Luchtmacht van Indonesië oefent bij Nw.-Guinea Voorzitter ARP contra. Comité "JÉ®;',! Verzoening Accent moet liggen op N.-Guinea Opnieuw uitstel huurverhoging Vereniging tegen Ambtelijke Willekeur boekte succes Twee Bredase kinderen met buit op reis Boudewijn EL nog onvindbaar "fe1 MStÉ „Teneur manifest werkt vertroebelend VAN IERLAND A.R., C.H.U. en K.V.P. komen op één lijst leesbibliotheken lenen minder uit Scherpe kritiek op Lord Home Ernstig gewond bij val van 15 meter Coaster sleept zusterschip Militair op brug verongelukt Scheepsbotsing bij Houston: 14 mensen vermist Felle reactie inzake arrestatie Vracaric Macmillan kijkt niet naar tv.... Het misdrijf te Baarn Voortzetting van Belastingbetalers richten bond op E.Y.O.-pleidooi voor brug over Öosterschelde Algerijnen Begin terugval tot vrijhandelszone Souburg blijft zelfstandig ÖE ROTTERDAMMER PAGINA 4 WOENSDAG NOVEMBER 1961 DE concrete zin van het mani fest van het Comité „Ver- iiiiifiiiiiiiiininiifiiiiimmiiiiiiij Mr. Cats ziek uit Suriname terug zoening Indonesië—Nederland" is mij geheel ontgaan. Uit het geschrift is niet duidelijk ge worden wat de ondertekenaars opportuun achten in onze verhou ding met Indonesië terzake van Nieuw-Guinea. Ook staat er niet in concreto in wat een eventueel i gesprek zou moeten inhouden. Tevens ben ik van mening dat I de teneur van het stuk, zoals j dat ook bij de groep-Rijkens het I geval was, zeer vertroebeldend werkt. Geert controverse (Van een onzer verslaggevers) Niet verder Uitgangspunten „We bestaan, thans anderhalf jaar en we hebben meer dan vijf honderd leden. In ambtelijke lerin gen ondervinden we veel goodwill. Heel wat zaken, die we in behan deling hebben genomen, zijn met succes bekroond." Eit verklaarde de 67-jarige, rus tende Amsterdamse zakenman A. Kokernoot, die, te zamen met de hoofdstedelijke advocaat mr. H. F. Heierman, de Vereniging tegen Ambtelijke Willekeur heeft ge sticht, naar voorbeelden in andere, Westeuropese landen. Vijf maan- den geleden publiceerden We een artikel over dit voor Nederland geheel nieuwe instituut, dat is op gericht voor bonafide mensen, die „hun recht niet kunnen krijgen". (Van onze soe.-econ. redactie) Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft zich gisteren intern beraden over de houding' van het bedrijfsleven bij het ge sprek met de regering over het loohbeleid dat aanstaande vrij dagavond wordt voortgezet. De algemene conclusie kan ech ter zijn, dat men vrijwel geen stap verder is gekomen. Er bestaat een vrij grote verdeeldheid van meningen en zoals het er nu uit ziet zal de regering zelf wel weer de knopen moeten doorhakken. Bij het beraad in het stichtings bestuur is echter wel duidelijk ge bleken dat de drie werknemers- vakcentralen elkaar gevonden hebben en één lijn trekken. De vakcentralen staan op het stand punt dat de huurverhoging uitge steld dient te worden tot na 1 juli van het volgend jaar. Ook sou beter moeten worden toe gezien op de prijsontwikkeling op de bouwmarkt en de bouw van volkswo ningen zou meer bevorderd moeten worden. Tenslotte zouden de vakcen tralen liever de investeringen ook wat beperkt zien, maar hiervan ma ken zij geen gewetenszaak. Zou wat betreft de investeringen de bestaan de toestand gehandhaafd blijven, ruim 100 gestolen Het zoeken naar de in Baarn ontsnapte Boudewijn H. heeft zich totdusver geconcentreerd in de gemeenten Maartensdijk, Bilt- hoven, Zeist, Soest en Baarn. Hoofdinspecteur G. J. Backer van de Baarnse politie heeft ver klaard, van mening te zijn, dat de ontsnapte zich nog in dit ge bied moet bevinden. In de vyf gemeenten zijn extra patrouilles ingezet. De kans, dat Boudewjjn zich naar het ouderlijk huis zal hegeven, acht de hoofdihspecteur niet uitgesloten. De villa wordt dan ook streng bewaakt. GEZIEN? LOOS ALARM? CORDON T WAND-'* COMBINATIE JOH. GROEN Lzn let op de naam Formica FORMICA want de merknaam Formica geeft garantie voor superieure kwaliteit in kunstharspiaat GEBR. PRIftS BOFWSTOFFEtfHANDEL i\.V. Wijnhaven 15 - Rotterdam - telefoon 118940 Engeland bij de E.E.G. Iledenmorgcn is een groep Indonesische "nlitaire en marine vliegtuigen vertrok ken naar Oost Indonesië om te gaan Stenen naby de grens tussen Indonesië fn Nieuw-Guinea, aldus meldt t,utara neden. I-^oze oefeningen vormen een onderdeel X?" .activiteiten der Indonesische lucht macht van de laatste tijd voor voorbe- reidingen en operationele oefeningen, in "et bij-zonder voor eventualiteiten in ver- '"a!ad met de kwestie Nieuw-Guinea. aldus Antara. Antara voegt hieraan toe, dat de Vistuigen operationele oefeningen zullen noudert alsmede i'Jchtverkenningen en °°k gezamenlijk zullen oefenen met an- clere onderdelen van de Indonesische ge- wa®ende macht. Advertentie Advertentie uropese collectie verlovingsringen. In maten, modellen en hoeveelheid, onvergelijkbaar fascinerend overrompelend Bij zijn terugkeer uit Suriname zaterdagavond is gebleken dat mr. J. Rï. l. Th. Cals, de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen koorts bleek te hebben. De minister heeft toen zijn huisarts geraadpleegd, dj6 hem heeft aangeraden zich in het ziekenhuis ter observatie te laten op nemen. Met deze woorden keerde de voor- sitter van de A.R. Partij, dr. W, P. Berghuis, zich gisteravond in een vergadering van de a.r. kiesvereni ging te Naaldwijk fel tegen het door 175 niei-politieke personen onder tekende manifest, dat dezer dagen aan de regering en Staten-Generaal is aangeboden. Zij leggen het accent niet waar het behoort, namelijk op Nieuw-Guinea. Zij dringen aan op verzoeningdie volgens a.r. opvat tingen secondair moet zijn. „Wij bedoelen allen ivel hetzelfde, maar het is juist van wezenlijk belang waar men het accent legt," zo zei dr. Berghuis. De partijvoorzitter besteedde overigens in zijn rede weinig aandacht aan het Nieuw-Guinea-vraagstuk. omdat hij ver wachtte, dat dit in de discussies wel nader aan de orde zou komen. Toen echter de vraag gesteld werd welk standpunt de anti-revolutionairen zouden innemen wanneer het tot een gesprek met Indonesië mocht komen, antwoordde dr. Berghuis dat niet te kunnen zeggen, omdat de partij dan bjj dit gesprek uit gerangeerd zou zijn. de V.X. ingediende plan staan kon hij evenmin een antwoord geven, omdat dit een (geheime) kabinetsaangelegenheid is. Uit berichten is evenwel niets gebleken van een controverse tussen leden van de regering, zei dr. Berghuis. In zijn rede legde hij er de nadruk op, dat de anti's op dit ogenblik in geen geval verder bij de «gering zullen aan dringen op een gesprek met Indonesië. Dr. Berghuis kon het zich wel enigszins voorstellen, dat er deining ontstaan is rondom het gewijzigde a.r. standpunt, dat bij monde van dr. Bruins Slot in de Tweede Kamer is uiteengezet. Er was geen ander tijdstip mogelijk, zo ver zekerde dr. Berghuis de zeer talrijke aanwezigen. Kortgeleden, was alles nog uitzichtloos en hqpeloos in onze betrek kingen met Indonesië. Nu is het ons de moeite waard gebleken om nog eens na ,te gaan wat er voor Nieuw-Guinea in zat. „Ik ben niet verantwoordelijk voor alle uitspraken van anti-revolutionairen", zo antwoordde dr. Berghuis op de vraag hoe het komt. dat de inzichten van de A.R. Partij zo rsiicnal veranderd zijn. „Vier of vijf jaar geleden heb ik al do wens te kennen gegeven om tot goede verhoudingen met Indonesië te komen. Nooit heb ik nagelaten uit te spreken dat dit zó niet kan. De omstandigheden zijn nu echter zó sterk gewijzigd, dat men zich veel scherper moet uitdrukken dan enige tijd geleden. Niemand mag hiervan een verwijt worden gemaakt", zo was dr. Berghuis van mening. ,.Is het nu werkelijk mogelijk een ge sprek te beginnen?" vroeg een der aan wezigen. „Van a.r. zijde is gepleit", aldus het antwoord van dr. Berghuis, „voor een gesprek zonder voorwaarden. Nederland moet liet „Nieuw-Guinea hoort bij Neder land" geheel buiten beschouwing laten, ierwjjl Indonesië niet mag komen aan dragen met .Nieuw-Guinea hoort by Indonesië". Alleen in dit geval Is een oplossing mogelijk, die voor alie drie de partijen aanvaardbaar is. Is dit ver wezenlijkt, dan zij" de uitgangspunten een formele zaak." Dr. Berghuis deed tenslotte een drin gend beroep op allen een half jaar te wachten alvorens een oordeel over de kwestie-Nieuw-Guinea uit- te spreken en zijn houding te bepalen. De Anti-Revolutionaire Partij van Heerenveen heeft gisteravond besloten bij de gemeenteraadsverkiezingen van volgend jaar op één lijst uit te komen met de Christelijk Historische Unie en de Katholieke Volkspartij. Het ligt in de lijn der verwachtingen dat de K.V.P. hierdoor weer een zetel in de Hoogeveense raad zal krijgen, waarin zij in jaren niet vertegenwoordigd is. Het verzoek om allon op een lijst uit te komen was van de C.H.U. en de K.V.P. uitgegaan. Op de vraag of ooit de twee a.r. ministers achter het door de regering by (Van onze speciale verslaggever) Wat het in voorbereiding zijnde mon sterproces tegen de staat betreft, kan n?g altijd niet gezegd worden, Wanneer l. beginnen. Zoals we reeds eerder schreven, verlangt de Vereniging tegen Ambtelijke Willekeur een principiële uitspraak over de bevoegdheid van de overheid kerngemeenten aan te wijzen. Door benadeelden wordt het als onbil lijk beschouwd dat verschillende ge meenten in dit opzicht worden voorge trokken. „Op grond van overigens grove pei lingen moet worden aangenomen dat van de erkende leesbibliotheken in °ns land ongeveer 35 procent de laatste drie jaar minder boeken uitleende maar 40 pro cent evenveel en 25 procent nog een lichte stijginS in het aantal uitleningen constateerde". Dit zei de voorzitter der prop agand ac o mm iss ie leesbibliotheken, de heer G, M. van den Berg in een toe spraak tijdens een bijeenkomst jn bet Internationaal cultureel centrum te Am sterdam ter gelegenheid van de opening van de ..Lees ook eens actie" der lees bibliotheekhouders. De sneiie opkomst van de *elevisie is wel een belangrijke oorzaak. Spreker merkte echter op. dat de leesbibliotheek houders de laatste maanden constateren dat sommige televisiebezitters die aan vankelijk geheel uit de bibliotheek weg bleven, nu weer langzamerhand meer hoeken meenemen. Enkele Britse bladen kritiseren de mi nister wan buitenlandse zaken Lord Ho me vanwege diens besluit, de receptie op de §QWjetaJmbassade ter gelegenheid van de herdenking van de Oktoberrevo lutie niet bij te wonen. De onafhntdte^ik6 Daily Express schrijft; om de zaak nog erger te ma ken beeft'Lord Home zijn plaatsvervan ger, Lord Dundee, gestuurd, om de na druk. te ieggerl °P de afwijzing- ,,pe minister van buitenlandse zaken schiet niet alleen in zijn manieren, maar ook in zijn plicht tekort. Het is zijn taak om met de Russen om te gaan, en hoe kan hij dit doen als hij ze de rug toekeert?" Het onafhankelijke labourblad Daily Herald merkt op dat Lord Home „zijn eigen, uitgesproken gevoelens heeft over het hervatten van proeven met kernwa pens door de Bussen. Uit persoonlijke overwegingen voelde hij zich gedrongen hieraan uiting te geven". „Zijn besluit lijkt verstandig n°ch, ga- zien de moeilijkheden in de Engels- Russische betrekkingen, praktisch. Mi nisters van buitenlandse zaken moeten leren hun gevoelens te beheersen". Van minister Toxopeus ontving de heer Kokernoot een schrijven, waarin ingegaan werd op zijn klacht dat in een Noordhollandse gemeente een langs de spoorbaan gevonden stoffelijk hulsel per vuilnisauto was weggevoerd. De be windsman achtte dit ten enenmale on aanvaardbaar. Bij de betreffende burge meester, die de vuilnisauto had ge stuurd, en die tegenover de heer Koker noot had verklaard er niets aanstootge vends in te zien, waren stappen onder nomen om herhaling van het gebeurde te voorkomen. De heer Kokernoot benadrukte dat hij geen enkele behoefte had zich voor men sen in te spannen, die terecht door overheidsinstanties op de vingers waren getikt, of die spoken zagen. Alleen men sen, die door omstandigheden buiten hun schuld, of door gemanoeuvreer of fouten van anderen met de rag tegen de muur' waren komen te staan, konden bij de Vereniging tegen Ambtelijke Wil lekeur aankloppen. Vanmorgen is de twintigjarige mon teur H. M. Goossens uit Geertruiden- berg van vijftien meter hoogte geval len. Voordat hij op de grond kwam raakte hij nog een ijzerwagentje. De man is met een verbrijzeld linkerbeen en ernstige hoofdwonden in. het Zui derziekenhuis opgenomen. Het ongeluk gebeurde toen de mon teur bezig was met het leggen van dakplaten op een in aanbouw zijnd pand aan de Ophemertstraat op Pier 7 te Rotterdam. 1.400 piloten van de Pan American "World Airways zullen zaterdag a.s. inge volge een ecntractgeschil in staking gaan. De maatschappij verwacht geen onder breking der diensten, maar lichtte deze verklaring niet nader toe. Het Duitse kustvaartuig Mceel heeft vanmorgen om even 'half twaalf het zus* t- r,schip Ruhr, dat sinds dinsdagmiddag met msohineschade voor Scbeveningen lag, veilig binnen de pieren van Hoek van Bolland gesleept. De Ruhr ging dinsdagmiddag ter hoog te van Scheveningen voor anker wegens machineschade. De gezagvoerder van de 294 b.r.t. metende kustvaarder wees alle ■hulp van zeeslepers af, omdat hij wilde wachten op de komst van de Mosel. Het zusterschip dat geen radar aan boord heeft, heeft vannacht lange tijd gezocht naar de ligplaats van de Ruhr. Omstreeks vijf uur vanmorgen kwam de Mosel op de juiste positie voor Scheve- ningen. Beide schepen zijn eigendom van de re derij Gabr. Schepers in Duisburg, MET EEN bedrag van ruim honderd gulden, dat zü uit de tas van een winke lende juffrouw hadden gestolen, stapten dinsdag een elfjarig jongetje en zijn evenoud vriendinnetje het station van Breda binnen en kochten twee retoutjes naar Amsterdam, zy wilden nu wei eens een echte stad gaan bekijken Ver kwamen ze echter niet. In Botterdam zag een maatschapeiyk werkster het tweetal in de trein zitten. Het gTote bedrag, dat de kinderen bü zich hadden, wekte haar achterdocht. Zü nam hen daarom mee naar de chef van het Centraal Station, die de kinder politie waarschuwde. Daar bekende de jongen en het meisje welra, dat zü het geld hadden gestolen en besloten op reis te gaan. De kinderpolitie bracht hen naar Breda terug. Het jongetje bleek bij de Bredase kinderpolitie bekend te zyn. dan zal dit naar onze indruk niet tot moeilijkheden leiden. Bij uitstel van de huurverhoging achten de vakcen tralen loonsverhogingen voor het vol gend jaar mogelijk van gemiddeld 4 pet. Aan de zijde van industriële werk gevers liggen de meningen geheel anders. De liberale werkgeversver bonden willen beslist vasthouden aan de huurverhoging. Zij menen dat de ze geen langer uitstel kan gedogen. Maar bovenop de hiervoor noodzake lijke huurcompensatie denken zij ook nog de lonen te kunnen verhogen met tenminste 4 pet., en zelfs is het per centage van 6 pet. gevallen. Maar zij stelden daarbij dan de voorwaar de dat de huurcompensatie mag wor den doorberekend in de prijzen. Een vrij irreëel standpunt, omdat een dergelijk beleid alle prijzen met een forse ruk omhoog zou stoten en de regering met haar prijsbeleid ner gens meer zou zijn. Een gematigder standpunt namen de r.k. werkgevers in, evenals de vertegenwoordigers van landbouw en middenstand. Is onze indruk juist, dan staat het standpunt van de chr. werkgevers niet zo heel ver van dat van de werknemerseentralen af. Ook hier schijnt wei enige bereidheid te bestaan tot medewerking aan een uit stel van de huurverhoging of een be perking van de huurverhoging. Gelet op deze standpuntbepaling lijkt het niet helemaal uitgesloten dat binnen het Convent van Chr. Sociale Orga nisaties overeenstemming zou kunnen worden bereikt over een compromis voorstel, dat dan bij het gesprek van het bedrijfsleven met de regering aanstaande vrijdagavond een belang rijke constructieve bijdrage zou kun1 nen betekenen. (Van onze correspondent) Op de Barendrechtse brug in Baren- drecht is gistermorgen de 21-jarige militair P. in 't Veld uit Strijen met zijn bromfiets dodelijk verongelukt. De jongeman werd ter hoogte van de brug ingehaald door een trailer. Daar de ze trailer plotseling moest uitwijken raak te In 't Veld bekneld tussen de trailer en de brugleuning. Hij was vrijwel op slac dood. De jongen had juist verlof gekregen en was op weg van Hoek van Holland naar huis. Hij is gedurende enige tijd plaatselijk correspondent van ons blad geweest. Het met ontplofbare chemicaliën en vetten geladen Noorse tankschip Be- rean is gisteravond laat voor het ka naal van Houston (V.S.) in aanvaring gekomen met het onder nationalistisch Chinese vlag varende vrachtschip Union Deiiance en na een hevige ex plosie in brand gevlogen. Van de 84 opvarenden worden er nog veertien vermist. Enorme rookwolken ontwikkelden zich boven de 8.500 ton metende tan ker, zodat het in verre omtrek te zien was. Ondragelijke hitte was er de oor zaak van dat sleepboten de bedde schepen niet het kanaal konden in trekken. Al het drijvende brandweer- en reddingsmaterieel uit het gebied van Houston-Galveston werd naar de plaats van de ramp gezonden. Later is de brand ook overgeslagen naar het vrachtschip, dat een lading olie vaten aan boord had. Vijfentwintig opvarenden moesten met ernstige brandwonden in zieken huizen worden opgenomen. Volgens een onbevestigd bericht zou één per soon om het leven zijn gekomen. Over de oorzaak van de botsing, die bij helder weer plaats vond, is nog niets bekend. Het kanaal is voor alie scheepvaart gesloten. Het Zuidslavische consulaat-generaal ia München heeft meegedeeld, dat Vraca ric gisteravond naar Zuid-Slavië is ver trokken. Tegen journalisten verklaarde Laza Vracaric, dat zijn arrestatie op 2 novem ber hem geschokt had. Toen hij in de vroege morgenuren in zijn hotel werd gewekt, moest hij onwillekeurig aan 20 jaar geleden terugdenken, de tijd waar in de Gestapo op ó'e deuren klopte. Hy betreurde het, dat nog niemand officieel zijn verontschuldigingen had aangeboden. Later is bekend -gemaakt, dat de "West- d'uitse justitie Vracaric vlaik voor zyn vertrek verontschuldigingen voor zijn arrestatie heeft aangeboden. De aanhouding van Vracaric kan een ongunstige invloed hebben pp het stre ven van West-Duitsland naar een ver enigd Westduits-Deens NAVO-commando voor het westelijke deel van de Oostzee. De Deense minister van Defensie Hansen noemde in het -blad Information het ge beurde niet bevorderlijfc voor de sfeer bij de nieuwe reeks besprekingen over het commando. Zuid-Slavië heeft naar alle landen, die aan de strijd tegen het Derde Rijk heb ben deelgenomen, een nota gestuurd, waarin het de hoop uitspreekt, dat deze landen stappen zullen ondernemen, om herhaling van dergelijke arrestaties te voorkomen. Premier Macmillan van Engeland heeft bij het uitspreken van een ge lukwens ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de BBC-tele- visie verklaard dat hij van mening was niet de juiste man te zijn om een dergelijke felicitatie uit te spreken. Om maar eens iets te noemen, ik zie praktisch nooit televisie. D e moei lijkheid is dat mijn werkgever mij 's avonds geen vrij geeft. Mijn vak bond is van plan daar iets tegen te doen." „Ik meen dat de BBC onlangs heeft vastgesteld dat vijf voor half tien bedtijd is voor de moderne jeugd. Tot die tijd moet je er rekening mee houden dat er een groot aantal kin deren onder het gehoor is. Daarna komen de griezelprogramma's. Dat is dan ongetwijfeld ook de reden waarom u vanavond ïn het program ma ziet staan: 9.2S uur - Minister president spreekt." Hoofdinspecteur Backer heeft medege deeld, dat Boudewijn H. gistermiddag om half vier door een dame in Maartensdijk is gesignaleerd. Hij is ook in Soest gezien. De Baarnse politie heeft na ontvangst van deze berichten het zoeken met speurhonden op de grens tussen Baarn en Bilthoven, waar het colbert van Boudewijn H. is gevonden, onmiddellijk gestaakt. Op het gerucht, dat de student bij een boerderij in Baarn een regenjas zou hebben gestolen, reageerde hoofd inspecteur Backer met een „onwaarsehijn- lijk". Omstreeks kwart voor tien gisteravond ontstond er in het Baarnse politiebureau enige beroering, toen er enkele schoten werden gehoord. Politiemannen trokken, voorzien van handboeien en met het pistool los in de holster, het dorp in. Na énige ogenblikken keerden zij onver richter zake terug en vertelden, dat het geluid door de uitlaat van een auto moest zijn veroorzaakt. De Rotterdamse politie heeft dinsdag avond het Centraal Station aan voor-en achterzijde afgezet, nadat zij de tip had gekregen, dat de voortvluchtige Baarnse jongen in de trein van Amsterdam naar Rotterdam zou zitten. Rechercheurs be waakten alle perrons. Toen de trein binnenkwam, werd hij drie kwartier lang vastgehouden en nauwkeurig uitgekamd. De van moord verdachte H. zat er niet in. - Bijna vier uur heeft de Amsterdamse politie gisteravond gezocht naar de ont snapte Boudewijn H„ die volgens een hetrotrwhare tip van een burger om streeks zes uur zon zijn gesignaleerd hij de spoordijk in de omgeving van de Pamassusweg. Drie politiehonden en een aantal politiemannen in politieauto's zochten het door de Amstelveenseweg, Pamassusweg, Zttideiyke Wandelweg en de Boeleweg hij het nieuwe ziekenhuis van de Vrye Universiteit omsloten terrein af, doch tegen half elf werd het koude speurwerk gestaakt. Men had niets ge vonden. Een van de hondengeleiders kwam nog tot zijn middel in het water van een sloot terecht. De burger, die met zijn hond bij de spoordijk was gaan oefenen (er is daar een politiehondenschool), zag omstreeks zes uur een jongeman lopen, die volgens zijn zeggen precies leek op het portret van Boudewijn H. dat hij na thuiskomst in de krant zag. Hij waarschuwde onmid dellijk de politie, die pas tegen half zeven ter plaatse kon zijn. Indien de gesignaleerde inderdaad de gezochte Boudewijn H. is geweest, acht de politie het waarschünlijk dat hij in de verstreken tyd naar een andere plaats in Amsterdam is gevlucht. In ieder geval blijft ook de Amsterdamse politie attent op de vluchteling, die in de hoofdstad veel vrienden heeft. Personeel van de Koninklijke Mare chaussee uit Soestdijk en politiemannen uit Baarn hebben sinds vanmorgen acht uur post gevat op diverse punten in Baarn. De politie-autoriteiten houden er rekening mee dat de voortvluchtige Baarnse student Boudewijn H. zich nog steeds in Baarn bevindt. Ongeveer 109 man zijn by deze actie betrokken. Advertentie 1000- EN 1 MOGELIJKHEDEN MAAK ZELF UW <Vi,. G AFROTEAK. LIMBA EIKEN -V mahonie KORENAARSTRAAT 41 - TELEF. 30803 - ROTTERDAM 6 SHOWROOM NBlNNENWtG 3>6tROTTcRUAM Advertentie importeur Viba Den Haag Alleenvertegenwoordiging voor R'dam en omstr Uitsl. voor Handel en Industrie. ©PIB In de hoofdstad is opgericht de „Bond van belastingbetalers", die zich ten doel stelt: „het behartigen van de belangen op fiscaal gebied van alle personen en of rechtspersonen, die volgens de Nederlandse wet belasting plichtig zijn". Voorts „het opsporen en signaleren van ondoelmatige besteding van belastinggelden door rijk, provin cie en gemeente. Het aangeven van middelen en methoden ter doorvoering van bezuinigingen en het voorkomen van overbodige uitgaven bij rijks-, pro vinciale- en gemeente-instanties. Het aanwijzen van onbillijkheden in het huidige Nederlandse belastingrecht en de invoering daarvan, alsmede het voe ren van acties tot orheffing van die onbillijkheden". En ten slotte „het stre ven naar vereenvoudiging van het hui dige belastingstelsel". Het bestuur van de nieuwe bond voegt aan deze mede deling toe dat zij zal trachten genoem de doelstellingen te verwezertfijken om door: „het geven van deskundig ad vies en zonodig bijstand op fiscaal en/ of juridisch gebied. Het instellen van een orgaan tot opsporing van misver standen en onbillijkheden bij de belas tingheffing en -inning, alsmede bij de besteding van de belastinggelden. En de uitgave van een periodiek (de Schijnwerper)". Het bestuur bestaat uit: voorzitter de heer M. Lewin (Die- men), secretaris mr. H. F. Heierman en penningmeester de heer Th. Flipse (Amsterdam). (Van onze correspondent) Het distrietsbestuur Zeeland van de Algemene Verladers- en Eigen Vervoers Organisatie (E.V.O.) heeft in een sehrij- ven aile leden verzocht de bouw van een brug over de Öosterschelde te steunen. Teneinde ernstige stagnatie in de onder linge en doorgaande verbindingen Zuid- Noord met overig Nederland en beknot ting van de mogelijkheden van ontwikke ling te voorkomen, wordt de leden ver zocht adhesie te betuigen voor de bouw van deze brug. Gevraagd word ook het is.V,O.-bestuur te machtigen alles te doen wat tot spoedige verwezenlijking van de ze vaste verbinding kan leiden. Voorts zal de E.V.O. proberen bij invloedrijke bedrijven in Noord- en Zuid-Holland steun jte vinden voor de örugberuw, Men acht het systeem van tolgelden gewettigd, als daarmee de bouw mogelijk wordt. Wè! vvordt gesteld, dat deze tolgelden rede- lijk moeten zijn en niet hoger dan de hui dige veertarieven. Deze tolgelden moeten verdwijnen zodra de vaste verbinding De voorlopige Algerijnse regering heeft gisteravond verklaard dat de hongersta king van meer dan vijftienduizend Alge rijnse gevangenen in frankrijk onge veer zestig procent van het totale aantal zal worden voortgezet om erkenning te verkrijgen van het feit dat gevangenen om politieke redenen zijn gedetineerd en om toepassing van de internationale con venties van Genève te eisen. Het Algerijnse Rode Kruis heeft een beroep gedaan op de voorzitter van het internationale Rode Kruis te bewerkstel ligen dat de Franse regering de maatre gelen, die de oorzaak van de hongersta king zijn, teniet doet. Hét Franse ministerie van justitie ver klaarde gisteren, dat de Algerijnen die in Frankrijk gevangen zitten, om redenen die verband houden met gebeurtenissen in Algerije, zich niet in dezelfde kampen of gevangenissen bevinden als de gewone misdadigers. Zij behoeven niet te werken en mogen boeken en dagbladen lezen of naar de radio luisteren. Nader wordt vernomen, dat de vroe gere voorzitter van de Algerijnse assem blee, Abdernhamane Fares, en Franse medegevangenen, die in Fresnes zijn ge detineerd, eveneens een hongerstaking zijn begonnen. De Franse minister van. landbouw, Edgard Pisani, heeft op een bijeenkomst van de commissie voor landbouwkundig economisch onderzoek in Parijs ver klaard dat het Engelse verzoek om toe treding tot de E.E.G. meer moeilijkhe den dan beloften inhoudt. ,,-Er zijn redenen om te vrezen dat Engelands toetreding tot de gemeen schappelijke markt het begin van een terugval tot een soort vrijhandelszone kan zijn" Hij voegde hier echter aan toe dat men dit probleem niet uit de weg mag gaan, omdat het, eenmaal aan de orde gesteld, mede bepalend is voor de toekomst van het Westen. (Van onze correspondent) Minister Toxopeus heeft besloten de burgemeestersvacature voor de gemeente Souburg op Walcheren open tè stellen. Daaruit mag de conclusie worden getrok ken, dat deze gemeente, die aanvankelijk volgens het gemeentelijke herindelings- plan van Walcheren haar zelfstandigheid zou verliezen en vrijwel geheel bij Vlis- singen zou worden gevoegd, zelfstandig blijft. Dit houdt dus in, dat de huidige burgemeester, de heer A. H, S. Steme'r- ding. die sedert 1 januari 1859 de dag waarop hij met pensioen ging met de waarneming was belast, een opvolger zal krijgen. Zoals bekend heeft Vlisssingen tot nu toe heftig gestreden om Souibui'g aan zijn grondgebied toe te voegen in verband met de industrie in het Sloe en de daarvoor benodigde huizenbouw. Juist vorige week werd de 8.000ste inwoner van Souburg geboren. De permanente afgevaardigde van Zuid-Afrika bij de Ver. Naties, B. G. Fourie, heeft in een brief aan het secre tariaat-generaal doen weten dat zijn re gering geen prijs stelt op hulp door spe- o .ciale V.N.-bureaus voor het gebied Zuid* door middel van een dam tot stand is ge- west Afrika dat door de republiek Zui* 'n Afrika wordt bestuurd.

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 2