Commissie begonnen niet studie vrijetijdsbesteding Vergeleken met andere steden: ongunstig beeld Jaarvergadering NCGOV werd zeer goed bezocht M SG ontwikkelt grote activiteit kroniek Weg vinden in veelheid van mogelijkheden r Cultureel leven in Vlaardingen i r Rotterdamse Culturele agenda, adresboekje, declamatiewedstrijd Intocht Sint nu folklore VoorzitterVat krijgen op massa noodzakelijk Iiidrukivekk ende propagandarede Plannen voor vier nieuwe uitrukposten Zevende dan komt judoka7s trainen Explosie bij leegpompen tank De Hoek wacht NS-beslissing halfuurdienst boogaard Eerste prijs voor „Sdhiewijck" en „Nieuw Leven" Motorrijder bij botsing gedood M de rotterdammer Bromfietsers botsten Aandacht voor de kruisverenigingen t blijft in verband van ds. Visser Meisje aangereden PAGINA WOENSDAG 11 OKTOBER 1961 Andere taken EEN BRIEF FOLDER KUNSTWERKEN FILMLIGA Vandaag •"•en morgen "••en dagelijks Theoretisch Lichtzinnig Concert S.K.A.F. Tekort hoog Antwoord Stadsgehoorzaal STAANDE SCHEMER LAMPEN - KAPPEN KRONEN enz. Schied.weg 41 T oneelwedstrijd Meer deelnemers (Van een onzer verslaggevers) TEN studiecommissie voor de vrije tijdsbesteding is dinsdagavond haar werk begonnen in Schiedam. Voorlopig hebben vijf heren en een llik za! ï,ct werk van bestaande ver dame zitting in deze commissie, die en,s:i""e" ku,nK'a «««"den gecoördineerd dinsdagavond in het gebouw van de Schiedamse Gemeenschap is geïnstal leerd. Voorzitter F. A. de Wolff van de S.G. heeft bij deze installatie ge wezen op het streven van de S.G. meer inzicht te verkrijgen in de pro blemen die er bij de besteding van de ruimere vrije tijd ontstaan. van de bestuursraad van de S G. Hij kan assisteren en eventueel beoordelen wanneer coördinatie van secties van de S.G. mogelijk zal zijn. De heer De Wolff besprak het ontstaan van de sectie Culturele Ontwikkeling, die zich nu in liet bijzonder bezig houdt met de passieve recreatie. Hij stelde dat het werk van de commissie meer in het bijzonder de aandacht zal vestigen op de mogelijkheden van de actieve vrijetijds besteding, Misschien is er een andere aanpak nodig, misschien zaj het motto kunnen gelden: „Doe het zelf" en moge- F. A. DE WOLFF ...in zicht in problemen van de vrijetijdsbesteding Hij vroeg zich af of we meer moeten doen nu die vrijere tijd er is en wat er dan moet worden gedaan. De heer De Wolff geloofde dat het voor de studiecommissie moeilijk zal zijn de goede weg te zoeken. Er is een veel heid van mogelijkheden bij de vrije tijdsbesteding. Daarbij moet de weg gevonden worden om voorlichtend en organisatorisch werkzaam te kunnen zijn. De heer De Wolff was verheugd dat de heer M. van der Nagel als deskundige het voorzitterschap heeft willen waarnemen. Verheugd was de heer De Wolff ook dat er een dame in de commissie zitting heeft omdat de betekenis van het gezin bij de vrijetijdsbesteding zeker niet uit het oog mag worden verloren. De heer De Wolff begroette de heren Vroombout, Kamp en Valk die respectievelijk als des kundigen van vakbeweging, onderwijs en Op de Wolphaertsbocht te Rotter- werkende jeugd hun visie kunnen laten dam werd dinsdagmiddag de 70-jarige horen, mevrouw E. Sehweden-Tussïng van de Ehrefeld 6 te Dielken in Duitsland plot- Certoloaei-* 11> seling onwel. Men bracht haar naar de ccueiCfet St. Clarastichtmg. waar men de dood De heer P hmit, voorzitter van de constateerde. Het echtpaar Schweden sectie zang van de S.G., van Orpheus, was op bezoek bij een getrouwde doch-Ivan de honkbalafdeling van oW, heeft ter in de Brielselaan te Rotterdam. I zitting in de commissie als gedelegeerde Op het kruispunt Ambonlaan - Insulin- destraat in Vlaardmgen ontstond dins dagmorgen een aanrijding tussen twee bromfietsers. De 31-jarige electricien F. W. R. uit Schiedam verleende geen voorrang aan de 45-jarige C. v. dl B. Deze laatste moest met een hersen schudding naar het algemeen ziekenhuis worden gebracht. De duo-passagier, de 14-jange S.v.d. B., kreeg lichte verwon dingen. en geanimeerd. De heer ->e Wolff stelde zich de vraag of de S.G. meer steun kan gaan verlenen dan nu al gebeurt. Hij dacht daarbij aan het creëren van een centrum voor de vrijetijdsbesteding. Prettig zou het zijn als men dan kon beschikken over een permanent onderkomen waar hobbyisten e.d terecht zouden kunnen. De S.G.-voorzitter hoopte dat uit het onderzoek van de studiecommissie zal kunnen bUiken of er andere taken nodig zijn. Hij dacht hierbij speciaal aan co-, ordmatie van de huidige secties zang, toneel, muziek en sport van de S.G. De heer De Wolff hoopte dat de besprekingen zullen leiden tot con structieve voorstellen. Hij merkte ten slotte op dat de commissie alle mede werking zal kunnen krijgen van de functionarissen uit de kringen van de S.G. Na de installatie is voorzitter M. van der Nagel prompt met de eerste ver gadering voor de studiecommissie begon nen. In zijn maidenspeech zei hij dat de gedachten van de commissie uitgaan naar het creatieve werk. Hij Het daarbij enkele cijfers over het besteden van de vrije tijd horen. Zo heeft een jaar van 9000 uren 2000 werkuren. In 1955 nam de Nederlander zestien uur deel aan passieve en drie uur aan actieve ont spanning. Hij vond het eenvoudig te verwijzen naar het „brood en spelen" van. de Romeinen, maar hij meende dat het juister zou zijn te zoeken naar de goede vrijetijdsbesteding. „We dienen het die richting uit te leiden dat we vat krijgen op de massa", zei de heer Van der Nagel. TN onze tijd van welvaart heeft -1- iedereen het druk, zo druk, dat er geen tijd overblijft om aandacht te besteden aan de nood van de medemens. Gelukkig zijn daar dan de kruisverenigingen, waar men kan aankloppen en hulp verkrijgen, wanneer de moeilijk heden te groot worden. Maar deze hulp kost geld en de kosten worden met gedekt door de ontvangsten, zodat ieder jaar weer een exploitatie-tekort ontstaat. Om dit tekort te dekken wordt deze week een beroep gedaan op ons allen; het werk kan niet voort gaan wanneer de schuld steeds groter wordt! De coUlecte voor de kruisver enigingen beveel ik gaarne bij u aan. De burgemeester van Schiedam, mr. J. W. Peek Van een onzer verslaggevers) TN het algemeen verslag bij de ge- meente-begroting voor 1962, zeg gen enige gemeenteraadsleden, dat hetgeen in de aanbiedingsnota te ber de wordt gebracht over de cultuur, bijzonder pover is. Eén lid vraagt zelfs of B. en W. wel voldoende be langstelling hebben voor culturele za ken. Hij meent, dat Vlaardingen on- T/OOR de onlangs opgerichte Schie- damse Film Kring heeft de heer J. A. H. Schaeffer ons een brief ge schreven. De heer Schaeffer mas tot voor kort voorzitter van de Katholieke Film Actie, maar het bestuur van de KFA had het goede idee te pogen het werk op breder basis tot ontplooiing le gaan brengen. Daarom werd contact gezocht met andersdenkenden en uit diverse kringen kwam zoveel belang stelling dat een nieuwe vereniging, de Schiedamse Film Kring, met nieuwe bestuursleden als ds. J. G. Jansen, me vrouw A. Moll-Lips en mr. H. B. En gelsman, ontstond. De heer Schaeffer ts eveneens bestuurslid van de nieuwe vereniging. Hij maakt zich eerder be zorgd dat de bedoelingen van de nieu we vereniging verkeerd begrepen kun nen worden. FOLDER IIE heer Schaeffer schrijft ons dat alle Schiedammers vrijdag in de folder van de SG kunnen lezen over ie activiteiten van vele Schiedamse verenigingen. Hij vreest echter dat het m een noodzakelijk beperkt te houden folder niet mogelijk zal zijn werkelijke volledige inlichtingen te geven. Daar bij uit hij de vrees dat dan ook vele Schiedammers lid zullen worden var. de Schiedamse Film Kring, omdat de contributie van f 3,50 per gezin heel jaag is, maar dat later velen zich be kocht zullen voelen. Hij geeft de ver zekering dat de beste films zullen worden vertoond, maar de heer Schaeffer vraagt zich af of wel iedere Schiedammer belangstelling voor der gehjke films zal hebben. ffU schrijft: „Sommigen stellen zich voor hun ontspanning tevreden wet een licht stuiversromannetje, een wet af te ingewikkeld detecrive-ver- haaltje. terwijl een ander zijn ont spanning zoekt in een literaire of diep gravende psychologische roman, met volledige overgave zit te grasduinen n standaardwerken over kunstge schiedenis enz. enz. Zoveel is zeker iet het verfilmde stuiversromannetje bij de Filmkring geen plaats krijgt toegewezen. De kern zal voornamelijk vallen op filmwerken, waarin de toe gepaste filmerstechniek, gepaard aan een. waardevolle inhoud, kunstujerken ■oplevert, welke helaas over het alge meen geen kasstukkenblijken te zijn. Men rekent er echter op dot het aantal ware filmliefhebbers en film- kenners in onze stad. vooral ook onder onze jonge mensen, voldoende groot zal zijn om een stevige Filmkring te kunnen vestigen. Het zal helaas niet mogelijk zijn nog in oktober met de eerste filmbijeen- komsten te kunnen starten. Men zal echter niet langer behoeven te wachten dan organisatorisch abso luut noodzakelijk is en de start zal goed zijn." U'ET valt te waarderen dat de heer Schaeffer zo duidelijk stelt wat het streven is. Nog meer valt het te waarderen dat hij het initiatief heeft genomen om te komen tot de oprich ting van een soort filmliga waar films van groot formaat zullen worden ver toond. De heer Schaeffer schrijft ook nog dat het niet de bedoeling is van de Filmkring een amusementsvereni ging te zijn, maar dat het niet uitge sloten is dat een te vertonen film meer inspanning zal vergen dan ont spanning. ,JDe gevoelswaarde van de begrippen inspanning en vooral van ontspanning noemt hij echter zeer betrekkelijk. We zijn dan ook zeer be nieuwd naar het debuut van de Film- kring. Binnenkort zal langs de Laanslootse- weg in Oud-Mathenesse een brandweer post worden gebouwd, die de functie van de post aan de Westzeedijk zal overnemen. Zoals men zich zal herin neren, moet de post Westzeedijk plaats maken voor de nieuwe waterkering, die op Deltahoogte komt. In de bes'aande remigingspost aan de Nijverheidsstraat in Feijenoord zul len weldra voorzieningen worden getrof fen voor de inrichting van een brand weerpost. Het zuidelijke stadsdeel van Rotterdam (inclusief Hoogvliet) zal dan vier uitrukposten tellen. Voorts bestaan plannen voor de bouw van brandweerposten m Groot-IJssel- monde (de Laagjes) en in de Alexan- derpolder. Op het brandweerprogramma staat ook de aanschaf van nieuw materieel. Volgend jaar zal men tot de aankoop overgaan. Irene; Hervormde Jetigdkring. Propa- fanda-filmavond, 19.30 uur. Opstandingskerk: Oecumenische Raad m HVD, New Delhiavond. 20 uur. Sportcentrum Keinier Hulsker: Gast- jeraar Haku Michigami instrueert zwar te en bruine banders. 20 uur. Cbr. Sociale Belangen: AFK Contact- Wond, 20 uur. Passage theater: TBC-veremging. r|ng Derde lustrum. 20 uut' Vie- Dagblad „De Rotterdammer": Schie damse redactie tel. o4154 b.g.g. tel. 115588 tystel 51 rh.c.g 80037) alleen voor redac- f'-aaagelegenheden. Agentschap: H. J Troost. Aieidastraat tel. 65451 (alleen voor klachten, ad vertenties en abonnementen b g.g- telef 115583). Belangrijke telefoonnummers: Brand alarm 69123; Pohtiealarm 64666; G.G. tn G.D.-waarschuwmg 69290. Hij had veel gelezen over het probleem van de vrijetijdsbesteding, maar hjj moest helaas constateren dat alles nogal theo retisch werd benaderd. Hij hoopte dat de studiecommissie een practisehe lei draad zou vinden, maar hij meende tevens dat de commissie dan wel meer specialisten zal moeten aantrekken om meer ingelicht te kunnen zijn. In de studiecommissie hebben nu zitting mevrouw M. A. C. Taverne-van Campen, voor de huisvrouwen, verder voorzitter M. van der Nagel (nijver heidsonderwijs), de heer C. A, Kamp, inspecteur van het onderwijs, de heer P. Smit, bestuursraad S.G., de heer W. G. E. Valk, adjunct-directeur bedrijfs- sehool Wilton-Fijenoord en J. Vroom bout, centraal overleg vakorganisaties. (Van een onzer verslaggevers) I700R de bijeenkomsten van de afde- V ling Schiedam van de Nat, CUr. Ge heel Onthouders Vereniging bestaat al tijd goede belangstelling. De grote zaal van gebouw Christelijk Sociale Belan gen was dinsdagavond dan ook geheel gevuld toen hoofdbestuurder A. de We ger ter gelegenheid van de 71e feestelij ke jaarvergadering zijn propagandarede hield. Op indrukwekkende wijze trok de heer De Weger in een uitvoerige rede een parallel tussen wat de Bijbel ons te zeggen heeft en het hedendaagse ge beuren. De heer De Weger verwees naar Daniël 5. Hij stelde dat men ook toen ten gronde ging aan de lichtzin nigheid en de alcohol. Men werd ge wogen en te licht bevonden. De heer De Weger kwam tot de con clusie dat ook nu velen te lichtzinnig leven. Er wordt te veel alcohol gebruikt. Spreker vroeg medewerkers om dit euvel te bestrijden. Hij wees daarbij op het voorbeeld van Christus die alles vol bracht heeft, „Wij moeten doen wat on ze nand vindt te doen" zei de heer De Weger, die opmerkte dat wij in een ernstige tijd leven. We dienen te letten op de tekenen des tijds, meende hij, we leven in een situa tie waarin het mogelijk is dat een fi guur als Chroesjtsjow in een dronke- •nansbui atoombommen kan laten val- en. NA het propagandawoord van de heer De Weger heeft de Schiedamse Kla- var Accordeon Vereniging onder leiding van dirigent H. Groeneweg een sfeervol concert gegeven. Harmonieus en melo dieus hebben de leerlingen van de heer Groeneweg geconcerteerd. Helaas was aet tempo nog aan de lage kant. Vrijwel foutloos en met een goede concentratie hebben de musici een tiental werken uitgevoerd. Hierbij wa ren vlotte melodietjes als marsen, een volksdansje, een polka, een wals maar ook moeilijk uit te voeren wer ken als melodieen uit ,,Der Vogeihand- ler" <en het Slavenkoor uit Nabucco. Het werden geïnspireerde vertolkingen, mede door het dankbare applaus van het talrijke gehoor. (Van een onzer verslaggevers) De Japanse judo-expert Haku Michi gami, 7e dan, leidt vanavond voor de Zuidhollandse judoka's een training in het sportcentrum van Reinier Hulsker te Schiedam. Met het oog op de wereld kampioenschappen judo. -die 2 en 3 de cember van dit jaar in Parijs worden gehouden, heeft de Nederlandse Jiu-Jit- su- en Judo Bond (N.J.J.B.) de Japanse meester Haku Michigami voor de maand oktober naar Nederland laten ko men. In de eerste plaats natuurlijk om voor al de cracks Anton Geesink.Hein Es- sink en Jan van Eerland voor te berei den. Omdat dit werk natuurlijk gee-n dagwerk is, zullen ook alle andere Ju doka's van de aanwezigheid van Michi gami in Nederland kunnen profiteren, zodat de J.J.J.B. in tientallen plaatsen in Nederland trainingsbijeenkomsten organiseert, waaraan dan de bruine- en zwarte-band-dragers in de eerste plaats kunnen deelnemen. Omdat de ruimte in het sportcentrum het toelaat kunnen aan deze training ook de blauwe-banden -deelnemen, ter wijl de groen-band-dragers op de tribu nes kunnen plaatsnemen. Een opgaven van in Schiedam gevon den voorwerpen: Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie tussen 9-12-30 uur en 2-6 uur: bezempje; wieldop; kentekenplaat; 1 lipssleutel; rozen krans; 1 paar glacéherenhandsehoe- nen; parapluie: kettinkje met hanger tje. Te bevragen, bjj de vinders; ket tinkje met bedeltjes, v. Henkelen, Hoofdstraat 145; damesportemonnee met inhoud, Govaart, Rozenburgstraat 2; aktentas met inhoud, A. L. Bred- dels. Groenelaan 7; tas met inhoud, v. d. Schalk, Rhoonsestraat 15, na 19 uur; portemonnee met inhoud, E. van Eijk, Polderweg 172, Kethel; étui met foto's, H. J. J. Hendriks, Pioegst.raat 21; driewielertje, mevr. Verschuur, St. Lidumastraat 30: rozenkrans. Goudappel, Lekstraat 34a; bril in étui, mevr. Zondag, Tieleman Oem- straat 3; ceintuur, de Goederen. Ou de Maasstraat 21; kinderjasje, P. v. Hees. Boerhavelaan 109b; regenbroek. B. M. F. Vis. Prinsensteeg 23; centi meter, I. Holleman, Herenstraat, 29. Vrijdag 20 oktober geeft het Schie dams Vrouwenkoor onder leiding van Ria Borgmeijer een concert in de Ju- lianakerk aan de Burgemeester Knap. pertlaan. Medewerking verlenen de strijkers van het Rotterdams Phil- rin Ostar. sopraan en Rijkje Wolieswin kei, alt. Dit evenement begint om 20 uur. t De Schiedamse ArDeiders Toneel Vereniging ,.Tot steun in den strijd" geeft vrijdag 13 oktober in Musis Sa crum te Schiedam een opvoering van ..Meneer Pim komt even aan". Het stuk is een blijspel van A. A. Milne vertaald door Arend Hauer. De ontspanningsvereniging ..Vegla" van de Verenigde Glasfabrieken te Schiedam biedt de leden weer drie amusementsavonden aan, op de za terdagen 21 en 28 oktober en 4 novem ber. Het ensemble van Rudi Car rel voert het cabaret „Schermutselin gen" op, waaraan onder regie van Wim Sonneveld medewerken: Budi Carrel, Fiet Koster, Jasperina de Jong, Bep Rowold, Erik Herfst, een muziek- trio, en als gast Tobi Rix. Voor de mu zikale omlijsting zorgen de Rythm Aces. In de benedenzaal van de Amstel- bron te Schiedam zal vanavond de heer Van Nieuwenhuizen voor de aquarium- vereniging „Aqua Fauna" en „Natuur genot in huis" een lezing houden, die de titel „Een liefhebber vertelt" zal dragen. harmonisch"Orkest en de solisten Ka- J o'»»"JatnankscWu" Stoft H» en Riikie Wolieswin- tonnende £ch,pStrtt haven te Rotterdam in dok (Van onze correspondent) Het is nog niet met zekerheid te zeggen of de spoorwegen op verzoek van de Hoekse afdeling van de Neder landse Huisvrouwenvereniging zal in gaan een halfuurdienst op Rotterdam in te stellen. Al heeft men er veel moed op en stelt men het als een noodzaak, eerst moet nog worden afgewacht hoe de directie van N.S. zal reageren op de in te sturen opgave van het aantal treinreizigers die dagelijks van deze hjn gebruik maakt. Men weet nu hoeveel schoolkinderen dagelijks aan de treinreis verbonden zijn. Ook kan men ongeveer vaststellen het aantal forensen van De HoGt en van hen die van buitenaf in Hoek van Holland werkzaam zijn. Ais de N.S. af gaan op het aantal van 500 dan staat wel vast dat die half uur dienst er nooit zal komen. Zoveel vaste treinrei- zigers per dag zijn er niet, maar de presidente van de afdeling heeft moed dat de N.S. deze eis niet zullen stellen en de lang verbeide halfuurdienst voor Hoek van Holland zal tot stand brengen. Mogelijk dat de treinen van en naar Maassluis dan kunnen doorrijden of dat men de halfuurdienst instelt enkele uren in de morgen en tegen de avond. gunstig afsteekt bij de 34 andere gro te gemeenten in Nederland. De Stichting Vfaardingse Gemeen schap dringt aan op veinoging van de subsidie voor culturele doeleinden Kunnen B. en VV de raad hierover uitvoeriger inlichten en cijfers ver schaffen? Om welke culturele mani festaties gaat het en om welke bedra gen. vragen enkele leden. Indien de mogelijkheid bestaat dat m 1962 de commissie voi r beeldende kunsten weer eens een manifestatie van iets grotere allure, dan welke in he* verleden het geval was, organiseert, is het college dan bereid hieraan mede werking te verlenen, vragen deze leden verder. Hebben B. en al plannen voorbe reid voor een uitbreiding, eventueel ver nieuwing van het Stadsgehoorzaalcom plex?, vragen enige leden. Een ander lid wijst er in dit verband op, dat het pand van de Kamer van Koophandel vrijkomt. Is het college bereid aan de raad een krediet te vragen, voor het grondig opknappen van de zaal Har monie? Het tekort van de Stadsgehoorzaal blijft onveranderd hoog, merkt een lid op. Eén van de oorzaken is de geringe opbrengst uit het contract met de bios coopexploitant, mede veroorzaakt door al te schaarse vertoning van „kasstuk ken1;. Zijn B. en W. bereid stappen te ondernemen om te zijner tijd tn deze situatie verandering te brengen? Zijn de mogelijkheden tot bezuini ging op de kosten van de Stadsge hoorzaal thans uitgeput? En welke maatregelen denken B. en W. te ne men om het tekort te verminderen?, vraagt een ander lid. Zo worden er nog andere vragen over het tekort gesteld. In hun antwoord zeggen B. en W. het niet uodig te achten telkens in her haling te vallen over de ontwikkeling van het culturele leven in Vlaardingen, dat zij nog steeds bevredigend achten. De Stichting Vlaardtngse Gemeen schap heeft verzocht de culturele sub sidie met 10.600 te verhogen. Dit be drag is gevraagd omdat bepaalde kos ten van uitvoeringen en uitkopen, van instrumenten en directeuren steeds stij gen. Daarnaast wil men in nieuwe stads wijken een aantal culturele evenemen ten organiseren, meer gelden beschik baar hebben voor tentoonstellingen en met name ook voor tentoonstellingen van werk van de jeugd, en een groter bedrag beschikbaar houden voor het brengen van een bijzonder cultureel evenement als dit zich voordoet. Advertentie B. en W. hebben over deze aanvraag nog geen beslissing genomen. Zij zijn wel bereid de Commissie voor Beel dende Kunsten in het organiseren van goede tentoonstellingen zo ver als mo gelijk is tegemoet te komen. B. en W. hebben nog geen plannen beraamd om tot uitbreiding van het Stadsgehoorzaalcomplex te komen. Het is een open vraag of de omstandighe den van het ogenblik hiertoe aanleiding geven. Over de films zeggen B. en W., dat ook zij die niet altijd welgekozen vin den, al mag niet uit het oog worden verloren, dat het huren van films onder worpen is aan de goedwillendheid van de filmverhuurkantoren, terwijl in de Stadsgehoorzaal in het algemeen slechts drie dagen per week wordt gedraaid. Dat is voor de verhuurder niet lucra tief. Overigens is ook de smaak van het publiek vaak moeilijk te peilen. De begroting zoals die door het be stuur van de Stichting is ingediend, achten B. en W. reëel. Bij kunstaan kopen van enig formaat plegen B. en W. advies van deskundigen te vra gen. Daarnaast wordt ook steeds het oordeel van de commissie voor cul turele zaken uit de raad, gevraagd. Voor EXCLUSIEVE verlichting slaagt U het best bjj DE VAKMAN Grootste collectie hier ter plaatse. Van elk mo del slechts enkede stuks, dus fcEER EXCLUSIEF eigen import daardoor voordeliger VLAARDINGEN 4 lag, is dinsdagmiddag brand ontstaan door een explosie. De oorzaak van de ontploffing is onbekend. De brandweer rukte uit met bluseen- lieid 611 en de Havendienst 6 onder lei ding van brandmeester P. Leeflang. De vlammen waren spoedig bedwongen. Het schadebedrag is niet bekend. Op de Haagweg te Voorschoten is dinsdagavond de uit Maassluis afkom stige 26-jarige motorrijder E. W. Berge nia dodelijk verongelukt toen hij tegen een tegenligger botste. De man reed in de richting Wassenaar. De jongens van de speeltuinvereniging Sehiewijck, in leeftijd variërend van twaalf tot vijftien jaar, hebben dins dagavond in de kantine van Sterovita in de Spaanse Polder te Rotterdam de eer ste prijs gekregen in het straatvoetbal toernooi, dat de Overschiese jeugd in de afgelopen zomermaanden heeft gehou den. Huib Koopmans nam de prijs na mens de vereniging in ontvangst. In de groep van acht tot twaalf jaar kreeg Jura van Zwol de eerste prijs voor „Nieuw Leven" in handen. De tweede prijs viel ten deel aan „Levens lust", waarvan Leo van Vaassen was afgevaardigd. De tweede prijs in de groep van twaalf tot vijftien jaar kreeg „Het Anker" voor wie Frans Haas een beker in ontvangst nam Het straatvoetbaltomooi was georga niseerd door het politiepersoneel van het bureau aan de Oostervanstraat en het Mareoniplem in samenwerking met de politie te Oversehie, de wijkraad, de af delingen sport enrecreatie van de ge meente Rotterdam, diverse speeltuinver enigingen en andere jeugdorganisaties. Inspecteur A. Groeneweg van het bu reau Mareoniplem verwelkomde dinsdag de ruim honderd jongeren. Hij sprak zijn vreugde uit over het geslaagde ver loop van de competitie, maar vond het jammer te moeten constateren, dat er fwas geklaagd over vernielingen aan de I kleedgelegenheid die ter beschikking 'was gesteld. (Van een onzer verslaggevers) DE Schiedamse Gemeenschap gaat in de komende weken tal van activi teiten ontwikkelen. Er komt een Cultu rele Agenda, de toneelwedstrijden gaan beginnen, er komt een adreshoekje, er zal een declamatiewedstrijd worden ge organiseerd en bovendien gaat de SG voor het eerst en dan op grootscheepse wijze de intocht van Sint Nicolaas or ganiseren. De Culturele Agenda bevat alle evenementen van de Schiedamse organisaties en verenigingen die in de komende wintermaanden worden gehou den. Deze agenda zal vrijdag huls aan huis in geheel Schiedam worden ver spreid. Op verzoek van de middenstands organisaties heeft de SG de organisa tie van de intocht van Sint Nicolaas overgenomen. De middenstanders wil den dit nationale gebeuren uit de commerciële sfeer zien getrokken. De SG zal dan ook trachten van de in tocht een meer folkloristisch gebeuren aan de stoet deelnemen. Sint Nicolaas rijdt ook op woensdag 29 november en zaterdag 2 december door Schiedam. De toneelwedstrijd van de Schiedam- se Gemeenschap begint op 29 novem- tFmaken. Öp zaterdag 25 november; ber. Dan treedt Utile Duici, dat het komt de Sint met de stoomboot vanaf vijftigjarig bestaan viert, op. UD start de Nieuwe Waterweg in Schiedam i met het jubileumstuk. Later zullen Ge- ron, Brederode. Othello en Tot Steun m den Strijd optreden. De SG hoopt dat nog meer toneelverenigingen zich voor deelname zullen melden. Zo is het waar schijnlijk dat ook de Schiedamse On derwijzers Toneelvereniging voor de wedstrijden zal inschrijven. De Sint stapt uit op het Hoofd. In vo rige jaren trok de Sint met boot en ai door de havens en sluizen naar de Schie. Nu zal de Sint in een koets of op een paard plaats nemen, er komt een koets met een serie zwarte pieten en er zal een goed. mogelijk gekostu meerd muziekkorps worden toegevoegd, voegd. Tevens zullen er zo mogelijk meer deelnemers, eventueel gecostumeerd, Aan het eind van het jaar, mogelijk in Januari 1962 verschijnt de vraagbaak van de Schiedamse Gemeenschap. Dit Is een adresboekje met vermelding van alle belangrijke adressen van vereni gingen, organisaties, gemeentelijke diensten en belangrijke personen en in stellingen in Schiedam. Het Ugt in de bedoeling dat dit adresboekje het ka- 01 rakter krijgt van een jaarboekje. Het I I) p f -Y>r .pinppnl<» zal om de 2 tot 3 jaar verschijnen. UU1 Ul WCIUCCUIC Belangrijk is echter dat alle vereni gingen e.d. dan meewerken. Zij die nen in de komende weken de juiste adressen van hun functionarissen aan het bureau van de SG Plantage te verstrekken. Het boekje wordt aan alie verenigingen e d. verstrekt. Het zal later ook aan jonggehuwden en zij die zich in Schiedam vestigen worden verstrekt. Bl'RGEKLIJKE STAND SCHIEDAM Geboren: S} Ivia, d A. Sla en G. H, Notenboom: Marjan, d v B Duchcnne cn M. C. Krugsman; Teunis. z. v. A. van der Bie en F J. H Tjaden; Johanna L.. d v. W. J J. Vroom en A. E. Beuman, Henk. z. v. R. van der Heide cn M. M. NIJs- sen; Miranda, d v. T. A. Witter en B. Ros- man; Wiliemke J., d. v. A. Monster en M Poppellers: Robert, z v. VV. E A van öosterom en I, Last: Charles, z. v. j. Meeu- wisscn en A. Mastbergcit. Overleden: M. van den Bos, 2 dagen. (Van een onzer verslaggevers) De Kerkeraad van de Chr. Ger. Ge meente van Vlaardingen. onder praesi- dmm van ds. KI. van Twillert. heeft zondag aan de gemeente bekendge maakt, dat er geen gegronde redenen aanwezig zijn, om opnieuw van kerkver-i band te veranderen. Deze gemeente I blijft in het verband van ds. Visser, I waarin zij sinds 13 mei verenigd zijn. IN de Rotterdamse Witte de Withstraat I gaat volgende week de deur open van de Stichting Centrale Discotheek, waar, volgens het systeem van lees bibliotheken grammofoonplaten wor den verhuurd. Het enige en belang rijke verschil is echter, dat de opzet van de discotheek niet commercieel is. De initiatiefnemer is Rob Maas, 29 jaar oud, en gewapend met een aanstekelijk enthousiasme, hij geloofd in zijn onderna ming. Hij zegt: „Het is de bedoeling het culturele leven m Rotterdam te bevorde ren door het uitlenen van grammoïoön- platen". Iedereen kan abonnee worden van deze stichting, geen lid. Het in schrijfgeld is een rijksdaalder en de abonnementsprijs voor een jaar ƒ12,50. .De huur van een plaat is drie kwartjes per week voor de grootste en 0,25 en ƒ0.17 voor kleinere maten. Tweeduizend geïmporteerde platen omvat nu de col lectie. Misschien wordt de huur lager ais de gemeente de zaak subsidieert. CINDS 1952 heeft het idee van de dis- ■-J cotheek Rob Maas beziggehouden. Zijn plan kreeg vaste vormen, toen in dat jaar de bijzonder grote platencol lectie van een overleden kunstenaar werd geveild. De verzameling telde tweedui zend platen, ,,'t Is toch jammer, dat zo'n collectie op die manier verloren gaat", dacht de toen twintigjarige Rob Maas. Hij probeerde de verzameling te „red den", maar dat gaat nu eenmaal niet zonder geld. De Stichting Volkskracht, de Eras- musstichting en de Van Ommeren-de Voogtsticbting hebben de centrale dis cotheek financieel op het paard geholpen door een bedrag van tachtigduizend gul den te lenen. Alles is eindelijk nog een experiment. De huurprijs, de abonne mentsprijs, en de indeling van de cata logus- De platencollectie trouwens ook: zij bevat behalve veel klassieke muziek, tairijke bijzondere werken, die in de han del niet verkrijgbaar zijn. Achter de discotheek zal nog een museum-afdelmg worden ingericht Het begin is er al: een Edison-phono'graaf uit 1905 met ori ginele wasroilen. TAE GROTE of St. Laurenskerk te u Rotterdam wordt van half januari tot omstreeks Fasen gesloten. In die tijd zal de muur tussen transept en koor worden weggebroken. Daarna zal het transept weer voor kerkdiensten wor den geopend, tussen koor en transept zal voor enige maanden een tijdelijke afscheiding in de vorm van een bek blijven staan. Volgend jaar najaar zal het koor dan bij de kerkruimte kunnen worden getrokken. Al dat werk duurt lang. maar het is alles handwerk. Er zal ook. weer een koperen koorhek ko men, dat zal worden opgebouwd uit overgebleven stukken van het vroegere koorhek en nieuwe stukken, die van gelijke vorm zullen zijn als de oude. Ach ter in het koor zal een Deens kerkorgel worden opgesteld in een uit de her vormde kerk van Spakenburg afkomstige orgelkas. /""OORSPRONKELIJK was het de bedoe- l-' ling deze kas te gebruiken voor het transeptorgei. De kas was echter daar voor te klein en zoals men weet, is het transeptorgel opgenomen in een kas uit Schoonhoven. Het koororgel van de Lau renskerk zal worden omgeven door een hek. Dan is het nog de bedoeling, dat op de korungsbalk van het koor eeii eenvoudig houten kruis zal komen, maar een defini tieve beslissing betreffende plaats en ontwerp is nog met genomen. Het koor zal eenvoudig en modern worden inge richt. men beschikt niet over werkelijk mooie antieke kerkmeubeten. Het koor zal al of niet te zamen met het transept worden gebruikt bij het sluiten van hu welijken. het vieren van het Heii.g Avondmaal, op kerkelijke hoogtijdagen en bij alle gelegenheden, waarvoor het thans gebruikte transept te klein is of waarvoor men prijs stelt op de intimiteit van het koor, dus wanneer het transept niet wordt gebruikt. De heer Panayotis Scaiieris is voor lopig erkend en toegelaten, op de voet van vreemdeling, als consul (bij bevordering) van Griekenland te Rot terdam. Het vierjarige meisje C. Z. stak dins dagavond om kwart vcor zeven zonder op het verkeer te letten de Com. Hout manstraat in Vlaardingen over. Zij werd aangereden door een bromfiet ser. Het kind kreeg verwondingen. De bromfiets werd beschadigd.

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 1