Zo warm was het maar zelden op Prinsjesdag Na zestig jaar voor nieuwe zendingstaak Uitbreiding van Nevenfaculteit 1 Hotel Ixmw uit den boze bij Vrouwenpolder Zes militairen redden chauffeur het leven Verliezen bij Brandaris Duitse schippersknecht zondagnacht is moord gepleegd op Maaskade Fel brandende benzine verspert alle verkeer Prof, Flieringa pleit voor: Universiteit kwestie van overtuigen Commentaar van Soekarno op de Troonrede Stukgoederen nu vroeger brengen of afhalen Bezwaren tegen verdeling van woningen Naai' ivereldomvattende arbeid Zendingsdag Geref. Kerk Rotterdam Rotterdammers op rots gevonden Recherche weet nog van niets... D1 DE ROTTERDAMMER PAGINA 3 WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1961 m Een Rotterdamse, jaarlijks te- j ten van Zeeland zijn verontrusting rugkerende, gast van de Walcher- j kenbaar gemaakt over de Eurotel- se badplaatsen, mr. K. Staab, heeft j plannen bij Vrouwenpolder. Daar in een brief aan gedeputeerde sta- i zou n.l. in de duinen een hotel ver- rijzen met zestien verdiepingen, waarin 208 flats als hotelkamers. Benoemingen Uitbreid in 12 Zes militairen hebben kans ge zien het leven te redden van chauf feur G. Jansen uit Schiedam, die gistermiddag op de Kreekrakdam bij Rilland Bath met zijn wagen door nog onbekende oorzaak te water raakte en zodanig in zijn ca bine bekneld kwam te zitten, dat hij alleen met huip van buiten ver lost kon worden- Wonder Gods Nieuwe gebieden E recherche van het Rotter damse politiebureau Sande- lingplein heeft een uitgebreid on derzoek ingesteld naar de juist heid van de verklaringen van een achttienjarige Duitse schippers knecht, die meent in de nacht van zondag op maandag getuige te zijn geweest van een misdrijf op het Noordereiland. rookwolken dag gedurende ruim een uur de drukste autoweg van Nederland RELDEN is het op Pri'.sjesdag 7.0 warm geweest. De zonnewarm te, m de Ridderzaal, -ermeerderd met de gloed van de V-lampen was zo groot, dat men zich op een zo merfeest waande. Leden van de -naad van State gebruikten hun steek om zich koelte toe te wuiven Aleer prozaïsch aangelegde notabe len moesten volstaan met hun toe gangskaarten. Het minst fortuinlijk was het kabmet. De ministers ên staatssecretarissen hadden geen toe- gangskaarten en geen steken. Ze za ten m jacquet op de eerste rij en moesten uiteraard binnen de perken Wijven van de verplichtingen, die hun hoge ambt hun oplegt, Minister Klompê en haar collega Luns waren afwezig. De bewinds vrouwe is ziek en moet het bed hou den. Mr, Luns bevindt zich op het ogenblik in de Verenigde Staten op een plaats waar het figuurlijk ge sproken niet minder warm is dan het gisteren in Den Haag in de Rid derzaal was. Begeleid door een tien kamerle den sterke commissie van in- en uitgeleide betrad het koninklijk gezin de Ridderzaal. Over het innemen van de zitplaatsen had een klein familieberaad plaats. Prins Bern- hard, bescheiden, wilde zich links van koningin Juliana zetten. De Koningin gebaarde hem, dat zijn plaats rechts van haar was. Prin ses Beatrix zette zich vervolgens aan de linkerzijde van de vorstin. Naast haar zat prinses Margriet en naast de Prins voad prinses Irene eert plaats. Met grote aandacht werd de troonrede beluisterd. Voor het eerst in hun leven bevonden zich ook de Papoea's van de Nieuw-Guinea-Raad die momenteel ons land bezoeken, onder het gehoor van de Vorstin. Tijdens het voorlezen van de troonrede fungeerde prinses Beatrix als gids voor haar zuster Margriet, die ditmaal voor het eerst de plech tigheid meemaakte en haar nieuws gierigheid naar de betekenis van mensen en gebeurtenissen natuur lijk niet geheel kon verbergen. De honderden in de rococo Rid derzaal. de diplomaten in hun rijk versierde uniformen, de Papoea's in hun donker costuum, verhieven zich toen kamervoorzitter Jonkman hen uitnodigde met een driewerf hoe ra zijn „Leve de Koningin" te beze gelen. De plechtigheid was ten ein de. De rijtoer die 's middags door het voltallige koninklijke gezin weid ge maakt vond ook onder ideale weers omstandigheden plaats. Om half vier vertrok het gezelschap van Huis ten Bosch, In de eerste open landauer hadden koningin Juliana en prins Bern hard plaats genomen, terwijl in de tweede de vier prinsessen zaten. De stoet werd voorafgegaan door negen ruiters van de 'gemeentepolitie en gesloten door een escorte van acht ruiters. Ruim drie kwartier reed het gezelschap in draf door een groot deel van de Haagse binnenstad, waar zij overal werden toegejuicht door duizenden toeschouwers, die een plaatsje langs de route hadden weten te veroveren. Na terugkeer kreeg het koninklijk gezin van de president van de Raad van Bestuur van Van Doome's auto mobielfabriek. dr. H. van Doome, in de tuin van Huis ten Bosch, de eerste van de band gekomen auto „Daffodil" aangeboden. De heer Van Doome overhandigde de Koningin het contactsleuteltje en een bouquet narcissen, afkomstig uit Zuid-Afrika en .getrokken van Neder landse bollen. Na de aanbieding reden prins Bemhard en prinses Irene een rondje in de paleistuin met de nieuwe auto, die het kenteken AA21 draagt. kijkje kunnen nemen in Zuid-Amerika. voornamelijk in Argentinië. In Brazilië is hij drie maanden geweest. Ds. Rullmann schetste de schrijnende toestanden zowel op sociaal als op ker kelijk gebied. Zuid-Amerika is over wegend r.k., maar een rooms kerkvorst sprak zelf eens over de „stervende kerk*'. Slechts 8 tot 10 procent van de bevolking is practiserend en de massa kent Christus alleen als het Kind in De i Maria's armen of ais het Slachtoffer aan L Grote Bouwheer heeft ons weg- ilt,t kruis, met Wie men medelijden moet mxVl r* a1 A «nn U - Van een onzer verslaggevers Ook prinses Marijke mocht gis teren een deel van het feest op Prinsjesdag meemaken. Vergezeld van enkele vriendinnen was zij per trein naar Den Haag gekomen en later stapte zij in de calèche voor de rijtoer door Den Haag, samen met haar zussen. De prinsessen BeatrixIrene en Margriet waren even eerder bij de Ridderzaal aangekomen dan ko ningin Juliana en prins Bemhard in de Gouden koets. Bij de ingang van de zaal wachtten zij enkele ogenblikken op haar ouders om achter hen de Ridderzaal binnen te gaan. (Van een onzer redacteuren) T\E decaan van de nevenfacul- teit van de Stichting Klinisch Hoger Onderwijs, prof. dr. H. J. Flieringa, heeft vanmiddag in de aula van de Nederlandsche Econo mische Hoogeschool verslag uitge bracht van de lotgevallen van de stichting in het afgelopen jaar. Vervolgens heeft prof. Flierin ga het decanaat overgedragen aan zijn opvolger, prof. dr. E. H, Her mans. In zijn verslag heeft prof. Flieringa •weer een uitvoerig pleidooi gehouden voor de vestiging van een universiteit in Rotterdam. De decaan zei onder meer: „Wij zullen door het opvoeren van de kracht van onze niet alleen theoretische argumentatie, maar mede gestaafd door statistische be wijsvoering, statistieken, verkregen uit nationale als ook internationale ontwikkelingen, alsmede en ik spreek het met enige beschroomd heid uit door diepgaande plano logische studie, bovenal echter door het kunnen wijzen op verkregen be langrijke praktische resultaten, steeds meerderen, onder wie in de eerste plaats de minister van O., K. en W. op een niet te weerstane manier overtuigen van de niet meer af te wijzen juistheid van de Rot terdamse wensen." In zijn betoog herinnerde prof. Flie ringa aan de interpellatie, die in de Rotterdamse gemeenteraad is gehou den over de spreiding van het weten schappelijk onderwijs; aan de vergade ring van de gezamenlijke Rotterdamse Rotary-clubs, gewijd aan dit onder werp, en aan de oprichting van het Rotterdams Universiteitsfonds". voor de pathologische anatomie voor de radiologie met inbegrip van de radio-therapie j voor de sociale geneeskunde voor de cardio-chirurgie. Bij de Stichting Klinisch Hoger On derwijs bestaan plannen de aanstaande artsen eerder in contact te brengen! met de zieke mens. Deze proefneming is echter niet doorgegaan wegens het grote gebrek aan personeel, by de stichting en in de ziekenhuizen. Over dit probleem zei de hoogleraar: „Voor hen, die verantwoordelijk zijn voor de gang van zaken, in de ziekenhuizen, is het probleem van het tekort aan verpleegsters een bron van grote zorg. Naar mijn oordeel geldt ais voornaamste factor de grote veranderingen in het gehele maat schappelijk bestel in wisselwerking met de persoonlijke structuurveran deringen wat betreft neigingen en opvattingen". Als mogelijke oplossing zag prof. Flieringa een intensieve propaganda met alle beschikbare hulpmiddelen. Tenslotte droeg prof. Flieringa het decanaat aan prof. Hermans over. Mr. Staab ten naar hij meedeelt mèt hem vele Rotterdammers) zijn de me- ning toegedaan, dat een dergelijke hoog- bouw langs de Walcherse kust absoluut i niet past. Hij noemt daarbij de Belgische 1 badplaatsen een waarschuwend voor- beeïd. Mr. Staab spreekt de hoop uit. dat I het plan geen symptoom van een enorme j hoteibouw mag worden en doet een I dringend beroep op het Zeeuwse provin- 1 ciaal bestuur en alle instanties die hier bij betrokken zijn om een dergelijke komen. ontwikkeling van het begin af te voor- De heer Staab richt zich overigens niet speciaal tot de bouw van een hotel te 1 Vrouwenpolder. Het is duidelijk, zo be- j toogt hij in zijn schrijven, dat mede als i gevolg van de ontwikkeling door het 1 Delta-plan een uitbreiding van de be- bouwing (o.a. met hotelruimte) langs de j kust van Walcheren zal geschieden, j Wanneer dit op verantwoorde wijze ge beurt (dat wil zeggen zonder beschadi ging van natuurschoon en recreatie ruimte) kan hiertegen moeilijk bezwaar worden gemaakt. Wanneer men echter constateert, dat ondanks streekplannen ee.d. het blijkbaar mogelijk is een der- gelijke hoogbouw toe te passen, dan vraagt men zich met zorg af. waar (wan neer men hiermee eenmaal begonnen is) het einde zal zijn. Ook van andere zijden heeft het pro vinciaal bestuur en het gemeentebestuur van Vrouwenpolder inmiddels afwijzen de reacties ontvangen op deze hoteibouw. markering van het kustgebied kan zijn. dat het complex in de duinen een fraaie Prof. Flieringa wenste verdere klaar heid over de aanstelling van hoog leraren in de vakken, waarin onderwijs wordt gegeven. Eerder in zijn betoog vroeg de decaan, dat de buitengewone hoogleraren worden benoemd tot ordi narii. Het was hem overigens nooit duide lijk geweest, waarom bij de Rotter damse stichting geen gewone hoog leraren worden benoemd. De werk zaamheden van de Rotterdamse buiten gewone hoogleraren verschillen im mers in wezen niet van die van de universitaire klinische professoren. Het verschil in hun werk en verant woordelijkheid is niet groter dan het door lokale omstandigheden bepaalde onderscheid tussen klinische hoog leraren van verschillende universitei ten onderling. Ook pleitte prof. Flieringa voor een uitbreiding van de Nevenfaculteit. Hij vroeg een leerstoel: Twee Londense bergbeklimmers hebben gisteren op het eiland Skye in Schotland het Rotterdamse echtpaar Vassanck, dat sinds eergisteren werd vermist, op een kale berghelling ge vonden. Vijftig politieagenten, streek- bewoners en kampeerders hadden gisteren in regen en mist naar hen Op de Kreekrakdam stond op een van de parkeerplaatsen een. vrachtauto met aanhangwagen van de firma Hellersma uit Gtouw in Friesland, waarvan de be stuurder even naast zijn wagen zat te eten. Even later passeerde een militaire wa gen waarin zes militairen van de drum band van de Legerplaats Ossendrecht za ten, toen een wagen van de firma Vink uit Rotterdam naderde. De bestuurder reed volgens de militairen wel wat vreemd en kwam als het ware recht op hun wagen af doch zwenkte op het laat ste ogenblik. Even daarna ramde de wa gen de geparkeerde vrachtwagen, schoot over het rijwielpad de dijk af, raakte een boom en kantelde in een diepe sloot, waardoor de zijkant van de wagen half onder water kwam te liggen. De soldaten die het onheil zagen gebeu ren schoten onmiddellijk toe en consta teerden dat de chauffeur in levensgevaar verkeerde. Wachtmeester Kleijn liet de jongens direct te water gaan en hielp ook zelf mee. De kokende motor bleef draaien en bemoeilijkte eerst het werk. De chauf feur die bekneld zat zakte steeds dieper weg in het water, doch soldaat Schmetz wist hem te grijpen en heeft terwijl hij tot aan zijn borst in het water stond het hoofd van de chauffeur boven water kun nen houden terwijl hij hem bemoedigend bleef toespreken om te voorkomen dat de chauffeur een shock zou krijgen. „Het leek wel of we het nooit zouden houden", zo vertelde de wachtmeester la ter. Van alle kanten kwam echter hulp opdagen o.a. P. van Hoek, een smid uit Rilland, die een lasapparaat had meege bracht om de cabine open te snijden, maar hij durfde het per slot niet aan met het oog op brandgevaar. Toen werd een stijl van de wand doorgezaagd en konden de militairen de cabine uit elkaar rukken en een kussen wegtrekken waardoor de chauffeur meer vrijheid van beweging kreeg. De man moest echter langs het on der water liggende cabineraam worden bevrijd en daarin slaagde men pas na een uur ingespannen werken. „Maar het is ge lukt en dat was de kroon op ons werk" zo zeiden de soldaten. De wachtmeester heeft 's avonds de chauffeur in het Algemeen Burger gast huis te Bergen op Zoom nog opgezocht. „Er is een wonder gebeurd", zo zei de man. „Als jullie me niet hadden geholpen was ik vast verdronken." De man heeft een gecompliceerde been breuk en inwendige kneuzingen opgelo pen, maar maakt het verder wel. De behulpzame militairen waren kor poraal J. van Bethem, en de soldaten L. Leunissen. G. Schmetz, A. Verhagen en A. Bamhoorn. Gisteravond heeft men nog geprobeerd de wagen te bergen. De rijkspolitie van Rilland Bath en de verkeersbrigade te Middelburg stellen een onderzoek naar de oorzaak van het ongeval in. President Soekarno heeft commentaar gegeven op de passage in de Troonrede over Nieuw-Guinea. Hij zei; „Ik waardeer de goodwill van de Koningin ten opzichte van het vraag- stuk-West-Irian. ik weet dat zij een z.g. politiek van zelfbeschikking op het oog heeft. Ik weet ook wat zulk een. politiek van zelfbeschikking onder buitenlands toezicht teweeg kan bren gen. De toepassing daarvan in de tijd van Van Mook had een feitelijke „bal- kanisatie" van Indonesië tot gevolg. Ik verwerp deze z.g. zelfbeschikking. Zij leidt slechts tot moeilijkheden in de toekomst. Laat de Nederlandse rege ring onmiddellijk het bestuur over West-Irian overdragen, aan de repu bliek Indonesië op de wijze die ik heb aangegeven in mijn rede van 17 augustus in Djakarta en in mijn toe spraak op de conferentie van Belgrado. Dat is een betere manier. Het waar borgt de normalisatie van de verhou ding tussen de republiek Indonesië en Nederland". gehaald van het kleine stukje muur op Java en Hij heeft ons laten zien, dat tóch het bouwen van het i geestelijke huis in Indonesië door gaat", aldus ds, S. Wouters, sprekende namens de classis Dordrecht als depu- taat voor de zending tijdens de zen- dingsdag van de Geref. Kerk van Rot terdam en de met haar samenwerken de Kerken, die vandaag in die Riviè- rahal te Rotterdam wordt gehouden. Ds. Wouters gebruikte het beeld van het huis. dat apostel Paulus zo vaak ge bruikte. daarbij aantonend, dat de zen ding bij deze bouw een grote taak heeft. „De stenen moeten van alle geslachten, volken natiën en talen zijn." En nu. atdus ds. Wouters, plaatst dc Bouwheer ons voor dat stuk van de muur. waar Argentijnen. Brazilianen, Congolezen en Pakistaners moeten wor den ingevoegd. „Hoewel het werk in Indonesië door gaat zonder ons. behoeven wij in geen enkel opzicht te denken, dat wij zijn uitgeschakeld. Integendeel, wij zijn nu voor arbeid gesteld van wereldomvat tende betckems.' Deze zendingsdni* was georganiseerd omdat dc zending ran fie Gereformeerde Kerk van Rotterdam zestig jaar geleden i is begonnen en. de voor/uier van zen- dingsdeputaten. ds. J. Hindriks. in zijn i welkomstwoord constateerde, zijn, juist I tijdens en na de revolutie en de verwar- j ring in Indonesië de Kerken in Midden Java geheel op eigen benen gaan staan met het verbluffende resultaat dat in 1960 het aantal gemeenteleden in de classis Banjumas 2402 bedroeg: het is in dat jaar uitgebreid met 247 leden, waarvan 109 uit de niet-christelijke wereld! Ds. Hindriks beschouwde dit als een wonder Gods. Gebleken is. dat er in Indonesië vele krachten zijn, die het werk kunnen overnemen, alleen finan cieel kan dit nog niet: de gemeenten kunnen predikanten en godsdienstle raren nog niet zelf onderhouden. De zen dende Kerk van Rotterdam moet grote bedragen overmaken, maar dit is altijd gegaan. Waarvoor ds. Hindriks dank bracht. Dr. J. van der Linden, emeritus mis sionair predikant, besprak de nieuwe zend ingsgebi eden in Ruanda-Urundi dan de grens van de Congo, in Pakistan en in Argentinië en Brazilië. In Ruanda-Urun di staat men tegenover de Islam, die door de gebeurtenissen in Zuid-Afrika de wind zeer in de zeilen heeft. Daarentegen zijn de zendingsarbeiders in Pakistan ver welkomd als nergens anders in de Isla mitische wereld. Zuid-Amerika heeft geheel andere problemen, waarop ds. J. A. C. Rull mann dieper in ging. Ds. Rullmann, die jaren lang in Indonesië heeft gewerkt en de oorlog in Japanse internering doorbracht, heeft twee jaar lang een hebben. De Opgestane Christus is er onbekend, het evangelie heeft de massa nooit bereikt nis gevolg van de wijze waarop deze landen zijn gekerstend met toepassing van de meest barbaarse mid delen. Reformatie en contrareformatie hebben deze landen nooit bereikt. Na de vrijmaking van de Spaanse overheersing werd het volk dan ook anti-clericaal en er is nu een wereld van ongeloof, waar Nederland, door de his torische banden, prachtige zendings- arbeid kan doen. De ochtendvergadering werd bijge woond door ongeveer 800 mensen, waar van de helft kinderen van de christe lijke scholen. Die schoolkinderen vormden een koor. dat de referaten afwisselden met zang. Voorts voerde mevrouw J. M. J. Ver- kerke-Timmermans uit Dordrecht decla matie uit. gezocht. Het echtpaar was voor het laatst gezien op een gevaarlijke ri chel. De heer en mevr. Vassanck waren verdwaald in de Ruse Cuillin bergke ten. De duisternis viel in voordat zij uit de bergen konden komen. Ze brachten de nacht door, dicht te gen elkaar zittend om warm te blijven. Ze hebben geen nadelige gevolgen van hun onderneming ondervonden. Naar aanleiding van in verzekerings kringen in omloop zijnde geruchten inzake financiële moeilijkheden bij de N.V, Assurantie maatschappij „Bran daris" te Amsterdam, vernemen wij van de zijde van deze maatschappij, dat zij verliezen heeft geleden in het buitenland. De juiste omvang van deze verliezen staat echter nog niet vast. Het onderzoek is gaande en in dit sta dium wenst de directie geen mede delingen te verstrekken. Vermoedelijk zal zij maandag 25 september een ver klaring over de moeilijkheden afleg gen. Naar wij voorts in assurantiekringen j vernemen kwamen de geruchten over j door de „Brandaris" geleden verliezen j als een donderslag bij heldere hemel.' In de assurantie-afdeling van de Am- j sterdamse koopmansbeurs is deze kwestie het gesprek van de dag. In do „Bran- daris" heeft men altijd, zo werd ons in verzekeringskringen medegedeeld, veel vertrouwen gehad, vooral op grond van de zeer goede naam van haar aandeel- houders. De voornaamste aandeelhouder j van de „Brandaris" is de n.v. Stoom- i vaart maatschappij ..Nederland", die in j het kapitaal een belang heeft van 57 pet. 1 of 4/7. Het resterende 3/7 gedeelte is 1 verdeeld onder drie aandeelhouders.; waarvan de Nederlandsche Handel-' maatschappij er een is. Blijkens hef verslag van de ..Bran daris" over 1959 is het bruto premie- inkomen in dat jaar gestegen van f 23,73 min tot 38,76 min. Alle afde lingen hadden tot deze vooruitgang bij gedragen. het resultaat bleef gunstig. IUitgekeerd werd over 1959 een onver- landerd dividend van 16 pet plus een [onveranderde 10 pet bijstorting op de aandelen. De jonge Duitser, wiens schip langs de Prins Hendrikkade is afgemeerd, wandelde zondagnacht om kwart voor één op de Maaskade. Hij was onder weg van een danszaal, waar hij de avond had doorgebracht, naar de Prins Hen drikkade. Op de Maaskade ter hoogte van de Cornells Trompstraat zag en hoorde hij, dat een ongeveer zeventienjarig meisje een hevig twistgesprek voerde met een naar schatting 25-jarige jongeman. Plotseling bonrde h\j het meisje angstig gilien. De schippersknecht draaide zich t el om en zag nog net, dat het meisje Deze verklaring werd uitgegeven door i in het water van de Nieuwe Maas viel..-, de vice-voorzitter van de opperste1 De jongeman iiep daarna alleen weg. adviesraad van de republiek Indonesië, j Aldws de verklaringen van de Duitser. Roeslan Abdoeigani. Soekarno is zondag; In het politiebureau aan de Nassau- in Tokio aangekomen op weg naar Dja- kade vertelde hij, nadat hij tevergeefs karta. had geprobeerd de jongeman te volgen. wat hij in het nachtelijk duister op de Maaskade had gezien. Agenten begonnen meteen op de aan gewezen plaats te dreggen. Maandag gingen zij verder, maar vonden niets. Tot nu toe is ook bij geen enkel Neder lands politiebureau een aangifte bin nengekomen van een spoorloos verdwe nen meisje. Ook een oudere vrouw zou in de nacht van zondag op maandag omstreeks het zelfde tijdstip een snerpende gil op de Maaskade hebben gehoord. Rechercheurs van hqt politiebureau San- delingplein hebben de Duitser enkele malen aan de tand gevoeld, maar hij blijft bij de verklaringen, die hij zon dagnacht heeft afgelegd. De schippersknecht heeft een vaag sig nalement gegeven van het tweetal. Het meisje was ongeveer 1.60 meter lang; zij had lang blond haar en droeg een lichte mantel. De jongeman was circa 1.85 meter lang. Hij had zwart achter- bevolking in de Hordijkerbuurt meer over gekamd haar en droeg een bril. dan hel du,bbele zal worden dan de per. De politie wil geen middel onbeproefd d a ni3 C'K V00r gehee* Iiotter laten bij het onderzoek van deze „zaak", hoewel zij geen slachtoffer en geen da- Als gevolg van de doorvoering van de vijfdaagse werkweek in de Industrie, is met Ingang van 5 augustus jongstleden het vervoer van stukgoederen door de N.S. op zaterdag stopgezet. Hoewel de besteldiensten op zaterdag nog wel door gang vinden, Is gebleken, dat het meren deel der geadresseerden op die dag geen goederen meer wensen te ontvangen. Daardoor zal binnenkort het bestellen op zaterdag worden gestaakt. De ervaring heeft, volgens de Spoor wegen, uitgewezen, dat het vervoer van de zaterdag zich tegen de verwachtingen in, gelijkmatig over de andere werkda gen heeft verdeeld. Met name de dins dag. woensdag en donderdag hebben een zeer sterke omzetstijging te verwerken gekregen. Van Gend en Loos. die voor het stuk- goederenvervoer zorgen verwachtten.dat er door de invoering van de vijfdaagse werkweek een grotere binding met het personeel zou ontstaan en een daarmee gepaard gaande stabieler personeelsbe zetting. Aan deze verwachting is niet voldaan. Daardoor kon de omzetstijging niet worden verwerkt, zoais men zich had voorgesteld. De industrie werkt echter dagelijks wat langer dan voorheen, om de pro- duktie gelük te doen blijven. Dit heeft weer tot gevolg, dat men de goederen later bij de stukgoederenloods aanbrengt of laat afhalen. Hierdoor ontstaan tijdens de piekuren in de goederenloodsen, dus danige congesties, dat de goederen niet meer tijdig verwerkt kunnen worden. Dit heeft vertraging in de aflevering ver oorzaakt. Teneinde dit te vermijden zullen de Spoorwegen overgaan tot een beperkende maatregel. Deze bestaat uit het ver vroegen van het tijdstip tot welk aange bracht. respectievelijk afgehaald kan worden met één a twee uur, al naar ge worden met één a twee uur, al naar de plaatselijke omstandigheden. (Van een onzer verslaggevers) DE HERVORMDE gemeente IJssel- monde moet er ernstig rekening mee houden dat haar schema voor kerkbouw in deze nieuwe wijk zal moeten worden herzien, vooral voor wat betreft de Hordijkerbuurt, Het is de bedoeling, dat de Hor dijkerbuurt 2620 woningen zal om vatten, Daarvan zijn er 821 uitgege ven aan de r.k. bouwvereniging „Voor het Huisgezin". Er is een voorstel in de Rotterdamse gemeen teraad aanhangig gemaakt, om we derom 291 woningen in de Hordij kerbuurt in exploitatie te geven aan deze bouwvereniging, zodat „Voor het Huisgezin" van de 2620 wonin gen in de Hordijkerbuurt er niet minder dan 1112 dus bijna de helft, in exploitatie zal krijgen. Aan te nemen is, dat deze woningen zo met alle dan toch voor het overgrote deel zullen worden bewoond door rk. gezinnen en dat betekent, dat de r.k. bevolking in de der heeft- Daarom verzoekt zfj degenen, die menen inlichtingen te kunnen ver strekken, zich in verbinding te stellen met de politie van het bureau Nassau- kade of Sandelingplein. (Van een onzer verslaggevers) Met een harde klap boorde de rechter waarbij enkele Kettingbotsingen ont stonden. Slechts enkele personenauto's liepen daarbij schade op. Ruim een uur na het uitbreken van de brand werd de rijbaan in de richting Delft weer opengesteld. De banen in de andere richting werden pas veel later weer vrijgegeven. Tussen Rotterdam en Delft zal het verkeer gedurende en kele dagen in één file moeten rijden. liet wegdek is ernstig beschadigd. liet voorzijde van de koelwagen zich in de! asfalt brandde en er ontstonden grote achterkant van de tankauto, die vrijwelgaten en scheuren in de rechtse baan. dam aangeeft. Waar het schema voor de bouw van protestantse kerken in IJsselmonde is uitgegaan van de verhoudingen, zoals die in geheel Rotterdam gelden, ver wacht de Hervormde Gemeente IJssel monde op dit punt grote moeilijkheden. De voorzitter van de Centrale Kerke- raad der Hervormde Gemeente IJssel monde en van het College van Ouder lingen-Kerkvoogd van deze gemeente heeft dan ook in een telegram aan B. en W. van Rotterdam bezwaar gemaakt tegen het raadsvoorstel tot het in ex ploitatie geven van 291 door de gemeen te Rotterdam in de Hordijkbuurt te bou wen woningen aan de r.k. bouwvereni ging „Voor het Huisgezin". De bijbellezingen van ds. N. Kleer maker beginnen op dinsdag 26 septem ber en zuilen plaats hebben in de grote zaal van het gebouw „Samaritaan". Rottekade 99 te Rolierdam. J hoOö op-1 onmiddellijk in brand vloog. De cabine Tegen zes uur, toen men het wrak had 1 Linker laaiende vlammen en kolkende van de koelwagen werd ingedrukt, be-; versleept, hebben mannen van de rijks-Aanvang 8 uur. umlk-pTi hohhon dinvrlaamirl- h;ilve "P (ie plaats van de chauffeur, dewaterstaat het wegdek provisorisch her- j rj JazJCJub „Rhoon .wolken neDDen atnsclagmict- 26.jarige KWolthuizen uit Haarlem .Hijsteid met asfalt enteer. .zaterdag 7 oktober in Korte tijd na het ongeluk werden dUnrrnJr-mv organiseert op liet Hervormd te Rhoon een jazzconcert. Het Programma vermeldt o.m. The Dixie- Ook de bestuurder van de tankwagen. - 'ililnc' Seven. The Ben Hendriks Skiffle (rijksweg 13) tussen Rotterdam ende 26-jarige Rotterdammer P. Mak uit,e__ tn Botterdam wist men te ver-Group, Jnc Gijs Went met zang van krees slechts wondje. een onbetekenend hoofd-j onwaarschijnlijkste Delft onberijdbaar gemaakt, nadat j &e Djambistraat. kwam er heelhuids af. 1 Voordat de vlammen zijn zitplaats had- een met tienduizend liter benzine j den bereikt, was hij ai uit de cabine geladen tankwagen in brand wasiweggehold. u;; De Rotterdamse brandweer, die snel gevloaen bij een botsinö. fer pjaatse was, bestreed de hevige De aanrijding gebeurde ter hoogte vlammenzee met twee schuimstralen en van dc Zweth. precies op de grens lus-1 poeder en slaagde er zelfs in nog vijf- sen Rotterdam en Delft, De tankwa- j tienhonderd liter benzine te redden. Van gen van de Caltex reed op de meest oe tankwagen bleef echter een verkoold rechtse van de drie rijbanen in de rich-' wrak over. ting van de Maasstad. Achter de tan'-- Het ongeluk gebeurde omstreeks auto reed op dezelfde baan de met vi. kwart over twee. Van dat tijdstip tot geladen koelwagen van de Gebr. Prins i omstreeks half vier grendelde de politie uit IJmuiden. De oorzaak van de bot- van Rotterdam en Delft de autoweg her- sing is, gezien deze omstandigheden, dan ook een raadsel. Links van de tank wagen was voldoende ruimte voor een inhaalmanoeuvre. metisch af. Het verkeer naar en van de Maasstad werd via de oude Delftweg geleid, hetgeen uiteraard enkele ma len verkeersopstoppingen veroorzaakte. tellen, dat op de rijksweg een vier-1 Ineke Heyliger en Nederlands enige motorig vliegtuig was neergestort en uit Brie'le werd gemeld, dat op de Nieuwe Waterweg een tankschip in brand was gevlogen.... De berging van het uitgebrande wrak leverde evenzovelc moeilijkheden op. Om kwart voor acht werd andermaal het ver keer in de richting Rotterdam volkomen stilgelegd. Twee zware kraanwagens na men de uitgebrande tankwagen tussen hen in, waarbij een kraanwagen dus ach teruit moest rijden. Zo ging het, begeleid door politie- en brandweerauto's, naar het viaduct bij het vliegveld. Daar draaide de stoet de se cundaire rijbaan op en reed weer richting Delft. Bij een autosloperij aan de Doen- kade heeft men het gevaarte neergezet. jazz-fluitist Ruud Kuvpcr; The Scarlet Roses. Gisteravond is per vliegtuig in New York aangekomen een vroegere mede werker van Loemoemba. Thomas Kanza. Hij wilde de Algemene Vergadering van de VN bijwonen. Aangezien de Ameri kaanse immigratiedienst zijn papieren niet in orde bevond, zal hij naar Kongo worden teruggezonden. Tegen kwart over acht werd de "weg weer voor het verkeer vrijgegeven. Een kilometers lange file auto's zette zich toen in beweging. Rond half negen was het verkeer weer normaal. Slechts twee rode lampen markeerden de plaats waar de brand had gewoed.

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 2