Conclusie Keuringsdienst van Waren: Overleg met Indonesië nutteloos „Hardhandige kennismaking met nieuwe gevaren Angst voor D jakarta gaf moed voor ontsnapping Leerlingen ontvingen het bakkersdiploma Bussums raadslid (nog f 4 op zak) meldde zich 0 MHAttë Groot medeleven bij begrafenis H. van Ieperen Voorzichtigheid m M. Pronk van Noord-Holland vertelt; C.B.C. benoemde hoofdbestuurders Zeelui zwierven in gestolen auto Late van jubileum viering Beschuldigd van verduistering van drie ton heetman Meisje vermist Kerk en staat elkaar nader in Zuid-Slavië Conferentie bespreekt welvaartgroei Brood Melk Radioactiviteit SPINWIEL ,VRIJMOED Herv. kerk Z.-Afrika treedt op tegen twee theologen Dc geslaagden Peddelend Laatste getuigschrift van volksmuziekschool MERCEDES- BENZ SHOW VICTORIA 1 WT- DE ROTTERDAMMER PAGINA 3 WOENSDAG 4 OKTOBER 1961 (Vervolg van pag. 1) DE invloed van de chemie op de samenstelling van onze voedingsmiddelen doet zich steeds sterker gelden. Bij de samenstelling van ons dagelijks voedsel blijft dan ook grote waakzaamheid geboden. j TfOORAL na de ervaringen in 1960 is de Keuringsdienst van V/aren voor het gebied Rotterdam tot deze conclusie gekomen en dr. F. Hoeke, directeur van de keuringsdienst, laat deze waarschuwing aan het slot van het jaarverslag 1960 horen. Vooral de planta-affaire, waarin de Keuringsdienst zeer actief is geweest om de gevolgen er van te bestrijden, heeft tot deze conclusie geleid. In het jaarverslag lezen we: „Ondanks de omstandigheid, dat aan de toepassing van deze ernul- gator een serie dierproeven is voorafgegaan, heeft deze margarine affaire het Nederlandse volk helaas hardhandig doen kennismaken met wellicht nieuwe gevaren, die de mens via voedingsmiddelen kun nen bedreigen." (Advertentie) Angst naar Djakarta te wor den overgebracht heeft ons de moed gegeven te ontsnappen." Dat zei vanmorgen chef-runner M. Pronk (47), een van de zeven ontsnapte opvarenden van de Noord-Holland, in een hotel in Arnhem tegen de heer Wijsmuller. Gekleed in een dun overhemd en een schamele broek kwamen van morgen in alle vroegte de zeven schepelingen aan. Tijdens het laatste deel van hun tocht, de treinreis van Genua naar ons land, werden zij vergezeld door een vertegenwoordiger van de directie van het bureau Wijsmul ler, die er voor zorgde dat de schepelingen geen contact met de buitenwereld konden opnemen. (Advertentie) De belangrijke in Gebouw Emporium duurt i/m Vrijdag a.s. •k 190 en 190 D Een show die Uniet moogt missen! Geopend van 10—22 uur y VRIJ ENTREE 'autobedrijf Dinsdagavond is in Zundert ge arresteerd de heer J. F. J., werk zaam op het bijkantoor van de Am- - DEMONSTRATIES DfAMANTSLlJPEN t S raadsfractie. Hij wordt verdacht van verduistering. Bij zijn aan houding had J. nog maar vier gul den op zak. Het raadslid, dat op 19 september plotseling uit Bussum verdween en sindsdien spoorloos was, heeft zich gemeld bij de ko ninklijke marechaussee. Hij is op transport gesteld naar Bussum, waar de commissaris van politie hem een verhoor heeft afgenomen. DRIE TOIY PASTOOR VERDRONKEN Invl oed chemie vraagt dubbele waakzaamheid Luns de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft voorgelegd. Gisteren is gebleken, zei hij, dat de regering op brede steun kan rekenen. Na de indruk dat in ons land een zekere verdeelheid over dit vraagstuk bestaat, kan het kabinet zich erover verheugen, dat het oordeel van de volksvertegenwoordiging opnieuw zo duidelijk is uitgesproken. Iedere koloniale drijfveer is ons land vreemd, benadrukte de minister-presi dent. Het thans aan de V.N. voorgelegde voorstel maakt dit aan de hele wereld onomstotelijk duidelijk. Het is niet zo dat het voorstel aan de V.N. ongewijzigd moet worden aanvaard. De enige vol strekte voorwaarde is dat het zelfbeschik kingsrecht van de Papoea's blijft gewaar borgd. Van de reacties op de rede van minister Luns za! het afhangen op welk tijdstip en op welke wijze een beslissing van. de Algemene Vergadering over deze materie zal worden uitgelokt. Wel streeft de regering naar een spoedige uitspraak, met name over het zenden van een com missie van onderzoek naar Nieuw-Guinea. De Nederlandse regering is niet tot dit initiatief overgegaan om een situatie te scheppen waardoor een samengaan van Nieuw-Guinea met Indonesië in enigerlei vorm zal zijn uitgesloten. Br is in de door Nederland voorgestelde regeling zelfs mets dat een uitoefening van het zelfbeschikkingsrecht door de Papoea's ten gunste van Indonesië in de weg zou staan. Nederland vraagt slechts waarborgen dat de bevolking zich alle z ij d en onbelemmerd zal kunnen oriënteren en vrij en onbedreigd over haar toekomst zal kunnen beslissen, aldus de minister president. Groot medeleven, bestond er dinsdag middag bij de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van de oprichter en oudste directeur van de N.V. Rhiwa te Botterdam, de beer H. van Ieperen, die op 74-jarige leeftijd is overleden. De begrafenis geschiedde, volgens de wens van de overledene, ui alle stilte op de Hervormde begraafplaats „Oud Kra lingen". De heer Van leperen heeft in zijn leven veel betekend voor zijn personeel en hij heeft een grote plaats ingenomen in de Geref. Kerk van Kralingeri en Hillegers- berg._ Vóór de begrafenis was er in de Salva- torkerk in Hillegersberg een rouwdienst gehouden, waar ds. H. D. Bakker, gere formeerd predikant, de gevoelens ver tolkte van de vele aanwezigen, die de kerk tot bijna de laatste plaats toe vulden. „Een geweldige rust ging er uit van de heer Van leperen. Het geheim van die rust was» dat zijn leven een leven was van de Heer. Ook zijn sterven was een sterven met de Heer. Hij beeft in zijn leven veei getuigd van zijn geloof', zo zei ós. Bakker, Ds. Bakker sprak naar aanleiding van de eerste veertien verzen van Johannes 14, een geliefd hoofdstuk van de overledene, en van Romeinen 14 vers 7 tot 9. De heer Van Ieperen is jarenlang dia ken geweest, eerst in Kraltngen, later in Hillegersberg-Terbregge. Tot kort voor zijn overlijden was hij adviseur in het evangelisatiewerk. De bekendmaking door-het Zuidslavi- sche persbureau Tanjug van de benoe ming door het Vaticaan» van Franjo Sp- per tot leider van de conferentie van Zuidslavische bisschoppen wordt in krin gen van bet Vaticaan uitgelegd als een nieuwe aanwijzing dat de betrekkingen tussen kerk en staat in Zuid-Slavië be ter worden. De benoeming is twee maan den geleden door het Vaticaan geratifi ceerd. Hoewel er nog geen sprake vanis fe, een apostolisch delegaat naar Zuid-Sla vië zal worden gezonden als hij geen diplomatieke voorrechten ontvangt, al dus heeft men van Vaticaanse zijde doen verstaan, zullen de Zuidslavische b.s-| schoppen voortaan toch vrij naar Rome kunnen komen. Mgr. Seper wordt op 6 oktober in Ro me verwacht om deel te nemen aan dc bijeenkomst van een kerkelijke com missie. De 42e jaarlijkse conferentie van de bond voor inwendige zending en christelijk maatschappelijk werk wordt van 3-6 november a.s. op „De Pietersberg" in Oosterbeek gehouden. De conferentie heeft tot thema „wel vaartsgroei en levensstijl". Lezingen worden gehouden door drs. F. Kra mer, medewerker van het sociologisch instituut der N. H. Kerk te Utrecht („oriëntering omtrent de welvaarts groei"), mej. J. van Draanen, direc trice van de stichting Hervormde Jeugdhonken in Amsterdam wel vaartsbeleving door de jongere gene ratie"), drs. P. Roest, directeur van de Haagse Sociale Akademie (-vraag punten voor de gezinsopvoeding). J, Fontein, directeur van „Zand bergen" te Amersfoort („vraagpunten voor de opvoeding in inrichtingen") en door prof. C. W. Mönnich („waar dering van welvaartsgroei"). m De 34-jarige ongehuwde arbeider M. C T) Dit Maastricht is door dc recht* bank te Maastricht veroordeeld tot vief iaar "evangenisstraf wegens een poging iQl wurgir.g van de 13-jarige knaap H. L.. aan wie de man zich eerst had ver grepen. De Keuringsdienst ziet weliswaar geen reden om de toevoeging van chemische hulpstoffen in de voedings middelen a priori te wantrouwen, maar de in het verslagjaar opgedane ervaring maant tot dubbele voorzich tigheid. Meegedeeld wordt, dat het ge rechtelijk onderzoek in deze zaak hij het ter perse gaan van het jaar verslag nog steeds gaande was. Het laboratorium stohd voor de moeilijkheid een synthetisch berei de verbinding, waarover in de lite ratuur geen gegevens waren te vin den, toch in de margarine aan te tonen. De onderzoekingen, in samenwer king met anderen, hebben pas eind februari 1961 een aanvaardbaar re sultaat opgeleverd. Begin 1961 zijn de drie eindrap porten bij de officier van justitie ingediend, In het jaarverslag worden nog in teressante mededelingen gedaan over de margarine-affaire. Het uitzoeken van de 2.300.000 kg (meer dan S.000.000 pakjes) margarine heeft geduurd' van 19 oktober I960 tot 20 februari 1961 onder dagelijks toezicht van keur meesters. Uiteindelijk is op rond 1.700.000 kg margarine beslag gelegd. Verder is in de fabriek voortdurend preventief toezicht uitgeoefend bij de bereiding van de margarine. In het totaal hebben de bemoeie nissen van de Keuringsdienst in deze affaire 3.000 manuren geëist. Niet alleen óp het gebied van de mar garinebereiding, maar ook in andere sec toren van de bereiding van voedsel heeft de Keuringsdienst minder goede erva ringen opgedaan. Zo bleek bijvoorbeeld, dat ongeveer 11 procent van de onderzochte wittebroden en ongeveer 20 procent van de onder zochte kropbroden niet san de eis van het wettelijk voorgeschreven minimum droge vochtgehalte voldeden. Deze percentages zijn ongunstiger dan die in 1959. De geconstateerde afwijkin gen in de gehalte aan droge stof en/of melkvet bij melkbroden waren reden tot een uilbreingen van een belangrijk aan tal schriftelijke waarschuwingen. Boven dien werden 28 strafvervolgingen uitge lokt. Verder liet de hygiënische toestand in een aantal bakkerijen te wensen over en de Keuringsdienst zag zich genoodzaakt proeessen-verbaal op te maken- Overigens wordt wel opgemerkt, dat gelukkig in steeds meer bakkerijen ver beteringen worden aangebracht. De broodfabricage wordt steeds meer ge concentreerd in grote, modern ingerichte bakkerijen. Wat de bereiding van consumptie-ijs betreft, is over een langere periode gerekend, nog weinig ten goede ver anderd. Een ander euvel, dat de Keurings dienst signaleert is. dat het gebruik van niet toegelaten synthetische kleur stoffen nog steeds voorkomt. Zoals ieder jaar troffen de keurmeesters ook in het verslagjaar verscheidene grotere en kleinere partijen meel en meel- produkten aan. die ongeschikt waren geworden voor consumptie door schimmel, mijt en andere oorzaken. Het onderzoek van monsters melk en melkprodukten toonde aan, dat er een hoger kiemgetal werd aangetroffen dan m 1959. De melk in papier verpakt maak te een mmder goede indruk. Vooral de regelmatige verversing van de in de automaat aanwezige melk is niet naar wens. Van de 116 onderzochte monsters bleken er 6 niet in orde te zijn. Als gevolg van het niet op tijd ver wijderen van pakjes melk (soms bleef de melk meer" dan een week m de auto maat) was de bacteriologische gesteld heid niet goed. Ook is er een achteruitgang in de bac teriologische gesteldheid van de fa- brieksmelk geconstateerd. Een moge lijke oorzaak is, dat enkele bassen melk, waarin de melk aan de fabriek wordt afgeleverd, van slechte kwaliteit is. Omdat op de boerderijen niet de ge wenste aandacht wordt besteed aan de koeling van de gewonnen melk, vraagt de Keuringsdienst zich af, of de te genwoordige vrijheid, die men op de boerderijen in dit opzicht heeft, geen grotere moeilijkheden tot gevolg zal hebben. Bovendien, het is niet uitge sloten. dat bij de invoering van de ar beidstijdverkorting of door personeel- gebrek de melk langer op de boerderij wordt bewaard dan nu het geval is. Gepleit wordt dan ook voor voor schriften betreffende een doelmatige koeling van de melk op de boerde rijen. Gedacht wordt hijvoorbeeld aan automatische koelinrichtingen. Aanmerking wordt verder gemaakt op de onvoldoende reinheid van de bin nenzijde en de kraan van de melkbussen, die door de melkslijters waren neergezet om met melk te worden gevuld. Actief was de Keuringsdienst voorts op het gebied van de radioactiviteit. De conclusie in 1960 was, dat nog niet steeds de vereiste nauwgezetheid wordt betracht bij de radio-actieve verzendin gen. Zo bleek, dat men radio-actieve stof importeerde onder de benaming enral- gator. Ook is het voorgekomen, dat ln een lege emhallagekist voor het vervoer van radio-actieve stoffen toch nog een hoe veelheid radio-actief materiaal aanwe zig was. nl een ander geval is bij een hande laar een hoeveelheid lichtgevende verf voor horloge's in beslag genomen, omdat de sterke straling bij het verwerken van de verf gevaar opleverden. Oe Arbeidsinspectie is gewezen op het gevaar van arbeid met radio-actief, lichtgevend papier voor seheepvaartin- strumenten. Er zijn in 1960 18.000 horloges en wek kers met lichtgevende wijzers en cijfers onderzocht. Slechts 52 horloges hadden een te sterke straling. Ruim 100 particulieren meldden zich om hun horloges en wekkers te laten controleren. Voor 21 -horloges is het ad vies gegeven de wijzers of de wijzerplaat te doen vervangen. Uit het jaarverslag stippen we verder nog aan: Op dé markten waren de uitgestalde en onverpakte eetwaren onvoldoende toegedekt. Grote aandacht is besteed aan de als diepvries aangevoerde kant en klaar maaltijden. Op chocolade is een uitgesproken schadelijke kleurstof aangetroffen. Aan de Roteb is geadviseerd over de vernietiging van grote hoeveelheden afvalstoffen uit de chemische indus trie, die ter-opruiming waren aange boden. Mr. J. Klaasesz, de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, heeft gisteravond in het Haags Gemeentemu seum de tentoonstelling World Press Photo '61" geopend. De prijs voor de beste persfoto van het jaar werd toegekend aan de Japanse fotograaf Yashusht Nagao voor zijn foto .Plotselinge dood", een opname van de^moord op de Japanse socialistenleider Asanoema, die wij ook gisteren op onze speciale pagina hebben gepubliceerd. Mr. Klaasesz rechtsmaakte met een spons de winnende joto zichtbaar, terwijl Yashushi Nagao toekeek. Een extra-prijs voor de beste Nederlandse inzending vertvierf de fotograaf P. A. A. Magielsen met „de Prinselijke knipoog", een zeer ongedwongen opname van prins Bernhard. prije per flee f. S,70 VIEUX In de (kleine) Nederduits vormde Kerk van Afrika, die scherpst de apartheid propageert en daarom uit de Wereldraad van Kerk- ken is getreden, is een aanklacht in gediend tegen prof. dr. A. van Selms te Pretoria, van vis» erkend is dat hij zich tegen het der synode van genoemde kerk verzet. Zijn zaak zai op 24 oktober a.s. door het mo- deramen der synode worden behan deld. Een andere hoogleraar van de Nederduits Hervormde Kerk van Afrika te Pretoria, prof. dr. A. S. Geijser, die op betzelfde standpunt staat als prof. Van Selms, werd ver zocht om zijn ambt neer te leggen. Toen hij dit weigerde hebben drie studenten een aanklacht tegen hem ingediend wegens dwaalleer, o.a. op grond van colleges over de Wereld raad. Het schijnt dat hij in verband met deze aanklacht is geschorst. Voor de tweede keer sinds het bestaan van de cursus zijn gisteravond diploma's uitgereikt aan een aantal geslaagden van het leerlingstelsel voor het Brood- en Banketbakkersbedrijf. De uitreiking vond plaats op een bijeenkomst In de Beatrixzaal van het Groothandelsge bouw. Het leerlingstelsel, in 1958 ingesteld door de Stichting voor Vakopleiding en examens in het bakkersbedrijf, voorziet in een opleiding tot gezel, een primaire opleiding met aansluitend een opleiding tot eerste gezel. De primaire cursus duurt twee jaar, de voortgezette oplei ding één jaar. Er bestaat voor deze cur sus ruim belangstelling; het is alleen jammer dat de belangstelling voor de voortgezette opleiding nogal te lijden heeft van de militaire dienst. De meeste jongelui zijn nog juist in staat de primaire cursus tot een goed einde te brengen maar dan grijpt de dienst in Weliswaar zijn ook na de diensttijd nog mogelijkheden tot vergro ting van de vakbekwaamheid aanwezig, maar aan de leeftijdsnormen van hei leerlingstelsel zijn de jeugdige banket bakkers dan inmiddels ontgroeid. Dat vertelde ons de heer P. J. Bouwman. Her-consulent voor het leerlingstelsel, die de bijeenkomst opende en daarbij o.a. opmerkte dat dit diploma de basis is voor de vakbekwamheid. De geslaagden ontvingen hun diplo ma uit handen van de heer R. W. Klein, voorzitter van de afdeling Rotterdam van de Chr. Bakkersbond. die in een kort toespraakje de geslaagden zijn ge lukwensen aanbood. Rotterdam; B. Pluymers, Schiedam: T. C. Kareis, -Rotterdam; B. v. d. Graaff, IJsseïmonde; W. Huurman, Bergschen- hoek; C. J. den Braber, Lekkerkerk; J. H- Bezemer, Vlaardingen: P, Maat, Vlaardingen; J. N. de Ridder, "Vlaar dingen; M, P. Tazelaar, Rhoon; C. J. Verhey, Rotterdam: W. van Driel, Slik- keveer; J. Blom, Krimpen a/d Lek; J. Disse, Spijkenisse: A. Zijderlaan, Schoonhoven: A. M. Nouwels, Schiedam; P- v. d. Straaten, Werkendam. Voortgezette opleiding (eerste gezel) J. A. Groeneveld. Pernis; M. F. v. d. Meer. Hoogvliet; B. Jongejan, Helle- voetsluis De lijst van geslaagden vermeldde de volgende namen: 'mng geformuleerd A. S. de Wit, Oudewater; R. Muilwijk,woord. De verenigingsraad van de christelijke bedrijfsgroepen centrale, de vakorganisa tie van transport- en fabrieksarbeiders, heeft vijf nieuwe hoofdbestuurders aan gewezen ter aanvulling en uitbreiding van het bestuurderskorps. De nieuwe hoofdbestuurders zijn: C. Braspenning te Sprang (voor het zui den), J. H. Spoelstra te Groningen (voor Groningen), A. Hordijk te Voorburg, J. Schotman te Den Haag en P. Broeksma te Utrecht (allen kantoor Den Haag). De verenigingsraad heeft zich voorts bezig gehouden met de propaganda-actie 1961-1982. Ook is uitvoerig van gedach ten gewisseld over de vraag op welke wijze de verenigingsraad nauwer kan worden betrokken bij het beleid van de centrale, teneinde de verantwoordelijk heid te spreiden. Naar gemeld had de voorzitter van de centrale, de heer C. van Baren jr., hierover reeds zijn me- "in zijn openings- Advertentie) Na het gesprek in Arnhem kwamen de verhalen los. Toen direct na de aan houding de kapitein van boord van de Noord-Holland werd gehaald, rijpte bij een aantal bemanningsleden al snel het plan te ontsnappen. Op de middag van de 6de september kreeg het plan vaste vorm en 's avonds was alles klaar om de sprong te wagen. Bijna alle leden van de bemanning stonden klaar om per rubbervlot of motorsloep te verdwijnen. Op het laatste moment trok een aantal opvarenden de hakken echter in de wal, maar de rest besloot door te zetten. Eerst vertrokken de matrozen, J, C. M. Handgraaf (19), W. C. Middelkoop (28) en R. Versteegh (23) met een lekke sloep, .die ze onderweg herhaaldelijk moestén dichten. „Toen de stroming zo zwaar werd dat we er haast niet meer tegenop konden, dachten we er over te rug te keren, maar we bleven elkaar moed inspreken en. we kwamen na een uitputtende tocht van Singapore aan." twaalf uur in (Van een onzer verslaggevers) In een Schiedamse auto zwalkten van nacht drie Duitse zeelui door Rotterdam. De politie vond dit zo verdacht dat de auto werd aangehouden. Vanmorgen om kwart voor zes heeft de Rotterdamse politie de 19-jarige koksmaat S. W„ de 21-jarige koksmaat F. T. en de 18-jarige reiniger K. W. ingesloten. Om halft acht bemerkte de Schiedam mer W. de Jong uit de Francois Haver- schmidtlaan dat zijn Opel Rekord was verdwenen. Toen had de Rotterdamse politie de zaak al opgelost. Vanmorgen om tien uur zijn de drie zeelui naar het hoofdbureau van politie te Schiedam overgebracht, waar zij zijn ingesloten. De zeelui wilden vannacht in de Schie damse auto vanuit Schiedam-West naar hun schip Trans Pacific dat in de Waal haven ligt, rijden. In de congreszaal aan de William BooiMaan te Rotterdam zijn dezer dagen. 'Ranb to Riiccnm ar, de laatste Volksmuziekschool getuig-if.®-Bank te «3USSUIÏ1 en schriften uitgereikt. In twee bijeenkomlid van de protestants-christelijke De vier andere ontsnapten, chef- runner M. Pronk, koksmaat R. Basjes (17), dekjongen A. Hartenhof (17) en matroos A. M. Florie (17) waren inmid- middels al aangekomen. Ze hadden de motorvlet te water gelaten en waren net als de anderen eerst zachtjes met de handen peddelend tussen de Indonesi sche schepen doorgevaren, terwjjl het geschut dreigend op hen gericht was. Eenmaal in Singapore waren zij vol lof over de behandeling door de Indonesische marine op Samboe en over de hulp die zij in Singapore ontvangen hebben van de K.PJVI. en de Nederland se consul. De aanvankelijke teleurstelling dat het bureau Wijsmuller hen wegens desertie en diefstal van een vlet had ontslagen maakte vanmorgen na het ge sprek met de heer Wijsmuller plaats voor vertrouwen in de maatschappij. De heer Wijsmuller heeft toegezegd de ge hele kwestie te bespreken zodra de in middels vrijgelaten bemanningsleden uit Indonesië ook in ons land zijn terug gekeerd. c? Directie en personeel van Vinke en Co. hebben gisteren de middag kunnen vrijmaken om het jubileum van de heer A. Wols, directeur van de afdeling re derijzaken, te vieren. De heer Wols was op 1 juli veertig jaar werkzaam bij Vinke en Co., maar door „drukke werkzaamheden" was de viering van het heuglijke feit erbij in geschoten. In de kring van het personeel werd de jubilaris achtereenvolgens toegespro ken door de heer A. Vinke namens de firmanten, de heer N. J, Bink, presi dent-commissaris van de N. V. Hout vaart en directeur N. F. Vermeijden namens het personeel. Allen deden hun gelukwensen vergezeld gaan van ge schenken. Tijdens de receptie, die hierna volg de, nam de heer Wols tientallen feli citaties van relaties en kennissen in ont vangst. Pers et publiek zijn unaniem enthousiast over de nieuwe typen Zwaerdecroonstraat 2-23 Rotterdam Tel. S9550 Strlckledeweg 99 - Schiedam Tel. 64780 Showroom: Groenendasl 29F Rotterdam - Têl. 123666 2 JEJWElJES-HOR.tOG"Ek HDELSTEENKUNDIGE f.g.a. IIJNBAAN'92.ROTTERDAM sten met tezamen ongeveer elfhonderd aanwezigen namen de leerlingen de ge tuigschriften in ontvangst van de hoofd leraar, de heer J. van Oostendorp, die de directeur wegens ziekte verving. Namens de ouders bedankte de heer C. Wildschut voor het genoten onderwijs en stelde voor de zieke directeur, de heer W. Geursen, eveneens een getuigschrift te bezorgen in de vorm van een waar- j derend schrijven. Dit vond spontane bijval en nog de zelfde avond is hem een getuigschrift, een bloemstuk en een geschenkbon aan- geboden. Het is de bedoeling, dat de heer i Geursen in de directie van de nieuwe muziekschool wordt opgenomen. J-, die, toen hij wegging, ƒ3.500.— bij zich nad. heeft kort na zijn vertrek uit Bussum onder invloed van sterke drank in Amsterdam een aanrijding veroor zaakt. Ter ontnuchtering werd hij toen opgesloten in e< n cel op het bureau van politie aan het Singel. Rijbewijs en auto werden hem afgenomen. Nadat hij was ontslagen, is hij per taxi naar Brus sel gereden. Daar heeft hij de trein naar Parijs genomen. Toen hij praktisch geen geld meer had, keerde hij per trein terug naar Antwerpen, vanwaar hij lopend naar Zundert és gekomen. Thans staat wel vast, dat van de drie ton, die J. zicb door het plegen van vals heid in geschrifte heeft toegeëigend (het geen hfj tegenover de politie heeft be kend) niet meer dan de genoemde vier Pastoor F. H. P. van de Kroon, te Apeldoorn, is gistermiddag met zijn auto van de Rijksweg Zwolle-Deventer in de Mottenkolk tussen Wijhe en Oisi gereden en verdronken. Hij was 51 jaa> oud. gulden Is overgebleven. Hij heeft ver klaard, dat hij van verschillende cliënten van de Amsierdamsehe Bank (waar bij procuratiehouder was) geld geleend en gekregen had om dat te beleggen tegen een hogere rente dan een bank gewoon lijk uitkeert. Met dit geld heeft hjj ge speculeerd, waarbij hii grote verliezen heeft geleden. Ten slotte zag J, geen uitweg meer en heeft hij ten nadele van een oude dame in Bussum, wier vermogen door de bank werd beheerd, door het plaatsen van een valse handtekening steeds geld bü de kassier opgenomen. Dit liep op tot ƒ38.000,Hij deed dit om zijn eigen, „cliënten" geregeld de rente van vijf en zes procent, die hij hun in het vooruit zicht had gesteld, te kunnen uitkeren Daar deze „cliënten" geregeld jaar in jaar uit hun rente ontvingen, koesterden zij geen enkele argwaan. Toen J. echter steeds meer tegenslag kreeg bij zijn speculaties kon hij ook die rente niet meer betalen. Daarna ging hij over tot het spelen in de voormalige Belgische Kongo-loterij. Toen ook dat tegenliep, geraakte hij aan de drank, aldus zijn verklaring. Namens de ouders heeft de chef van net bureau kinderpolitie te Den Haag de opsporing, aanhouding en terugbrenging verzocht van de 14-jarige Jacoba Wilhel- mina Verbeek. Zij is sinds 26 september spoorloos. Haar signalement luidt: 1.50 m lang, donkerblond haar, bruine ogen, lid teken boven het linker oog. Zij draagt waarschijnlijk een groen vest, geel truitje, crème-kleurige rok, bruine schoenen en een kort imitatie-suède jasje.

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 2