I En je zag ?m zo het water inglijden Rotterdam in 1960 meer dan ooit in trek DOOPSTER :se raad eens brillant START BOUW COMPLEX 81 MAISONNETTES Rotterdamse Nieuw Amsterdam versleept naar R.D.M. Pleegde dronken Duitser inbraak in Rotterdam Vc Record aantal buitenlandse bezoekers Spaarbank heeft ton overschot Uit oogpunt van recreatiebehoefte Zeeman steelt taxi, geeft lift en verdwijnt Middagpauzeconcert Gemeente vóór vrije vestiging Boehen naar het Leeskabinet P.f.T.-COLtECTE DE ROTTERDAMMER PAGINA 4 ZATERDAG 7 OKTOBER 1961 Sociaal Huishouden Liefhebberij MVM-plan MET CERTIFICAAT Ben nieuwe service die V volmaakte zekerheid schenkt •>V' conecrt toneel ballet exposities flissas» PSi'! a Advertentie K VOND het enig, echt een sensatie. Jammer al leen, dat ik net iets te laat op de knop drukte. Daar door duurde het een enkele mi nuut voordat de Thames van de helling gleed. Maar ja,'hoe gaat dat! Je staat gespannen-te kijken en je denkt: wanneer zou d'ie het nou doen? En toen ineens daar gebeurde het! Van tevoren was me precies gezegd welke handelingen ik moest verrichten en hoe de gang van zaken was. Als de fles met champagne uit elkander spat, was me verteld, spring dan even naar achteren, anders loop je de kans, dat je onder de vlekken komt Het was helemaal zo'n verrukke lijke dag. Ik kreeg een prachtig bouquet van orchideeën, rozen en gerbera's. Dat vond ik geweldig, ook daarom, omdat je een schip dat te water gaat moet nawuiven en daarvoor moet je iets in je handen hebben. En van de v/erfdirectie kreeg ik deze prachtige gouden bro che, een echte oude 'broche, met een parel en zes briljanten. Ik geloof, dat hij omstreeks 1880 is gemaakt. Hij komt van een bekend Frans huis en hij is vervaardigd door bekende Franse edelsmeden. Tot slot was er 's avonds een diner op de „Maas" met een stortvloed van champagne. Nee, de uitnodiging om het schip te water te laten was een volkomen verrassing voor me. Ik had er geen vermoeden van dat het mij zou worden gevraagd. Ik vond het fijn." In de toespraak tot zijn dochter zei inr. Viëtor nog; „....Je interes se in het leven is altijd uitgegaan naar het sociale vlak, hetgeen tot uitdrukking komt in je studieik hoop, dat jij aan het schip ook de sfeer van .gezelligheid, die de be manning zo hard nodig zal hebben, hebt meegegeven". ..Feitelijk vertelde mejuffrouw Viëtor had ik medicijnen willen studeren, maar ik stond niet op zo'n •goede voet met de wiskunde. Ik wilde arts worden om het contact met mensen. Naderhand bedacht ik me, dat je daarvoor echter hele maal geen arts hoeft te zijn. Wat ik zocht lag meer op het maatschappe lijke vlak, zat meer in de sociale kant. In een .grote stad heb je als 'arts niet zo'n innig contact meer met je patiënten, alleen op het plat teland is die binding, geloof ik» nog wel sterk." Na; ifoaar middelbare schooloplei ding vertrok ze naar Amsterdam om aan de 'sociale academie aldaar de studie vbor 'maatschappelijk werk ster te volgen. ,,Voor een vrouw is dat een prachtige studie. Als je nog eens' trouwt heb je er veel aan. Je leert veel over opvoeding van kin deren, je leert wat van psychologie en van psychiatrie, en-dat is van groot nut als je later met bepaalde gevallen kennis maakt. Niet zozeer om ze te behandelen, dan wel om dat je weet wat je er mee aan moet." Een half jaar geleden werd zij -gediplomeerd. „Drie en een half jaar had ik er toen opzitten. Ik be hoorde tot de laatste „lichting", die in dit tijdsbestek het diploma kon verwerven. Na ons is de studie ver lengd tot vier jaar. De studie is zwaar, vooral omdat je binnen bepaalde perioden tenta men moet doen. Je bent dus gebon den aan een zekere manier van werken. Je bent daarin niet hele maal vrij. Het praktisch jaar, dat ik moest doen, was eveneens zwaar, maar bijzonder leuk. Ik had al kunnen beginnen, maar eerst wilde ik me nog in de huis houding bekwamen. Daarom ben ik nu.op een huishoudschool in Den Haag. Het is prettig als je wat van het huishouden weet als je verloofd bent. En als ik die huishoudschool achter de rug heb ga ik misschien werken bij de kinderbescherming. Er is daar een ontstellend tekort aan krachten, vooral aan gediplo meerde maatschappelijke werksters. Altijd heb ik het werk, waarvoor ik heb geleerd, willen doen. Al van kindsaf aan. Al twaalf jaar zit ik bijv. in het kampwerk. Toen ik eif was ben ik als „kampkind" begon nen. Nu zit ik in de leiding. Een dag voor de tewaterlating van de Thames kwam ik van een kamp, dat ik 'had geleid, terug. Dat was wel even een omschakeling. Van een trektocht naar de élêgance, waarmee een tewaterlating nu een maal gepaard gaat. Maar nog even dat kamp. Voor leiders van een kamp is mijn studie ook geweldig. Als er moeilijkheden zijn met de kinderen, weet je tenminste op wel ke wijze je ze moet aanpakken, hoe je ze moet aanspreken. voor onze militairen. Steun aan prot. militaire tehuizen in Nederland en overzee, het werk van vloot- en Iegerpredikanien, kerstpakketten enz. Gironummer 5163 Utrecht Het s.s. Nieuw Amsterdam is vrijdag morgen om negen uur van de Wilhel- minakade versleept naar de Rotterdam- sche Droogdok Maatschappij. In de ko mende drie maanden zal de Holland Amerika Lijn het schip namelijk, behal ve de gebruikelijke vierjaarlijkse sur vey, ingrijpend moderniseren. Reeds enkele uren na aankomst in Rotterdam op 30 september, is men met de verbouwing begonnen. Een groot deel van de inventaris ging voor survey van boord, waaronder zeshonderd eetzaal- stoeien, vijfhonderd huttapijten, drie ton gordijnen en ongeveer 25 duizend stuks tafelbestek. Veie tussenwanden hebben inmiddels plaats gemaakt voor een nieu we indeing. Na de verbomving, zal de Nieuw Am sterdam, zoals bekend, een twee-klassen- schip zijn, waarvan de toeristenklasse volkomen is gemoderniseerd. Ook in de eerste klasse worden technische en de coratieve verbeteringen aangebracht. Haar statige karakter zal ze echter blij ven behouden. Survey en modernisering zullen drie en een halve maand in beslag nemen, waarvan het schip drie a vier weken in dok zal doorbrengen. Op 18 januari 1962 vertrekt de Nieuw Amsterdam weer naar New York. (Van een onzer verslaggevers) OOR de Rotterdamse V.V.V. is 1960 een recordjaar geweest. Nog nooit is het aantal bezoekers van de stad zo groot geweest. In de hotels zijn meer dan een half miljoen overnachtingen geteld. Niet alleen kwamen meer buiten landers naar Rotterdam, maar ook het aantal Nederlanders bereikte een ongekende hoogte. Voor het eerst in de geschiedenis heeft het aantal overnachtingen van buitenlanders dat van Den Haag overtroffen. Botterdam staat nu op de tweede plaats na Amster dam. Het is vooral de in 1960 gehouden Floriade geweest, die dit bezoek sterk heeft gestimuleerd. Dat geldt ook voor het dagbezoek aan de stad, dat ongekende afmetingen aannam. De topmaanden van het bezoek vielen in juli en augustus. In het jaarverslag van de V.V.V. wordt gesteld, dat Rotterdam door de Floriade als toeristenstad een grote bekendheid heeft gekregen. In de komende jaren zal de nawerking van dit evenement dan ook duide lijk merkbaar zijn. Uitgerekend is, dat ruim 11 procent van het aantal buitenlandse bezoekers naar Rotterdam kwam. Het bureau van de V.V.V. verstrekte 178.379 inlichtingen (1959: 136.245). De ze inlichtingen zijn voor 59,6 procent aan buitenlanders verstrekt. Via de Logies Informatie Dienst zijn het afgelopen jaar 34.102 personen aan onderdak geholpen. Wat het aantal buitenlandse over nachtingen betreft, staat Duitsland aan de kop 89.360) gevolgd door Engeland- Schotland (56.115) en de Ver. Staten (49.747). Diergaarde Biijdorp telde in 1960 650.000 bezoekers, de Spido havenrond vaarten 629.641. Plaswijekpark 181.836, Opbouwrit R.E.T. 55.283. V.V.V. Sights, tour 17.783, de Euromast 749.691 en de Floriade 3.715.286 bezoekers. Wel zelden zal «en reder na de tewaterlating van zijn nieuwe schip zich in zulke spontane bewoordin gen tot de dqapster hebben, konnen richten al» mr. W. F. P. C. Viëtor dit kon doen, toen enkele weken ge leden de, Thames ran L. -Smit Sc Co's Internationale Sleepdienst vlot van de helling gleed. En hij kon zo spontaan, recht tot het hart, zijn omdat de doopster een van zijn dochters was, de laat ste van de zes, die «en doopplech tigheid mocht verrichten. In zijn toespraak zei hij o.m.„Je hebt, gelooi ik, wel eens met een blik van jaloezie naar je zustere geke ken, wanneer die een schip van de sleepdienst te water mochten laten en jij als een soort Assepoes thnis aioest blijven. Het mag een troost voor je zijn, dat je zo juist een schip met een bij onze rederij zo goedklinkende naam als Thames aan zijn element hebt toevertrouwd. Ik hoop, dat je geluk aan dit schip zult geven". Everi spontaan antwoordde me juffrouw P. C. Viëtor: „Inderdaad, ik heb jegens mijn zusters wel eens jaloerse gedachten gehad, maar die zijn door dit geestelijk gebeuren helemaal verdwenen". Als vanzelf rees de vraag: Wel ke emoties ondergaat de doopster van een schip alg dit een schip is van de rederij van haar vader? Een van onze redacteuren heeft met mejuffrouw Viëtor gesproken en haar die vraag gesteld. In ne venstaand verhaal wordt over dit gesprek geschreven. Het is het acht- tiende in onze serie: „Mensen uit onze stad". (Van een onzer verslaggevers) Donderdagnacht heeft de Haagse poli tie de 21-jarige Duitse hulparbeider K. P. B. uit Schwenningen am Neckar we gens openbare dronkenschap aangehou den. De man had veel kleingeld bij zich en enkele repen chocola. Men vermoedde dat het .geld en het snoepgoed afkom stig zouden zijn van een inbraak. Die avond was er namelijk ingebroken bij slagerij A. in de Hoogstraat in Rot terdam. Daar werden gestolen 192 aar kleingeld, vijf flessen wenn, vijftig ta- bietten en twintig doosjes chocolade en honderdtwintig pakken koffie. De Duitser werd naar Rotterdam over- tebracht. Hij ontkent echter iets met de inbraak uitstaande te hebben. De. Rotterdamse politie heeft echter nog mèer aanwijzingen tegen hem. In september overtroffen bij de Spaarbank Anno 1820 te Schiedam de inlagen met bijna 100.000 de terugbe talingen. Ingelegd werd namelijk 1.048.094,98 en terugbetaald 948.188,39. Beziet men de cijfers van de periode 1 januari tot 1 oktober 1961. dan con stateert men een verheugende groei, zo wel van het aantal inleggers als van het totaal tegoed. Het aantal spaarders nam in dit tijdvak met 1223 toe, tot 49.964 (een respectabel aantal op ruim 80.000 inwoners). Het inleggerstegoed steeg met ƒ2.384.085,95 tot 34.183.840.02. Van de afzonderlijke diensten der spaarbank verdient afzon derlijke vermelding het sparen ingevolge de jeugdspaarwet met 10 procent rijks premie. Op 30 september 1961 hadden 1839 deelnemers tezamen een tegoed van ƒ607.853,25. Het tegoed van. inleggers en de reserves waren per 30 september 1961 voor ƒ23.827.435,27 belegd" in ef fecten. voor 7.739.353,30 in onderhand se leningen, en voor ƒ5.420.872,50 in hy potheken. De kasmiddelen e.d. bedroe gen 1.123.000,83. De onroerende goede ren, de inventaris, en de machines staan voor 1 gulden geboekt. (Van een onzer verslaggevers) Goed samenspel van de Schiedamse en Rotterdamse politie heeft vannacht een oplossing gebracht in een vreemde escapade van een Zweedse zeeman. De Zweed, die een soort Engels sprak, trok de aandacht van twee dames, die vannacht om twee uur een lift kregen van de avonturier. Zij bemerkten dat er in de auto een taxa-meter was. De dames zijn bij het Witte Dorp in Rotterdam uitgestapt. Aangezien men niet verwachten kan dat een buitenlan der als taxichauffeur werkzaam is werd aan het politiebureau Marconistraat in Rotterdam te kennen gegeven dat de verdachte snel in de richting Rotterdam reed. Toen begon het speurwerk. Een achtervolging werd ingezet en het sig nalement van de 'buitenlandse taxirijder werd verspreid. Men had reden om aan te nemen dat de taxi van Rotterdam weer naar Schiedam was gereden. Inmiddels echter kon de oolettende portier van een Schiedams bedrijf aan de nolitie meededelen dat hij een buiten lander, die aan het signalement beant woordde, door de soort van het bedrijf zag gaan. De politie ontdekte dat de 24-jarige Zweed L. E. J. uit Malmö in derdaad de bestuurder van de taxi was geweest. Hij bekende dat hij het voer tuig bij het taxibedrijf Beijersbergen had weggenomen. Inmiddels was de man van zijn schip, FranssueU in de Wilhel- minahaven. naar het politiebureau over gebracht,- omdat men meende dat hij een Rotterdamse taxi had ontvreemd. De taxi werd later op de Heemraad singel onbeheerd aangetroffen. Deze bleek het eigendom van.de Schiedammer Van der M. te zijn. De man is weer van hei Rotterdamse naar het - Schie damse bureau overgebracht. Bii zijn nachtelijke race door de buurtsteden moet hij de gestolen auto od de Rot terdamse Heémraadsingel hebben ge zet, waarna hii direkt naar zijn schip in de Schiedamse Wilhelminahaven is gegaan. Moet ik ook nog iets over mijn liefhebberijen vertellen? Nu, ik lees veel, vroeger vooral van Bordewijk. Verder probeer ik zo'n beetje bij te houden wat er aan moderne litera- Advertentie tuur verschijnt, maar dat is moei lijk. In de muziek ben ik passief. Vroeger heb ik pianoles gehad, maar wat ik er van terecht bracht had niet veel te betekenen. Maar ik ga graag naar een goed concert. O ja, ik heb wel eens meegezongen in het koor van de Matthaus-passïon. En verder? Ik houd van skieën. Als het enigszins kan ga ik naar de win tersport. Ik heb zelfs wel eens mee gereden in kampioenswedstrij den. Tenslotte ben ik actief werk zaam geweest -in het kerkewerk. Nee zei ze ik heb nog nooit met een sleepboot gevaren. Op de schepen van mijn vader mogen geen vrouwen komen. Zeker niet voor lange reizen. Ja, een reisje naar Engeland, dat heb ik wel eens gemaakt. Maar zei ze, terugkomend op de tewater lating het was een enig gezicht. Daar ging de Thames! Je zag 'm zo het water in glijden. Ik hoop, dat de boot goed mag varen!". Hfdktru W. Kruiskade 57, R'd.m "V Tal. 125650-12:. t92 I In ziekenhuis Eudokia te Rotterdam slaagden bij de gehouden examens voor de aantekening kxaamverpleginf de volgende zusters: H. E. Boers, H. I. D. van Hoogdalem, C, M. Kleijwegt, S. B. Log. S. F. Rintjema, J. Soeters en A Stam. Voor de akte van volledigd bevoegd onderwijzer aan de Kweekschool met de Bijbel te R'dam zijn de volgen de heren geslaagd: C. P. de Back, J. ie Bruin. R. Herfst, J. Kisjes. J. J, Kroeze, J, H. 't Lam, L. Laurman, F. H. van der Linde, C. A. van Prooij- en, W. J. Sies, P. Tinke, allen te Rot terdam en W. A. Brouwer te Ouder kerk a.d. IJssei en K. Vogelaar te Berkel. Twee kandidaten zijn afge wezen. Drie kandidaten kregen her examen. (Van een onzer verslaggevers) De gemeenteraad van Vlaardingen heeft zich vrijdagavond in de voort gezette vergadering met algemene stemmen achter het voorstel tot grenswijziging tossen de gemeenten Vlaardingen, Maassluis en Maas land geschaard. De heer H. van. Munster (PvdA) was Gedeputeerde Staten.voor dit plan dankbaar. Hij achtte stedelijke re creatie noodzakelijk. Hoopte dat G.S. ook zullen meewerken bij de uitvoe ring van de plannen. De fractie van de Partij van de Arbeid gaat met het voorstel akkoord. De heer E. P. v. d. Veen (C.H.U.) zei, dat Vlaardingen midden in het Wa terweggebied ligt. Voor de werkne mers in dit gebied zal er een goede woning moeten zijn. Wil Vlaardingen een goede woonstad zijn, dan moet er ook goede recreatie zijn. Er zal ook werkgelegenheid moeten zijn. Ook de C.H.U.-fractie staat achter dit voorstel. Hij hoopte, dat de grenswij ziging tussen de bétrokken gemeen ten, in goede harmonie zal geschie den. De heer Dorsman (WD) zei, nadat hij enkele vragen had gesteld, dat ook de liberale fractie met dit voorstel ak koord gaat. De heer P. Hoogerwerf (AR) zei, dat zijn fractie niet met enthousiasme achter dit voorstel staat. Grens wijzi gingen geven oorlog en hij kon zich voorstellen dat er een wrang gevoel opkomt bij de gemeenten die grond moeten afstaan. grenswijzigingen en ging daarvoor te rug tot de tijd van Na-oleon. Vervol gens stond hij stil hij Vlaardingen als ruimte en Vlaardingen als werkstad. Tenslotte hoopte de burgemeester, dat het voorstel van Gedeputeerde Sta ten wet zal worden en de Staatscou rant zal bereiken. Het Amerikaanse leger heeft op Cape Canaveral een „Titan" raket gelanceerd, die zijn doel» 8000 km verder in de At lantische Oceaan, bereikt heeft. Het is de achtste geslaagde lancering van een „Titan" en de derde in vijf dagen. O Op Hokkaido, Noord-Japan, zijn gis teren als gevolg van een tropische storm dertien mensen om het leven gekomen en twee zwaar gewond. (Advertentie) De heer Hoogerwerf behandelde dit punt op vaak komische wijze. Hij wees op het M.V.M.-plan, dat ter ziele is ge gaan. Vlaardingen heeft uitbreiding van zijn recreatieve voorzieningen nodig en daarom achtte hij de grenswijziging niet onlogisch. Zijn fractie stemde er dan ook mee in. De heer J. C. v, d. Knaap (K.V.P.) zei, dat het pijnlijk is, aLs bezit moet worden opgegeven. Zijn fractie is dan ook niet geporteerd voor grenswijzi ging, of er moet een bijzondere oorzaak voor aanwezig zijn en die oorzaak is hier. Burgemeester mr. 3. Heusdcns, die hoopte ook, dat de grenswijziging in goede verstandhouding met de andere gemeenten .zal worden behandeld. Hij haalde de geschiedenis op van de ver- schledenis op van de verschillende \.Y' 7 |Kj? ttstm dit bnïïant mts de i ste apparatuur cp kleur, ruimheid, elijpproponies, afwerking, gewicht tn fluorescentie. Bij aankoop ontvangt V deze gegevens ia eea volledig ie- tehrijvend certificaat met diagraat* pten tn microfoto's Least 1 karaat briïïanten f1300 tot 3000. Exseptêovdt kwaliteiten iets hoger. BS sierraden met brillant krijgt Lr ten uitvoerig taxatierapport toet foto* «Kamanterpert gist. edetsteenkuadige f-gd. IÏJNBAAN 92, Oostzcedijk 155-157 Reflt-ldiin, VAN TIJD tot tijd worden de bezoekers van de middagpauzeconcerten in de Laurenskerk in de gelegenheid gesteld, verzoeknummers in te dienen. Wanneer deze door de cantor-organist George Stam waardig voor een uitvoering wor- ien geacht, krijgen ze stellig een plaats op een der programma's. Vrijdag dan speelde Stam Bachs „Wohl mir das ich Jesum habe" op verzoek. Het werd direct al een boeiend begin, want de organist voerde dit prachtige koraal technisch gaaf en in een fraaie, evenwichtige instrumentatie fit- Stam besloot zijn korte bespeling mei het orgelconcert in F. van Handel. Ook deze muziek kwam op een voorname wijze tot klinken, want de vertolking ervan kenmerkte zich door een techni sche precisie en een juist begrip voor deze stralend klinkende barokmuziek. H. v. B. (Van een onzer verslaggevers) WETHOUDER T. DE Bruyn heeft vrijdagmiddag in de Roemer Vis- scherstraat te Vlaardingen de eerste paal geslagen voor een complex van 8) maisonnettes en 23 garages dat In op dracht van de N.V. Bouwfonds Neder landse Gemeenten daar door de N.V. Bouwbedrijf „Combinatie Vier" zal worden gebouwd. Deze aannemingscombinatie beeft een aantal woningen van hetzelfde type reeds eerder gebouwd aan de Philips de Goedstraat en aan de Dirk ue Derdelaan. In de constructies van dit derde plan zijn echter enige wij- zigmgen aangebracht, die voortvloei- bouwwereïlatSte ontwikke3inSen in de Onder andere zijn zeer hoge eisen gesteld aan de bestrijding van de geluidshinder door toepassing van z.g. „zwevende vloeren" tussen de woningen. Wethouder De Bruyn merkte op dat de waardering van het Vlaardinzse ge meentebestuur voor de aannemers combinatie voldoende bekend is Hij achtte het een gelukkige omstandigheid dat de bouwers niet hebben willen wachten op een eventuele rijksbijdrage, die uiteraard de prijs zal beïnvloeden. Het bouwen In de vrije sector noem de de wethouder een van de brandpun ten waarover vandaag In Nederland wordt gesproken, Weliswaar Is er nog al wat meningsverschil over de particu liere woningbouw, maar wat Vlaardin gen betreft behoeft men geen enke le terughoudendheid te hebben om ver heugd te zijn. Wij hebben momenteel een groter aantal woningen in uitvoering dan ooit te voren, aldus de heer De Bruyn, die tenslotte betoogde dat het gemeentebe stuur de vrije vestiging in ruime mate mogelijk wil maken. De maisonnettes bevatten een woon laag bestaande uit een vestibule met garderobe-nis, een hal met trap, een Keuken en een woonkamer met eethoek en een vanuit deze kamer bereikbaar terras. De slaaplaag bevat drie slaap kamers met elk een ruime hangkast en een doucheruimte met lavet. Elke wo ning krijgt een berging in de kelder. Het ontwerp is van het Vlaardingse architectenbureau J, Nuyt en J. M. Helkens. Een bijzonderheid van het heiwerk voor dit project is de toepassing van het Delmag-systeem, dat voor het eerst in Vlaardingen wordt gebruikt. Het hei werk wordt verricht door het Heibe- drijf „De Cailafon" N.V. te Amstel veen. Ten gevolge van het ongewone warme septemberweer staan de seringe-, appel-, en perebamen in de Zwitserse streek van Sion in bloei. Te Saillon -bij Sion zijn in een tuin zelfs vijgen gerijpt terwijl een boer te Fully niet minder dan 18 kg verse aarbeien heeft kunnen plukken. DHL''mógen dan-mkatreg^en'wórden genomen, die de capaciteit van de Willemsbrug straks vergroten, des kundigen zien toch de toestand van de oeververbindingen somber in. Het verkeer over de Nieuwe Maas zal de komende jaren eerder slechter dan beter worden. Dat geluid hebben des kundigen doen boren tijdens een voorlichtingsavond in Rotterdam-Zuid. Commissaris K. J. Müller van de Rotterdamse verkeerspolitie wees er op dat de Maasbruggen en de tun nel hun topcapaciteit hebben bereikt, Van Brienenoordbrug en Willemstun- n-el zullen Maastunnel en bruggen slechts voor een klein deel ontlasten. Wanneer eenmaal de Willemstunnel met zijn zes rijstroken gereed zal zijn is de verkeersdrukte dermate toege nomen dat dezelfde moeilijkheden als thans moeten worden verwacht Ook niet al zal dan de capaciteit van de oeververbindingen in totaal 250.000 auto's (nu 90.000). TAE voortschrijdende motorisering van het verkeer is er mede de oor zaak van dat deze deskundigen de toekomst voor de oeververbindingen niet gunstig inzien. Meer en meer in grijpende maatregelen zullen nodig zijn om de „steden levend te houden". Intussen zit echter Rotterdam met een probleem, waar niet uit te komen is. Er is geen oplossing meer, zeggen de deskundigen. Tunnel en bruggen hebben nu niet meer capaciteit dan 6500 auto's per uur.*Alles wordt ge daan om het verkeer zo goed mogelijk te regelen. Maar er gaan nu eenmaal niet meer auto's in de tunnelbuizen! De auto's harder te laten rijden heeft geen nut. Vijftig kilometer per uur, zo leert de praktijk, garandeert de grootste capaciteit. Wat nog gedaan kan worden is dit: de bestuurders moeten geen gaten in de files veroor zaken. 1"YE gebouwen van de voormalige Onderzeedienst aan de Waalhaven in Rotterdam zullen eind januari ge reed zyn voor de huisvesting van 400 Spanjaarden. Deze buitenlanders zul len werken bij bouwbedrijven en de gemeente Rotterdam. Thans werken in Rotterdam 180 Italianen in bouwe rij en metaalsector en 30 Spanjaarden. Klachten over aard van het werk, huisvesting, voeding en beloning zijn niet vernomen. Wel heeft men de in druk dat het enthousiasme onder Ita lianen en Spanjaarden om naar Ne derland te komen een deuk heeft ge kregen van de relletjes in Twenthe. Eind september, zo blijkt ook uit me dedelingen van het Gewestelijk Ar- beids Bureau Rotterdam, was de vraag naar arbeidskrachten ongeveer 500 minder dan eind augustus. De komst van veel jongelui in het bedrijfsleven veroorzaakte deze daling. Toch worden nog 2900 jonge krachten gevraagd. CEDERT 14 dagen staat in de Rot terdamse Diergaarde Biijdorp een bananenplant in bloei. Dat gebeurt weieens meer, maar het was nu al enige tijd geleden. Voor het laatst bloeide de plant in april 1960. Deze soort bananenplant, de Chinese dwerg pisang, kan iets meer kou hebben, vandaar o.a. het bloeien in de tropi sche kas van Biijdorp. De plant staat in een kuip, half in het water. De bloeiperiode duurt vijf tot zes maan den. Dan komen er enkele vruchten en die zijn dan natuurlijk voor de apen. De plant sterft vervolgens, maar een stekje begint een nieuw leven. Het gelukt niet altijd dit stekje tot bloei te brengen. VANAVOND concerteert Feike Asma in ile Wilhelminakerk aan de Oranjeboom- straat te Rotterdam. Zijn programma ver meldt werken van A. Gorelli, G. Martini, J, S. Bufli, César Franck, Fcike Asma e.a. 20.15 uur. In de Gereformeerde kerk aan de Hordijk van Usselmonde wordt een zang- en orgel- avond gegeven. Bram Sintnicolaas bespeelt liet orgel. Verder werken mee liet Kerk koor te Krimpen a.d. IJssel en het Gere formeerd Zangkoor van West-IJsschnonde, beide onder leiding van C. Kooynmn. Composities van o.a. Bach, Waltber en Stau- ley zullen tot uitvoering konten, 20.00 uur. Koos Bons bespeelt vanavond bet orgel in de kerk aan de Simonstraat-Sdnekodc. Het programma bevat enkele werken van de concertgever zelf, o.a. een driedelig Con certo in d kl. t. en composities van Marcel Duprc, César Franek, Max Roger en Cor Kee, 20.00 uur. In de aula van museum Boymans con certeert vanavond het Madrigal Chor uit Limburg a.d. Lahn, 20.00 uur. MAANDAG geeft George Stam een con cert in de Laurenskerk met medewerking van Samuel Brill, eerste solocellist van bet Rotterdams Philltarmoniscli Orkest. Werken van Muffat, Defesr-h, Van Noort, Handel, Bach, Huré en Regcr worden ten gehore gr luncht In de aula van museum Boymans-X'an Beuningen wordt maandag o.a.v. de Alliance Franc&ise een recital gegeven door de sopraan Monique de la Torre, 20.30 uur. DINSDAG is er in de aula van museum Boymans een solistenconcert door de pia nist Daniel Wayenberg, 20.00 uur. In zaal „Buitenkist" te Oostvoorne wordt dinsdag eveneens een solistenconcert gege ven met als medewerkenden, Herman Kreb- bers, viool en Marinus Flipse, piano, Uit gevoerd worden o.a. Kreutzersonate van Beethoven en Tzigane van Ravel, 20:00 iiur, WOENSDAG geeft Lily Kraus een piano- recital in de zaal van het Rijnhotel aan de Mauritsweg. DONDERDAG concerteert bet Rotter dams Philharmonisch Orkest in de. Rotter damse Schouwburg met als solist Rudolf Firkusny, piano, 20.00 uur. In 't Venster wordt donderdag het eerste pauzeconcert in bet seizoen gegeven door Henk van- den Brink, bariton en Greet Land-Stam, piano, 12.45 uur. ZATERDAG voert het Gemengd Koor „De Verenigde Zangers" te Maassluis in "de Grote kerk aldaar het oratorium „De Sehöpfung" uit. Als solisten treden op Nellie 'van der Spek, sopraan, Jan Waayei'j tenor, Henry Blackmon, bas, Koos Bons, clavecimbel. Begeliedïng van het West Ne, derlands Symphorae' Orkest. Het geheel staat" onder leiding van dirigent Guus Smeets, 20,00 uur. In de Nieuwe Zuiderkerk aan de West- zeedijk te Rotterdam verzorgt het Rotte's Christelijk gemengd koor de uitvoering van het oratorium „Saul" van G. F. Han- deL. Medewerkenden zijn: C.O.V. Lans Deo, Gouda, Elisabeth Leguyt, sopraan, Angeli- qne van den Herik, sopraan, Watty Krap, alt, Gerard Honig, tenor, Dvaid Hollestelle, bas, Frans Tennissen, bas, Piet van den Kerkhoff, orgel en het Kunstinaand Orkest, Laurens van Wingerden is de dirigent. VANAVOND herhaalt" het Rotterdams Toneel het toneelspel van Robert Bolt „Een man van alle tijden", in eigen huis, 20.00 uur. DINSDAG brengt de toneelgroep Ensem ble het blijspel van Gurt Goetz „Inge borg" in première in de Rotterdamse Schouwburg, 20.00 uur. Aan de opvoering werken o.a, mee Ina van Faassen, Fien de la Mar, Cor van Rijn, Ton van Duin hoven én Jo van de Ven, 20.00 uur. Eveneens op dinsdagavond voert de groep Studio uit Munster „Torquatö Tasso" van Goethe op en wel in gebouw „De Heuvel" aan de Laurensplaats in Rotter dam, 20.15. ZATERDAG is het Rotterdams Toneel weer in de Rotterdamse Schouwburg met de muzikale comedie „Irma la Douce", 20.00 uur. VANAVOND treedt het Noors Dansthea ter op in de Groote Schouwburg aan het Zuidplein te Rotterdam. Het programma omvat toneel, zang, dans en muziek, 20.00 uur. MAANDAG is het Nationaal Ballet on der leading van Sonia Gaskell in de Rotter damse Schouwburg. Uitgevoerd worden .Four Temperaments", „Franceses da Ri mini" en „Etudes", 20.15 uur. ROTTERDAMMuseum Boytnans-Van Beuningen: eigen bezit. Paalzaal, Zuid plein tekeningen van H. P. Groen (22 okt.). 't Venster, Gouvemestr.„Pot d'Or" (13 okt.). Kunstkring, W. de Witstr.: schilderyen en gouaches van Gaul (15 okt Euromast: schilderijen van Is Naarden. .De Brug", Meent 114: grafiek en gouaches van Wim de Valk m.i.v. 13 okt. Gemeente archief, Math.laan 315: „Het Oude Rotter dam" in tekeningen, aquarellen en etsen (semi permanent). Museum Land- en Vol kenkunde, Willemskade: Melanesisch aar dewerk en Trobriand, het land van de Ku- la (eind okt.). AMSTERDAM: Ryksmusenm: Rem- brandtetsen (14 dec.). Stedelijk Museum: De Keerkring (16 okt.), Carel Willink (23 okt). Ned. Kunstenaarsgenootsehap (16 okt.), Jean Pougny (12 okt.27 nov.), Jon ge Ned. schilders, beeldhouwers en archi tecten (14 okt.6 nov.), Joseph Fassben- der (30 okt.). Museum Foder, Keizersgr. 609: werk van F. Erfmann (30 okt DEN HAAG: Kunstzaal Van Slockum, Buitenhof: schilderijen en grafiek van Ria Exel (21 okt.). Galerie de BouIIy, Laan v. Meerderv. 50 a: werk van Felipe Orlando uit Mexico (28 oktGemeente-archief Rjjs- wijksepl. 38: „Den Haag in de Franse tüd" (okt.). Een van de zeer weinige openbare bibliotheken op 'particuliere grondslag, die er nog bestaan, het Rotterdamse leeskabinet, heeft gisteren uit handen van de Duitse consul-generaal in Rotter dam, dr. Liebrecht, een schenking van ruim 80 boeken ontvangen. Deze schenking omvat o.a. werken van de philosoof W. Dilthey en werken van de historicus Friédrich Meinecke. De boeken zijn afkomstig van, „Die Deut sche Forschungsgemeinschaft" in Bad Godesberg, Zowel de Duitse Bondsregering als an dere Duhse instanties hebben reeds eer der schenkingen gedaan om de -biblio theek die in de oorlogsdagen van IMö en tijdens de watersnooo in 1953 ernstig beschadigd werd, weer op peil te bren gen.

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 2