Kreuk in ankerketting oorzaak van stranding Gasspeurhond'' brengt een werkbezoek n I GOLDEN FICTION I i Tiende oogstfeesten in het Westlandbegonnen ,1 'ublicaties onder mi] n en onze N.-Guinea-politiek" Valse vateiileverantie gaf tweetal winsten Kapitein van de Levante i Man lag 3 dagen ïn struikgewas Geldkistje met 16 mille gestolen Bewondering voor Trein grijpt auto spoorbomen niet gesloten Bejaard echtpaar vergiftigd Zeeleeuiv7 Lot „Noord-Holland" is nog onzeker Echtpaar gedood bij auto-ongeluk Het is zo simpel als ABC. Wie een zachte sigaret wil maken, die moet de zachtste tabakken kiezen. Laurens doetdat. Laurens U.S.A. tabakken*fegp*zijn de zachtste van Amerika. U proefthet: zij maken de zachtste van alle! Mr. H. van Riel op V.V.D.-dag Pas op Kennedys bevel breken we ons woord Oproer in Mexico verijdeld V.V.D. herdacht prof. Gerbrandy Nieuw zusterhuis lek: herstel kan 1,5 ton kosten f 37.000 verduisterd in drie jaar ks 1 DE ROTTERDAiMMER PAGINA 1 MAANDAG 11 SEPTEMBER 1961 Advertentie Mr. Van der Feltz terug in N.-Guinea De stranding van de ..Levante is te wijten geweest aan een ([q mCUHien 1X111 de breuk m de ankerketting, waar aan het schip in de storm van donderdagavond twee en een half uur heeft gehangen. Dat is de visie van kapitein Siegfried Wirth (47) uit Bremen, gezagvoerder van de onfortuinlijke Duitse vrachtvaarder, die nu in dok 5 van Wilton-Feijenoord ligt. nu beduidend goedkoper Kees naar Kopenhagen Kees, een forse achtjarige herderachtige" hond gaat deze week voor een werkbezoek naar Hellerup, een voorstadje van Ko penhagen. Kees heeft een belang rijke functie bij het gemeentelijk energiebedrijf van Utrecht, hij is namelijk gaslekzoeker. Het gas bedrijf van Hellerup heeft de laatste tijd door lekkages in het buizennet belangrijke gasverlie- zen geleden en nu zijn de hond en zijn begeleider voor drie weken uitgeleend aan Hellerup, om de gaten in de buizen op te sporen. Van stal Voordelig MANOEUVRE KNAP f3! ft 0 DE vice-voorzitter van de Volks partij voor Vrijheid en Demo cratie, mr. H. van Kiel, heeft za terdag op de V.V.D.-dag te Sche- veningen felle kritiek geuit op de „onverstandige schrijverij" over Nieuw-Guinea, waarmee sommi ge persorganen het vertrouwen in de Nederlandse regering en in onze buitenlandse politiek onder mijnen. Volgens de heer Van Kiel brengt men door dergelijke pu blicaties president Soekarno in de veronderstelling dat Nieuw-Gui nea een gemakkelijke prooi is en maakt men het hem zodoende wel heel gemakkelijk een aanval op dit gebied te doen. (Van onze parlementsredactie) Machtsstrijd Groot nut Zieke stewardess snel van boord af 9 Drie volle dagen heeft de 70-jarige waiter T A. H. uit Den Haag in het struikgewas in de in aanbouw zijnde wijk „Mariahoeve" gelegen, voordat zij zondagmiddag door voorbijgangers werd opgemerkt. Donderdag was de man. die dienst doet op deze terreinen, ge struikeld. Hoewei hij geen letsel had opgeiopen, was hij zo ongelukkig met de benen onder het lichaam terecht geko men. dat hij niet meer kon opstaan. Het schijnt, dat hij geen pogingen in het werk heeft gesteld om de aandacht te trekken, anders had men hem zeker eer der moeten opmerken, daar hij vlak bij een tramhalte lag. In deze drie dagen is de man enigszins verzwakt. Hij is ter obser zatie opgenomen in een ziekenhuis. De PJ..L; heeft hem nog niet gehooid. Uit de voning van een caféhouder aan de Oude Zijds Voorburgwal te Am sterdam is gisternacht tijdens de afwe zigheid der bewoners, een geldkistje, inhoudende 16.000 gestolen. Het kistje stond in het .bureau van de caféhouder in de woonkamer op de eerste etage. De caféhouder en zijn vrouw, die een zaak op de Zeedijk hebben, ontdekten de diefstal na hun thuiskomst. Het geld was bestemd voor een nieu we zaak en de caféhouder had het reeds een week in huis. Het voorlopige politie onderzoek heeft nog geen aanwijzingen opgeleverd. Gistermiddag is op de bewaakte spoor weg-overgang aan de Arnhemse Boven wee te Driebergen een personenauto met vijf inzittenden door een extra trein gegrepen. Hierbij werd slechts een jongetje van elf jaar licht gewond. Het ongeluk geschiedde, nadat een 64- jarige overwegwachter vergeten had de bomen te sluiten. Een passerende stu dent, M. Nijhof uit Zeist, wist door hevig te zwaaien de aandacht van de machinist van de aanstormeftde trein te trekken. De machinist heeft toen, enkele honderden meters voor de overweg, de trein afgeremd. Echter kon niet meer worden voorkomen, dat de trein de auto, die zich juist op de overweg bevond, aan de voorzijde" greep en van de rails duwde. Vier van de inzittenden, het gezin. J. Hendriks vader, moeder en twee kin deren uit Haarlem konden bijtijds de auto verlaten. De vijfde inzittende, een elf-jarige buurjongen is met lichte ver wondingen in een ziekenhuis opgeno men. De trein had ruim een kwartier vertraging. „De nieuwe personeelsvoorzieningen, die in de eerste plaats bedoeld zijn om de uittocht uit Nederlands Nieuw-Guinea tegen te gaan, hebben reeds succes ge boekt. Ik vernam bij aankomst in Biak dat verscheidene personen hun ontslag aanvrage hadden ingetrokken." Dit deelde de directeur van financiën in Nederlands Nieuw-Guinea, mr. G. W. baron van der Feltz, vanmorgen mee bij zijn terugkeer uit Nederland ia Hollandia. Mr. Van der Feltz zei voorts, dat het in de bedoeling ligt, dat de nieuwe maat regelen vanaf 1 september jL gelden. .Uiteraard moeten wij even afwachten of de maatregelen voldoende zijn om in ieder geval een remmende werking op de uittocht te hebben." Voor de nieuwe maatregelen zal het benodigde bedrag op de begroting voor 1962 voorkomen, zon der dat evenwel het essentiële beleid wordt aangetast. De heer Van der Feltz zei desgevraagd dat hij inderdaad steun had gehad van de destijds door de Nieuw- Guinearaad aangenomen motie. Hij voeg de eraan toe, dat hij bij de Nederlandse staatssecretaris van binnenlandse zaken, rnr. Th. Bot, volledig begrip had gevon den voor de te nemen noodmaatregelen. Vanmorgen zijn de 39-jarige S. Boers- ma en zijn 83-jarige echtgenote M. Boersana-Vink in hun woning aan de Star Numanstraat te Groningen levens- loos op bed aangetroffen. Buren, die het vreemd vonden dat de deur gesloten bleef, vonden het echtpaar. Het is vrij wel zeker, dat het echtpaar door kolen dampvergiftiging is omgekomen, ver moedelijk reeds in de nacht van zaterdag op zondag. De 50 millimeter dikke ketting moet halverwege de ankerkluis en de water spiegel zijn gebroken, zo heeft men ge- recontrueerd. Het schip lag toen met de voorsteven in de wmd op twee mijl ten noord-noord-westen van het Noorder- hoofd, m afwachting van beter weer. Ma teriaalmoeiheid? De kapitein en de Ne derlandse loods waren op het fatale mo ment juist gaan slapen. Op de brug ston den de officier van de wacht en twee leden van de bemanning. Geen van hen heeft gemerkt dat het schip op drift sloeg, een zwenking maakte van 120 a 150 graden en naar de kust dreef Dat werd het wachtpersoneel in de aardedonkere nacht pas duidelijk toen de „Levante" de branding had bereikt. Maar toen was geen redding meer mogelijk. „We hebben achteraf bezien, nog geluk gehad", zegt kapitein Wirth ervan. „We hadden veel vaster m het zand kunnen komen. We hadden zelfs tegen de pier te pletter kunnen slaan". Advertentie Wij gaan door met de verkoop van najaarsstoffen, dubbei- breed, voor prijzen, die gul dens lager zijn dan normaal. Zij, die gewend zijn om prijzen van tien gulden of nog meer te betalen voor dubbeibrede stof fen, zullen verbaasd zijn over deze kwaliteiten. Morgen koopt U dubbeibrede japonstoffen, prachtige wollen en fibrenka kwaliteiten, w.o, tweeds, prince de galles, struc tuur en vele wollen fantasie stoffennil door elkaar per meter voor nog géén vier gulden. Het Indonesische consulaat in Singapore heeft zaterdag bevestigd, dat de Indonesi sche marine op 1 september de Neder landse sleepboot Noord-Holland heeft op gebracht "wegens wat genoemd werd schending van de territoriale wateren. Een woordvoerder van het consulaat verklaarde dat de kapitein van de sleep boot eerder een waarschuwing van de marine, de Indonesische wateren niet on wettig binnen te varen, had genegeerd. Indonesische functionarissen zijn nog niet tot een besluit gekomen over de maatre gelen die tegen de bemanning van de sleepboot zullen worden genomen. Zoals gemeld werd de Noord-Holland aange houden, toen zij probeerde een Grieks schip te helpee, dat in de Riouw-Archipel aan de grond was gelopen. Dinsdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze japon- stoffen, in een groot sortiment kleuren en dessins, kreukher- stellend, dubbelbreed, door elkaar per meter voor Géén tel. of schrift, bert. De .dierlijke" opsporingsmethode is door het G.E.B. in Utrecht als eerste bedrijf in Europa toegepast. Het begon allemaal m 1953. toen gasfitter Th. Cr. Ockbuisen een politie-agent mei een speurhond zag wandelen. Hij piekerde een poosje en gooide daarna een bnef- ie m de ideeënbus van het bedrijf, met de suggestie. een hond speciaal voor het opsporen van gas geschikt te ma ken. De directie nam direkt contact op met de rijksopleidingsschool voor speurhon den in Den Haag. De directeur van de ze school, de heer K. Bourns, die net was gepensioneerd, werd zoals hij het zelf zegt, „weer van stal gehaalu Hii ging aan de slag met Kees, na ruim drie maanden zo ver was, hij feilloos de kleinste lekjes gasbuis kon aanwijzen. Zijn maakt hij altijd met enthousiast geblaf k€Sameri met zijn begeleider, de 49- die dat in een vondsten jarige „fitter-lekzoeker" N. Koek, wan delt hij iedere dag door de straten van de Domstad. De gasbuizen Uggen bijna een meter onder de oppervlakte, maar de gevoelige neus van Kees registreert na anderhalve dag al de geringste hoe veelheid gas die weet te ontsnappen. Voor de „oude" gasopsporingsme- thode waren per kilometer buis ge middeld veertig manuren nodig. Een Duits bedrijf, dat met zeer moderne boorapparatuur werkt, heeft ook al tijd nog acht manuren per kilometer nodig en is zeer loonintensief. Kees en de heer Koek „doen" de duizend meter echter in twee uur, inclusief het meten van de gasconeentraties Het spreekt vanzelf, dat de nieuwe methode van het G E.V.U. de nodige aandacht heeft getrokken. Het gasinsti- tuut m Den Haag heeft het idee al over genomen en een hond opgeleid ten be hoeve van de kleinere bedrijven die zich de weelde van een eigen speurder met kunnen veroorloven. Kees heeft er ook al diverse tripjes naar andere plaatsen opzitten. Op in ternationaal niveau werd in juni nog weer eens de aandacht op hem geves tigd, toen directeuren van gasbedrijven uit vele landen in Stockholm deelnamen aan een gascongres. De hoofddirecteur van het G.E.V.U., ir. J. van Dam van Isselt, en de directeur van het gasinsti- tuut. xr. J. G. de Voogd, hebben daar een "uitvoerig rapport uitgebracht over de prestaties van de hond. Het ziet er naar uit, dat het Utrechtse voorbeeld ook ïn andere Europese lan den navolging zal vinden. Het experi ment In Denemarken zal waarschijnliili worden bestudeerd door autoriteiten on dit gebied uit Zweden en Noorwegen. Een raadsel voor kapitein Wirth is nog, flat hu het stormsein pas zo laat heeft ontvangen. Vlak voor het vertrek uit de Rotterdamse Waalhaven, omstreeks zeven uur. haa hij, zoals gebruikelijk, nog naar waren niet verontrustend. Ook de loods, die hij aan de Waterweg aan boord nam, duchtte geen moeilijkheden. Maar toen de „Levante" de „Semafoor" bij Hoek van Holland passeerde, hing daar het storm sein en onmiddellijk daarna kwam ook over de radio de waarschuwing voor storm. Omkeren was toen niet meer mo gelijk, de kapitein moest met het in bal- tast varende schip, dat hij zes jaar onder zijn commando heeft, de onstuimige zee op, Een manoeuvre om de loodsboot te be reiken, is hem daar uiteindelijk noodlot tig geworden. De gezagvoerder wilde na melijk de loods op de gebruikelijke plaats lan bakboordzijde afzetten, teneinde de cocht naar het Kanaal te kunnen vervol gen zonder voor het lege schtp riskante zwenkingen -e maken Maar de loods boot vroeg uitdrukkelijk aan stuurboord zijde langszij te mogen komen. Voor ka pitein Wirth was er toen geen andere mogelijkheid meer dan het schip over bakboord 300 graden te laten draaien en toen dat eenmaal gebeurd was, durf de men op de loodsboot in het steeds slechter wordende weer geen risico's meer te nemen. De loods bleef aan boord van de „Le vante", die vervolgens achteruit zeewaarts stoomde, tot twee mijl ten noord-noord westen van het Noorderhoofd, een piek buiten de^ scheepvaartroute. Daar werd om even tien uur het bakboord-anker ge vierd, tot op 175 meter, omdat ook kapi tein Wirth het verstandiger vond om beter weer af te wachten. De gezagvoer der en de loods zijn daarna tot half twaalf c.p de brug gebleven. Het schip lag goed. Toen besloten zij een paar uur te gaan slapen. Knap zeemanschap heeft ten slotte, na de stranding, het schip voor totale onder gang behoed. Tijdens hoogtij heeft ka pitein Wirth de motor voortdurend op volle kracht achteruit laten draaien, om te voorkomen, dat het schip dwars op de golven zou komen te liggen. Het stuurboordanker was toen al uitgewor pen. Bovendien heeft hij 130 ton water gespuid met het oog op het stoten op* de zandplaat. Bij eb het hij weer 260 ton water in. de tank stromen, om het schip enigermate te verankeren. De schroef is aan het werk gebleven. Bewondering had de gezagvoerder vooral voor het personeel van het ber gingsvaartuig „Zeeleeuw", dat vrijdag morgen onder moeilijke omstandigheden de kabel moest overbrengen van de sleepboot „Schelde" naar de „Levante". Twee keer Is de poging mislukt. Het der de schot was raak. Bij de inspectie bij Wilton-Fijenoord. waar het schip zaterdagmorgen in het dok is gegaan, is aangetoond, dat de „Le vante" uitwendig niet veel schade heeft gekregen, inwendig wel enigermate. Het schip blijft tot vrijdag in het dok. O.m. zullen de motor en de tanks worden ge test. Vrijdag vertrekt de „Levante" op nieuw naar Rouaan. De 66-jarige bloembollenexporteur, de heer C. .1. van Til «it Hillegom en zijn 53-jarige echtgenote C. van tocht langs de Venneperweg in de Haarlemmermeer verdronken, nadat hun auto over de kop was geslagen. De heer Van Til, is waarschijnlijk door de mist misleid. 9 In het Duitse grensplaatsje Kalden- kirchen is zaterdagnacht bij een auto ongeval de 32-jarige boekhouder N. Marks uit Venlo om het leven gekomen. 9 Op de weg Eelde-Gronmgen te Eel- derwolde is gistermiddag een personen auto. bestuurd door de heer R. Kohl- weij uit Bremen, m botsing gekomen niet de auto van de heer Ch. van der Berg uit Groningen. De Duitse auto zwenkte na de botsing naar rechts en reed op een groep mensen in. De ge volgen waren ernstig: zeven personen moesten naar het ziekenhuis te Gronin gen worden vervoerd. Een aantal van hen is ernstig gewond. 9 Zaterdagnacht is een personenauto, waarin twee Belgische beroepsmilitai ren zaten, op de helling van de Gulpe- ner berg in de gemeente Gulpen tegen een boom gebotst. De inzittenden wer den beide gedood. 9 Nabij Diepenveen, in de spoorlijn Deventer-Zwolle, is zaterdag omstreeks half een een kleine personenauto door de trein gegrepen. De 27-jarige H. E. uit Deventer overleed aan zijn verwon dingen. 9 De twintig-jarige B. Kampos uit Heiloo is zaterdagavond het slachtoffer geworden van een verkeersongeval. Met zijn bromfiets is hij met een bestelauto m botsing gekomen en vrijwel onmid dellijk daarop overleden. 9 Te Naaldwijk is gisteren overleden de 79-jarige mevrouw M. Lange-de Hoed. Zij is zaterdagavond door de bromfiet ser A. B. uit Naaldwijk aangereden, toen zij trachtte de Herenstraat over te steken. 9 In de sloot langs de spoordijk van de Rutherfordstraat in Haarlem-West is gisteravond het lijkje gevonden van het 10-jarige meisje Elisabeth Juliana War- mendam. 9 De Chinese volksrepubliek en Noord- Korea hebben elkaar formeel beloofd, eikaar ïn geval van oorlog onmiddellijk militaire en andere bijstand te zullen verlenen. Een verdrag van vriendschap, samenwerking en wederkerige hulp verlening, op 11 juli in Peking getekend, is officieel in werking getreden. rC5 fA rxa rx* •K* W 58 01 S3 >Q> S3 ES ES W 20 stuks 95 et VIRGIN VK CIGARCT1CS (Van onze Haagse redactie) DE 10e Westlandse oogstfeesten zijn be gonnen. Zaterdag t ok als begin van deze feesten voor de derde maal de oogst- stoet door het Westland. Samensteller Albert Paanw uit Rijnsburg bomt alle eer toe voor de dit jaar wel bijzonder mooie stoet. Stralend middelpunt van de oogststoet was de LIerse Edith van der Wel (druivenprinses 1961), die geflan keerd door baar hofdames charmant wuifde naar de duizenden mensen die zich langs het parcours hadden opge steld. Rond een uur begon zaterdag de stoet bij de veiling Westerlee in De Lier. In gebouw 't Centrum sprak bur-, gemeester G. van Hofwegen van De Lier het druiventrio toe. De heer Van Hofwegen toonde zich verheugd over het feit dat nu eens een Lierse dame tot druivenprinses was benoemd. Hier na zette de stoet zich in beweging en reed via Naaldwijk, het centrum van de oogstfeesten, en Kivintsheul naar Wa teringen. Daar was het burgemeester dr M. P. A. Meissen die de „druivendames" be groette in het gemeentehuis. Via Poeldijk en Honselersdijk arriveerde de oogst stoet tenslotte met drie kwartier vertra ging in Naaldwijk. De liberale spreker, wiens rede her haaldelijk door krachtig applaus werd onderbroken, wilde zich niet in de eerste plaats uitspreken over de juistheid van het gevoerde Nieuw-Gumea-beleid. Hij beperkte zich in hoofdzaak tot een ver- oordeling van „het gehengel naar de gunsten van de heer Soekarno", wat een verzwakking van de Nederlandse stellin gen tot gevolg heeft Een en ander zal ons land niets anders opleveren dan de mo gelijkheid om Indonesië nieuwe geschen ken aan te bieden. „Men mag echter nooit van ons verwachten, dat wij voor het ge ven van cadeaus de prijs gaan betalen van de verloochening van het ten aanzien van Nieuw-Guinea gegeven woord", zo riep de heer Van Riel uit. Verloochening van dat woord is eerst dén niet meer onterend, als de Verenigde Staten in de kwestie-Nieuw-Guinea tegen ons partij zouden kiezen. Men dient realist te zijn: ais Kennedy ons gebiedt uit Nw- Gulnea weg te gaan, dan moeten wij gaan. Maar dan is het niet meer oneervol, om dat het ons is afgedwongen. Wèl oneervol is het hengelen naar de verloochening van ons eigen gegeven woord. In de hoop daarbij b.v. commerciële voordeeltjes te behalen. Met verontwaardiging keerde mr. Van Riel zich tegen „de voortdurende hits campagne tegen minister Luns, door de socialisten begonnen en door anderen iiverig nagevolgd."Hij hekelde met name de schriiver van de rubriek „Dezer Da gen" in de (liberale) Nieuwe Rotterdamse Courant. Deze scribent doet, gedekt door een betrekkelijke anonimiteit, persoonlijk getinte aanvallen op mensen. Niet de „onverantwoordelijke schrij vers" zijn in de kwestie-Nieuw-Guinea tegen president Soekarno opgewassen, maar de zg. „grauwe routiniers van bui tenlandse zaken", die van jongmens af aan politieke verantwoordelijkheid voor hun land hebben leren dragen. In de Ver enigde Naties liggen misschien mogelijk heden voor een echte, door vakmensen te beoefenen politiek en voor nieuwe initia tieven, aldus mr. Van Riel. Hij vestigde er overigens de aandacht op, dat niet wij of Indonesië het beslis sende woord in de kwestie-Nieuw-Guinea kunnen spreken. De oplossing is afhan kelijk van de machtsstrijd tussen Oost en West. Nieuw-Guinea vormt een onderdeel van die strijd. Van de Nederlandse re gering verlangde mr. Van Riel een „kille openhartigheid". Eenheid in formulering van gedachten tussen minister-president en minister van buitenlandse zaken is ab soluut nodig. De rede van de heer Van Riel was de voornaamste gebeurtenis op de V.V.D.- dag, die 's middags duizenden liberalen in het Scheveningse Circusgebouw en de Kurzaal bijeenbracht. Aan het begin van zijn betoog noemde de V.V.D.-voorzitter belastingverlaging voor de middengroe pen een politieke eis van de allereerste orde. De liberalen verlangen van dit ka binet, dat het op een monetair verant woord ogenblik een bewuste belasting- politiek gaat voeren. Noodzakelijk achtte spreker het voorts, dat de V.V.D. haar aandacht meer richt op de arbeiders klasse en dat meer arbeiderskinderen toegang krijgen tot de universiteit. De zaak-Van der Putten besprekend, zei de heer Van Riel ten slotte, dat men in de sfeer van de defensie alles moet doen om intriges te vermijden. Behalve door mr. Van Riel werd het woord gevoerd door de voorzitter van de V.V.D., prof mr. P. J. Oud. en de liberale ministers drs. H. A. Korthals en mr. E. H. Toxopeus (minister ir. S. H. Visser woon de ais toehoorder de vergadering bij) Prof. Oud zei, dat de V.V.D. op dit ogen blik van internationale spanning bijeen is gekomen om gezamenlijk voor de vrij heid te getuigen. Hij deed een krachtig appèl op de liberale jongeren om het ideaal van de vrijheid hoog te houden. Vice-minister-president Korthals was ervan overtuigd, dat „het kabinet-De Quay reeds heel veel heeft kunnen doen dat tot groot nut is van het Nederlandse volk". Vorige kabinetten waren te weinig eensgezind in zichzelf en daarom veelal genoodzaakt „jjskastoplossingen" te kie zen. De minister zei verder, dat ter be scherming van de in ons land heersende welvaart gewaakt moet worden tegen een te grote uitzetting van de bestedin gen. Minister Toxopeus liet een soort gelijk geluid horen. Niet alles kan tege lijk verwezenlijkt worden, het aantal eisen moet beperkt worden, zo waarschuwde hij. Als er inflatie komt zullen vooral de vergeten groepen daarvan het slachtoffer worden en juist voor hen heeft de V.V.D. altijd pal gestaan. Een feestavond in het Kurhaus besloot deze V.V.D.-dag, die zaterdagmorgen was begonnen met een kranslegging op het graf van Thorbecke op de Algemene Be graafplaats aan de Kerkhoflaan te Den Haag. Bij deze plechtigheid werd het woord gevoerd door prof. Oud. Op het Wilhelminaplem sprak burge meester D. van Heyst een begroetings woord. Hij was van mening dat de keuze van de Broederschap van de Blauwe Druif om Edith v. d. Wel tot prinses te verheffen een ieders instemming ver diende. De heer Van Heyst vervolgde: ,Jn 1952 werd terecht de behoefte gevoeld om het prozaïsch harde werken van iedere dag eens even aan de kant te zetten en het Nederlandse publiek te laten zien hoe en op welke wijze het de Westlandse tuin der gelukt zijn befaamde produkten aan de markt te brengen". De druivenprinses zei in haar dank woord „Nog nooit heb ik de kracht van het Westland zo gevoeld als op mijn zegetocht door deze streek, waar de zeewind speelt over eindeloze glas- vlakten en waar dag en nacht wordt gewerkt op de opeenvolging der sei zoenen." Vervolgens sprak de druivenprinses de buitenlandse bezoekers m het Engels toe. Een speciaal woord van dank richtte ze tot de muzikanten van de Winzerkapelle uit Obervvesel am Rhein. die dit jaar voor de vijfde maal muzikale medewer king verlenen aan de oostfeesten. Vele genodigden woonden de installa tie-plechtigheid op het "Wilhelminaplem bij; ondermeer verschillende consuls, mr. T. A. van Dijken, lid van gedeputeerde Staten, alle Westlandse burgemeesters, van Delft, Rijnsburg en Leiderdorp en de loco-burgemeester van Schipluiden, de heer B. Kleyndert de voorzitter van de wijkraad van Hoek van Holland. Na de tnstallatieplechUgheid begaf het gezelschap zich naar het druiven- restaurant op het Patïjnenburg. waar de Winzerkapelle en een accordeonen semble vrolijke muziek ten gehore brachten. Prinses Edith bepaalde hier het zoetgehalte van een tros druiven en bracht vervolgens een toast uit. De aanwezigen kregen gratis wijn en drui ven aangeboden. Tot 's avonds laat heerste er een ge zellige drukte in Naaldwijk, waar vooral de Oosterse tuin op het Wiihelminapiew veel belangstelling trok. In de grote hal van de coöperatieve fruit- en groenteveiling Naaldwijk ver zorgde de koninklijke zangvereniging Mastreechter Staar onder leiding van Martin Koekelkoren 's avonds een concert. (Van onze correspondent) Toen mensen van de G.G. en G.D. en dokter Van Lonkhuyzen bij de Bergha- ven arriveerden direct nadat medi sche hulp was ingeroepen door het Noor se m.v. Vito voor een zieke opvarende was de patiënte inmiddels aan de wal en in het Loodsgebouw binnengebracht. Het was de stewardesse van het schip mej. Karin Ellenson uit Noorwegen die zich erg ziek gevoelde na vertrek uit Rotterdam. De stewardesse, dus wel zeer snel van boord gehaald, werd even snel door de G.G. en G.D. met een ambulance wagen naar het Havenziekenhuis te Rot terdam vervoerd. De plaatselijke arts heeft geen tijd gevonden om precies de ziekte te kunnen vastsellen. De Mexicaanse autoriteiten hebben gisteren bijna tweehonderd mensen, on der wie generaal Ceiestmo Gasca, laten arresteren, omdat zij van plan zouden zijn de openbare orde te verstoren tij dens de onafhankelijkheidsfeesten, die op 15 seotember beginnen. De aangehou denen zijn allen aanhangers vail gene raal Miguel Henriquez die bij de jongste verkiezingen de voornaamste kandidaat van de oppositie was. Op de arrestanten zijn geen wapens en munitie gevonden „Het was beslist geen samenzwering te gen president Adolfo Lopes Mateos of zijn regering", zo zei een zegsman 9 "Een Saoedi Arabisch contingent van de troepenmacht van de Arabische Liga die de Britse troepen in Koeweit zal vervangen, is zondag gearriveerd. Soe- danese, Jordaanse en V.A.R.-troepen zullen volgen. De voorzitter van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, prof. mr. P. J. Oud, heeft zaterdag tijdens een openbare vergadering van zijn partij te Scheverun- gen de vonge week overleden oud-minis ter-president prof. Gerbrandy herdacht De V.V.D.-leider noemde de overledene „een groot Nederlander, die behoorde aan de Anti-Revolutionaire Partij, maar in niet mindere, misschien zelfs in meerdere mate behoorde aan het Nederlandse volk". Koningin Wilhelmma en prof. Gerbrandy waren in de oorlogstijd de grote symbolen van bet verzet van ons volk. „Na de oor log". aldus prof. Oud. „zijn we het wel eens wat minder met Gerbrandy eens ge weest. Hij was een man met een grote en sterke overtuiging en als hij ergens tegen vocht verloor hij de politieke mogelijk heden wel eens uit bet oog, maar aan zpn grote betekenis heeft dat nooit iets afge daan, Ook zij die politiek niet altijd met hem'instemden waren vervuld van grote eerbied voor zijn persoon". Na deze woorden nam de vergadering staande enkele ogenblikken stilte in acht. Onlangs is bij het Julianazieken- huïs in Apeldoorn een nieuw zuster huis gereed gekomen, dat reeds nu diverse gebreken blijkt te vertonen. Er zijn vermoedelijk ernstige con structiefouten gemaakt. Met name zijn bij een aantal balkons lekkages ontstaan, waardoor het regenwater bij stromen binnenkomt. Het eerste onderzoek heeft aangetoond, dat de kosten voor herstel geraamd moeten worden op 50 a 150 duizend gulden. Het zusterhuis is gebouwd onder ar chitectuur van de dienst gemeentewer ken door een Apeldoorns aannemersbe drijf. De wethouder van gemeentewerken, de heer J. Wieten, heeft verklaard, dat de gebreken tijdens de tweede opleve ring van het zusterhuis gesignaleerd zijn. Reeds wordt een onderzoek Inge steld naar de omvang van de lekkages en naar de eventuele schuldvraag. Iht onderzoek zal zich niet alleen uitstrek ken tot die instanties, die bij de bouw betrokken zijn geweest, maar cok tot enkele adviesbureaus, die indertijd zijn ingeschakeld. Advertentie Sinds 1842 (Van een onzer verslaggevers). Vandaag, maandag, wordt voor de of ficier van justitie in Rotterdam geleid de 49-jarige J. van R. uit Deift, direc teur vau een Rotterdamse oliehandel. Van R. heeft, naar Is komen vast ie staan, gebruik makend van zijn functie in drie jaar tijd verduisteringen ge pleegd voor een bedrag van 37.000 Hij zon dit hebben gedaan in samenwer king met een relatie. Die relatie van Van R. is de 44-jarige Rotterdammer H. T., firmant van een vatenhandel in de Maasstad De ver duisteringen werden als vo'gt bedre ven: T. schreef bonnen uit voor ge fingeerde vatenieveranties van zijn zaak aan de onderneming, waarvan Van R. directeur is. De laatste gireer de hiervoor geld aan de vatenhandel. Bij dit bedrijf bleef hierdoor geld over in de kas en die bedragen gaf T. weer aan Van R. Tegenover de politie heeft T.. die ook werd gearresteerd en woensdag zal worden voorgeleid ver; klaard dat hij van zijn „compagnon* slechts procentengeld heeft ontvangen. De affaire werd ontdekt toen bij een in terne controle m de oliehandel bleek dat de onkosten voor de aanschaf van vaten opvallend groot waren en bovendien bleek dat het aantal vaten niet met de boeken kiopte. Vervolgens werden de valse bonnen er uit gelicht, 'amens de raad van commissarissen vin de oliehandel is tenslotte aangift® gedaan waarop de directeur door at mand viel.

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 2