Scheepswerven voerden wer kelass if icat ie in ^J§ OMZS WOMSimW K a M Kapitein H voor goed aan wal Demonstrerende boeren mochten niet naar Epe Bussums raadslid nam erfenisgelden op W Jongens (15 Jaar) zo uit tehuis op dievenpad Nieuwe zeesluis voor Antwerpse haven mmt. Verbetering door nieuwe functielijst Kreymborg Na 42 jaren varen oorlichting over de dienst op recrutendag Drieling geboren in Huissen Schelde tijdelijk afgesloten Al 18 infiltranten bniten gevecht Kmderasje Vliegtuig maakte noodlanding Naar Duitsland uitgeiveken Erasmus naar het Stadhuisplein Ambtenaren* van de belastingen veroordeeld VOLAUTOMATISCH Bezwaren oude vaklijst Meer mogelijk heden Opwinding Verklaring Zwarte schaap Oorlog Knaapjt DE ROTTERDAMMER PAGINA 4 DINSDAG 26 SEPTEMBER 1961 Woensdagavond 11 uur sluiting M DE LANGE §j|| 3 jaar nu 22»^5 (S2-Ë5J pas»* Advertentie BEURS VOOR MODE EH HUISHOUDING AHOr GEBOUW tlm 27 Sept». OP FEM1NA UIACCCU DOORLOPEND WilddCn -25 MODELLEN IN BEDRIJF BIJ HOOFDINGANG Ruim tweehonderd jongelui, die bin nen korte tijd 's konings wapenrok zul len dragen, zullen niet onvoorbereid de kazernepoort binnenkomen. Op velerlei gebied zijn vandaag deze tweehonderd leden van de Gereformeerde kerken en de Chr. Geref. kerken uit de classes Gou da, Barendrecht, Brielle. Dordrecht. Goriiïchem, Schiedam en Rotterdam in de Rehobothkerk in Rotterdam voorge licht, Ds. W. F. M. Lindeboom uit Zwijn- drec-ht zei in zijn openingswoord, dat het doel van deze recrutendag is de jonge lui te wijzen op en te wapenen tegen de geestelijke en morele gevaren waaraan zij in de militaire dienst bloot staan. Kolonel T. Bitesman uit Breda begon zijn aandeel in de voorlichting met een felicitatie omdat deze jongens zijn uit verkoren in dienst te mogen gaan. "t Is een voorrecht voor je land te mogen dienen" 2ei hij. Ook sprak kolonel Biesman over het menselijk begrip dat ook in de dienst is. „Het is niet een logge massa maar een gemeenschap". Hij wees tenslotte op de verantwoordelijkheid tegenover henzelf in dc dienst tegenover het ma teriaal en de uitrusting en de verant woordelijkheid tegenover „de naaste". Hierna gaf de arts, kolonel \V Bak ker sexuele voorlichting, 's Middags vertelde luitenant-kolonel J, H, van Dijk iets over de sociale moeilijkheden van recruten. Na zijn betoog kregen de aanwezigen gelegenheid persoonlek met overste Van Dijk te spreken over kost- winnaarsvergodeing er. andere zaken. Over de geestelijke verzorging in de militaire dienst sprak tot slot J. Henge- veld. uit Gouda, In het „Elisabeths gasthuis" in Arnhem is voor het eerst sedert het zestigjarig bestaan van deze instelling een drieling geboren. De moeder, roe vrouw M. Neyenhuis-Roelofs, echtge note van een tuinder in Huissen, en de kinderen, die in couveuses zijn ondergebracht, maken het uitstekend. In 1958 kreeg het echtpaar Neyen- huis een tweeling. Voor Huissen is dit de eerste drie ling sinds mensenheugenis. De kinderen, twee meisjes en een jongen, wegen 3,2, 3,15 en 4,1 pond. De Schelde is vanmorgen gesloten voor alle inkomend en uitgaand verkeer bo ven 2000 ton ten gevolge van een botsing tussen een Zweeds en een Panamees schip die eerder deze ochtend beeft plaats gevonden, aldus werd door de haven autoriteiten van Antwerpen meegedeeld.]-» _„„„j tt„, Zij zeiden dat tot nog toe niet bekend Ieen grond. Het toestel is wanneer het verkeer hervat zal wor-jwas met 24 passagiers afkomstig uit den. iLonden. Niemand werd gedeerd. Op vijf scheepswerven kent men een nieuw spraakgebruik. „Ik zit in vijf", „nee, ik in zes" zeggen de werknemers van die bedrijven tegen elkaar en dan bedoelen zij de indeling in groepen die de werkclassificatie met zich brengt. Die werkclassificatie heeft al lang vele tongen in beweging gebracht, maar deze week bereikt het com mentaar het hoogtepunt omdat het nieuwe systeem nu bij de werven Piet Smit te Rotterdam (voor 1200 man), bij RDM (voor 3200 man), bij Wilton Fijenoord Rotterdam- Schiedam (voor 400 man), bij Gusto (700 man) en bij de Nieuwe Waterweg (400 man) is ingevoerd Over de werkclassificatie bestaat veel wanbegrip. Primair wordt over het hoofd gezien dat het een moge lijkheid is te komen tot verbeterde loonvorming. Reeds nu heeft het sy steem in elk bedrijf een gemiddelde loonsverhoging van drie procent met zich gebracht. Sinds 1 januari is het systeem hij de werven van de VDSM (Verolme) en De Schelde ingevoerd waar de werkclassificatie goed functioneert. Voordat net systeem op 25 septem ber op de Rotterdamse en Schiedamse werven kon worden ingevoerd heeft de Christelijke Metaal Bedrijfsbond vele voorlichtingsavonden belegd waar de districtsbestuurders voor de leden het nieuwe systeem hebben uiteenge zet. Werden vroeger de werknemers via de vaklijst van het Normalisatie bureau beloond nu zal de functielijst de aandacht krijgen. Bij de oude vak lijst waren vrijwel geen mogelijkhe den voor ontplooiing van krachten aanwezig. Men werd ingedeeld in een van de drie groepen, geschoold, ge oefend (vakmensen zonder diploma's) eri ongeschoold. Met behulp van de werkclassificatie tracht men aan deze indeling klevende bezwaren te ondervangen. Beambten en personen beneden 21 jaar, die hun opleiding nog ontvangen, zullen niet in de functielijst worden ingedeeld. Voor de overigen geldt dat bij hun werkgevers bepaalde functies van gro ter belang zijn dan andere functies. Deskundige commissies, onafhankelijk van de bedrijven, uit de Vakraad heb ben' de functielijst samengesteld. Bij de bedrijven hebben bedrijfsleiders, bazen en leden van de ondernemings raden de ondernemingsfunctielijst op gesteld, die voor alle uurloners .geldt. Met de vakbeweging zijn Öe werk gevers overeengekomen dat niemand in loon zal achteruit gaan. Te ver wachten valt dat iedereen ook zal profiteren van de loonsverhoging van vijf cent per uur die per 1 april in gaat. Brengt de werkclassificatie mee dat loonsverhogingen zijn verkregen, ook het loon in zijn totaliteit is ver hoogd. Er is namelijk een verlaging van de tariefmarge verkregen waar door een groter deel van het loor. waardevast is geworden. Dat is vooral in moeilijke tijden van groot belang, De vermindering van de tariefmarge is hij het loon gevoegd. Daarvoor is de werknemers bekend gemaaktdat (Van een onzer verslaggevers) zij via een eenvoudig rekensommetje het nieuwe loon kunnen bepalen. De nieuwe c.a.o.-B voor de Scheeps werven, die deze week is ingevoerd, draagt drie kenmerken, n.l. de werk tijd is op 45 uur gesteld, het belonings systeem is gebaseerd op werkclassi ficatie en de tariefpremie is verlaagd met waardevaste compensatie. Het zijn vooral de geschoolde vak lieden, voor wie de veranderingen van belang zijn. Deze groep is voortaan verdeeld over de klassen 4, 5 en 6, hetgeen betekent dat hoogst verant woordelijk instailatiewerk of de be diening een machine, die een vrij grote technische kennis en een aantal ingewikkelde handelingen vraagt en die enige tonnen kost. anders wordt beloond, dan eenvoudiger werk, hoe wel het in beide gevallen vakarbeid betreft, waarvoor geschoolden nood zakelijk zijn. Maar ook voor de geoefenden en ongeschoolden zijn de mogelijkheden ruimer geworden: Het wordt mogelijk, dat zij tot de hoogste klassen kunnen doordringen, in aanmerking nemend de punten, waarop de functies worden beoordeeld: moeilijk werk, verant woordelijk werk, zwaar werk, v eel zij- Advertentie digheid, kennis, aandacht, overleg, handvaardigheid, nauwkeurigheid, in spanning en omstandigheden. Dat de overgang van de vaklijst naar de functielijst niet zonder schokken zou verlopen, was te ver wachten. Bij het indelen van de werknemers in de verschillende klassen moeten allerlei „kreukels worden gladgetrokken" ex» in en kele gevallen zijn herwaarderingen noodzakelijk. Natuurlijk zijn er nu nog ontevre denen, die denken niet aan hun trekken te zijn gekomen. Men ver wacht echter, 'dat ernstige moeilijk heden zullen uitblijven. In Nieuw-Guinea zijn tot nu toe achttien Indonesische infiltranten bui ten gevecht gesteld door de Neder landse strijdkrachten en de inlandse politie. Waarnemers verwachten, dat tengevolge van honger de infiltran-j ten, die zich nog schuil houden, spoe dig tevoorschijn zuilen komen. Het dorp Klasaman is gisteren door infiltranten geplunderd. Omtrent bet aantal infiltranten, -dat naar men meent in groepjes opereert, is niets met ze kerheid te zeggen. Een helikopterdienst op het vliegveld Klamono is stopgezet in verband met het gevaar beschoten te worden. Toch schijnt de militaire bekwaamheid van de infiltranten gering, ondanks de vrij zware bewapening waaronder luehtge- koelde mitrailleurs en mortieren. De toestand in Sorong en Remu on der de bevolking is rustig. De papoea's 2ijn evenwel zeer gebeten op de infil tranten. alleen geldig woensdag 27 sept, a.s. gewatteerd voor extra warmte. C'--:yL Capuchon met teddy-voering. Gemêleerde mohairkleuren. &t§| kl. st. p- m. csj At/a&né&vgt Binnenweg 128 - N, Binnenweg/ Aelbr.kade - Zwart Janstraat 60-64 L.SÈii Beyerl.iaan 81-93 ROTTERDAM (Van een onzer redacteuren) Een Caravelle straalvliegtuig van Swissair heeft vanochtend op het vliegveld van Genève als gevolg van een defect aan het landingsgestel een noodlanding moeten maken, nadat het een uur lang had rondgevlogen om de brandstof op te maken. Toen het tot stilstand was gekomen, raakte het met Toen de heer J. met verscheen bij de Amsterdamse Bank te Bussum, waar hij een vertrouwenspositie be kleedde, heeft men een onderzoek in gesteld. Daarbij kwam aan het licht, dat hij regelmatig voor een oude dame in Bussum, voor wie hij .een erfenis beheerde, geld opnam. Dit deed hij. naar thans blijkt, door het plaatsen van een valse handtekening. Op die manier blijkt hij. tussen maart en augustus van dit jaar 38.OT0,— op naam van de Bussumse dame te heb- ben opgenomen. De dame kreeg slechts eenmaal per jaar een overzicht van de stand van zaken van haar financiën, hoewel de bank elke dag naar gewoonteafschrif ten voor de dame afgaf. Of de heer 3. «leze niet aan de dame overdroeg of achterhield, Is niet bekend. De betref fende dame Is eerst thans op de hoog te gebracht vau het feit, dat de heer J. op haar naam geld opnam. Zij lijdt echter geen schade. Deze komt rekening van de bank. Het Bussumse raadslid van de protestants christelijke fractie, de heer J. F. J., die sinds vorige week dinsdag wordt vermist, is nog steeds onvindbaar. Uit mededelin gen van de politie blijkt nu, dat de heer J. dinsdagavond in Amster dam is aangehouden, omdat hij werd aangetroffen achter het stuur van een auto in een staat, waarin dit niet verantwoord was. Hij moest zijn roes uitslapen en kon woensdagmorgen weer vertrekken, overigens zonder auto en zonder rijbewijs. (Van een onzer verslaggevers) Opnieuw is het vanmorgen op de Veluwe tot botsingen ge komen tussen politie en tegen het Landbouwschap demonstrerende boeren. In Vaassen op de rijks weg ApeldoornZwolle trokken omstreeks tien uur honderden protestanten de weg op die voor ruim een uur vrijwel werd ge blokkeerd. Traktoren en veekarren werden midden op de tweebaans asfaltweg geplaatst en rijkspolitie agenten moesten al enkele kilo meters voor het dorp het verkeer via smalle binnenwegen over Nijbroek en Deventer omleiden. Een militaire kraanwagen was er voor nodig om de wagens aan de kant te slepen, waarna ze door de politie onmiddellijk' in beslag werden geno men. De demonstranten bleven echter in grote, schreeuwende groepen in de berm wachten tot boer Koekkoek be sloot: „Jongens, we gaan naar Epe". (Dit hield waarschijnlijk verband met het feit, dat H.M. de Koningin van middag om twee uur Epe zou be zoeken). En masse werd de uittocht uit het Veluwse Vaassen ingezet, maar politie agenten verhinderden dat al spoedig. Met de gummiknuppel in de hand werden de demonstranten gedwongen de auto te verlaten. Een van de boeren, die er toch in slaagde met zijn personenauto te ont vluchten, werd later door een politiewa gen achterhaald en teruggebracht, waar op de chauffeur op niet zachtzinnige wij ze uit de auto werd gehaald. Even leek het toen tot een massale vechtpartij te komen De honderden boeren jouwden de politiemannen uit, die tenslotte flink in het nauw werden gedreven. Op het kritieke moment echter kwam hulp: een autobus van de Veluwse Autobusdienst met 20 gewapende rijkspolitiemannen uit omliggende gemeenten. Met de karabijn in de hand werd de weg schoongeveegd. Weerspannige, wild schreeuwende de monstranten werden ruw vooruit gedre ven naar het dorp en zijwegen in. Om Toen de heer J. dinsdag in de cel in Amsterdam belandde, bleek hij bij fouillering een bedrag van 3.500,bij zich te hebben. Niemand, ook zijn huis genoten niet, hadden dinsdag argwaan, daar hij vertrokken is zonder koffer of toiletartikelen. J. leefde nogal royaal. Reeds eerder was hij met de politie in aanraking geweest, wegens het be sturen van een auto onder invloed van sterke drank. Het onderzoek bij de bank is nog in volle gang en de bank heeft aangifte bij de politie gedaan van de fraude. In tussen zijn nog vier particulieren uit Bussum bij de politie gekomen met de mededeling, dat zij in totaal 48.000,— aan J. ter hand hebben gesteld om dit geld voor hen op voordelige wijze te beleggen. Ook zij vrezen thans het ergste, doch zolang J. voortvluchtig is, kan niets niet zekerheid worden vastgesteld. Men vermoedt, dat J. de Duitse grens is overgegaan, daar hij wel vaker naar Duitsland ging. (Van een onzer redacteuren) Medio december zal café-restaurant voor j Erasmus, op het ogenblik gevestigd in het flatgebouw van de HoUandsche Bank Unie aan de Coolsingel 109, worden ver plaatst naar het Stadhuisplein 3. De N.V. De la Paix, die thans m dat pand is ondergebracht, wordt dan opgeheven. Als de verplaatsing een feit is ge worden is Erasmus teruggekeerd op de plaats waar het voor de oorlog onder de naam Tivoli stond. Zoals bekend werd Tivoli m de oorlogsdagen van 1940 zwaar beschadigd. De zaak werd toen voortgezet in een vleugel van het kan toorgebouw van de HoUandsche Bank Unie. Van stonde af aan werd er reke ning mee gehouden, dat die behuizing slechts tijdelijk kon zijn. Aan die tijde lijke behuizing komt in de laatste maand van dit iaar inderdaad een eind. half een was de weg weer geheel vrij voor het verkeer. Boer Koekkoek, die zelf een bekeuring kreeg toen hij met zijn auto in file rijdend een botsing ver oorzaakte, noemde ook de demonstratie van vandaag een succes, hoewel van zijn plannen, de rijksweg de gehele dag vast te zetten door krachtdadig politie-mgrij- pen weinig is terecht gekomen. Hij was ervan overtuigd dat de actie voor ophef fing van beslag op grond en boerderijen door het Landbouwschap (wegens het niet betalen van verplichte heffingen door de boeren) zal worden voortgezet. We hebben nog geen antwoord van de minister en zolang wij niet de toezegging hebben dat maatregelen worden geno men, gaan wij" door, zei hij. Opwinding ontstond toen eci» hoofd redacteur-directeur van een Bameveld- se krant na een gloedvol debat met voorzitter Koekkoek in de sloot be landde, na een opdringen van de ,,vrij boeren". Inmiddels heeft de commissaris van de Koningin in Gelderland, de commandant van de Kon. Marechaussee verzocht de rijkspolitie te komen versterken. In ver band hiermee zijn enkele bijstandsonder- delen op de Veluwe geconcentreed. In de loop van de middag heeft de rijkspo litie de weg bij Ernst afgegrendeld oxn te voorkomen dat de demonstranten el ders in actie zouden komen. Vierpantser- wagens staan hier dwars over de weg. De burgemeester van Epe en enkele le den van het parket van de rechtbank in Arnhem waren op de plaats van de ongeregeldheden aanwezig. O De voorzitter van het Landbouw* schap, de heer A. W. Biewenga, heeft gisteren naar aanleiding van de demonstratie op de rijksweg bij Nun- speet verklaard dat de B.V.L. iets on mogelijks eist door te verlangen dat het beslag op land en boerderijen nog dezelfde dag wordt opgeheven. De jongste maatregel is de enige aie wij nog konden nemen, zo zei hij. Be boeren hadden al alles gedaan om onder hun verplichtingen uit te komen. Vor deringen hadden zij bijvoorbeeld op andere naam laten overschrijven. De heer Biewerxga ontkende de bewering van de heer Koekkoek, als zou het leden tal van zijn vereniging rond de 100.000' liggen. Volgens hem bedraagt het wer kelijk aantakl slechts een fractie hier van. De meesten van de leden betalen de heffing wel, zo besloot de heer Biewenga. AT zijn de plannen van een man, die na 42 lange jaren varen voor goed de vaste wal opzoekt? Kapitein Hogervorst, gezagvoerder bij de Holland-Amerika Lijn, ver-- telde me zaterdagmorgen: „Ik ga beginnen met m'n huis een verfje te geven, en verder ga ik lopen, veel lopen. Al jaren probeer ik aan de Vierdaagse mee te doen, maar er is nooit iets van gekomen. Vol gend jaar hoop ik dan eindelijk eens van de partij te kunnen zijn." Hij vertelde dit kort nadat hij voor het laatst het s.s. Statendam had thuisgebracht. Voor het laatst zat hij, als gezagvoerder, in de kapiteinshut, en hij keek nog eens naar al die ver trouwde voorwerpen, aan de muur en op zijn bureau een krachtige, breedgebouwde man met een blozend gezicht en pretlichtjes in de ogen. Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Om zeven uur had hij voor het laatst een. schip afgemeerd, net voor de mist helemaal doorzette. „Op de Water weg zei hij was het af en toe wel een beetje dik, maar het ging toch nog. Toen we tegen de kant lagen, werd het pas goed dik. Ik was blij, dat we er waren". Hendrik Hogervorst werd 9 augus tus j.I. 63 jaar, en van die 63 jaren heeft hij er 42 gevaren, „Een- hele tijd", zei hij, be amend, en hij wreef zich lang met de hand over de ogen alsof hij die hele pe riode nog eens voor de geest wilde halen. Hij werd geboren in Hilversum. „En niemand van mijn familie had iets met de zee of met de zeevaart te maken. Ik was werkelijk het zwarte schaap". Boeken en Amster dam hebben hem feitelijk naar de zee gebracht. „Als jon gen las ik veel over de zee, en ik kwam veel in Amsterdam, en dan zat ik aan de waterkant en keek ik naar al die sche pen, die van ver kwamen en naar ver gingen. Het stond al vroeg voor me vast, dat ik in de zeevaart m'n beroep zou zoe ken". Vader Hogervorst zag daar niet zoveei heil in. „Mijn be sluit gaf thuis nog al wat moeilijkheden lekker. En ik maar Hij ging naar de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam en stu deerde daar in 1917 af. „Toen moest ik onder dienst. Nou zou je denken, dat ze een man, die voor stuurman heeft geleerd bij de marine stopten. Nee, ik werd bij het voetvolk geplaatst, eerst bij de Jagers en later bij hel veertiende". Op 2 mei 1919 trad hij in dienst van de Holland-Axnerika Lijn. „Mijn eer ste schip was de Zijldijk, een schip van 4200 ton, echt een mooi dingetje, had zelfs een boegspriet en je kon een fok opzetten". De Holland-Amerika Lijn is hij daarna trouw gebleven. „Zelfs in de crisisjaren ben ik er blijven varen. Ik heb wel in spanning geleefd. Het ging niet zo best met de zeevaart. Links en rechts hoorde je van ontslagen. Elke keer als ik binnenliep dacht ik: Zouden ze me houden? Ze hebben me gehouden. Wel moest je soms onder een lagere rang varen, dan je in wer kelijkheid had. Dat hing van de om standigheden af. Was er toevallig een derde nodig, dan ging je met je twee de rang als derde varen". Toen de oorlog uitbrak lag hij met de Volendam in Londen. „Ik werd als eerste stuurman overgeplaatst op de oude Maasdam, en later kwam ik op de Sloterdijk, die in Denemarken was gebouwd." Die overplaatsingen - wer den z'n geluk. „Nauwelijks was ik van de Volendam of het schip werd ge torpedeerd, en nauwelijks was ik van de Maasdam of die werd ook gepikt. Ik heb veel geluk gehad. Geen enkele zware schade opgelopen, al die jaren niet". in. „Het werd een reis met de Van der Capellen, niet naar New-York, zo- ais ik dacht, maar naar de Kongo. In plaats van acht weken bleef ik vier maanden weg". Maar daarna kwam hij weer op de Amerika-route. „In die eerste jaren na de oorlog was er in Holland nog niet zoveel of zoveel nog niet te koop, en mijn vrouw gaf me daarom allerlei koopodrach- ten. Als ze in een Amerikaans tijd schrift iets gezelligs zag, knipte ze het uit en moest ik het meebrengen. Op een keer moest ik in Amerika voor m'n dochter een bloesje kopen van een bepaalde kleur en met allerlei frunnekjes er aan. Ik in Boston een groot warenhuis binnen en gezegd waar het om ging. Ze sleepten me van voren naar achteren en van beneden naar bijven. Het hele warenhuis werd overhoop gehaald, maar het bloesje, dat ik bedoelde, was niet te vinden. Ik zonder bloesje naar huis. Twee dagen na mijn thuiskomst gaan m'n vrouw en ik naar een Haagse waren huis en het eerste wat we zien is dat bewuste bloesje, helemaal ten voeten uit. Te koop voor een paar gulden. Ik zei: Nou koop ik nooit meer wat in Amerika. Je ziet het, je kunt hier alles weer krijgen". Doordat een bromfietser poogde haar van haar handtas te beroven heett een 30-jarige wielrijdster in Den Haag een gebroken sleutelbeen opgelopen. De vrouw had een tas aan haar stuur han gen en bij de ruk die de rover aan het stuur gaf verloor zij haar eren- wicht. De tas heeft hij niet weten te bemachtigen TUT een observatiehuis te Rotterdam zijn dezer dagen twee 15-jarige jon gens weggelopen, die inmiddels al weer in de kraag zijn gegrepen. De jongens wilden blijkbaar nog van de laatste zomerse dagen pro fiteren. Zij'begonnen met het stelen van een bromfiets om er mee naar het buitenland te gaan. Het bleef echter niet bij één bromfiets, want gedurende de drie dagen, dat ze in Nederland rondzwierven, namen ze drie bromfietsen weg uit ver schillende plaatsen. Bovendien pleegden ze in een fabriek m Noord-Brabant nog een inbraak, en namen vijftig gulden mee. Na een bezoek aan een bioscoop in Uden, zijn de jeugdige dieven aange houden door de politie. Aanvankelijk wisten ze nog te ontsnappen. Een van de jongens werd spoedig gegrepen. De ander ging er op de bromfiets van door, maar kwam zich de voigende dag bij de politie te Rijen aanmelden. De jongens zijn voor de officier van ji'stitie geleid. Het zat niet zo| Hij voer, in de oorlog, eerst de ge- zeuren, dat ikjwone route nog naar New-York, later ingezet op de Java-New- en weer later werd zijn schip troepenschip en voer hij naar die delen in de wereld, waar de ge allieerden hun troepen wilden inzet ten, Ita.:ë, Afrika, Pacific. In begin september '45 was voor hem de oorlog voor goed afgelopen. Toen hij met z'n schip in San Fran cisco lag hoorde hij, dat hij werd af gelost. Hij keerde met een lang ver lof in zicht naar Nederland terug. Toen hij op 6 oktober de sleutel in z'n huisdeur stak, was hij op de kop af vijf en een half jaar weggeweest. naar zee wou. Op een goeie dag zei;werd hij mijn vader: Als je overgaat van de York-lijn, derde naar de vierde ik was op de h.b.s. dan mag je naar de kweekschool, en eerlijk gezegd, op dat moment liet het me helemaal koud". Tegen het einde van '45 werd hem de trek naar de zee te machtig, en hij liet de directie weten, dat hij weer best kon varen. Goed, hij mocht varen, en hij zat er weer meteen goed In 1948 werd hij benoemd tot kapi tein. Zijn eerste schip was de Aalsdijk. Na van verscheidende vrachtschepen gezagvoerder te zijn geweest, werd hjj in 1956 kapitein van de Maasdam. „In '58 had ik met pensioen kunnen gaan, maar ik dacht, laat ik nog maar wat blijven varen. Toen ben ik kapi teins gaan aflossen, die met verlof gin gen. Zodoende heb ik op alle grote schepen van de maatschappij het com mando gevoerd. De Statendam is de laatste geweest". Hij stopte een pijp, en zei: „Non ga ik m'n uniform op een knaapje han gen. Nou is het dan voor goed voorbij. Misschien nog eens een reisje met m'n vrouw naar onze vrienden in Amerika. Eén ding kan ik gelukkig zeggen: ik heb er nooitspijt van gekregen dat ik ben gaan varen. Ook dat is één ge luk. Het had best kunnen 'zijndat dit jeugdideaal was tegengevallen. Nee zei hij peinzend ik heb er nooit spijt van gehad". Kort daarop verliet hij de Statendam. De gangway was al ingenomen. Feitelijk kwam Hij via een achterdeurtje op de kade. En toen hij op de kade stond, keek hij nog eenmaal naar het laatste' schip, waarover hij het commando had gevoerd. Toen liep hij met grote stappen naar zijn auto. Kapitein Hendrik Hogervorst was voor goed thuisgevaren. De rechtbank ie Rotterdam heeft de 47-jarige stempelaar P. V. en de 83- jarige stempelaar W. S. wegens heling veroordeeld tot 12 maanden gevangenis straf waarvan drie maanden voorwaar delijk, met een proeftijd van drie jaar. De 34-jarige ad j un c i-eo mm i es-titola I r C. van G. werd veroordeeld tot een jaar en zes maanden met aftrek. De 60-jarige commies bjj 's Rijks belastingen E. A. B. JB. werd veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek, beiden we gens verduistering. Het betreft hier de zaak van de vier belastingambtenaren, werkzaam op het zegelkantoor te Rotterdam, die geduren de een aantal jaren ontvangen zegelgel den hebben verduisterd. De rechtbank motiveerde haar vonnis als volgt: Zij heeft geoordeeld dat het gedrag van U. en S. principieel verschilt van dat van de beide andere veroordeel den. U. en S. hebben naar de mening van de rechtbank steeds een onderge schikte rol gespeeld. Het initiatief tot de verduistering berustte bij van G. en B., die beiden als kassier hebben gefungeerd. Het zwaarste verwijt treft naar het oordeel van de rechtbank B, die het eerst het heilloze initiatief heeft genomen en het hoogst xn rang was. ©PIB COrflMHN Maandagochtend zijn de werk zeamheden begonnen voor de bouw van een nieuwe zeesluis bij Zandvliet, die de Antwerpse Ha ven toegankelijk zal maken voor super-tankers van 100.000 ton en groter. De nieuwe sluis zal een lengte krijgen van 500 meter en een breedte van 59 meter. De Antwerpse haven is tot dusverre be reikbaar voor schepen tot ten hoogste 45.000 ton. Door de nieuwe sluis zal ook het traject naar Antwerpen via de Schel le belangrijk worden ingekort. Het gehele project, dat door de Belgische staat wordt gefinancierd, moet in 1966 klaar zijn. Bij de officiële inwerkingstelling van de installaties voor het droogmalen van de omliggende terreinen door de Belgi sche minister van openbare werken. Merlot, hebben de boeren uit de streek geprotesteerd tegen de onteigening van hun land, dat voor de bouw van de sluis nodig is. Op de weg naar de in stallaties hadden zij tractoren neergezet en de Belgische gendarmerie moest in grijpen om de route voor het officiële gezelschap vrij te maken. Enkele boeren stelden zieh daarna bij de installaties op met spandoeken, waarop stond „geen sluizen op onze kosten". Een tweede incident deed zich voor, toen minister Merlot na een korte Teidmg in het Nederlands zijn officiële toespraak in het Frans wilde vervolgen- Enkele Vlaamse officiële genodigden ver lieten hierop de plechtigheid uit protest tegen het gebruik van het Frans door de minister. Groepen landbouwers, door politie en gendarmerie op een afstand gehouden, hieven daarna het Vlaams*' lied de „Vlaamse Leeuw" aan.

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 2