Redder Willem de Jager is in liaven verdronken Koekoeks Vrije boeren haastig witte vlag hijsen m Zware ontploffingen Amerikaans tankschip Schelde bij dikke mist voor schepen met radar zelfs onbevaarbaar Mode-ontwerper Cargelli toont enveloppe-lijn Onze mariniers wonnen het marine-vijikamp r; Ps Na machtsvertoon met pantserivagens Mr. J. Klaasesz betrokken bij autobotsing Postmus viert 60-jarig bestaan Botlekbrug twee dagen gesloten Demonstraties Coureur Hans Tak overleden - zegt leiding - onverantwoord Eén dode, veel gewonden Aanvaring met Martin Lütje Vrouw overleden bij binnenbrand Chauffeur gedood op overweg Sierra Leone het 100ste lid V.N. De Waerdye vijf bevredigende jaren Ernstig gewond bij botsing Mislukte overval in Maastricht Noorse stoker verdronken f/ DE ROTTERDAMMER PAGINA 4 WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1961 fflii Oud-schipper Koningin Wilhelmina (63) Franse mijnenvegers bezoeken Rotterdam Heethoofd Capitulatie Recht Na de wat dramatische café- bijeenkomst .was het met. de demonstraties afgelopen. Tegen zessen kregen de boeren toestem ming in kleine groepen huiswaarts te keren. Het verkeer tussen Ernst en Vaassen was na zes uur weer normaal. NA een leven op zee en na tal loze reddingen van schip breukelingen heeft dinsdagmiddag Willem de Jager, oud-schipper van de reddingboot „Koningin Wilhel mina" te Stellendam de dood in het water gevonden. Sinds oktober 1958 gepensioneerd had de heer De Jager de laatste jaren de tijd aan zichzelf en dinsdagmiddag maakte hij een wandeling naar het eind van de Stellendamse haven. Daar is hij, in alle eenzaamheid, te water geraakt en verdronken. Vanaf het drukke gedeelte van de haven heeft men iets van dit onge luk bemerkt, maar te Iaat om de drenkeling nog te redden. DocId en gewonde bij verkeersongeval SPINWIEL VIEUX VRÏJM0ED Seliip vastgehouden wegens smokkel Filmpremières weldra op donderdag Bij de demonstraties der „Vrije 3oeren" op de Vetuwe moesten Rijkspolitiemannen, gewapend met karabijn en klewang, optre den tegen de boeren, die tel kens opnieuw probeerden het verkeer vast te zetten. Op de Schulpweg in Rotterdam-zuid is de personenauto, waarmee de com-i inissaris der Koningin in de provincie 1 Zuid-Holland, inr. J, Klaasesz. onderweg 1 was naar Brielle, tegen een andeie wagen gebotst. Ernstige gevolgen had de aanrijding niet. De glanzend zwarte auto van de commissaris kreeg slechts enkele schram men. Met een andere personenauto heelt mr. Klaasesz de reis naar Brielle. waar hij de officiële opening van een ver pleeghuis door Prinses Beatrix zou bij wonen, voortgezet. John H. Postmus vierde dinsdag het 60-jarig bestaan van zijn kappersbedrijf in Rotterdam. In 1901 opende zijn vader, wijlen de heer P. J. Postmus als eerste kapper in Kralingen zijn salon. Hij legde hiermede de grondslag voor een filiaal bedrijf yan acht zaken op verschillende punten in de Maasstad. Velen kwamen de heer Postmus met dit jubileum complimenteren tijdens de receptie, die is gehouden in Bristol. De hartelijkste felicitaties waren wei voor de mede-oprichtster van het bedrijf, de 80-jarige mevrouw J. Postmus-Piitters. Namens het gehele personeel bood de chef van het filiaal aan de Korte Lijn baan. de heer T. de Klerk, een geschenk onder convert aan, dat zal worden be steed voor de aanschaf van kunstvoor werpen voor de salons. Wegens werkzaamheden zal de Botlek- brug zaterdag, 30 september en zondag, 1 oktober tussen 7 en 17 uur voor alle verkeer took voetgangers) zijn afgesloten. De gewijzigde route via de Spijkenisse- brug 'wordt door middel van borden aan gegeven. Van 30 september tot 3 oktober a.s. zullen de Franse oceaanmijnenvegers Alencon, Birhacheim, Cantho en Vingh- long (allen 700 ton), alsmede de kust- mijnenvegers Aries, Cephee, Denebola, Lyre en Phenix (alle 365 ton) een niet- officieel bezoek brengen aan Rotterdam. Commandant van het squadron oceaanmijnenvegers is eapitaine de fre- gate (kapitein-luitenant ter zee) J. P. M. Neuvüle. Commandant van het squadron kust- mijnenvegers is eapitaine de corvette (luitenant ter zee der le klasse) R. A. LelOrsg. De totale bemanning bestaat onge veer uit 375 koppen. De bekende Nederlandse autocou reur Hans Tak, die in de nacht van zaterdag op zondag bij eert brand in zijn kantoor aan de Prinsengracht te Amsterdam ernstig gewond was ge raakt, is dinsdagmiddag in het Binnen gasthuis aan de gevolgen van zijn verwondingen overleden. De 45-jarig coureur, die zaterdag avond in verband met de mist op kan toor was blijven overnachten, inplaats van naar zijn woning in Bloemendaal te rijdeih was waarschijnlijk met een brandende sigaret in slaap gevallen. Hij werd met zeer ernstige brandwon den naar het ziekenhuis overgebracht. De heer Tak, die in het bedrijfsleven talrijke functies had - hij was onder meer directeur van enkele onderne mingen behaalde in 1955 de groot ste triomf van zijn sportieve loopbaan met het winnen van de Tulpenralley. Boer Koekoek en zijn aan hangers hebben er het bijltje bij neergegooid. Nadat gisteren op de rijksweg Apeldoorn—Zwolle de enkele honderden demonstrerende boeren met kracht door rijkspolitie en marechaussee waren uiteenge dreven besloot het bestuur van de „vrije boeren": „Wij kunnen niet langer de verantwoording op ons nemen en geven de strijd op. We, hebben een eerlijke partij ge speeld, maar tegen een dergelijke politionele en militaire overmacht kunnen wij niet op." Voor het echter zover was hadden zich op de rijksweg even boven Vaassen wilde taferelen afgespeeld. Met gummiknuppels' werden de boe ren door geheimden met Karabij nen gewapende politieagenten uiteen gedreven. Later verschenen zelfs vier pantserwagens en negentig man mi litaire politie op het toneel. Dat gebeurde nadat de horde wüde oprukken naar Epe waar ..de Koningin diezelfde middag langs zou komen. Krachtdadig werden de boeren uiteen gedreven en geïsoleerd, -de weg tussen Ernst en Vaassen werd hermetisch af gegrendeld, alleen de bussen mochten de afzetting passeren. In kleine groepen bleven de demonstranten in de weg berm liggen, jouwend tegen de politie agenten. Een jeugdig heethoofd, die met de personenauto van zijn vader een ont vluchtingspoging deed, zorgde nog en kele ogenblikken voor gevaarlijke onge regeldheden. Toen hij bij de afzetting kwam werd hij door een postende agent gesommeerd te stoppen, tot tweemaal toe. De jonge boer dacht daar echter niet over. Met een vaart van een kilo meter of veertig reed hij op de man in. De agent wist nog juist op tijd een ontwijkende beweging te maken en probeerde de jongeman hollend te achterhalen. Het lukte hem niet. Een politiewagen moest er aan te pas komen om de auto tot stoppen te dwingen. De chauffeur werd er uit gehaald en in hechtenis genomen wegens poging tot mishandeling. De wagen werd evenals vele andere auto's van demonstranten in beslag genomen. Ook een andere herrie schopper die in het bezit van een mes was werd gearresteerd. Politioneel optreden kwam te Iaat voor een van de omstanders, die zich op min of meer lovende toon over het (Van een onzer verslaggevers) ten. De brandweren van de nabijgelegen marine- en militaire vliegbases wierpen dan ook tonnen chemicaliën op de schepen om het gevaar te beperken. landbouwschap uitliet. Verbolgen dron gen de boeren hem de berm en de sloot m In een cafeetje aan de wegkant capi tuleerde boer Koekoek omstreeks het middaguur. Dat gebeurde toen de ge wapende politiemannen en eenheden van de marechaussee op het toneel versche nen „Mannen, niets meer doen", waar schuwde de leider van de „vrije boe ren", die zich zelf steeds op veilige af stand van de Hermandad had weten te houden. „Zó gebeuren er ongelukken en daarvoor kunnen wij de verantwoording niet op ons nemen". „Maar", zo voeg de hij er aan toe, „wij zetten de strijd tegen de dictatuur Biewenga voort. Nee, geen demonstraties meer. Ook niet als straks onze in beslag genomen, grond en boerderijen gerechtelijk zullen worden verkocht. Onze organisatie zal Op andere wijze blijven vechten. „Voor^mijn plezier heb ik dit niet ge daan. Liever was ik deze twee dagen bij m'n vee gebleven. Maar het gaat hier om het recht. Wij willen geen landbouwschap als de meerderheid van de boeren er tegen is. Een minderheid regeert een meerderheid, dat kunnen wij bewijzen". „Met onze demonstraties hebben wij ons doel bereikt. De aandacht is op on ze bezwaren gevestigd, op de beslagne ming van onze grond en boerderijen". Toen riep Iemand van de omstanders: „Koekoek, wie A zegt, moet ook Et zeggen. tVe moeten doorgaan, niet stojj- pen". „Niet ten koste van mensenlevens", antwoordde de voorzitter. „Die worden ervoor gegeven," klonk het toen, „Dat kan niet mannen, we stoppen". „Maar dit kan ik jullie verzekeren: het landbouwschap gaat weg, dat staat vast. En wat "die grond en boerderijen betreft, dat lossen we zelf op. Overigens héb ik nog vertrouwen in de minister. Het is nog geen donderdag (de dag waarop een gedeelte van de grond van boer Koekoek voor de rechtbank wordt verkocht). Ik zou het heel erg vinden als er voor die tijd geen maatregelen werden genomen", aldus de voorzitter. De „Koningin Wilhelmina", het schip waarop hij zo trots was en waarmede hij onder de zwaarste omstandigheden zee had gekozen, voer onmiddellijk naar de havenin gang en na geruime lijd zoeken kon de bemanning slechts het stoffelijk overschot van de oud-schipper aan boord nemen. Willem de Jager werd te Stellendam geboren op 6 juli 1898: hij is dus 63 jaar oud geworden. Zijn vader was vis ser en reeds heel jong ging hij mee het zeegat uit. Ook van zijn vader kreeg hij de aanleg, de moed en de bereidheid mee om zich in storm en ontij op zee te wagen als het ging om het redden van schipbreukelingen. In die beginjaren ging dat nog op cLe zeilen. Bij talloze reddingen en bergingen van schepan is hij betrokken geweest en het sprak vanzelf, dat hij ging behoren tot de be manning van de reddingboot. In de dertiger jaren kreeg hij het ge zag over het prachtige schip „Koningin Wilhelmina" en dat heeft hij tot voor drie jaar in handen gehad. Ook roet deze reddingboot is hij herhaaldelijk uitgeva ren om medemensen hulp te bieden en aan de gevaren van de zee te ontruk ken. Een van de" meest spectaculaire en moeilijkste reddingen Is wel geweest die uit 1956, toen de zeeslepers Witte Zee en Ganges op de Maasvlakte, in vliegende storm, aan de grond raakten Willem de Jager en zijn mannen zijn er toen in geslaagd om alle schipbreu kelingen veilig in Stellendam te brengen, zij het dat men er meerdere keren voor de Maasvlakte op moest. Voor zijn stoutmoedige reddingen werd schipper De Jager menigmaal onder scheiden; vele medailles sierden bij of ficiële gelegenheden zijn borsl, in e\en zovele oorkonden waren /.ijo daden neer gelegd en geeerd. De laatste onderscheiding, een gouden medaille met oorkonde van H. M de Koningin, werd hem bij zijn afscheid in oktober 1958 uitgereikt door de commis saris der Koningin in de provincie Zuid- Holland, mr. J. Klaasesz, Te Eibergen is gistermiddag het 5- jarig zoontje van de familie Borckmk uit Hupsel (gem. Eibergen) bij een ver keersongeval om het leven gekomen. Zijn 8-jarig broertje werd ernstig ge- wond. Het kind was op weg van school naar Kuis en zat bij zijn broertje voor op de stang van een fiets Op de Hupselseweg vielen de jongens met hun fiets voor een uit tegenoverge stelde richting komende vrachtauto, die werd bestuurd door G. Z. uit Beltrum' (gem. Eibergen). De chauffeur, die krachtig remde, kon hen met moer ont wijken. De jongste was op slag dood, zijn broertje werd met ernstige ver wondingen overgebracht naar een zie kenhuis te Groenlo. Het vuur werd met groot materieel bestreden teneinde te voorkomen dat het stadje met tienduizend inwoners en de aan de overkant van de rivier gelegen stad Beaufort door het vuur zouden worden bedreigd. Toen de Potomac in brand vloog, be vonden zich achttien personen aan boord. Zeven van hen, die overboord waren gesprongen, werden gered door een vis ser die zijn boot door een muur van vlammen naar de plaats stuurde waar de drenkelingen zich bevonden. Heli gen over de rivier op zoek naar moge lijke slachtoffers. Gevreesd wordt, dat enkele opvarenden nog in het tankschip opgesloten zitten. In de Amerikaanse havenstad Morehead city (Noord-Carolina) hebben zich gisteravond een reeks zware ontploffingen voorgedaan als gevolg van een brand in het 16.500 ton metende tankschip Potomac van de Amerikaanse marine. Tot nu toe is hekend dat i kopters met krachtige zoeklichten^ vlo- één persoon hierbü om het leven is gekomen, terwijl tenminste 21 mensen verwondingen opliepen. Nadat het schip kort na het uit breken van de brand in tweeën was gebroken zonk het. Volgens de directeur van de haven dienst in Morehead zou de brand ont staan zijn ten noorden van een nabu rige spoorbrug en zich vandaar heb ben voortgeplant in de richting van het schip, want kort nadat het schip vlam had gevat, vloog ook de spoor brug in brand. Volgens een andere verklaring 7 -ie brand ontstaan zijn doordat een "r een lantaarn uit zijn handen lie* m, "waardoor benzine, die op h- ater dreef, vlam vatte. De vuurzee op het schip bedreigde gisteravond ook zeven andere tanks die meer dan 45 miljoen liter vliegtuig- benzine van hoog oktaangehalte bevat- Bij de behandeling door de Raad van de Scheepvaart in Amsterdam van een aanvaring op de Schelde, heeft de inspecteur voor de-scheep vaart, de heer J. V. van Doorn, gis termiddag als zijn mening gegeven dat gebleken is dat gedeelten van de Schelde bij dikke mist zelfs voor schepen die uitgerust zijn met een radarinstallatie, onbevaarbaar zijn. De raad behandelde de aanvaring van het m.s. „Schelde Lloyd" met het Duitse m.s. „Martin Lütje" op 15 maart j.ï. op de Schelde in het Oostgat nabij Kaapduinen. De acht opvarenden van de Martin Lütje, die binnen enkele minuten kapseisde en zonk, werden allen gered door het Nederlandse schip. Nadat de raad verschillende verkla ringen had aangehoord, concludeerde de inspecteur voor de scheepvaart dat de oorzaak van de aanvaring te wij ten is aan een ongelukkige samenloop van omstandigheden, waarbij van schuld van de kapitein van de Schelde Lloyd, de heer C. G. F. Hoek, geen sprake is. De heer Van Doom maakt de kapitein een compliment voor zijn bijzonder voortvarende wijze van han delen. waardoor alie opvarenden van het Duitse schip werden gered. „Ge zien de vlotte reddingsactie moet de organisatie aan boord goed geweest zijn", aldus de inspecteur. De Schelde Lioyd. onderweg van Ant werpen naar Hamburg, had in Vlissin- gen een loods aan boord genomen. Toen men in het Oostgat in een dikke mistbak kwam, wilde men voor an ker gaan. Op dat moment doemde een Noors schip in de mist op, dat daar voor anker was gegaan. De Lloyd manoevreerde daar langs, maar zag ook toen geen mogelijkheid om voor anker te gaan, omdat twee ande re schepen zichtbaar werden. Om een aanvaring te voorkomen moest de Schelde Lloyd volle kracht achteruit varen. De Martin Lütje voerde op dat mo ment ook een manoeuvre uit om het Noorse schip te ontwijken en voor an ker te gaan. De scherpe zijde van het roer van de Schelde Lloyd boorde zich vervolgens in het boord van de Martin Lütje. Hoewel deze aanvaring met ge ringe snelheid plaats vond, zonk het Duitse schip binnen enkele minuten. De Schelde Lloyd liep slechts geringe schade op. De inspecteur voor de scheepvaart was van mening dat de loodsdienst in gebreke is gebleven doordat geen inlichtingen werden verstrekt over de weersgesteldheid op de verdere seheepsroute. Hij sprak er zijn vol doening over uit dat men in de toe komst de mistmeldingen via de ra dio zal doorgeven. De Raad voor de Scheepvaart zal over drie weken zijn beslissing schriftelijk kenbaar maken. De Zandvoortse brandweer moest gis termiddag uitrukken voor een brandje, dat woedde m een slaapkamer van een bovenwoning aan het Stationsplein. Tij dens de blussing vond men in bed de 37-jarige mevrouw M. W. Ploegman- Heemskerk, die brandwonden m de der de graad had opgelopen. Bij aankomst in een Haarlems ziekenhuis bleek de vrouw te zijn overleden. De oorzaak van het brandje is waar schijnlijk het roken van een sigaret op Schelde I bed. De brandschade was gering. Gistermiddag omstreeks halfvijf is de 24-jange vrachtautochauffeur P. E. Bergsma uit Ruurlo met zijn vrachtwa gen op de niet-beveiligde overweg aan de Dortherweg te Gorsel door een per sonentrein uit Deventer gegrepen en op slag gedood. De vrachtwagen, die ruim honderd meter werd meegesleurd, werd totaal vernield. Het treinverkeer op de lijn Deventer-Zutphen was door het on geval ruim een uur gestremd. Het slachtoffer was gehuwd, maar had geen kinderen- De Veiligheidsraad heeft gisteren be sloten om Sierra Leone, dat aan de Westkust van Afrika ligt, toe te laten tot de Verenigde Naties. Vrijwel alle leden van de Raad juichten de toela ting van dit honderdste lid van harte toe. Het debat over de toelating van Mauretanië en Buiten-Mongolië tot de V.N. is gisteren uitgesteld tot maandag acs. op voorstel van Leopold Benïtes van Ecuador. Tevoren was een voorstel van Cey lon met steun vair Engeland ingediend om aan de aanvraag tot toelating van Sierra Leone voorrang te verlenen bo ven die van de twee andere landen. Zowel de Sowjetunie als Frankrijk maakten hiertegen echter bezwaar, want, zo verklaarde de Rus Zorin, de toelating van Buiten-Mongolië moet onmiddellijk daarna worden behan deld. Bij stemming werd de gevraagde voorrang toch verleend. De N V. Dc Waerdye 1 Maatschappij van Levensverzekering op basis "van Belegging m Aandelen), die deel uit maakt van het assurantieconcpm M. van Marle te Rotterdam. viert deze maand haar eerste lustrum Dtve maatschappij belegt, zoals bekend, de haar toever trouwde prcmien in aandelen Robeco iRoUevdamtch Beleggmgsconsortiumi. In de eerste »if jaren van haar bestaan heeft ..De Waerdye". aldus de directie, aan de verwachtingen beantwoord Dit bieek onder meer uit „de sprekende pro- duktie aan verzekeringen". Per 1 sep tember bedroeg het verzekerde bestand, gemeten in de eigen rekeneenheid („dé Waerdyclraclie"), ruim j 63,1 min., het geen civci eenkv/nin met een verzekerd bedrag in gudens van ruim 99.1 min. Ook de financiële resultaten waren m de verstreken vijfiarige periode bijzonder bevredigend. Na een. aldus de directie, voor een levensverzekeringsmaatschappij korte aanloopperiode van 3% jaar, kon 1960 reeds met een winstsaldo worden afgesloten. Ook m dit opzicht stemt de ontwikkeling van „de Waerdye" tot te vredenheid. In het eerste halfjaar 1961 was de groei van het verzekerde bestand toevre. digend. Op basis van de guldenswaarde van „de Waerdye fractie" bedroeg de toeneming 9,2 min. tegen 6,7 min. m de eerste zes maanden van 1960. een stijging dus van 36 pet. De guldens- waarde van het totale verzekerde be stand beliep cmd i960 82,4 min. (Acteer teutte) /prijs per fles f. 6,70 Op het kruispunt Groene Hilledijk- Dreef-Valkeniersweg te Rotterdam is dinsdagavond de vijftigjarige mevrouw G. Spuybroek-Roest uit Ouddorp met haar fiets aangereden door een personen auto. Met vermoedelijk een scbedelbasis- fraotuur is zij naar het Dijkzigtziekenhuis overgebracht. Frank Fay, voormalig filmacteur, is maandagavond op 63-jarige leeftijd in Santa Monica, Califomië, overleden. In de jaren twintig speelde hij op Broadway en in de jaren dertig trad hij op in ver scheidene films waaronder „Under a Texas moon" en „The matrimonial bed". Dne jongelui hebben getracht een over val te plegen op een patates friieszaak in de Orleansstraat te Maastricht, Zij hadden nylonkousen over hun roodge- raaakte gezichten getrokken. Het drie tal dreef de vrouw van de eigenaar, die de zaak aan het opruimen was. terug op een zo dreigende manier, dat de vrouw- begon te gillen. Op dat geluid stormde de eigenaar naar voren, die slaags raak te met de overvallers. Een van de over vallers loste met een alarmpistool drie schoten om de mensen bang te maken. Op dit geluid kwamen andere huisgeno ten en nog enkele buren toegelopen >vair- na het drietal er snel van door ging. De inmiddels gewaarschuwde politie heeft direct een onderzoek ingesteld, tot nu toe echter zonder resultaat. In dc Rotterdamse IJsselhaven is dins dagavond de 57-jarige Noorse stoker Frank Lorang Edvmsen verdronken. Hy is waarschijnlijk te water geraakt, toen hy aan boord van zijn schip, het sa Ba den. wilde stappen* De rivierpolitie heeft het stoffelijk overschot opgedregd. De nieuwe najaarscollectie, die de Rotterdamse mode-ontwerper Cargelli dinsdagmiddag in lijn Casa di Mode aan de Ciaes de Vrieselaan toonde, is vooral uitgebreid. Smaakvol en ap- part is deze collectie bovendien. De enveloppe was de voornaamste bron van inspiratie voor Cargelli. Dit idee heeft hij in zijn modellen voor het komende seizoen sterk uitge werkt. De mannequins presenteren de collectie dan ook onder het motto „La donna a la mode enveloppe". Vele tailleurs hebben dit aparte envelop-accent door een brede over slag in het jasje, dat met een knoop wordt gesloten en aan de onderkant iets van elkaar afstaat. Ook suède is niet meer gebonden aan de klassieke WAT ons betreft zouden alle mariniers, waar ter wereld ook, gerust een maand lang naast hun schoenen mogen lopen nu dat korps van hen weer de internationale marine-vijfkamp heeft ge wonnen. Want daar kunnen ze met z'n allen best een beetje trots op zyn, en heel Nederland er by. Aan hun deelneming aan dit grootse sportevenement, dat medio september in Tarento (Italië) was gehouden, was totaal geen ruchtbaarheid gegeven - die mariniers van ons zijn te bescheiden. Feitelijk werd eerst bekend, dat zij ook dit jaar een enorme prestatie hadden geleverd, toen de grote wisselbeker, waarmee het team uit Tarento terug keerde at lang en breed een plaats had gevonden in de Van Ghent-kazerne. Dat team was van een vertrouwde samenstelling. De gebroeders W. L. en J. A. de Wijn zaten er m, beiden ser geant der Mariniers, en voorts de korpo- raals der Mariniers C. J. van Tol, J. Baars en J. L. Feeks als reserve. Deze laatste echter moest invallen voor zijn collega Baars, die tijdens de training zodanig was geblesseerd, dat verdere deelname onverantwoord werd geacht. Als mededingers naar de beker hadden zij sterke ploegen, knapen, die van te voren hadden gezegd: Jongens, zet 'm op. De nederlaag van '59 zat hen nog sportief zwaar op de maag. Maar goed, de marinemannen van Zweden, Beigië, Noorwegen, Denemarken, Griekenland, Frankrijk. Turkije, de Verenigde Arabi sche Republiek en Italië, onder wie keien van atleten, bekende figuren bij de Olympische Spelen, moesten het afleg gen tegen de Nederlandse mariniers. Nederland won opnieuw met W. L. de Wijn op de eerste, J. A. de Wijn op de tweede en C. J, van Tol op de even eervolle zesde plaats. De marine-vijikamp bestaat uit een hindernisbaan, een zeemanschapsproef. hindemiszwemmen, reddend zwemmen en een amfibische cross-country. De wed strijden beginnen met de hindernisbaan 300 -meter waarin 10 hindernissen en. het nemen van deze hindernisbaan werd de glorie van de Nederlanders. In het ploegenklassement ril. werden zij met elf punten de grote winnaars (Grieken land werd twee met 27 punten, Italië drie met 30 punten en Zweden zeven met 27 punten). Het team van de mariniers had ander halve maand getraind, het werkte elke dag eenzelfde programma af: veldloop, zwemmen, hindernisbaan, roeien en zwemmen. Veel vrije tijd heeft het moe ten opofferen. Maar dat is niet tever geefs geweest. Het heeft getoond, dat Nederlandse mariniers het tegen de sterkste marines in de wereld ook op sportgebied kunnen opnemen. Ook voor heel Nederland om trots op te zjjn. lijnen. Cargelli maakte namelijk aan enveloppe-taiiieur met rechte rok van suède. Vele mantels zijn uitgevoerd in double-face stof in de nieuwe cape- lijn. De stof is aan de ene kant effen en aan de andere kant geruit. Enveloppen zijn dikwijls mooi ge voerd en dus voerde Cargelli een lichtgrijze wijde mantel met een scharlaken rode voering. De grote kraag was ook rood. Aardig was voor al de grijze mantel afgebiesd met rood en zwarte tres. Praktisch zijn de heerlijk warme gewatteerde voe ringen. Opvallend was de stof, wol met zijde in een gloedvolle bruin met blauwe ruit, van een zeer eenvoudig japonnetje met als enig accent een diepe asymetrische plooi aan de voorzijde. Rood speelt een belangrijke rol in de collectie van Cargelli. Rood met marineblauw, de combinatie die in het voorjaar favoriet werd, blijft ook dit najaar. De hoeden, die eveneens bij Car gelli zelf worden gemaakt, zijn dik wijls van dezelfde stof als de japon en met een garnering van veren. De tassen, die de mannequins droegen, zijn korter en breder dan in de afgelo pen maanden. De plaatselijke douane van Madras heeft zo deelt de directie van de N.V. Stoomvaart Maatschappij „Nederland" mede in een verborgen ruimte van het in de haven aldaar liggende s.s. „Roebiah" edelmetaal gevonden. Han gende het onderzoek krijgt het schip geen toestemming de reis te vervolgen. Het genoemde schip vaart in de Java* Pacific-Lijn mri 16 Nederlandse officie ren en een Chinese bemanning van 40 koppen. Wegens de versnelde invoering van de vijfdaagse werkweek is er in bioscoop kringen te Rotterdam, Amsterdam en Den Haag reeds geruime tijd overleg gaande over de vraag of het aanbeveling verdient de filmweek voortaan op donderdag in plaats van op vrijdag te beginnen. Het is gebleken dat deze verandering veler bijval zal ondervinden. Men streeft er dan ook naar op korte termijn de weekindeling te wijzigen. Naar het zich laat aanzien zullen de nroblemen van technische en andere aard, die aan de verplaatsing van de première- dag van vrijdag naar donderdag zijn ver bonden, op bevredigende wijze worden opgelost.

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 2