. Het uit- stapje kostte hen bijna de hele gage, die ze bij het afmonsteren hadden ontvan gen. Br bleef echter nog genoeg over om twee hoeden te kopen, die ze tijdens de overval diep over de ogen wilden trek ken om herkenning te voorkomen. zijn vuurwapen de menigte in bedwang, De buurman van de juwelier, een eige naar van een winkel in schoenen, pro beerde hem door een sprong op de rug te overmeesteren. De man moest zijn heldhaftigheid met de dood bekopen. L. schoot hem neer, de man overleed later in een ziekenhuis. L. verklaarde dait per ongeluk zijn pi stool is afgegaan. Hoe het zij, L. nam Dinsdag gingen ze op oóderzoek uit, ze toen de benen. Hij vkichte naar links bezochten een juwelier in de Gerhard- strasse, W. die aardig Duits sprak, sprak met de winkelier over de aankoop van een gouden ring. L. nam het interieur grondig op. De volgende dag, vrijdag 23 juni, gin gen ze terug met -het voornemen het nu maar te proberen. Het was hoog tijd, het geld was nu helemaal op. Het plan was, dat W. met de gummi knuppel de winkelier tegen de grond zou slaan. I,. zou de man verder buiten gevecht stellen, en "W. zou de roof ple gen. Op het allerlaatste ogenblik, de mannen stonden al binnen, moest L. met een hoofdknikje W. beduiden dat ook ditmaal de roof moest worden uit gesteld. Een jongeman zette zijn fiets tegen de winkelpui en kwam de zaak binnen. Die nacht sliepen ze op een bankje in het park, het geld was op, het hotel niet betaald, zodat ze wel in de openlucht moesten overnachten. Een grote schadepost, die later mede aanleiding werd dat L. tegen de lamp liep, vormde het feit dat de mannen hun bagage, op de hotelkamer moesten ach terlaten. Ze besloten de hoeden die ze gekocht hadden toch maar niet te ge bruiken en verborgen ze in de struiken in het park. De volgende morgen vroeg om negen uur gingen de mannen weer naar de iuwelier^-aak. Alles verliep volgens plan. L. ging eerst naar binnen, W. volgde en deed de deur op slot. Meteen liepen de mannen winkelruimte door en ver dwenen aonter het gordijn dat de werk plaats aan het oog van de voorbijgangers onttrekt. L. trok zijn pistool, het was geladen en stond op scherp. Hij beduidde de win kelier, die aan een werkbank zat, op te staan en met het gezicht naar de muur te gaan staan. De man gehoor zaamde. W. kwam naderbij en toen ging het een beetje anders dan verwacht. Hij had gemakkelijk de sleutels uit de win kelier zijn zakken kunnen halen zonder hem enig kwaad te doen. W. echter, nam de wapenknuppel en sloeg de man tot hij badend in zijn bloed bleef liggen. Volgens W. zou L. hem daarna nog in het gezicht geschopt hebben, maar de politie betwijfelt dat, aangezien L. san dalen droeg. Wel gelooft zij de verklaring van L. dat W. met al zijn kracht heeft doorge- ranseld toen de man al uitgeteld op de vloer lag, L. doorzocht de binnenzak ken van het slachtoffer en nam twee portefeuilles weg. een portefeuille met Duitse marken, de andere bevatte pa pieren, die voor de rovers waardeloos waren. W. waste aan het fonteintje het bloed van zijn slachtoffer van zijn han. den. L. stond op het punt om met de ge-, roofde sleutels de lade van de brandkast te opener., toen enkele mensen de winkel binnenkwamen. JU trok zijn pistool, ,,'k Heb me rot- gelachen", vertelde I. tijdens het ver hoor. „Die mensen wisten niet hoe gauw ze bulten moesten komen, ze tuimelden gewoon over elkaar." W. ging in de werkplaats op een rustbank liggen, hfl durfde niet naar voren. L. mistte zijn vriend en kwam terug. „Heel rustig blij ven", moet hij gezegd hebben" het komt allemaal in orde, ik krijg je hier wel uit. „Hij narri zijn vriend mee naar voren en vertelde hem te vluchten. In de 2e klasse wachtkamer van het station zou den ze elkaar weer ontmoeten. W. nam de benen. Hij vluchtte naar rechts en schoot een zijstraat in. Daar werd hij gegrepen door een toevallig passerende politieman. Ondertussen stond L. nog steeds in de deuropening en hield met Rondom de enorme stoel stonden veie burgerlijke en militaire autoriteiten ge schaard, die met veel plezier minister Korthals aan het werk zagen. Onder hen bevonden zich de commissaris van de Koningin in Noord-Brabant, mr. dr. C. N. M. Kortmann. leden van de Eerste en de Tweede Kamer, leden van Gede puteerde Staten van Noord-Brabant, de gemeentebesturen van Eindhoven, Til burg. Best en Oirschot, hoge functiona rissen van rijkswaterstaat, onder wie ir- G. D. C. André de la Porte, hoofd ingenieur-directeur van de directie Noord-Brabant van deze dienst en voorts vertegenwoordigers van bet bedrijfsle ven. (normale) stoel aan, een produkt van de Oirschotse industrie, waarop de bur gemeester zeide trots te zijn. Ir. André de la Porte gaf hierna een uiteenzetting over Rijksweg 63. Hij merkte op, dat de plannen om van de enkelvoudige baan TilburgOirschot twee banen te maken, in voorbereiding zijn. Voorts zei hij dat de openstelling van het nieuwe gedeelte een kilome ter- en tijdwinst betekent. En als men deze toepast op een tenminste dage lijks te verwachten verkeersvolume van 6.000 motorvoertuigen, dan komt men op een besparing van 1,6 miljoen gulden per jaar, waar evenwel tegen over staan de kosten van aanleg van dit wegdeel welke afgerond elf mil joen gulden bedragen. De lengte van het nieuwe gedeelte be draagt veertien kilometer en het tracee loopt door een landschappelijk aantrek kelijk gebied. De weg bestaat uit twee 7.25 meter brede, door een berm van elkaar gescheiden, rijbanen. Het nieuwe weggedeelte heeft geen gelijkvloerse kruisingen. Door, middel van twee via ducten over en twee tunnels en vier viaducten onder de weg is het dwars- verkeer gehandhaafd. Het nieuwe ge- deelte telt dertien kunstwerken, waar onder ook de twee vaste kanaalbruggen ten behoeve van de kruising van het Wilhelminakanaal en van het Beatrix- kanaal in Eindhoven. Voordat minister Korthals de opening verrichtte, waren in restaurant .De Bears" in Oirschot de vele genodigden 'door burgemeester Steger welkom ge heten. Hij bood minister Korthals een I» het stedelijk van Abbemuseum in Eindhoven, waar het gezelschap over de nieuwe rijksweg naar toe was gereden, heeft minister Korthals een rede ge- honden, waarin hjj meedeelde, dat er belangrijke verbeteringen zijn te ver wachten aan de weg" van de randstad Holland naar oostelijk Noord-Brabant en Limburg, die loopt vla Rotterdam, alsook aan de weg BredaTilburg. Die verbeteringen zuilen niet alleen het voordeel hebben dat voor het verdeer uit het Zuiden een goede, snelle route tot stand wordt gebracht, maar ze zullen tevens een ontlasting tot gevolg hebben van de Rijkswegen 13 en 26. In dit ver band kan ik noemen, aldus de minister, de opheffing van de vertragingen in Rotterdam, wanneer het doorgaand ver keer gebruik zal kunnen maken van de thans in aanleg zijnde brug bij Brie- nenoord met zijn verbindingswegen, waardoor de traverse door Rotterdam zal komen te vervallen. omdat daar meer zijstraten waren. Onderweg trok hij zijn regenjas uit en verborg zijn wapen in een van de zak ken. Hij zette een zonnebril op, en liep rustig weer terug naar de winkelstraat waar hij even tevoren de roofoverval gepleegd had. Hij mengde zich onder de toekijkende menigte en zag hoe zijn slachtoffer in de ambulance werd gedra gen. Toen ging hij volgens afspraak naar de wachtkamer van het station. Daar wachtte hij tien minuten op Kurt W. en toen die niet kwam opdagen ging hij naar het hotel waar zij geslapen hadden en bleef, verborgen achter een kiosk, wach ten op de dingen die komen zouden. Hij behoefde niet lang te wachten, weidra kondigde het loeien van de si renes de komst van een aantal politle- ten werd Kurt oP enkele meters afstand wagens aan. Geboeid, tussen drie agen- van zijn vriend het hotel binnen geleid. L. bleef uiterst koelbloedig staan wach ten. Hij zag hoe de ramen en daarna de. gordijnen van zijn kamer werden gesloten. Hij zag hoe Kurt nog steeds geboeid tussen politiemannen het hotel weer uitkwam en in een overval wagen werd weggevoerd. Toen was het tijd om de goede afloop te gaan vieren. L. verdween weer een paar nachten in het donkere leven van de stad. Toen liep !hij 's nachts dwars door de stad naar de Autobahn en begon een voetreis naar de stad Kiel. Als lifter bereikte hij Kiel. Daar zou een man hem hebben herkend, maar L. betoogde brutaal dat er een vergissing in het spel moest zijn. De volgende ochtend stal hij een fiets, ging terug naar Hamburg en later door naar Hannover. Hij drong het station binnen en met zeldzame brutaliteit wist hij een vrouw te bewegen hem even over haar bagage te laten waken. „Ik ben van de stations- politie, u moet dringend aan de telefoon komen", was zijn lokverhaal. Uit haar tasje haalde hij geld en een treinkaartje. Maar het bleek, dat hij Oost marken had. Dat deerde hem niet, want hij wisselde het geld ter plaatse in voor West-marken en bovendien slaagde hij er nog in bet treinkaartje van de vrouw in te wisselen. Verder ging L. naar Osnabriick, Mun ster en. Gronau, Daar stapte hij gewoon de grens over want er werd hem niet naar zijn paspoort gevraagd. Hij kreeg in Enschede een lift van een Duitser naar Amsterdam en en passant liet hij de man deze stad nog even goed bekijken, 's Nachts liftte hij met een vrachtrijder naar Breda, vervolgens naar de grens, die hij weer zonder moeite langs normale weg passeerde en een De Burgemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, is vanmid dag om half één kwaad uit het stad huis aan de Groenmarkt gelopen, omdat de deelnemers aan het Gro- tius-congres een half uur na het af gesproken tijdstip nog niet waren gearriveerd. „Ik kan geen half uur wachten, dat is geen doen roep de chauffeur", zei de burgemeester tegen de kamer bewaarder, de heer Vink. Enige ogen blikken later verdween de auto met de burgemeester Nog geen vijf minuten daarna ver scheen het gezelschap dat nu voor gesteld werd aan de Haagse gemeen te-secretaris, mr. Van Praag en mr. Van Hoogstraten, de sous-chef van het kabinet van de burgemeester. Nog enige tijd bleef men bijeen om van de koele drank te genieten, die het gemeentebestuur aanbood. De stem ming bleef echter gedrukt derde lift bracht hem in Antwerpen. Daar wilde L. monsteren naar Brazilië, waar hij al een jaar had gewoond, het geen hem goed was bevallen. Maar hij had geen stuk kleding. Tweemaal ging hij van Antwerpen naar Brussel, maar steeds mislukten zijn pogingen om zonder geld aan kleren te komen. Op een in Antwerpen gestolen fiets reed hij naar Nederland. H9 bemachtigde in Rotterdam, naar reeds bekend is geworden, inderdaad kleding, maar hij keerde niet meteen naar Antwerpen terug. In Den Haag verkocht hfl deze kleding en stal hjj een nieuwe party, die hjj in het stationsdepot in bewaring gaf. BQ bet afhalen van deze bagage is h(j tenslotte aangehouden. 'De heer Goslings .gaf de scheidende de raad er geen tragedie van te maken. „U begint een nieuw en veel prettiger leven." zei ihij. •De heer Goslings legde vervolgens de nadruk op de eerlijkheid, de objectivi teit en de betrouwbaarheid van de heer Willemse. Tenslotte deelde de heer Goslings mee dat het H. M. de Koningin had behaagd de heer Willemse te benoemen tot rid der in de Orde van Oranje Nassau. De heer Goslings speldde vervolgens de heer Willemse de medaille op. De heer Willemse werd in februari 1396 in Rotterdam geboren Hij ging Overste Van Eisen, die het departe ment van defensie vertegenwoordigt In de stichting-recreatie, zei, dat dé meeste burgers niet eens merken, dat ze op mi litair terrein lopen. „Soms houden we weieens even op met een oefening, als we zien, dat burgers zich in het „strijd toneel" bevinden". Het wordt altijd dui delijk aangegeven, als een militairter rein verboden is" voor burgers. Die ze ven procent verboden terrein omvat ge bied, waar burgers echt niet kunneD worden toegelaten. Dat zijn er vaak heel wat. Al de be. perkingen voor alle terreinen tezamen omvatten een dik boekwerk. Dit maakt het moeilijk voor de burger. Hij kan niet al deze beperkingen weten. Overste Van Eisen stelde zelfs, dat vele gron den juist voor recreatie geschikt geble ven zijn, omdat ze jaren geleden mili taire oefenterreinen geworden waren. De Ginkelse heide zou misschien al lang ontgonnen zijn, als ze in de vorige eeuw niet tot militair terrein was ver klaard. Hij had voorbeelden van terrei nen, die nauwelijks „militair af', ont gonnen werden. Voor één soort terreinen maakte over ste Van Eisen een uitzondering. Name lijk de terreinen, waarop gemechani seerde eenheden intensief oefenen. Daar over hadden overste Th, van Ardenne, plaatsvervangend hoofd sectie operatie opleiding van de generale staf, en kolo nel A M. J. Taks, plaatsvervangend directeur van gebouwen, werken en ter reinen, eerder op de dag reeds gespro ken. Als het leger met gemechaniseerde eenhed'en oefenen öp een klein terrein, dan wordt dit te intensief gebruikt. Daarom moet men grotere terreinen hebben. 240 ha minimaal is nodig voor het oefenen met een gemechaniseerde compagnie of tankeskadron. De mecha nisatie, die in 1965-1966 voltooid moet zijn, staat of valt in ons land met de oplossing van dit probleem. De minister raad heeft aan het bureau voor het na tionale plan hierover advies gevraagd. Ami r_ Hillegondaflat gereed is. Reeds nu zijn de meeste appartementen besproken. De Hillegondaflat bevat 55 tweekamer woningen en zeven driekamerwoningen. Er zijn aparte logeerkamers voor gas ten van de bewoners, er zijn garages voor hun auto's én er zijn woningen in opgenomen voor het personeel. "Voorts bevat het gebouw een recrea tiezaal tevens eetzaal voor hen die daarvan gebruik willen maken een dienstkeuken, een biljartkamer metlees tafel en bibliotheek, automatische olie stookinrichting voor da centrale verwar ming, een grote lift, die mede is inge richt voor vervoer per brancard, recep tieruimte en geluiddempende vloeren en wanden. Elk appartement heeft bovendien nog een eigen keuken met elektrische kook platen, een eigen koelkast, een badka mer met zitbad en een gecombineerde meter-, doorgeef- en vuilnisemmerkast. In Nederland is deze. Hillegondaflat feen unicum: in Oosterbeek: en Leeu warden zijn dergelijke woongebouwen in aanbouw en zelfs gedeeltelijk reeds bewoond, in Ginneken gaat op 11 septem ber de eerste paal in de grond voor een zelfde complex. zeer vroeg naar zee. Hij ontplooide vooral zijn technische aanleg, waardoor hij al voor. zijn dertigste jaar hoofd- werktuigkundige was op de Aldebaran van Van Nievelt Goudriaan, Zoals zoveel zeevarende hoofdmacht- nisten had de heer "Willemse ook ge solliciteerd bij Lloyd's register in Lon. den voor de .positie van Engineer Sur veyor. In januari 1927 toen hij met de Aide- baran in St Nazaire lag, 'kreeg hij, via zijn rederij een telegram met de mede deling dat Lloyd's hem in dienst had ge nomen. De heer Willemse kreeg de post, waarnaar hij had gesolliciteerd. Eerst volgden echter enkele maanden vaa training in Engeland waar hij onder meer werd ingewijd in de geheimen van het keuren van ankerkettingen. Bij terugkomst in Rotterdam was de heer Willemse specialist in gietstaal, smeedstaal, ankers en kettingen, r In 1930 werd hij plotseling aangewezen om voor zeven jaar. naar Suraibaja te gaan. Hoewel de tijd daar de heer Willemse niet zal zijn meegevallen, was Lloyd's zeer tevreden. In 1937 repatrieerde hij en werd hij ingevoegd dn de elf man sterke Rotterdamse ploeg. Tijdens de oorlog werkte de heer'Wil lemse bij het 'bureau dat zich bezig, hield met het overschakelen van moto ren van binnenvaartschepen op gasge neratoren onder professor Kroeze. Na de. bevrijding promoveerde hij tot seniot surveyor. Op 1 januari 1954 wordt de heer Wil- lemse bevorderd tot senior van de 'En gineering staff in Rotterdam en wan- neer in 1956 de functie van senior en gineer surveyor for Holland wordt ge. creëerd, wordt de heer Willemse dat Als voorzitter van het Holland Comit- fcee van" Lloyd's register sprak de-heer A. Ruys. Hij vertelde in het kort de levensgeschiedenis van de heer Wil. lemse. Hij prees hem voorts voor zijn zeer snelle maar altijd juiste oordeel. De heer Meeuwisse sprak als verte, genwoordiger van het uit relaties: ge vormde huldigingscomité. Hij vestigde er de aandacht op dat de heer "Willemse nooit het technische aspect van fijn werk scheidde van het menselijke. AUe partijen waren steeds tevreden over zijn tussenkomst en zijn adviezen. Ook betrok üe heer Meeuwisse. me vrouw Willemse in de hulde. HU hood het echtpaar tenslotte enige geschenken aan waaronder een televisie-radio» en grammofooncombinatie. Onder de aan- wezigen waren verder veie vertegen woordigers van rederijen en scheeps. werven. In de juwelierszaak van H. op de Oostzeedijk te Rotterdam kwam dinsdagmiddag een Duitssprekende man binnen om twaalf gouden tientjes te kopen ter waarde van 518,25. Hij betaalde met zeshon derd Duitse marken. De verkoop ster gaf hem 21,75 terug. Na zijn vertrek zag men echter, dat het geen Westduitse, maar Oostduitse marken waren, die slechts circa een vijfde deel van de waarde vaa de Westduitse hebben. De man is 40 a 45 jaar oud, heeft donkerblond haar, is van voren kaal, droeg handschoenen en een grijs geruit kostuum. Het bouwen van een fabriek voor de verwerking van zaaizaden aan de Rijn haven te Rotterdam voor het „Centraal Bureau" is door architect C. A. Sparre- boom na onderhandse aanbesteding opgedragen aan de Aannemingmij ABM te Amersfoort voor 653.000. De twaalfjarige Gerard Verhagen uit de Clematisstraat te Rotterdam is dins dagmiddag in de Ereprijsstraat met zijn fiets tegen een passerende auto gebotst. De jongen is met een diepe vleeswond en een slagaderlijke bloeding aan de lin kerknie naar het Bergwegziekenhuis ge bracht. Bij het oversteken van de Crooswijk- seweg is dinsdagmiddag- de 70-jarige mejuffrouw J. de Moor uit de Vaandrig- straat te Rotterdam door een bestelauto aangereden. De vrouw is met een gebroken lin kerpols en een hersenschudding naar het Bergwegziekenhuis vervoerd. Met een bijeenkomst in de Ridderzaal onder presidium van de heer J. Soulara, algemeen voorzitter van de „internatio nale unie van gerechtsdeurwaarders", is het meerdaagse congres dezer organisatie in Den Haag gesloten. Zowel de heer X. Harshagen oud-voor zitter van de Ned. ver. van gerechtsdeur waarders, als de heer A. Bertherat na mens de buitenlandse gasten, constateer den, dat de vergaderingen uiterst positief en vruchtbaar zijn geweest. Deze vierdé internationale bijeenkomst was in het bij zonder gewijd aan de positie van ge rechtsdeurwaarders en hun arbeid-in de Europese gemeenschappelijke markt: Ook werd overleg gepleegd over gerechtèrlijk beslag op schepen en over rechtskundige bijstand. Op de weg van Leunen naar Veulen in Noord-Limburg is gisteravond het 4-jarig dochtertje van de familie Croy- mans door een passerende auto gegre pen. Het meisje werd zo zwaar gewond, dat zij kort na het ongeval is overleden.

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 2