„Ze hebben nooit onder, maar mèt mij gevaren*" I Spannende EHBO-strijd tussen 24 ploegen 134.700 Gevecht op Schiphol bij het vertrek van Russin Socialistische aanval op fractieleider Burger Sleep Zwarte Zee raakte op drift Angstige uren voor zeven runners M. F. Engels; plv. hoofd BB, (64) plotseling overleden ai ='l! FORD,hand: ra Deze opmerking typeert commodore Bouman: Kapitein op passagiersschip is soms net een predikant Week van 539 schepen Oud-Charlois60 jaar Dode bij botsing in Wouw Centaurus te water gelaten Spannende jacht in zwaar weer Slang van 60 cm in tuin gevonden Groot verlies voor Besch. Bevolking Reddingsactie Commissie Europees Parlement bezoekt Rotterdam Weer vast Tram zonder stroom DE ROTTERDAMMER PAGINA 3 MAANDAG 9 OKTOBER 196] to«en 4R (Van een onzer verslaggevers) EEN Duitse schilder heeft een groot portret van hem gemaakt. Vandaag is het opgehangen in zijn woning te Oegstgeest. Als herinnering aan zijn 46-jarige zeemansloopbaan bij de Holland- Amerika Lijn. Commodore Coenraad Bouman heeft er niet voor geposeerd. De schilder heeft zich laten inspireren door een gelegen heidsfotootje van de kapitein. Misschien heeft hij zich ook wel laten misleiden! /"""OMMODORE Bouman, die zaterdag voor de laatste maal Nederlands groot- ste passagiersschip, de Rotterdam, veilig in de Rotterdamse haven bracht, is op het schilderij afgebeeld als een bonkige zeerob, de uniformpet, noncha lant, uitdagend zelfo, op een onverschillig hoofd. Hij staat er bij als een gezag voerder, die bars bevelen geeft en die geen tegenspraak duldt. Zijn woord is wet aan boord ®f voor alles wat uw radio en tv betreft Om half twee vanmiddag heeft zich in de vertrekhal Eurspa op Schiphol een korte maar vrij hevige vechtpartij afgespeeld tus sen leden van de Koninklijke marechaussee en personeel van de Russische ambassade. Daarmee geschiedde precies wat vele inge wijden op de luchthaven reeds urenlang verwacht hadden: het vertrek van mevrouw Golub, wier 35-jarige echtgenoot gisteravond in Amsterdam politiek asiel vroeg, had tot een incident geleid. KUSSEN WONNEN (Van onze parlementsredactie) Ook in socialistische kring is srnstige ontstemming ontstaan over het optreden van de leider van de socialistische Tweede-Ka merfractie mr. J. A. W. Burger. Letterlijk staat in een hoofdartikel in het socialistische dagblad Het Parool van zaterdag te lezen, dat de tijd is gekomen, dat de P.v.cLA.- fractie de leiding in andere handen geeft. (Advertentie) Vijftig duizend gulden gaat er deze maand van onze prijzen af. In tientallen aan biedingen zult U zien wat dat betekent. Zorg er voor dat ook U Uw aandeel krijgt door unii te kópen. Dinsdag begint de grootste stoffenverkoop die wij ooit hielden, want dan begint om 9 uur de verkoop van honderden meters dubbelbrede stoffen, voor een prt)s die niets meer met de waarde te maken heeft. Dubbelbrede stoffen,zoals Kera- flex. Rafale*, prima kwaliteiten, in tientallen dessins en kleuren, koopt U nu voor nog geen drie gulden per meter. Dinsdagmorgen om 9 uur be gint (maar slechts één dag) de verkoop van deze dubbelbrede stoffen voor japonnen, rokken en pakjes per meter voor m taf. cf schrift* ban. In de afgelopen week zijn de Nieuwe-VVa- terweg .binnengekomen 53S stoom- en motor schepen. metende 2,269.487 b.r.t. Hiervan wa ren: 183 Ned. 1 Apg. 10 Aroer. 3 Belg. I Chil. 9 Denen. 103 Duits. 87 Eng. 8 Fin. S Frans. 5 Griek. 1 -Ter. 8 Jta-I. 2 India. 1 .Japan .1 Joeg SI. 9 Utter 2 Msrok. 44 Hoor. 1 Oost- Duit*. 2 Fan S Polen. 2 Port. 2 Kus. 2 Span. 3 Turk. Uruquay. i.VAH. 2 IJsland. 22 Zweed. 1 Zuid-Afrika. 1 Venezulaan. Bestemd voor iKotterdam tm.i.v. Pernis en Vondelingeplaat) 451 Schiedam 3. Vlaardin- Holland 14. Zwijndrecht 2- CapeUe a.d. Usel gen 19.. Maassluis 7. Dordrecht 32. Hoek van 1. Overige havens 10. Ingiet.zelfde tijdvak .van 1S60. Nieuwe Wa terweg 540 stoom- en motorschepen. Meten de 2.329.389 b.r.t. Bestemd voor .Rotterdam Pern is en Vondelingeplaat) 444. Schie dam 9. Vlaardlngen 20. Maassluis 10 Dor drecht 2S. Hoek van Holland 34. Zwijndrecht 2. CapeUe a.d. TJsel 2. Overige havens 1! wl!emeiaaiw «.VISSST"" metende I Bouman "gaat 81522.731. b.r.t. Nieuwe waterweg 1981 21.771 Het gesprek komt op de veranderingen schepen metende 38202.506 b.r.t laan boord van schepen in de afgelopen „Ik zal er nog een beetje aan moe ten wennen", zegt kapitein Bouman voorzichtig, als iemand vraagt hoe hij het schilderij vindt. En hij stapt snel op een ander onderwerp over. Hij laat een rood leer gebonden foto-album zi<_.. foto's van de com modore tussen zijn officieren op de brug, tussen het keukenpersoneel in de kombuis, tussen de stewards in. de grote eetzaal". „De bemanning heeft het foto-album als afscheidscadeau aangeboden", vertelt commodore Bouman. Er straalt een verrukte blik uit zijn ogen. De woorden ko men uit de grond van zijn hart: ,.Dit is het mooiste geschenk, dat ik heb gehad. Ik had geen mooier kunnen krijgen En dan'komt die opmerking, die de persoon van commodore Bouman zo typeert en die zo moeilijk in overeen stemming is te brengen met de zee- held-van-het-schilderij: „De foto's zijn een geschenk van de bemanningsleden, die met mij hebben gevaren. Denk er om: mét mijnooit onder mij" Commodore Bouman heeft de zee dus vaarwel gezegd, de zee, die hij sinds zijn achttiende jaar heeft bevaren. ,,Of ik heimwee zal krijgen? Nee, dat geloof ik niet. Het leven lieeft nog zoveel in teressante dingen. Tot nu toe heb ik al leen maar tijd gehad voor m'n werk. M'n hobbies zijn er steeds bij ingescho ten. Daar heb ik nu volop gelegenheid voor: iezen, fotograferen, musea, ge schiedenis. Coenraad Bouman is een nuchter man. Hij hoeft niet naar holklinkende woorden te zoeken, als hij over zijn loopbaan en zijn afscheid spreekt. „Het hele bedrijf op een schip heeft mij altijd geboeid", vertelt hij. „Van jongsaf aan heb ik over de zee horen praten. Iedereen vond het eigenlijk vanzelfsprekend, dat ik naar zee ging, dat'ik'het beroep'hoos vanmijn va der en grootvader.' Maar ?alsi ik op nieuw voor de keus stond, tou ik niet weten of ik weer ging varen. Mis schien werd ik dan wel onderwijzer. Dat vind ik een prachtig beroep, de jeugd opvoeden". De steward brengt koffie en kapi- halve eeuw. ,,De toestand van nu is eenvoudig niet meer te vergelijken met die van vroeger. Natuurlijk, er moet nog steeds hard worden gewerkt, voor al op een passagiersschip. Maar kijk eens naar de voeding, de huisvesting en de beloning. Door de verbeteringen is het leven aan boord van een schip tij dens een reis van enkele maanden or delijk. De passagiers worden van de eer ste tot de laatste dag uitstekend be diend". Tien jaar heeft kapitein Bouman op passagiersschepen van de H.A.L. ge varen, op de Groote Beer, Maasdam, Nleurv Amsterdam en de Rotterdam. Hij zegt: „Het is niet waar, dat je op passagiersschepen alleen maar salon held of rondvaartkapitein bent. Een schip met passagiers is een drijvend hotel. Toegegeven, maar om een veili ge vaart te garanderen, moet je pre cies betzelfde werk als op een vracht schip doen." Commodore Bouman weet het uit eigen ervaring. Eind december 1958, toen hij dus nog gezagvoerder was op de Nieuw Amsterdam, kwam hij voor de Ierse kust in een vliegende storm te recht. Een zware slagzee vernielde een van de ruiten van de stuurhut en glas scherven verwondden zijn linker oog. Dagenlang was hij aan een oog blind. De 64-jarige commodore is beschei den. Pas nadat er naar wordt gevraagd, vertelt hii. dat hij nog nooit een aanva ring heeft gehad. Een keer heeft hij aan de grond gezeten, maar toen was hij nog geen kapitein. Hij vertelt verder (met trots): „Ik heb het een voorrecht gevonden op de Rotterdam te mogen varen. Omdat bet zo'n puur-Nederlanda schip is. Neder landers hebben het ontworpen en ge bouwd. De Rotterdam Is een. drijvende expositie van Nederlands kunnen en on dernemingsgeest". Over zijn ervaringen met passagiers (glimlachend): „Als zeeman op een passagiersschip zou je een dagboek moeten bijhouden. Het is prachtige lectuur voor later. Maar helaas, het komt er niet van. Je gasten laten je er de tijd niet voor „Volgens mij moet je elke passa gier op de juiste manier benaderen.Dat is het geheim. Met de hele rijke gas ten. directeuren en bankiers, heb je geen moeite. Die zijn het liefst alleen. Maar die anderenJe moet be langstelling tonen voor hun omstandig heden. hun gevoeligheden zoeken. Als je alleen maar hun namen uit het hoofd leert (en dat heb ik altijd, braaf gedaan), zijn ze al helemaal verguld. En aan verhalen voor aan tafet heb ik nooit gebrek gehadMaar In ernst: ik ben er van overtuigd, dat christelijke naastenliefde de belangrijk ste eigenschap is om prettig met men sen om te kunnen gaan". „Als je het mij op de man af vraagt, dan vind ik de passagiers uit de toeristenklasse vaak veel interessan ter om mee te praten dan rijke juffrou wen met kostbare sieraden, die klagen over het lawaai, dat ze in hun hut menen te horen, over de koffie, die te warm of te koud is en over de sofa's, die niet zacht genoeg zijn. Voor zulke passagiers is er maar een wapen. Pro- breer er een lolletje van te maken. Tien tegen een, dat je wint. „Die grappige kapitein", zeggen ze dan. En ze zijn weer volkomen tevreden gesteld, omdat je belangstelling hebt gehad voor hun ..grieven". Je moet de ijdelheid stre len. Dezelfde ijdelheid van het Oude Testament. Soms heb ik me wei eens gevoeld als een predikant, die de wijk inging." Morgen vertrekt de Rotterdam weer. Er zal een andere gezagvoer der op de brug staan: kapitein C. G. Kooyman, die van de Maasdam op het ylaggeschip is overgestapt. Coen raad Bouman zal „zijn" schip niet zien wegvaren. Het afscheid is voor goed geweest. Er is ook geen andere Bouman, die een schommelend dek onder zijn voeten zal voelen. „Mijn vier zoons willen niets van de zee weten", vertelt de commodore. „Al leen mijn dochter, maar een meisje kun je toch niet naar zee sturen?"] Hwf De antieke autootjes, die deelnamen aan de Lustrumrdllye van de vijfjarige Pionier Automobiel Club (P.A.C.) van Utrecht naar Zandvoort hebben zaterdag gedefileerd voor Prins Bemhard, die staande op het bordes van Paleis Soestdijk de stoet voorbij zag trekken. Advertentie De groep van zeventien Russen, met •wie het echtpaar Goiub in Nederland was gekomen, zou vanmiddag om kwart over twaalf met het iijntoestel van de Aerofiot, een Tupolef-straal- tnachine van Schiphol naar Moskou terugkeren. Het vertrek van het toe stel, werd echter op verzoek van de j Russische ambassade uitgesteld, om- i dat mevrouw Golub nog niet op Schiphol aanwezig was. De overige reisgenoten waren dat wel en vorm- i den een ietwat schuchter groepje, dat: zich met niemand inliet. Om haJf twee arriveerde mevrouw Golub in een ambassadewagen van de Sowjetunie. Geëscorteerd door een vijftai leden van de ambassade stapte zij de vertrekhal binnen. Bij de door gang van de marechaussee werd zij staande gehouden door adjudant F. Veltman. Deze deelde haar mede dat haar paspoort zich in het naast de doorgang gelegen kamertje bevond en verzocht haar. hem even in dit ka mertje te volgen. Naar bekend had de vreemdelingendienst dit paspoort in hotel Schiller in beslag genomen. Toen adjudant Veltman met enkele wachtmeesters de deur naar het kamer tje binnenging en mevrouw Golub reeds binnen hadden, poogden de leden van de Russische ambassade eveneens bin nen te treden. De wachtmeesters hiel den hen echter tegen en zeiden dat ze buiten moesten wachten Dit accepteer den de Russen niet en in een oogwenk woedde er een kleine veldslag. De Rus sen poogden het kamertje binnen te dringen, terwijl de marechausee dit trachtte te verhinderen. De Russen wonnen het gevecht in zo verre dat de marechaussee er niet in slaagde mevrouw Golub in het kamer tje te houden. Zij trokken haar door de nauwe ingang tussen de geüniformeerde leden van de marechaussee weer de hal in en ttoen verloor mevrouw Golub haar kalmte. Snel trok de vertegen- Prins Bemhard heeft gisteravond in het Citytheater te Amsterdam de pre mière bijgewoond van de film „De ka nonnen van Navarone". De opbrengst van deze galavoorstelling komt ten goe de aan de Bond van Nederlandse mili taire oorlogsslachtoffers. woordiger van het Russische persbu reau Tass uit Den Haag haar weg en legde zijn arm om haar heen, terwijl zij even in tranen uitbarstte. De vecht partij was daarmee meteen beëindigd. De marechaussee liet de Russische groep weglopen, na kort beraad trokken de Russen zich met mevrouw Golub terug in het kantoortje op de luchtha ven van de Aerofiot. Terwijl de Russen aan het beraad slagen waren wat zij zouden doen, be sliste de marechaussee dat mevrouw Golub alleen vergunning zou krijgen om van het vilegveld te vertrekken, wan neer haar landgenoten zouden toestaan dat de marechaussee haar ongehinderd en alleen zou kunnen spreken. Zaterdagmiddag is op de grote ver keersweg van Bergen op Zoom naar Wouw een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij mevrouw J. Witteveen (38), echtgenote van de directeur van de Coöp. Wouwse Melkfabriek, en haar 10-jarige dochter Elsje ernstig werden gewond. Het 8-jarige dochtertje Marijke kwam om het leven. Mevrouw Witteveen kwam met de auto uit de richting Wouw op weg naar Bergen op Zoom. Toen zij de spoorweg overgang was gepasseerd stond een paar honderd meter verder een landbouw- tractor met aanhangwagen rechts van de weg geparkeerd. Mevrouw Witteveen moet deze auto en aanhangwagen niet of te laat hebben gezien. Toen zij wilde remmen ging de auto slippen en reed met grote snelheid op de stilstaande wagen. Het 8-jarige dochtertje werd hierbij zo zwaar gewond dat zij kort daarna over leed. Op de Rhederweg bij Rellingwolde is vanmorgen een busje met acht inzitten den, Nederlanders op weg naar hun werk in Duitsland, frontaal tegen een rechts van de weg staande boom gebotst, na eerst nog een andere boom te hebben geraakt. De inzittenden werden bij de botsing allen uit de wagen geslingerd. Van hen was de 51-jarige heer H. Grooten uit Eexta (gemeente Scheemda) op slag dood. De zeven anderen werden gewond, van wie twee zeer ernstig. Het busje werd vrijwel geheel vernield. 0E E.H.B.O.-vereniging „Oud-Char lois" had zaterdagmiddag een wedstrijd voor E.H.B.O.-ploegen ge organiseerd als onderdeel van de fes tiviteiten ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan De jubilerende vereniging heeft met deze wedstrijd bijzonder veel eer ingelegd wat vooral tot uiting kwam in de massale deelname. Vierentwintig ploegen uit alle delen van de provincie Zuid-Holland stonden om 3 uur aangetreden, met ietwat ge spannen maar vastberaden gezichten, bereid om het uiterste te doen in deze enerverende strijd, waar voor de win naars bijzonder mooie prijzen waren te halen. De deelnemende groepen waren in 3 pools ondergebracht die elk na behan deling van hetzelfde ongeluk een win naar opleverden. Deze zijn tenslotte in een ere-kamp om de hoogste eer gaan strijden: de zilveren medaille met de beeltenis van ■Koningin en Prins, door het koninklijk paar ter beschikking gesteld. Het was de groep Alblasserdam N.K.F. die tenslotte met 250 punten op het ere metaal beslag wist te leggen met ruim verschil op Dordrecht dat met 239 pun ten bezitter werd van de grote bronzen Tilanus Jr-medaille, afgestaan door de Kon. Nederl. Ver. voor E.H.B.O. Rid derkerk werd derde en viel daarmee buiten de ere-prijzen. De uitslagen in de afzonderlijke pools waren: Pool 1. Ie prijs Dordrecht 226 p. 2. Oud-Charlois 199 p. 3. Hoogvliet 187 p. Commandantsprijs: Dordrecht 42 p. Pool 2. 1, Alblasserdam N.K.F. 234 p. 2. Zwijndrecht 220 p. 3. Portugaal 192 p. Commandantsprijs: Alblasserdam N.K.F. 40 p. Pool 3. 1. Ridderkerk 186 p. 2. Goirle 176 p. 3, Alblasserdam 151 p. Comman dantsprijs: Ridderkerk 40 p. Advertentie S^/GEBEEDSCHAPPENJ ITIeeril !fó-Cofferdam, Oei.' 117555. t? lijnenO Zaterdagmiddag is bij J. en K, Smit in Kinderdijk de 14000 ton me tende „Centaurus" met goed gevolg te water gelaten in aanwezigheid van vele genodigden, o.a. de Griekse am bassadeur, P. A. Verykios. schip is namelijk gebouwd door .ndustriële handelscombinatie „Hol land" in opdracht van de Socieded Transoceanica Kanopus Panama, een dochterafdeling van de Griekse rederij Rethijmnis en Culukundis. De „Centaurus" is het derde en laat ste schip van een serie door de I.H.C. gebouwd. De eerste twee. de Castor en de Kanopus, zijn door de werf Gusto afgeleverd. Zij zijn reeds in de vaart. Dit 154 meter lange vrachtschip is bet grootste schip ooit door J. en K. Smit gebouwd. De rivier de Noord was dan ook nauwelijks breed genoeg om het casco te bergen. De breedte is ca. 20 -meter, de groot ste diepgang 9,4 meter. Een Stork-mo- tor geeft het schip een snelheid van 17 knopen. Een familid van de di rectie der rederij, de Amerikaanse F. W. Nicks, doopte het «chip. Na een lange inleiding over „zwakte en verdeeldheid in het kabinet-De Quay", schrijft het blad, dat niet alleen „het stuntelen van het kabinet" in voldoende mate een verklaring is van de politieke malaise, die op het ogenblik in ons land zou zijn te constateren. „Er is juist nu alle reden om in de kritiek ook de oppo sitie te betrekken." Het Parool herinnert eraan, dat in de eerste dagen van het kabinet-De Quay bij de regeringsgezinde partijen een le vendige vrees voor de socialistische op positie bestond. .Men was op de hoogte van de kennis en ervaring, die in de fractie van de P.v.d.A. verzameld waren. Eerlijk moet thans worden verklaard, dat de beduchtheid weinig gerechtvaar digd is gebleken. Een beeld van de zwak ke regering en daarnaast.de op alle wa pens bekwame oppositie heeft zich niet bewaarheid." De socialistische oppositie is er niet in geslaagd, zichzelf tegenover de zwakke regering ais voor de hand lig gend en welhaast dwingend alternatief aan het land voor te doen, aldus Het Parool- „De oorzaak? Het zullen er wel meer dan één zijn, maar evenals bij de re gering moet toch de klemtoon vallen op de onvoldoende leiding. De sterkte en kennis van de grote socialistische fractie komen in de heer Burger op on voldoende wijze tot uiting. Wij zeggen dit natuurlijk niet op grond van zijn incident deze week met minister CaLs. waarin hij gedwongen was tot een iewat beschamende terugtocht. Wij zeg gen het op grond van zijn eigenschappen, waarvan dit incident en een aantal vroe gere incidenten symtomen zijn. Dat de heer Burger een goed ontwikkeld poli- 7EVEN Nederlandse runners hebben het afgelopen weekeinde op het 150 meter lange middenstuk van een Amerikaanse tanker een angstig avontuur beleefd. De sleepboot Zwarte Zee III van L. Smit en Co's Interna tionaal Sleepbedrijf had bet midden stuk tijdens zwaar weer in Het Ka naal verloren nadat de nylon tros in de schroef was geraakt. In het zware weer raakte het middenstuk zaterdag op drift en dreef snel af. Het avontuur duurde tot gisteravond kwart voor zeven toen eindelijk de Engelse sleep boot Englishman het hnipeloze ge vaarte oppikte. De zeven Nederlandse runners waren weer veilig. En dat was te danken aan een uitgebreide internationale reddingsactie, die L. Smit en Co snel hadden georganiseerd. De sleepboot Zwarte Zee was met het middenstuk uit Kopenhagen vertrokken om naar Baltimore te brengen. Ongeveer 40 mijl ten zuid westen van Lands End in Het Ka naal raakte de sleep in ernstige moei lijkheden als gevolgd van zwaar weer. De bemanning besloot de tros in vij niet, dat zijn meer tiek instinct bezit, betwisten wi maar het is even onbetwistbaar, gebrek aan genuanceerdheid dit dan compenseert." Het Parool geeft toe, dat de durf en visie van mr. Burger die van ineer dan één van zijn kritici uit de andere partijen te boven gaan. „Er blijft echter van over, dat zelden een vooraanstaand Kamerlid een zo dankbaar voorwerp van kritiek is geweest." Het blad pleit dan voor een andere leiding van de socialistische fraktie, „Zo als het nu gaat, schiet de oppositie te kort in een taak, die bijna zo belangrijk is als die van de regering. De F.v.d.A.- frakt.e mag bedenken, dat zij per slot van rekening zelf verantwoordelijk is, voor haar welslagen of voor haar falen." te halen. Maar bij deze manoeuvre raakte de nylontrekker in de schroef van de sleper. De sleepboot raakt in een hulpeloze positie terwijl het middenstuk met zeven runners aan boord snel afdreef. L. Smit en Co's internationale sleep dienst zette onmiddellijk een uitgebreide hulpactie in. De Loire van deze sleep dienst. die in Cardiff op station lag, werd direct naar de Zwarte Zee III gediri geerd. De Englishman van de United Towing Company wist men te contracteren om naar het middenstuk te zoeken. Ook de Marinia van Smits Britse zusteronderne ming Overseas Towage and Salvage Company Ltd. ging op speurtocht naar het middenstuk. Een moeilijke omstandigheid was, dat op het losgeraakte middenstuk geen radio aanwezig was. Hoewel het weer aanvankelijk ver beterde, gelukte het toch niet het ge vaarte op te sporen. Het enige aanknopingspunt was een melding van een Zweedse tanker, die het middenstuk was tegengekomen. De bemanning van de tanker had de in druk, dat alles wél was op het midden stuk. Pas zondagmiddag kwam er weer een gunstig bericht binnen. Een vlieg tuig meldde het gevaarte 24 mijl ten westen van het eiland Jersey te heb- ben gezien. Het politie-personeel van het bureau Rotterdam-Chariois kreeg zondagmid dag bezoek van een springlevende slang van zestig cm lengte. Het bezoek was van te voren aange kondigd, want iemand had het reptiel gezien in een voortuintje in de Meester Arendstraat, het gevangen en zijn vangst telefonisch aan de politie mee gedeeld. De agenten waren echter niet zo inge nomen met het bezoek. Zij droegen het beestje op hun beurt weer over aan het personeel van Diergaarde Blijdorp, dat er wel raad mee wist. De commissie voor de energie uit het Europese parlement te Straatsburg bracht vandaag een werkbezoek aan Rotterdam. Het gezelschap bestaat uit? veertien parlementsleden, onder wie. twee Nederlanders. De bezoekers t.zijn vanmorgen door de samenwerkende olie maatschappijen ontvangen (Shell, Cal- tex, Esso, Mobiloil, Purfina, B.P., Gull) Daarna was er een „werkbijeenkomst" met een discussie over vragen die zijn voorbereid door de voorzitter prof. dr. F. Burgbacher. Drs. C. G. van Leeu wen economisch onderdirecteur van het gemeentelijk havenbedrijf gaf een overzicht van de betekenis van de Rot terdamse haven, waarbij hij voorai aan dacht vroeg voor kolen en olie. Na af loop van de bijeenkomst volgde een rondvaart door de haven. De loco-burge meester. wethouder J.U. Schüthui-s, trad als gastheer op. (Van een onzer verslaggevers) NAAR gedurende het weekeinde be kend werd, is vrijdagmiddag plot seling overleden de heer IH. F. En gels, plaatsvervangend hoofd Be scherming Bevolking in de A-kring Zuid-Holland C. De heer Engels, die sedert 1 januari 1954 in dienst der BB was, bereikte de leeftijd van 64 jaar. De laatste functie, die hij be kleedde, was die van plaatsvervan gend hoofd van het BB-gebied Lin ker Maasoever (eiland IJsselmonde en de gemeente Spijkenisse). Zijn Eerst om kwart voor zeven gister avond lukte het de sleepboot Englishman het middenstuk vast ic maken. De zeven runners, die benauwde uren hadden be leefd, was verder niets overkomen. Intussen had men het op de sleepboot Zwarte Zee ook niet gemakkelijk. Het schip dreef vrü hulpeloos rond nu het roer buiten werking was. Maar het leed op de sleper was zaterdagavond laat ge leden. toen de sleper Loire vastmaakte en de Zwarte Zee naar Falmouth bracht. In de haven was de tros spoedig uit j, de schroef verwijderd. Vanmorgen heeft de Zwarte Zee het middenstuk weer van de Englishman overgenomen en de reis naar Baltimore vervolgd. f©pi»l fmnw* heengaan betekent voor het comman do van de BB in dit 17 gemeenten omvattende kring een groot verlies. In de nacht van donderdag op vrij dag vorige week kreeg de heer En gels thuis hij woonde in Den Haag een hartaanval. Na zijn huisarts De bovenleiding van een tram in de omgeving van de Willemsbrug te Rot terdam heeft vanmorgen vroeg tussen tien minuten voor zeven en kwart voor acht stroomloos gestaan. Gedurende die tijd is het tramverkeer over de brug gestagneerd geweest. Het overige verkeer had geen oponthoud. te hebben geraadpleegd is het plv. Hoofd BB vrijdagmorgen toch weer aan het werk gegaan op het hoofd kantoor van de dienst BB aan de Goudsesïngel in Rotterdam. In de loop van. de middag werd hij echter onwel. De heer Engels overleed in de auto van een collega, die hem thuis zou brengen, tussen Rotterdam: en Den Haag. Marinus Frederik Engels, die op 15 september 1897 in Rotterdam werd ge boren, stond bij ieder die met hem te maken had aangeschreven als een sym pathieke figuur, van wie een grote mate vati rust uitging. Men waardeer de hem ook als een harde en nauw gezette werker, voor w.e niets te veel was en die altijd klaar stond. Nog maar juist had de thans overledene zich enigermate ingewerkt in de nieu we functie, die hij kreeg na de reor ganisatie der BB-gebieden. Aanvankelijk was de heer Engels hoofd der afdeling opleidingen op het BB-hoofdkwartier in Botterdam. Met ingang van. i november 1956 werd hij assistent-hoofd BB ter standplaats Schie dam. In die functie heeft hij veel bijgedragen tot de opbouw van deBB- organisatie in deze gemeente. Ook voor het geheel der A-kring (toen nog Rot terdam, Schiedam en Vlaardingen) heeft hij tal van belangrijke taken ver vuld. Met ingang van 5 februari 1959 werd de heer Engels bevorderd tot plaats vervangend hoofd BB. Per 10 mei j.l. werd hij hoofd van het rayon Linker Maasoever. Voordat de overledene zijn BB-ioop- baan begon keerde hij terug uit Indo nesië, waar hij bijna 30 jaar bestuurs ambtenaar is geweest en de rang van assistent-resident bereikte. Hij was. als reserve-officier, gemobiliseerd en bleef nog tot 1951 in militaire dienst. Over de carrière van de heer Engels in de tropen nog het volgende: Op 1 oktober 1915 trad hij in dienst bij de PTT in voormalig Nederlands Oost-In- die. In 1922 kreeg hij een functie bij het binnenlands bestuur. Op 1 juni 1936 werd hij bevorderd tot assistent-resi dent. Deze functie behield hij tot 1 fe bruari 1947. Van 1947 tot 1951 was hij majoor bij de KNIL in algemene dienst. De overledene was drager van het Mobili-satiekruis 1914—1918, hij droeg het oorlogsherinr eringskruis met de gesp Ned. Indie 1942; het ereteken voor Orde en Vrede; hij was drager van Het Insigne van de Commandant van het Leger in Indonesië vanwege trouw en waardige dienst voor het vaderland in 19401945 en het werk voor herstel van orde en rust na 1945. De teraardebestelling is bepaald morgen, dinsdag 10 oktober, om 13.4 uur op de begraafplaats Oud Eik Duinen in Den Haag. 3,4?

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 2